مطالب مرتبط:
سینمای «لوده» مخاطب زیادی دارد!
«ماه سینمای ایران» تا پایان اردیبهشت ادامه دارد
«آقای دغدغه ساز» سینمای ایران را بهتر بشناسید
چند لحظه بعد در سینمای هالیوود چه اتفاقی خواهد افتاد+عکس
اکران مردمی فیلم «به وقت شام» در سه سینمای خوزستان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 ساعت 22:352018-04-24فرهنگي

سینمای «لوده» مخاطب زیادی دارد!


«می خوای اذیت کنی؟» شاید این عبارت یکی از ماندگارترین دیالوگ های تاریخ سینمای ایران باشد.

دیالوگی که دهه شصت سینمای ایران و اوایل دهه هفتاد را تحت تأثیر خود قرار داده بود و هنوز نیز در ذهن مخاطبان سینمای ایران باقی مانده است.

- می خوای اذیت کنی؟ شاید این عبارت یکی از ماندگارترین دیالوگ های تاریخ سینمای ایران باشد.

دیالوگی که دهه شصت سینمای ایران و اوایل دهه هفتاد را تحت تأثیر خود قرار داده بود و هنوز نیز در ذهن مخاطبان سینمای ایران باقی مانده است.

این در حالی است که آثار ماندگار خالق مسافران مهتاب همچنان ادامه داشت و با فیلم ها و سریال های پرمخاطب جایگاه خود را در سینمای ایران تثبیت کرد و به عنوان یکی از بزرگان سینما به مردم معرفی شد.

شعارسال": به گزارش سایت قطره و به نقل ازروزنامه آرمان، مهدی فخیم زاده از جمله هنرمندان سینمای ایران است که با ساخته های برجسته ای مانند میراث من جنون ، همسر ، تشریفات ، ولایت عشق ، خواب و بیدار و همچنین بازی در نقش های متمایزی مانند عمر سعد ، رضا حسن مطرب ، نمکی و اصغر کپک در خاطره جمعی سینمای ایران جایگاه متمایزی دارد.

به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی کارنامه کاری وی با ایشان گفت وگو کردیم که در ادامه متن این گفت وگو را از نظر می گذرانید.

چرا پس از ساختن فیلم سینمایی هم نفس از سینما فاصله گرفتید و دیگر فیلم نساختید؟ نگاه من به مقوله هنر به صورت حرفه ای است و بستگی به شرایطی که در آن قرار دارم در سینما یا تلویزیون فعالیت می کنم.

پس از کارگردانی فیلم هم نفس شرایط برای من در تلویزیون و سریال سازی بیشتر مهیا بود.

به همین دلیل نیز پس از هم نفس سریال حس سوم ، بی صدافریاد کن و ساختان 85 را کار کردم که در ژانر پلیسی بود.

از سوی دیگر در آن مقطع زمانی نوعی کمدی ادا و کمدی لوده در سینمای ایران مد شده بود که این وضعیت تاحدودی در شرایط کنونی نیز وجود دارد و با مخاطب زیادی نیز مواجه شده است.

برخی از دوستان دو رویکرد متفاوت در سینما و تلویزیون دارند و در هر بخش رویکرد خاص خود را اجرا می کنند.

این در حالی است که من همواره رویکرد خاص خود را در فیلمسازی چه در سینما و چه در تلویزیون دارم و تحت تأثیر شرایط رویکرد خود را تغییر نمی دهم.

در شرایط کنونی نیز به دنبال ساختن فیلم سینمایی نیستید؟ بنده در سال گذشته به دنبال ساختن یک فیلم سینمایی بودم که همچنان نیز این فیلم در برنامه کاری من وجود دارد.

من پس از نزدیک به چهل سال که از تأسیس بنیاد سینمای فارابی می گذرد برای اولین بار از این نهاد درخواست وام کردم.

با این وجود مسئولان فارابی شرایطی را برای من در نظر گرفتند و از جمله اینکه باید با هم در ساختن این فیلم شریک شویم که برای بنده جای تعجب داشت که چگونه می توان در ساختن یک فیلم سینمایی با یک نهاد دولتی شریک شد.

