مطالب مرتبط:
هشدار صندوق بین المللی پول نسبت به صف بندی تعرفه ای چین و آمریکا
آمریکا پایگاه پهپادی در نیجر می سازد
شویگو: تهاجم آمریکا به سوریه نقض تمام قوانین بین المللی بود
کج فهمی آمریکا درباره بیانیه کره شمالی راجع به تعلیق فعالیت های هسته ای و موشکی
سفیر انگلیس در تهران: ادامه اجرای برجام به نفع همه است/ خروج آمریکا از توافق هسته ای اشتباه است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 اردیبهشت 1397 ساعت 04:262018-04-25بين الملل

رضا جلیلی تأثیرات سوء سند بازبینی وضعیت هسته ای ایالات متحده آمریکا بر صلح و امنیت بین المللی - پایگاه تبیین


سند بازبینی وضعیت هسته ای ایالات متحده که در اوایل سال جاری میلادی منتشر شد، با افزایش رقابت تسلیحاتی، تأثیراتی نامطلوب بر صلح و امنیت بین المللی برجای می گذارد و همچنین می تواند تضعیف کننده ی زیرساخت های حقوقی خلع سلاح هسته ای باشد.

- تأثیرات سوء سند بازبینی وضعیت هسته ای ایالات متحده آمریکا بر صلح و امنیت بین المللی - پایگاه تبیین سند بازبینی وضعیت هسته ای ایالات متحده که در اوایل سال جاری میلادی منتشر شد، با افزایش رقابت تسلیحاتی، تأثیراتی نامطلوب بر صلح و امنیت بین المللی برجای می گذارد و همچنین می تواند تضعیف کننده ی زیرساخت های حقوقی خلع سلاح هسته ای باشد.

رژیم خلع سلاح و کنترل تسلیحات بر مبنای ایده خلع سلاح ایده آلیستی و کنترل تسلیحات رئالیستی بنا نهاده شده است.

[1] متفکران رئالیستی معتقد هستند که با عنایت به واقعیت “قدرت” که جوهر سیال و قوام دهنده روابط بین الدول است و نیز تا زمانی که می توان از منافع و امنیت ملی کشورها سخن به میان آورد، نمی توان نقش بازی سیاست را در عرصه جهانی نادیده انگاشت.

ازاین روست که ایالات متحده برای حفاظت از باقی مانده های ابرقدرتی دهه های گذشته و تلاش برای ثبات قدرت نفوذ هژمونیک خود بر دنیا و نیز رهایی از هزینه های یک جنگ احمقانه در عوض خلع سلاح کامل، احتمالاً بر اصل رژیم کنترل تسلیحات برای داشتن تسلیحات اتمی وفادار خواهد ماند.

[2] مسابقه تسلیحاتی برای بازدارندگی هسته ای در دوران جنگ سرد از سوی سردمداران دو بلوک شرق و غرب جزو رهیافت های اصلی در حفظ تعادل جهانی قرار گرفت.

این ابزار واکنشی(بازدارندگی) طبق این برداشت خاص که بازدارندگی تضمینی قابل توجه در برابر حوادث خطرناک است به این دلیل که کشورها را وادار به مراقبت از تسلیحات خود می کند همچنان جزو اصول سیاست بین الملل کشورها برای بقا است.

مضافاً این برداشت تاریخی از بازدارندگی که معتقد است سلاح های هسته ای به حفظ ثبات در طول جنگ سرد و تأمین صلح در طول دوران بی ثباتی بعدازآن کمک کرده است هنوز هم ادامه دارد.

بااین حال اقتضائات امنیت ملی آمریکا ایجاب می کند تا نسبت به سیاست هسته ای این کشور بازنگری صورت پذیرد.

چراکه توان هسته ای جزو مهم ترین منابع قدرت و تفوق آمریکا برای تضمین امنیت جایگاه جهانی خود است.

پس چرخه اتمی آمریکا نیازمند همگامی با تحولات امنیتی جهانی است.

نهایتاً به دلایلی که گفته شد این بازبینی در 18 ژانویه سال جدید میلادی (2018) تحت عنوان بازنگری وضعیت هسته ای منتشر شد و به عنوان چهارمین سند مشابه خود، راهبرد هسته ای برای چند سال آینده ایالات متحده آمریکا را اتخاذ نموده است.

در این یادداشت به پیامدهای بین المللی این اقدامات خواهیم پرداخت.

1-نگاهی به برنامه بازبینی جدید هسته ای ایالات متحده آمریکا 1-1-محرک ها، اهداف و راهبردهای جدید پیش بینی شده در سند 2018 سند جدید، برنامه بازبینی هسته ای آمریکا در دی ماه سال جاری(1396) بر روی وب سایت وزارت دفاع آمریکا قرار گرفت.

سندی که استراتژی هسته ای امریکا را در چند سال آینده با امعان نظر به چالش های موجود، پیش بینی آینده و با نظر به قابلیت های فعلی و آینده خود و همچنین چگونگی تعامل با کشورهای رقیب تعیین کرده است.

برنامه جدید در پی خطاب رییس جمهور امریکا ترامپ، به وزیر دفاع امریکا پنس بازنویسی شد، زمانی که گفت: وزیر جدید باید یک سند بازبینی جدید هسته ای را تدوین کند تا اطمینان حاصل شود که بازدارندگی هسته ای ایالات متحده مدرن، قوی، انعطاف پذیر، آماده و مناسب برای جلوگیری از تهدیدات قرن بیست و یکم و اطمینان بخش برای متحدان ما است .

