مطالب مرتبط:
چه کسانی دلار 4200 تومانی گرفتند؟
به دنبال دلار 4200 تومانی!
به دنبال دلار 4200 تومانی!
به دنبال دلار 4200 تومانی!
چه کسانی دلار 4200 تومانی گرفتند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397 ساعت 10:152018-04-26اقتصادي

دلار 4200 تومانی تامین شده است/ انحصارگری در خوراک دام و طیور!


معاون وزیر کشاورزی از نوسانات اخیر بازار علوفه و انحصار نسبی در این بخش انتقاد کرد و گفت: اگر نهاده های تولید سه - چهار ماه گذشته با ارز مبادله ای وارد شده، - نباید به قیمت واردات با دلار آزاد فروخته شود و دستگاه های نظارتی باید حساس تر شوند.

رضایی - معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی - در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: وقتی که تغییری در سیاست گذاری ها مانند تغییر قیمت پایه ارز اتفاق می افتد، دوره گذار و انتقالی به وجود می آید که بدیهی است تنش هایی در بازار نهاده ها به وجود آید.

مسلما دولت هم سیستم های جدیدی تعبیه می کند و مردم و کسانی که مصرف کننده عرضه هستند باید آماده پذیرش تغییرات باشند.

واردات 2 میلیون تنی نهاده های تولید با ارز مبادله ای وی افزود: صنعت دامپروری به ویژه صنعت طیور جزوه صنایع بزرگ محسوب می شود که بازار بزرگی دارد و طبیعی است تنش هایی در آن به صورت طبیعی اتفاق بیفتد.

به عنوان مثال پیش از ایجاد نوسانات اخیر در بازار ارز صاحبان این صنایع و واردکنندگان با استفاده از ارز مبادله ای حدود 3700 تومانی حدود یک میلیون و 700 هزار تن ذرت وارد کردند که هم اکنون در بازار وجود دارد که این عدد بسیار قابل توجه است.

از سوی دیگر بیش از 250 هزار تن کنجاله سویا وارداتی در بازار وجود دارد که این به غیر از لوبیای سویا است که صنایع در حال روغن کشی از آن در حال تولید کنجاله سویا هستند.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: از آنجاکه بازار این صنعت بزرگ است، کسانی که در آن هستند مقادیر قابل توجهی از این نهاده ها را دارند در نتیجه این فضای گذار و تنش های مقطعی نمی تواند چندان تاثیری روی قیمت نهاده ها گذاشته باشد.

اما این نوسانات همیشه وجود دارد که البته خوب نیست، چراکه صنعتی پویا می شود که نوسانات کم و دامنه قابل اغماضی داشته باشد؛ بنابراین قیمت نهاده های تولید و کالاهای مختلف اگر در بازه های زمانی گوناگون دچار نوسان بشود تا حدی طبیعی است.

رضایی اظهار کرد: یکی از پارامترهایی که در تغییر قیمت نهاده ها موثر است، افزایش تقاضاست، چراکه در برخی مقاطع هنگامی که قیمت نفت افزایش پیدا می کند و بیش از 80 دلار می رسد، استفاده از کالاهای اساسی مانند ذرت و دیگر دانه های روغنی برای تولید سوخت های زیستی بیشتر می شود، اما از آنجاکه تولید آنها از قبل پیش بینی شده و مشخص است و تقاضا از عرضه پیشی می گیرد، محصولاتی مانند ذرت گران می شود که چنین تنش هایی در بازار داخلی نیز ممکن است به وجود آید.

تا جایی در بازار دخالت نمی کنیم که مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ضرر نکنند وی با بیان این که گرچه اقتصاد و بازار صنایع پویایی مانند دامپروری و طیور براساس سیاست های آزاد و اقتصاد آزاد است، اما این به معنی رها بودن نیست، گفت: به عنوان مثال ممکن است تعداد بسیاری از مرغداران در بازه زمانی مشخصی براساس تجربیات شخصی یا تصورات از آینده، میزان جوجه ریزی خود را افزایش دهند که سود بیشتری ببرند.

در چنین شرایطی تولیدکنندگان جوجه یکروزه که به گونه ای تامین کننده ملزومات تولید مرغ هستند با بازار پرتقاضایی مواجه می شوند و در چنین شرایطی اقتصاد و بازار آزاد ایجاب می کند که در حالت پیشی گرفتن تقاضا از عرضه قیمت افزایش پیدا می کند که البته حاکمیت و دستگاه های نظارتی و اجرایی تا زمانی اجازه این نوسان را می دهند که به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان آسیبی وارد نشود.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: باید نوسانات طبیعی بازار را پذیرفت و مردم را نباید درگیر این مساله کرد که احساس کنند زیان دیده اند و اگر در چنین شرایطی دولت مدام دخالت کند وضعیت بدتر خواهد شد.

