مطالب مرتبط:
بررسی رویکرد فدراسیون والیبال نسبت به تیم ملی بانوان/ تلاش برای بهبود شرایط یا انکار واقعیت
بررسی اوضاع عربستان در دوران ملک سلمان در "360 درجه"
نقد و بررسی سخنرانی چالشی محمد فاضلی در گفت وگو با محسن پیرهادی بخش بزرگی از مردم سخنگو ندارند
در دیدار نمایندگان تهران با فرمانده سپاه تهران مشکلات شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت
شیوه های تبلیغ شیعیان در مقابل فرقه های خاص بررسی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397 ساعت 03:262018-04-25فرهنگي

بررسی ساختارِ جمله حالیه در ترجمه های فارسی قرآن


ترجمه قرآن به عنوان کتاب مقدس، همیشه، توجه مسلمانان را به خود جلب کرده است و مترجمان زیادی سعی در ارائه ترجمه ای زیبا و مناسب و در عین حال ادبی و متناسب با ساختار زبان فارسی، - داشته اند که گاه موفق بوده اند و .

.

چکیده ترجمه قرآن به عنوان کتاب مقدس، همیشه، توجه مسلمانان را به خود جلب کرده است و مترجمان زیادی سعی در ارائه ترجمه ای زیبا و مناسب و در عین حال ادبی و متناسب با ساختار زبان فارسی، داشته اند که گاه موفق بوده اند و گاه نیز توفیق چندانی به دست نیاورده اند.

این بحث با رویکردی تحلیلی ـ تطبیقی ساختار جمله حالیه را در چهار ترجمه آیتی، قمشه ای، انصاریان و بروجردی، بررسی کرده است، و با بررسی ساختاری و معادل یابی واژگانی و تحلیل آن ها بر اساس اصول نحو عربی و شیوایی ترجمه مقصد و مقایسه و تطبیق هر کدام در هر چهار ترجمه، به این نتیجه دست یافته که هر کدام از این ترجمه ها دارای مشکلاتی هستند و در تطبیق با ساختار زبان فارسی و معادل یابی واژگانی و گاه در تشیخص حال بودن برخی جمله ها و به تبع آن در ترجمه آن ها، دچار اشتباه شده اند که این امر منجر به نامأنوس شدن ترجمه و نارسایی آن در انتقال معنا و مضمون مورد نظر جمله مبدأ شده است.

کلیدواژه ها قرآن کریم، ترجمه، جمله حالیه، قمشه ای، آیتی، بروجردی، انصاریان مقدمه در قرن بیستم در حوزه ترجمه نگرشی نوین شکل گرفته است و در کشورهای غربی نظریه های مختلفی در زمینه ترجمه نمود یافت و ترجمه را از جدال همیشگی بین ترجمه لفظی یا معنوی، وارد دایره علم کرد و افراد برجسته ای چون نایدا و اون زوهر و لفور و دیگران (گنتزلر، 1380، صص26-34) با نظریات نوین خود در پیشبرد این علم سهیم بودند، و به تبع آن ترجمه از حالت سنتی خود شکلی ضابطه مند گرفت و دارای قواعد و اصولی شد.

پیش از آن ترجمه نوعی هنر تلقی می شد؛ ولی در قرن بیستم و بعد از آن روش ترجمه بر پایه استخراج مباحث نظری از تحقیقات تجربی بنیان نهاده شد و ترجمه با تأکید بر دو محور چگونه باید باشد و چگونه است؟ (حقانی، 1386، ص172) شیوه ای خاص در تجزیه و تحلیل متن فرا روی خود قرارداد.

مترجمان مختلف بارها قرآن، کتاب مقدس مسلمانان، را به زبان فارسی برگردانده اند، با توجه به ساختار متفاوت زبان عربی و فارسی، ترجمه این کتاب مقدس، به سبب جنبه های لفظی، وزنی و معنایی، حساسیت و دقت بالایی در رعایت ساختار نحوی و معادل یابی واژگانی می طلبد، به خصوص اینکه زبان عربی جنبه های دستوری و قواعد خاصی دارد که جایگزینی بعضی از آن ها در زبان فارسی گاه مشکل و گاه با رعایت همان ساختار غیرممکن است (آذرتاش، 1382، ج1، صص28-29).

دراین مقاله کوشش شده است تا ساختار جمله حالیه و مشکلات ترجمه انواع آن مفرد، جمله و شبه جمله را بررسی و با تکیه بر چهار ترجمه معروف آیتی، قمشه ای، بروجردی و انصاریان در جزء 28 قرآن کریم، این چالش ها و هنجارها و ناهنجاری های ترجمه ای را تحلیل کند؛ همچنین با بررسی ساختاری جمله های حالی در زبان فارسی و عربی، به موانع موجود در برگردان این جمله ها، چه از لحاظ دستوری و ساختاری و چه از لحاظ واژگانی و معنایی اشاره داشته است.

علت انتخاب این چهار ترجمه این است که ترجمه الهی قمشه ای اولین ترجمه معنایی و به نوعی سردمدار نهضت ترجمه معنایی قرآن در قرن حاضر است (عادل، 1386، ص84)، و ترجمه های آیتی و بروجردی به شکل واحی پیرو ترجمه قمشه ای هستند، و این مسأله در وامگیری جمله های مشابه و همانند نمود می یابد، که نمونه هایی از آن در متن مقاله آمده است.

ترجمه انصاری نیز علاوه بر شباهت فراوان با ترجمه قمشه ای، نوعی ترجمه تفسیری نیز به شمار می آید، و برای مقایسه یک ترجمه تفسیری با سه ترجمه معنایی دیگر انتخاب شده است.

تحقیق حاضر در صدد یافتن پاسخ هایی مناسب برای سؤال های زیر است: - آیا مترجمان آشنایی کامل با قواعد دستوری زبان عربی داشته اند و در ترجمه تفاوت های ساختاری بین دو زبان را مدّ نظر قرار داده اند؟ -آیا ساختار برگردان جمله های حالیه توانسته است ظرافت های موجود در زبان مبدأ را انتقال دهد؟ -آیا برگردان در زبان مقصد مأنوس و متناسب ساختار مقصد است؟ - آیا برگردان ساختار اصلی زبان مبدأ را رعایت نموده یا آن را تغییر داده است؟ در رابطه با پیشینه پژوهش، می توان به پایان نامه کارشناسی ارشد معناشناسی نحوی حال در قرآن کریم نوشته مجتبی خوشرنگ اشاره کرد که به طور مفصل نمونه هایی را که حال به صورت های مختلف در قرآن کریم به کاررفته و مواضع اختلافی جملات حالیه را بررسی کرده است.

