مطالب مرتبط:
همزمان با هفته سلامت، اداره سلامت معنوی وزارت بهداشت منحل شد
رتبه بندی جهانی وزارت بهداشت با هنر و سلامت ارتقا می یابد
اجتماعی کردن سلامت استراتژی های مهم وزارت بهداشت
بازدیدهای وزیر بهداشت در هفته سلامت
خیرین سلامت مراوه تپه 110 میلیارد ریال در حوزه بهداشت و درمان هزینه کردند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 7 اردیبهشت 1397 ساعت 02:352018-04-26پزشكي

همزمان با هفته سلامت، اداره «سلامت معنوی» وزارت بهداشت منحل شد


مسئولان وزارت بهداشت و درمان پس از انحلال معاونت طب سنتی و تنزل جایگاه آن به یک اداره کل، اینبار در اقدامی تامل برانگیز اداره سلامت معنوی که یکی از ابعاد مهم درمان محسوب می شود را منحل کردند.

- همزمان با هفته سلامت، اداره سلامت معنوی وزارت بهداشت منحل شد " مسئولان وزارت بهداشت و درمان پس از انحلال معاونت طب سنتی و تنزل جایگاه آن به یک اداره کل، اینبار در اقدامی تامل برانگیز اداره سلامت معنوی که یکی از ابعاد مهم درمان محسوب می شود را منحل کردند.

شعارسال": در سال های دور، بیشتر پزشکان و حکما علاوه بر توجه به مسایل جسمیی بر مسایل اجتماعی و معنوی نیز متمرکز بودند و بیمار را به صورت جامع مورد بررسی قرار می دادند ولی این نوع نگرش و مراقبت به تدریج کمرنگ شد و صرفاً مسایل جسمی به عنوان تنها عامل عدم سلامتی مورد توجه پزشکان قرار گرفت.

آنچه که امروزه در جهان به عنوان یک باور تلقی می شود این است که سلامت فرد تنها محدود به سلامت جسم نیست بلکه سلامت روانی، اجتماعی و معنوی را نیز در بر می گیرد که در بعضی مواقع این ابعاد مهمتر از سلامت جسم تلقی می شوند.

زمانی که فردی با درد یا پدیده های دیگر مانند ناتوانی جسمی مثل نابینایی، تپش قلب و غیره مواجه می شود، موجبات رنجش و نگرانی وی را به همراه می آورد؛به همین منظور بیشتر توجه پزشکان به مسایل جسمی معطوف است.

سلامت معنوی بُعد مهم پیشگیری و درمان فریدون عزیزی، معاون علمی فرهنگستان علوم پزشکی در این باره می گوید: با توجه به ایجاد رنسانس در اروپا و مشکلاتی که در آن زمان بین صاحبان کلیسا و علما و دانشمندان رشته های مختلف علمی ایجاد شد، به تدریج معنویت زدایی از علم، صورت گرفت و باور برخی انسان ها بر این شدکه همه چیز را با تعقل و تفکر می توان حل کرد و نیاز به ارتباط با منشا وحی و منابع غیرمادی برای پیشرفت علمی وجود ندارد.

عزیزی می افزاید: به همین دلیل بود که کم کم تمام مسایل مربوط به معنویت به روحانیون و کلیسا سپرده شد و مسایل علمی صرف به عهده دانشمندان رشته های مختلف گذاشته شد.

این دانشمند برگزیده فرهنگستان علوم پزشکی معتقد است: این باور ناکامل و ناصحیح با فرضیه های داروین و فروید دامنه بیشتری پیدا کرد، که تشکیک در خلقت انسان و نیز فطرت بشر را ایجاد کردند و انسان را بی نیاز از معنویت و ارتباط با خالق پنداشتند.