[3] سیستم جدید هسته ای آمریکا بعد از برنامه قبلی که در سال 2010 توسط دولت قبلی به ریاست اوباما با راهبرد کاهش وابستگی به سلاح هسته ای تهیه گردیده بود، تنظیم شده و در چند سال آینده قاعده حرکت کشور مذکور را تشکیل خواهد داد.

در خصوص ارزش حقوقی این سند می توان گفت که این سند یک بیانیه دولتی متضمن برنامه ریزی برای برخی فعالیت های داخلی است.

بنابراین در وهله اول اثر سیاسی دارد و ممکن است به لحاظ سیاسی ایالات متحده آمریکا را تحت فشار افکار عمومی و نهادهای بین المللی قرار داده و یا نسبت به دسته ای از کشورهای نام برده شده در بخش ششم این سند ادعاهای سیاسی محدودی را ایجاد نماید.

البته به لحاظی احتمال دارد که در خصوص تعهدات بدیعی که ممکن است در این سند آورده شود، تعهد حقوقی بین المللی یک جانبه ی غیر قابل استیفایی ایجاد گردد.

همچون تعهد آمریکا به دفاع از متحدانش.

علت اینکه می گوییم تعهدات غیر قابل استیفا، بدین دلیل است که در زمان جنگ سرد، انگلیس و فرانسه به دلیل عدم اطمینان از همراهی آمریکا آنان در مقابل پیشروی و در صورت بروز یک جنگ هسته ای با شوروی، اقدام به پیگیری برای به دست آوردن توانایی هسته ای نمودند.

درحالی که همان زمان نیز چنین تعهدی بر عهده آمریکا نسبت به دفاع از متحدانش وجود داشت.

علت اینکه اساساً این سند تعهد حقوقی را متضمن نیست به این دلیل است که سند مذکور بیانیه ای بیش نبوده و مظروف هیچ دستور اجرایی بالفعلی نیست و تا اقدامات پیش بینی شده در آن تحقق نپذیرد نمی توان ادعایی را بر علیه کشور مزبور ایفاد نمود.

سند جدید ضمن تبیین استراتژی نوین آمریکا که همان بازگشت به بازدارندگی ساده هسته ای است، نسبت به موقعیت فعلی ایالات متحده آمریکا در چارچوب بازی بازگشت به رقابت قدرت های بزرگ اقداماتی را در چند سطح پیش بینی می کند.

در روبنای این طرح به وضوح بازگشت به سیاست بازدارندگی مورد تأیید و تأکید قرار گرفته است.

همچنان که اندیشمندان و سیاستمداران نیز این رجوع دوباره را تأیید می کنند.

در بخش ششم این سند استراتژی های آمریکا برای مقابله با آنچه در ادبیات سیاست خارجی آمریکا چالش های امنیتی نامیده می شود، تدوین شده است.

در صفحه دوم این سند آمریکا مدعی نقض تعهدات بین المللی توسط چین و خصوصاً روسیه شده است.

در پاراگراف سوم از همین صفحه به وضعیت جدید کشورهای تجدیدنظرطلب یعنی روسیه و چین پرداخته و بیان می دارد که این دو کشور تهدیدهای جدیدی را بر ضد ثبات استراتژیک که بنای حفظ وضع موجود صلح آمیز است، ایجاد کرده اند.

ازجمله اینکه روسیه تسلیحات استراتژیک خود را گسترش داده است.

آمریکا با استناد به پیمان منع موشک های هسته ای میان برد[4] مدعی است که روسیه این معاهده را نقض کرده است.

در محاسبات آمریکا، دو کشور روسیه و کره شمالی در تهدیدات جدید هسته ای وارد شده اند و ممکن است به همراه چین اقداماتی را در فضای سایبر و یا رفتارهای فزاینده تهاجمی به وجود بیاورند.

به نظر آمریکا این روند را نمی شود با سیاست های بازبینی وضعیت هسته ای 2010 تحت کنترل قرار داد.

علت آمادگی تاکتیکی آمریکا برای مقابله هسته ای در برابر حملات احتمالی استراتژیک غیرهسته ای کشورها نیز وجود همین توانایی هایی کشورهای رقیب و یا دشمن است.

2-1-الزامات پیش بینی شده مواردی که مورد نظر وزارت دفاع آمریکا برای تغییرات قرار گرفته زمانی که صورت عمل به خود بگیرد یا به عبارتی اقدامات پیش بینی شده در برنامه اجرایی شود، آثار حقوقی رخ خواهد نمود.

بنابراین ناچاریم برای بررسی وضعیت حقوقی آتی این اقدامات، با فرض انجام شدن آن ها اقدام به بررسی نماییم.

همچنان که اشاره شد سند جدید مسئولیتی برای ایالات متحده امریکا بار نمی کند مگر زمانی که برنامه های پیش بینی شده تحقق پذیرفته و یا نسبت به آن ها دستور اجرایی صادر شود که در چنین صورتی نقض تعهدات بین المللی آمریکا به ثبوت خواهد رسید.

الزامات زیر گزاره های جدید و مهم سند بازبینی هسته ای 2018 هستند که مکمل سند هسته ای 2010 است.