البته دولت اجازه نمی دهد بازار بهم بریزد و آن را رها نمی کند و در مقاطع حساس ورود کرده و به برقراری تعادل در بازار کمک می کند.

نوسانات اخیر قیمت نهاده های تولید غیرمنطقی است رضایی با اشاره به این که حساسیت مردم و تولیدکنندگان را در راستای نوسانات بی رویه بالا برده ایم، اظهار کرد: نوسانات اخیر برخی از کالاهای اساسی مانند نهاده های تولید غیرطبیعی است، چرا که این محصولات از جمله ذرت، کنجاله سویا و غیره همچنان واردات چند ماه گذشته را که با ارز مبادله ای انجام شده بود، مصرف می کنیم و در بازار موجود است.

برای محدودیت در عرضه که واردکنندگان می خواهند ببینند که مابه التفاوت نرخ ارز را به آنها می دهند یا خیر، باید گفت که طبق اعلام قطعی دولتمردان، دلار 4200 تومانی وجود دارد.

نظارت ناظران و مشارکت تولیدکنندگان راهی برای شکستن انحصار وی با انتقاد از انحصار نسبی در بازار نهاده های تولید، تصریح کرد: راه حل این مشکل شکستن انحصار موجود است.

دو سناریو در این زمینه وجود دارد که باید آن را مدنظر قرار دهیم.

یکی آنکه در کوتاه مدت دستگاه های نظارتی به این بازار ورود پیدا کنند، چراکه دقیقا مشخص است چه کسانی به چه میزان و با چه قیمتی نهاده های تولید را وارد کرده اند و الان این محصولات کجاست و با چه قیمتی فروش می رود.

اما وزارت جهاد کشاورزی ضابط قضایی نیست و چنین شأنی برایش تعریف نشده که بخواهد با متخلفان و گرانفروشان برخورد کند.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: البته منظور، بگیر و ببند و برخورد قهری با واردکنندگان و سودجویان نیست، چرا که اینگونه نمی توان بازار را کنترل کرد بلکه باید آنها را قانع کنیم که به سود منطقی خود قانع باشند و از سوی دیگر نیز هر کسی که می خواهد وارد کند وزارت جهاد کشاورزی محدودیتی ندارد و نظارت کننده باید وظیفه خود را در این راستا انجام دهد و با تعداد محدودی که می خواهند سود غیرمنطقی و بیش از حدی ببرند که در اصطلاح به آنها سودجو گفته می شود برخورد کنند.

رضایی گفت: گرچه اقتصاد آزاد و باز قوانینش متفاوت است و نمی توان بر آن نظارت و دخالت دولتی انجام داد، اما همین اصول می گوید وقتی کالایی را با یک قیمت پایین وارد می کنید باید با سود منطقی فروخته شود نه آنکه در نوسانات قیمت کالایی که از قبل وارد شده است و با قیمت جدید و احتساب نوسانات به بازار عرضه کنیم.

وی اعلام کرد: یکی از راهکارهایی که در حال حاضر در دستور کار قرار گرفته و درصددیم آن را در سال های پیش رو عملیاتی کنیم، توانمندسازی تشکل ها و اتحادیه های بخش خصوصی است تا بتوانند روی پای خود بایستند و در فرآیند تامین نهاده تولید و بازاررسانی تقویت شوند.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در راستای این سیاست گذاری اتحادیه های بخش خصوصی مانند اتحادیه سراسری دامداران می توانند از اعضای خود سرمایه ای جمع و برای خود نهاده وارد کنند که اگر این اتفاق در قالب شرکت و کنسرسیومی مشترک بیفتد آن وقت همه دامداران موظف می شوند خود را در سود و زیان آن شرکت دخیل بدانند که در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی نیز از آنها حمایت خواهد کرد.