در مورد پزشکی نیز باور بر این بود که تنها راه پیشرفت کسب علم در زمینه فیزیوپاتولژی و شناخت جسم انسان است که زمینه ساز از بین بردن مسایل و مشکلات پزشکی و در نتیجه ارتقای سلامت انسان می شود؛ مع هذا از حدود 60 سال پیش تحقیقاتی انجام شدکه نتیجه آن نشان می داد که واقعیت این چنین نیست یعنی عوامل روانی قطعاً بر سلامت جسمی تاثیرگذار هستند و بالعکس.

این دانشمند برتر سال 1386 در آسیا اظهار داشت: از طرفی دیگر نداشتن سلامت اجتماعی مناسب بر هر دو بعد سلامت جسمی و روانی اثرگذار است.

همچنین این نکته در نظر دانشمندان آمد که یکی از ابعاد مهم سلامت انسان بعد سلامت معنوی است.

افرادی که از سلامت معنوی بیشتری برخور دارند،در پیشگیری از بیماری ها بهتر عمل می کنند،کمتر به بیماری مبتلا می شوند و دارای طول عمر بیشتری نیز هستند؛ همچنین اگر مبتلا به بیماری سرطان شوند مرگ و میر آنها دیرتر و دارای طول عمر بیشتری هستند.

تحقیقات بسیاری نشان داده است که برخورداری از سلامت معنوی، سبب می شود فرد بیمار راحت تر با بیماری خود مواجه شود و از طرفی نیز موجب می شود تا با اطرافیان خود بتواند تعامل بهتری داشته باشد.

تمامی موارد مذکور در نهایت موجب شد تا توجه بیشتری به سلامت معنوی شود و در نتیجه آن سازمان جهانی بهداشت تصمیم گرفت که سلامت معنوی نیز به ابعاد سلامت اضافه شود.

از آنرو که کشورهای مختلف دارای مذاهب متفاوت هستند و حتی بعضی از کشورها دین را جدا از کلیه برنامه های خود در نظر می گیرند، این سازمان تصمیم گرفت هر کشوری با توجه به فرهنگ مردم خود و دین رایج در آن کشور، به بعد سلامت معنوی بپردازد.

آنچه که به عنوان ورود سلامت معنوی به نظام سلامت ما مطرح است"پیشگیری ابتدایی"است.

پیشگیری ابتدایی زمانی انجام می شود که علایم خطر بیماری وجود ندارد و فعالیت های ما در این راستا موجب می شود که از این پس نیز این علایم ظاهر نشوند.

بعد از پیشگیری ابتدایی، پیشگیری اولیه (primary prevention) است و به اقداماتی گفته می شود که در مراحل اولیه یک بیماری به جهت از بین رفتن آن صورت می گیرد.

سپس پیشگیری ثانویه است که شامل شناسایی زود هنگام و درمان بیماری است تا از عوارض دایمی بیماری مانند ایجاد معلولیت کاسته شود.

دفتر سلامت معنوی وزارت بهداشت تعطیل و تنها عضو آن برکنار شد! اینها بخشی از نظریات متخصصان حوزه بهداشت و درمان کشور در خصوص سلامت معنوی است.

هرچند اکثر اساتید و بزرگان این حرفه به رابطه پیشگیری از بیماری و بهبود و تسریع روند بیماران با سلامت معنوی اذعان دارند و برای آن مثال ها و نمو نه های بسیاری می آروند، اما وزارت بهداشت در اقدامی تامل برانگیز تنها اثر از پیگیری های سلامت معنوی در این وزارت خانه را از بین برد، مسئولان وزارت بهداشت به طور ناگهانی و همزمان با هفته سلامت، دفتر سلامت معنوی وزارت این وزارت خانه را منحل کرد! این درحالی است که مسئولان در تقویم هفته سلامت هم جایی برای سلامت معنوی ندیده و حتی به آن اشاره ای هم نداشتند، در دوره قبلی وزارت حسن قاضی زاده هاشمی معاونت طب سنتی هم حذف و به یک اداره کل تنزل پیدا کرد.

