مطالب مرتبط:
یک جسد و چند نشانه؛ آیا مومیایی کشف شده در نزدیکی حرم حضرت عبدالعظیم، رضا شاه است؟ (+فیلم)
«مومیایی» منسوب به رضا شاه شیادی است +عکس
شهبازی: نسبت دادن «مومیایی» به رضا شاه، شیادی است
کشف جسد مومیایی متعلق به رضا شاه؟
یادداشت/ محمد اسماعیلی ترس از طبس 59 تا تجربه مذاکره
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 اردیبهشت 1397 ساعت 04:062018-04-24سياسي

یادداشت/ محمد صرفی اسب تک شاخ در ماه و مومیایی در شاه عبدالعظیم!


برای آنان که از روبرو شدن با پرسش های اساسی و سخت گریزانند چه بهتر که مردم سرگرم پیدا شدن اسب تک شاخ در ماه و مومیایی در شاه عبدالعظیم باشند.

- هرکس هم با این لذت جمعی مخالفت کند، مرتجع و واپسگرا و ضد نظر و خواست مردم است.

این شعبده بازی مدرن و هوشمندانه، لایک ندارد؟! به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " محمد صرفی در سرمقاله شماره امروز روزنامه رسالت نوشت: فردای شب انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، کار روزنامه تا پاسی از شب طول کشید.

خیابان ها خلوت و خبری از تاکسی نبود.

موتورسواری ترمز کرد و سوار شدم.

جوان موتورسوار شروع کرد به تحلیل انتخابات و نتیجه آن! لابه لای حرف هایش گفت خواهرم دانش آموز است و در مدارس دخترانه شایع شده بود که اگر رقیب روحانی رای بیاورد، وسط پیاده روها را دیوار می کشد! این تنها شایعه انتخابات سال 96 نبود.

متاسفانه تا کنون مراکز پژوهشی، دانشگاهی و افکارسنجی کشورمان بصورت موردی روی نقش شایعات و اخبار دروغ در جهت گیری های سیاسی و روندهای انتخاباتی کار تحقیقی و مستندی انجام نداده اند.

انتشار شایعه، اخبار دروغ و فریب افکار عمومی مسئله ای جدید نیست اما با ظهور عصر دیجیتال و فراگیر شدن شبکه های اجتماعی و گوشی های هوشمند، این موضوع نگران کننده تر از پیش شده است.

این موضوع تنها یکی از ده ها پیامد مخرب عصر دیجیتال و انسان اینترنت زده است.

بیش از یک هفته است که کشور درگیر مسئله فیلترینگ تلگرام است و هر کس از منظر خود به ماجرا نگاه می کند.

بحث های ارائه شده در این زمینه، اغلب با افق دید محدود است و ماجرا را در سطح بودن یا نبودن تلگرام تقلیل می دهد و مثل همیشه تبدیل به یک دوقطبی سطحی - موافقان و مخالفان تلگرام- شده و کمتر سخن و نوشتاری درباره تبعات عمیق و چشم انداز عصر دیجیتال که تلگرام تنها بخشی بسیار کوچک از کل داستان است، شنیده و دیده می شود.

امروزه شبکه های اجتماعی چه در ایران و چه سایر کشورها- میدان خودنمایی سلیبریتی ها و زردهاست.

اما آیا تقصیر از اینترنت و فضای مجازی است و قبل از تولد اینترنت، فرهیختگان و ادبا و دانشمندان در مرکز توجه بوده اند؟! آشفته بازار امروز که مدتهاست تبدیل به جنگلی هزار تو و مخوف شده، محصول نهالی است که بطور مشخص حدود 200 سال پیش در آمریکا کاشته شد.

روزنامه های آن روز با تبلیغاتی مشخص و معمولی، شش سنت قیمت داشتند و مقالات و اخبار جدی را منتشر می کردند.

سال 1833 بنجامین.

دی مالک روزنامه نیویورک سان که از او به عنوان اولین تاجر توجه نام می برند، جرقه را در انبار کاه انداخت.

او از یک اصل ساده و روانشناسی استفاده کرد.

داستان های هرز، دروغ و تخیلی برای مردم جذاب تر بودند.

نیویورک سان کار را با مجموعه ای پنج قسمتی درباره کشفی نجومی که می گفت ماه پوشیده از درخت است و اسب های تک شاخ و خفاش های انسان نما در آن زندگی می کنند! تیراژ روزنامه به سرعت بالا رفت، قیمت آن به یک سنت کاهش یافت و همین قیمت پایین، موج افزایش تیراژ را تشدید کرد.

