مطالب مرتبط:
مشاور وزیر نیرو: مسأله آب در ایران به شدت تحت تأثیر اقتصاد سیاسی آب و انرژی است
دنیا به دلایل سیاسی فرهنگ ایران را نادیده می گیرد/ سینمای ایران هنرمندانه و نخبه گرا است
عبرت های برجام (2) امنیت و اقتصاد از توافقات بین المللی تحصیل نمی شود
فقط پول ذخیره می کنید یا می خواهید در اقتصاد استان هم نقش داشته باشید؟
اقتصاد غیر مولد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397 ساعت 17:262018-04-26سياسي

مسأله آب در ایران به شدت تحت تأثیر اقتصاد سیاسی آب و انرژی است


مشاور وزیر نیرو در امور برنامه ریزی راهبردی و توسعه پایدار گفت: مسأله آب در ایران به شدت تحت تأثیر اقتصاد سیاسی آب و انرژی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس" از مشهد، محمد فاضلی ظهر امروز در مراسم اکران مستند تالان که در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با اشاره به الزامات پایدارسازی منابع آب، اظهار کرد: منابع به دلیل استفاده فراتر از توان اکولوژیک آب خوان ها به شدت در فشار قرار گرفته اند.

مشاور وزیر نیرو در امور برنامه ریزی راهبردی و توسعه پایدار ادامه داد: اگرچه با مشاهده چشمی کم بارشی، وضعیت آب سطحی و خشکسالی آشکارتر است، اما وضعیت منابع آب زیرزمینی شرایط به شدت نامناسب تری دارد.

شرایط نامناسب آب های زیرزمینی و سطحی وی ضمن اشاره به نامناسب بودن وضعیت منابع آب سطحی و زیرزمینی، بیان کرد: با این حال، ابدا نباید از تفاوت های میان وضعیت حوضه ها، دشت ها و استان های مختلف عبور کرد، نادیده گرفتن تکثر و تنوع مسائل در هر منطقه و سطح، عواقب خطرناکی برای راه حل ها دارد.

فاضلی آب را واقعیتی چندبعدی دانست که مسائل آن نیز در تعامل با سایر عرصه ها ایجاد می شود و اضافه کرد: باید در شناخت این مسأله ماهیت چندبعدی را مدنظر داشت، چراکه آب، انرژی، غذا و پسماند همبسته هستند.

وی همچنین افزود: سازمان و ساختار مدیریت منابع آب ایران به دلیل الزامات عصر تأمین، به صورت همه جانبه با مدیریت تأمین و عرضه آب عجین شده است.

قیمت گذاری آب و انرژی به شدت تحت تأثیر ملاحظات سیاسی است معاون مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری با اذعان به اینکه مسأله آب در ایران به شدت تحت تأثیر اقتصاد سیاسی آب و انرژی است، تصریح کرد: قیمت گذاری دو منبع آب و انرژی به شدت تحت تأثیر ملاحظات سیاسی است و نوع سرمایه گذاری در ایجاد سازمان ها، چسبندگی های چندگانه ایجاد کرده است.

وی در تشریح این چسبندگی های چندگانه بیان کرد: چسبندگی مالی- اقتصادی به معنای عادت کردن همه ذی نفعان به قیمت های غیرواقعی و اقتصاد خاص بخشی است، چسبندگی سازمانی، ساختاریابی سازمان براساس مدیریت عرضه و چسبندگی دانشی به معنای شکل نگرفتن و انباشت نشدن دانش و رویکرد مثبت به علوم غیرفنی به شمار می رود.

در حوزه کشاورزی، شرب و صنعت بسیار بدمصرف هستیم فاضلی با تأکید بر اینکه کشور در هر سه بخش کشاورزی، شرب و صنعت بسیار بدمصرف است، یادآور شد: در میزان اثر تغییرات اقلیمی و کم بارشی به استثنای سال 97، اغراق صورت می گیرد، درحالی که ما طی 49 سال گذشته به طور میانگین فقط 14 درصد کاهش بارش داشته ایم.