همچنین به کتاب مشکلات ساختاری ترجمه قرآن کریم نوشته حیدر قلی زاده می توان اشاره کرد که در آن مشکلات ترجمه در پاره ای ازحالات نحوی زبان عربی، مانند مفعول مطلق و روش های ترجمه آن، تمیز و روش های ترجمه آن و حال و بررسی مشکلات آن، بیان شده است، اما این کتاب به طور گسترده و مقایسه ای و روشمند به تمامی نمونه ها و جزییات ترجمه جمله های حال نپرداخته، بلکه بحث او جنبه کلی و وضع قاعده داشته و جنبه عملی و گسترده به خود نگرفته است.

ترجمه و بازساخت ساختار تا قرن بیستم نظریه ترجمه ظاهراً گرفتار مسئله ای بود که پژوهشگران ترجمه آن را بحثی بی ثمر درباره مدل سه گانه ترجمه یعنی: تحت اللفظی ، معنایی یا آزاد ، می دانند، قدمت تمایزگذاری بین ترجمه کلمه به کلمه و مفهوم به مفهوم به سیسرو و سنت جروم برمی گردد، در غرب یعنی جایی که جایگاه نویسندگان کلاسیکیونان و روم باستان شاخص بود، این تمایز، شالوده ای را برای نوشته های کلیدی در باب ترجمه، تقریبا به مدت دو هزار سال شکل داد (ماندی، 1394، ص33).

امروزه به ترجمه به مثابه یک علم نگاه می شود و متن ترجمه شده دارای اصل موجودیت است: ترجمه فرآیندی است از جایگزین کردنِ یک متن در یک زبان با متنی در زبانِ دیگر، متن اول متن اصلی و مستقل است ولی متن دوم به منزله نسخه ای مشتق شده از متن اول، موجودیت می یابد (هاوس،1388، ص36).

نایدا به ترجمه علمیت بخشید، مهم ترین کاری که او برای ترجمه انجام داد این بود که اصطلاح های قدیمی از قبیل ترجمه تحت اللفظی و ترجمه آزاد و وفادار را کنارگذاشت و دو جهت گیری اساسی را مطرح کرد: 1- تعادل صوری 2- تعادل پویا.

از نظر تعادل صوری توجه، معطوف به خودِ پیام است چه به لحاظ صورت و چه به لحاظ معنا، شخص باید این موضوع را مد نظر داشته باشند که پیام در زبان گیرنده تا حد امکان نزدیک به عناصر مختلف در زبان مبدأ باشد.

اما تعادل پویا بر اساس مفهومی است که نایدا آن را اصل تأثیر معادل می نامد، که در آن، ارتباط بینخواننده مقصد و پیام باید اساس همان رابطه ای باشد که میان خواننده متن اصلی و پیام وجود داشته باشد.

(ماندی، 1394، صص81-82).

نایدا به شدت مذهبی بود و نظریه اش را تا حد زیادی برای ترجمه متون مقدس ارائه کرد.

او به خاطر همین گرایش مذهبی به شدت نگران واکنش گیرنده پیام بود، به گمان، نایدا هدف ایمان مسیحی بیشتر رفتاری است تا معرفت شناختی و در نتیجه، او به واکنش رفتاری نظر دارد، امریکه به آغاز گفتگویی میان گیرنده و خداوند منجر می شود (گنتزلر، 1380، ص70).

از آنجا که پیدا کردن معیاری برای اصل تأثیر مشترک کار ساده ای نیست و خود نایدا هم برای آن پاسخی نداشته است، بنابراین نظریه تعادل صوری و ساختاری که با ترجمه مفهومی و مخاطب مدار گره خورده، بیشتر توجه مترجمان این روزگار را جلب کرده است، صاحب نظران، هدف اصلی و مهم در ترجمه را این می دانند که: مترجم بتواند بیان مؤلف را بدون کم و زیاد و بدون تحریف و تعویض در قالب فارسی مفهوم و روانی که درک آن برای خوانندگان آسان باشد، بریزد و خواننده فارسی زبان بتواند با آن ترجمه معنی درست و بدون تحریف را درک کند (قانعی فرد، 1384، ص91).

این هدف تقریبا در تمامی ترجمه های اخیر قرآن -دست کم در مقام ادعا- دیده می شود.

مترجمان امروز بر این عقیده اند که در ترجمه متون مقدس، ساختار زبان اصلی مقدس نیست و نباید مفهوم را قربانی لفظ و ساختار زبان مبدأ کرد؛ لذا بازسازی ساختارِ زبان مبدأ در زبان مقصد به شکلی مفهوم و مأنوس، کاری است که همه مترجمان در صدد آنند: هدف مترجم در این نوع ترجمه، انتقال دقیق پیام و محتوای متن مبدأ به انضمام رعایت ساختارهای ادبی و بلاغی و ظرافت های آن ها، به ساختارهای معیار زبان مقصد است (جواهری، 1389، ص54).

بازساخت ساختارهای زبان مبدأ، آخرین مرحله در ترجمه از نظر هلبِک است، او این مرحله را کدگذاری می نامد و در این باره می گوید: [برای این کار] اطلاع از زبان مقصد کافی نیست، خواننده به اهلیت تقابلی نیازمند است (هلبک، نقل در مختاری ادرکانی، 1375، ص94).

این اهلیت تقابلی به مترجم امکان می دهد تا مؤلفه های متنی مناسبی را برای مؤلفه متنی زبان اصلی انتخاب و در زبان مقصد ساختارهای مأنوسی را بازآفرینی کند (قهرمانی، 1393، ص8).

امری که درباره ساختارهای جمله حالیه زبان عربی اصلا آسان نیست.

مشکل بازساخت ساختار جمله های حالیه با توجه به تنوع و گستردگی جمله های حالیه در زبان عربی، ترجمه آن ها در زبان فارسی امری دشوار است، آگاهی مترجم از بافت زبان فارسی و عربی، نقش تعیین کننده ای در ترجمه دارد و می تواند بر یک متن ادبی و ساختارمند سایه افکند.

در زبان عربی استفاده از جملات و کلمات حالیه نشان دهنده ظرافت و سبک خاص زبان عربی است و توجه مترجم به این ظرافت ها و به کارگرفتن آن ها در ترجمه، نشان از ابتکار، خلاقیت و توانایی او دارد.

گاهی ترجمه جملات حالیه مترجم را دچار مشکل کرده؛ در نتیجه متن ترجمه شده با تغییر ساختاری مواجه می شود و بافت حالی به بافتی دیگر تغییر می یابد، این تغییر ممکن است قادر به بیان غرض اصلی زبان مبدأ که بیان کننده حالتی خاص است، نباشد، گاه نیز این تغییر ساختار سبب بهتر رساندن مفهوم و همانندی آن با بافت زبان مقصد می شود که این عمل مترجم تغییریا جایگزینی نامیده می شود که شامل تغییر شکل دستور مبدأ به زبان مقصد است (نیومارک، 1386، ص109).

این تغییر در ساختار، زمانی رخ می دهد که ترجمه تحت اللفظی از لحاظ دستوری امکان پذیر باشد؛ ولی با کاربرد معمول در زبان مقصد مطابقت نکند.

