مطالب مرتبط:
معاون بهداشت وزارت بهداشت: واکسیناسیون تمام مصدومین مناطق زلزله زده انجام شده است
شرط وزارت بهداشت برای واردات برنج/کیسه های برنج وارداتی برچسب گذاری می شوند
واردات دارو با دلار 3800 تومانی/ واریز مابه التفاوت ارز دارو به حساب وزارت بهداشت
واردات دارو با دلار 3800 تومانی/ واریز مابه التفاوت ارز دارو به حساب وزارت بهداشت
اخاذی با عنوان بازرس وزارت بهداشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397 ساعت 00:012018-04-25پزشكي

گزارش فارس از یک اقدام تامل برانگیر همزمان با هفته سلامت، اداره سلامت معنوی وزارت بهداشت منحل شد


مسئولان وزارت بهداشت و درمان پس از انحلال معاونت طب سنتی و تنزل جایگاه آن به یک اداره کل، اینبار در اقدامی تامل برانگیز اداره سلامت معنوی که یکی از ابعاد مهم درمان محسوب می شود را منحل کردند.

- همزمان با هفته سلامت، اداره سلامت معنوی وزارت بهداشت منحل شد مسئولان وزارت بهداشت و درمان پس از انحلال معاونت طب سنتی و تنزل جایگاه آن به یک اداره کل، اینبار در اقدامی تامل برانگیز اداره سلامت معنوی که یکی از ابعاد مهم درمان محسوب می شود را منحل کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سلامت "؛ در سال های دور، بیشتر پزشکان و حکما علاوه بر توجه به مسایل جسمیی بر مسایل اجتماعی و معنوی نیز متمرکز بودند و بیمار را به صورت جامع مورد بررسی قرار می دادند ولی این نوع نگرش و مراقبت به تدریج کمرنگ شد و صرفاً مسایل جسمی به عنوان تنها عامل عدم سلامتی مورد توجه پزشکان قرار گرفت.

آنچه که امروزه در جهان به عنوان یک باور تلقی می شود این است که سلامت فرد تنها محدود به سلامت جسم نیست بلکه سلامت روانی، اجتماعی و معنوی را نیز در بر می گیرد که در بعضی مواقع این ابعاد مهمتر از سلامت جسم تلقی می شوند.

زمانی که فردی با درد یا پدیده های دیگر مانند ناتوانی جسمی مثل نابینایی، تپش قلب و غیره مواجه می شود، موجبات رنجش و نگرانی وی را به همراه می آورد؛به همین منظور بیشتر توجه پزشکان به مسایل جسمی معطوف است.

سلامت معنوی بُعد مهم پیشگیری و درمان فریدون عزیزی، معاون علمی فرهنگستان علوم پزشکی در این باره می گوید: با توجه به ایجاد رنسانس در اروپا و مشکلاتی که در آن زمان بین صاحبان کلیسا و علما و دانشمندان رشته های مختلف علمی ایجاد شد، به تدریج معنویت زدایی از علم، صورت گرفت و باور برخی انسان ها بر این شدکه همه چیز را با تعقل و تفکر می توان حل کرد و نیاز به ارتباط با منشا وحی و منابع غیرمادی برای پیشرفت علمی وجود ندارد.

عزیزی می افزاید: به همین دلیل بود که کم کم تمام مسایل مربوط به معنویت به روحانیون و کلیسا سپرده شد و مسایل علمی صرف به عهده دانشمندان رشته های مختلف گذاشته شد.

این دانشمند برگزیده فرهنگستان علوم پزشکی معتقد است: این باور ناکامل و ناصحیح با فرضیه های داروین و فروید دامنه بیشتری پیدا کرد، که تشکیک در خلقت انسان و نیز فطرت بشر را ایجاد کردند و انسان را بی نیاز از معنویت و ارتباط با خالق پنداشتند.

در مورد پزشکی نیز باور بر این بود که تنها راه پیشرفت کسب علم در زمینه فیزیوپاتولژی و شناخت جسم انسان است که زمینه ساز از بین بردن مسایل و مشکلات پزشکی و در نتیجه ارتقای سلامت انسان می شود؛ مع هذا از حدود 60 سال پیش تحقیقاتی انجام شدکه نتیجه آن نشان می داد که واقعیت این چنین نیست یعنی عوامل روانی قطعاً بر سلامت جسمی تاثیرگذار هستند و بالعکس.

