مطالب مرتبط:
محسن رضایی: در صورت خروج آمریکا از توافق برجام از NPT خارج می شویم
محسن رضایی: در صورت خروج آمریکا از توافق برجام از NPT خارج می شویم
احتمال خروج آمریکا از برجام
رضایی در نشست خبری با رسانه های خارجی: توان آمریکا در سوریه در حد همین حمله محدود و ناموفق است/در صورت خروج آمریکا از توافق برجام، از NPT خارج می شویم
در صورت خروج آمریکا از توافق برجام، از NPT خارج می شویم/ از ابتدای انقلاب به این توانایی رسیده ایم که از تهدیدها، فرصت بسازیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 7 اردیبهشت 1397 ساعت 02:362018-04-26بين الملل

سالار نامدار وندایی برجام در کشاکش موافقان و مخالفان خروج آمریکا


در روزهای منتهی به 22 اردیبهشت که موعد تصمیم دولت ایالات متحده آمریکا در مورد پایبندی یا عدم پایبندی به توافق هسته ای است، برآیند کشاکش موافقان و مخالفان خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟ - در هفته ها و روزهای منتهی به 22 اردیبهشت که موعد تصمیم دولت ایالات متحده آمریکا در مورد پایبندی یا عدم پایبندی به توافق هسته ای است، موافقان و مخالفان خروج آمریکا از برجام از هر طرف وارد عمل شده اند تا در جهت مطلوب خود بر تصمیم رییس جمهور آمریکا در مورد پایبندی یا عدم پایبندی حداقل ظاهری به برجام تأثیر گذارند.

در این رابطه دو سؤال مطرح می شود.

یکی اینکه چرا خروج یا عدم خروج آمریکا از برجام مهم است؟ و دیگری؛ در کشاکش نیروهای موافق و مخالف خروج آمریکا از برجام کفه کدام طرف در ترازوی معادلات برجامی سنگین تر است؟ پاسخ به سؤال اخیر تا حدود بسیار زیادی خواهد توانست یک پیش بینی مناسب از سرنوشت توافق هسته ای طی دو هفته آتی ارائه دهد.

خروج آمریکا از برجام مهم است؟ خروج آمریکا از برجام مهم است.

این اهمیت به سه دلیل عمده برمی گردد.

اولین دلیل به خاصیت و کارکرد توافق هسته ای از منظر ایران مربوط می شود.

بزرگ ترین خواسته ایران در مذاکرات برجامی و انعقاد توافق هسته ای، رفع تحریم هایی بود که از سوی شورای امنیت، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا وضع شده بودند.

[1] خروج دولت آمریکا از برجام که مساوی با عدم تمدید تعلیق تحریم های هسته ای است[2]، امکان انتفاع ایران از توافق هسته ای در حداقلی ترین سطوح ممکن را نیز از بین می برد.

این حقیقت باعث می شود که خروج آمریکا از برجام ایران را با طیفی از سناریوهای واکنشی مواجه کند که نتیجه آن ها نه تنها خروج از برجام ، بلکه خروج از پیمان عدم اشاعه تسلیحات هسته ای (ان.

پی.

تی.

) است.

[3] اینکه جمهوری اسلامی ایران به خروج از ان.

پی.

تی.

به عنوان یکی از گزینه های پیش رو در صورت خروج آمریکا از برجام فکر می کند، نشانی بر اهمیت تصمیم آتی ترامپ در مورد برجام است.

دلیل دیگر اهمیت خروج آمریکا از برجام به اروپایی ها بازمی گردد.

بازیگران کلیدی اروپا (انگلستان، فرانسه و آلمان) نگرانی عمیقی نسبت به تصمیم ترامپ در مورد برجام دارند.

واکنش ایران به خروج آمریکا از برجام هسته اصلی این نگرانی است.

شدیدترین واکنش ایران نسبت به خروج آمریکا از برجام که خروج از ان.