این گزاره ها به لحاظ داشتن یا فقدان آثار و جنبه های حقوقی(و سیاسی)، مورد بررسی قرار می گیرد: توصیه برای ساخت دو موشک جدید بالستیک(SLBM) و موشک کروز هسته ای دریا پایه(SLCM)، (در راستای تکمیل ظرفیت و پوشش شکاف های فنی موجود).

نوسازی زرادخانه هسته ای آمریکا، (به جهت کهنگی و مقابله با نوسازی روسیه) تغییر ملاک های قبلی برای آغاز مقابله هسته ای، (ایجاد توان برای مقابله در برابر حملات هس ته ای محدود و درواقع توسعه محدوده استفاده از سلاح های هسته ای)، ودستور آمادگی برای یک آزمایش هسته ای(به عنوان هشدار برای برخی کشورهای سرکش همچون ایران).

2-برنامه جدید هسته ای آمریکا و رژیم خلع سلاح جهانی 1-2-برنامه هسته ای و رژیم خلع سلاح و کنترل تسلیحات(منع گسترش سلاح های هسته ای) ماده 38 اساسنامه دیوان بین المللی دادگستری برخی منابع تعهدات کشورها را ذکر نموده است.

البته امروزه منابع دیگری نیز برای اعمال بین المللی احصاء شده اند که در کنار منابع اصلی یعنی عرف و معاهدات و اصول کلی ، اعمال یک جانبه کشورها و قواعد آمره بین المللی وارد شده است.

[5] حال ابتدا باید وضعیت این سند را به لحاظ جایگاه حقوقی آن مشخص نماییم تا سپس موضع حقوق بین الملل مشخص شود.

به نظر می رسد که این سند صرفاً بیانیه داخلی است که متضمن هیچ گونه حکم عملی که مغایر صریح با تعهدات بین المللی آمریکا باشد نیست ولی این به معنای نفی هرگونه تعهد حقوقی دولت ایالات متحده هم نیست.

همچنان که در ادامه مسئولیت آمریکا در قبال عملکرد هسته ای اش مشخص خواهد شد.

بنابراین با فرض تحقق چهار مورد فوق بر اساس رابطه حقوقی که با عرف و رژیم معاهداتی خلع سلاح دارند، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

گفتنی است که استفاده از تسلیحات هسته ای کاملاً معارض با قواعد آمره بین المللی[6] است.

تولید سلاح های هسته ای در اواخر جنگ جهانی دوم، نظم حقوقی بین المللی را به صورت اساسی بر هم زد.

توسعه این سلاح ها نیز پدیده ای غامض را فراروی این نظام قرار داد که هنوز هم ابعاد اساسی آن حل نشده باقی مانده است.

[7] بدین جهت است که تفکر از بین بردن سلاح های کشتارجمعی راهکاری بسیار مهم است و یا حداقل کنترل کمی و کیفی این نوع سلاح ها می تواند عامل مهمی برای تحقق صلح باشد.

این فکر در قالب برخی دیدگاه ها و نظریه های روابط بین الملل مانند ارمان گرایی و واقع گرایی خود را آشکار ساخته و در برخی مواقع ازجمله امضای معاهدات متفاوت نمایان گردیده است.

[8] رژیم خلع سلاح و کنترل تسلیحات مجموعه ای از معاهدات دو و چندجانبه است و همچنین عرف بین المللی را شامل می شود.

2-2-تأثیرات غیرقابل قبول بروندادهای حقوقی بازبینی وضعیت هسته ای بر رژیم خلع سلاح در اکتبر سال 2014 میلادی جزایر مارشال شکایاتی را بر علیه چند کشور ازجمله انگلیس نزد دیوان بین المللی دادگستری مطرح نمود.

[9] طبق دادخواست های تقدیم شده به دیوان، خواسته مجمع الجزایر مارشال این بود که “سه کشور هسته ای انگلیس، هند و پاکستان به علت عمل نکردن به تعهدات خود در زمینه خلع سلاح هسته ای و کنار نگذاشتن مسابقه تسلیحاتی هسته ای” در دیوان بین المللی دادگستری تحت پیگرد قضایی قرار گیرند.

در این دادرسی دیوان صلاحیت خود را احراز نکرد و نهایتاً این فرصت نیز برای تعیین تکلیف نهایی در خصوص وضعیت حقوقی تسلیحات هسته ای و رژیم خلع سلاح از دست رفت.

فلذا بر اساس آنچه قبلاً گفته شد تأثیر سند بازبینی وضعیت هسته ای بر حقوق بین الملل را می توان در یافته های زیر خلاصه نمود.

اولاً اقدامات فعلی امریکا بر خلاف عرف بین المللی و روح معاهدات بین المللی برای کنترل تسلیحات و رژیم خلع سلاح جهانی است.

چراکه روند فعلی در زمینه اقدامات هسته ای نه تنها آمریکا بلکه سایر قدرت های هسته ای موافق اهداف اراده های شکل گرفته در قالب معاهدات خلع سلاح و حقوق بشردوستانه نیست.

ثانیاً این نوع اقدامات (توسعه همه جانبه توانمندی های هسته ای نظامی) با ادعاهای یک طرفه و بدون ارائه دلایل حقوقی همراه است که نتیجه منطقی این نوع برخورد با نظام حقوقی-سیاسی بین المللی موجب از بین رفتن همگرایی بین المللی و به وجود آمدن موانع نسبت به اتخاذ رهیافت های حقوقی برای رسیدن به صلحی پایدار خواهد شد.