این دانشمند برتر سال 1386 در آسیا اظهار داشت: از طرفی دیگر نداشتن سلامت اجتماعی مناسب بر هر دو بعد سلامت جسمی و روانی اثرگذار است.

همچنین این نکته در نظر دانشمندان آمد که یکی از ابعاد مهم سلامت انسان بعد سلامت معنوی است.

افرادی که از سلامت معنوی بیشتری برخور دارند،در پیشگیری از بیماری ها بهتر عمل می کنند،کمتر به بیماری مبتلا می شوند و دارای طول عمر بیشتری نیز هستند؛ همچنین اگر مبتلا به بیماری سرطان شوند مرگ و میر آنها دیرتر و دارای طول عمر بیشتری هستند.

تحقیقات بسیاری نشان داده است که برخورداری از سلامت معنوی، سبب می شود فرد بیمار راحت تر با بیماری خود مواجه شود و از طرفی نیز موجب می شود تا با اطرافیان خود بتواند تعامل بهتری داشته باشد.

تمامی موارد مذکور در نهایت موجب شد تا توجه بیشتری به سلامت معنوی شود و در نتیجه آن سازمان جهانی بهداشت تصمیم گرفت که سلامت معنوی نیز به ابعاد سلامت اضافه شود.

از آنرو که کشورهای مختلف دارای مذاهب متفاوت هستند و حتی بعضی از کشورها دین را جدا از کلیه برنامه های خود در نظر می گیرند، این سازمان تصمیم گرفت هر کشوری با توجه به فرهنگ مردم خود و دین رایج در آن کشور، به بعد سلامت معنوی بپردازد.

آنچه که به عنوان ورود سلامت معنوی به نظام سلامت ما مطرح است "پیشگیری ابتدایی"است.

پیشگیری ابتدایی زمانی انجام می شود که علایم خطر بیماری وجود ندارد و فعالیت های ما در این راستا موجب می شود که از این پس نیز این علایم ظاهر نشوند.

بعد از پیشگیری ابتدایی، پیشگیری اولیه (primary prevention) است و به اقداماتی گفته می شود که در مراحل اولیه یک بیماری به جهت از بین رفتن آن صورت می گیرد.

سپس پیشگیری ثانویه است که شامل شناسایی زود هنگام و درمان بیماری است تا از عوارض دایمی بیماری مانند ایجاد معلولیت کاسته شود.

دفتر سلامت معنوی وزارت بهداشت تعطیل و تنها عضو آن برکنار شد! اینها بخشی از نظریات متخصصان حوزه بهداشت و درمان کشور در خصوص سلامت معنوی است.

هرچند اکثر اساتید و بزرگان این حرفه به رابطه پیشگیری از بیماری و بهبود و تسریع روند بیماران با سلامت معنوی اذعان دارند و برای آن مثال ها و نمو نه های بسیاری می آروند، اما وزارت بهداشت در اقدامی تامل برانگیز تنها اثر از پیگیری های سلامت معنوی در این وزارت خانه را از بین برد، مسئولان وزارت بهداشت به طور ناگهانی و همزمان با هفته سلامت، دفتر سلامت معنوی وزارت این وزارت خانه را منحل کرد! این درحالی است که مسئولان در تقویم هفته سلامت هم جایی برای سلامت معنوی ندیده و حتی به آن اشاره ای هم نداشتند، در دوره قبلی وزارت حسن قاضی زاده هاشمی معاونت طب سنتی هم حذف و به یک اداره کل تنزل پیدا کرد.

سهیلا خزایی، رییس اداره سلامت معنوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس" گفت: سلامت معنوی وضعیتی هدفمند و معنادار از حیات انسانی است که حاصل ایمان و اعتقاد و ارتباط فرد به قدرت و کمال لایتناهی الهی و زندگی ابدی پس از مرگ است.

