مطالب مرتبط:
استخدام کارگر ساده خانم در فروشگاه فینگرفود
استخدام طراح خانم و آقا مسلط به 3dmax در یک شرکت معماری
استخدام نیروی خدماتی خانم در استودیوی ورزشی
پوشش متفاوت خانم بازیگر و دوستانش در خارج از کشور + عکس
استخدام طراح خانم یا آقا در شرکت ایران شکلات
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397 ساعت 02:552018-04-25اقتصادي

چند درصد خانم ها فاقد درآمد هستند؟


زنان و بیکاری، عبارتی که در طول سالیان اخیر بیش از پیش با یکدیگر عجین شده اند، قِرابتی که در سایه محدودیت های شغلی پیش روی آقایان آنچنان که باید، - دیده و احساس نمی شود.

نزدیک به نیمی از جمعیت 80 میلیون نفری ایران از دختران و زنان تشکیل شده و در این میان، کم نیستند بانوان سرپرست خانوار که به دلیل فوت همسر، جدایی، طلاق و یا دوران حبس و مجازات، شریک زندگی خود و شاید فقر و ضرورت اشتغال زن و شوهر (توأمان با یکدیگر)، چاره ای جز اشتغال و کسب درآمد در بیرون از محیط منزل را ندارند.

با در نظر گرفتن این واقعیت که در سالیان اخیر یکی از جدی ترین معضلات اقتصادی و اجتماعی کشور به عارضه بیکاری و محدودیت فرصت های شغلی معطوف می شود، به عمق این بحران پی خواهیم برد.

در شرایطی که مردان جامعه با این معضل دست و پنجه نرم می کنند، مشکل بیکاری بانوان چندان احساس نمی شود، طرح این موضوع به معنای برتری آقایان بر خانم ها نیست، بلکه با توجه به این موضوع که بنا بر یک قاعده و عُرفِ پذیرفته شده، زنان عمده فعالیت و اشتغال خود را در محیط خانه و اداره امور منزل سپری می کنند به تبع انتظار اشتغال با هدف درآمدزایی از آنها در اولویت قرار ندارد، اما به هر ترتیب در صورت ناگریز بودن بانوان و اجبار برای تأمین معیشت و یا میل و علاقه شخصی به استتقلال اقتصادی، نمی توان این حق را از آنان سلب کرد.

به هر ترتیب، فارغ از این توصیفات، شرایط امروز جامعه ما گویای این واقعیت تلخ است که اوضاع اشتغال در کشور بُغرنج است و این پدیده برای زنان و دختران جویای کار بغرنج تر و این موضوعی است که برخلاف تصویری که برخی از اشتغال زنان و بانوان در ذهن دارند و ضریب بیکاری را در این گروه، پایین تر و ضعیف تر از مردان و آقایان تصور می کنند، اعداد و ارقام موجود از نرخ بیکاری، گواه صدق این ادعاست که بیکاری در این طیف به مراتب شدیدتر از آقایان است.

از رشد روز افزون متقاضیان جویای کار تا تَشدیدِ بیکاریِ پنهان در طیف بانوان فاطمه رازیانی، مسئول یکی از مراکز کاریابی فعال در غرب استان تهران، با اشاره به افزایش فزاینده تقاضا برای اشتغال در میان دختران و زنان در سالیان اخیر، اظهار کرد: طبیعتا با توجه به افزایش ورودی به دانشگاه ها، رشد تقاضا برای اشتغال، موضوعی دور از انتظار نخواهد بود و بخشی از این موضوع به عدم تدبیر و برنامه ریزی صحیح در نظام آموزشی کشور باز می گردد که بدون نیاز سنجی دقیق، درب دانشگاه ها را به روی تمام متقاضیان باز کرده است.

وی افزود: البته تمامی متقاضیان از قِشر دانشگاهی و فارغ التحصیلان مراکز علمی نیستند و بخشی از جویندگان کار مشمول افراد و گروه هایی می شوند که به دلیل مشکلات اقتصادی ناچار به اشتغال در بیرون از منزل هستند.

این مسئول مرکز کاریابی در یکی از شهرستان های غرب استان تهران، بیان کرد: بخش دیگری از تقاضای بالا نیز ناشی از تغییراتی است که در ذائقه فرهنگی جامعه حاصل شده و طیفی از دختران و بانوان با وجود عدم مواجه بودن با مشکلات اقتصادی، صرفا بر مبنای میل و علاقه در صدد اشتغال، استقلال اقتصادی و کسب درآمد هستند.

