مطالب مرتبط:
نیروهای آمریکایی اولویت نخست طالبان در سال جدید
اولویت من تیم شهرم است، نه جواد نکونام
منتظر شکایت نکونام هستم/ اولویت من تیم شهرم است
منتظر شکایت نکونام هستم / اولویت من تیم شهرم است
تشریح اولویت های توسعه استان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397 ساعت 10:152018-04-26اقتصادي

چکش کاری صنایع اولویت دار


بیش از هفت ماه از مهلت پیش بینی شده در قانون برنامه ششم توسعه برای ارائه فهرست اولویت های صنعتی (با اولویت صنایع معدنی) می گذرد، اما هنوز خبری از لیست صنایع اولویت دار نیست.

- بیش از هفت ماه از مهلت پیش بینی شده در قانون برنامه ششم توسعه برای ارائه فهرست اولویت های صنعتی (با اولویت صنایع معدنی) می گذرد، اما هنوز خبری از لیست صنایع اولویت دار نیست.

تاخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی این بخش در تهیه اولویت های صنعتی و معدنی در حالی است که براساس ماده 46 قانون برنامه ششم توسعه که از سال گذشته اجرایی شد این وزارتخانه مکلف شده حداکثر 6 ماه پس از اجرای این قانون فهرست اولویت های صنعتی را با رعایت ملاحظات آمایش سرزمینی و تعادل بخشی منطقه ای به تصویب هیات وزیران برساند؛ الزامی که هنوز اجرایی نشده است.

حال در راستای رسیدن به لیستی که مورد تایید دولت و بخش خصوصی باشد، چکش کاری این لیست از سوی نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران نیز در دستور کار قرار گرفت؛ به طوری که در نشست اخیر این کمیسیون بحث و بررسی اولویت های صنعتی با تاکید بر ماده 46 برنامه ششم توسعه زیر ذره بین نمایندگان بخش خصوصی قرار گرفت.

فعالان بخش خصوصی امیدوارند که باتوجه به تاخیر در تهیه فهرست های اولویت های صنعتی (با اولویت صنایع معدنی) تا یک ماه آینده لیست نهایی به تصویت هیات وزیران برسد.

در نشست پیشین این کمیسیون، اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تحقق این ماده قانونی آغاز شد و این موضوع مورد توافق قرار گرفت که در حداقل دو نشست بعدی نیز، اعضای کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران و مسوولان ذی ربط در وزارتخانه درخصوص تهیه فهرست اولویت های صنعتی و بسته سیاستی آن با یکدیگر هم اندیشی داشته باشند.

بر اساس گزارش اتاق تهران، در نشست اخیر، محسن اتابکی، مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، توضیحاتی درخصوص میزان پیشرفت اجرای ماده 46 قانون برنامه ششم ارائه کرد و گفت: در جلسه گذشته مقرر شد، نسخه ای تهیه کنیم که نظر اتاق بازرگانی و وزارت صنعت، معدن و تجارت را به یکدیگر نزدیک کنیم، وزارت صنعت، معدن و تجارت فهرستی از اولویت های صنعتی را برای اتاق بازرگانی ایران و برای وزرا ارسال کرده است و منتظر نظرات آنها هستیم.

به گفته مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نسخه تهیه شده، آمایش سرزمین نیز مورد توجه قرار گرفته است، ضمن اینکه این فهرست بندی بر اساس 5 معیار دسترسی به نیروی انسانی ماهر مرتبط با رشته فعالیت های صنعتی ، دسترسی به بازار ، دسترسی به فناوری ، توجه به زنجیره ارزش رشته فعالیت و دسترسی به منابع مورد نیاز صورت گرفته است.

اظهار نظر مطرح شده از سوی مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر در نظر گرفتن پنج معیار برای اولویت بندی صنایع واکنش رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران را به همراه داشت، به طوری که مهدی پورقاضی، با بیان اینکه تدوین استراتژی صنعتی به موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و بخشی از وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است، گفت: وقتی قرار به اولویت بندی صنایع باشد، این بدان معناست که نباید همه صنایع در این فهرست قرار گیرد.

اما اکنون در فهرست تهیه شده از سوی وزارت صنعت، نام اغلب صنایع مشاهده می شود.

رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران با بیان اینکه در معیارهای مورد اشاره از سوی مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، معیار رقابتی بودن مورد توجه قرار نگرفته است، ادامه داد: پیش از این به جای این پنج معیار، سه معیار صادراتی بودن ، دانش بنیان بودن و بهبود بهره وری در صنایع مطرح بود و با در نظر گرفتن این شاخص ها دیگر، استفاده از کد آیسیک نیز موضوعیتی پیدا نمی کرد.