رضایی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا شرکت پشتیبانی امور دام به بازار ورود نمی کند تا تعادل ایجاد کند؟ گفت: براساس قانون شرکت های دولتی نباید وارد بازار شوند و باید در حاشیه بازار به ایجاد تعادل کمک کنند که در این راستا باید ذخائر استراتژیک داشته باشند تا بتوانند به موقع ورود پیدا کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بازار - ارز مبادله ای - تولید - نهاده - قیمت - کشاورزی - واردات - هایی - صنعت - طبیعی - معاون - دانه های روغنی - کالاهای اساسی - بزرگ - وزیر - سویا - افزایش - دلار - مصرف کنندگان - بازار داخلی - رضایی - بازار ارز - دلار آزاد - مصرف - طیور - دامپروری - جهاد - روغن - قیمت نفت - پیش بینی

آخرین اخبار سرویس:
تسهیل ترخیص مواد اولیه تولید

چغندرقند نباید بیش از سهمیه ابلاغی در آذربایجان غربی کشت شود

6 ترفند ارزان که دندان هایتان را مثل مروارید سفید می کند

تولید گوگرد مایع در شیراز

30 میلیارد دلار قرارداد با اروپا و آسیا در معرض تهدید آمریکا

سرمایه گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در صنعت نفت ایران

متولیان آب نیز حکم قانونی بگیرند- غلامرضا مالک زاده*

اجازه سودجویی به دلالان خریدار گندم داده نشود

زیان 10 میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران

شوک به هواداران پرسپولیس ؛ عابربانک پرسپولیس بازداشت شد!

مبادلات تجاری ایران در سال 96: 151 میلیارد دلار

کاهش قیمت نفت با احتمال افزایش تولید روسیه و عربستان

کشف و معدوم سازی 200 کیلوگرم گوشت از رستوران های مهریز

تاثیر بزرگ ورزش برکاهش آسیب ها و درمان کارگران

اجازه سودجویی به دلالان خریدار گندم داده نشود

بهترین عملکرد کنترل آفت سن غلات در سال زراعی جاری/ سن زدگی گندم نزدیک به صفر بوده است

خبری در مورد رونالدو که تکذیب شد!

مجموع مبادلات تجاری ایران در سال1396 معادل 151 میلیارد دلار است

400 دستگاه اتوبوس شهری برای شیراز خریداری می شود

به منظور هم افزایی در معرفی ظرفیت های فرهنگی و هنری بررسی شد

مهاجرت اجاره نشین ها از تهران

ادعای فیات؛ اعتصاب برای رونالدو دروغ بود

جهانگیری: ایران حبس شدنی نیست

نامه زنگنه به رییس دوره ای اوپک

داشتن سند 5 برگی مسکن مهر برای نقل وانتقال الزامی است

زیان 10 میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران

کاهش قیمت برخی خودروهای وارداتی با عرضه محصولات انبارشده

اروپا آمادگی همکاری بازرگانی و ترانزیت با ایران دارد

مشکلات ارزی و اشتغال را با تدبیر حل می کنیم

راه اندازی سامانه ارزی محصولات و خدمات فناوری

1.6 میلیون خانوار تحت پوشش بیمه اجتماعی روستاییان هستند

700 میلیارد ریال وام اشتغال روستایی در آذربایجان غربی جذب شد

شوهی یوشیدا: پلی استیشن دلایل موفقیت خود را فراموش نخواهد کرد

مدیریت و دکتر نطقی

برخورد با دستگاه های خدماتی که خدمات واحد های صنعتی را قطع کنند

نسخه ی بعدی نیسان GT-R؛ قوی ترین نسخه آن خواهد بود! +تصاویر

کاهش قیمت برخی خودروهای وارداتی با عرضه محصولات انبارشده

700 میلیارد ریال وام اشتغال روستایی در آذربایجان غربی جذب شد

کاهش قیمت برخی خودروهای وارداتی با عرضه محصولات انبارشده

80 درصد از مطالبات رانندگان کامیون برآورد شد؟

دپوی آب های آلوده و شوری آب در قسمت ایرانی دریای خزر بیشتر از سایر بخش هاست

افزایش 5تا20 درصدی قیمت کالای خانه در دزفول

شمار قربانیان سیل در هند به 29 نفر رسید

جهانگیری: توقف فروش نفت ایران «خیال واهی» است

6 میلیون خانوار تحت پوشش بیمه اجتماعی روستاییان هستند

آوای تولید و اشتغال به همت بانوی کارآفرین سربیشه ای

یک تخلف جدید؛ پیش فروش خودروهایی که اجازه ثبت سفارش هم ندارند

قیمت های توافقی، نوعی انحصار است

11 مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

یک سوم اتباع بیگانه ساکن تهران هستند/کودکان کار را از بنگلادش و پاکستان به ایران می آورند/ استفاده نهادها از کارگران خارجی، سفره ایرانیان را کوچک می کند/ خدمات بیمه سلامت به اتباع خارجی ارائه می شود

بازار ثانویه ساختار نادرست را اصلاح نمی کند/ چاره ایران تشکیل بورس ارز است/ بودجه ارزی و ریالی جداگانه تدوین شود

وزارت توسعه صادرات تشکیل شود/ وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه ای برای صادرات پایدار ندارد/ تشکیل وزارت بازرگانی طرحی شکست خورده است