در نتیجه در نهایت موفق نشدم از فارابی وام بگیرم.

بنده حاضر نیستم به هر قیمتی و با هر شرایطی فیلم بسازم.

چرا پس از ساختن پروژه های تاریخی تنها ترین سردار و به خصوص ولایت عشق که از جمله پروژه های مهم تاریخ تلویزیون به شمار می رود، دیگر به سراغ ساختن چنین پروژه هایی نرفتید؟ آیا دیگر در این زمینه دغدغه نداشتید و یا اینکه شرایط برای ساختن چنین پروژه هایی وجود نداشت؟ در مرحله اول باید عنوان کنم که من در ابتدا هیچ دغدغه ای برای ساختن سریال تاریخی تنها ترین سردار نداشتم؛ و این پروژه را شخص دیگری آغاز کرده بود اما در ادامه با مشکل مواجه شده بودند.

به همین دلیل من را فرستادند که این پروژه را به سرانجام برسانم.

پس از مدتی که از ادامه این پروژه گذشت ما به این نتیجه رسیدیم که ادامه دادن آن به شکل گذشته مقدور نیست و باید از ابتدا شروع کنیم که در نهایت نیز این اتفاق رخ داد.

نکته مهم دراین زمینه این است که وضعیت این گونه پروژه ها به شکلی نیست که کسی بخواهد پیشنهاد آن را به صداوسیما بدهد و بلکه خود سازمان باید پیشنهاد چنین پروژه هایی را به کارگردان بدهد.

با این وجود شرایط صداوسیما پس ازتولید سریال ولایت عشق تغییر پیدا کرد و از سوی دیگر بنده هم ضرورتی برای ساختن چنین پروژه هایی در خودم نمی دیدم.

پروژه ولایت عشق درحدود 5 سال طول کشید و به همین دلیل چنین پروژه هایی نیاز به زمان زیادی دارد.

نکته دیگر اینکه چنین پروژه هایی نیاز به حمایت و عنایت ویژه مسئولان چه از نظر مادی و چه از نظر معنوی دارد و باید شرایط مطلوبی برای ساختن چنین پروژه هایی فراهم باشد.

سریال خواب و بیدار آغازگر مسیر جذب مخاطب در تلویزیون ایران بود.

سریالی که از جنبه های مختلف دارای جذابیت های بصری و محتوایی بود که سبب افزایش قابل توجه مخاطبان صداوسیما شده بود.

چرا این نوع فیلمسازی را ادامه ندادید؟ سریال خواب و بیدار با پیشنهاد آقای قالیباف که در آن مقطع فرمانده نیروی انتظامی کشور بودند ساخته شد.

بنده به آقای قالیباف گفتم من کار تبلیغاتی انجام نمی دهم.

آقای قالیباف در پاسخ به من گفتند: ما قصد کار تبلیغاتی درباره پلیس نداریم.

با این وجود تصور مردم از نیروی انتظامی با تصوری که پنجاه سال پیش از این نیرو داشتند هیچ تفاوتی ندارد و به همین دلیل ما قصد داریم تصور افکار عمومی را در این زمینه تغییر بدهیم و از پلیس یک چهره جدید و مدرن به نمایش بگذاریم.

این در حالی بود که نوع بزهکاری و تخلفات نیز نسبت به گذشته تغییر پیدا کرده و بزهکاران با توجه به تکنولوژیک شدن جامعه از ابزارهای جدید برای اهداف خود استفاده می کنند.

بنده نیز چون اطلاعات کمی از وضعیت پلیس داشتم مطالعات جدی خود را در این زمینه آغاز کردم و بسیاری از پرونده های پلیس را مطالعه کردم.

در حین این مطالعات با پرونده مختصری در حد دو صفحه درباره یک زن مواجه شدم که برای خرید و فروش مواد مخدر وارد کشور شده بود اما در هتل پول های وی را دزدیده بودند؛ وی نیز به دلیل تبحر در دزدی از بانک دست به دزدی از بانک می زند، پول خود را تهیه می کند مواد مخدر مورد نظر خود را خریداری می کند و از کشور خارج می شود.

به نظر من این سوژه خوبی بود و به همین دلیل من روی این موضوع کار کردم و شروع به نگارش فیلمنامه کردم.