پی.

تی.

است، اروپایی ها را به شدت نگران می کند.

چراکه در صورت خروج از پیمان عدم اشاعه تسلیحات هسته ای، تمامی محدودیت های بین المللی که بر فعالیت های هسته ای ایران اعمال شده است، بی اعتبار می شوند.

در این صورت حتی تعهد بین المللی جمهوری اسلامی ایران برای اجتناب از دستیابی به بمب اتمی نیز از بین می رود.

این موضوع باعث می شود تا برجام به بهترین گزینه جهت تحت نظر نگه داشتن فعالیت های هسته ای ایران برای اروپایی ها تبدیل شود.

[4] سومین دلیل نیز به تأثیر خروج آمریکا از برجام بر چندجانبه گرایی بین المللی که غرب مورد بهره برداری قرار می دهد مربوط می شود.

بی اعتنایی ایالات متحده به تعهدات و توافقات جمعی مانند برجام، روند چندجانبه گرایی غربی را زیر سؤال می برد و از آن اعتبار زدایی می کند.

برجام توافقی است که درنتیجه تحریم های چندجانبه و هماهنگ کشورهای غربی علیه ایران مورد مذاکره و توافق جمعی قرار گرفت.

خروج آمریکا از آن، لطمه شدیدی بر کارکردهای بعدی روش کار غرب به ویژه در مرود مذاکرات آتی با کره شمالی وارد می کند.

صف آرایی موافقان و مخالفان خروج آمریکا از برجام با نزدیک شدن به روزهای پایانی موعد تصمیم رییس جمهور ایالات متحده آمریکا در مورد تمدید یا عدم تمدید تعلیق تحریم های هسته ای که وضعیت تعهد این کشور نسبت به برجام را مشخص می کند، تحرکات موافقان و مخالفان خروج آمریکا از برجام تأثیر عمده ای در تصمیم دونالد ترامپ خواهد داشت.

اما درنهایت کدام گروه خواهد توانست نظرات خود را به رییس جمهور آمریکا بقبولاند!؟ دونالد ترامپ نه تنها در ایام مبارزات انتخاباتی بلکه به عنوان رییس جمهور آمریکا به صراحت توافق هسته ای را بدترین توافق تاریخ ایالات متحده معرفی می کند.

[5] و فکر می کند که آمریکا باید از آن خارج شود.

[6] هرچند ترامپ در آخرین نوبت تمدید تعلیق تحریم های هسته ای در دی ماه سال گذشته، تعهد آمریکا را به برجام به صورت مشروط ادامه داد، اما برآیند تغییراتی که در تیم امنیت ملی خود ایجاد کرده است، نشان از تمایل او برای قدرت یابی تیم مخالفان برجام دارد.

بررسی روند تغییرات کاخ سفید نشان می دهد اگر 22 اردیبهشت ترامپ تصمیم به عدم تمدید تعلیق تحریم ها و خروج از برجام بگیرد، در داخل تیم خود با مخالفت مؤثری مواجه نخواهد شد.

چراکه با جایگزینی مایک پمپئو و جان بولتون وزن راست گرایان افراطی به ضرر جمهوری خواهان سنتی مانند جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا افزایش یافته است.

[7] و تنها عوامل بیرونی هستند که می توانند ترامپ را مجاب به تمدید تعلیق تحریم های هسته ای و ادامه تعهد حقوقی آمریکا به برجام کنند.

در دیگر سو، مخالفان خروج آمریکا از برجام و استدلال هایشان قرار دارد.

ایران برجام را یک توافق بین المللی و لازم الاجرا برای همه طرف ها می داند و همان گونه که پیش تر گفته شد، در صورت خروج آمریکا از برجام، حتی خروج از پیمان عدم اشاعه تسلیحات هسته ای را نیز در گوشه ذهن مقامات خود دارد.

