مطالب مرتبط:
چه کسانی دلار 4200 تومانی گرفتند؟
به دنبال دلار 4200 تومانی!
به دنبال دلار 4200 تومانی!
به دنبال دلار 4200 تومانی!
چه کسانی دلار 4200 تومانی گرفتند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397 ساعت 10:152018-04-26اقتصادي

دلار 4200 تومانی تامین شده است/ انحصارگری در خوراک دام و طیور!


معاون وزیر کشاورزی از نوسانات اخیر بازار علوفه و انحصار نسبی در این بخش انتقاد کرد و گفت: اگر نهاده های تولید سه - چهار ماه گذشته با ارز مبادله ای وارد شده، - نباید به قیمت واردات با دلار آزاد فروخته شود و دستگاه های نظارتی باید حساس تر شوند.

رضایی - معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی - در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: وقتی که تغییری در سیاست گذاری ها مانند تغییر قیمت پایه ارز اتفاق می افتد، دوره گذار و انتقالی به وجود می آید که بدیهی است تنش هایی در بازار نهاده ها به وجود آید.

مسلما دولت هم سیستم های جدیدی تعبیه می کند و مردم و کسانی که مصرف کننده عرضه هستند باید آماده پذیرش تغییرات باشند.

واردات 2 میلیون تنی نهاده های تولید با ارز مبادله ای وی افزود: صنعت دامپروری به ویژه صنعت طیور جزوه صنایع بزرگ محسوب می شود که بازار بزرگی دارد و طبیعی است تنش هایی در آن به صورت طبیعی اتفاق بیفتد.

به عنوان مثال پیش از ایجاد نوسانات اخیر در بازار ارز صاحبان این صنایع و واردکنندگان با استفاده از ارز مبادله ای حدود 3700 تومانی حدود یک میلیون و 700 هزار تن ذرت وارد کردند که هم اکنون در بازار وجود دارد که این عدد بسیار قابل توجه است.

از سوی دیگر بیش از 250 هزار تن کنجاله سویا وارداتی در بازار وجود دارد که این به غیر از لوبیای سویا است که صنایع در حال روغن کشی از آن در حال تولید کنجاله سویا هستند.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: از آنجاکه بازار این صنعت بزرگ است، کسانی که در آن هستند مقادیر قابل توجهی از این نهاده ها را دارند در نتیجه این فضای گذار و تنش های مقطعی نمی تواند چندان تاثیری روی قیمت نهاده ها گذاشته باشد.

اما این نوسانات همیشه وجود دارد که البته خوب نیست، چراکه صنعتی پویا می شود که نوسانات کم و دامنه قابل اغماضی داشته باشد؛ بنابراین قیمت نهاده های تولید و کالاهای مختلف اگر در بازه های زمانی گوناگون دچار نوسان بشود تا حدی طبیعی است.

رضایی اظهار کرد: یکی از پارامترهایی که در تغییر قیمت نهاده ها موثر است، افزایش تقاضاست، چراکه در برخی مقاطع هنگامی که قیمت نفت افزایش پیدا می کند و بیش از 80 دلار می رسد، استفاده از کالاهای اساسی مانند ذرت و دیگر دانه های روغنی برای تولید سوخت های زیستی بیشتر می شود، اما از آنجاکه تولید آنها از قبل پیش بینی شده و مشخص است و تقاضا از عرضه پیشی می گیرد، محصولاتی مانند ذرت گران می شود که چنین تنش هایی در بازار داخلی نیز ممکن است به وجود آید.

تا جایی در بازار دخالت نمی کنیم که مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ضرر نکنند وی با بیان این که گرچه اقتصاد و بازار صنایع پویایی مانند دامپروری و طیور براساس سیاست های آزاد و اقتصاد آزاد است، اما این به معنی رها بودن نیست، گفت: به عنوان مثال ممکن است تعداد بسیاری از مرغداران در بازه زمانی مشخصی براساس تجربیات شخصی یا تصورات از آینده، میزان جوجه ریزی خود را افزایش دهند که سود بیشتری ببرند.