ثالثاً باید متذکر شد که سلاح های هسته ای به عنوان مهم ترین سلاح های کشتارجمعی و با توجه به قدرت تخریبی عظیم غیرقابل کنترلی که دارند، کاملاً غیر منطبق و مغایر با اصول تناسب و تفکیک[10] -آن گونه که نسبت به این دو اصل در حقوق بین الملل بشردوستانه پرداخته شده- هستند.

بنابراین نقض حقوق بین الملل یکی بدترین پیامدهای اقدامات جدید آمریکا در آینده ای نه چندان دور خواهد بود.

3-برنامه جدید هسته ای امریکا و روابط بین الملل نمودهای سیاسی-امنیتی در فضای بین الملل 1-3-آستانه هسته ای آیا راهبرد جدید هسته ای آمریکا تهدیدات هسته ای را افزایش داده یا احتمالاً در آینده افزایش خواهد داد؟ و یا کاهش داده است؟ پاسخ ما به این سؤال می تواند این معما را حل کند که آیا این سند می تواند صلح را تضمین کند یا اینکه دلیلی خواهد بود بر شکست دوباره سیاست تهاجمی نومحافظه کاران آمریکا.

در پاراگراف سوم از صفحه 54 سند می خوانیم: [سیاست های هسته ای جدید] آستانه هسته ای را کاهش نخواهد داد.

در مقابل گسترش گزینه های ایالات متحده در پاسخ [به حملات]، آستانه ی هسته ای را افزایش داده و کمک می کند احتمال ساخت تسلیحات هسته ای [از سوی دشمنان] کاهش یافته و دشمنان در افزایش محدود تنش های هسته ای هیچ مزیتی برای خود متصور نباشند.

جان وولفاستال در یادداشتی[11] با اشاره به ادعای وزارت دفاع آمریکا که بیان می دارد: “متقاعد کردن دشمنانی که حتی استفاده محدود از سلاح های هسته ای، هزینه بیشتری نسبت به تحمل آن ها می تواند داشته باشد، درواقع این آستانه را افزایش می دهد(پاراگراف 5 از صفحه دوم مرور کلی سند) ” ، برعکس معتقد است که آستانه هسته ای کاهش خواهد یافت.

آدام مونت عضو ارشد شورای روابط خارجی آمریکا علت این امر را در نگاه از بالا به پایینی ترامپ می داند.

[12] سنت پرخاش جویانه تیم ترامپ دوباره تنش و ایجاد فشار را در سیاست خارجی آمریکا در پیش گرفته است.

آیا در نظر رییس جمهور ایالات متحده روسیه واکنشی به این اقدام نخواهد داشت و یا مرعوب این حرکت آمریکا خواهد شد؟ به نظر می رسد که امکان ندارد روسیه دست روی دست گذاشته و همچنان ناظر بر به هم خوردن توازن قوای خود با آمریکا و به نفع آمریکا باشد.

به گفته کنت والتز که یکی از دلایل اقبال کشورها به سلاح های هسته ای را تقویت جایگاه بین المللی کشورها می داند.

[13] اگر تصمیمات جدید هسته ای آمریکا متضمن هیچ پاسخی از سوی روسیه نباشد باید ادعای وزارت دفاع آمریکا مبنی بر افزایش آستانه هسته ای را پذیرفت ولی وزارت خارجه روسیه اعلام داشته که تمامی تدابیر لازم را برای حصول اطمینان از امنیت خود با توجه به رویکردهای تعریف شده در دکترین هسته ای آمریکا به کار می بندد.

[14] بااینکه این موضع دقیق و قابل محاسبه نیست ولی بااین حال ادعای فوق را رد می کند.

این مسئله مخصوصاً با توجه به مثلاً گزاره سوم که شرایط پاسخ هسته ای را به صورت ملموسی پایین آورده، دقیقاً این نوع اقدام نظامی یعنی پاسخ با بمب هسته ای را هموارتر کرده است.

همان طور که در بخش دوم به ادعای آمریکا مبنی بر تنظیم برنامه جدید برای منصرف کردن روسیه از نقض پیمان منع موشک های هسته ای میان برد اشاره شد، وولفاستال بیان می دارد که هنوز مشخص نیست که ساخت موشک جدید آمریکا بتواند روسیه را به رعایت کامل پیمان مذکور وادار کند یا نه.

[15] این نویسنده به نقل از تحلیلگران بزرگ یکی از تهدیدات این روند را “بی ثباتی تسلیحاتی” می داند.

بی ثباتی که هرج ومرج تسلیحاتی را در پی خواهد داشت.

به نظر می رسد که در این خصوص موضع سیاست خارجی دولت آمریکا تعیین کننده خواهد بود.

سیاست خشن دولت آمریکا در ارتباط با برجام، حمایت نظامی و سیاسی از عربستان در جنگ علیه یمن، نوع برخورد با داعش یا دستورات جدید ترامپ مبنی بر افزایش فعالیت های امنیتی برخی نهادهای کشور مذکور، کاملاً روشن است.

بنابراین در حالتی که در داخل و خارج آمریکا نگرانی از بروز چالش های جدید نظامی وجود داشته و دشمنان آمریکا نیز واکنش های مشابه دارند، احتمالاً آسمان آستانه هسته ای تنگ تر خواهد شد.

شکل 1 فعالیت های نظامی هسته ای کشورها.