وی ادامه داد: سلامت معنوی منجر به ایجاد نشاط، امید، رضایت مندی، اطمینان قلبی، آرامش و داشتن قلب سلیم در فرد و رستگاری در دنیا و آخرت شده و ارتباط پویای مبتنی بر مکارم اخلاق، عشق و محبت با خدا، خود، دیگران و جهان پیرامون را ایجاد می کند.

خزایی با اشاره به اینکه سلامت معنوی به عنوان یکی از ابعاد مهم سلامت انسان و پیشرفت پایدار است گفت: اثرات سلامت معنوی در پیشگیری و ارتقاء سلامت همه جانبه، انکارناپذیر است، دین مبین اسلام نیز بر اهمیت پرداختن به نیازهای معنوی جامعه در سطح فردی ، خانوادگی و اجتماعی تاکید داشته است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، تمرکز سیاست های سلامت با رویکرد اخلاقی و معنوی برای توسعه اجتماعی اسلام محور، ارتقاء سلامت معنوی جامعه و نیز تحقق نهادینه شدن سبک زندگی سالم و جامعه متعالی ضرورت دارد.

در واقع ، سلامت معنوی قلب نظام آموزشی و نظام سلامت کشور اسلامی ماست که نیاز به سرمایه گذاری ویژه دارد.

رییس اداره سلامت معنوی وزارت بهداشت تشریح کرد: از بهمن ماه 1392 با عنایت مدیرکل قبلی دفتر سلامت خانواده وزارت بهداشت به حیطه بسیار مهم و تاثیرگذار سلامت معنوی، اداره ای تحت عنوان اداره سلامت معنوی در دفتر سلامت خانواده شروع به فعالیت کرد.

وی افزود: این اداره تا امروز به فعالیت خود ادامه داده است و خوشبختانه توانستیم با برنامه ریزی ها و هماهنگی هایی که با فرهنگستان و اساتید مطرح این حوزه داتیم کار را به خوبی پیش ببریم.

پیشنهاد هایی نیز برای افزایش دربرگیری خدمات و ارتقا سطح فعالیت های این اداره داتیم که متاسفانه با مخالفت های صورت گرفته راه به جایی نبردیم.

خزایی گفت: همچنین باید اعلام کنم که اداره سلامت معنوی وزارت بهداشت که ذیل اداره کل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت فعالیت داشت با تغییر مدیرکل جدید تعطیل و فعالیت های آن متوقف شد.

بنده تنها عضو این دفتر بودم و حقوقی هم از بابت این فعالیت دریافت نمی کردم.

وی اظهار داشت: ما جلسات مختلفی را با مسئولان فرهنگی دفتر مقام معظم رهبری داشتیم و قرار بود برنامه ای استراتژیک را در این حوزه تبین و ادامه دیهیم.

البته خیلی سعی کردم که معاون بهداشت در جلسات ما با این نهاد حضور داشته باشد و بتوانیم تصمیمات راهبردی و اجرایی تر داشته باشیم که متاسفانه وزارت بهداشت روی خوشی برای این موضوع نشان نداد.

وی در پایان گفت: در جلسه که با مقام معظم رهبری هم داشتیم ایشان بر تاثیر سلامت معنوی تاکید و عنوان داشتند که شما به عنوان متولیان بهداشت و درمان می توانید نقش موثری در ارتقا سلامت معنوی مردم داشته باشید.

عضو گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی در پایان گفت: متاسفانه با این اقدام وزارت خانه تمام برنامه هایی که در این حوزه داشتیم به دلایلی که مشخص نیست تعطیل شد؛ اینگونه تصمیمات فردی می تواند در بعد ملی آسیب رسان باشد و قطعا مسئولان زی ربط باید برای آن چاره ای بی اندیشند.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/blze1x
کلید واژه ها: سلامت - وزارت بهداشت - اداره - فرهنگستان علوم - درمان - بهداشت - پزشکی - انسان - وزارت - پزشکان - علمی - منحل - معاون - اجتماعی - پیشگیری و درمان - مسئولان - طب سنتی - پیشرفت - انحلال - مشکلات - گزارش - کلیسا - عزیزی - سنتی - صورت - رشته - علوم - انسان ها - پیشگیری - خبرنگار

