مطالب مرتبط:
نماینده سردشت: دولت به صورت چکشی مرزها را بسته/ حدود 80 هزار کولبر بیکار شده اند/ درآمد مرزنشین ها گاهی به 110 هزارتومان هم نمی رسد، چگونه عوارض 220 هزار تومانی خروج از کشور را بدهند/اینگونه اقدامات، آجر کردن نان مردم است
قطعه ای از تیغ موکت بری در نان سنگک، زن کرمانی را تا نزدیک مرگ برد
تیغ در نان سنگک!
استقلال در اعماق قلب من ریشه دوانده است/ دلتنگ نان گرد و سوسیس سرخ کرده می شوم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 اردیبهشت 1397 ساعت 20:262018-04-25اقتصادي

اینجا نان آجر شده است!


منطقه 19 _ 60، 70 سال پیش، زمانی که ساختمان سازی با آجر رونق فراوانی داشت، کوره های آجرپزی یکی پس از دیگری در بیرون از پایتخت قد برافراشتند تا آجر مورد نیاز توسعه شهر را تأمین کنند.

- در کنار محدوده های جاده خاوران، قرچک ورامین، شهریار و.

، بخشی از این کوره ها در محله دولتخواه واقع در نوار جنوبی پایتخت ساخته شد و کارگران زیادی با کار در این کوره ها از ساخت آجر نان می خوردند.

سال های سال همه چیز بر وفق مراد مالکان کوره پزخانه ها و کارگران آنها بود تا اینکه رفته رفته سنگ و بلوک سیمانی جای آجر را در ساختمان سازی گرفت و شهر آنقدر از همه طرف کش آمد که محله های خارج از پایتخت از جمله همین کوره های آجرپزی هم داخل شهر افتادند.

کم شدن تقاضا برای ساخت آجر، کوره های آجرپزی را یکی پس از دیگری به تعطیلی کشاند تا این بناهای آجری 65 متری به نقاط پرآسیب و بی دفاع شهری تبدیل شوند.

مالکان کوره ها هم به امید کسب درآمد از ملکی که دیگر هیچ عایدی ای برایشان نداشت، اتاقک هایی را که روزگاری برای اسکان کارگران شان ساخته بودند، اجاره دادند تا به این ترتیب حاشیه نشینی هم به دیگر مشکلات کوره های آجرپزی غیرفعال در دل شهر اضافه شود.

در این گزارش به محله دولتخواه منطقه 19 سری زدیم تا هم روایتگر زندگی امروز ساکنان کوره ها باشیم و هم ببینیم سرانجام تکلیف این بناهای منحصربه فرد پایتخت که حتی به ثبت میراث فرهنگی هم رسیده اند، چه خواهد شد.

از بزرگراه شهید کاظمی که به بلوار شقایق می رسیم، کم کم سر و کله شان پیدا می شود.

بناهای آجری بلندی که از سال 1333 در محله دولتخواه جنوبی جا جوش کرده اند و این روزها حتی از پشت ساختمان های تازه ساز این محله هم به خوبی دیده می شوند.

مرتضی منبع چی رییس اتحادیه کوره پزخانه ها برایمان توضیح می دهد که 33 کوره در این محله وجود داشته و حالا فقط کوره سفال جدید فعال است.

مابقی یا به فضای سبز، ورزشگاه و مجتمع های مسکونی تبدیل شده اند یا شهرداری منطقه آنها را برای ساخت بوستان 180 هکتاری ایرانیان تملک کرده یا به صورت غیر فعال باقی مانده اند.

منبع چی که خودش نسل اندر نسل آجرپز بوده با حسرت به کوره های تعطیل شده نگاه می کند و می گوید: در هیچ کجای دنیا آجر را از ساختمان سازی حذف نکرده اند.

چون در آجر ویژگی هایی وجود دارد که هیچ کدام از مصالح جدید دارای این ویژگی ها نیستند.

به عنوان مثال آجر عایق صدا و گرماست و به دلیل مقاومت بالایی که دارد، قابل بازیافت است و می توان سال های سال از یک آجر ساخته شده در ایجاد ساختمان های جدید بهره برد.