سهیلا خزایی، رییس اداره سلامت معنوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت وگو با خبرنگار سلامت گفت: سلامتمعنوی وضعیتی هدفمند و معنادار از حیات انسانی است که حاصل ایمان و اعتقاد و ارتباط فرد به قدرت و کمال لایتناهی الهی و زندگی ابدی پس از مرگ است.

وی ادامه داد: سلامت معنوی منجر به ایجاد نشاط، امید، رضایت مندی، اطمینان قلبی، آرامش و داشتن قلب سلیم در فرد و رستگاری در دنیا و آخرت شده و ارتباط پویای مبتنی بر مکارم اخلاق، عشق و محبت با خدا، خود، دیگران و جهان پیرامون را ایجاد می کند.

خزایی با اشاره به اینکه سلامت معنوی به عنوان یکی از ابعاد مهم سلامت انسان و پیشرفت پایدار است گفت: اثرات سلامت معنوی در پیشگیری و ارتقاء سلامت همه جانبه، انکارناپذیر است، دین مبین اسلام نیز بر اهمیت پرداختن به نیازهای معنوی جامعه در سطح فردی ، خانوادگی و اجتماعی تاکید داشته است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، تمرکز سیاست های سلامت با رویکرد اخلاقی و معنوی برای توسعه اجتماعی اسلام محور، ارتقاء سلامت معنوی جامعه و نیز تحقق نهادینه شدن سبک زندگی سالم و جامعه متعالی ضرورت دارد.

در واقع ، سلامت معنوی قلب نظام آموزشی و نظام سلامت کشور اسلامی ماست که نیاز به سرمایه گذاری ویژه دارد.

رییس اداره سلامت معنوی وزارت بهداشت تشریح کرد: از بهمن ماه 1392 با عنایت مدیرکل قبلی دفتر سلامت خانواده وزارت بهداشت به حیطه بسیار مهم و تاثیرگذار سلامت معنوی، اداره ای تحت عنوان اداره سلامت معنوی در دفتر سلامت خانواده شروع به فعالیت کرد.

وی افزود: این اداره تا امروز به فعالیت خود ادامه داده است و خوشبختانه توانستیم با برنامه ریزی ها و هماهنگی هایی که با فرهنگستان و اساتید مطرح این حوزه داتیم کار را به خوبی پیش ببریم.

پیشنهاد هایی نیز برای افزایش دربرگیری خدمات و ارتقا سطح فعالیت های این اداره داتیم که متاسفانه با مخالفت های صورت گرفته راه به جایی نبردیم.

خزایی گفت: همچنین باید اعلام کنم که اداره سلامت معنوی وزارت بهداشت که ذیل اداره کل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت فعالیت داشت با تغییر مدیرکل جدید تعطیل و فعالیت های آن متوقف شد.

بنده تنها عضو این دفتر بودم و حقوقی هم از بابت این فعالیت دریافت نمی کردم.

وی اظهار داشت: ما جلسات مختلفی را با مسئولان فرهنگی دفتر مقام معظم رهبری داشتیم و قرار بود برنامه ای استراتژیک را در این حوزه تبین و ادامه دیهیم.

البته خیلی سعی کردم که معاون بهداشت در جلسات ما با این نهاد حضور داشته باشد و بتوانیم تصمیمات راهبردی و اجرایی تر داشته باشیم که متاسفانه وزارت بهداشت روی خوشی برای این موضوع نشان نداد.

وی افزود: در جلسه که با مقام معظم رهبری داشتیم ایشان بر تاثیر سلامت معنوی تاکید و عنوان داشتند که شما به عنوان متولیان بهداشت و درمان می توانید نقش موثری در ارتقا سلامت معنوی مردم داشته باشید.