در چنین شرایطی تولیدکنندگان جوجه یکروزه که به گونه ای تامین کننده ملزومات تولید مرغ هستند با بازار پرتقاضایی مواجه می شوند و در چنین شرایطی اقتصاد و بازار آزاد ایجاب می کند که در حالت پیشی گرفتن تقاضا از عرضه قیمت افزایش پیدا می کند که البته حاکمیت و دستگاه های نظارتی و اجرایی تا زمانی اجازه این نوسان را می دهند که به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان آسیبی وارد نشود.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: باید نوسانات طبیعی بازار را پذیرفت و مردم را نباید درگیر این مساله کرد که احساس کنند زیان دیده اند و اگر در چنین شرایطی دولت مدام دخالت کند وضعیت بدتر خواهد شد.

البته دولت اجازه نمی دهد بازار بهم بریزد و آن را رها نمی کند و در مقاطع حساس ورود کرده و به برقراری تعادل در بازار کمک می کند.

نوسانات اخیر قیمت نهاده های تولید غیرمنطقی است رضایی با اشاره به این که حساسیت مردم و تولیدکنندگان را در راستای نوسانات بی رویه بالا برده ایم، اظهار کرد: نوسانات اخیر برخی از کالاهای اساسی مانند نهاده های تولید غیرطبیعی است، چرا که این محصولات از جمله ذرت، کنجاله سویا و غیره همچنان واردات چند ماه گذشته را که با ارز مبادله ای انجام شده بود، مصرف می کنیم و در بازار موجود است.

برای محدودیت در عرضه که واردکنندگان می خواهند ببینند که مابه التفاوت نرخ ارز را به آنها می دهند یا خیر، باید گفت که طبق اعلام قطعی دولتمردان، دلار 4200 تومانی وجود دارد.

نظارت ناظران و مشارکت تولیدکنندگان راهی برای شکستن انحصار وی با انتقاد از انحصار نسبی در بازار نهاده های تولید، تصریح کرد: راه حل این مشکل شکستن انحصار موجود است.

دو سناریو در این زمینه وجود دارد که باید آن را مدنظر قرار دهیم.

یکی آنکه در کوتاه مدت دستگاه های نظارتی به این بازار ورود پیدا کنند، چراکه دقیقا مشخص است چه کسانی به چه میزان و با چه قیمتی نهاده های تولید را وارد کرده اند و الان این محصولات کجاست و با چه قیمتی فروش می رود.

اما وزارت جهاد کشاورزی ضابط قضایی نیست و چنین شأنی برایش تعریف نشده که بخواهد با متخلفان و گرانفروشان برخورد کند.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: البته منظور، بگیر و ببند و برخورد قهری با واردکنندگان و سودجویان نیست، چرا که اینگونه نمی توان بازار را کنترل کرد بلکه باید آنها را قانع کنیم که به سود منطقی خود قانع باشند و از سوی دیگر نیز هر کسی که می خواهد وارد کند وزارت جهاد کشاورزی محدودیتی ندارد و نظارت کننده باید وظیفه خود را در این راستا انجام دهد و با تعداد محدودی که می خواهند سود غیرمنطقی و بیش از حدی ببرند که در اصطلاح به آنها سودجو گفته می شود برخورد کنند.

رضایی گفت: گرچه اقتصاد آزاد و باز قوانینش متفاوت است و نمی توان بر آن نظارت و دخالت دولتی انجام داد، اما همین اصول می گوید وقتی کالایی را با یک قیمت پایین وارد می کنید باید با سود منطقی فروخته شود نه آنکه در نوسانات قیمت کالایی که از قبل وارد شده است و با قیمت جدید و احتساب نوسانات به بازار عرضه کنیم.

وی اعلام کرد: یکی از راهکارهایی که در حال حاضر در دستور کار قرار گرفته و درصددیم آن را در سال های پیش رو عملیاتی کنیم، توانمندسازی تشکل ها و اتحادیه های بخش خصوصی است تا بتوانند روی پای خود بایستند و در فرآیند تامین نهاده تولید و بازاررسانی تقویت شوند.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در راستای این سیاست گذاری اتحادیه های بخش خصوصی مانند اتحادیه سراسری دامداران می توانند از اعضای خود سرمایه ای جمع و برای خود نهاده وارد کنند که اگر این اتفاق در قالب شرکت و کنسرسیومی مشترک بیفتد آن وقت همه دامداران موظف می شوند خود را در سود و زیان آن شرکت دخیل بدانند که در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی نیز از آنها حمایت خواهد کرد.