در نهایت نیز نقش ناتاشا از موضوع همین پرونده گرفته شد که در نهایت نیز با واکنش مثبت مخاطبان همراه شد.

نکته قابل توجه در این زمینه اینکه تا قبل از تولید این مجموعه هیچ کس و از جمله همکاران آقای قالیباف سناریو را از من نخواستند و به همین دلیل من در آزادی کامل سریال خواب و بیدار را ساختم.

شاید یکی از دلایل موفقیت سریال خواب و بیدار نیز همین آزادی کامل در مرحله تولید و حتی پس از تولید بود.

این در حالی بود که همه نوع حمایت لجستیکی نیز از کار صورت می گرفت و من هر چیزی اعم از وسائل نظامی و هلیکوپتر که می خواستم در اختیارم قرار می گرفت.

این در حالی بود که پس از سریال خواب و بیدار موسسه ناجی هنر به وجود آمد و وضیت تا حدود زیادی تغییر کرد.

این موسسه اگر چه دخالتی در روند ساخت مجموعه ها نداشت ولی از نظر لجستیکی نیز مانند گذشته حمایت نمی کرد.

به همین دلیل نیز مجموعه های بعدی مانند حس سوم و بی صدا فریاد کن اگر چه در فضای پلیسی ساخته می شدند اما از امکانات زیاد نظامی بهره نمی بردند.

به نظر می رسد برخی از ساختن فیلم پلیسی به دنبال پروپگاندیسم هستند که بنده به دنبال پروپگاندا نیستم و علاقه ای به چنین کاری ندارم.

به چه میزان از جزییات زندگی، روحیات و نوع رفتار عمر سعد آگاهی داشتید که این نقش را در مجموعه مختارنامه بازی کردید؟ بازی کردن در یک نقش منفور چه شرایطی داشت؟ آیا از نقشی که در این مجموعه بازی کردید رضایت دارید؟ ماجرای حضور بنده در مجموعه مختارنامه از زمانی شروع شد که آقای رسول جعفریان که مشاور برخی از پروژه های تاریخی و مذهبی بودند از بنده، آقای میرباقری و شهریار بحرانی دعوت کرده بودند تا درباره فیلمسازی تاریخی و مذهبی برای طلاب صحبت کنیم.

در این مقطع زمانی آقای میرباقری به تازگی نگارش فیلمنامه مختارنامه را آغاز کرده بودند.

این در حالی بود که 16 سال بود که در جلوی دوربین هیچ کارگردانی بازی نکرده بودم و تنها در مجموعه هایی که خودم کارگردانی آن را برعهده داشتم بازی کرده بودم.

در این جلسه آقای میرباقری به من گفتند که دوست دارند من نقش عمر سعد را در این مجموعه بازی کنم.

من در ابتدا چون فضا شلوغ بود گمان کردم ایشان شوخی می کنند.

به همین دلیل نیز زیاد این موضوع را جدی نگرفتم.

با این وجود پس از چند ماه دستیار ایشان با بنده تماس گرفتند و خواستند که در لوکیشن در نظر گرفته شده برای فیلمبرداری مختارنامه حضور داشته باشم.

من هم رفتم و در آنجا بود که از من خواسته شد که نقش عمر سعد را در این مجموعه بازی کنم.

این نقش در تنهاترین سردار نیز وجود داشت و به همین دلیل من نسبت به این نقش و روحیات عمر سعد آشنایی داشتم.

با این وجود هنگامی که سناریو مختارنامه را خواندم متوجه شدم که آقای میرباقری نگاه متفاوتی به عمر سعد کرده است.

آقای میرباقری در این مجموعه در کنار نقش تاریخی عمر سعد در واقعه کربلا، شخصیت وی را به شکلی ترسیم کرده بود که علاقه زیادی به حضور در کربلا نداشته و تنها ملعبه دست قدرتمندان شده و دنیای خود را به آخرت فروخته و در نتیجه از نظر روانی بهم ریخته و آشفته است.

بنده هنگامی که فیلمنامه را مطالعه کردم به این نتیجه رسیدم که این نقش جای کار زیادی دارد و با روحیات من همخوانی دارد و من می توانم این نقش را بازی کنم.