ترجمه در واقع میدان گاهی است که به قول دریدا، نشان می دهد چه چیزی به هنگام عبور از مرز باقی می ماند و چه چیزی می گریزد.

به نظر او بهتر است ترجمه را، پدیده ای به حساب آوریم که دریچه ای تازه به روی تفاوت بیشتر باز می کند و با فرا رفتن از مرزهای زبان مقصد، و تغییر متن، مبدأ زبان را گسترش می دهد و برای رشد و نمو آن ها فرصت هایی را فراهم می کند (غینتسلر، 2009، ص383).

بازساخت به تجزیه جمله به واحدهای نحوی آن یعنی تجزیه روساختی گفته می شود و هریک از واحدهای نحوی حاصل از این تجزیه سازه نام دارد.

(مشکوه الدینی، 1386، ص191).

ساخت سازه های تشکیل دهنده واحدهای زبانی به دلیل تفاوت ساختار، متفاوت است، بنابراین مترجم در وهله اول باید این سازه های زبانی را رمزگشایی و تحلیل کند، سپس مفاهیم به دست آمده را، چه از لحاظ معنایی و چه از لحاظ دستوری، به زبان مقصد ترجمه کند.

ساختار جمله های حالیه در زبان عربی گسترده تر و پیچیده تر از زبان فارسی است و ترجمه آن ها نیز هم از لحاظ دستوری و هم از لحاظ واژگانی و معادل یابی، مشکل ساز است و برخی از شکل های آن در فارسی نظیر ندارد (آذرتاش، 1381، ج1، ص28).

مشکل بازسازی دستوری حال در زبان عربی حال وصفی اضافی است، برای بیان حالت صاحب خود (عید، (بیتا)، ص454) و در دانشنامه قواعد زبان عرب آمده است: حال وصفی ثابت، دربردارنده معنای فی و برای بیان حالت صاحب خود است (بدیع، 1986، ص336).

حال به سه دسته کلی: جمله، مفرد و شبه جمله تقسیم می شود و کاربرد آن در زبان عربی به هر سه صورت متداول است، به خصوص حال جمله که گاهی با و همراه می شود که آن را واو حالیه می نامند.

ساختار نحوی جملات حالیه در زبان عربی به گونه ای است که در ترجمه فارسی رعایت ترتیب معنایی جملات و ترجمه معادلی بر اساس حالت فاعل یا مفعول (ر.

ک: آذرتاش، 1389، ص13)، همچنان که در این مقاله خواهد آمد، منجر به نوعی غرابت و ساختارگریزی می شود که در نتیجه بار فرهنگی و لایه های دلالتی مجازی آن ها در ترجمه، نمود نمی یابد، به خصوص در مواقعی که جملات حالیه با جملات ربطییکسان در نظر گرفته می شوند.

برای بیان مشکلات دستوری جملات حالیه در سطوح مختلف دستوری، به ساختار حال مفرد و جمله و شبه جمله و مشکل برگردان آن ها به زبان فارسی در چهار ترجمه که بدان ها اشاره شده، می پردازیم.

بازسازی دستوری حال مفرد حال مفرد با گستردگی و ایجازی که در زبان عربی به کار می رود، برگردان آن با رعایت همان ساختار مفرد، مهارت والایی می طلبد، و گاه مشکل است.

اغلب مترجمان در ترجمه قرآن با چنین مشکلی روبرو بوده اند و در رویارویی با آن، ساز و کارهای مختلفی در پیش گرفته اند.

یافتن معادل فارسی مناسب برای قیدهای حالت و صفت های قیدی همیشه آسان نیست و اغلب ناچار می شویم جمله کاملی را مقابل آن قرار دهیم، و امروزه با درحالی که آغاز می کنند که البته کار را آسان تر می کند، اما چندان فصیح نیست .

(خوشرنگ، 1389، ص9)و مترجمان دیگر بر اساس سلیقه خود معادلی مناسب جمله برای آن در نظر می گیرند.

در اینجا به بررسی و نقد این برگردان ها و معادل ها می پردازیم و به مشکلات و عیوب آن ها اشاره می کنیم.

1.

.

تَجری مِن تَحتِها الأنهارُ خالِدِینَ فیها (مجادله: 22).

ترجمه آیتی: .

که در آن نهرها جاری است در آورد، در آنجا جاودان باشند (آیتی، 1374، ص545).

ترجمه انصاریان: وآنان را به بهشتهایی که زیر {درختان} آن نهرها جاری است در می آورد، در آنجا جاودانه اند (انصاریان، 1383، ص545).

ترجمه قمشه ای: نهرها زیر درختانش جاری است و جاودان در آن متنعمند (قمشه ای،1380، ص545).

ترجمه بروجردی: زیر درختانش نهرها جاریست، پیوسته در آن جاودانند (بروجردی،1366، ص590).

در هر چهار ترجمه مشاهده می شود که به خاطر سختی ترجمه حال مفرد، به صورت های متفاوتی ترجمه شده است: الف.

در ترجمه آیتی و انصاریان به صورت جمله ای بریده وجداگانه ترجمه شده است، که رایحه ای از حالت در آن مشاهده نمی شود.

ب.

در ترجمه قمشه ای، علاوه بر آوردن واو عطف و ترجمه به صورت جمله، کلمه متنعم که خود کلمه ای عربی است، بدان افزوده شده و جمله حالیه تبدیل به جمله معطوف شده است.

ج) در ترجمه بروجردی نیز همان ساختار ترجمه آیتی به کار رفته، افزون بر اینکه قید پیوسته نیز با آن همراه شده است.

اما هیچکدام از سه ترجمه نتوانسته اند آن ایجاز و قصدی را که در جمله عربی نهفته است، بیان کنند؛ در عوض، سعی در حفظ ساختار زبان مبدأ و چینش جمله های آن داشته اند، که حفظ همین ساختار منجر به گسستگی و نامأنوسی ترجمه آن و کاهش بار معنایی معادلی آن در برگردان شده است.

و این نکته در نظر گرفته نشده که خالدین بیان کننده حالت ضمیر هم به هنگام ورود به بهشت است.

این آیه شریفه را به صورت های دیگری می توان ترجمه کرد که بدون به هم ریختن ساختار حال مفرد، شیوایی و روانی زبان مقصد نیز در آن رعایت شده باشد، مانند: با سرشتی جاودانه .

آنان را وارد بهشتی می کند که .

.

2.

إذا جاءَکم المؤمناتُ مُهاجِراتٍ (ممتحنه: 10).

ترجمه آیتی: چو زنان مؤمن که مهاجرت کرده اند، به نزدتان آیند (آیتی، 1374، ص550).

حال مفرد در اینجا به صورت جمله وصفی ترجمه شده، و ترجمه چنین می نماید که زنان به جای دیگری مهاجرت کرده اند، سپس نزد پیامبر (ص) بازگشته اند، درحالی که از جمله عربی چنین نکته ای برداشت نمی شود.