این یکی از ملاحظاتی است که اروپایی ها را در صف مخالفان خروج آمریکا از برجام قرار می دهد.

اما واکنش ایران به اندازه ای که برای اروپایی ها مهم است، برای آمریکا اهمیت ندارد.

دونالد ترامپ و تیم پر از مخالفان ایران او به احتمال زیاد، تأثیر خروج از برجام بر مذاکرات آتی با کره شمالی را مهم تر از واکنش احتمالی [و شاید هم بعید] ایران مبنی بر خروج از ان.

پی.

تی.

ارزیابی می کنند.

چراکه خروج آمریکا از برجام می تواند تأثیرات سوء و غیرقابل پیش بینی در فرایند مذاکرات شبه جزیره کره داشته باشد.

فرانک رُز مدیر بخش کنترل تسلیحات وزارت خارجه آمریکا از سال 2014 تا 2016 تأثیرات سوء را این طور توصیف می کند: من اگر بجای کره شمالی باشم و ترامپ از توافق هسته ای با ایران خارج شود، چرا باید با او توافق کنم؟ [8] باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هم توافق با کره شمالی را در صورت خروج ترامپ از برجام خیلی سخت می داند.

[9] مؤخره: روزهای آتی را باید روزهای کشاکش بین موافقان و مخالفان خروج آمریکا از برجام دانست.

ایران و اروپایی ها دلایل خاص خودشان را برای مخالفت با خروج آمریکا از برجام دارند.

بازگشت تحریم های یک جانبه آمریکا در پی خروج این کشور از برجام، توجیه حضور ایران در توافق را غیرمنطقی می کند و حتی گزینه هایی مانند خروج از پیمان عدم اشاعه تسلیحات هسته ای را نیز در صورت خروج ترامپ از توافق هسته ای بررسی می کند.

اروپایی ها نیز با تفکیک مسئله هسته ای از دیگر مسائل مرتبط با ایران معتقد هستند در شرایط فعلی برجام بهترین ابزار برای کنترل و محدود کردن فعالیت های ایران است.

درحالی که مقامات اروپایی مانند رییس جمهور فرانسه به صورت هم زمان ضمن طرفداری از حفظ برجام از ضرورت محدودسازی توان دفاعی موشکی و نقش منطقه ای ایران سخن می گویند.

در دیگر سو ترامپ و تیم مملو از مخالفان ایران و برجام او اشتیاق وافری برای بر هم زدن توافق هسته ای در موعد آتی تمدید تعلیق تحریم های هسته ای دارند.

اما مذاکرات آتی که با کره شمالی و رهبر این کشور پیش رو دارند باعث خواهد شد تا احتمالاً کمی بیشتر احتیاط کنند.

نتیجه نهایی اینکه تهدیدهای صریح ایران برای خروج از ان.

پی.

تی در صورت خروج آمریکا از برجام، فعالیت لابی های اروپایی ها و مجموعه استدلال هایشان در مورد کارایی برجام در اعمال محدودیت بر ایران و تعهد آن ها برای همکاری جهت محدودسازی توان دفاعی موشکی و سیاست های منطقه ای ایران، در کنار ملاحظات مربوط به مذاکرات آتی با کره شمالی که برای آمریکایی ها بیشترین درجه اهمیت را دارد، باعث می شود تا احتمالاً ترامپ دو هفته دیگر تحریم های هسته ای مربوط به ایران را بار دیگر تمدید کند.

