مطالب مرتبط:
اقسام وام مسکن 40 تا 160 میلیونی با سود جدید
چه کسانی مشمول وام مسکن با نرخ سود جدید می شوند؟
وام مسکن با نرخ سود جدید به چه افرادی می رسد؟
خبرخوش برای مسکن اولی ها؛ سود وام مسکن کاهش یافت
جزییات کاهش اقساط وام 160میلیونی مسکن
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 اردیبهشت 1397 ساعت 23:352018-04-25اقتصادي

وقت کشی در جراحی وام مسکن


بی عملی مسوولان مرتبط با نظام تامین مالی مسکن نسبت به تصمیم سال گذشته رییس جمهوری برای جراحی دومنظوره وام «خانه اولی» ها، بازار ملک را با دو تهدید رکودزا روبه رو کرده است.

- بی عملی مسوولان مرتبط با نظام تامین مالی مسکن نسبت به تصمیم سال گذشته رییس جمهوری برای جراحی دومنظوره وام خانه اولی ها، بازار ملک را با دو تهدید رکودزا روبه رو کرده است.

بی عملی مسوولان مرتبط با نظام تامین مالی مسکن نسبت به تصمیم سال گذشته رییس جمهوری برای جراحی دومنظوره وام خانه اولی ها، بازار ملک را با دو تهدید رکودزا روبه رو کرده است.

وام خرید مسکن یکم با قابلیت استفاده برای ساخت و ساز در بافت فرسوده، به دلیل اثرپذیری خانوارهای متقاضی خرید خانه از جنب و جوش معاملاتی در بازار ملک ، در یک سال گذشته با استقبال تصاعدی متقاضیان روبه رو شد به طوری که دسته ای از تقاضای مسکن تحت تاثیر جو روانی پیش رونق و سپس رونق معاملات ملک، ترغیب شدند برای تجهیز مالی خود، وارد مسیر منتهی به بیشترین و ارزان ترین وام خرید مسکن شوند.

سال گذشته تعداد ثبت نام کننده ها در صندوق پس انداز مسکن یکم بیش از 60 درصد نسبت به سال 95 افزایش پیدا کرد و در کنار جهش حجم ورود به این مسیر، با سررسید موعد سپرده گذاری گروه های قبلی، حجم خروج از صندوق به قصد قطعی خرید مسکن نیز افزایش چشمگیر پیدا کرد.

رشد 300 درصدی حجم خروج از صندوق یکم در نیمه دوم سال 96 نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، عملا وام خانه اولی ها را به اهرم خروج معاملات ملک از رکود تبدیل کرد.

در نیمه دوم پارسال تعداد افرادی که با وام یکم در تهران خانه خریدند 4 برابر شد و سهم این گروه –خانه اولی ها- از معاملات خرید مسکن در پایتخت به حدود 10 درصد کل معاملات ماهانه رسید.

کارنامه ای که سال گذشته برای وام مسکن یکم از بابت رشد چشمگیر تقاضا برای آن به ثبت رسید، تقریبا از همان ابتدای پارسال، چراغ هشدار در مسیر تردد خانه اولی ها در بازار معاملات ملک را روشن کرد.

نرخ ورودی به صندوق پس انداز مسکن یکم در حداقل یک سال اخیر، به مراتب بیش از گنجایش تعریف شده در صندوق برای پرداخت سالانه تسهیلات خرید مسکن بوده است.

این صندوق بر اساس مدلی که برای تضمین تعادل منابع و مصارف آن در سال 94 به تصویب رسید، حداکثر توان پرداخت حدود 90 هزار فقره وام خرید مسکن در هر سال را دارد، اما وضع موجود نشان می دهد تعهد صندوق به سپرده گذاران (ثبت نام کننده ها در صندوق) به بیش از 2/ 2 برابر سقف سالانه مجاز به پرداخت رسیده است.

هر چند هنوز حجم دریافت ماهانه تسهیلات از این صندوق به دلیل کمبود پس انداز اولیه سپرده گذاران و در نتیجه توقف طولانی تر آنها در صندوق (اجبار به سپرده گذاری بیش از یک سال)، از سقف مجاز فراتر نرفته اما احتمال اینکه این صندوق طی سال جاری با توجه به وضعیت بازار مسکن، دچار عدم تعادل شود، زیاد است.