آمریکا معتقد است اطلاعات جدول تفاوت فاحشی را میان فعالیت های آمریکا برای توقف اقدامات هسته ای با سایر کشورهای دارنده سلاح های اتمی نشان می دهد و نیز حاکی از اقدامات خلاف همان کشورها در راستای رعایت رژیم کنترل تسلیحات است.

3-2-رقابت بازدارنده یا بازدارندگی اندیشکده بروکینگز مصاحبه ای را با برخی مسئولین آمریکایی در خصوص برنامه بازبینی راهبرد هسته ای آمریکا به لحاظ مواضع فنی و سیاسی دولت آمریکا را مورد بررسی قرار داده است.

در این گزارش[16] ترچنبرگ معاون وزیر دفاع آمریکا خاطر نشان می کند که “در مقایسه با تحولات رخ داده در چندین سال گذشته، در ایالات متحده برای دو دهه هیچ نوع جدیدی از سلاح های هسته ای یا سیستم های پرتاب و انتقال غیر از بمب افکن های اف35 ساخته نشده است.

ما به جای آن، بازدارندگی هسته ای خود را با برنامه های توسعه زندگی، پایدار ساختن سیستم ها و سیستم عامل های فراتر از دهه های گذشته و خدمات طراحی شده، حفظ کردیم”.

ترچنبرگ به نقل از وزیر دفاع سابق آقای کارتر بیان می دارد که ” اگر مسابقه تسلیحاتی در حال انجام است، ایالات متحده به وضوح یک شرکت کننده نیست”.

[16] ولی برعکس این سنت، دولت ترامپ اعتقاد دارد که تسلیحات هسته ای بدون تغییرات بنیادین قابل حذف کامل نظامی نیست.

مطمئناً همین گونه است.

و همین طور است کانالیزه شدن موارد استفاده از تسلیحات اتمی.

در بیانیه ای که روسیه در واکنش به سند بازبینی هسته ای منتشر ساخت، چنین نتیجه گیری شده: بدین ترتیب به نظر می رسد طرف آمریکایی با اعلام آمادگی خود برای به کارگیری سلاح هسته ای برای ممانعت از اینکه روسیه دست به چنین اقدامی نزند، درواقع تلاش کرده تا حق مسکو برای دفاع از خود در برابر تجاوزات نظامی را نادیده بگیرد که به هیچ وجه قابل قبول نیست .

[17] بنابراین می توان به این مسئله پی برد که مسابقه ی تسلیحاتی مجدداً آغازشده است.

مسابقه ای که جز وحشت به خطر افتادن صلح جهانی گرچه نسبی، ارمغان دیگری ندارد.

گسترش تسلیحات هسته ای و نیز افزایش تلاش ها برای رسیدن به چنین توانایی ها از سوی دیگر کشورها و یا تروریست ها (که ایالات متحده در این مورد نیز ابراز نگرانی کرده است)، مطمئناً خطر برخوردهای فاجعه آمیز و غیرقابل تصور را چندین برابر خواهد کرد.

اسراییل در حمله به تأسیسات هسته ای عراق نشان داد که یک ضربه پیشگیرانه می تواند امری ممکن باشد و نیز تا حدودی مثمر ثمر واقع شد.

ولی این مسئله نتیجه مهمی را در پی داشت و آن تقویت تصمیم اعراب برای رسیدن به سلاح هسته ای بود.

این مثال نشان می دهد که در فضای رقابتی میان قدرت های هسته ای خصوصاً روسیه و آمریکا، روسیه این اقدام آمریکا را بی پاسخ نخواهد گذاشت و یحتمل این پاسخ اثر بازدارندگی آمریکا را حداقل به بازدارندگی متقابل تقلیل خواهد داد.

و البته شاید این تنها اثر مثبت اجباری باشد که قابل تصور است.

هرچه قدرت بزرگ تر در موازنه با قدرت کوچک تر باشد بهتر است.

3-3-ثبات استراتژیک اگر پاسخ ما به این سؤال مثبت باشد که آیا حفظ موجودیت و یا امنیت ملی برای یک کشور اولین مقصود در سلسله مراتب اهداف و شاید مهم ترین هدف غایی آن است، آنگاه می توان گفت که پیمان INF این هدف را در قسمتی از پازل امنیت ملی دو کشور روسیه و آمریکا برآورده ساخته است.

در طول 30 گذشته بر اساس پیمان مذکور دو کشور متعهد به محدودسازی تولید در حد صفر موشک های میان برد بوده اند.

نتیجه این موافقت نامه یا پیمان های سالت یک و یا استارت، ثبات استراتژیکی بود که در دوران عادی تنش زدایی با ایجاد اطمینان دو کشور از پایداری موازنه قدرت میانشان به دست می آمد.

و این خود مانع از بروز مسابقه تسلیحاتی می شد که عامل هرج ومرج تسلیحاتی جهانی است.

در زمینه صلح بین المللی حقوق می تواند نقش ارزنده ای ایفاء کند و این از طریق معاهدات امکان پذیر است.

همچنان که پیمان های میان آمریکا و روسیه که حالت ثباتی را در طول سال های گذشته در روابط بین این دو کشور ایجاد کرده بود، قابل ذکر است.

4-نتیجه گیری در پایان باید گفت که سند بازبینی هسته ای امریکا تأثیرات مهمی را در سیاست بین الملل خواهد گذاشت.