وی متذکر شد: البته روند وضع اقلیمی نامناسب تر شده و دو، سه دهه زمان می برد تا به وضعیت مناسب بازگردیم، اما نباید پشت وضعیت اقلیمی سنگر بگیریم! در همه جای دنیا آب مسأله بدخیم است مشاور وزیر نیرو در امور برنامه ریزی راهبردی و توسعه پایدار با اشاره به اینکه در همه جای دنیا آب مسأله بدخیم است، گفت: حضور ذی نفعان با منافع متعارض، تضمین کننده بدخیمی است.

وی ادامه داد: بدخیمی در زمینه آب های زیرزمینی به دلیل نامشهود بودن منبع، دشواری سنجش، فاصله زمانی زیاد بین استفاده بی رویه و اثر آن، فاصله بین اقدام اصلاحی و اثراتش و فردی بودن استفاده، بدتر است.

فاضلی بیان کرد: بدخیمی در ایران به دلیل نقصان جدی در نظام سنجش داده های پایه ای منابع آب، تشدید می شود.

نقد دو رویکرد اجتماعی در مواجهه با مسأله آب وی با تأکید بر ضرورت ارتقای کیفیت گفت وگو، بیان کرد: تعدیل یا رفع مسأله بدخیم از طریق شفاف سازی برای همه ذی نفعان، خلق سرمایه اجتماعی و اعتماد، شکل دادن به ائتلاف های عمومی و افقی، بازتوزیع اختیارات و مسوولیت ها و توافق بر سر رویه های جدید امکان پذیر است.

مشاور وزیر نیرو در امور برنامه ریزی راهبردی و توسعه پایدار با اشاره به ضرورت آموزش نیروی انسانی، تولید دانش جدید چندرشته ای و توسعه گفت وگوهای درون سازمانی، اظهار کرد: گفت وگو با کنشگران منفرد امکان پذیر و اثربخش نیست، اما گفت وگو با تشکل هایی که امکان هماهنگی دارند، اثربخش است.

فاضلی گفت: مسأله آب به ویژه آب زیرزمینی، مسأله تراژدی منابع مشترک است.

نگاه محلی و ملی به موضوع آب وی با تأکید بر لزوم محلی و ملی دیدن مسأله آب، متذکر شد: آب ماهیت محلی دارد و توأمان ملی بوده، منابع، مصارف و شدت آن در مناطق مختلف متفاوت است، اقتصاد سیاسی مسأله نیز در مناطق مختلف ماهیت گوناگونی دارد، مسأله همزمان در سطح ملی با نظام تصمیم گیری و تشخیص منابع متمرکز مواجه است.

مشاور وزیر نیرو در امور برنامه ریزی راهبردی و توسعه پایدار با تأکید بر ضرورت تقویت بعد غیرفنی راه کارها، تصریح کرد: بعد غیرفنی مسأله آب شامل دانش های اقتصاد،حکمرانی محیط زیست، سیاست گذاری عمومی، جامعه شناسی، علوم سیاسی، ارتباطات، جغرافیا، جغرافیای سیاسی و هیدروپولتیک است که باید تقویت شود.

وی همچنین تولید دانش مشترک بین سازمانی، بیرون آمدن از سنگرهای سازمانی و پذیرش مسوولیت جمعی را از دیگر نیازهای حل این مسأله مهم عنوان و تأکید کرد: همه باید از سنگرهای سازمانی بیرون آمده و سر یک میز بنشینیم، زیرا همه ما در قبال توسعه پایدار مسوول هستیم.

پرهیز از امنیتی کردن مسأله آب فاضلی با تأکید بر پرهیز از امنیتی کردن مسأله آب، تشریح کرد: برخی می کوشند، این مسأله را امنیتی کنند، شدت گرفتن گزاره های سیاه و ترس فراگیر، بهانه ای برای بیرون راندن گفتمان های رقیب در حل مسأله و تلاش برای دیده شدن و پیش بردن دستورکارها از دلایل این امر به شمار می رود.

وی افزود: در رابطه با مسأله آب باید محتاطانه سخن گفت تا اصطلاحات امنیتی مانند جنگ آب، عادی نشود، سوار نشدن بر موج قومیتی، مذهبی، منطقه ای، هویتی و سیاسی نکردن مسأله از دیگر نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری با اشاره به لزوم تغییر دستور کار به مدیریت مصرف، ادامه داد: مدیریت مصرف باید در نظام دانشی، طراحی پروژه ها و بودجه ریزی لحاظ شود، این نوع اصطلاحات نیازمند گفتمان سازی، ائتلاف اصلاح گران، نوآوران سیاسی و شفافیت است.