وزیر راه و شهرسازی روز گذشته درباره این احتمال، از عنوان پاشنه آشیل وام یکم و صندوق پس انداز مسکن استفاده کرد.

دنیای اقتصاد ، 15 ماه پیش در گزارشی با عنوان دو لبه وام یکم ، هشدار لازم درباره سبقت تقاضا از ظرفیت پرداخت صندوق یکم را مطرح کرد و در طول این مدت، فرمول های قابل اجرا و طراحی شده در وزارت راه و شهرسازی و بانک عامل بخش مسکن برای پیشگیری از بروز عدم تعادل در منابع و مصارف صندوق یکم را در گزارش های مختلف معرفی کرد.

با این حال، وقت کشی صورت گرفته در جراحی مدل اولیه ساز و کار صندوق پس انداز یکم ، بازار مسکن و ساخت و ساز را با دو تهدید مواجه کرده است.

فرآیند تامین منابع و پرداخت وام یکم به یک جراحی مالی نیاز دارد تا نواقص آن به نفع خانه اولی ها به عنوان مصرفی ترین نوع تقاضای مسکن برطرف و همزمان، تهدیدی که از این محل متوجه آینده رونق بخش مسکن است نیز خنثی شود.

وام یکم به لحاظ طول دوره سپرده گذاری و همچنین اقساط ماهانه، برای گروه قابل توجهی از متقاضیان واجد شرایط این تسهیلات، در استطاعت نیست.

این گروه، از یکسو پس انداز اولیه در حد آنچه برای کف ریالی سپرده گذاری در صندوق طی یک سال مورد نیاز است را ندارد و از سوی دیگر درآمد ماهانه این دسته از متقاضیان نیز کمتر از توان لازم برای پرداخت اقساط وام خرید مسکن است.

در این میان، طول دوره انتظار نیز طولانی است.

وزارت راه و شهرسازی در مدلی که از سال گذشته تاکنون برای رفع این نقص طراحی کرده، پیشنهاد کاهش نرخ سود تسهیلات از 8 درصد به 6 درصد در بافت فرسوده و از 5/ 9 درصد به 8 درصد در سایر مناطق شهری را ارائه کرد و برای تامین منابع مورد نیاز کاهش نرخ سود نیز پیشنهاد مکمل در قالب برداشت یک میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی به شکل وجوه اداره شده نزد صندوق یکم را در اختیار دولت و بانک مرکزی قرار داد.

هدف این پیشنهاد کاهش حدود 9 درصدی مبلغ اقساط ماهانه در گام اول و فراهم کردن زمینه برای کاهش دوره سپرده گذاری از یک سال فعلی به حداقل 10 ماه است.

کلیات این پیشنهاد بهمن سال گذشته در جلسه ای به ریاست حسن روحانی در ساختمان وزارت راه و شهرسازی و همچنین حضور رییس کل بانک مرکزی و وزرای اقتصادی دولت به تصویب رسید اما تاکنون مجوز نهایی برای اجرای آن در شورای پول و اعتبار صادر نشده است.

بر اساس این پیشنهاد، دست کم 2500 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای مدتی مشخص در قالب وجوه اداره شده (سپرده گذاری بدون سود) در اختیار بانک عامل بخش مسکن برای کمبود کسری منابع صندوق یکم قرار می گیرد تا به پشتوانه این اعتبار، امکان رفع نقص از وام دومنظوره خانه اولی ها فراهم شود.

این وام، نه تنها به رونق معاملات مصرفی کمک می کند که استفاده از آن در بافت فرسوده هم برای خرید نوسازها و هم برای نوسازی املاک کلنگی، عملا محرک اصلی طرح بازآفرینی شهری محسوب می شود.

این طرح در سال جاری، اولویت اصلی رییس جمهوری و دولت در بخش مسکن برای عرضه مسکن ارزان قیمت در هسته فرسوده شهرها است که در قالب آن قرار است سالانه 100 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده شهرها ساخته شود.

بانک عامل بخش مسکن در صورت تصویب پیشنهاد مطرح برای جراحی وام یکم، قادر می شود حداقل 50 هزار فقره وام نوسازی 50 میلیون تومانی به سازنده ها پرداخت کند.

آثار مثبت به وجود آمده از محل فعالیت صندوق پس انداز مسکن یکم طی نزدیک به سه سال کارکرد این صندوق – صندوق یکم خرداد سال 94 راه اندازی شد- نشان می دهد، وام خرید مسکن خانه اولی ها 5 ویژگی ممتاز داشته است.

