مطالب مرتبط:
تزریق آمار غلط به گردشگری
آمار شرکت در جشنواره قرآن و عترت علوم پزشکی
گزارش رییس سازمان نهضت سوادآموزی درباره آمار بی سوادان
کاهش 10 درصدی آمار طلاق در کشور
کاهش آمار پیوند در کشور معنادار است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397 ساعت 10:152018-04-26سياسي

تزریق آمار غلط به گردشگری


«اگر میانگین اقامت مسافران در نوروز 8/ 3 شب درنظر گرفته شود، نزدیک به 20 میلیون نفر به سفر رفته اند و اگر هر نفر دست کم 500 هزارتومان خرج کرده باشد، - اگر میانگین اقامت مسافران در نوروز 8/ 3 شب درنظر گرفته شود، نزدیک به 20 میلیون نفر به سفر رفته اند و اگر هر نفر دست کم 500 هزارتومان خرج کرده باشد، گردش مالی 10 هزار میلیاردتومان از سفرهای نوروزی به دست می آید.

این صحبت های معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است؛ آمارهایی که این سوال را در ذهن هر تحلیلگری ایجاد می کند که وقتی نظام حساب های اقماری گردشگری هنوز شکل نگرفته است، با استناد به چه چیزی از سوی معاونِ معاون رییس جمهور اعلام شده است؟ شعار سال: " اگر میانگین اقامت مسافران در نوروز 8/ 3 شب درنظر گرفته شود، نزدیک به 20 میلیون نفر به سفر رفته اند و اگر هر نفر دست کم 500 هزارتومان خرج کرده باشد، گردش مالی 10 هزار میلیاردتومان از سفرهای نوروزی به دست می آید.

این صحبت های معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است؛ آمارهایی که این سوال را در ذهن هر تحلیلگری ایجاد می کند که وقتی نظام حساب های اقماری گردشگری هنوز شکل نگرفته است، با استناد به چه چیزی از سوی معاونِ معاون رییس جمهور اعلام شده است؟ بنا بر آمار رسمی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، 74میلیون نفر شب اقامت در ایام نوروز در کشور ثبت شده است.

در همین حال اما، آخرین نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نشان می داد بیش از 58درصد از مردم در ایام نوروز امسال از شهرستان محل زندگی خود بیرون نرفته اند.

آمارهای رسمی همچنین در شرایطی خبر از افزایش 20درصدی سفرهای نوروزی می دادند که براساس نظرسنجی ایسپا، بیش از 32درصد از کسانی که از قطار این سفرها جامانده اند، به دلیل مشکلات مالی خانه نشین بوده اند و بیش از 87درصد با اتومبیل شخصی به مسافرت رفته اند؛ نکاتی که می توانند شواهد خوبی برای اثبات هزینه کرد اندک گردشگران نوروزی باشند؛ البته به رغم آنچه معاون گردشگری کشور معتقد است.

محمد محب خدایی، با وجود تمام انتقادهایی که بر ارائه آمارهایش وارد است، زیربار این تناقض ها نمی رود؛ به طوری که چندی پیش نیز در گفت وگو با دنیای اقتصاد بر این موضوع تاکید داشت که آمار 74میلیون نفر شب اقامت، از طریق حساب های اقماری گردشگری به دست آمده! این در حالی است که هنوز نظام حساب های اقماری گردشگری شکل نگرفته است.

تا پایان سال 97 صبر کنید! اما خردادماه سال گذشته بود که تدوین و اجرای نظام جامع آماری و حساب های اقماری گردشگری به عنوان یکی از مصوبات شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح و پس از بحث و بررسی و ارائه گزارش توجیهی، مقرر شد مرکز آمار ایران با محوریت سازمان میراث فرهنگی و با همکاری دستگاه های مرتبط نسبت به استقرار و اجرای نظام آماری و حساب های اقماری گردشگری تا پایان سال 97 اقدام کند و سازمان برنامه و بودجه نیز اعتبار مورد نیاز این طرح را تامین کند؛ موضوعی که به نظر می رسد همچنان راه به جایی نبرده است.

آمارهایی که با هم نمی خوانند اما چرا آمارهایی که معاون گردشگری ارائه می دهد با هم تناقض دارد؟ چرا آمارها دائما در حال تغییر هستند؟ درحالی که محب خدایی در گفت و گو با دنیای اقتصاد گفته بود که آمارهایش براساس حساب های اقماری است، یک کارشناس برنامه ریزی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه آمارهای سرانگشتی برای سفرهای نوروزی را کار درستی نمی داند.

