مطالب مرتبط:
سالانه صدهاهزار بیمار به عنوان توریست سلامت به ایران سفر می کنند
لبخند دولت در افزایش جذب توریست به ایران نقش دارد/ تاثیر خاطرات خوش توریست ها، در افزایش گردشگر ورودی
شکستن تابوی نابارور بودن در ایران/ لزوم حمایت های مالی از زوج های نابارور توسط دولت
دیدار فرمانده نیروی دریایی هند با جانشین وزیر دفاع ایران
پایان کار نمایندگان ایران در میکس تیمی تراپ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 اردیبهشت 1397 ساعت 23:252018-04-25اقتصادي

4 معضل مالی دامنگیر توریست ها در ایران


«مشکلات ناشی از کمبود ارز برای مسافران خارجی در جلساتی با هیات دولت و بانک مرکزی بررسی خواهد شد.

در جلسه با مسوولان بانک مرکزی باید مشخص شود گردشگر خارجی از چه طریقی ارز مورد نظرش را تبدیل کند»؛ - مشکلات ناشی از کمبود ارز برای مسافران خارجی در جلساتی با هیات دولت و بانک مرکزی بررسی خواهد شد.

در جلسه با مسوولان بانک مرکزی باید مشخص شود گردشگر خارجی از چه طریقی ارز مورد نظرش را تبدیل کند ؛ این جملات بخشی از صحبت های علی اصغر مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که در زمینه مشکل اصلی گردشگرخارجی یعنی تبدیل ارز بیان کرده است.

مشکلات ناشی از کمبود ارز برای مسافران خارجی در جلساتی با هیات دولت و بانک مرکزی بررسی خواهد شد.

در جلسه با مسوولان بانک مرکزی باید مشخص شود گردشگر خارجی از چه طریقی ارز مورد نظرش را تبدیل کند ؛ این جملات بخشی از صحبت های علی اصغر مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که در زمینه مشکل اصلی گردشگرخارجی یعنی تبدیل ارز بیان کرده است.

اما در اینجا سوالی که مطرح می شود این است که چرا با وجود دانستن چنین مانعِ بزرگی بر سر راه مسافران ورودی که در فصل بهار بیشترین تقاضا را هم برای ورود به کشور دارند سریع تر چاره اندیشی نمی شود؟ اما عدم امکان استفاده از کارت های اعتباری و به موجب آن حمل پول نقد به میزان زیاد ، ارائه نشدن خدمات مناسب از سوی صرافی ها و بانک ها در بدو ورود گردشگرخارجی در فرودگاه های بین المللی ، سرگردانی مسافران خارجی برای پیدا کردن صرافی ها و بانک ها در سطح شهر و نبود سامانه، اپلیکیشن و باجه های 24 ساعته صرافی چهار معضل اساسی مالی گردشگران ورودی به کشور هستند که البته محدود به اکنون و پس از اتخاذ سیاست های ارزی جدید نیز نمی شود.

در عین حال، معضلات موجود، به ویژه دشواری های تبدیل ارز در شرایط کنونی می توانند موجب بروز پیامدهای منفی شوند.

از جمله این پیامدهای منفی وارد عمل شدن هتل ها، راهنمایان تور، مغازه ها و حتی مردم عادی در زمینه تبدیل پول مورد نیاز مسافران خارجی است؛ اقدامی که البته با توجه به صحبت های معاون اول رییس جمهوری، عملی غیرقانونی است و گفته شده حتی به عنوان قاچاق ارز با این افراد برخورد می شود.

چنین اتفاقی البته درحالی رخ می دهد که عملا راه دیگری پیش روی مراکز خدمات دهنده به گردشگران ورودی نیست.

اما آیا این روندی که در حال حاضر گفته می شود بسیاری از هتل ها، راهنمایان تور و.

پیش گرفته اند به نابسامانی ها دامن نمی زند؟ آیا دلار، یورو و هر ارز دیگری که مبادله می شود به همان قیمتی انجام می گیرد که بانک مرکزی اعلام کرده است؟ آیا میزان سوءاستفاده های ارزی، کلاهبرداری و.

افزایش پیدا نمی کند؟ چالش کارت های اعتباری و حمل پول نقد اما یکی از بزرگ ترین مشکلات گردشگران خارجی که مشکل تازه ای هم نیست، حمل پول نقد به مقدار زیاد است.