رضا قنبری، کارشناس این کمیسیون نیز با بیان اینکه به نظر می رسد دولت قصد دارد با این اولویت بندی تمام صنایع را راضی نگه دارد، گفت: در تدوین این فهرست، بیش از توجه به زنجیره ارزش به پراکندگی صنایع توجه شده و رویکرد آینده نگری در این اولویت بندی مشاهده نمی شود.

حسین حقگو، دیگر کارشناس این کمیسیون نیز با اشاره به اینکه اولویت های تدوین شده برمبنای برنامه راهبردی منتشر شده از سوی این وزارتخانه است، گفت: این اولویت ها بر مبنای برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شده؛ حال آنکه در زمان انتشار این برنامه راهبردی نیز نقدهای بسیاری به آن وارد شد؛ از جمله اینکه نگاه مبتنی بر اقتصاد آزاد بر آن حاکم نیست و احتمالا اقدام بعدی وزارت صنعت، تخصیص منابع بر مبنای این برنامه راهبردی است.

حقگو به نقل قولی از مسعود نیلی دستیار ویژه اقتصادی رییس جمهور اشاره کرد و گفت: اندازه صنعت به نسبت سال 1381 حدودا دو برابر شده است درحالی که تقاضای صنعت، مانند سال 1381 است و این بدان معناست که شمار قابل توجهی از واحدهای صنعتی فاقد بازار هستند.

محمدرضا فیاض، مشاور بین الملل وزیر صنعت، معدن و تجارت و عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، نیز در واکنش به انتقادات مطرح شده به برنامه راهبردی این وزارتخانه با اشاره به اینکه ممکن است این برنامه برای عده ای خوشایند بوده و برای گروهی دیگر ناخوشایند باشد، عنوان کرد: نه مسوولان وزارت صنعت باید ادعا کنند که مجموعه کاملی را تهیه کرده اند و نه کمیسیون نسبت به نادرست بودن فهرستی که تهیه شده است، اصرار بورزد.

باید تلاش کنیم، نظرها به یکدیگر نزدیک شود.

ضمن اینکه باید توجه داشت که دولت از ناحیه نمایندگان مجلس نیز برای استقرار صنایع در حوزه انتخابیه شان تحت فشار است.

استقرار صنایع در مناطق کم آب عدم اهلیت سنجی صنایع، درنظر نگرفتن زیرساخت های صنعتی و اولویت بندی صنایعی که با مازاد تولید مواجهند.

از دیگر مواردی است که در این نشست از سوی فعالان بخش خصوصی مورد توجه قرار گرفت، مواردی که فعالان بخش خصوصی معتقدند در نظر گرفتن آنها در فهرست اولویت های صنعتی (با اولویت صنایع معدنی) این امکان را به وجود می آورد تا صنایعی که توانایی رشد دارند، مورد حمایت قرار گیرند.

در این خصوص، علیرضا کلاهی، دیگر عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، به اهمیت سنجش اهلیت پرداخت و عنوان کرد که در ایران چنین ارزیابی هایی برای اعطای مجوز و تسهیلات صورت نمی گیرد.

او با اشاره به اولویت های صنعتی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه شده است، ادامه داد: ایران از نظر منابع آب با محدودیت های جدی مواجه است؛ حال سوال این است که به چه دلیل در این برنامه، استقرار صنایع در برخی استان های خشک پیش بینی شده است؟ مرتضی لطفی، نایب رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران نیز با اشاره به آسیب شناسی هایی که در مورد اجرای 5 برنامه توسعه ای صورت گرفته است، گفت: بررسی ها نشان می دهد مساله اصلی در صنایع کشور، زیرساخت است؛ یعنی زیرساخت در مناطقی ایجاد شده که صنایعی در آن وجود ندارد و صنایع عمدتا در مراکزی استقرار یافته اند که فاقد زیرساخت است.

نایب رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران پیشنهاد کرد که در اولویت بندی صنعتی، در مورد صنایعی که اکنون با مازاد تولید مواجهند و امکان صادرات محصولات آنها نیز وجود ندارد، تجدید نظر صورت گیرد.

رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران نیز با اشاره به دو مفهوم رفع محرومیت و توسعه صنعتی در صنایع بالادستی و لزوم تفکیک این دو از هم گفت: ممکن است دولت با هدف رفع محرومیت یا برای راضی کردن نمایندگان اقدام به ایجاد صنایع فاقد توجیه در برخی استان ها کند.