عضو گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی در پایان گفت: متاسفانه با این اقدام وزارت خانه تمام برنامه هایی که در این حوزه داشتیم به دلایلی که مشخص نیست تعطیل شد؛ اینگونه تصمیمات فردی می تواند در بعد ملی آسیب رسان باشد و قطعا مسئولان زی ربط باید برای آن چاره ای بی اندیشند.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1397، کدخبر: 13970205001045، www.

farsnews.

com
کلید واژه ها: سلامت - وزارت بهداشت - اداره - فرهنگستان علوم - انسان - درمان - بهداشت - وزارت - پزشکی - پزشکان - علمی - منحل - معاون - مسئولان - پیشگیری و درمان - اجتماعی - طب سنتی - پیشرفت - انحلال - مشکلات - عزیزی - کلیسا - صورت - رشته - سنتی - علوم - انسان ها - پیشگیری - مراقبت - سپرده

آخرین اخبار سرویس:
علامت سلامت مغز چیست؟

آزمایش های غربالگری سه ماهه اول بارداری را بشناسیم

تغییر اقلیم و برنج

قرص فلویموسیل چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

اینفوگرافیک | توصیه های خوابیدن در ماه رمضان

کدام بیماران برای روزه گرفتن با پزشک خود مشورت کنند؟

ضعف حافظه 5 علت شایع بیشتر ندارد

غلظت خون را با این گیاه دارویی درمان کنید!

غذاهای ممنوعه در وعده سحری

دردناک ترین جراحی ها کدامند؟

رساندن دارو به مغز توسط نانوذرات برای مبارزه با سرطان

راه های پیشگیری از دو سرطان شایع زنان

با خوردن این میوه در سحری از عطش روزه داری در امان باشید

کشف چرایی ضد تشنج بودن رژیم غذایی پرچرب

دانشمندان دریافتند: جاماندگی مغز سالمندان از مغز جوانان همیشگی نیست!

گیاهی شگفت انگیز که مانع سفیدشدن موهایتان می شود

چرا سقط جنین اهمیت دارد؟

میلیون ها دندان پوسیده در دهان ایرانی ها

چربی اضافه گردن را با این روش ها برطرف کنید

اجرای طرح پزشک خانواده همت بزرگی را می طلبد

از مصرف بستنی کیلویی و پنیر تازه پرهیز کنید

چطور سیاهی دور چشم را از بین ببریم؟

بدن انسان چگونه تجزیه می شود؟

علائمی که می گویند ممکن است مبتلا به انگل باشید

آیا گربه های خیابانی باید بمیرند؟ گربه های خیابانی رفقای دوست داشتنی اما خطرناک

دردناک ترین جراحی ها کدامند؟

پماد کلوبتازول در چه مواردی استفاده می شود؟

با لب های ترک خورده چه کنیم؟

تاثیر مثبت آدامس جویدن هنگام پیاده روی

معجزه سیر و عسل جهت کاهش وزن

غذا هایی که نیاز به قاشق ندارند!