مسافر ورودی که حداکثر می تواند 10 هزار یورو با خود به همراه داشته باشد به دلیل آنکه نمی تواند از کارت اعتباری اش در ایران استفاده کند از نظر امنیتی با مشکلاتی روبه رو می شود.

زهرا حیدرزاده، یک راهنمای تور نیز درباره همین معضل به دنیای اقتصاد می گوید: مشکل بزرگ گردشگر خارجی حمل پول نقد است.

آنها از این نظر همیشه نگران هستند که امنیت شان به خطر بیفتد.

به همین دلیل است که علی صدرنیا، راهنمای تور معتقد است گردشگرخارجی که قبل از ورودش به ایران، هزینه هتل و دو وعده غذایی اش را پرداخت کرده دیگر نیاز نمی بیند که پول زیادی با خود همراه داشته باشد و به دنیای اقتصاد می گوید: وقتی مسافرخارجی که با تور به ایران می آید، هزینه دو وعده غذایی و محل اقامتش را از قبل پرداخت کرده دیگر بیشتر از 100 دلار نیاز ندارد با خود همراه داشته باشد.

به همین جهت مسافری که به این شکل وارد ایران می شود دیگر دغدغه ای هم درباره حمل پول فراوان ندارد.

این موضوع البته مانع آن می شود که گردشگران بتوانند از ایران سوغات بخرند یا هزینه های بیشتری در کشور داشته باشند.

با این همه، تمام مسافران خارجی به این شکل سفر نمی کنند و برخی دیگر که به صورت انفرادی به ایران می آیند مجبور هستند شهر به شهر، روستا به روستا و.

حرکت کنند و برای رفت و آمد، اقامت و خورد و خوراک نیاز به حمل پول دارند.

حیدرزاده درباره چنین مسافرانی توضیح می دهد: وقتی توریست ها به ایران می آیند می خواهند در مدت زمان کم به شهرها و مناطق مختلف ایران بروند.

برای همین به پول نیاز دارند و نمی توانند با پول اندک سفر کنند.

اردلان فروتن نیز به عنوان یک فعال گردشگری به دنیای اقتصاد می گوید: یک مسافر خارجی وقتی به ایران می آید قصد خرید صنایع دستی ایران را هم دارد و برای همین باید مبلغی با خود به همراه داشته باشد؛ مخصوصا اگر بخواهد فرش ایرانی بخرد.

در غیر این صورت نهایت با 200 تا 300 یورو می تواند دو تا سه هفته و حتی بیشتر در ایران بدون مشکل مالی به سر برد.

با این همه برخی از بانک ها اعلام کرده اند که به مسافران خارجی در بدو ورود کارتی می دهند که می توانند از طریق آن پول ریالی در اختیار داشته باشند که البته به گفته حیدرزاده مسافران ورودی این کار را انجام نمی دهند.

تورها نیز چنین توصیه ای به مسافران نمی کنند.

صدرنیا نیز می گوید که برخی بانک ها برای ارائه چنین کارتی 19 یورو از مسافر خارجی پول می گیرند که طبیعتا کمتر مسافری می پذیرد برای چنین کارتی که شاید دو هفته کارآیی داشته باشد هزینه کند.

نبود خدمات صرافی در فرودگاه های بین المللی از سوی دیگر، به عقیده کارشناسان گردشگری ارائه خدمات در بدو ورود مسافران خارجی می تواند به آنها در طول سفر کمک بزرگی کند.

اما در ایران گزارش ها حاکی از آن است که اکثر صرافی ها و بانک های فرودگاه ها خدماتی به مسافران خارجی ارائه نمی دهند یا تعطیل هستند و اگر باز هم باشند، یا تبدیل پول انجام نمی دهند یا اگر انجام بدهند می گویند به دلیل کمبود نقدینگی، مبلغ کمی از پول مسافران خارجی را می توانند تبدیل کنند.

طبیعی است در طول سفر بخشی از زمان مسافران، صرف تبدل پول شود.

در حالی که به گفته زهرا حیدرزاده فرصتی که توریست در اختیار دارد بسیار محدود است و نمی تواند مدت زمانی که می تواند به بازدید موزه ها و اماکن تاریخی بپردازد، در بانک ها و صرافی ها باشد و این اتفاق گلایه مسافر را به همراه دارد: اکثر صرافی و بانک های فرودگاه ها بسته هستند.