اما باید توجه داشت که این رویه کمکی به توسعه صنعتی نمی کند.

دولت می تواند برای رفع محرومیت بودجه ای جداگانه اختصاص دهد و برنامه ای منطبق با همان منطقه تدوین کند.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز توضیح داد که آنچه به عنوان برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه شده است با استراتژی توسعه صنعتی متفاوت است.

اتابکی در این خصوص گفت: استراتژی فرابخشی است که برای مثال از سیاست های پولی و مالی کشور تاثیر می پذیرد؛ سیاست هایی که وزارت صنعت، طراحی کننده آنها نیست.

ما از اعضای کمیسیون به عنوان نمایندگان بخش خصوصی می خواهیم دیدگاه های خود را راجع به فهرست صنایع اولویت دار که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تنظیم شده، به صورت کتبی ارائه کنند.

محمدرضا بهرامن، دیگر عضو این کمیسیون نیز درخصوص تهیه نقشه راه بخش معدن گفت: خانه معدن، برنامه راهبردی بخش معدن را تهیه کرده و نسخه ای از آن را در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می دهد که می تواند از نظر چارچوب و ساختار مدنظر قرار گیرد و برای بخش توسعه معدن و صنایع معدنی مورد توجه برنامه ریزان وزارتخانه باشد.

مرتضی لطفی نیز اعلام کرد که دولت به دلیل بحران آب، قصد دارد قیمت آب در صنایع پرمصرف را افزایش دهد.

او ادامه داد: به احتمال بسیار، بنگاه هایی مانند ذوب آهن یا فولادی ها دیگر با افزایش هزینه تولید مواجه می شوند که این مساله ممکن است منجر به اتفاقاتی چون کاهش تولید یا تعدیل نیروی انسانی آنها شود.

انتقاد از تکرار سیاست های گذشته در ادامه این جلسه، اعضای کمیسیون به مساله سیاست های ارزی اخیر و آثار آن بر صنایع پرداختند.

ابتدا رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران با اشاره به اعلام دولت برای عرضه ارز تک نرخی با قیمت 4200 تومان گفت: پس از اعلام، بازار برای چند روز قفل شد و پس از آن به تدریج معاملات آغاز شد.

اما همچنان مشکل عرضه وجود دارد و شرایط عادی نشده است.

در این شرایط، تکلیف صادرکنندگان مشخص نیست؛ چرا که قیمت تمام شده کالاها بر مبنای4200 تومان نیست و شاید اگر نرخ در محدوده5200 تومان تعیین می شد، دست کم صادرات ادامه می یافت.

رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران با بیان اینکه تصمیمات دولت در حوزه ارز پر از ابهام است، ادامه داد: تصمیم گیری اخیر دولت در حوزه ارز، دقیقا تکرار تعیین ارز 1226 تومان در دولت قبل است و سیاست گذاران نه از تاریخ درس می گیرند و نه به اصول علم اقتصاد توجه می کنند.

بهادر احرامیان نیز بر این عقیده بود که خروج 10 تا 15 میلیارد دلاری ارز از کشور، تعادل میان عرضه و تقاضا را بر هم زده و اکنون با وجود انسداد مسیر حساب سرمایه و تک نرخی شدن ارز، شکل گیری بازار ثانویه محتمل است.

محمدرضا زهره وندی نیز با اشاره به اینکه بنگاه های اقتصادی حدود یک ماه است که در رکود به سر می برند و حتی گردش مالی نیز ندارند، گفت: کشور سال ها در شرایط تحریمی قرار داشت و بیشترین فشار به بخش خصوصی وارد آمد اما کسی پاسخگوی این فشار نیست.

افزایش ارز معلول است.

ما تا زمانی که علت پدید آمدن این شرایط را ندانیم، نمی توانیم راهکار ارائه کنیم.

رضا رحمانی، قائم مقام وزیر صنعت در امور تولید هم در پاسخ به این دغدغه ها گفت: دولت با این اقدامات، از بروز شوکی بزرگ تر جلوگیری کرد.

اکنون در شرایط فعلی انتظار این است که میان بخش خصوصی و دولت همگرایی ایجاد شود تا آسیب کمتری به آحاد اقتصادی وارد شود.