اما متأسفانه رکود شدید در این صنعت باعث شده تا از جمع 7 هزار واحد آجرسازی در کشور، فقط 2 تا 3 هزار واحد سرپا بماند و همین تعطیلی کوره پزخانه ها باعث بیکاری یک میلیون و 250 هزار کارگر آجرپزی شده است.

به نظر من در حال حاضر برای نجات صنعت ساخت آجر در کشور، باید نهادهای اجرایی مانند فرمانداری، استانداری،و دیگر نهادهای ذی ربط، آستین همت بالا بزنند و کاری اساسی انجام دهند.

ناامنی در کمین دولتخواهی ها هرچه به کوره های آجرپزی نزدیک تر می شویم، بیشتر متوجه بزرگی و معماری زیبا و منحصربه فردشان می شویم.

کوره هایی که به گفته قدیمی ترها و موسفید کرده های محله دولتخواه، دلیل اصلی آبادانی این محله بودند و کارگران شان به نوعی نخستین ساکنان این محله به حساب می آمدند.

اما حالا همین کوره هایی که نقش اساسی در پیدایش محله دولتخواه داشته اند، به یکی از بزرگ ترین مشکلات این محله تبدیل شده اند.

مشکلاتی که موسی سهرابی دبیر شورایاری محله دولتخواه جنوبی و دبیر دبیران شورایاری منطقه 19 با اشاره به آنها می گوید: بیشتر این کوره ها متروکه و به خوابگاه کارتن خواب ها و معتادان تبدیل شده است.

خلافی نیست که در این کوره های متروکه انجام نشود و مردم دولتخواه همیشه نگران ورود خلافکاران به خانه ها و به سرقت رفتن اموال و کابل های برق و تلفن خود هستند.

یک بار در طرحی ضربتی به داخل کوره ها رفتیم، در عرض یک ساعت 164 معتاد و کارتن خواب را از کوره ها بیرون کشیدیم! به این ناامنی ها، حاشیه نشینی، افزایش سگ های ولگرد و جانوران موذی را هم اضافه کنید تا ببینید این کوره های غیرفعال چه بر سر محله مان آورده اند.

از سهرابی که خودش از کودکی در همین محله سکونت داشته، درباره اقداماتی که تاکنون شورایاران برای کاهش مشکلات کوره های آجرپزی انجام داده اند می پرسیم که با دلخوری می گوید: به شخصه از سال 1389 تا به امروز 3 بار وضعیت محله دولتخواه جنوبی را در شورای اسلامی شهر تهران مطرح کرده ام.

چند نفر از نمایندگان شورای شهر را هم به اینجا آورده ام تا از نزدیک مشکل کوره ها را ببینند.

اما هنوز هیچ اتفاقی رخ نداده است.

وی ادامه می دهد: بهترین راهکار این است که شهرداری این کوره ها را که هریک 18 هزار تا 60 هزار مترمربع مساحت دارند، تملک کند و در فضای آنها پارک، فرهنگسرا، دانشگاه، باشگاه های ورزشی و.

بسازد.

اما از آنجایی که بر اساس تبصره 1630 مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی، مالکان تمامی اراضی بالای هزار متر برای تغییر کاربری باید 70 درصد ملک شان را به شهرداری واگذار کنند تا تبدیل به سرانه های عمومی شود، هیچ یک از مالکان کوره ها راضی به این کار نمی شوند.

به همین دلیل باید فکری اساسی به حال این موضوع شود تا هرچه سریع تر بتوانیم پرونده این کوره های غیرفعال و مشکلات ریز و درشت شان را در منطقه ببندیم.

آلونک نشینی وسط روز است و چند نفری همراه مان هستند، اما با این حال داشتن حس امنیت در بیابان های کوره های آجرپزی که ده ها خلافکار و شرور زندگی می کنند، کاملاً بی معنی است.