دو سال بعد، سان به پرمخاطب ترین روزنامه جهان تبدیل شد! از آن زمان رقابت آغاز شد؛ رقابتی رو به پایین که هرچه می گذرد شتاب برای سقوط بیشتر و بیشتر می شود.

با ظهور اینترنت در نیمه دوم قرن بیستم، این رقابت منفی شتابی صدچندان گرفت.

در حالی که پیش از آن، به نوعی، فقر اطلاعات وجود داشت و همه به دنبال رسیدن به اخبار بیشتر و سریع تر بودند، ورق برگشته و انفجار اطلاعات رخ داد.

وضعیت جدید یک روی دیگر هم داشت، این بار جهان به جای فقر اطلاعات با فقر توجه به انبوه اطلاعات مواجه بود.

موضوعی که اقتصاد توجه را بنیان نهاد.

غول های عصر دیجیتال که انواع و اقسام خدمات را به صورت رایگان به مردم سراسر دنیا ارائه می دهند، در برابر آنچه می دهند، ارزشمندترین سرمایه عصر جدید را بدست می آورند؛ توجه! شبکه های اجتماعی در رقابت برای کسب توجه مردم، عملاً تبدیل به مخدر شده اند.

مردم چنان به گوشی های هوشمند خود وابستگی و اعتیاد پیدا کرده اند که اگر یک روز یا حتی چند ساعت آن را در اختیار نداشته باشند، دچار استرس و اضطراب می شوند و گویی از قطار تمدن جا مانده اند.

روانشناسان نام این اضطراب را فومو گذاشته اند؛ ترسِ مدرنِ از دست دادن.

توجه کردن، امری مثبت و پسندیده است اما باید توجه کرد که یکی از اصلی ترین خصوصیات عصر دیجیتال، وارونه کردن مفاهیم و کارکرد واژه هاست.

توجه در این دنیای مجازی، توجه جزیی مداوم یا در واقع بی توجهی است.

عمق توجه و واکنش به مهم ترین و تکان دهنده ترین مسائل جهانی برای هر کاربر، در حد لمس یک آیکون و لایک یا دیس‏لایک کردن است.

اثرات جهان شبکه ای بر تمام زوایای زندگی بشر هزاره سوم تاثیر گذاشته است؛ از نوع تغذیه تا پوشش، تفریح، آموزش، روابط شخصی، سیاست و هر آنچه فکرش را بکنید.

جهانی به ظاهر بسیار آزاد و بدون فاصله که قرار بود نابرابری ها را از میان بردارد و یا حداقل کمتر کند.

نتیجه تلاش خالقان این جهان با رویاهایشان 180 درجه متفاوت است.

قرار بود شبکه های اجتماعی راهی برای از میان برداشتن موانع و مرزها و اتصال آدم ها از سراسر جهان به یکدیگر باشند اما امروزه کار به جایی رسیده است که پیش رو ترین کشورها در عرصه دیجیتال، وزارت امور تنهایی تاسیس کرده اند و به قول بیونگ چول هان فیلسوف آلمانی (اصالتاً اهل کره جنوبی) ما امروز به جای عشق، لایک را داریم! وی در کتاب مشهور جامعه فرسوده برخی از مختصات عشق عصر دیجیتال را چنین ذکر می کند؛ نوعی بی تعهدی کامل را می آفریند که در بندِ هیچ پیوندِ واقعی ای نیست و غزلی برای آن سروده نمی شود.

تعریف این فیلسوف مشهور آلمان و نویسنده 16 کتاب که برخی از آنها به بیش از 10 زبان ترجمه و منتشر شده، از عصر جدید تکان دهنده است؛ آزادی دارد به خشونتِ خوداظهاری تبدیل می شود.

آزادیِ بی محدودگی و بی سُکنایی تخمِ هرزگی و کثافت را می پراکند.

جهانی بدونِ روایت و آیین و چشم انداز، مستهجن است.

جهانی که دیگر نیازی به طراحیِ صحنه ندارد، پورنوگرافیک است .

شاید جالب تر از ماجرای عشق دیجیتالی، حکایت خالق آن باشد.

جاستین روزنستاین یکی از خلاق ترین مهندسان دره سیلیکون- Sillicon valley ، زادگاه و پایتخت دنیای دیجیتال است که سال ها شب بیداری و کدنویسی کرد تا دکمه لایک را در فیسبوک اختراع کند.

قابلیتی که به سرعت در دیگر شبکه های اجتماعی نیز به کار گرفته شد و انقلابی بپا کرد.

او که امروز 34 ساله است، وضعیتی شبیه دکتر فرانکن اشتاین دارد و از مخلوق خود هراسان و گریزان است.