جزییات ماده 46 براساس ماده 46 قانون برنامه ششم توسعه و به منظور رونق تولید، نوسازی صنایع، حمایت هدفمند از صنایع دارای اولویت سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و همچنین توسعه صادرات غیرنفتی، دولت و دستگاه های اجرایی ذی ربط ملزم شده اند به شرح زیر اقدام کنند: الف- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف شده حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، فهرست اولویت های صنعتی(با اولویت صنایع معدنی) را با رعایت ملاحظات آمایش سرزمینی و تعادل بخشی منطقه ای به تصویب هیات وزیران برساند.

ب- دولت مکلف است طرح جایگزینی محصولات کم بازده صنعتی و پرمصرف مانند خودروهای فرسوده را سالانه بیست درصد از سال دوم اجرای قانون برنامه با اعطای مشوق های مورد نیاز اجرا کند.

تبصره- آیین نامه اجرایی مربوط با پیشنهاد مشترک، وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، نفت و نیرو ظرف مدت شش ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون به تصویب هیات وزیران می رسد.

پ- بانک مرکزی (شورای پول و اعتبار) مکلف است سیاست های پرداخت تسهیلات بانکی را به گونه ای تنظیم کند که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی سالانه طی اجرای قانون برنامه حداقل چهل درصد باشد.

ت- دولت مکلف است با رعایت تبصره (3) ماده (20) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 1/ 2/ 1394 طی اجرای قانون برنامه، سازوکار لازم برای پوشش خطرات افزایش سالانه بیش از 10 درصد نرخ ارز را در بودجه سنواتی پیش بینی کند و برای بنگاه های اقتصادی دریافت کننده تسهیلات ارزی طراحی و به اجرا درآورد.

ث- دستگاه های اجرایی نظیر شهرداری ها، محاکم دادگستری، نیروی انتظامی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلفند تا پایان سال دوم برنامه دستورالعمل ها و فرآیند های داخلی و زیرساخت های نرم افزاری خود را به گونه ای آماده کنند تا دریافت اطلاعات از متقاضیان و محاسبه تمامی حقوق و عوارض دولتی مانند بیمه، مالیات، حقوق مالکانه و جریمه های آنها، جریمه ها و عوارض شهرداری و نیز اعتراضات وارده بر آن محاسبات صرفا با استفاده از نرم افزار و بدون حضور نیروی انسانی هم زمان با ارسال الکترونیکی درخواست یا اظهارنامه مربوطه میسر شود و همراه با توضیح کامل محاسبات به صورت برخط (آنلاین) به متقاضی اعلام و پرداخت ها و دریافت ها از طریق الکترونیکی انجام شود.

ج- دولت با همکاری سایر قوا مکلف است به گونه ای برنامه ریزی و اقدام کند که ورود کالای قاچاق در طول سال های اجرای قانون برنامه، سالانه حداقل 10 درصد کاهش یابد و از سال اول اجرای قانون برنامه از فعالیت مبادی ورودی غیرمجاز زمینی و دریایی که خارج از کنترل گمرک است جلوگیری به عمل آورده و گزارش سالانه آن را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

چ- سپرده گذاری 10 درصد سالانه (ارزی) از منابع ورودی صندوق توسعه ملی در قبال اخذ خط اعتباری ریالی برای ارائه تسهیلات ریالی به صنایع کوچک و متوسط تعاونی و غیردولتی در چارچوب اساسنامه دائمی صندوق توسعه ملی از طریق بانک های عامل دولتی انجام می شود.

ح- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است حداکثر تا پایان سال اول اجرای قانون برنامه، طرح نوسازی و بازسازی صنایع را به نحوی که منجر به کاهش مصرف و شدت انرژی و آلایندگی و افزایش بازدهی و ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و رقابت پذیری آنها شود، تدوین و پس از تصویب هیات وزیران اجرایی نماید.

دولت موظف است اقدامات حمایتی و تشویقی و همچنین تامین تسهیلات اعتباری مورد نیاز را در قالب بودجه سنواتی پیش بینی کند.

خ- دولت مکلف است در راستای تقویت صادرات غیرنفتی و حمایت موثر از فعالیت صنایع کوچک و متوسط و دریایی کشور و توسعه فعالیت های معدنی، حمایت لازم را از صندوق ضمانت صادرات ایران، صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک، بیمه فعالیت های معدنی و صنایع دریایی طی سال های اجرای قانون برنامه به عمل آورد.