رضایی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا شرکت پشتیبانی امور دام به بازار ورود نمی کند تا تعادل ایجاد کند؟ گفت: براساس قانون شرکت های دولتی نباید وارد بازار شوند و باید در حاشیه بازار به ایجاد تعادل کمک کنند که در این راستا باید ذخائر استراتژیک داشته باشند تا بتوانند به موقع ورود پیدا کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بازار - ارز مبادله ای - تولید - نهاده - قیمت - کشاورزی - واردات - هایی - صنعت - طبیعی - معاون - دانه های روغنی - کالاهای اساسی - بزرگ - وزیر - سویا - افزایش - دلار - مصرف کنندگان - بازار داخلی - رضایی - بازار ارز - دلار آزاد - مصرف - طیور - دامپروری - جهاد - روغن - قیمت نفت - پیش بینی

آخرین اخبار سرویس:
دستگاه های اجرایی آب مصرفی فضای سبز و خدمات شهری را 30 درصد کاهش دهند

مشترکان برق در ری بسته های تشویقی صرفه جویی دریافت می کنند

تصمیم جدید بانک مسکن

20 هزار هکتار زمین در عراق به زیر کشت نیشکر می رود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/02/30

مشارکت بانک پارسیان در طرح های فولادی

پیش بینی رشد اقتصادی 5.5 درصدی در سال 97

19 تن ماهی قزل آلا از آستارا به روسیه صادر شد

کمک 4 میلیاردی رهبر انقلاب برای آزادی زندانیان غیرعمد

بازپرداخت بدهی های غیرجاری مشتریان بانک صادرات ایران تسهیل شد

اقدام های مثبت بانک پارسیان برای خروج از اقتصاد تک محصولی

مروری بر اخبار معارفی رسانه ها/ 95 درصد از غرفه های نمایشگاه قرآن آماده است

ماجرای "حقی همگانی" و بلاتکلیفی 6 میلیون ایرانی فاقد بیمه

آخرین قیمت گوشی های پرچمدار در بازار

ورود تاکسی های برلیانس به ناوگان تاکسیرانی از خرداد ماه

بیمه "ما" تندیس کنگره بین المللی صنعت توریسم سلامت را دریافت کرد

با درب های ضد سرقت آشنا شویم

بانک مرکزی: نرخ دلار 4200 تومانی ثابت نمی ماند

یک دست دل و جگر 720 هزار تومان! +تصاویر

تولید درب ضد سرقت ایرانی

بیکارشدگـان مـرز

ابهام در تخصیص ارز 4200تومانی به خودرو

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/02/30

افتتاح باجه بیمه سرمد در محل شرکت توسعه صنایع نیشکر خوزستان

یک میلیون نفر تحت پوشش بیمه روستایی

ارز مجازی بومی در راه است؛ در انتظار تدوین مقررات بانک مرکزی

مرغ گران می شود!؟

کشف سیاهچاله ای فوق درخشان که هر روز حجمی معادل خورشید را می بلعد

مهمترین سهام تاثیرگذار بورس در یکشنبه

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد پرداخت مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان با حقوق ماه آینده/ واریز حقوق اردیبهشت ماه؛ امروز

آغاز برداشت گندم درارزوییه

ساعت مسافرگیری در خطوط 1 و 3 مترو افزایش می یابد‎

تردیدهای ژئوپلتیک عامل اصلی افزایش بهای نفت است

360 میلیون تومان درآمد پارک های حاشیه ای همدان

پرداخت مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان کشوری ظرف ماه آینده/حقوق اردیبهشت امروز واریز می شود

مشترکان برق در ری بسته های تشویقی صرفه جویی دریافت می کنند

20 هزار هکتار زمین در عراق به زیر کشت نیشکر می رود

19 تن ماهی قزل آلا از آستارا به روسیه صادر شد

19 تن ماهی قزل آلا از آستارا به روسیه صادر شد

20 هزار هکتار زمین در عراق به زیر کشت نیشکر می رود

جلوگیری از آتش سوزی جنگل ها همت همه جانبه می خواهد/ 750 میلیون تومان قیمت هر درخت بلوط