ایجاد اصطکاک بین المللی، افزایش سلاح های هسته ای، ورود به مسابقه تسلیحاتی همه عاملی هستند که می توانند منجر به پس رفت تمایلات صلح آمیز شوند.

امنیت بین المللی با وضعیت های ضد ثبات و تغییر وضع موجود ناهنجار مواجه خواهد گشت.

بی اعتنایی به روند رو به رشد رژیم خلع سلاح و کنترل تسلیحات که از طریق تعهدات حقوقی همچون موافقت نامه های دو و چندجانبه بین المللی امکان پذیر شده، عامل تضعیف قدرت الزام آوری این اسناد خواهد شد.

نتیجه منطقی این خواهد شد که کشورها خصوصاً دولت های در معرض تهدیدات بین المللی بیش ازپیش به سوی دستیابی به توانمندی نظامی هسته ای خواهند رفت.

این موضوع با توجه به سیاست خارجی تهاجمی آمریکا و نیز برنامه جدید هسته ای و یا مناسبات تهدیدآمیز میان آمریکا و کره شمالی یا با ایران، در حوزه ادبیات و نیز اندیشه منشأ بسیاری از بداخلاقی ها و بروز گفتمان های غیرصلح آمیز و یا ادبیات پرخاشگرانه خواهد شد.

آلوده شدن فضای فکری جامعه جهانی به ادبیات غیرقابل پذیرش جنگجویانه و هراس آور برای دولت ها و مردمان جهان، خود ثمره ی از بین رفتن حالت ثبات بین المللی است.

بالطبع اقدامات جدید نظامی باعث افزایش فعالیت های امنیتی نیز خواهد شد که این نیز عامل افزایش تنش های امنیتی در داخل و خارج کشورهای خصوصاً درگیر خواهد بود.

در این میان به نظر می رسد اثر دکترین تضمین های امنیتی منفی کمرنگ شده و با شدت گرفتن رقابت های هسته ای اتحادها و ائتلاف های دوباره ای شکل خواهد گرفت.

آمریکا با استراتژی خود در پی گشودن راهی جدید به سوی صلح است.

صلحی که مطلوب امریکا باشد و به عبارت دقیق تر صلحی که روشی است به سوی رسیدن به آرمان سلطه آمریکا.

و نیز در طرف دیگر تمام حقوق و دکترین های صلح جو برای رسیدن به صلح در تلاش اند.

صلحی که تنها راه آن را امحاء کامل تسلیحات کشتارجمعی در چارچوب رژیم خلع سلاح و کنترل تسلیحات می داند.

منابع: [1] آدام مونت، برنامه هسته ای دردسرساز آمریکا، ترجمه ی شورای راهبردی روابط خارجی، 28 بهمن 1396، قابل بازیابی در پیوند زیر: https://goo.

gl/2ZJ2ST.

[2]کنترل تسلیحات برخلاف رژیم خلع سلاح مانع از حفظ تسلیحات هسته ای نمی شود.

بلکه ابزاری است در دست صاحبان سلاح های هسته ای تا بتوانند از طریق رژیم کنترل تسلیحات مانع از دستیابی دیگر کشورها به سلاح های هسته ای شده و از طرفی نیز بتوانند توان هسته ای خود را حفظ نمایند.

این عملکرد ریشه در اندیشه های رئالیستی دارد.

[3] Nuclear Posture Review (2018), p.

1.

[4] Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty (1987).

[5]موسی زاده، رضا: بایسته های حقوق بین الملل عمومی، نشر میزان، چاپ بیست و پنجم، زمستان 95، صفحه 218٫ [6]قواعد آمره یا jus cogens مقررات بنیادین بین المللی خدشه ناپذیری است که هر شخص حقوقی چه در حقوق داخلی کشورها و یا در حقوق بین الملل در قبال نقض آن مطلقاً مسئول است.

همانند تجاوز ارضی یا جنایت جنگی.

[7]ساعد، نادر: منع مطلق کاربرد سلاح هسته ای: نظم حقوقی در حال گذار،مجله سیاست دفاعی، سال 15، شماره 58، بهار 86، صفحه اول، چکیده.

[8]قاسمی فرهاد و پوردست زهرا، چرخه سیستمی قدرت، ثبات استراتژیک و رژیم کنترل تسلیحات در منطقه خاورمیانه، فصلنامه پژوهش های روابط بین الملل، دوره نخست،شماره هفتم، بهار1392٫ [9] Legality of the Threat or Use of Nuclear Weapons, International Court of Justice, at: http://www.

icj-cij.

org/en/case/95.

[10] The Protocols Additional to the Geneva Conventions of 12 August 1949 ref.

0321, International Committee of Red Cross, at: https://shop.

icrc.

org/les-protocoles-additionnels-aux-conventions-de-geneve-du-12-aout-2280.

html.

[11] JON WOLFSTHAL, RICHARD BURT, America and Russia May Find Themselves in a Nuclear Arms Race Once Again, Carnegie Endowment for International Peace, 17 January 2017, at: http://carnegieendowment.

org/2018/01/17/america-and-russia-may-find-themselves-in-nuclear-arms-race-once-again-pub-75303.

[12] آدام مونت، همان.

[13]والتز کنت، ترجمه منیر میر نظامی،تهران، پژوهش نامه خلع سلاح، پژوهشکده تحقیقات استراتژیک، سال اول، شماره دوم، صفحه 167٫ [14] واکنش روسیه به دکترین هسته ای جدید آمریکا، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایرنا)، 14 بهمن 1396، قابل بازیابی در پیوند زیر: https://www.

isna.

ir/news/96111408119.