ترجمه قمشه ای: زنانی که به عنوان اسلام و ایمان هجرت کرده اند و به سوی شما آیند (قمشه ای، 1380، ص550) یعنی ساختار مفرد را به جمله تغییر داده است، علاوه بر آن مشکل ترجمه قبلی نیز در اینجا مشاهده می شود و ساختار عطف را نیز بدان افزوده است، به گونه ای که معنای مورد نظر، کمی دورتر از معنای جمله عربی است، و هیچ ردی از قید حالت در برگردان فارسی مشاهده نمی شود.

ترجمه بروجردی نیز تا حد زیادی مانند ترجمه قمشه ای است: زنانی که به عنوان اسلام و ایمان از دیار خود هجرت کرده اند و نزد شما آیند (بروجردی، 1366، ص1000) که به عیوب آن اشاره شد.

ترجمه انصاریان: هنگامی که زنان با ایمان(با جدا شدن از همسرانشان) هجرت کنان (از دیار کفر) به سوی شما آیند (انصاریان، 1383، ص550) از ساختار حال مفرد که مشابه و نزدیک به زبان فارسی است، استفاده کرده؛ همچنین برای بیان بیشتر مطلب از نوعی ترجمه تفسیری داخل پرانتز نیز بهره برده است که آوردن آن در ترجمه لزومی ندارد و نشان ضعف مترجم در رساندن مقصود جمله مبدأ به همان سبک موجز و خلاصه است.

بدون در نظر گرفتن این موضوع، ترجمه انصاریان هم از لحاظ ساختار و هم از لحاظ برابری معنا و لفظ، با مشابه عربی خود شباهت و همپایی بیشتری دارد و مشکلات موجود در ترجمه های قبلی نیز در آن کم رنگ تر است.

3.

إنّی رَسولُ اللهِ مُصدِّقاً لما بینَیدیَّ مِنَ التَّوراه ومُبشِّراً بِرَسُولٍ .

(صف: 6).

ترجمه آیتی: .

توراتی که پیش از من بوده تصدیق می کنم .

بشارتتان می دهم (آیتی، 1374، ص552).

سه مترجم دیگر نیز با اندکی اختلاف به صورت تصدیق می کنم و مژده می دهم ترجمه کرده اند.

البته ترجمه معادل حال در این جمله، به همان صورت معادل مفرد، آن را بیشتر به سبک عربی نزدیک می کند، و تا حدی چنین ترجمه ای نامأنوس می نماید؛ به همین دلیل در هر سه ترجمه به صورت فعلی، ولی بدون معنای حالت ترجمه شده است، این مسأله سختی ترجمه چنین جملاتی با حفظ همان ساختار را نشان می دهد.

هر چند در این جمله می توان با استفاده از حرف متمم، ترجمه روان تری نیز ارائه داد، مانند: من با تصدیق توراتِ پیش از خود و با بشارت به پیامبر بعد از خودم .

فرستاده خدا به سوی شما هستم .

این ترجمه که گویای آن است که عیسی در لحظه بعثت خود تصدیق کرده و بشارت داده است زیرا یکی از دلایل درستی پیامبری او و اعجاز سخنانش تصدیق تورات و پیشگویی آمدن پیامبری بعد از او بوده، نه این که مبعوث شده است و پس از آن در حین دعوت به چنین اموری اقرار کرده باشد.

و این مسأله همان ظرافتی است که در جمله مبدأ وجود دارد، ولی ترجمه های چهارگانه به آن نپرداخته اند.

بازسازی دستوری حال جمله بازسازی ساختاری واو حالیه در زبان عربی واو دارای اقسام متعددی است، از آن جمله: واو عطف برای مطلق جمع کردن بین کلمات، واو زائده، واو قسم، واو استئناف و واو اعتراض است (جاسم سلمان، 2003، ص244).

بعضی از آن ها شباهت زیادی با واو حال دارند و میتوانند در برگردان به زبان فارسی با واو حال یکسان در نظر گرفته شوند؛ درنتیجه معنای جمله نیز به تبع آن تغییر می کند.

هرکدام از این واو ها دارای شرایط، ظرافت ها وساختارهای خاص خود هستند.

تشابه برخی از این اقسام و توجه نکردن مترجمان به این مطلب سبب بروز مشکلاتی در امر ترجمه است، که در این مبحث بدان پرداخته می شود.

به خصوص در مورد واو حالیه (ابتداء)، که در زبان فارسی، چنین واو ی وجود ندارد، و مترجمان اغلب آن را به صورت واو عطف ترجمه می کنند.

1.

أحصاه اللهُ ونَسوهُ (مجادله:6).

ترجمه قمشه ای: .

وآنها فراموش کرده اند (قمشه ای،1380، ص542).

ترجمه بروجردی: .

و ایشان فراموش کرده اند (بروجردی،1366، ص986).

ترجمه انصاریان .

درحالی که آنان، آن را فراموش کرده اند (انصاریان، 1383، ص542).

در دو ترجمه اول واو که در جمله عربی واو حالیه نامیده می شود و هیچ معنای عطفی در آن نهفته نیست، به صورت واو عطف ترجمه شده است، و این اشتباهی است که بسیاری از مترجمان انجام می دهند.

و در جمله سوم به صورت تحت اللفظی درحالیکه ترجمه شده که چندان در زبان فارسی متداول و مأنوس نیست(ر.

ک آذرنوش، 1382، ج1، صص28-29؛ خوشرنگ، 1389، ص9).

ترجمه آیتی: .

هر چند خود از یاد برده اند (آیتی، 1374، ص542).

به صورت هر چند ترجمه شده که هم معنای حالت را در خود نهفته دارد و هم حالت عطفی واو در آن وجود ندارد.

2.

یُریدُونَ لِیُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِه وَلَو کَرِهَ الکافِرونَ (صف: 8) ترجمه بروجردی: و خدا نور خود را تمام و محفوظ خواهد داشت (بروجردی،1366: 1004).

ترجمه قمشه ای: و البته خدا نور خود را، هر چند کافران خوش ندارند، کامل و محفوظ خواهد داشت (قمشه ای،1380، ص552).

در دو ترجمه بروجردی و قمشه ای، واو حالیه به صورت عطف ترجمه شده است که متناسب با ساختار حالیه جمله عربی نیست و ظرافت بین ساختار عطف و حال در آن نادیده گرفته شده است.

ترجمه انصاریان: در حالی که خدا کامل کننده نور خود است (انصاریان، 1383، ص552).

به صورت درحالی که ترجمه شده و بیشتر به ترجمه لفظ به لفظ نزدیک است.