اردشیر اروجی با طرح این سوال که آمار 74 میلیون نفر اقامت شب از کجا آمده، به خبرنگار دنیای اقتصاد می گوید: براساس آنچه مرکز آمار ایران در زمینه گردشگری در تابستان 95 اعلام کرده بود، 5 درصد گردشگرها در هتل اقامت داشته اند.

68 درصد نیز در خانه اقوام و بستگان به سر بردند.

این گردشگرها بین 2 تا 3 درصد از تورهای داخلی برای سفر استفاده و 97 درصدشان به صورت شخصی اقدام به سفر کردند.

55 تا 66 درصد این گردشگران نیز با وسایل نقلیه شخصی خودشان تردد کرده اند.

سفرهای هوایی گردشگر داخلی نیز 36 درصد بوده و 63 درصد زمینی سفر کرده اند که 3/ 0 درصد آن ریلی بوده و 5/ 0 درصد آن دریایی.

اگر به این آمار با دقت بیشتری توجه کنید متوجه خواهید شد که گردشگر داخلی اصلا در صنعت گردشگری اثر مالی چندانی ندارد؛ درحالی که ارائه آمارها از سوی سازمان میراث فرهنگی نشان از رشد صنعت گردشگری می دهد! به گفته این کارشناس برنامه ریزی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وقتی در ارائه آمار مبنای دقیقی وجود نداشته باشد آمارها را نباید به صورت سرانگشتی اعلام کرد.

مثلا وقتی معاون گردشگری، بدون هیچ مبنای مشخصی آمار 74 میلیون اقامت شب را اعلام می کند و هزینه سفر هر گردشگر را 500هزار تومان تخمین می زند، می شود این اعداد را به سادگی تغییر داد و به آماری رسید که اصلا با آمار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همخوانی ندارد.

اروجی با انتقاد از نحوه ارائه آمار از سوی معاونِ معاون رییس جمهور می گوید: لازم است برای ارائه آمارها کار علمی و تخصصی صورت گیرد.

باید تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم را به صورت کارشناسی شده بر مسائل دیگر اقتصادی کشور به درستی محاسبه کرد.

آن وقت چطور معاونِ معاون رییس جمهور به راحتی آمار را به صورت سرانگشتی اعلام می کند؛ بدون آنکه به این فکر کند کسی به طور دقیق آنها را محاسبه می کند و متوجه اشتباهات فاحش آن می شود؟ دشمن جذب سرمایه به گردشگری به باور کارشناسان و صاحب نظران گردشگری نداشتن آمار صحیح، بهنگام و مستمر یکی از بزرگ ترین مشکلات صنعت گردشگری است که مانع رشد و سرمایه گذاری در آن شده.

اروجی با تاکید بر این موضوع نیز معتقد است که نبود آمار دقیق موجب می شود سرمایه گذار نتواند به درستی در زمینه گردشگری ورود پیدا کند و می گوید: سرمایه گذار برای آنکه بخواهد در بخش گردشگری سرمایه گذاری کند نیاز به آمارهای صحیح دارد؛ آمار درباره گردشگر ورودی، خروجی و داخلی، آن هم به صورت فصل به فصل.

یعنی باید به یک سامانه آماری دسترسی داشته باشد و به راحتی وضعیت گردشگری ایران را در چند سال اخیر مقایسه کند و سپس تصمیم به سرمایه گذاری بگیرد.

البته این آمارها تنها برای سرمایه گذاران مفید نیست، بلکه در برنامه ریزی سیاست مداران هم می تواند نقش بسزایی داشته باشد.

به گفته این کارشناس برنامه ریزی، از طریق آمارهای صحیح، سیاست مداران نیز متوجه می شوند چه سیاست هایی را برای تشویق ورود گردشگر اعمال کنند و چه زیرساخت هایی لازم است تا سرمایه گذاران ترغیب شوند که به صنعت گردشگری ورود کنند.

به همین جهت بزرگ ترین خدمتی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می تواند انجام دهد ایجاد سامانه آماری درست و دقیق است که فعلا چنین اتفاقی نیفتاده.

چون به عقیده مدیر سابق دفتر برنامه ریزی و آمار و اطلاعات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه این آمارها را روسای سازمان به نفع خود نمی دانند.

او در این باره می گوید: از زمانی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با هم ادغام شده اند، با هدف جذب گردشگر بوده و در طی همین مدت زمان 10 رییس تغییر کرده؛ یعنی به طور میانگین هر یک سال و نیم این سازمان یک رییس جدید به خود دیده.