[15] JON WOLFSTHAL, RICHARD BURT, Ibid.

[16] Fred Dews, 2018 Nuclear Posture Review tailored to 21st century threats, Brookings, 16 Feuary 2018, at: https://www.

ookings.

edu/blog/ookings-now/2018/02/16/2018-nuclear-posture-review-tailored-to-21st-century-threats/.

[17] Anti-Russian & ‘nothing to do with reality’: Moscow lambastes US Nuclear Posture Review, RT, 3 Feuary 2018, at: https://www.

rt.

com/news/417793-us-nuclear-review-reaction-russia/.


کلید واژه ها: هسته ای - ایالات متحده - تسلیحات - هسته - امنیت - بین المللی - آمریکا - سلاح - سلاح هسته ای - جهانی - کشور - رئالیستی - منتشر - افزایش - برداشت - دوران جنگ - رژیم - احمقانه - تاریخی - واقعیت - مراقبت - مسابقه - خطرناک - روابط - هزینه - جلیلی - حوادث - نهاده - جدید - صورت

آخرین اخبار سرویس:
مجلس نمایندگان آمریکا حمله نظامی به ایران بدون مجوز کنگره را ممنوع کرد

واکنش پوتین به لغو دیدار اون و ترامپ

سرنوشت صدقات واریزی به صندوق ها چه می شود!؟ + فیلم

فرانسه: شروط ایران را در نظر می گیریم

حمله هوایی عراق به مواضع داعش در سوریه

اروپا: درباره حفظ برجام توهم نداریم/ ایران: تضمین بدهید

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در گفت وگو با فارس: چهار ایرلاین تحریم شده از گذشته تحریم بودند/ تحریم های تکراری فقط دلگرمی آمریکا به حامیانش است

ترکیه به گفتگو با آمریکا برای خرید سامانه های دفاعی پاتریوت ادامه می دهد

سناتور آمریکایی: عربستان منشا ایجاد مشکل در خاورمیانه است

استاد دافوس ارتش جمهوری اسلامی ایران: عملیات بیت المقدس ثابت کرد ایران به هیچ بیگانه ای اجازه تعرض نمی دهد

عملیات بیت المقدس ثابت کرد ایران به هیچ بیگانه ای اجازه تعرض نمی دهد

سفر کاروان های مدینه از 27 تیرماه آغاز می شود/ نیمی از پرواز ها توسط ایرلاین سعودی انجام می شود

ماجرای آن 9 کیلومتر جهنمی

پمپئو: درهای گفت وگو با پیونگ یانگ همچنان باز است

پمپئو: درهای گفت وگو با پیونگ یانگ همچنان باز است

پمپئو: حرفی از جنگ با ایران نزده ام

هیفا وهبی دلیل طلاق در کشورهای عربی شد

مجلس نمایندگان آمریکا حمله نظامی به ایران بدون مجوز کنگره را ممنوع کرد

اتفاق نظر «حکیم» و «نجیفی» برای تشکیل دولت اکثریت ملی

هلند و استرالیا رسما روسیه را مسئول سرنگونی هواپیمای مسافربری مالزی اعلام کردند

نابودی تاسیسات هسته ای کره شمالی

انفجار خونین بمب دست ساز در تورنتو

مورگان فریمن متهم به آزار جنسی شد

هلند و استرالیا اعلام کردند روسیه را مسئول سرنگونی پرواز ام اچ 17 می دانند

دعوت وزیر صهیونیست از مفتی اعظم رژیم آل سعود برای سفر به فلسطین اشغالی

هلند و استرالیا رسما روسیه را مسئول سرنگونی هواپیمای مسافربری مالزی اعلام کردند

لحظه انفجار تاسیسات آزمایش هسته ای کره شمالی + فیلم

آزمایش موفقیت آمیز سامانه اس-500/روسیه دوربردترین سامانه پدافند هوایی را آزمایش کرد

سی ان ان: تهدید اقتصادی آمریکا علیه ایران کاربرد چندانی نخواهد داشت

هلند و استرالیا، روسیه را به سرنگونی هواپیمای MH17 مالزی متهم کردند

آمریکا 31 هواپیمای ایرانی را تحریم کرد

آزمایش موفقیت آمیز سامانه اس-500/روسیه دوربردترین سامانه پدافند هوایی را آزمایش کرد

پیرترین مهماندار جهان + عکس

موضع ملایم کره شمالی، اضطراب بازار را کم کرد

تشریح دستور کار نشست اضطراری کمیسیون مشترک برجام

درخواست رییس جمهور کره جنوبی: گفت وگوهای مستقیم ترامپ و کیم برگزار شود

ممنوعیت ورود ترامپ به رستوران رابرت دنیرو

مکرون: به دنبال ادامه پروژه های اقتصادی در ایران هستیم

تحریم جدید آمریکا علیه ماهان، کاسپین، معراج و پویا ایر

آمریکا به دنبال اعمال تحریم های جدید علیه کره شمالی است

حمله جنگنده های عربستان به یمن هفت کشته برجا گذاشت

نمایندگان سازمان عفو بین الملل با مقامات ازبکستان دیدار کردند

درخواست سازمان دیدبان حقوق بشر از آمریکا درباره بحرین

تهران خواستار پیشنهاد بسته اقتصادی اروپا تا 10 خرداد است

انهدام اروپای واحد توسط کاخ سفید

عدم تمایل اتحادیه اروپا به تحریم های بیشتر علیه روسیه

پکن از واشنگتن و پیونگ یانگ خواست که صبور باشند

بازگشایی نمایشگاه دایمی ایران در بوسنی

نگرانی گوترش از لغو نشست آمریکا – کره شمالی

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در گفت وگو با فارس: چهار ایرلاین تحریم شده از سال 57 تحریم هستند/ تحریم های تکراری فقط دلگرمی آمریکا به حامیانش است

محسن مهدیان جلسه شنبه ها و از نان شب مهمتر این روزها...