بهترین ترجمه برگردان آیتی است: ولی خدا کامل کننده نور خویش است (آیتی، 1374، ص552)، که آن را به صورت ولی آورده است، و با تأملی در معنای آیه می توان فهمید که این جمله حالیه که در بیان حالت نور خداوندی است، در تقابل با جمله ای است که کافران عزم در خاموش کردن نور خداوندی دارند، و آوردن کلمه ولی هم معنای حال را، هم حالت تقابل بین دو جمله را بهتر نشان می دهد و برجسته تر می کند.

3.

تحسَبُهُم جَمیعاً وقُلوبُهُم شَتّی (حشر: 14).

در این آیه، حال بودن جمله وقلوبهم شتّی و به تبع آن، حالیه دانستن واو امری خصومت برانگیزاست، بعضی(نحاس، ج4، ص264) واو را حرف استئناف و جمله بعد از آن را متسأنفه دانسته اند، و برخی(درویش، 1415، ج10، ص 51) آن را جمله حالیه نامیده اند؛ اما در برگردان های فارسی در هر چهار ترجمه فقط به صورت حالیه ترجمه شده است.

ترجمه آیتی: تو یکدل می پنداریشان وحال آنکه دلهایشان از هم جداست (آیتی، 1374، ص547).

ترجمه انصاریان: آن ها را متحد و دوست می پنداری، در حالی که دلهاشان پراکنده است (انصاریان، 1383، ص547).

در این دو ترجمه با عبارت درحالی که ، مشابه ساختار عربی، معنای حال مقدر در واو به صورت لفظ ترجمه شده است، ولی چنین ترجمه ای متناسب با ساختار فارسی، سلیس و زیبا نیست.

ترجمه قمشه ای: شما آن ها را جمع و متفق می پندارید در صورتیکه دلهاشان سخت متفرق است (قمشه ای،1380، ص547)، در ترجمه قمشه ای با آوردن کلمه در صورتی که تا حدی این ساختار به فارسی نزدیک تر شده، و تقابل میان دو جمله نمود بیشتری یافته است.

ترجمه بروجردی: و شما گمان می کنید آن ها با هم متفق اند؛ ولی حقیقت این نیست، بلکه دلهاشان متفرق است (بروجردی، 1366، ص 995).

در این ترجمه با ساختاری متفاوت، به شیوه تقابل سازی دو حالت همدستی و پراکندگی با کلمات ربطی ولی و بلکه ، معنای دلالتییک گروه در دو حالت مختلف به بهترین وجه بیان شده؛ ولی با طولانی کردن جمله و استفاده از دو جمله به جاییک جمله، ایجاز و زیبایی ساختار اصلی حفظ نشده است.

مشکلاتی که در اینجا مشاهده می شود عبارتند از: 1- مشکل تطابق ساختاری میان دو زبان؛ 2- مشکل بازآفرینی معنای حالت در دو زبان؛ 3- مشکل رعایت مفرد و جمله بودن جمله.

کوشش مترجم در حفظ ساختار مفرد و جمله و یا ترجمه به صورت قیدی، به استفاده از ساختار زبان مبدأ منجرشده، که این نیز به نوبه خود در شیوایی و روانی ترجمه مشکل آفرین بوده است.

اما اگر در این جمله بدون در نظر گرفتن ساختار فعلییا اسمی بخواهیم برگردانی مناسب بافت مقصد ارائه کنیم، قدرت بازیابی معادل ها وحفظ زیبایی درونی و موسیقی و موزون بودن متن بهتر خواهد بود، برای نمونه می توان ترجمه های زیر را به کار برد، که جنبه های مختلف زبان مقصد را نیز منظور داشته باشند: آنان را که نابسامانند، یکدل پنداری .

آن ها را با قلب های گونه گونه شان، همدل پنداری یا آنان را همدل پنداری، اما دلهاشان گونه گونه است .

بازسازی حال جمله بافت فعلی جمله حالیه به گونه ای است که مترجمان گاهی بدون در نظر گرفتن نقش حالتی جمله و منقطع پنداشتن آن، و گاهی نیز به صورت جمله وصفیه آن را ترجمه می کنند، که این مسأله مطابق با مفهوم و معنای مدّ نظر در زبان مبدأ نیست.

1.

إذا جاءک المؤمناتُ یُبایعنکَ علی أن لا یشرکنَ بالله شیئاً (ممتحنه: 12).

ترجمه آیتی: ای پیامبر اگر زنان مؤمن پیش تو آمدند تا بیعت کنند، بدین شرط که.

.

(آیتی، 1374، ص556).

بیعت کردن با پیامبر را از زمان آمدن آنان به سوی پیامبر نیز متأخرتر دانسته است، در حالی که کلمه یبایعنکَ حالت آن زنان را به هنگام حضورشان نزد پیامبر و در حال بیعت با او، می رساند، نه هنگامی که قصد آمدن به سوی او و بیعت با او داشته اند؛ زیرا کلمه إذا در اینجا از معنای اصلی خود، یعنی دلالت بر آینده خارج شده و برای زمان حال استفاده شده است (ابن هشام،2001، ج2، ص82).

ودلیل این امر، آمدن جمله حالیه یبایعنکَ است که برای زمان حال است، و اگر إذا را برای آینده در نظر بگیریم، بین دو زمان آینده و حال منافات به وجود می آید (ابن هشام،2001م، ج2، ص82).

علاوه بر این، بدین شرط که معادل درستی برای علی أن لا یُشرکن نیست، زیرا آنان در آن حالت، قصد تعیین شرط برای بیعت با پیامبر را نداشتند؛ بلکه در حال بیعت برای شریک نگرفتن خدا، و وعده و اطمینان به پیامبر در بازنگشتن به شرک بودند نه در حال تعیین شرط برای بیعتشان.

ترجمه قمشه ای: چو زنان مؤمن سوی تو آیند تا بیعت کنند که دیگر هرگز (قمشه ای، 1380، ص556).

در این ترجمه نیز رعایت این امر که جمله یبایعنکَ حال بوده و برای زمان حال است در نظر گرفته نشده است، زیرا آنان در حضور پیامبر و در حال بیعت با او بودند، نه در حال رفتن به سوی او.

ترجمه انصاریان: هنگامی که زنان مؤمن نزد تو آیند، با تو بیعت کنند (انصاریان، 1383، ص556).

تا حدی بهتر از ترجمه های پیشین است، زیرا با حذف کلمه تا معنای قصد در آینده را از آن برداشته و معنای آن را بیشتر به حالت نزدیک کرده است.

ترجمه بروجردی: چون زنان مؤمن آمدند سوی تو، ای پیغمبر! تا بیعت کنند بر ایمان که دیگر (بروجردی، 1366، ص1001).

جمله شرط بعد از إذا به صورت ماضی ترجمه شده است، در صورتی که بنابر آنچه اشاره شد، در اینجا برای زمان حال است، نه ماضی.

علاوه بر این در این ترجمه، از ترجمه تفسیری بر ایمان نیز استفاده شده است، که دلالت بر ضعف مترجم در حفظ ایجاز و ایفای مضمون جمله دارد.