ویژگی اول، مستقل بودن این وام از یارانه دولتی است.

در طول دوره های گذشته، همواره برای پرداخت بخشی از تسهیلات مسکن، یارانه دولتی مورد نیاز بوده است که در غالب موارد، یا شکل تامین یارانه، هزینه بر بوده یا از اساس یارانه ای تامین نشده است.

به عنوان مثال، طرح پرداخت وام نوسازی با نرخ سود تک رقمی که از سال 93 به تصویب رسید به دلیل تامین نشدن یارانه نرخ سود از سوی دولت، عملا به سرانجام نرسید و باعث شکست در تحریک ساخت و ساز از این مسیر شد.

اما مدل وام یکم به دلیل آنکه در طول دوره پس انداز سپرده گذاران، سودی به آنها تعلق نمی گیرد، ارزان ترین مسیر تامین منابع برای وام مسکن محسوب می شود که به گفته وزیر راه و شهرسازی، قیمت تمام شده منابع در این مدل، 3 تا 4 درصد است.

بنابراین ویژگی دوم این مدل، ارزان تمام شدن تسهیلات برای بانک عامل تامین کننده منابع است.

ویژگی سوم، امکان صفر بروز انحراف در تخصیص منابع صندوق یکم است.

از آنجا که تسهیلات صندوق فقط و فقط به سپرده گذاران دارای شرایط خانه اولی تعلق می گیرد، امکان اختصاص اعتبار به گروه های خارج از هدف وجود ندارد.

ویژگی چهارم که مستقیم به بازار مسکن مربوط می شود، ایجاد تقاضای قطعی و موثر در میان مدت برای خرید مسکن است که به شکل تدریجی به واسطه پس انداز ماهانه خانه اولی ها در صندوق به وجود می آید.

این مدل تامین مالی بخش مسکن از یکسو برای سازنده ها بازار فروش تضمینی ایجاد می کند و از سوی دیگر از هجوم خریداران به بازار در زمان رونق پیشگیری می کند.

پنجمین ویژگی وام یکم نیز استفاده از این تسهیلات برای نوسازی بافت فرسوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد ، پیشنهاد جراحی وام یکم به احتمال خیلی زیاد امروز در جلسه شورای پول و اعتبار مطرح خواهد شد و به تصویب نهایی خواهد رسید.

تاخیر چند ماهه در این مسیر، در توقف طرح نوسازی بافت فرسوده تاثیر قابل ملاحظه داشته است.

در صورت تصویب نهایی پیشنهاد جراحی در جلسه امروز، امکان جبران کسری احتمالی منابع صندوق یکم از محل صندوق توسعه ملی و افزایش نقدی سرمایه بانک مسکن فراهم می شود تا از این طریق، شیوه مناسب، سالم و دائمی برای تامین منابع مورد نیاز رونق مسکن از محل وام یکم فراهم بیاید.

این جراحی حتی می تواند به افزایش سقف ریالی وام مسکن یکم از 80 میلیون تومان فعلی در تهران به 100 میلیون برای تقاضای انفرادی و 200 میلیون تومان برای تقاضای توام زوجین منجر شود.

کارشناسان مالی و اقتصادی با قابل تامل خواندن فرآیند زمانبر رسیدگی به پیشنهاد جراحی وام یکم تاکید می کنند: این صندوق پس انداز مسکن، در ذات خود با احتمال کسری منابع و بر هم خوردن تعادل منابع و مصارف مواجه است.

در صورت تصویب پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در شورای پول و اعتبار، مراحل جراحی به این صورت خواهد بود که بعد از صدور مجوز استفاده از منابع صندوق توسعه ملی به نفع تامین مالی ارزان قیمت بخش مسکن، مجلس نسبت به فراهم کردن زمینه برداشت، باید اقدام کند.

شکل ایده آل این پروسه آن است که اقساط ماهانه وام های یکم در جریان بازپرداخت تسهیلات به حساب بانک عامل بخش مسکن، صرف افزایش سرمایه آن شود تا بعد از آن، قدرت وام دهی به بخش مسکن از این طریق، تا 8 برابر وضع موجود افزایش پیدا کند.

در حال حاضر سالانه، حدود 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک عامل بخش مسکن پرداخت می شود.