بازی من در مختارنامه نیز در حدود چهارسال به طول انجامید.

با این وجود احساس می کنم در ایفای این نقش به صورت نسبی عملکرد قابل قبولی داشتم.

این در حالی است که بازتاب این نقش نیز در بین افکار عمومی خوب بود و مردم واکنش مناسبی نسبت به این موضوع داشتند.

آیا هنگامی که وارد کار هنری شدید گمان می کردید به این جایگاه برسید؟ در این مسیر چه سختی هایی متحمل شدید؟ انسان هنگامی که وارد هر کاری می شود مهم ترین هدفش این است که به بالاترین نقطه آن برسد و بنده نیز از این قاعده مستثنا نیستم.

من دوست داشتم از نظر کارگردانی شبیه بیلی وایلدر و آلفرد هیچکاک شوم و از نظر بازیگری نیز علاقه داشتم به جایگاه آنتونی کویین در سینما برسم.

با این وجود به جایگاه امروز رسیدم.

به صورت طبیعی نیز همه آرزوی انسان محقق نمی شود.

با این وجود ازشرایطی که امروز دارم ناراضی نیستم.

این در حالی است که فعالیت درسینما برای کسانی که در قبل از انقلاب در سینما فعالیت داشتند کار راحتی نبود و این شامل بنده نیز می شد که قبل از انقلاب هم به عنوان کارگردان فعالیت داشتم و هم اینکه در چندین فیلم بازی کرده بودم.

با این وجود مسیر فعالیت هنری بنده در پس از انقلاب نیز ادامه داشت و من توانستم دغدغه های هنری خودم را پس از انقلاب نیز ادامه بدهم.

امروز نیز در همان مسیر قرار دارم و امیدوارم همچنان بتوانم در این مسیر فعالیت کنم.

در بین آثاری که تا به امروز کارگردانی کردید و یا بازی کردید کدام یک را بیشتر دوست دارید؟ من بازی خودم در فیلم میراث من جنون که همراه با خانم فرزانه تاییدی و آقای منوچهر فرید بازی کرده ام را هنوز دوست دارم و بعضی اوقات آن را دوباره می بینم.

از سوی دیگر نقش رضا حسن مطرب در فیلم تشریفات و همچنین نمکی در فیلم مسافران مهتاب را نیز دوست دارم.

در سال های اخیر نیز نقش اصغرکپک در سریال خواب و بیدار و همچنین نقش عمر سعد در مختارنامه را که با واکنش مناسب افکار عمومی مواجه شده را دوست دارم.

در زمینه کارگردانی نیز فیلم خواستگاری را دوست دارم که از جنس کمدی موقعیت بود.

همچنین فیلم همسر را فیلم خوبی در کارنامه خودم می دانم.

البته من به عنوان یک کارگردان حرفه ای خودم را به یک ژانر خاص محدود نکردم و در زمینه های مختلف و از جمله، اجتماعی، ملودرام، تاریخی و پلیسی فیلم ساخته ام.

اگر به آثار شما دقت کنیم با پررنگ بودن جنبه های روانشناختی شخصیت های داستان مواجه هستیم که در برخی از آثار مانند میراث من جنون ، مسافران مهتاب و یا حتی هم نفس به جنون نزدیک است.

دلیل پررنگ بودن جنبه های روانشناختی در آثار شما چیست؟ این وضعیت در همه آثار من وجود ندارد و به صورت مستقیم در آثاری که شما نام بردید وجود دارد.

با این وجود من در زمینه روانشناسی و روانشناسی اجتماعی مطالعه می کنم و علاقه دارم و هنوز هم این علاقه در من پابرجاست.

علم روانشناسی در شخصیت پردازی در سینما نقش بارزی ایفا می کند و به همین دلیل توجه به جنبه های روانشناختی دارای اهمیت است.

این وضعیت حتی در سریال خواب و بیدار و در نقش های ناتاشا و اصغر کپک نیز وجود دارد و این دو شخصیت دارای جنبه های روانشناختی هستند و نسبت به دیگر شخصیت های سریال متمایزند.