2.

حَسبُهُم جَهنّمُ یَصلَونها فَبِئسَ القَرارُ (مجادله: 8).

ترجمه آیتی: جهنم برایشان کافی است، بدان داخل می شوند (آیتی، 1374، ص543).

ترجمه انصاریان: دوزخ برای آنان کافی است، در آن وارد شوند (انصاریان، 1383، ص543).

در این دو ترجمه علاوه بر رعایت ساختار زبان عربی، یصلونها نیز به درستی ترجمه نشده است.

یصلونها حالت دوزخیان را هنگام ورود به دوزخ بیان می کند، بر اساس آنچه در لسان العرب آمده است: صَلِیَ بالأمر وقد صلیتُ به: در صورتی که حرارت آن را تحمل کنی ؛ همچنین به معنای ملازم چیزی بودن نیز آمده است: قدصَلی و اصطلی إذا لَزِمَ: در صورتی که ملازم آن باشد (ابن منظور، 1414ق، ج14، ص466).

بر اساس دو ترجمه آیتی و انصاریان، یصلی به معنای وارد دوزخ شدن ترجمه شده؛ اما معنای معادل درست و دقیق آن، این نیست، در ضمن جمله حالیه به صورت جمله ای بریده و جدا؛ یعنی بهصورت جمله ای مستأنفه ترجمه شده است.

در دو ترجمه دیگر برخی از مشکلات دو ترجمه قبلی برطرف شده است.

ترجمه قمشه ای: عذاب دوزخ آن ها را کفایت است که در آنجا بسیار بد منزلگاهی است، پیوسته معذب خواهند شد (قمشه ای، 1380ش: 543).

ترجمه بروجردی: تا در آنجا که بسیار بد منزلگاهی است، پیوسته معذب بمانند ( بروجردی، 1366، ص987).

در این دو ترجمه با جابه جا کردن جملات مبدأ، سعی در ترجمه جمله حالیه شده؛ ولی جمله فبئس القرار به صورت وصفی یا قید حالت ترجمه شده است، که در جمله عربی چنین نیست، و جمله حالیه به صورت منقطع برگردان شده است، که زیبایی و ظرافت موجود در جمله عربی را نمی رساند.

منظور از آن این است که: وقتی آنان جاودانگی شان در آتش را، یا وقتی سوزناکی آتش را ببینند، همین برایشان کافی خواهد بود در حالی که این دو ترجمه، چنین معنایی را بیان نمی کنند؛ علاوه بر آن شباهت بین دو ترجمه شُبهه ای در استفاده یا اقتباس یکی از این دو از دیگری باقی نمی گذارد.

البته این مسأله ای است که در اکثر ترجمه ها با آن روبرو هستیم، و بیشتر ترجمه ها به جای داشتن اصالت و نوآوری، تا حدی التقاطی عمل کرده اند، به گونه ای که چندین ترجمه شباهتی بسیار نزدیک و گاه صد در صدی به یکدیگر دارند.

این آیه را به صورت های بهتری می توان برگردان کرد، مانند: زمان مشاهده جاودانگی شان در آتش، برایشان بس است، چه بد منزلگاهی است! یا لحظه چشیدن سوز آتش جهنم، برایشان کافی است، که چه بد منزل گاهی است! .

3.

نورُهُم یَسعَی بینَ أیدیهم و بِأیمانِهِم یَقُولُونَ ربَّنا .

(تحریم: 8).

ترجمه آیتی: و نورشان پیشاپیش و سمت راستشان در حرکت است، می گویند.

(آیتی، 1374، ص561).

ترجمه انصاریان: نورشان پیشاپیش آنان و از سوی راستشان شتابان حرکت می کند، می گویند (انصاریان، 1383، ص561).

در این دو ترجمه جمله یقولون.

که در ساختار زبان عربی حال نامیده می شود، به صورت جداگانه و بدون حرف ربط ترجمه شده است، ولی باز هم معنای حالت از آن فهمیده می شود؛ اما مترجم خود را را ملزم به رعایت ساختار زبان مبدأ کرده است.

ترجمه بروجردی: نور آن ها در پیش رو و سمت راست ایشان می رود و می گویند با حرف عطف و به جمله ما قبل معطوف شده است، اما نتوانسته ظرافت جمله حال در زبان عربی را، برساند؛ زیرا جمله یقولون را زمانی بهشتیان می گویند، که نورشان پیشاپیش آنان در حرکت است.

و این معنا و ظرافت و ارتباط در ترجمه های فارسی نیست.

ترجمه قمشه ای: در آن روز، نور(ایمان وعبادت) آن ها در پیش رو و سمت راست ایشان می رود و در آن حال می گویند (قمشه ای، 1380، ص561).

در این ترجمه با آوردن و در آن حال ارتباط و پیوند بین دو جمله برقرارشده؛ اما علاوه بر آوردن کلمه ارتباطی در آن حال از حرف ربط واو نیز استفاده شده است.

هرچند مترجم خود را ملزم به رعایت ساختار جمله مبدأ کرده است؛ اما این ترجمه بهتر از ترجمه های قبلی توانسته معنای مدنظر را برساند.

اگر در این جمله ابتدا جمله حالیه ترجمه شود، یا در میان جمله دیگر گنجانده شود، به ساختار فارسی نزدیک تر، سلیس تر و روان تر خواهد بود، مانند این جمله: آنگاه که نورشان پیش روی و سمت راست شان شتابان است، خطاب به پروردگارشان می گویند .

معادل یابی واژگانی واو حالیه واو حالیه در جملات مختلف با توجه به بافت و معنای جمله به اشکال مختلفی ترجمه شده است، که برخی از این ترجمه ها متناسب با بافت زبان مقصد است و برخی به سبک و بافت زبان مبدأ نظر داشته اند.

1.

برای نمونه در آیه شریفه: وإنَّهُم یَقُولُونَ مُنکَراً در هر چهار ترجمه آیتی و انصاریان و بروجردی و قمشه ای به صورت واو معطوف ترجمه شده است، که چنین برگردانی به ظرافت موجود در جمله حالیه نظر ندارد و از لحاظ دلالی سطح محدودتری نسبت به زبان مبدأ دارد.

2.

در آیه شریفه وَلیَسَ بِضَارِّهِم شَیئاً در ترجمه آیتی و بروجردی به صورت و حال آنکه برگردان شده است، این برگردان بسیار تحت اللفظی بوده و در زبان مقصد، نامأنوس و غیرطبیعی به نظر می رسد.

در ترجمه قمشه ای در صورتی که و در ترجمه انصاریان ولی ترجمه شده است.

این دو معادل در زبان فارسی معادلی آشنا هستند که باعث روانی و شیوایی متن و سلیس و طبیعی بودن برگردان شده اند، این دو معادل، بیش از آن که به ترجمه لفظ به لفظ واو حالیه نظر داشته باشند، به ساختار جمله و معنا و ارتباط بین دو جمله نظر دارند و با فهمیدن ساخت دستوری و معنایی، توانسته اند به زیبایی، پیوند بین دو جمله را همانند ساختار مبدأ منتقل کنند.