د- دولت مکلف است توسعه و هدفمندسازی پژوهش، آموزش، تولید و تبلیغات و همچنین توسعه تجارت الکترونیک فرش و ایجاد خانه فرش در بازارهای هدف و موردنظر برای هویت بخشی، ارتقای کیفیت تولید و روان سازی، سفارش پذیری، حمایت از ایجاد و توسعه و تجهیز کارگاه های متمرکز و غیرمتمرکز و اتحادیه ها و شرکت های تعاونی فرش دستباف روستایی و شهری سراسر کشور و نیز صنایع و خدمات جانبی فرش دستباف به منظور ارتقا و بهبود بهره وری، تثبیت و افزایش سهم صادراتی و بازاریابی های داخلی و خارجی را به عمل آورد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 5 اردیبهشت 97، کدمطلب:3380685، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: وزارت صنعت، معدن و تجارت - صنعت - برنامه ششم توسعه - معدن - برنامه - وزارت - قانون - اتاق بازرگانی - هیات وزیران - برنامه ریزی - لیست - اتاق - توسعه - اتاق بازرگانی ایران - ماده - تهران - پیش بینی - نیروی انسانی - دفتر - بینی - مهلت - پیشرفت - آینده - میزان - منطقه - ایران - توافق - گزارش - محسن - بسته

آخرین اخبار سرویس:
قطر خرید و فروش کالاهای عربستان و امارات را ممنوع کرد

جامعه شناسی اعتراض های صنفی

واردکنندگان خودرو یک شبه میلیاردر می شوند!

واردات میکروفون از 15 کشور دنیا / خروج بیش از 2 میلیارد ارز از کشور +جدول

بازوی پژوهشی مجلس به دولت پیشنهاد کرد؛ ایجاد فوری بازار دوم ارز

برنامه دهیاری ها برای حل مشکل اصلی مردم چیست؟

نرخ رهن و اجاره در بزرگراه محلاتی + جدول

از سرگیری واردات تخم مرغ از ترکیه

آب نیست اما تولید هندوانه هنوز هست!

احتمال افزایش میزان عرضه نفت به بازار

لزوم عدم سختگیری بانک ها در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی

واردکنندگان خودرو یک شبه میلیاردر می شوند!

اعتبارات امسال خراسان جنوبی 345 میلیارد تومان است

بروزرسانی سند جامع اجتماعی برای نوسازی بافت های فرسوده

اعتبارات امسال خراسان جنوبی 345 میلیارد تومان است

دلیری در گفت وگو با فارس: شرکت های دانش بنیان افق آینده اقتصاد کشور هستند

نرخ اجاره بها در مناطق مرفه نشین پایتخت

استخدام حسابدار در شرکت آلفا صنعت پارس در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی و سیستم ها،کارشناس بازرگانی

استخدام مدیر منابع انسانی،کارشناس امور مجامع در هلدینگ معتبر

استخدام مهندس معمار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام بازاریاب با مزایا در شرکت شکوفامنش در استان تهران

استخدام جوشکار و تراشکار در شرکت معتبر در آذربایجان شرقی

استخدام جوشکار ،تراشکار،مدیر امور اداری و پرستار کودک

استخدام سرایدار در یک کارگاه تولیدی در قزوین

استخدام کارآموز فروش با حقوق در یک شرکت تولیدی در قزوین

پایان خصومت گازپروم و بوتاش

تحریک کنندگان به اعتصاب رانندگان شناسایی شدند

تشکیل کمیته ویژه حل مشکلات صنعت پوشاک

صادرات به عراق امسال چقدر می شود؟

پربحث ترین اخبار شنبه 5 خردادماه

استخدام کارشناس فروش در موسسه بین المللی خوارزمی در تهران

استخدام انباردار خانم در مجتمع پل گیلان در استان گیلان

استخدام کارشناس روابط عمومی در مجموعه دکوراسیون آدورا در فارس

استخدام کارمند مالی اداری در شرکت پخش زاگرس در فارس

استخدام مشاور ارشد ثبت نام خانم در تهران و البرز

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت معتبر محدوده مطهری

استخدام مسئول دفتر،کارمند اداری در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام راننده با خودروی وانت پراید در شرکت آداک تجارت آسیا

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در شرکت قیر و عایق جنت آباد

راه اندازی مجدد سامانه «حساب یکپارچه مدارس»/ کمک های10هزار میلیاردی مردم به مدارس