هیچ کدام از کسانی که وارد این سازمان شده اند دوست ندارند آماری از خود به جای بگذارند که مثبت نبوده و به دلیل نبود حساب های اقماری گردشگری شاهد این تناقض های آماری هستیم که اگر وارد نمودار شوند هر بیننده ای را به خنده وا می دارد.

آمارهای غلطِ دردسرساز به اعتقاد متخصصان آماری حوزه گردشگری، متاسفانه زیاده گویی هایی که در ارائه آمارهای گردشگری مشاهده می شود مشکلات زیادی را با خود به همراه داشته است.

از طرف دیگر نیز سرمایه گذاران با دیدن آمارهایی که بزرگنمایی شده اند، تصمیم می گیرند که سرمایه گذاری و از بانک ها درخواست وام کنند.

وقتی بانک ها متوجه می شوند فعالیتی که در زمینه گردشگری است سوددهی ندارد، درخواست وام گیرنده را رد می کنند.

آن وقت اعتراض ها از سوی سرمایه گذارها بلند می شود که چرا بانک ها با آنها همکاری نمی کنند.

از سوی دیگر، اهداف بلندمدت بر این مبناست که صنعت گردشگری جایگزین صنعت نفت شود.

اما در عمل آیا شاهد فعالیت هایی هستیم که می خواهد این باور را عملیاتی کند؟ اردشیر اروجی در این زمینه نیز تصریح می کند: می گوییم می خواهیم صنعت گردشگری را جایگزین نفت کنیم؛ اما در عمل می بینیم که 9 میلیون گردشگر خروجی داریم و 5 میلیون گردشگر ورودی.

هنوز در این زمینه به یک برابری نرسیده ایم و همچنان گردشگری به خودش بدهکار است.

کارشناسان تاکید می کنند مسوولان باید با پذیرش اینکه بدون استفاده از سیستم آماری گردشگری نمی توان آمارها را اعلام کرد، تا رسیدن به آن زمان، از ارائه آمار خودداری کنند.

تا زمانی که وضعیت ارائه آمارها به همین منوال پیش برود، جای امیدواری نه برای توسعه گردشگری داخلی وجود خواهدداشت و نه گردشگری ورودی.

حتی کمتر سرمایه گذاری ریسک ورود به این حوزه را می کند و زیرساخت ها نیز رشد نخواهند کرد از سوی دیگر سیاست مداران هم همچنان به اهمیت و ضرورت این صنعت پی نمی برند و در برنامه ریزی هایشان کمترین اولویت را لحاظ می کنند.

در نهایت نیز شاید سال ها طول بکشد تا به مرحله ای برسیم که صنعت گردشگری جایگزین فروش نفت شده باشد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 5 اردیبهشت 97، کدمطلب:3380585، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: گردشگری - نوروز - سفرهای نوروزی - معاون - آمار - معاون رییس جمهور - صنایع دستی - نوروزی - مسافران - رییس جمهور - نظام - میراث - نظرسنجی - مالی - دنیای اقتصاد - مشکلات مالی - دانشجویان - گردشگران - کشور - اتومبیل - اقتصاد - افزایش - مشکلات - مسافرت - هزینه - ایران - زندگی - مردم - خانه - محمد

آخرین اخبار سرویس:
یادداشت/ حسن بهرام نیا عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه قابل قبول نیست

اطلاع نگاشت از 6 تجربه درباره رفتار نسبت به آمریکا و برجام

دکتر طوبی کرمانی، دکتر حبیب کارکن حکمت؛ گمشده انسان معاصر

همکاری همکاری ایران، روسیه و سوریه؛ عامل نابودی داعش/توان هسته ای صلح آمیز ایران قابل انهدام نیست

گره زدن اقتصاد به نتایج مذاکرات با اروپا باعث ورشکستگی می شود/ آمریکا و اروپا به هیچ عنوان به صورت قانونی، با احترام متقابل و حفظ منافع مشترک رفتار نمی کنند

کاربران شبکه های اجتماعی به دیکته ترامپ نمره صفر دادند

لو رفتن سوال امتحانات نهایی هر سال تکرار می شود

فال آنلاین دیوان حافظ یکشنبه 6 خردادماه 97

استایل جدید مجری معروف و پرحاشیه/عکس

وضعیت پرداختی حقوق معلمان در سال جدید امیدوارتر خواهد شد

صدور حکم فیلتر یوتیوب در مصر به علت توهین به ساحت نبی اکرم (ص)