نتیجه 1- بعضی از مترجمان آشنایی کامل با قواعد زبان عربی نداشته و در تشخیص حالیهیا عطف یا استئناف بودن جمله، دچار مشکل شده اند.

2- بعضی ترجمه ها به خاطر همین ناآشنایی با دستور زبان مبدأ، و گاه مهارت نداشتن در زبان مقصد، نتوانسته اند ظرافت های موجود در برخی جمله های حالیه را بیان کند.

3- گاهی توجه و تمرکز بر نظم و ترتیب جمله های مبدأ، منجر به نامأنوسی ترجمه شده است.

4- مشکل ترجمه جملات حالیه هم در سطح معادل یابی، هم در سطح رعایت مفرد و جمله بودن جمله ها و هم در سطح برقراری ارتباط بین جمله ها چالش برانگیز است.

مراجع منابع کتاب ها آیتی، عبدالمحمد (1374ش)، ترجمه قرآن، تهران: انتشارات سروش.

آذرتاش، آذرنوش (1382ش)، آموزش زبان عربی، تهران: مرکز نشر دانشگاهی.

آذرتاش، آذرنوش ودیگران (1389ش)، ترجمه قرآن، تهران: نشر کتاب مرجع.

ابن منظور، محمد (1414ق)، لسان العرب، بیروت: دار صادر، چ3.

الهی قمشه ای، مهدی(1380ش)، ترجمه قرآن، قم: انتشارات فاطمه زهراء.

انصاری، ابن هشام (2001م)، مغنی اللبیب عن کتب الاعاریب، تحقیق علی عاشور الجنوبی، بیروت: لبنان.

انصاریان، حسین (1383ش)، ترجمه قرآن، قم: انتشارات اسوه.

بروجردی، سید محمد ابراهیم (1366ش)، ترجمه قرآن، تهران: انتشارات صدر.

بدیعیعقوب، امیل (1986م)، موسوعه النحو والصرف والاعراب، بیروت: دار العلم للملایین.

حدادای، محمود(1372ش)، مبانی ترجمه، تهران: انتشارات جمال الحق.

جاسم سلمان، علی(2003م)، موسوعه معانی الحروف العربیه، اردن: دار أسامه للنشر والتوزیع.

جواهری، محمدحسن (1389ش)، درسنامه ترجمه قرآن، قم: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه.

چ 2.

درویش، محیی الدین (1415ق)، إعراب القرآن وبیانه، سوریه: دار الإرشاد.

حقانی حداد، نادر (1386ش)، نظر و نظریه های ترجمه، تهران: انتشارات امیرکبیر.

عید، محمد (بی تا)، نحو مصفّی، قاهره: انتشارات دار النشر للثقافه.

قانعی فرد، عرفان (1384ش)، قاضی و رسالت مترجم، تهران: نقش و نگار.

قلی زاده، حیدر (1380ش)، مشکلات ساختاری ترجمه قرآن کریم، تبریز: مؤسسه تحقیقاتی علوم اسلامی وانسانی دانشگاه تبریز.

قهرمانی، مریم (1393ش)، ترجمه و تحلیل انتقادی گفتمان، ویراست دوم، تهران: علم.

غینتسلر، ادوین (2009م)، فی نظریه الترجمه اتجاهات معاصره، مترجم: سعد عبد العزیز مصلوح، قاهره: الهیئه المصریه العامه للکتاب.

گنتزلر، ادوین (1380ش)، نظریه های ترجمه در عصر حاضر، تهران: انتشارات هرمس.

نحاس، ابوجعفر(1421ق)، اعراب القرآن، بیروت: دارالکتب العلمیه.

نیومارک، پیتر (1386ش)، دوره آموزش فنون ترجمه، تهران: انتشارات رهنما.

ماندی، جرمی (ش1394)، معرفی مطالعات ترجمه، ترجمه علی بهرامی و زینب تاجیک، ویراست سوم، تهران: رهنما.

چ3.

مختاری اردکانی، محمد علی (1375ش)، هفده گفتار در اصول، روش و نقد ترجمه ترجمه، تهران: رهنما.

مشکوه الدینی، مهدی (1386ش)، دستور زبان فارسی، تهران: سمت.

هاوس، جولیان (1388ش)، مقدمه ای بر مطالعات زبان و ترجمه، ترجمه علی بهرامی، تهران: رهنما.

Ertel, E (2011),Derrida on Translation and his (Mis) reception in America.

مقاله ها و مجلات و پایان نامه ها عادل، حداد (1386ش)، ترجمه فارسی قرآن کریم، مجله ترجمان وحی، ش1.

خوشرنگ، مجتبی (1389ش)، معناشناسی نحویی حال در قرآن کریم، اصفهان، دانشگاه اصفهان.

نویسندگان: عسکرعلی کرمی: دانشگاه اصفهان محمد رحیمی فصلنامه پژوهش های زبانشناختی قرآن بهار و تابستان 1395 انتهای متن/ http://fna.

ir/blgima
کلید واژه ها: ترجمه - ساختار - فارسی - زبان - مسلمانان - قرآن - کتاب - مقدس - عربی - ادبی - قمشه - زیبا - مشکل - موفق - نوین - انتقال - حساسیت - اشتباه - متفاوت - نهاده - جدال - سنتی

آخرین اخبار سرویس:
12 کتاب ممنوعه که به فیلم و سریال تبدیل شدند

/ در سینما و تئاتر چه خبر است؟/

روایت مقاومت 45 روزه ی خرمشهر؛"از آزادی تا آبادی" با روایت فتح

رییس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی: برای معاصر شدن هنرهای سنتی فکر کنیم

آمار ثبت نام در جشنواره قرآن و عترت

چهره متحول شده خانم بازیگر ایرانی که هرگز باورتان نمی شود + عکس

فیلم/والنسیا 2 -لاکرونیا یک

انتقادهای تند بازیگر ایتالیایی | کن زمین بازی مردان فاسد است

بازیگوشی های هنرمندانه بازیگر قدیمی در دورهمی هنرمندان و هنردوستان

«نادر ساعی ور» برنده بهترین فیلمنامه فستیوال کن شد

رسوایی های جنسی در هالیوود تمامی ندارد/یک کارگردان متهم شد

جلسه کارگردانان با اربابی درخصوص جشنواره جهانی فیلم فجر 

شهرری مقصد گردشگری جهانی در سال 2019

نظارت 180 بازرس بر بهداشت محیط اصناف+فیلم

فیلم/ جدیدترین فتوای مضحک وهابیت

طوفان رسوایی جنسی در سینمای هالیوود همچنان ادامه دارد/تئاتر گیشه زده به کجا می رود؟