وزیر راه و شهرسازی به دنبال آن است که در سال جاری از این مسیر، تامین مالی مسکن تا ظرفیت 600 هزار واحد مسکونی افزایش پیدا کند.

در حال حاضر ظرفیت، کمتر از نیم میلیون واحد است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 4 اردیبهشت 97، کدمطلب:3380173، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: مسکن - خرید مسکن - صندوق - معاملات - وام خرید مسکن - خرید - خانه - رییس جمهوری - بازار - جراحی - جمهوری - مالی - رکود - تصمیم - تامین - سپرده - وام مسکن - تسهیلات - ثبت نام - خروج - افزایش - نظام - درصد - سپرده گذاری - ساخت و ساز - خرید خانه - کارنامه - پایتخت - تهران - هشدار

آخرین اخبار سرویس:
148 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به فراشبند اختصاص یافت

خودکفایی ایران در ساخت گرانول

آب نیست اما تولید هندوانه هنوز هست!

اطلاعیه روابط عمومی وزارت نفت درباره اعلام گزارش تخلف مالی ازسوی دیوان محاسبات

طراحی مدل جدید کار صرافی ها

امسال عملیات اجرایی 10 پروژه آبخیزداری در استان مرکزی آغاز می شود

ساخت نخستین جاده پس از 5 سال در اوکراین

واحدهای تولیدی راکد در استان اردبیل فعال میشوند

اپل برای ساخت خودرو الکتریکی با فولکس وارد مذاکره شد

خلف وعده دولت برای خرید 80 هزار تن سیب زمینی کشاورزان

یورو و دلاری را که در زیر بالش دارید، به لیر تبدیل کنید

مشاور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در گفت وگو با فارس: کاهش 38 درصدی قیمت طرح ترافیک برای عموم مردم/ کاهش 8 درصدی ترافیک

148 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به فراشبند اختصاص یافت

گرانی نرخ بلیت هواپیما تکذیب شد

مسابقه بین تولیدکننده و مصرف کننده بنزین باید تمام شود

عجیب ترین آپشنی که از پراید حذف شد! + عکس

کارخانه گلاب گیری و بسته بندی آب معدنی در کرمان افتتاح شد

1.3 میلیارد دلار صرفاً برای تعلیق ممنوعیت های ZTE

آب نیست اما تولید هندوانه هنوز هست!

نرخ جدید خرید حمایتی شیر خام از دامداران

کنترل پاسپورت در فرودگاه دبی به 10 ثانیه رسید

نماینده مردم فریدن در مجلس عنوان کرد خلف وعده دولت برای خرید 80 هزار تن سیب زمینی کشاورزان

ایجاد بازار ملی فناوری های هوایی در کشور

رشد 60 درصدی صادرات گاز طبیعی در سال 96

افزایش قیمت انواع سکه در بازار

کاهش 80 هزار تنی تولید پسته در کشور

نیازمندان واقعی، خانه بخرند

تورم اردیبهشت تک رقمی ماند

بارش نزولات آسمانی در آذربایجان غربی از 400 میلی متر گذشت

238 دانش آموخته آذربایجان شرقی در قالب طرح کارورزی شاغل شدند

238 دانش آموخته آذربایجان شرقی در قالب طرح کارورزی شاغل شدند

بارش نزولات آسمانی در آذربایجان غربی از 400 میلی متر گذشت

38 میلیارد دلار قرارداد در همایش سن پترزبورگ امضا شد

اردوغان از مردم ترکیه خواست تا دلار و یورو را به لیر تبدیل کنند

میانگین قیمت مسکن در تهران به متری 6 میلیون تومان

گزارشی از فروش مدرک تحصیلی در خیابان انقلاب

قرار بازداشت «حمید صفت» خواننده رپ متهم به قتل لغو شد + عکس

میانگین قیمت مسکن در تهران به متری 6 میلیون تومان رسید

کاهش آستانه تحمل در میان ایرانی ها

تخفیف یک میلیارد دالری روسیه به ترکیه

اصلاح نظام تعرفه ای، ضرورت مصرف صحیح برق

نخستین زنجیره کامل ماشین های کاشت سبزی راه اندازی شد

38 میلیارد دلار قرارداد در همایش سن پترزبورگ امضا شد

با حضور رییس سازمان زندان ها کارخانه گلاب گیری و بسته بندی آب معدنی در کرمان افتتاح شد