اگر هم باز باشند نهایت به بهانه کم بودن میزان نقدینگی شان 50 یورو بیشتر تبدل پول انجام نمی دهند.

صدرنیا نیز در همین زمینه می گوید: وقتی تورهای گردشگری به سختی مسافر خارجی را جذب می کند، نباید در طول سفر دغدغه تبدیل پول مسافرش را داشته باشد.

او معتقد است در این وضعیت، بهترین راهکار در این است که مسافر در همان بدو ورود در فرودگاه بتواند پول خود را تبدیل کند.

فروتن نیز می گوید که صرافی فرودگاه ها مجوز تبدیل پول به صورت اسکناس به مسافر را دارد و مسافر خارجی باید از این امتیاز بهره ببرد؛ اما بانک ها و صرافی های فرودگاه آن طور که باید با تورها همکاری نمی کنند.

نبود صرافی های 24ساعته بسته بودن صرافی ها، ارائه نکردن خدمات، نداشتن دستورالعمل تبدیل پول در بانک ها و.

باعث شده تا راهنمایان تور از آن به عنوان یک امتیاز منفی در برابر مسافران خارجی شان یادکنند.

حیدرزاده در انتقاد به این موضوع می گوید: ساعت بازدید از بسیاری مکان ها با ساعت کاری بانک ها و صرافی ها یکی است و همین موضوع باعث تداخل برنامه تورها می شود؛ درحالی که برنامه یک مسافر بسیار فشرده است و آنها ممکن است در طول سفرشان مسافت زیادی را در راه های شهر به شهر و روستا به روستا باشند.

درنتیجه فرصتی برایشان باقی نمی ماند که در صف صرافی یا بانک ها وقت بگذرانند.

بنابراین، خیلی وقت ها مجبور شده ایم به عنوان راهنما به مسافری که همراه داریم پول قرض دهیم تا وقت اش تلف نشود و گلایه نکند.

در حالی که این کار مسوولیت دارد؛ اما وقتی چاره ای نداشته باشیم این کار را می کنیم.

صدرنیا نیز با انتقاد از چنین تداخل هایی که نارضایتی مسافر را به همراه دارد می گوید که باید صرافی و بانک ها در این زمینه با گردشگرخارجی همکاری کنند.

همچنین به گفته فروتن، هتل های سه ستاره به بالا با توجه به همین موضوع به مسافران خارجی اعلام آمادگی کرده اند که می توانند برای آنها تبدیل پول انجام دهند و چون معتقد هستند که زیر 10 هزار یورو این تبدیل پول انجام می شود در نتیجه کارشان غیرقانونی نیست.

حتی بسیاری از مغازه ها و مردم هم حاضر به این کار هستند که چنین اتفاقی نابسامانی های فراوانی را در نرخ ارز به وجود می آورد که باید برای آن چاره اندیشی کرد.

به باور کارشناسان صنعت گردشگری یکی از راه هایی که باعث جذب گردشگرخارجی به کشور می شود وجود ارائه خدمات آسان به مسافر است و با توجه به اینکه مسافران خارجی امکان داشتن کارت اعتباری را ندارند برای همین یکی از کلیدی ترین راهکارهایی که می توان میزان رضایتمندی حضور آنها را افزایش داد ارائه خدمات 24 ساعته ارزی است؛ به صورتی که بانک ها و صرافی ها خدمات شان را برای این دسته از مسافران خارجی به صورت 24ساعته کنند.

حتی ساخت اپلیکیشن و سامانه ای که بتواند به صورت اینترنتی این خدمات را به مسافران ارائه کند نیز می تواند گام موثر و مفیدی در این زمینه باشد.

به نظر می رسد دولت، مسوولان و بانک مرکزی برای از دست ندادن مسافران ورودی به کشور به دلیل سیاست های جدید ارزی باید سریع تر دست به اقدامات جدید بزنند.