داخل یکی از کوره های غیرفعال آتشی روشن است که نشان از دورهمی معتادان و کارتن خواب ها دارد! صدیقه چراغی مدیر محله دولتخواه جنوبی می گوید: هیچ کس جرئت نمی کند قدم داخل این کوره ها بگذارد.

حتی مسئولان هم که برای بازدید به اینجا می آیند، داخل کوره ها نمی روند.

و بعد ما را به سمت اتاقک های کارگری کوره کاردان هدایت می کند؛ اتاقک هایی که این روزها در اختیار خانواده های نیازمند حاشیه نشین قرار گرفته است.

یک دالان خشتی با اتاقک های خشتی و حلبی حکم کوچه ای را دارد که 12 خانواده را در خود جای داده است.

یک اتاق 6 متری، فرش خاک گرفته، اجاق خوراک پزی و تلویزیونی قدیمی، همه سهم این خانواده ها از زندگی است.

ورودی هر اتاق را با پارچه یا پتویی پوشانده اند که حکم در خانه هایشان را دارد.

ساکنان این محدوده از پایتخت از تمام امکانات اولیه شهری، فقط از نعمت برق برخوردارند و برای تأمین آب مورد نیازشان باید از خانه های اقوام و دوستان شان آب بیاورند.

یک سرویس بهداشتی و یک حمام کوچک هم در انتهای دالان خشتی قرار دارد و این یعنی تمام 60 ساکن اتاقک های این دالان، باید از یک دستشویی و حمام استفاده کنند! چراغی که خودش مدیرعامل خیریه ائمه معصومین(ع) است و با کمک خیّران توانسته برای این خانواده ها حمامی دست و پا کند، درباره وضعیت کلی حاشیه نشین ها می گوید: حدود 180 خانواده در کوره های آجرپزی سکونت دارند که بیشترشان مهاجرند، مردان شان بیشتر کارگری می کنند و با اجاره ماهانه اتاقک های 6 تا 12 متری با مبلغ 100 تا 200 هزار تومان، بدون کمترین امکانات روزگار می گذرانند.

از مدیر محله دولتخواه می پرسیم بزرگ ترین نیاز ساکنان کوره های آجرپزی چیست که با این پاسخ مواجه می شویم: خیریه های متعددی می آیند و برای این خانواده ها غذا و سبد کالا می آورند.

اما به نظر من این راه کمک به این خانواده ها نیست.

باید برایشان اشتغال ایجاد کنیم.

ضمن اینکه به نظر من بزرگ ترین مشکل ساکنان کوره ها مسائل بهداشتی، درمانی و فرهنگی است.

چون حمام ندارند، بیشترشان ناراحتی های پوستی گرفته اند و به بیماری های عفونی دچار شده اند.

برای همین اگر خیریه ها قصد کمک به این خانواده ها را دارند، بهتر است به جای غذا، به موضوعات بهداشتی و درمانی شان بپردازند.

زندگی با اعمال شاقه! نام کوچه شان بن بست آرمان است! عبارت ناامیدکننده ای که به خوبی حال و روز خانواده هایی که بدون هیچ امکانات اولیه ای در اتاقک های خشتی روزگار می گذرانند، وصف می کند.

پای درد دلشان که می نشینیم می بینیم هیچ آرزویی ندارند و همه خواسته شان از دنیا فقط یک نان بخور و نمیر است.

حمیده یکی از آنهاست که 10سال پیش از شهرستان همراه همسر و پسر یک ساله اش به محله دولتخواه آمده و حالا در یکی از اتاقک های کوره زندگی می کند.

می گوید: همسرم قبلاً تشک دوزی می کرد، اما حالا مریض است.

چشمانش نمی بیند و به همین دلیل خانه نشین شده است.

اگر کمک های مردم نبود، من و خانواده ام تا به حال از گرسنگی مرده بودیم.

مردهایشان نیستند.

می گویند برای پیدا کردن یک لقمه نان از خانه خارج شده اند و این یعنی دالان خشتی کوره تا شب در قرق زنان است.