بنده تنها به دلیل اهمیت علم روانشناسی در شخصیت پردازی در سینما به این رویکرد علاقه دارم و دلیل خاص دیگری ندارد.

در طول سالیانی که در عرصه سینمای ایران فعالیت داشتید در کدام یک از بازیگران سینما راحت تر بودید؟ بنده افتخار داشتم در تئاتر آقای سمندریان به نام کرگدن در کنار آقای انتظامی بازی کنم که هم برای من باعث افتخار بود و هم اینکه یک کلاس درس به شمار می رفت.

در آن مقطع زمانی ایشان یک بازیگر سرشناس با چندین جایزه سینمایی بودند و بنده تازه پا به عرصه هنر گذاشته بودم.

از سوی دیگر در بین آقایان بازی آقای اکبر زنجانپور و در بین خانم ها فاطمه معتمدآریا، فخری خوروش و گوهر خیراندیش را می پسندم.

اگر قصد داشته باشید چند فیلم برجسته تاریخ سینمای پس از انقلاب را نام ببرید به چه فیلم هایی اشاره می کنید؟ من فیلم اجاره نشین های آقای مهرجویی را دوست دارم.

از سوی دیگر فیلم ناخدا خورشید آقای تقوایی و همچنین فیلم گوزن ها ساخته آقای کیمیایی را در قبل از انقلاب دوست دارم.

شما یکی از هنرمندانی بودید که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال96 نسبت به رویکرد آقای روحانی انتقاد کردید و به همین دلیل برخی شما را در کمپین من پشیمانم قلمداد کرده بودند.

آیا امروز از عملکرد دولت آقای روحانی رضایت دارید؟ بنده در این کمپین حضور نداشتم و برخی با توجه به انتقاد من در یکی از شبکه های اجتماعی گمان کرده بودند که از رأی به آقای روحانی پشیمان شده ام.

این در حالی است که من هیچ گرایش سیاسی نسبت به اصلاح طلبان و اصولگرایان ندارم و همواره تلاش کرده ام در این زمینه دیدگاه مستقل داشته باشم.

به عنوان مثال در سال76 که همه از رییس دولت اصلاحات حمایت کردند بنده به آقای ناطق نوری رأی دادم و هیچ ابایی از بیان این مسأله ندارم.

حتی در انتخابات ریاست جمهوری سال84 نیز از آقای لاریجانی حمایت کردم.

در سال 88 فضا برای من تیره و تار و مبهم بود و به همین دلیل از هیچ کدام از کاندیداهای ریاست جمهوری حمایت نکردم.

در سال92 از آقای روحانی حمایت کردم.

دلیل اصلی این مسأله نیز این بود که ایشان در دوران مبارزات انتخاباتی از شعارهای فرهنگی بیشتری استفاده می کردند و همچنین قول داده بودند که خانه سینما را دوباره باز می کنند که البته به قول خود نیز عمل کردند.

با این وجود در انتخابات سال96 دوست داشتم به آقای قالیباف رأی بدهم که ایشان در نهایت از انتخابات انصراف دادند.

دلیل این مسأله نیز همکاری خوب و مناسبی بود که با ایشان در پروژه خواب و بیدار داشتم و اینکه ایشان در این زمینه از هیچ کمکی برای ساخت این پروژه دریغ نکردند.

از سوی دیگر ایشان در دورانی که مدیریت شهرداری تهران را برعهده داشتند در حدود120 سالن سینما ساختند که آمار بسیار خوبی بود.

به نظر من پس از انتخابات ریاست جمهوری سال96 آقای روحانی در زمینه فرهنگی که تخصص بنده است عملکرد قابل قبولی نداشته و منفعل بوده است و تنها به همین دلیل نیز من از ایشان انتقاد کرده بودم.