پی نوشت ها و ارجاعات: [1] سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وقت وزیر امور خارجه، گفتگو در برنامه جهان آرا منتشرشده توسط خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، 9 بهمن 1396، قابل بازیابی در آدرس زیر: http://www.

irna.

ir/fa/News/82812943 [2] نامدار وندایی سالار، بازگشت تحریم های هسته ای یا ماندن در برجام؛ مسئله کدام است؟ ، اندیشکده راهبردی تبیین، 28 فروردین 1397، قابل بازیابی در آدرس زیر: http://tabyincenter.

ir/25552 [3] محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، تشریح گزینه های پیش روی ایران در صورت خروج ترامپ از برجام در مصاحبه با نیویورکر،3 اردیبهشت 1397، قابل بازیابی در آدرس زیر: https://www.

newyorker.

com/news/news-desk/the-scramble-to-salvage-the-iran-nuclear-deal?mbid=social_twitter [4] “France’s Macron Says He Has No ‘Plan B’ for Iran Nuclear Deal.

” Reuters, Thomson Reuters, 22 Apr.

2018, www.

reuters.

com/article/us-usa-france/frances-macron-says-he-has-no-plan-b-for-iran-nuclear-deal-idUSKBN1HT0MB.

[5] “Donald Trump Slams Iran Deal, Calls It the Worst Agreement Ever Negotiated by US.

” Firstpost, 6 Feb.

2017, www.

firstpost.

com/world/donald-trump-slams-iran-deal-calls-it-the-worst-agreement-ever-negotiated-by-us-3268358.

html.

[6] “Trump Answers Questions on Rex Tillerson and Mike Pompeo: Full Transcript.

” NEW YORK TIMES, 13 Mar.

2018, www.

nytimes.

com/2018/03/13/us/politics/trump-pompeo-tillerson.

html.

[7] نامدار وندایی سالار، برآیند تغییرات در کاخ سفید؛ همه چیز برای خروج از برجام مهیا می شود؟ ، اندیشکده راهبردی تبیین، 20 فروردین 1397، قابل بازیابی در آدرس زیر: http://tabyincenter.

ir/25435 [8] Ward, Alex.

“Why Killing the Iran Deal Makes Trump’s North Korea Talks Much, Much Harder.

” Vox, Vox, 26 Mar.

2018, www.

vox.

com/2018/3/26/17147604/trump-iran-north-korea-kim-summit.

[9] Kheel, Rebecca.

“Corker: Scrapping Iran Deal Could Make North Korea ‘More Difficult’.

” TheHill, 9 Jan.

2018, thehill.

com/policy/defense/368181-corker-scrapping-iran-deal-could-make-north-korea-more-difficult.


کلید واژه ها: آمریکا - خروج - توافق هسته ای - هسته ای - توافق هسته - هسته - ایران - ایالات متحده - توافق - تصمیم - مخالفان - اروپا - فعالیت های هسته ای - رییس جمهور آمریکا - اهمیت - واکنش - تسلیحات - اروپایی - اتحادیه اروپا - جمهوری اسلامی - دولت - دولت آمریکا - تحریم - بین المللی - رییس جمهور - بزرگ ترین - رفع تحریم - بازیگران - صورت - پیش بینی

آخرین اخبار سرویس:
قطع ارتباط اتحادیه عرب با گواتمالا

حمایت سویه از حضور نیروهای نظامی ایران و حزب الله

کارشناس روس: راهکار ایران و اروپا،آمریکا را عصبانی کرد

تلاش برای ربودن هواپیمای امارات در آسمان ایران تکذیب شد

آرزوی شرحِ مثنوی

رقابت دو فیلم ایرانی در جشنواره رومانی

مایک پمپئو:آمریکا برای عضویت گرجستان در ناتو اقدام می کند

مقاومت بیش از 1 میلیارد دلار هزینه بر صهیونیست ها تحمیل کرد

مایک پمپئو:آمریکا برای عضویت گرجستان در ناتو اقدام می کند

حضور قطعی ایران در نمایشگاه های کتاب تفلیس، سئول، پکن و مسکو

جمعه در وین، رایزنی درباره سرنوشت برجام بدون آمریکا

تاکید نتانیاهو بر جلوگیری از فعالیت ایران در سوریه

ترامپ بار دیگر مهاجران خارجی را "حیوان" خواند!