آخرین اخبار سرویس:
20 تن رب گوجه فرنگی غیر بهداشتی در دیر کشف شد

ابداع زیست چاپگر 3 بعدی برای چاپ بافت مصنوعی

خطرات «بامیه» قهوه ای رنگ

ورزشکاران روزه دار چه مواردی را باید رعایت کنند؟

خواب مرگ در طب ایرانی

مردم از عوارض سنگ مرداب خبر ندارند/ بروز عارضه پوستی و تنفسی

کم کاری ترویید چه پیامدهایی دارد؟

علائم مسمومیت با قارچ سمی

مزاج شناسی و تشخیص بیماری ها در دومین جشنواره طعم سلامت

نشانه های کمبود ویتامین C

ارائه خدمات رایگان درمانی در منطقه صعب العبور جیدرزار

16 هزار فرد مبتلا به پرفشاری در زاهدان شناسایی شدند

فارس گزارش می دهد پذیرش معتادان قلابی در مراکز درمان اعتیاد/ کمپ ها اشباع شده اند

متخصص تغذیه مطرح کرد خواص عجیب باقالا/ لک های پوستی را با این گیاه از بین ببرید

مرکز بازیافت مناسبی برای مواد پلاستیکی در مازندران وجود ندارد

با کمک انگیزش نوری گرافن می‎توان سلول‎های سرطانی را از بین برد

اقدامات ایران در زمینه بیماری «ایدز»

شگفتی های طبیعی خیره کننده، اما کمتر شناخته شده (+عکس)

با رژیم مدیترانه ای از مرگ ناشی از آلودگی هوا در امان باشید

راهکارهای طب ایرانی برای تغذیه در ماه رمضان درباره رفع عطش

سخنگوی سازمان غذا و دارو: کاهش تعداد شرکت های تولیدی و واردکنندگان دارو صحت ندارد

پیشگیری و درمان مشکلات رایج در روزه داری

«ضیافت نفس» در ماه رمضان

راه های پیشگیری از نفخ بعد از افطار

12 نشانه کمبود ویتامین

ارتقای شاخص های سلامت با اجرای طرح پزشک خانواده در روستاها

چگونه در ماه رمضان بر عطش خود غلبه کنیم؟

16 هزار فرد مبتلا به پرفشاری در زاهدان شناسایی شدند

3 نوع قارچی که جان مردم را گرفت

قصه جالب زوج پزشک نیکوکار در «ماه عسل»

هدیه ماه رمضان به روزه دارانی که کبد چرب دارند

دارو هست، اما به بیماران هموفیلی نمی دهند/خونریزی هموفیلی ها با وعده ها متوقف نمی شود

چگونه شب ها کمتر دچار حملات آسمی شویم؟/ فرایندی که با مصرف عسل باعث می شود آسم درمان شود

درمان گیاهی نفخ و دل دردهای پس از افطار

اینستاگرامی ها بیشتر احساس بدبختی می کنند

چگونه شب ها کمتر دچار حملات آسمی شویم

کشف علت اصلی اپیدمی سرطان در جهان

برای رفع تشنگی در ماه رمضان چه کنیم؟

کم کاری ترویید چه پیامدهایی دارد

زوج پزشک در «ماه عسل» شب گذشته

از خرید این نوع "بامیه ها" خودداری کنید

72 مرکز متادون درمانی در استان زنجان فعال است

پیشگیری و درمان مشکلات رایج در روزه داری

آنفلوآنزای پرندگان مختص فصل سرد نیست/آخرین وضعیت بیماری در کشور

آنچه در مورد کاشت ایمپلنت باید بدانید

اجرای طرح غنی سازی آرد با ویتامین D/ مصرف ماست غنی شده را فراموش نکنید

قارچ سمی پادزهر ندارد

تاثیر رژیم غذایی مدیترانه ای بر کاهش ریسک مرگ ناشی از آلودگی هوا

آنفلوآنزای پرندگان مختص فصل سرما نیست/آخرین وضعیت بیماری در کشور

مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت مطرح کرد خواب مرگ در طب ایرانی/ راهکارهای رفع تشنگی در ماه رمضان

با این اپلیکیشن علت گریه کودکان خود را تشخیص دهید!