او به همراه جمعی دیگر از مهندسان و مخترعان بزرگ ترین غول های فناوری های اطلاعاتی جدید، گروهی کوچک را تشکیل داده و علیه سیلیکون ولی و آنچه خود ساختند، دست به شورش زده اند اما بیدار کردن جامعه ای که 87 درصد آن با گوشی های هوشمند خود به خواب می روند و با آن از خواب بیدار می شوند، کار ساده ای نیست.

بخصوص آنکه این اعتیاد مدرن بجای شرم آور بودن، نشانه تجدد و آگاهی و به روز بودن نیز هست و اگر کسی از آن دوری گزیند برچسب عقب بودن از قافله می خورد.

سرعت این ارابه آتشین چنان زیاد و زرق و برقش چنان فریبنده است که کمتر کسی از مسافران آن، هوشمندی و جسارت لازم برای طرح این پرسش را دارد که به کجا می رویم؟! ارابه ای که چنین در سراشیبی سقوط می تازد، با طرح چنین پرسش های کمیاب و نادری از حرکت باز نخواهد ایستاد، اما ممکن است مسافر هوشمند این شانس را داشته باشد که خود را به بیرون پرتاب کرده و از سقوط بیشتر نجات یابد.

هرچند همین بیرون پریدن هم بدون عوارض و جراحت نخواهد بود.

چند روز پیش جناب آقای روحانی در جلسه هم اندیشی مدیران دولتی گریزی به فضای مجازی زده و جملات به ظاهر زیبایی را مطرح کردند؛ برخی می گویند مردم بهتر است در بی خبری به سر ببرند تا شب راحت بخوابند.

اینکه فضای مجازی نباید در انحصار باشد حرف درستی است ولی در عین حال بگذارید مردم زندگی شان را بکنند.

نمی دانم چرا بعضی ها از موبایل بدشان می آید.

نمی دانم بعضی ها از فضای مجازی و اطلاع داشتن مردم بدشان می آید! این دست سخنان به ظاهر زیبا و عامه پسند برای نیم قرن پیش در غرب بود و سال هاست متفکران پیشرو و مهندسان دارای تفکر انتقادی دریافته اند، جهانی که برای مردم ساخته اند آنچه وعده داده بودند نیست.

در خوشبینانه ترین حالت اینگونه سخنان را باید به حساب کم توجهی به چالش ها و پرسش های جدی اهل فکر درباره دنیای دیجیتال گذاشت.

در جامعه ای که 40 میلیون گوشی هوشمند وجود دارد، یعنی عملاً حدود 80 درصد از رای دهندگان بالقوه کشور، هیچ ابزاری بهتر از این مخدر هوشمند، برای پرت کردن حواس ها از پرسش های اساسی و بنیادین، به وسیله نسخه مدرن داستان های ساختگی درباره کشف اسب های تک شاخ و خفاش های انسان نما در کره ماه نیست.

مسائل اساسی و حیاتی کشور کم نیستند اما به لطف گوشی های هوشمند، همه دنبال آنند که بدانند بالاخره مومیایی رضاخان در شاه عبدالعظیم(ع) پیدا شده است یا خیر! برای آنان که از روبرو شدن با پرسش های اساسی و سخت گریزانند چه بهتر که مردم سرگرم پیدا شدن اسب تک شاخ در ماه و مومیایی در شاه عبدالعظیم باشند.

هرکس هم با این لذت جمعی مخالفت کند، مرتجع و واپسگرا و ضد نظر و خواست مردم است.

این شعبده بازی مدرن و هوشمندانه، لایک ندارد؟!
کلید واژه ها: انتخابات - عصر دیجیتال - شبکه های اجتماعی - روزنامه - اینترنت - دیجیتال - انتخابات ریاست جمهوری - عبدالعظیم - موتورسوار - امروز - اخبار - اجتماعی - مومیایی - روزنامه رسالت - مدارس دخترانه - کشور - ریاست جمهوری - تک شاخ - شایعه - موتورسواری - فضای مجازی - دانش آموز - تبلیغاتی - مردم - شبکه - فیلترینگ - دروغ - محمد - نیویورک - سرمقاله

آخرین اخبار سرویس:
تهران قیمت بلیط به 800 هزارتومان رسید!