نظارت 180 بازرس بر بهداشت محیط اصناف در ماه مبارک رمضان+فیلم

برپایی نمایشگاه صنایع دستی در نی ریز

رونمایی دو اثر تاریخی از عهد ساسانیان در اصفهان

رونق محافل قرآنی در ماه بهار دلها + فیلم

اعلام شماره ثبت 4 اثر تاریخی قزوین در فهرست آثار ملی

کری خوانی به سبک ژرمن ها و از نوع شکلاتی+فیلم

بابک جهانبخش و همسرش در یک کافی شاپ

شیشه های تاریخی در موزه اقوام گرمسار + عکس و فیلم

لباس گل گلی آقای بازیگر سوژه عکاسان شد!+ عکس

انتشار فراخوان ثبت ‎نام طرح ترافیک 97 نشریات

از «فوق لیسانسه ها» ی سروش صحت چه خبر؟

نگاهی به برنامه های خانه قرآن منطقه 7 در ماه رمضان

ضرغامی اتفاقات اختتامیه جشنواره کن را پیش بینی کرده بود

جشنواره رضوی تا نیمه خرداد آثار هنرمندان را می پذیرد

سخنرانی دبیر ستاد عالی کانونهای مساجد در نمازخانه وزارت ارشاد

مقررات سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان اصفهان منتشر شد

جلسه کارگردانان با اربابی درخصوص جشنواره جهانی فیلم فجر

جشنواره رضوی تا نیمه خرداد آثار هنرمندان را می پذیرد

رسوایی های جنسی در هالیوود تمامی ندارد/یک کارگردان متهم شد

«سه رخ» برنده بهترین فیلمنامه کن 2018

همزمان با مرمت آثار عهد ساسانیان

جشنواره یادبود استاد خوشنویسی ایران در فراهان

جشنواره دانشجویی "دیگ و دیگ بَر"

جشنواره ی «ایران ساخت» فراخوان داد

موفقیت سعید عبداللهی در دو جشنواره بین المللی عکاسی

بیماری دردناک بازیگر پس از باران + عکس

ضرغامی اتفاقات اختتامیه جشنواره کن را پیش بینی کرده بود +عکس

آتشانی:زندگی ام را فروختم تا بعد از عمل زنده بمانم +عکس

مراسم تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس

فراخوان جشنواره فیلم های کودک و نوجوان

انتشار مقررات جشنواره ی فیلم کودک اصفهان

اظهارات عجیب معروف ترین شرور تهران

تازه ترین خبرها از سریال پرطرفدار «ستایش 3»

«مهناز افشار» و دخترش لب دریا + عکس

محله ای که در سینما پنج سال قیصر را اکران کرد

فراخوان جشنواره فیلم کودک منتشر شد

جلسه قرآن شبانه در حسینیه کربلایی ها

بازدید سفیر لبنان از موزه بانک ملی ایران

تبریک کانون کارگردانان و فیلمنامه نویسان به جعفر پناهی

جوایز ایران از 71 دوره جشنواره کن/ 39 جایزه

ورود قرارگاه جواد ائمه برای مبارزه با موادمخدر+فیلم

فراخوان ثبت نام در دوره پیشرفته رمان

برگزاری نشست تشکل های مردم نهاد در میراث فرهنگی گیلان

لیلا اوتادی ازدواج کرد + عکس اوتادی در لباس عروس

آفرینشگری تصویرگر از متن، مختص تصویرگر است

روایت بازیگر زن از ولخرجی بازیگران جوان

عمارت رشیدالدوله تکاب مرمت می شود

تبریک کانون کارگردانان و فیلمنامه نویسان به جعفر پناهی

تشییع پیکر حسین شهاب بازیگر پیشکسوت /عکس

فراخوان ثبت ‎نام طرح ترافیک 97 نشریات

«فیلشاه» بازی رایانه ای می شود

مراسم تشییع پیکر حسین شهاب بازیگر پیشکسوت +تصاویر

در گفت وگو با فارس عنوان شد سعید اسدی: مدیر شدنم شایعه است/ اعزام کارگردان برگزیده تئاتر دانشگاهی به یونان

برگزاری نشست تشکل های مردم نهاد در میراث فرهنگی گیلان

«زنگ نقاشی» رضا بابک به صدا درآمد

مراسم «روز جهانی موزه» در خانه هنرمندان برگزار می شود

فراخوان ثبت ‎نام طرح ترافیک 97 نشریات منتشر شد

12 کتاب ممنوعه که به فیلم و سریال تبدیل شدند

چند محل فیلمبرداری آثار مشهور سینما

برپایی غرفه اندیشکده سبک زندگی اسلامی در نمایشگاه قرآن اهواز

کیومرث مرادی پس از شش سال به تئاترشهر بازمی گردد/آغاز اجرای «راس ساعت 11» در پلاتو اجرا از فردا

تبریک کانون کارگردانان و فیلمنامه نویسان سینما به جعفر پناهی

ممنوعیت فیلم "جشن دلتنگی" توسط حوزه هنری صحت ندارد

یادی از سریال رمضانی «رانت خوار کوچک»

مدیران تالارهای هنر، سنگلج و مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی منصوب شدند

تریلر Petra نقشه جدید Overwatch منتشر شد

چاپ کتاب «سه ولگرد» با موضوع اجتماعی در لرستان

ضرغامی اتفاقات اختتامیه جشنواره کن را پیش بینی کرده بود/ عکس

فراخوان ثبت نام در دومین دوره پیشرفته رمان منتشر شد

اولین جشنواره خاطرات فراموش شده برگزار شد

برای مهمانی به سردشت رفت/ روایت مستندی از آداب و رسوم اهل سنت در ماه رمضان

آتش اختلافات بالا گرفت؛ "مهدی پرپنچی" هم از بی بی سی فارسی رفت

تشییع پیکر حسین شهاب بازیگر پیشکسوت (عکس)

شهین تسلیمی از ولخرجی بازیگران جوان می گوید

بازنشدن ­درب های بسته و استعفای رییس انجمن دارت+فیلم

پوشش خانم بازیگر کم پیدا در یک مراسم/تصاویر

اجرای کنسرت زنده در یک برنامه تلویزیونی

آموزش نقاشی خط در کشور ضعیف و کمرنگ است

تبریک کانون کارگردانان و فیلمنامه نویسان برای کسب جایزه فیلمنامه کن

فرزانه شبانی بازرس انجمن صنفی فیلمنامه نویسان سینما شد

تسهیلات بیمه تکمیلی به اصحاب رسانه ارائه می شود

خواستار تعطیلی سوءمدیریت هستم

مأموریت معاون هنری به مدیران برای بازبینی شوراها و آیین نامه ها

مرمت مسجد و آب انبار حاج ابراهیم قزوین آغاز شد

بررسی ساختارِ جمله حالیه در ترجمه های فارسی قرآن

بررسی ساختارِ جمله حالیه در ترجمه های فارسی قرآن