هیچ کس در اتاقک ها نیست و همه خانم ها با بچه های قد و نیم قدشان بیرون آمده اند تا ظرف ها و لباس هایشان را بشویند.

می گویند آب پمپ محدود است و اگر دیر بجنبند آبی برای شست وشو گیرشان نمی آید.

یک همسایه جدید هم دارند و قدیمی ترهای کوره سعی می کنند راه و چاه زندگی کردن در این اتاقک های خشتی را به او یاد بدهند.

سکینه خانم یکی از ساکنان قدیمی کوره است که از 15 سال پیش در اتاقک کارگری کوره های آجرپزی دولتخواه سکونت دارد.

می گوید: ما فقط می خواهیم روی پای خودمان بایستیم.

اگر برایمان کاری مهیا شود که بتوانیم خرج خودمان را دربیاوریم، عالی می شود.

طرحی نو دراندازیم از محدوده کوره های آجرپزی که خارج می شویم، راه ساختمان شهرداری منطقه 19 را در پیش می گیریم.

جایی که کارشناسان و مدیران شهری برایمان بگویند تاکنون چه کاری برای ساکنان کوره ها انجام داده اند و برای رفع مشکلات مختلف این کوره های خاموش در محله شان چه برنامه هایی دارند.

حمید بهرامی دانا معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 19 با بیان این مطلب که شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران برای این محدوده طرحی ویژه در نظر گرفته اند، می گوید: طرح ویژه ای به تصویب رسیده که بر اساس آن تمام بافت این محدوده تغییر کاربری خواهد داد.

بوستان 18 هکتاری ایرانیان جایگزین بخشی از این کوره های خاموش می شود و شهرداری سعی دارد با برنامه های تشویقی مختلف همه کوره ها را تملک کند.

در خصوص حاشیه نشینی در جوار کوره ها هم راهکارهای متعددی در این طرح دیده شده که بتوان ساکنان فعلی کوره های آجرپزی را به مکان های بهتر و مناسب تر انتقال داد.

از بهرامی می پرسیم زمان بندی انجام این برنامه ها چگونه است که پاسخ می دهد: در حال حاضر مشکلات مالی گریبان شهرداری را گرفته است.

اما امیدواریم با کمک شورای اسلامی شهر تهران این اتفاق هرچه زودتر به وقوع بپیوندد و پرونده کوره های آجرپزی محله دولتخواه سرانجام با طرحی نو بسته شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 19 در حالی از تغییر گسترده در کوره های آجرپزی محله دولتخواه خبر می دهد که احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز در این باره می گوید: کوره های آجرپزی یکی از آثار تاریخی و ماندگار این منطقه به حساب می آید و با اجرای طرح های مختلف می توان باعث جذب گردشگر و سرمایه گذار در محله دولتخواه شد.

سری به راضیه کمانی مدیر امور بانوان منطقه 19 زدیم تا ببینیم شهرداری برای رفع مشکلات آلونک نشینان دولتخواه چه راهکارهای زودبازده ای را در نظر گرفته است.

کمانی با اشاره به خدمات ارائه شده به این افراد می گوید: در فواصل زمانی مختلف سبد کالا و مواد شوینده و بهداشتی در میان ساکنان کوره ها توزیع می کنیم.

روزهای پنجشنبه هم در سرای محله دولتخواه جنوبی پزشک مستقر می شود تا بحث درمانی این افراد به صورت رایگان انجام شود.

اما به طور کلی بیشتر تلاش ما برای آموزش و توانمندسازی بانوان و کودکان ساکن در کوره های آجرپزی است.

کار تحصیل 17 کودک بازمانده از تحصیل این محدوده انجام شده و در ادامه سعی داریم با استفاده از توان و تجربه یکی از کارآفرینان موفق در حوزه قالیبافی، زمینه اشتغالزایی بانوان ساکن در کوره ها را هم فراهم کنیم.