بی توجهی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به امر ساماندهی دفن زباله سراوان!

موردی از مسمومیت قارچی در زاهدان گزارش نشده است

72 مرکز متادون درمانی در استان زنجان فعال است

کاهش دیابت با روزه داری

موردی از مسمومیت قارچی در زاهدان گزارش نشده است

ارتقای شاخص های سلامت با اجرای طرح پزشک خانواده در روستاها

توصیه های رییس مرکز پزشکی حج به زائران خانه خدا

مردم از عوارض «سنگ مرداب» خبر ندارند!

طعم تلخ بیماری ارمغان استفاده از ظروف یکبار مصرف

توقیف محموله 20 تنی رب گوجه غیربهداشتی در بردخون

ماهیانه 20 هزار عمل جراحی زیبایی بینی در تهران

کفش تان را درآورید تا لاغر بمانید!

"کم کاری ترویید" چه پیامدهایی دارد؟

تغییر طرح روی جلد دفترچه های تامین اجتماعی

چرابهتر است بعد از سحر نخوابیم؟

طعم تلخ بیماری ارمغان استفاده از ظروف یکبار مصرف

تغییر طرح روی جلد دفترچه های تامین اجتماعی

طعم تلخ بیماری ارمغان استفاده از ظروف یکبار مصرف

اگر بدنتان این بوها را بدهد به معنی بیماری است

ساخت اپلیکیشن معنی یاب گریه کودکان

این سبزی برای بی نیاز کردن شما به رفتن به مطب دکتر پوست است/ برای رفع سردی معده چکار کنیم؟

طراحی برنامه ای برای شنیدن گریه نوزاد توسط والدین ناشنوا

توسعه آموزش مجازی جهت تحقق اجتماعی شدن سلامت در گیلان

دارو هست، اما به بیماران هموفیلی نمی دهند/خونریزی هموفیلی ها با وعده ها متوقف نمی شود

کم کاری ترویید چه پیامدهایی دارد؟

تغییر طرح روی جلد دفترچه های تامین اجتماعی +عکس

صدور کارت تندرستی در دفاتر پیشخوان دولت خرمشهر

آنفلوآنزای پرندگان مختص فصل سرما نیست

اعلام ممنوعیت تولید زولبیای رنگی

اضطراب همیشه نشانه بیماری روانی نیست

با روزه گرفتن کبد چرب خود را درمان کنید

83 درصد تهرانی ها حداقل یک فشار روانی شدید را تجربه کردند

آنفلوآنزای پرندگان مختص فصل سرما نیست/آخرین وضعیت بیماری در کشور

کم کاری تیرویید چه پیامدهایی دارد؟

ارتباط گرمای جهانی با افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی

تدابیر روزه داری ویژه انواع مزاج ها

4800 بطری نوشیدنی تاریخ مصرف گذشته در زاهدان معدوم شد

4800 بطری نوشیدنی تاریخ مصرف گذشته در زاهدان معدوم شد

پیشگیری از متداول ترین نوع سرطان در کودکان

قلب افراد ورزشی دیرتر پیر می شود

تاثیر مصرف توت و انگور بر تقویت سلامت ریه ها

کم کاری ترویید چه پیامدهایی دارد؟

روغن پسماند با کمک یک نانوکاتالیست به سوخت غیرفسیلی تبدیل می شود

با روزه گرفتن کبد چرب خود را درمان کنید

آنچه در مورد کاشت ایمپلنت باید بدانید

اضطراب همیشه نشانه بیماری روانی نیست

قارچ سمی پادزهر ندارد

کمبود هورمون تیرویید در شیرخوار و عقب افتادگی ذهنی

قارچ سمی پادزهر ندارد

گزارش فارس از یک اقدام تامل برانگیر همزمان با هفته سلامت، اداره سلامت معنوی وزارت بهداشت منحل شد

گزارش فارس از یک اقدام تامل برانگیر همزمان با هفته سلامت، اداره سلامت معنوی وزارت بهداشت منحل شد