تایید افشاگری مجتهد از سوی آسوشیتدپرس

طرح تحقیق از مذاکرات پنهانی دولت با مدیر تلگرام

فرونشست زمین درفارس همچنان نگران کننده

تصادف مرگبار در رامهرمز

ابطحی: ‎خطر فیلترشکن بیشتر از تلگرام است

شمخانی: رفتار ترامپ و نتانیاهو صرفا شوهای تبلیغاتی است /آنچه پمپئو در قالب استراتژی جدید علیه ایران مطرح کرد، مجموعه ای از رویاهای ترامپ است

224 انجمن حمایت زندانیان در ایران داریم/بیش از 150 خانوار محتاج شناسایی شدند

استخدام برنامه نویس سرور و اندروید در یک شرکت معتبر

تحریم های جدید آمریکا علیه ایران

طرح تحقیق و تفحص جبهه پایداری از مذاکرات دولت با مدیر تلگرام کلید خورد

سنگین تر شدن جریمه به کارگیری اتباع غیرمجاز

نگاهی به خطبه های جنجال برانگیز حجت الاسلام حسنی، امام جمعه وقت ارومیه / او به تازگی درگذشت

پروژه فولاد احمدی نژاد یا طرح 35ساله؟

همه چیز از یک شایعه بی اساس شروع شد

ایجاد 30 هزار شغل در هرمزگان هدف گذاری شده است/فرآیند پرداخت تسهیلات اشتغال زایی تسهیل شود

تصویب کلیات طرح تشدید مجازات مرتکبین جرم اسیدپاشی

قرائت گزارش وزارت کشور درباره حوادث کازرون در کمیسیون شوراها

غنی سازی ایزوتوپ های پایدار را با کمک روسیه شروع کردیم

تذکر کمیسیون انرژی به نفتی ها برای جایگزینی مشتریان جدید نفتی پس از خروج آمریکا از برجام

پزشکیان: نبود مدیریت آب باعث دعوای استان ها می شود | توضیح در مورد سرنوشت فعالان محیط زیستی

آمریکا 5 ایرانی دیگر را تحریم کرد

شهیدی که از شهرت دوری می کرد

غنی سازی ایزوتوپ های پایدار را با کمک روسیه شروع کردیم

حمله غافلگیرانه داعش به بادیه سوریه

قانون تعیین حق آبه ها در مسیر تدوین

224 انجمن حمایت زندانیان در ایران داریم/بیش از 150 خانوار محتاج شناسایی شدند

سامانه شکایات مردمی از مشاغل سطح شهر ایجاد می شود

وضعیت گوزن های پارک جنگلی قُرق نگران کننده است

جعفرزاده ایمن آبادی: توییتر کاملا بی آزار است و فیلتر آن نیز بی معناست/ کاش دیگر نمایندگان مجلس را هم در جریان نامه رفع فیلتر توییتر قرار می دادند تا آن را امضا می کردیم

حمایت قاطع مجمع نمایندگان استان از عملکرد رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان

بازدید از روند اجرای پروژه آزاد راه شهید همت _ کرج

حجت الاسلام حسنی نماد شجاعت مردم آذربایجان غربی است

رشادت حجت الاسلام حسنی در تاریخ ایران فراموش نشدنی است

انتخابات هیات رییسه مجلس نهم خرداد برگزار می شود

حضور سید محمد خاتمی و ناطق نوری در مراسم افطاری بنیاد امید ایرانیان+ عکس

هنر قرآنی در کشور ما به درستی درک نشده است

قرائت گزارش وزارت کشور درباره حوادث کازرون در کمیسیون شوراها

تغییرات 17گانه در ساختار نیروی زمینی ارتش

گشت های مشترک نظارت توسط تعزیرات و دادستانی برگزار می شود

عرضه گوش "می ماکس 3" به تعویق افتاد

بیستمین جشن «حمایت» انجمن حمایت زندانیان مرکز برگزار شد

برگزاری همایش مشترک پزشکی دانشگاه بن گورین رژیم صهیونیستی و دانشگاه دولتی جمهوری آذربایجان در باکو

رشادت حجت الاسلام حسنی در تاریخ ایران فراموش نشدنی است

دادستان کل کشور: خیرین به تأسی از ائمه اطهار از نیازمندان توقع تشکر ندارند

نماینده مجلس: توییتر بی آزار است/ با فیلتر تلگرام، قبح فیلترشکن ها ریخت/ در ادارات از کندی اینترنت گلایه می کنند

بررسی درگیری های کازرون در کمیسیون شوراها

منتجب نیا بخاطر فشار حسین کروبی،از حزب اعتمادملی رفت/پیروزی نامزد اصولگرایان با 20 میلیون رای فریبنده است/حل مساله آب و هوا و دلار و ماهواره از راه دمکراسی/ سه سناریو از غیبت عجیب و طولانی ولیعهد سعودی/پزشکیان؛ گزینه ریاست مجلس