کلید واژه ها: ساختمان - ساختمان سازی - پایتخت - کارگران - منطقه - جدید - میراث فرهنگی - منحصربه فرد - حاشیه نشینی - تعطیل - ایرانیان - هایی - شهرداری - ورزشگاه - فرهنگی - شهریار - مشکلات - تعطیلی - بوستان - مقاومت - گزارش - حاشیه - مرتضی - توسعه - اجاره - میراث - زندگی - امروز - درآمد - سفال

آخرین اخبار سرویس:
استخدام سالن دار آقا جهت کار در رستوران در جاده چالوس

استخدام مهندس جوش دارای مدرک Full level NDT در شهرک شمس آباد

افزایش گرمای جهانی و خسارت تریلیونی در اقتصاد جهان

استخدام کارشناس منابع انسانی دریک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

بهره مندی از ظرفیت هنر در اجرای مأموریت های پلیس

شهروند خوب، پایه گذار شهر خوب

ویدئو / اظهارات روحانی درباره «ارز» و «تحریم»

پروازهای فرودگاه رشت

طرح های انتقال آب به کجا رسید؟

نگاهی به رشد مصرف بنزین در ایران

تداوم قراردادهای اتکایی مشروط به امکان انتقال ارز

رشد بیش از 34 درصدی قیمت مسکن در تهران / منطقه 5 صدرنشین تعداد معاملات + نمودار

فلج شدن حمل و نقل در برزیل با ورود به هشتمین روز از اعتصاب ها

قیمت رسمی یورو و دلار افزایش یافت

بهشهر مقام نخست کشت گندم

افزایش مصرف قلیان در زنان ایرانی

هزینه جاری نهادهای اجرایی سمنان کاهش یابد

افزایش گرمای جهانی و خسارت تریلیونی در اقتصاد جهان

فروش گوشت بز و میش به جای بره و بزغاله

کار و کسب مشاوران املاک در مشهد کساد است

استفاده از RD و تغییر در سبک کشت گندم در آفریقا

استخدام شرکت مواد غذایی ستارگان البرز

استخدام چهاررده شغلی در شرکت معتبر پیمانکاری

اینکه می گویندمردم30میلیارد دلار در خانه هاشان دارند،غیرعلمی است/اقتصاد زیرزمینی دلارها را بلعیده

استخدام راننده جهت پخش تخم مرغ در اهواز

با 150میلیون کجای تهران می توان خانه خرید؟ + جدول

فرسوده ترین منطقه تهران در بازار مسکن + جدول قیمت

استخدام سه ردیف شغلی در رستوران سلف سرویس ایرانی

22 دلیل گران شدن دلار اعلام شد

کاهش نسبی بهای جهانی طلا

معاون وزیر آموزش و پرورش: پیش دبستانی خصوصی نمی شود

ردپای "کلاه سفیدهای مرگبار" به قارچ های پرورشی هم رسید!

کار و کسب مشاوران املاک در مشهد کساد است

بازی دلار در ترکیه!

افزایش 41 درصدی سود بانک ملت

هزینه جاری نهادهای اجرایی سمنان کاهش یابد

قیمت جهانی طلا امروز 1397/03/07

قیمت رسمی یورو و دلار افزایش یافت

زمان مجمع سالانه و عادی بطور فوق العاده 3 شرکت

خروج موقت 6 شرکت بورسی در پایان معاملات امروز

تولید گاز فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی آغاز شد

استخدام رویه کوب آقا جهت کار در کارگاه در کرج

استخدام کارشناس حقوق به منظور لایحه نویسی قضایی در تهران

استخدام نیرو جهت کار در رستوران فرودگاه بین المللی قشم

استخدام منشی با مدرک لیسانس مهندسی شیمی یا صنایع چوب

استخدام کارشناس پشتیبان اینترنت خانم در شهر تهران

استخدام دستیار جهت یک آزمایشگاه موادغذایی در شهر تهران

استخدام مشاور جهت املاک در کرج

استخدام منشی خانم جهت کار در آموزشگاه زبان در کرج

استخدام ویزیتور در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام راننده با نیسان یخچالدار جهت کار در تهران