در انتقال گاز ایران به اروپا سرمایه گذاری کنید

خاموشی های اخیر ربطی به توافق پاریس ندارد

آخرین جزییات از حکم پرونده برادران ریخته گران

نیازی به واردات گندم نداریم/عبور از رکورد 123ساله تولید شکر

کاهش قیمت برخی خودروهای وارداتی با عرضه محصولات انبارشده

نوسازی؛ کلید گم شده صنایع

عکس العمل جسورانه زن فروشنده مقابل سارق مسلح خبرساز شد + فیلم

صنعتگران نمونه منطقه آزاد اروند تجلیل شدند

بازار جهانی فرش در تسخیر ایرانیان است

بازگرداندن 21 هزار میلیارد تومان از پرونده های مفاسد اقتصادی به بیت المال

مجوز دریافت بهای حمل و نقل بار در شهر و حومه

سفیر اتریش: اروپا به حمایت از صنعتی شدن ایران متعهد است

اوقاف کمک کار درآمدزایی و حل مشکلات خراسان شمالی باشد

آب به نخیلات آبادان رسید/ توقف کشت نیشکر برای زنده ماندن نخلستان ها

پیست موتورسواری و اتومبیلرانی در اردبیل احداث می شود

سیلاب در قلعه گنج 2 میلیارد ریال خسارت بر جا گذاشت

بهترین دفاع در مقابل جنگ اقتصادی دشمن تولید است

آمریکا برخی معافیت ها از تحریم های ایران را بررسی می کند

اوقاف کمک کار درآمدزایی و حل مشکلات خراسان شمالی باشد

24 دوربین ثبت تخلف در جاده های اردبیل نصب می شود

کاهش قیمت برخی خودروهای وارداتی با عرضه محصولات انبارشده

30میلیارد دلار قرارداد با اروپا و آسیا در معرض تهدید آمریکاست

سفیر اتریش: اروپا به حمایت از صنعتی شدن ایران متعهد است

تاکسی هوایی رولزرویس با سرعت 400 کیلومتر در ساعت

نماینده آبادان در مجلس: آب به نخیلات آبادان رسید/ توقف کشت نیشکر برای زنده ماندن نخلستان ها

عزم ایران و پاکستان برای ساخت محصولات دفاعی مشترک

بررسی مشکلات اصناف حمل و نقل جاده ای با حضور وزیر راه

وضعیت خطیر کنونی به معنای شرایط بحرانی نیست/ در آینده نزدیک شاهد تفاهم بین گروه های مختلف سیاسی داخل خواهیم بود

تاریخ پیش فروش گلکسی نوت 9 مشخص شد

بانک مرکزی باعث پیش فروش 70 تن سکه شد

قدردانی معاون وزیر از عملکرد بانک کشاورزی در پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در استان کرمان

پرداخت بیش از 520 میلیارد ریال تسهیلات صندوق توسعه ملی دربانک کشاورزی استان هرمزگان

کاهش 10 درصدی فروش رنو در ایران با احتمال تحریم های آمریکا

4 هزار شهروند بویین زهرایی متقاضی تسهیلات روستایی هستند

ممنوعیت فروش نوشابه های الکلی در ترکمنستان

پول شهرداری ها در جیب دولت

چگونه فروش سازمان های گردشگری را به دنیای دیجیتال مارکتینگ ببریم؟

6 استراتژی جهانی برای فساد ستیزی

سفیر اتریش: زیان 10 میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران

کاهش رتبه اعتباری ترکیه توسط موسسه اعتبارسنجی فیچ/افزایش تورم، ارزش لیر را کاهش داد

پرداخت تسهیلات اشتغال روستاییان تسریع شود

بررسی راه حل مشکلات اصناف حمل و نقل جاده ای با حضور وزیر راه

30میلیارد دلار قرارداد با اروپا و آسیا در معرض تهدید آمریکاست

کفپوش ورزشگاه دارآباد با اعتبار یک میلیاردتومان تعویض شد

4 هزار شهروند بویین زهرایی متقاضی تسهیلات روستایی هستند

پسرخاله زورکی آقای فوتبالیست معروف را می شناسید؟

پیش فروش محصولاتی که تاریخ دقیق عرضه ندارند، در آلمان ممنوع شد

آغاز همکاری دیجیکالا و روکولند؛ تحویل کالای تندمصرف در 3 ساعت

دلار 4200 تومانی تامین شده است/ انحصارگری در خوراک دام و طیور!

دلار 4200 تومانی تامین شده است/ انحصارگری در خوراک دام و طیور!