وی تصریح کرد: تعامل با ذی نفعان، سنت مکتوب و انتشار عمومی و آشکارسازی اقتصاد سیاسی امری ضروری است.

منابع آبی خراسان 11 هزار و 100 میلیون مترمکعب است فاضلی در ادامه بیان کرد: مجموع منابع آبی استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی با احتساب 90.

9 میلیون مترمکعب آب های زیرزمینی، 2 هزار و 88 میلیون مترمکعب آب های سطحی، 11 هزار و 100 میلیون مترمکعب است.

وی با اشاره به اینکه از مجموع این منابی آبی، 897 میلیون مترمکعب آب شرب است، اضافه کرد: 42 میلیون مترمکعب نیز به آبیاری فضای سبز، 165 میلیون مترمکعب به صنعت و 9 هزار و 996 میلیون مترمکعب ویژه کشاورزی است.

ساخت خط لوله انتقال کریدور شرق 15 سال زمان می برد مشاور وزیر نیرو در امور برنامه ریزی راهبردی و توسعه پایدار با بیان اینکه مجموع آبی که قرار است با خط لوله انتقال کریدور شرق منتقل شود، 750 میلیون مترمکعب است، تصریح کرد: رقم 4 هزار میلیارد تومان برای ساخت خط لوله انتقال کریدور شرق، برآورد متوسط است، با توجه به زمان پروژه های بزرگ آبی، حدود 15 سال به طول می انجامد.

وی یادآور شد: با این شرایط، آیا بهتر نیست با 10 درصد مدیریت مصرف، کاهش یک هزار و 110 میلیون مترمکعبی در مصارف آب صورت گیرد، با برداشت کمتر از آب خوان ها مسأله فرونشست زمین و پیدایش ترک های عظیم طولی در اراضی نیز بهبود یابد؟ فاضلی تشریح کرد: قیمت برآوردشده برای هرمتر مکعب آب انتقال یافته به مشهد حدود 12 هزار تومان بوده، درحالی که قیمت فعلی فروش آب شرب به مردم 470 تومان به ازای هرمترمکعب است، انتقال آب قبل از حل مشکل بدمصرفی سبب پایداری نمی شود.

وی با تأکید بر اینکه هر منبع آب اضافی در شرایط بدمصرفی فعلی به سرعت به مشکلات بیشتری می انجامد، افزود: انتقال آب قادر نیست، مشکل اضافه برداشت از آبخوان ها و پدیده های فرونشست زمین، بیابان زایی و ریزگردهای ناشی از خشکی اراضی را حل کند.

معاون مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اینکه این انتقال به معنای تأمین هزینه های گزاف بر نظام تأمین مالی دولت و یارانه های موجود نیز محسوب می شود، تصریح کرد: اگر قرار است، نظام سازوکار قیمت گذاری، آب منتقل شده به قیمت واقعی به مردم تحویل دهد، این سازوکار هم اکنون نیز می تواند به کار گرفته شود و به کمک آن مدیریت مصرف صورت گیرد.

وی با تأکید بر ضرورت تصفیه پساب، اشاره کرد: 3 میلیارد مترمکعب پساب در کشور تصفیه و بازچرخانی نمی شود، پساب تصفیه نشده نیز منشأ آلودگی محیط زیستی است.

انتهای پیام/و http://fna.

ir/blzlm5
کلید واژه ها: اقتصاد سیاسی - انرژی - اقتصاد - سیاسی - زیرزمینی - مرکز بررسی های استراتژیک - برنامه ریزی - نامناسب - ایران - دانشگاه فردوسی مشهد - مدیریت - وزیر نیرو - نهاد ریاست جمهوری - فاضلی - دانشگاه فردوسی - تغییرات اقلیمی - ساختار - قیمت - برنامه - بارش - برگزار - ریاست جمهوری - سرمایه گذاری - شرایط - مشاور - توسعه - صنعت - وزیر - صورت - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
«فیس بوک» در روسیه جریمه می شود

عراقچی اعلام کرد: تشریح موضوعات نشست اضطراری برجام در وین

پناهیان: «مرگ بر آمریکا» ریشه کن فقر است

هک شدن چند دقیقه ای سایت فرودگاه هاشمی نژاد مشهد پخش تصاویری از ناآرامی های سال 96