همکاری با سیف و بانک مرکزی ایران ادامه خواهد داشت

تورم اردیبهشت ماه 9.1 درصد محاسبه شد

صرف هزینه میلیونی برای پهن کردن سفره افطاری در هتل ها

چه کسانی با ارز گران موافق هستند؟

دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد

تولید فولاد خام ایران 27 درصد رشد کرد

تحمل کم و افزایش اضطراب

ثبت 2297 پرونده قاچاق به ارزش 200 میلیارد تومان در سال گذشته/ جذابیت پوشاک، الکل و لوازم خانگی برای قاچاقچیان

20 نامه برای جمع آوری قاچاقچی های دارو نوشته ایم/ بدهی 205 میلیارد تومانی تأمین اجتماعی به داروخانه ها

مایکروسافت بازی مسابقه ای جدید خود را منتشر کرد

توهم حضور مدیران دو تابعیتی؛ سنگ اندازی جدید در مسیر دولت

سیاست های تشویقی صنعت گردشگری و هزار راه نرفته سیاست گذاران

بورس های آمریکایی قرمزپوش شدند

پربحث ترین اخبار شنبه 5 خردادماه خبرگزاری فارس

نیازمند اعلام بسیج ملی اقتصادی در کشوریم

بررسی تولید هندوانه در کم آبی

اندی رابین: شایعات، وضعیت اسنشال را به درستی ترسیم نمی کند

در گفت وگوی فارس با یک کارشناس اقتصادی عنوان شد برخی مسئولان به توان داخلی بی توجه هستند/ سود واردات 200 درصد و سود تولید 5 تا 20 درصد

10 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری یا منافع محیط زیست

وانت کلاسیک کادیلاک/ عکس

مشکل روسیه با محصولات کشاورزی ایران چیست؟

شهاب سنگِ عامل انقراض دایناسورها موجب گرمایش 100 هزار ساله زمین شده است

فارس گزارش می دهد سیاست های تشویقی صنعت گردشگری و هزار راه نرفته سیاست گذاران

فساد اقتصادی سبب تمرکز ثروت و افزایش شکاف میان غنی و فقیر می گردد

سه نکته کلیدی برای خرید کیف چرم

توهم حضور مدیران دو تابعیتی؛ سنگ اندازی جدید در مسیر دولت

10 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری یا منافع محیط زیست

نسل جوان تعاریف رهبری کسب وکار را دگرگون می کنند

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ6 خرداد

تکان آرام تورم

استخدام برقکار،تکنسین برق،مهندس برق،تعمیرکار لوازم،تکنسین IT

استخدام تکنسین نصب و راه اندازی در گروه صنایع ترک بافت تبریز

استخدام کارشناس فروش و خدمات مشتریان و حسابدار در تبریز

استخدام کارمند IT در شرکت چیکا نیک تجارت در تهران

استخدام راننده کامیونت 5 تن در شرکت چیکا نیک تجارت در تهران

استخدام راننده کامیونت،کارمند ارتباط با مشتریان و کارمند IT

فرهنگ نماز در استان ترویج داده شود

جمعه بازار فرصت خوبی برای بانوان خانه دار است

آغاز دریافت عوارض 10 درصدی از بازی های خارجی

تشکیل کمیته ویژه حل مشکلات صنعت پوشاک

بانکها در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی سختگیری نکنند

تحریم ها تاثیری زیادی بر تولید نفت ایران ندارد

استخدام تایپیست،رسام و اجراکار در سازمان آموزشی کاگو در تهران

استخدام مدیر دفتر و کارشناس ارتباط با مشتری در نیشابور

استخدام کارمند فروش و بازاریاب در شرکت مهندسی عمران تجارت تیوا

استخدام راننده،کارشناس منابع انسانی،حسابداری فروش،خدمتکار

استخدام سرپرست فروش،فروشنده ،انباردار،سرپرست توزیع،موزع

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت یکتا آراد پویان در استان فارس

خارک،مرواریدی در دل خلیج فارس

از صفر تا صد پلاستیک ها: آشنایی با برخی اصطلاحات دنیای پلیمر

روحانی رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز می شود

هفته آینده کمیته ویژه حل مشکلات پوشاک برگزار می کنیم

بانکها در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی سختگیری نکنند

فرایند تولید یک محصول در آینده از نگاه زیمنس +اینفوگرافیک

قیمت مرغ در بازار چهارمحال و بختیاری تعدیل شد

دولت نوسازی ناوگان تاکسیرانی را پیگیری کند

عهدشکنی دولت در خرید سیب زمینی کشاورزان

جایگاه مناسب ایران در صادرات گیاهان دارویی

هشدار درباره رواج احتمالی بدافزار VPNFilter

چکش کاری صنایع اولویت دار

چکش کاری صنایع اولویت دار