بدون شک در موضع گیری من هیچ گونه گرایش سیاسی و حزبی وجود ندارد و من تنها از منظر فرهنگی به این قضیه نگاه می کنم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازسایت خبری تحلیلی تابناک، تاریخ انتشار:4 اردیبهشت 97، کدخبر: 793078،www.

tabnak.

ir
کلید واژه ها: سینمای ایران - سینما - ایران - ماندگارترین دیالوگ - فیلم سینمایی - تلویزیون - فیلم - شرایط - مخاطب - ماندگار - سریال - مهدی فخیم زاده - فارابی - درخواست وام - تاریخ - کمدی - هنرمندان - اذیت - فیلمسازی - تشریفات - مسئولان - کارنامه - مسافران - روزنامه - متفاوت - برنامه - بنیاد - میراث - اولین - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
پخش یک سریال قدیمی و پرطرفدار از تلویزیون

طرز تهیه شیر برنج مکزیکی

توییت وزیر ارشاد درباره نام گذاری خیابانی به نام «عبدالله انوار»

توییت جدید وزیر ارشاد درباره نامگذاری خیابانی به نام عبدالله انوار

خواننده «کسی از گربه‎های ایرانی نداره» مجوز گرفت

خانم بازیگر و بادیگاردهایش! + عکس

کتابم را نادیده گرفتند!

شوکه شدن خانم سلبریتی از تصمیم عجیب پسر خوانده اش!

پانزدهمین شماره ماهنامه سوره سینما منتشر شد

ست پوشی چهره های معروف با فرزندانشان

عکس | یک خانه روستایی عجیب در ایران

آنتیگون تراژدیِ تراژدی هاست

ثبت نام کلاس های اوقات فراغت خوسف آغاز شد

پانزدهمین شماره ماهنامه سوره سینما منتشر شد

انتشار صد و هشتاد و ششمین شماره «فیلم نگار»

«دستم را بگیر» در انتظار رأی مردم

نامریی شدن خانم مجری در برنامه زنده! +فیلم

افتتاحیه نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان

لیلا حاتمی گوینده «شهرزاد» شد

نگاه «میهمان ناخوانده» به زنان داعشی

آغاز ناامیدکننده «جنگ ستارگان» در گیشه

رقابت زندگی بدون زندگی در جشنواره فیلم کیف اوکراین

گریم جدید ارژنگ امیرفضلی (عکس)

رویکرد اقتصادی موسیقی تغییر یافته است

پروین: مصاحبه من و ملک مطیعی پخش می شد چه اتفاقی می افتاد؟

بددهنی و الفاظ رکیک شیوه این روزهای تئاتریها برای جذب مخاطب

طناز طباطبایی بازیگر فیلم پرویز شهبازی شد +عکس

طناز طباطبایی در فیلم رامبد جوان

نخل های تشنه دشتستان در انتظار چشیدن آب از دریاچه سد دالکی

نشست «راه های ماندگاری آثار و برکات ماه رمضان» برگزار می شود

هنرنمایی خوشنویسان در نمایشگاه قرآن اصفهان

«دستم را بگیر»؛ در انتظار رای مردم

احتمال لغو مجدد جایزه نوبل ادبیات

بدلکار مشهور ایرانی در کنار جکی چان و آرنولد! +عکس

«بهنوش بختیاری» و بادیگاردهایش در یک قاب! +عکس

«زندگی بدون زندگی» در جشنواره ی کیف «اوکراین»

برگزاری سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان در همه مناطق شهر اصفهان

محفل انس با قرآن در بقاع متبرکه+فیلم

«تو مشغول مردنت بودی» در تدارک اجرا در تئاتر شهر

«تو مشغول مردنت بودی» در تدارک اجرای دوباره

حمام تاریخی، موزه مردم شناسی شد + فیلم

خانم بازیگر: برخی برای این که زشت نشوند، جلوی دوربین گریه نمی کنند!

هنرنمایی خوشنویسان در نمایشگاه قرآن

فیلم | ماهی وحشتناک همه چیز خوار

طلای فیاپ به یک عکاس ایرانی رسید

هم بازی شدن 3 بازیگر زن مشهور در یک نمایش/ هنوز قطعی نشده در کدام سالن این نمایش را اجرا می کنیم

نمایشگاه روز جهانی صنایع دستی در اهواز برپا می شود

«به امید گلها» در دست تدوین است/ آلبومی که بازیگر دارد/ این کتاب توسط صابر جعفری ترجمه شده

برگزاری سلسه نشست های مارلیک و لیارسنگ بن در موزه رشت

تصویری جالب از کودکی آقای بازیگر!