وصیت نامه 840 شهید دزفولی جمع آوری شد

حجت الاسلام پناهیان : مدیریت باید فرصت تقرب الهی باشد

تشییع مادر دو شهید در بهار

هک شدن چند دقیقه ای سایت فرودگاه هاشمی نژاد مشهد/ پخش تصاویری از ناآرامی های سال 96

برگشتیم و ماندیم تا خرمشهر را پس بگیریم

ترامپ در پرونده توییتری محکوم شد

غول صنعتی تبریز این بار با پرچم بخش خصوصی به میدان می آید

رایزنی با مسئولان اطلاعات سپاه درباره همسر سید امامی

انتخاب شهردار بی رزومه صباشهر به راحتی آب خوردن!

عملکرد دولت روحانی به اصلاح طلبان آسیب نزده است/زنان و جریان اصلاحات به هم مدیون هستند

افزایش 20درصدی حقوق کارمندان غیرقانونی است

سایت فرودگاه مشهد هک شد

گروهی از شیعیان و علمای پاکستان با آیت الله العظمی بشیر نجفی دیدار کردند

کتاب «بدرود بهار» رونمایی شد

یک مشاور و دو مدیر کل جدید در کانون پرورش فکری کودکان

مالکی و عامری گفتگو کردند

استفساریه افزایش 20درصدی حقوق کارمندان غیرقانونی است

روایت آسمانی شدن شهید «عارف کاید خورده» در برنامه «از آسمان»

گودال های عمیق در خیابان های شهر +عکس

نماز جمعه تهران/ خطبه نخست

تولید موتورسیکلت برقی باید مورد توجه جدی قرار گیرد

قبرستان قطارها در بولیوی

ماجرای جلسه های روز های شنبه دولت با رهبری چیست؟

برجام اروپایی هم شکست می خورد/ امریکا از موشک های ما می ترسد

یادواره شهدای عملیات بیت المقدس در عباس آباد

گرامیداشت حماسه سوم خرداد در پیشوا

امامی کاشانی: خداوند خطاب به افرادی مثل ترامپ می گوید، از غضبی که دارید بمیرید

اوصاف مهاجر الی الله از کودکی تا شهادت

آمادگی فلسطینی ها برای برگزاری نهمین هفته راهپیمایی بازگشت

آمانو برای شرکت در نشست مشترک برجام وارد هتل کوبورگ شد

سوال از شهردار جاسک در دستور کار شورای شهر

گزارشی از حال و هوای پنجمین روز نمایشگاه قرآن

کشف جسد مردی میانسال در سد تبارک قوچان

اظهارات عراقچی درباره ایرانیان دوتابعیتی

دزدی قرن در جریان 27 ثانیه+ویدیو

جنگ علیه ایران بدون مجوز کنگره ممنوع است

ناسا ابرهای سیاره مشتری را در یک ویدیوی هنری نشان داد + ویدیو

­مسئولان و مبلغان حوزه علمیه تهران با آرمان های امام راحل تجدید میثاق کردند

تشریح دستور کار نشست اضطراری کمیسیون مشترک برجام توسط عراقچی

روایت چهره ماندگار قلم ارتش از عملیات بیت المقدس ماجرای آن 9 کیلومتر جهنمی

جزییات جلسه اضطراری کمیسیون مشترک برجام

"میهمانی در بهشت" میزبان نوجوانان در کشورهای مختلف

وقف قرآن برای حرم امام رضا(ع) در مصلی

وصیت نامه 840 شهید دزفولی جمع آوری شد

آمانو برای شرکت در نشست مشترک برجام وارد هتل کوبورگ شد

سفر کاروان های مدینه از 27 تیرماه آغاز می شود

روایتی از وضعیت احمدی نژاد در دیدار کارگزاران نظام با رهبر انقلاب

رگبار باران در 17 استان کشور

قرآن نباید ابزاری برای برتری جویی شود/ تلاوت مقدمه تزکیه و عمل است

عارف: از فرصت ثبت جهانی یزد برای گسترش اهداف صلح طلبانه نظام استفاده شود

کمک سلبیریتی ها به کودکان مناطق محروم را تایید نمی کنم

مشکلات خیابان 17 شهریور ادامه دارد

تحلیل مقام معظم رهبری نسبت به خروج آمریکا از برجام، واقع گرایانه است

چالش ها به افشانی رسید

رسانه ها باید چشم و گوش شورای اسلامی شهر باشند / برگزاری 45 جلسه در شورای دوره پنجم نسیم شهر