پاکسازی جنوب دمشق سبب هجمه سلفی کویتی به حماس

ترکیه رژیم صهیونیستی را با تحریم تهدید کرد

رایزنی درباره سرنوشت برجام جمعه در وین بدون آمریکا

ترکیه رژیم صهیونیستی را با تحریم تهدید کرد

نگاهی به نمایشنامه «پیرزن کرچ» تادئوش روژه ویچ

جایزه بوکر بین الملل به نویسنده لهستانی رسید

آلمان: اروپا در موضع خود درباره برجام بسیار بسیار متحد است

جنگ اقتصادی عرصه ظهور

سقوط ارزش لیر ترکیه

خیز بلند ارتش سوریه برای آزادسازی درعا

اتحادیه عرب هر گونه تعامل با گواتمالا را تعلیق کرد

وکیل ترامپ از اوکراین رشوه گرفته بود

محاصره ایران محال است

پوتین به چین می رود

باقرعزت بگوویچ: بوسنی از برجام حمایت می کند

به ایران اجازه نمی دهیم در سوریه پایگاه نظامی ایجاد کند

اتحادیه عرب هر گونه تعامل با گواتمالا را تعلیق کرد

موضع کشور های اروپایی درباره برجام تغییر نخواهد کرد

پوتین به چین می رود

پیروزی ها در سوریه تا نابودی آخرین تروریست متوقف نخواهد شد

تیراندازی در منطقه بروکلین نیویورک با سه زخمی

تروریستهای داعش خانه های مردم را به آتش کشیدند

پاسخ چین به راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران

انتقاد شدید «جیمز کومی» از ترامپ به سبب دورغ پردازی هایش

ترکیه رژیم صهیونیستی را با تحریم تهدید کرد

معاون مفتی چچن: اسلام دومین دین رسمی روسیه است

وزیر سابق سنگال درباره نفوذ رژیم صهیونیستی در آفریقا هشدار داد

رهبرانقلاب: آمریکا مثل گربه ی داستان تام وجری بازهم شکست خواهد خورد

ردپایی از بن سلمان در سفر غیر منتظره پادشاه اردن به مصر

در واکنش به انتقال سفارت این کشور به قدس اتحادیه عرب هر گونه تعامل با گواتمالا را تعلیق کرد

محمود عباس به زودی بیمارستان را ترک می کند

سفیر ایران وجود نیروهای این کشور در جنوب سوریه را رد کرد

درآمدزایی داعش از استخراج غیرقانونی سنگ های قیمتی در افغانستان

پیشنهاد تازه صندوق بین المللی پول به سعودی ها

پیشنهاد تازه صندوق بین المللی پول به سعودی ها

قرار بازداشت 70 نظامی نیروهای مسلح ترکیه صادر شد

اعراب ایرانی که مقابل صدام ایستادند/ مدافعان غیوری که 28 عضو خانواده را فدای وطن کردند

وکیل ترامپ از اوکراین رشوه گرفته بود

با انتقاد از حضور کم رنگ کشورهای اسلامی و عربی در آفریقا وزیر سابق سنگال درباره نفوذ رژیم صهیونیستی در آفریقا هشدار داد

پنتاگون دعوت از چین به مانور نظامی 2018 را لغو کرد

سازمان امنیت و همکاری اروپا شرایط تبلیغات انتخاباتی برابر را در ترکیه خواستار شد

نخستین تصویر از بن سلمان پس از غیبت مشکوک + عکس

تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه در راه است

قطر سالگرد تحریم چهار کشور عربی را جشن می گیرد

پیشنهاد تازه صندوق بین المللی پول به سعودی ها

ردپایی از بن سلمان در سفر غیر منتظره پادشاه اردن به مصر

ینی مساوات:دولت جدید ارمنستان رفتار دوگانه در روابط با غرب و روسیه دارد

روسیه: حمص بدون درگیری نظامی آزاد شد

عکس/ سفره سحری در نیم قرن پیش!