رازیانی گفت: به اعتقاد بنده در حال حاضر، ضروری ترین و اولویت دارترین گروهِ متقاضی اشتغال در میان زنان، مشمول افراد و گروه هایی می شود که به دلیل مشکلات و تنگنا های اقتصادی ناچار به فعالیت و درآمدزایی بیرون از منزل هستند.

وی افزود: با وجود این ضرورت، معضل بیکاری در میان بانوان به مراتب شدیدتر و عمیق تر از آقایان است و جز در موارد خاصی همچون منشی دفتر و یا فروشندگی در فروشگاه ها و هایپر مارکت ها، پرستاری در منزل و فعالیت هایی از این دست، بیشترین جذب و فرصت شغلی برای آقایان است که متاسفانه در این بخش نیز نارسایی ها بسیار عمیق است و این نارسایی از مشکل به معضل و در حال حاضر به یک بحران جدی تبدیل شده که باید مسئولان ذی ربط برای آن چاره اندیشی کنند.

این مسئول مرکز کاریابی گفت: به اعتقاد بنده، آسیب و تبعات بیکاری در بانوان و خانم هایی که با معضلات اقتصادی دست به گریبان هستند و راه های اشتغال برای آن ها محدود و مسدود است به مراتب شدیدتر از آقایان است، زیرا در سخت ترین شرایط ممکن، آقایان می توانند به فعالیت در برخی مشاغل سخت همچون دست فروشی و .

(با همه محدودیت هایی که با آن مواجه هستند) مُبادِرَت ورزند، اما این فرصت برای خانم ها و بانوان فراهم نیست و یا به تعبیری چنین فعالیت هایی برای آن ها با حواشی و مسائل بسیاری روبرو خواهد شد.

وی افزود: از سوی دیگر ما شاهد یک بیکاری پنهان در میان خانم ها هستیم به صورتی که حتی بسیاری از افراد و گروه هایی که مشغول به فعالیت هستند از درآمد کافی برخوردار نیستند و به اعتقاد بنده این وضعیت مصداق بارز بیکاری پنهان است.

45 درصد زنان کشور فاقد درآمد هستند/80 درصد زنان سرپرست خانوار و بیکار، بالای 50 درصد سن دارند چندی پیش، فهیمه فرهمند، مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده در گفتگو با رسانه ها با اشاره به افزایش نرخ بیکاری زنان در یک دهه گذشته، تصریح کرد: نرخ بیکاری زنان در سال 1392، اندکی بیش از 8 درصد بود، اما امروز ضریب بیکاری از 10 درصد نیز گذشته است.

وی می گوید: در ارتباط با زنان و دختران تحصیلکرده، نرخ بیکاری حدود 23 درصد برآورد می شود در صورتی که این نرخ در میان مردان تحصیلکرده حدود 11 درصد است.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده در ادامه می افزاید: حدود 45 درصد از زنان کشور فاقد درآمدند و وقتی به مشکلات جاری و ساری در مناطق محروم کشور همچون بیکاری و محروم از درآمد می نگریم به این واقعیت پی می بریم که بالای 80 درصد از زنان سرپرست خانوار و بیکارِ ما، بالای 50 سال سن دارند.

وقتی محدودیت در فرصت های شغلی به کاهش درآمد زنان شاغل و متقاضی جویای کار منتهی می شود در این میان برخی از کارشناسان معتقدند، محدودیتِ فرصت های شغلی باعث اُفت و تَنَزُلِ درآمد زنان شاغل شده، زیرا هراسِ از دست دادن شغل میزان انتظارات و توقعات دختران و زنان شاغل یا جویای کار را به میزانی پایین آورده که نتوانند پیشنهادات شغلی با حداقل دستمزد را رد کنند و این گمان می رود در این هَجمه فَزاینده تقاضا برای اشتغال، ممکن است آن فرصت شغلی (هر چند با درآمد اندک) را نیز از دست دهند.

به واقع، برخی سرخوردگی و افسردگیِ ناشی از بیکاری را آنچنان غیرقابل تحمل تصور می کنند که ترجیح می دهند برای جلوگیری از آن به حداقل درآمد شغلی رضایت دهند.

بنابر گزارشات موجود، در میان شهر های ایران (به استثنای تهران) که به عنوان مرکزیت اقتصادی کشور شرایط متفاوتی بر آن حاکم است، بیشترین میزان اشتغال زنان از آنِ استان محروم خراسان جنوبی است و بنابر آمار موجود، نرخ مشارکت زنان در اشتغال بیش از 91 درصد است که برای شهر و استانی محروم، این مشارکت فعالانه تعجب آور و البته قابل تقدیر است.