در غیر این صورت، شاید بسیاری از مسافران ورودی عطای آمدن به ایران را به لقایش ببخشند و بار خود را برای رفتن به مقصدی به جز ایران ببندند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 4 اردیبهشت 97، کدمطلب:3380026، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: مسافران خارجی - گردشگر - بانک مرکزی - مسافران - بانک - مرکزی - هیات دولت - مشکل - صنایع دستی - مشکلات - گردشگران - علی اصغر - کارت های اعتباری - گردشگری - دولت - معضل - میراث - بین المللی - منفی - مالی - کشور - اپلیکیشن - فرودگاه - توریست - ایران - قاچاق - شرایط - ساعته - میزان - معاون

آخرین اخبار سرویس:
«قیمت نجومی» خودروهای خارجی از کجا آب می خورد؟! + مقایسه نرخ ها/ دولت «بی خیال» بازار شده؛ عده ای سوء استفاده می کنند

شقاقی شهری: نباید اقتصاد کشورمان را به اروپا گره بزنیم/آنچه از برجام انتظار می رفت به محقق نشد

تهیه طرح کاهش عوارض خروج از کشور برای دانشجویان شاغل به تحصیل در کشورهای همسایه

دلار تک نرخی 4205 تومان شد

بلوکه شدن حساب ایرانیان در گرجستان

اجبار به صادر کنندگان ایران برای فروش ارز به قیمت 4200 تومان

اولین مینی ون ب ام و فیس لیفت شد+تصاویر

گوشی Samsung Galaxy J8 رونمایی شد؛ مشخصات و قیمت نا امید کننده در بدنه پلاستیکی

انفجار مهیب در پایتخت جمهوری آذربایجان/تصاویر

امسال روکش 300 کیلومتر از جاده های آذربایجان غربی اجرایی می شود

اختصاص 74 هزار میلیارد تومان به صنایع کشور

نشست حمایت از کالای ایرانی

مشکل واحدهای تولیدی باید برطرف شود

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای توسعه طرح سالم سازی سواحل گیلان

مشکل واحدهای تولیدی باید برطرف شود

ارز صادراتی مان را 4200 به دولت بدهیم و خودمان 6200 بخریم؟

واریزی های میلیاردی به حساب برخی مشتریان خراسانی

اعلام قیمت جدید محصولات میتسوبیشی

شریعتمداری: سیاست ما تثبیت نرخ ارز نیست

افزایش ظرفیت ذخیره سازی گاز طبیعی در مخزن شوریجه

دلاویز مدیرعامل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت شد

کالاهای صادراتی در سال گذشته چقدر گران شدند؟

استخدام حسابدار،منشی در شرکت مهندسی بازرگانی در تهران

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای توسعه طرح سالم سازی سواحل گیلان

مشکل واحدهای تولیدی باید برطرف شود

تعداد زندانیان قزوین 12 درصد کاهش یافت

فولاد مبارکه نقش اساسی در تنوع تولید محصولات فولادی کشور دارد/ الگو شدن فولاد مبارکه در استفاده از پساب

قاچاق از مناطق آزاد نداریم

استاندار خراسان جنوبی: سرمایه گذار معطل نمی ماند

خرید و فروش طرح ترافیک در سایت ها!

سهم اندک مصالح ساختمانی در قیمت تمام شده مسکن

بازار سیاه طرح ترافیک در تهران؛ شروع قیمت ها از 8 میلیون تومان

قیمت آپارتمان های کلیدنخورده در تهران

دلاویز مدیرعامل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت منصوب شد

سیاست ما تثبیت نرخ ارز نیست

باکو حفاری در میدان گازی آبشرون دریای خزر را آغاز کرد

کرباسیان: فولاد مبارکه نقش اساسی در تنوع تولید محصولات فولادی کشور دارد/ الگو شدن فولاد مبارکه در استفاده از پساب

تعداد زندانیان قزوین 12 درصد کاهش یافت

تولید غلات در جهان کاهش می یابد

تاکید وزیر صنعت به پرداخت دستمزد معوق کارگران هپکو

سیاست ما سرکوب نرخ ارز و تثبیت آن نیست

تاکید وزیر صنعت به پرداخت دستمزد معوق کارگران هپکو

تهیه نظام آماری برای صنعت سنگ کشور

سناریوهای احتمالی برای پیک تابستانی

چراشمال ؟ به سرخه حصار برویم

استاندار خراسان جنوبی: سرمایه گذار معطل نمی ماند

نیروگاه ها بیشترین سهم را در انتشار دی اکسید کربن دارند

بررسی دیجیاتو: مقایسه هواوی نوا 3e و سامسونگ گلکسی A8

باکو حفاری در میدان گازی آبشرون در خزر را آغاز کرد

بسته های خبری در خبر 20 دوشنبه 31 اردیبهشت

رییس رسانه ملی: ملّتی که دارای توانمندی های فوق العاده است تحت تأثیر تحریم ها قرار نمی گیرد