افزایش نرخ خرید حمایتی شیر خام

نخستین زنجیره کامل ماشین های کاشت سبزی راه اندازی شد

دومین ردیف پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی بهره برداری شد

دومین ردیف پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی بهره برداری شد

نرخ مصرف گل در بین دانشجویان از انتهای سال 1395 تاکنون کاهش یافته

دستور اردوغان به ترک ها: هرچه دلار و یورو زیر بالشت نگه داشته اید را به لیر تبدیل کنید

نخستین صندوق جسورانه دانشگاه تهران راه اندازی شد | آغاز پذیره نویسی از 5 خرداد

پیشرفته ترین سیستم های کمک راننده مرسدس بنز

کامیونداران صایین قلعه ای خواستار حمایت

خط دوم انتقال آب سددرودزن به شیراز یک طرح حیاتی است

سقوط آزاد ایران در تجارت گیاهان دارویی/ میلیون ها دلار درآمد فقط با استفاده از گیاهان بومی

صنایع دستی در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود

...و داستان نفت این گونه آغاز شد

بارش های کشور از 160 میلیمتر عبور کرد

3 هزار معتاد بهبود یافته تحت پوشش طرح «کنترل معتادان» قرار می گیرند

16گام سامانه نیما برای واردکنندگان بعد از ورود صرافی ها

دلایل ایجاد رکود در بازار مسکن/ تاثیر افزایش نرخ ارز بر بالا رفتن قیمت ها

آب نیست اما تولید هندوانه هنوز هست!

پویش حمایت از کالای ایرانی در تبریز راه اندازی شد

رشد 60 درصدی صادرات گاز طبیعی در سال 96

کاهش آستانه تحمل در میان ایرانی ها ناشی از چیست؟

آغاز به کار خط تولید سه گوشی جدید از Energizer

حقایقی تلخ در مورد بازاریابی شبکه های اجتماعی

68درصد خانوارها حداقل یک سفر داشته اند

21 شرکت و دارایی دولتی در سبد واگذاری های خرداد

افزایش 60 درصدی صادرات گاز طبیعی در سال 96

مردمان کدام استان ها فعال ترند؟

خسارت 6 هزار میلیاردی به بخش کشاورزی خراسان رضوی

پویش حمایت از کالای ایرانی در تبریز راه اندازی شد

نخستین سکوی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی نصب شد

بلیت فروش اینترنتی دیدار ترکیه و ایران به پایان رسید

اردوغان خطاب به مردم کشورش: دلار و یورو را به لیر تبدیل کنید

خسارت 43 میلیارد ریالی تگرگ در هوراند

اعطای تسهیلات به مشاغل خانگی در سبزوار

تشدید نظارت بر بازار به منظور حفظ تعادل آن +گزارش

آب نیست اما تولید هندوانه هنوز هست!

نوسازی 10هزار هکتار باغ گردو برای امسال کلید خورد

حریق در عرصه های طبیعی کامیاران 80 درصد کاهش یافت

رشد 60 درصدی صادرات گاز طبیعی در سال 96

میانگین قیمت مسکن در تهران به متری 6میلیون تومان رسید

مسابقه بین تولیدکننده و مصرف کننده بنزین باید تمام شود

نرخ جدید خرید حمایتی شیر خام از دامداران/هر لیتر 1440 تومان

21 شرکت و دارایی دولتی در سبد واگذاری های خرداد

جذب هزار و 50 میلیارد ریال تسهیلات برای هتل سازی در بوشهر

حریق در عرصه های طبیعی کامیاران 80 درصد کاهش یافت

مردم منتظر کاهش قیمت گوشت گوسفندی باشند

نوسازی 10هزار هکتار باغ گردو برای امسال کلید خورد

چرا تفاهم ملی در ایران محقق نمی شود

این آلمانی ساختارشکن! بررسی ب ام و i8 رودستر

تخقیف یک میلیارد دلاری روسیه به ترکیه

نرخ تورم زراعت، باغداری و دامداری سنتی 33 درصد افزایش یافت

تسلا به اهدافش می رسد؟

232 پروژه عمرانی در خراسان شمالی به بهره برداری می رسد

٦٨درصد خانوارها حداقل یک سفر داشته اند

دستور رییس جمهور برای افزایش کیفیت زندگی در پایتخت

آبیاری نوین در سه هزار هکتار اراضی سبزوار اجرا شد

وقت کشی در جراحی وام مسکن

وقت کشی در جراحی وام مسکن