کمترین نرخ اشتغال نیز مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد است،که البته برخی مسائل فرهنگی و اجتماعی در این اشتغال حداقلی تأثیرگذار بوده و است.

به هر ترتیب انتظار می رود با اتخاذ تدابیر هوشمندانه و برنامه ریزی مدون و اصولی، معضل بیکاری در ایران به نحو شایسته ای حل و فصل شود که قطعا حصول چنین توفیقی رفع کننده بسیاری از مصائب و مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی بعضا سیاسی این مرز و بوم خواهد بود.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار: 5اردیبهشت1397 ، کدخبر: 6512064: www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: اشتغال - بیکاری - بانوان - زنان - دانشگاه - دختران - درآمد - برنامه ریزی صحیح - اقتصادی - فارغ التحصیلان - سرپرست خانوار - انتظار - واقعیت - افزایش - کشور - نظام آموزشی - برنامه ریزی - اشتغال زنان - احساس - شرایط - جامعه - مردان - منزل - محیط - معضل - اجتماعی - تصویری - برنامه - استان - بحران

آخرین اخبار سرویس:
گردشگری و اینترنت رایگان در جدیدترین نسخه پات

چین محدودیت های واردات خودرو را کاهش می دهد

اولین گوشی تمام صفحه نمایش ماه دیگر به بازار عرضه خواهد شد

تمدید توافق اوپک و غیر اوپک را منتفی نمی دانیم

تلاش برای ربودن هواپیمای امارات در آسمان ایران تکذیب شد

هشدار جدی به آمریکا

تعطیلی چند پمپ بنزین اصفهان به دلیل اعتصاب تانکرهای نفتکش

اخلال در جایگاه های سوخت در پی اعتصاب کامیون داران استان فارس

دستور وزیر تجارت و صنایع عمان برای حل مشکلات بازرگانان ایرانی در این کشور

شوک افزایش میزان ذخایر آمریکا منجر به سقوط قیمت نفت شد

پایان انحصار شرکت های PSP ظرف سه ماه آینده +عکس

استفاده از بن کارت های نمایشگاه کتاب پایتخت در نمایشگاه قرآن

افشای راز کریستیانو رونالدو برای حفظ آمادگی

پیشنهاد تازه صندوق بین المللی پول به سعودی ها

احتمال ورشکستگی تسلا با تولید نسخه ارزان قیمت مدل 3

سه نسخه از سری «Yakuza»، راهی PlayStation 4 می شوند

مظنه قیمت گرانترین و ارزان ترین آپارتمان در تهران

کشف معدن 40 تنی طلا در زرشوران

افزایش قیمت طلا با ابهام در مذاکرات جنگ تجاری آمریکا و چین

پرداخت باقیمانده مطالبات دامداران تا 20 خرداد/ تاکنون 700 تن سیر به روسیه صادرات شده است

سقوط قیمت نفت با افزایش میزان ذخایر آمریکا

️تعطیلی چند پمپ بنزین اصفهان به دلیل اعتصاب تانکرهای نفتکش

شبیه سازی زمستان و تابستان برای تست خودرو!

نظارت بهداشتی در شهرستان دشتی تشدید شد

تلاش بی سابقه اتباع انگلیسی برای دریافت ملیت آلمانی

دستور وزیر تجارت و صنایع عمان برای حل مشکلات بازرگانان ایرانی در این کشور

معامله 7 تن زعفران در بورس کالا

توقف موقت خط تولید پژو 308 GTi

تعطیلی چند پمپ بنزین اصفهان به دلیل اعتصاب تانکرهای نفتکش

قاچاق معضل اساسی صنعت استان یزد + فیلم

خودکفایی در تولید شکر

آشنایی با انواع روش دوخت کفش

پرواز ؛ فرزاد فرزین

خبر مهم وزیر ارتباطات در مورد فناوری های مالی

«God of War» پرفروش ترین بازی و «PlayStation 4» پرفروش ترین کنسول ماه آوریل در آمریکا

نشاط ملی با حضور فراگیر بانک صادرات ایران در صنایع بزرگ و کوچک کشور

برداشت علوفه در روستای درو خلخال/دوستی دیرینه با طلوع و غروب خورشید

دلار سد راه رشد قیمت طلا شد/یک مرز روانی شکست، دیگری نه + نمودار

عکس/ محمود عباس در بیمارستانی در منطقه کرانه باختری

فروش آنر 10 از مرز 1 میلیون دستگاه گذشت!

تخلف آشکار در مسکن مهر پردیس

سقوط قیمت نفت با افزایش میزان ذخایر آمریکا

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در کرج

رییس سازمان تعاون روستایی ایران خبرداد پرداخت باقیمانده مطالبات دامداران تا 20 خرداد/ تاکنون 700 تن سیر به روسیه صادرات شده است

رونالدو چطور رونالدوست؟!