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛یکشنبه 6 خرداد 97/تصاویر

درخواست از آموزش و پروش برای شناسایی مدارس مجری 2030

شروط رهبر انقلاب تضمین کننده حقوق ما در برجام خواهد بود

تعامل سازنده با دنیا، آرامش اقتصادی و یاری اقشار ضعیف؛ از اهداف دولت است

سخنگوی وزارت خارجه درگذشت ناصر ملک مطیعی را تسلیت گفت

روحانی سالروز آزادسازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی را تبریک گفت

شمخانی: ایران تسلیم زیاده طلبی های آمریکا نمی شود

وداع با امیـرکبیـر سینمـای ایـران؛ حسرتی که ابدی شد

شمخانی: ایران تسلیم زیاده طلبی های آمریکا نمی شود

توهمی برای سنگ اندازی در مسیر دولت

تصمیم مهم عارف

ماموریت های مهم سفیران هدایت در موسم ضیافت الهی

دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان به سه زبان+صوت

کارشکنی های مدیر دوتابعیتی؛ ضربه به «برجام» آسیب به «دلار»

لو رفتن سوال امتحانات نهایی هر سال تکرار می شود

پرواز های فرودگاه شهید دستغیب یکشنبه 6 خرداد

پیچ خطرناک لیبرالیسم در خیابان انقلاب اسلامی

مکتب نجف / محتشمی پور: نجف تحت تاثیر امام (ره) بود / ناگفته هایی از سلوک امام خمینی در نجف اشرف

آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ (قسمت 100)/ ترامپ، علاقه مند به سخن گفتن، بی علاقه به شنیدن

روحانی: ممکن است در آمریکا اتفاقی بیفتد

وفاداری والاتر (قسمت 8) / سارقی که زندگی ام را تغییر داد

امروز کدام بخش از افکار مارکس هنوز زنده است؟

صدور حکم علیه زنگنه صحت دارد؟

روحانی: کاش روحانیت وارد جناح بندی های سیاسی نشده بود؛ این ورود اشتباه بود / شرایطی که امروز در آمریکا وجود دارد دائمی نیست؛ معلوم نیست در انتخابات میان دوره ای کنگره، چه اتفاقی بیفتد / قدم های برداشته شده برای پایداری برجام تا بحال مثبت بوده

تصاویر : عشایر مغول در خطر نابودی

بتول ملاشفیعی، سیدکاظم سیدباقری، حسین علوی مهر بررسی رابطه تکمیلی میان آزادی و عدالت اجتماعی با تاکید بر قرآن کریم

افق روشن حفظ حریم خصوصی با تصویب قوانین حمایتی

ضیافت باران

از اجرای قانون انحصار معاملات قند و شکر تا نخستین دوره مجلس شورای اسلامی

جزییات منتشرنشده از جلسات نمایندگان با وزیر نفت

طلوع نور؛ صفحه 294 سوره کهف 5 تا 15

شروط رهبر انقلاب تضمین کننده حقوق ما در برجام خواهد بود

سلفی خندان خانم و آقای بازیگر/عکس

تشکیل وزارت زنان و خانواده چالش اصلی نیست/ سیاست ها باید عوض شود

شش پیشنهاد عملی برای سفرهای کارمندی

یادداشت/ حسین پورمهدی آدرسی که بروکسل به واشنگتن می دهد؛ چرا به برجام اروپایی اطمینان نداریم؟

تلاش کنیم به عنوان جامعه اسلامی از جمعیت کیفری خود بکاهیم

رهبر انقلاب باز هم خود به میدان آمد

همگرایی در استان تقویت شود/ لزوم توجه به شهرستان ها در توزیع اعتبارات خراسان جنوبی

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | یکشنبه 6 خرداد 97

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | یکشنبه 6 خرداد 97

تصاویر زنی که در صندوق عقب خودرو شکنجه می شد+ عکس ها

حیوان دوستیِ آگاهانه داشته باشیم

جوان کردن نظام مدیریتی کشور با آقازاده ها

35 دستگاه اجرایی هیچ گزارشی از جذب اعتبارات ارائه نکردند

حامد فتحعلیانی ، سید حمید حسینی اقتصاد اسلامی(شاخص های زمینه ساز در اخلاق اقتصادی بر مبنای قرآن و نهج البلاغه)

فخرالدین اسدی اهداف پشت پرده مایک پمپئو از تداوم رایزنی های برجامی با اروپا

انسان، حکمت، اصالت وجود، تشکیک، نفس، حرکت جوهری، مبانی انسانشناسی از منظر صدرالمتالهین شیرازی