قیمت انواع سکه در بازار کاهش یافت

شهردار ارومیه: تخفیف 35 درصدی پروانه ساخت از اول خرداد ماه اعمال می شود

طرح های لوییس ارارد از 2007 تا 2017

همکاری بیش از 60 بانک کارگزار خارجی در 30 کشور دنیا با بانک شهر

فعالیت غرفه جامعهالقرآن با 3 طرح در نمایشگاه قرآن

خشکسالی دامن مازندران را می گیرد؟

تغییر ساعات کاری حداقل 10 استان برای جلوگیری از خاموشی

این آگهی ها تن آدم را می لرزانند/ کار در برابر غذا

رسمی و شوکه کننده؛ رشد 24درصدی تلفات تصادفات نوروز 97

خودرو 500 هزار تا 1.2 میلیون تومان ارزان شد

موزه نخستین پمپ بنزین ایران در آبادان +عکس

عدم انتخاب هوشمندانه اعضای اتاق اصناف/چهار سال سختی را درپی خواهد داشت

کارآفرینان 3 و نیم درصد اشتغال ایجاد می کنند

مشترکان برق در ری بسته های تشویقی صرفه جویی دریافت می کنند

جمع آوری انواع نژادهای گندم دنیا در ایران

کارآفرینان 3 و نیم درصد اشتغال ایجاد می کنند

بانک ها به تکالیف خود عمل کنند

افتتاح خط تولید شمش نیکل با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور

کارآفرینان 3 و نیم درصد اشتغال ایجاد می کنند

مرغ گران می شود!؟

"قاب بازار سرمایه "شماره چهاردهم منتشر شد

یک سیلوی دولتی واگذار می شود/قیمت پایه؛ 13.1 میلیارد تومان

انتصابات جدید در بانک توسعه تعاون

چگونه می توانید با ذهنی باز به پتانسیل واقعی خود دست یابید

استارت آپ ها در صف ثبت نام برای الکامپ

نرخ انواع میوه و سبزیجات در میادین میوه و تره بار

معرفی استون مارتین ونتیج پرو؛ جنگنده ای برای نبرد خیابانی

همکاری بیش از 60 بانک کارگزار خارجی در 30 کشور دنیا با بانک شهر

دو دلیل برای «شکست بازار مسکن»

فال روزانه دوشنبه 31 اردیبهشت ماه 97

مردم قارچ فله ای و غیر پرورشی نخورند

خداحافظی با مدهای خسته کننده

بولتن خبری انجمن صنایع نساجی ایران (رشته ها و بافته ها شماره 419)

بیش از 50 درصد کارگران منطقه سیستان بیکارند

پیش بینی کشت 200 هکتاری سورگوم در قائم شهر

آغاز تغییرات مدیریتی در ادارات صنعت، معدن و تجارت گیلان

امروز سکه و طلا در بازار رشت ارزان شد

کشف محموله میلیاردی کفش و لباس قاچاق

600 هزارمیلیارد تومان برای تکمیل طرح های عمرانی نیاز است

برای اشتغال زنان سرپرست خانوار باید زیرساخت های لازم فراهم شود

سایپا طی بخشنامه ای تکمیل وجه با شرایط خاص را اعلام کرد

بیش از 50 درصد کارگران منطقه سیستان بیکارند

انتقال آب بین حوضه ای برای کشاورزی مقرون به صرفه نیست

بودجه دولت برای تحقیقات علمی کافی نیست/ تجاری سازی در صنعت کشاورزی عامل درآمد پایدار

نرخ دلار 4200 تومانی ثابت نخواهد ماند

سایپا طی بخشنامه ای تکمیل وجه با شرایط خاص را اعلام کرد

عدم کیفیت بذر از نقاط ضعف صنعت کشاورزی کشور ماست

قیمت سکه 30 اردیبهشت 20 هزار تومان کاهش یافت

مشارکت بانک پارسیان در طرح های فولادی گام مثبتی برای خروج از اقتصاد تک محصولی است

همکاری 60 بانک کارگزار خارجی با بانک شهر

اپل پرداخت جریمه 15 میلیارد دلاری به اتحادیه اروپا را آغاز کرد

414 روستای گیلان آب آشامیدنی مناسب ندارد

یک سیلوی دولتی واگذار می شود/قیمت پایه؛ 13.1 میلیارد تومان

بیش از 50 درصد کارگران منطقه سیستان بیکارند

گردش 9700 میلیارد ریالی منابع بانک صادرات ایران در دیار «رییس علی دلواری»

نگرانی سهامداران با وجود سبزپوشی بورس

لزوم اخذ الحاقیه «افزایش سرمایه خودرو» در بیمه بدنه

نزول قیمت ها در بازار طلا و ارز/ ماه رمضان بازار را آرام کرد

دلار 4200 تومانی تامین شده است/ انحصارگری در خوراک دام و طیور!

دلار 4200 تومانی تامین شده است/ انحصارگری در خوراک دام و طیور!