دو سال آخر کار مبنای محاسبه حقوق بازنشستگی

معامله 7 تن زعفران در بورس کالا

خودکفایی 175 هزار خانوار کمیته امداد با تسهیلات بانک ملی ایران

کشف معدن 40 تنی طلا در زرشوران

90درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود

شوک افزایش میزان ذخایر آمریکا منجر به سقوط قیمت نفت شد

پرداخت تسهیلات با نرخ سود کم به 265 طرح اشتغال زایی در حوزه صنعت

سیستم بانکی نباید به دارایی های مردم آسیب وارد کند

افزایش 15 درصدی کرایه حمل کامیون داران

ادامه روند افت نزولات جوی در 23 استان

استخدام کارشناس نرم افزار در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

تعامل راهداران با رانندگان زمینه ساز کاهش سوانح رانندگی است

اولویت های اعطای تسهیلات توسط صندوق توسعه ملی مشخص شد

قیمت گوشت قرمز اوج گرفت

برای خرید وسایل بازی برای کودک چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

انصاری: ازهمه اختیارات برای نظارت بر بازار استفاده می کنیم

نقاط حادثه خیز جاده های خراسان جنوبی شناسایی شد

صادرات فرش دستبافت خوزستان به زیر 500 عدد در سال رسیده است/ این مسئله صرفاً به تحریم ارتباطی ندارد

پورابراهیمی: حضور آمریکا در برجام، برای اقتصاد ایران هیچ سودی نداشت

طرح نظارت دولت بر بازار متشکل ارز

قطعی موقت سیستم بانکداری الکترونیک بانک دی

14 میلیارد ریال کالای قاچاق در اندیمشک کشف شد

تغییر بازیگران در عرصه بانکداری دیجیتال را باید باور کنیم

معامله 7 تن زعفران در بورس کالا

واگذاری طرح های نیمه تمام دولتی به بخش خصوصی

خطر کمبود شدید تجهیزات در اردوی امریکا

پرسپولیس در انتظار رای فیفا

مجری و مدیحه سرای صدا وسیما درگذشت

پیشنهاد تازه صندوق بین المللی پول به سعودی ها

شوک افزایش میزان ذخایر آمریکا منجر به سقوط قیمت نفت شد

پیگیری مطالبات کامیون داران و رفع مشکل عرضه سوخت در فارس

اشتغال پایدار در گرو توسعه تولید است/ پرداخت وام به تنهایی تضمین کننده ایجاد اشتغال نیست

نبود مهارت های مدیریتی از مشکلات واحدهای تولیدی کردستان است

فراخوان برقی کردن راه آهن شمال بزودی منتشر می شود

فراخوان برقی کردن راه آهن شمال بزودی منتشر می شود

نبود مهارت های مدیریتی از مشکلات واحدهای تولیدی کردستان است

بررسی چالش های پیشروی صنعت زعفران در ایران

رشد فزاینده بدهی عمومی آمریکا

بهره برداری از بزرگ ترین کارخانه تولید کیسه خون خاورمیانه با تامین مالی بانک ملت

افت 5 درصدی ارزش لیر ترکیه

ریزش 3.1 درصدی چک های برگشتی

90 درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود

بهره برداری از پسماند صنایع تبدیلی؛ هم افزایی سرمایه ی ملی

پرداخت باقیمانده مطالبات دامداران تا 20 خرداد

پرداخت وام به تنهایی تضمین کننده ایجاد اشتغال نیست

صادرات فرش دستبافت خوزستان به زیر 500 عدد در سال رسیده است/ این مسئله صرفاً به تحریم ارتباطی ندارد

قیمت سکه و ارز کاهش یافت+ جدول

طلا نتوانست بالاتر رود

بعید است مشتریان بزرگ نفت ایران از تحریم های آمریکا پیروی کنند

پرداخت وام به تنهایی تضمین کننده ایجاد اشتغال نیست

فروش فوق العاده هانر 10 در چین

بیش از یک سوم درآمد دولت از مالیات و گمرک است

تغییر الگوی مصرف منابع آبی در اردبیل ضروری است

بی نیاز شدن از واردات شکر با افزایش تولید

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: صادرات فرش دستبافت خوزستان به زیر 500 عدد در سال رسیده است/ این مسئله صرفاً به تحریم ارتباطی ندارد

چند درصد خانم ها فاقد درآمد هستند؟

چند درصد خانم ها فاقد درآمد هستند؟