ژست بامزه امین حیایی" در پشت صحنه کار جدیدش/عکس

واکاوی یک ادعا؛ اصلاح طلبان التزام به ولایت فقیه را چگونه تفسیر می کنند؟

عزت، حکمت یا مصلحت کدام یک اولویت سیاست خارجی است؟

قاسم میسایی، فائز دین پرست، محمد جعفری، مسلم گلستان دیپلماسی رسانه ای و مذاکرات هسته ای ج.ا.ا

داود رحیمی سجاسی، سیف اله قنبری نیک بازخوانی عدالت اجتماعی در ارتباطات میان فردی از منظر نهج البلاغه

دادستانی اسراییل در نظر دارد پیگرد قضایی علیه نتانیاهو را پیگیری کند

ویژگی های همسر خوب

ببینید در الجزایر و تونس و مانند اینها به وسیله ی همین فرانسه ی ظاهرالصّلاحِ منظّمِ مرتّبِ مؤدّب چه گذشت

اگر به دنبال نعمتهای فراوان خداوند هستید، بخوانید

سوخت‎رسانی در کشور عادی است؛ کمبود بنزین نداریم

9 سیاست آمریکا در حمایت از تولید/ 200 سال دفاع جانانه با قانون "کالای آمریکایی بخر"

افزایش 20درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

راه اندازی پایگاه جامع اطلاع رسانی بررسی دوره ای جهانی حقوق بشر (یو. پی. آر)

FATF مورد رسیدگی همه بخش های نظام قرار گرفته است

زنان به دنبال صدرنشینی در مجلس

انتخابات هیأت رییسه مجلس چهارشنبه برگزار می شود

وجه امنیتی برجام برای اروپایی ها مهم تر از وجه اقتصادی آن است

پاکستان 25 ژوییه انتخابات سراسری برگزار می کند

شاهرخ حکمت ، ابوالفضل نیکعهد واکاوی دیدگاه های تاویلی کلامی دیوان ناصر خسرو بر اساس آیات قرآنی

دکتر منصوره رحمانی، دکتر احد فرامرز قراملکی، دکتر قاسم کاکایی انگاره ملاصدرا از فلسفه

یادداشت/عباس حاجی نجاری عقبگرد زودهنگام و فرصتی که باید پاس داشت

جدیدترین عکس خانم مجری دوست داشتنی

ماجرای خوردن گربه در جنوب ایران چیست؟

حضرت خدیجه کبری؛ همسر رسول خدا (ص) و یار و یاور اسلام حضرت خدیجه کبری؛ الگوی اسلامی-انقلابی زن مسلمان

سیدروح الله حاج زرگرباشی، مجتبی عبدخدایی الگوی تصمیم گیری فرا سرزمینی نهاد مرجعیت؛ بنیادهای نظری و قواعد عملی

یادداشت/ سید رضا میرطاهر اروپا برجام را بدون هزینه می خواهد

«هدیه تهرانی» با تیپ جدید+عکس

قاسم ابراهیمی پور، عباس عالی زاده بازخوانی ابعاد عدالت اجتماعی از منظر متفکرین مسلمان با تاکید بر نظریه سیدقطب

شمخانی: برای توسعه توان دفاعی از هیچکس اجازه نمی گیریم /آمریکا قبل از برجام و بعد از برجام سیاست هایش تغییر نکرده است /ما میهمان دولت سوریه هستیم /ایران هیچگاه به عربستان سعودی تعدی نکرده است /آمریکا رای مردم کشورها را قبول ندارد

طرح جالب مانتو "سارا بهرامی" + عکس

سوپر استارهای آقا و خانم سینما با لباس یک شکل + عکس

اعلام آمادگی فعالان آمریکایی برای شهادت به نفع ایران آیا از فرصت ممانعت از غارت اموال مردم ایران استفاده می شود؟

بخوانیم و لبخند بزنیم

تعهد اعضای باقیمانده بر اجرای مستمر و کامل توافق هسته ای

استایل جدید "مریم معصومی" در سواحل خلیج فارس

هزینه های مضاعف چندبیمه ای ها/راهکارهایی برای رفع همپوشانی های بیمه ای

توسعه مناطق محروم در حوزه اجتماعی و قرآنی، اولویت برنامه های استانداری خوزستان است

دکتر شعیب بهمن انقلاب آرام ارمنستان؛ دلایل، اهداف و پیامدها

فیلم | سوزاندن 20 کودک و 2 زن باردار

سخن نگاشت | تردیدی در شکست آمریکا نیست

کاریکاتور | شگرد زنانه در برخورد با ناقضان برجام!

تزریق آمار غلط به گردشگری

تزریق آمار غلط به گردشگری