دیدار هیات اعزامی ناتو با وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در باکو

هشدار اتریش به آمریکا در ارتباط با تحریم های فرامرزی این کشور علیه ایران

لفاظی جدید نتانیاهو: به ایران اجازه نمی دهیم در سوریه پایگاه نظامی ایجاد کند

انتقاد توییتری جیمز کومی از دروغ گویی های ترامپ

واشنگتن نمی تواند در مذاکرات برجامی ایران و اروپا ایفای نقش کند/ پامپئو برای تثبیت جایگاهش چنین اظهاراتی کرده است

لاوروف هفته آینده به کره شمالی می رود

رییس جمهور ایتالیا مسئولیت نخست وزیری این کشور را به جوزپه کنته سپرد

حضور فرماندهان نیروی هوایی کشورهای عربی در کنفرانسی در اسراییل

وکیل ترامپ از اوکراین رشوه گرفته بود

مفقود شدن یک نفر در منطقه لواسانات

احتمال تخریب سایت اتمی کره شمالی، فردا پنج شنبه

ترکیه کشورهایی که سفارت خود را به قدس منتقل کنند، تحریم می کند

توضیح سازمان هواپیمایی درباره خبر هواپیماربایی در آسمان ایران

ساخت مستند سینمایی معرفی«جمهوری دموکراتیک آذربایجان» با تامین مالی شرکت نفتی انگلیسی

لهستان به دنبال دفاع از موضع واشنگتن درباره برجام

نبیه بری برای ششمین بار رییس پارلمان لبنان شد

واکنش رییس کمیسیون قضایی مجلس به اظهارات پامپئو واشنگتن نمی تواند در مذاکرات برجامی ایران و اروپا ایفای نقش کند/ پامپئو برای تثبیت جایگاهش چنین اظهاراتی کرده است

هفته آینده، نشست مشترک ترامپ با رهبر کره شمالی

کشته شدن 5 نظامی عربستان در درگیری با انصارالله

احزاب کرد عراقی از بایکوت تا مشارکت در روند سیاسی عراق

نخست وزیر فرانسه سفر به سرزمین های اشغالی را لغو کرد

خودکشی جوانترین نظامی انگلیسی حاضر در جنگ علیه عراق

اولین بیانیه ی دختر مامور سابق اطلاعات روسیه پس از مسمومیت

لاوروف هفته آینده به کره شمالی می رود

نخست وزیر فرانسه سفر به سرزمین های اشغالی را لغو کرد

ممنوعیت ورود صهیونیست ها به اندونزی

اسپوتنیک: گردشگری جنسی در جمهوری آذربایجان رونق گرفته است

پنس: ونزوئلا با واکنش سریع واشنگتن مواجه می شود

رسانه آمریکایی: تیم ترامپ هیچ راهبردی برای بعد از توافق هسته ای ایران ندارد/ طرح پامپئو یک توهم توخالی است

درخواست ایران از پاکستان برای مرزبان ربوده شده

جنایات صهیونیستها در هدف قراردادن و به شهادت رساندن دختران و زنان فلسطینی

اتحادیه اروپا خواستار پاسخ متقاعد کننده ایتالیا در خصوص بدهی هایش شد

اولین مصاحبه دختر اسکریپال پس از مرخص شدن از بیمارستان

نبیه بری بار دیگر رییس پارلمان لبنان شد

آمریکا دعوت چین را رد کرد

رایزنی بشار اسد با فرستاده ویژه پوتین

زمان تخریب سایت اتمی کره شمالی به شرایط اقلیمی بستگی دارد

10 فیلم مملو از صحنه های جذاب و دیدنی پارکور که باید حتما ببینید

سالار نامدار وندایی برجام در کشاکش موافقان و مخالفان خروج آمریکا

سالار نامدار وندایی برجام در کشاکش موافقان و مخالفان خروج آمریکا