لغو دیدار ترامپ با اون ، اقدامی پیش دستانه بود

هیئت های مذاکره کننده نشست مشترک برجام وارد هتل کوبورگ شدند

شایعه: Dying Light 2 در E3 2018 معرفی می شود

اعلام آمادگی مقدونیه برای تغییر نام این کشور

کتب آموزشی رایگان برای دانش آموزان آلبانیایی

هواپیماهای امریکایی یک نشست طالبان در هلمند را هدف قرار دادند

ملی پوشان کاراته به بلغارستان سفر می کنند

عکس/ تظاهرات در زاگرب علیه کورتاژ

رقم نجومی برای فروش بازیکن صربستانی لاتزیو

اولین نشست کمیسیون مشترک برجام بدون آمریکا برگزار می شود

نظر مسعود شجاعی درباره سبک بازی یونان

Balkanlar\'da geçen hafta

پوتین: حفظ توافق هسته ای ارتباطی با برنامه موشکی ایران ندارد

سقوط بی سابقه ارزش لیر ترکیه در برابر دلار

رییس جمهور یونان زیر تیغ جراحی

آرزوی شرحِ مثنوی

باید راهکاری عملی برای ماندن شرکت ها در ایران پیدا شود

توافق اولیه فراکسیون های عراقی با نخست وزیری مجدد العبادی

مردم کره جنوبی نسبت به بدقولی ترامپ اعتراض کردند

رویترز به نقل از یک مقام ایرانی: تا چند هفته آتی درباره ماندن در برجام تصمیم می گیریم/ بسته پیشنهادی اروپا باید تا پایان ماه می ارائه شود

مانند گذشته همه تحریم ها را مدیریت می کنیم

انتقال سفارت به قدس قدردانی از کمک مالی صهیونیستها به ترامپ بود

تصاویر رویترز از انفجار مرگبار در بنغازی لیبی

اروپا باید اقدامات عملی خود را به نمایش بگذارند

وزیر دفاع انگلیس خواستار افزایش بودجه نیروی دریایی شد

تداوم هم پیمانی میان جریان های «حکمت» و «صدر»

دیدار عمر البشیر با فرستاده پادشاه عربستان

هیئت های مذاکره کننده نشست مشترک برجام وارد هتل کوبورگ شدند

هاشمی برهمکاری رسانه ای برای ارتقای صلح جهانی تاکید کرد

مقتدی صدر به هوادارنش: در حمایت از من و یا علیه تهدیدات اعتراضات برپانکنید

پامپئو: عربستان نباید به دنبال غنی سازی اورانیوم باشد

ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی ها ناممکن نیست

تبدیل قدس به پادگان نظامی در دومین جمعه ماه رمضان

ایران به دنبال دریافت بسته اقتصادی اروپا تا اواخر ماه جاری است

آمریکا به تدارک کودتا در ونزوئلا متهم شد

مقتدی صدر به هوادارانش: ای عزیزان! فقط از شما می خواهم که تصویری زیبا از ما خاندان صدر ارایه دهید/در قبال اشغالگری کوتاه نمی آییم/تظاهرات درحال حاضر جایز نیست

مرکل: آمریکا باید برای همیشه اروپا را از تعرفه فولاد معاف کند

تأیید بکارگیری گلوله جنگی علیه فلسطینیان بوسیله دادگاه رژیم صهیونیستی

23 شهید و زخمی در حملات متجاوزان سعودی به سه استان در یمن

مردم خشمگین کره جنوبی لغو دیدار ترامپ و اون را محکوم کردند

نامه سرگشاده ویکی پدیا به ترکیه برای لغو فیلترینگ این سایت

کشف مقادیر زیادی سلاح و دستگاه حفاری تونل در جنوب دمشق

هشدار مقتدی صدر نسبت به تظاهرات هایی که عراق را به جنگ و خشونت می کشاند

مانند گذشته هر تحریم ظالمانه ای را مدیریت می کنیم

آزادی 20 زندانی جرایم غیر عمد در اصفهان

سفر آبه به مسکو، فرصتی برای حل چالش های دو کشور

تجلیل رییس جمهور لبنان از نیروهای مقاومت حزب الله

الحریری خواستار همکاری گروههای سیاسی برای تشکیل کابینه شد

مجلس نمایندگان آمریکا حمله نظامی به ایران بدون مجوز کنگره را ممنوع کرد

رضا جلیلی تأثیرات سوء سند بازبینی وضعیت هسته ای ایالات متحده آمریکا بر صلح و امنیت بین المللی - پایگاه تبیین

رضا جلیلی تأثیرات سوء سند بازبینی وضعیت هسته ای ایالات متحده آمریکا بر صلح و امنیت بین المللی - پایگاه تبیین