جشنواره ملی کباب گلپایگان برگزار می شود

حمام تاریخی،موزه مردم شناسی شد+فیلم

سفره های آسمانی + فیلم

میزان استفاده مردم از پیام رسان های داخلی+فیلم

اظهارنظر وزیر ارشاد درباره نامگذاری یک خیابان

حمایت از کالای ایرانی با طراحی پوستر و کاریکاتور

گلایه های مجید مجیدی از وضعیت اکران جدیدترین فیلمش

ناصر ممدوح و محمدرضا هدایتی در «علیمردان خان» هم بازی شدند

امین تارخ: سریال های ماهواره ای فقط رنگ و لعاب دارند

لیلا حاتمی ایفاگر نقش «شهرزاد» شد

طلای فیاپ به یک عکاس ایرانی رسید

فیلم/ بخش دانشگاهی نمایشگاه بین المللی قرآن به گزارش ایکنا/ یازده نهاد دانشگاهی٬ فعالیت ها و برنامه ها

«روز حسرت» فرامرز قریبیان و افسانه بایگان در تلویزیون

جای خالی ملک مطیعی در تلویزیون پر شد! + عکس

فریبا متخصص :رهایم نکن" راه برون رفت از یک تله اجتماعی را به مخاطب نشان می دهد

سوله 41 نمایشگاه بین المللی تهران محل دکور برنامه ماه عسل/احسان علیخانی حتی یک لحظه هم فرصت استراحت ندارد

ساخت دیوار خانه از جنس تلویزیون در ایران (+عکس)

ویژه برنامه رادیویی " قبول باشه"

اجرای نمایش "غشمار"

فیلم/ لحظه آزاد شدن حمید صفت از زندان و افتادن به پای مادر

تعیین دقیق قبله تنها در دو روز از سال؛ 7 خرداد و 25 تیر+فیلم

گل و گلاب وامنان

یک خانه روستایی عجیب در ایران + عکس

فیلم/ یک سال از خداحافظی باشکوه و غم انگیز توتی گذشت

پیگیری مشکلات مردم دارالشهدا چخماقلو + فیلم

رونمایی از تابلو «الضحی»/ فروش آثار هنری قرآنی به نفع کودکان بی سرپرست

تغییر شخصیت بازیگران در «شهرزاد3»

خواننده «کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد» مجاز شد

تلویزیون جای ملک مطیعی را اینطوری پرمی کرد! +عکس

جشنواره پرواز در بیرجند

نقاشی های زیبا و شگفت انگیز بر روی شلوار جین

خانم بازیگر ایراد بزرگ اسکناس ایرانی را فاش کرد

رونمایی از منبر 750 ساله در روستایی 7000 ساله + فیلم

نمایشگاه علوم قرآنی در بوشهر برگزار می شود

احتمال لغو مجدد جایزه نوبل ادبیات در سال 2019

نگارش سوره «الضحی» با شرایط امروز مرتبط است/ فروش آثار هنری قرآنی به نفع کودکان بی سرپرست

اسامی راه یافتگان به مرحله داوری جایزه فرشته

هنرمندان گتوندی: امکانات برای فعالیت نداریم

احراز تخلف 7 واحد صنفی شاهرود در ماه رمضان + فیلم

معاوضه قلیان با کتاب در فراشبند؛ تیری برای دو هدف

شناسایی23 شهید 13 ساله در اردبیل

«هجوم» ایرانی در تسالونیکی

این نمایش در ژانر وحشت است

خانه تاریخی بیرجندی در بروجرد

جشنواره فیلم کوتاه روستایی و عشایر کلیبر برگزار می شود

جشنواره استانی فیلم مستند آذربایجان برگزار می شود

جشنواره استانی «راه و چاه» در تبریز برگزار می شود

جلوه های ویژه فیلم هری پاتر و محفل ققنوس

«دریادلان» به ناصر ملک مطیعی تقدیم شد

جنگ ستارگان ددپول و اونجرز را پشت سر گذشت/سر شاخ شدن سه فیلم پرفروش در باکس آفیس

سینمای «لوده» مخاطب زیادی دارد!

سینمای «لوده» مخاطب زیادی دارد!