بازار مناسب متضمن تولید مناسب

معافیت ورود موقت کالا از ثبت سفارش

ملّتی که دارای توانمندی های فوق العاده است تحت تأثیر تحریم ها قرار نمی گیرد

استاندار خراسان جنوبی: سرمایه گذار معطل نمی ماند

سیاست ما سرکوب نرخ ارز و تثبیت آن نیست/ واردات 20 میلیون دلاری کالا از ترکیه

قاچاق 218 هزار دلاری ارز به کانادا توسط یک صراف !

سیاست ما تثبیت نرخ ارز نیست/ نظام مدیریت ارزی را اجرا می کنیم

خودروهای داخلی که در بازار ارزان شدند+جدول قیمت

مشکلات و کمبودهای مسکن مهر گنبدکاووس برطرف می شود

سیاست ما سرکوب نرخ ارز و تثبیت آن نیست

عملیات نصب تجهیزات آمونیاک پتروشیمی مسجد سلیمان آغاز شد

طرح خرید تجهیزات مترو از شرکت چینی تصویب شد

برای خرید بازی فکری چقدر باید هزینه کرد؟ + جدول

بازار های خرمشهر در تسخیر عراقی ها

گلایه صادرکنندگان فرش از برخی قوانین جدید

گرانی نفت هند را به دردسر انداخت

کارگروه ملی صنایع خلاق و فرهنگی تشکیل می شود

پوشش دوربین های ثبت تخلف در آزادراهها 20 کیلومتر است

خرید و فروش طرح ترافیک در سایت دیوار

برخورد قهری با حاشیه نشینی منجر به ساماندهی معضل نمی شود

بازی جهش و رکود در بازار مسکن

مسدود کردن جاده هرات شهربابک در اعتراض به یک طرفه بودن آن + فیلم

طرح خرید تجهیزات مترو از شرکت چینی تصویب شد

ماکت موزه جامع قشم رونمایی شد

جشن گلریزان آزادی زندانیان در قزوین برگزار شد

آلفا رومئو آلفتا ورده پینو مدل 1972

سازمان تعزیرات با افزایش نامتعارف قیمت ها برخورد کند

مزایا و معایب مصرف ریواس

ساعت هوشمند بعدی سامسونگ احتمالا مجهز به Wear OS خواهد بود

ضرب و شتم سیف از سوی نمایندگان!

کمیسیون صنایع مجلس انبارهای خودرو را زیر ذره بین می برد

سیاست ما تثبیت نرخ ارز نیست/نظام مدیریت ارزی را اجرا می کنیم

تاکید وزیر صنعت به پرداخت دستمزد معوق کارگران هپکو

ده رازی که مکانیک ها نمی خواهند بدانید

«خانم دکتر» سردسته باند فروش نوزادان

استاندار: معضل کم آبی در قم شرایط ویژه ای دارد

سامانه نیما حجم بالایی از نیاز ارزی را تامین کرد

ارائه خدمات ویژه به مشتریان از اولویت های بانک است

خودروهای داخلی که در بازار ارزان شدند+جدول قیمت

افزایش 23 درصدی تجارت غیرنفتی ایران و مالزی

استاندار: معضل کم آبی در قم شرایط ویژه ای دارد

960 نفر از افراد جویای کار در طرح کارورزی داراب شرکت کردند

بارش تگرگ های درشت در ارومیه

خرید و فروش قاچاقی ارز در پس کوچه های بازار

کارگاه «مهارت های راه اندازی کسب و کار با تمرکز بر بازار جهان اسلام» برگزار می شود

960 نفر از افراد جویای کار در طرح کارورزی داراب شرکت کردند

چرا استارت آپ ها در ایران پا نمی گیرند؟

اولویت جهادکشاورزی کشت های استراتژیک با آب بری کم است

960 نفر از افراد جویای کار در طرح کارورزی داراب شرکت کردند

4 معضل مالی دامنگیر توریست ها در ایران

4 معضل مالی دامنگیر توریست ها در ایران