امیدواریم واحدهای اجرایی تأمین اجتماعی اهتمام بیشتری برای اجرای این قانون داشته باشند

تفاهم نامه پایش سوخت دیزل امضا شد/ جایگاه های عرضه کننده سوخت یورو4 در اپلیکیشن پمپ بنزین یاب اطلاع رسانی می شود

استخدام کارشناس شیمی جهت کار در آزمایشگاه تحقیقاتی در تهران

خط لوله بصره صادرات گاز را توسعه می بخشد

حق بیمه قراردادهای حمل و نقل مواد نفتی به چهار درصد ناخالص کارکرد تقلیل یافت

50 طرح صنعتی در چهارمحال و بختیاری به بهره برداری می رسد

حمایت از بنگاه ها در روزهای سخت

بانک ها باید در زیان بنگاه ها سهیم باشند/ مجلس پیگیر معوقات تولیدکنندگان است/کارخانه ها فقط با 30 درصد ظرفیت شان کار می کنند/ حمایت از تولید با سود بانکی 18درصدی ممکن نیست

اینجا برق تاریکی می بخشد

آغاز برداشت گل محمدی در خمین

حلقه مفقوده آموزش های فنی وحرفه ای

نقش صندوق های جسورانه در توسعه اقتصاد دانش بنیان بررسی شد

مقایسه اسنپ با همتایانش در سراسر دنیا

خارجی ها 70 مگاوات برق خورشیدی در یزد تولید می کنند

وضعیت تورهای روسیه در ایام بازی های جام جهانی فوتبال

تعیین مستمری بازنشستگی براساس نظام امتیازبندی

ایجاد توازن در سبد پروژه های توسعه

در پی خروج آمریکا از برجام ،توتال به دنبال جایگزینی قبرس با ایران است

هشدار فرونشست دشت اصفهان

75 درصد از حجم سد های استان خالی است

ساماندهی فاضلاب ورودی به زریوار تا پنج ماه دیگر

تبعات برقی خشک ترین سال خوزستان

ایجاد فوری بازار دوم ارز

چرا چشم پوشی از بازار خودروی ایران سخت است؟

500 زن زندانی بدهکار چشم انتظار کمک برای آزادی

بهارستان نشین ها پیگیر رفع مشکلات بخش تولید

سهم بری تجهیزات مدارس از اعتبارات استانی افزایش یابد

برداشت انگور از تاکستانهای قصرشیرین آغاز شد

چالش جدید برای گردشگران خروجی

سالن ترانزیت فرودگاه ایرانشهر آماده افتتاح است

باران کام زنبورداران کردستانی را تلخ کرد

استخدام تعدادی نیروی خانم در یک سالن زیبایی در اهواز

استخدام راننده لیفتراک جهت کار در محدوده شاد آباد

استخدام کارشناس الکترونیک جهت آزمایشگاه تولید قطعات خودرو

125 زندانی جرایم غیرعمد در انتظار کمک خیران

استخدام 6 ردیف شغلی در شرکت پیشگامان صنعت نفت خراسان در تهران

استخدام پیک موتوری جهت کار در عکاسی در بندر عباس

کشن کلزا در بیله سوار 350درصد افزایش یافت

استخدام مهاجران گشت راد در اهواز

استخدام کارشناس محیط زیست یا بهداشت محیط

استخدام خانم با مدرک کارشناسی مکانیک مسلط به کامپیوتر

تولید گاز فازهای 22 تا24 پارس جنوبی آغاز شد

افزایش قیمت دلار/ رشد 220 ریالی نرخ یورو

پیشرفت فیزیکی 90 درصدی ساخت بند و بندسار های منطقه گزی جاسک

تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز در بابل

فروش اقساطی اچ30 کراس اتوماتیک

50 میلیارد ریال برای توسعه ورزش جنوب ایلام اختصاص یافت

پیامد تغییر وضعیت بازار مسکن برای «خرید زوجین»

بهره برداری از فاز اول پارکینگ مصلای اردکان

اینجا نان آجر شده است!

اینجا نان آجر شده است!