222 هزار نفر از خانواده های زندانیان تحت پوشش انجمن های حمایت قرار دارند

دانلود آهنگ جدید بهنام نجفی بنام چه مستیم

حجت الاسلام حسنی نماد شجاعت مردم آذربایجان غربی است

کلیات طرح تشدید مجازات اسید پاشی تصویب شد

تعیین تکلیف لایحه تامین امنیت مستلزم نظر آیت الله آملی لاریجانی

انفجار مرگبار در یک اتوبوس در دونباس

آیت‎الله موحدی کرمانی از دبیرکلی جامعه روحانیت کنار رفت / تقوی جانشین او می‎شود؟

گردشگری نیازمند حمایت های بیشتری است/ کلید حل مشکل اشتغال، گردشگری است

یادگیری ربات ها از طریق مشاهده رفتار انسان ها

سه روش ساخت تصاویر متحرک GIF از ویدیوها

شبکه تلویزیونی گردشگری راه اندازی می شود

مساجد چین باید پرچم ملی این کشور را به اهتزاز درآورند

فهرست تقدیرشدگان در هفته میراث فرهنگی

تحریم 5 ایرانی دیگر توسط آمریکا

لزوم توجه بیشتر مسئولان به مقوله مرز و مرزبانی / حفظ و حراست از مرزها یک وظیفه همگانی

انتخابات هیات رییسه مجلس در هفته بعد

آقای نوبخت حتما گزارش دوتابعیتی ها را نخوانده است

صوت / بسته خبری 1 خرداد 97

تخلیه مسافران در ایستگاه ملت

مرحله دوم احیای بافت تاریخی فرهنگی ارومیه آغاز شد

نشست اعضای فراکسیون اشتغال و تولید مجلس با نوبخت

رشادت حجت الاسلام حسنی در تاریخ ایران فراموش نشدنی است

ماجرای جلوگیری شهید بروجردی از ایجاد «اسراییل دوم»

ضرورت همراهی اصلاح طلبان با مطالبات اجتماعی و اقتصادی مردم

ترامپ 15 میلیون دنبال کننده جعلی در توییتر دارد!

پرواز ایلام- تهران از اصفهان سر در آورد

آمریکا 5 ایرانی دیگر را تحریم کرد

تقدیر از بانوان فوتسالیست کشور

نحوه فروش نفت پس از خروج آمریکا از برجام در کمیسیون انرژی بررسی شد

تحریم 5 ایرانی دیگر توسط وزارت خزانه داری آمریکا

قلم دوربین در نخستین روز از آخرین ماه بهار

ماجرای خواندنی یک حافظ روشندل/ تأثیرات معجزه قرآن بر زندگی سحر حدادیان

دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند بنام بماند

دانلود آهنگ جدید ندیم بنام حال غریب

اجتماع عظیم اربعین، نماد همبستگی بی نظیر جهان اسلام است

مراسم یادبود استاد فرجی در خرم آباد برگزار شد

بیستمین جشن «حمایت» انجمن حمایت زندانیان مرکز برگزار شد

مرحله دوم احیای بافت تاریخی فرهنگی ارومیه آغاز شد

همسر شهید مدافع حرم «رضا حاجی زاده» در صفحه شخصی خود خطاب به شهیدش دلنوشته ای را عنوان کرد.

اجتماع عظیم اربعین، نماد همبستگی بی نظیر جهان اسلام است

تصویب کلیات طرح تشدید مجازات مرتکبین جرم اسیدپاشی در کمیسیون حقوقی

میزان عمومی طلاق اعلام شد/ استان هایی که بیشترین و کمترین آمار طلاق را دارند

گوگل عبارت «شیطان نباشید» را از منشور اخلاقی اش حذف کرد

افراد فوت شده در حادثه کازرون به خاک سپرده شدند

معاون پژوهشی دانشگاه هنر منصوب شد

در جلسه وزیر نیرو با مجلس درباره "حق آبه کشاورزان" چه گذشت؟

اظهارات مهم دریابان شمخانی درباره مواضع اخیر مقامات آمریکایی

خط خورده ها در آستانه وداع با شفر 

پزشکیان: اگر دعوا در استان ها بر سر آب شروع شود، مسلمان و کافر و چپ و راست نمی شناسد

حوادث کاری و چک،صدرنشین پرداختی های ستاد دیه

طرح جمع خوانی قرآن در مساجد سلماس برگزار می شود

تناقض در آمار بیسوادان سلماس برطرف شود

یادداشت/ محمد صرفی اسب تک شاخ در ماه و مومیایی در شاه عبدالعظیم!

یادداشت/ محمد صرفی اسب تک شاخ در ماه و مومیایی در شاه عبدالعظیم!