چگونه عطش مان را در ماه رمضان رفع کنیم

ارتباط دیدن بیش از حد صفحه نمایش با سرطان و بیماری قلبی

4 علامت هشدار دهنده که به شما می گویند انسداد عروقی دارید

موسیقی بر مغز شما تاثیر می گذارد

توصیه های طب ایرانی ویژه روزه داران

هشدار؛ به این دلایل هرگز تنها غذا نخورید!+ عکس

اعجاز قرآن ادبی است/ توصیه خرمشاهی به ادیبان برای مطالعه روزانه قرآن

تاثیر مثبت آدامس جویدن هنگام پیاده روی

شمار قربانیان دیفتری در یمن به 94 نفر رسید

خطرات روزه داری برای افراد مبتلا به دیابت

بهترین زمان برای ورزش در ماه رمضان

مشکلات پزشکان خانواده روستایی داراب بررسی شد

معجزه سیر و عسل جهت کاهش وزن

چرا دهانتان تلخ می شود؟

آیا جراحی ها می تواند پلاسیبو باشد؟

20 دندانپزشک نیکوکار در کوهرنگ خدمت رسانی رایگان انجام دادند

آموزش درست کردن 4 مدل تل سر نوزاد زیبا و شیک

علائمی که می گویند ممکن است مبتلا به انگل باشید

با مصرف این دمنوش به جنگ بیماری های معده بروید

شمار قربانیان دیفتری به 94 نفر رسید

همه ی دلایل عجیب گردن درد

شمار قربانیان دیفتری در یمن به 94 نفر رسید

اهدای عضو در تبریز به 4 نفر جان دوباره بخشید

فروش داروی گیاهی و مخلوط پودرشده فراورده های گیاهی در عطاری ها ممنوع

تغذیه صحیح و ورزش راه پیشگیری از بیماریهای قلبی است

خطر شیوع بیماری روانی به زیر 15 سال/ در کرمانشاه 3 هزار بیمار روانی تحت پوشش بهزیستی هستند

روغن هیدروژنه، خطرناک تر از پالم است

معتادی که جراح شد

بهترین زمان برای ورزش در ماه رمضان

رابطه بین نقاط فشار و کاهش سردرد

چگونه عطش مان را در ماه رمضان رفع کنیم

رژیم غذایی بعد از چهل سالگی چگونه باشد؟

نشانه ها و علائم کمبود مس در بدن را بشناسید / عوارض مصرف بیش از حد مس

11 دلیل برای مصرف بیشتر لوبیا در برنامه غذایی

خواص درمانی سیاه دانه و مضرات احتمالی آن

21 نفر دیگر بر اثر مصرف قارچ سمی راهی بیمارستان شدند

مسابقه مرگ، مادر و نوزادش را به کشتن داد!

4 هشدار برای مصرف بیش از حد میوه ها!

خطرات مرگبار لامپ های کم مصرف!

فواید جویدن آدامس هنگام پیاده روی

قارچ سمی 21 کوهدشتی را به بیمارستان کشاند

هنگام پیاده روی آدامس بجوید تا زودتر لاغر شوید

مضرات مصرف زولبیا و بامیه بر سلامتی روزه داران

10 خارش بدن که هرگز نباید بخارانید

استقبال مردان از اهدای جسدشان به پزشکی قانونی/ تاکنون 450 نفر ثبت نام کرده اند

هنگام پیاده روی آدامس بجوید

افزایش شدید مصرف سیگار در ایران

طرز تهیه دسر موز ساده با سه روش بی نظیر

راهکارهای فوق العاده برای برق انداختن پارکت

برای همیشه از شر عرق زیاد خلاص شوید!

با شیر ولرم و عسل افطار کنید

دیدگاه های خاص تجاری در حوزه درمان وجود دارد

پوسیدگی، شایع ترین بیماری عفونی در جهان/ ایرانیان 300 میلیون دندان خراب دارند

17 هزار قطعه مرغ بر اثر بیماری نیوکاسل معدوم شدند

کندوی توهم!

یوگا به درمان تکرر ادرار کمک می کند

طرح مراقبت بیماری آبزیان در خراسان شمالی اجرا می شود

ماجرای خوردن گربه در جنوب ایران چیست؟

60 بیمار در روستاهای درمیان وزیت رایگان شدند

طرح مراقبت بیماری آبزیان در خراسان شمالی اجرا می شود

تحقق وعده وزارت بهداشت در ایجاد 40 پایگاه هوایی در کشور

دندان دختری که در بینی اش رشد کرده بود، کشیده شد+عکس

300 میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانیان

دخانیات زمینه ساز ابتلای انسان به بیماری های مختلف است

مهار قاتل خاموش با شربت زرشک

هنگام پیاده روی آدامس بجوید

بور چگونه به حفظ جوانی کمک می کند؟

غذاهای مضر برای مغز

خودکفایی ایران از واردات گرانول به همت متخصصان قمی

همزمان با هفته سلامت، اداره «سلامت معنوی» وزارت بهداشت منحل شد

همزمان با هفته سلامت، اداره «سلامت معنوی» وزارت بهداشت منحل شد