بازار داغ افطاری های سیاسی در هتل‎های پنج ستاره نشانه خدمت به مردم است؟

اعلام آمادگی موسسه ملل برای سرمایه گذاری در گیلان

فراخوان مسابقه ملی عشق کتاب در حرم شاهچراغ (ع)

پناهیان در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه: ریشه کن فقر همین مرگ بر آمریکاها است/ بدون درک رابطه معنویت و سیاست شاهد انواع سکولاریزم خواهیم بود

جزییات تصادف "الله کرم"

استان آذربایجان شرقی تنها تبریز نیست کمبود تخت بیمارستانی در مرند

واکنش کوهکن در مورد تجارت پسرش در آمریکا؛ گوشم از این حرف‎ها پُر است

طرح هایی که به زندگی نیازمندان معنای دوباره می بخشد

در توسعه گردشگری، از ارزش های اعتقادی مان کوتاه نمی آییم

بانک صادرات ایران همچنان در خدمت اشتغالزایی نقاط محروم کشور

همایش رزمندگان عملیات آزادسازی خرمشهر در خوی

ثبت پنجمین وقف جدید در گلپایگان

نخبگان قرآنی مؤسسه اهل بیت(ع) اهواز تجلیل شدند

هفتم خردادماه تاریخ برگزاری مجمع ایران کیش

بازدید سر زده وزیر بهداشت از 3 بیمارستان پایتخت

تصاویر رویترز از انفجار خونین در بنغازی لیبی

عربستان هسته ای چالش تازه وزیر خارجه امریکا / پمپئو: عربستان نباید به دنبال غنی سازی اورانیوم باشد

شهری که زیر باران بمب و موشک سر خم نکرد

سالار عقیلی و حسین خواجه امیری کنسرت مشترک برگزار می کنند

ترسیم نقشه راه «الفتح» برای اداره عراق پساداعش

نخستین اثر تولیدی خانه مستند فارس کلید خورد

سوء قصد به الله کرم یا تصادف ساده رانندگی ؟ + عکس

مراسم ایام ماه رمضان در دفتر آیت الله العظمی حکیم در دمشق برگزار می شود + تصاویر

واکنش وزارت خارجه فرانسه به شروط مقام معظم رهبری برای ماندن در برجام: شروط مطرح شده را مد نظر قرار می دهیم

تشییع پیکر سید مصطفی موسوی

واکنش وزارت خارجه فرانسه به شروط رهبری برای ماندن در برجام

کمیسیون مشترک برجام یک نشست اضطراری است/ هنوز به این تصمیم نرسیده ایم که در برجام خواهیم ماند یا نه

اجرای طرح با کتاب تا کپر با همکاری ماهنامه قلک

اولین نشست برجام بدون آمریکا

استان آذربایجان شرقی تنها تبریز نیست/ کمبود تخت بیمارستانی در مرند

استاد حوزه و دانشگاه: معنویت و سیاست در هم تنیده است

حضور مؤسسه غدیرشناسی در نمایشگاه قرآن کریم با 21 بخش

عضو شورای شهر تهران در گفت وگو با فارس: 2 هزار دکل غیرمجاز در تهران ساماندهی می شود

نحوه بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت

جایگاه معنوی مدیران و مسئولان در جامعه ما به خوبی تبیین نشده است

تشییع پیکر مجری پیشکسوت صدا و سیما

نیوشا ضیغمی مادر شد / اولین عکس از مادر و فرزند

سوال از شهردار جاسک در دستور کار شورای شهر قرار گرفت

برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری، هتلداری و خدمات سفر توسط بخش خصوصی

استفساریه افزایش 20درصدی حقوق کارمندان غیرقانونی است/احتمال رد مصوبه در شورای نگهبان

مهدوی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی شد

مسأله آب در ایران به شدت تحت تأثیر اقتصاد سیاسی آب و انرژی است

مسأله آب در ایران به شدت تحت تأثیر اقتصاد سیاسی آب و انرژی است