مطالب مرتبط:
پنجمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر / از کیارستمی تا حضور وزیر آموزش و پرورش
معمای پسر دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر
استقبال از حضور الیور استون در جشنواره جهانی فیلم فجر/مشکل بلیت فروشی فیلم های ایرانی ادامه دارد+عکس
نظر آهنگساز ژاپنی درمورد موسیقی فیلم های جشنواره جهانی فجر
پنجمین روز سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 ساعت 19:552018-04-24فرهنگي

جشنواره جهانی فیلم فجر و سهم ایران از دیپلماسی فرهنگی


ایرنا- گستردگی کاربرد دیپلماسی فرهنگی توسط کشورهای توسعه یافته با هدف القای باورها و سیاست های مورد نظرخود به جهانیان ، این پرسش را در ذهن متبادر می کند که سهم دیگر کشورها از جمله ایران از دیپلماسی فرهنگی در زمینه صدور باورها و حوزه اندیشه چقدر .

- تهران- ایرنا- گستردگی کاربرد دیپلماسی فرهنگی توسط کشورهای توسعه یافته با هدف القای باورها و سیاست های مورد نظرخود به جهانیان ، این پرسش را در ذهن متبادر می کند که سهم دیگر کشورها از جمله ایران از دیپلماسی فرهنگی در زمینه صدور باورها و حوزه اندیشه چقدر است و جایگاه ما در معادلات نوین جهانی کجاست؟ همواره با شنیدن نام کشورهای مختلف تصویری از دولت ها در ذهن مردم شکل می گیرد.

سلطه گر، دوست، عدالت خواه و عباراتی از این دست چکیده ای از چیزی است که در ذهن مردم و حتی در رسانه های عمومی رد و بدل می شود و در بسیاری از مواقع چنین عناوینی از سوی سیاستمداران در ملاقات های سیاسی شنیده می شود.

شاید پرسش اصلی این باشد که چنین تصویری چگونه از یک دولت کشوری در ذهن مردم دنیا شکل می گیرد؟ اهمیت تلاش های انجام شده برای تغییر این چهره ها و راه های موجود چیست؟ و اساسا تغییر چهره یک دولت و کشور در اذهان مردم دنیا از سلطه گر به عدالتخواه و دمکرات به غیر دمکرات و .

چرا برای دولت ها اهمیت دارد؟اگر فرهنگ را مجموعه ای از ویژگی هایی بدانیم که ملت ها را از یکدیگر متمایز می کند به این نکته مهم می رسیم که بین تصویری که مردم یک کشور از مجموعه ارزش ها و آداب و ویژگی های خود دارند با تصویر ارائه شده در دنیا تفاوت هایی وجود دارد و گاه فاصله این تعاریف بسیار عمیق است.

این سطح از تفاوت با استفاده از ابزار گوناگونی ایجاد شده ، اهداف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشورهای توسعه یافته محقق می شود.

در این گذر اگر به تعاریف ارائه شده از دیپلماسی عمومی و فرهنگی نگاهی بیاندازیم در می یابیم بسیاری از اقدامات صورت گرفته علیه جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر از طریق تبلیغات و اقدامات فرهنگی در قالب قواعد تسلط بر ملت ها تعریف می شود.

اگر بپذیریم دیپلماسی عمومی جلب توجه نگاه نخبگان و مردم یک کشور برای معرفی شاخص ها و ارزش های مورد نظر یک دولت و دیپلماسی فرهنگی، استفاده از ابزار فرهنگی به منظور تبادل اطلاعات، ایده و شاخص های فرهنگی است توجه ما به محتوای عرضه شده در قالب رسانه، کالاهای فرهنگی و آثار هنری و تبلیغی خارجی بیش از پیش جلب می شود.

در این میان برخی رسانه ها و کالاهای فرهنگی و هنری قدرت بیشتری در اثر گذاری بر اذهان مردم دارند و به اعتقاد کارشناسان بدون شک سینما به عنوان هنر هفتم با توجه در بر گیری عناصر متعدد جذابیت، پیشرو است.

ساخت فیلم هایی با نگاه ضد ایرانی و حکومتی سیریانا، 300، پرسپولیس، سنگسار ثریا، سپتامبر‎های شیراز و آرکو با رویکرد ارائه تصویری نادرست از تاریخ ایران، زیر سوال بردن حکومت دینی، تحریف حقایق معاصر و دروغ پردازی ، حاصل این سیاست و نگاه است و ساخت چنین آثاری مخرب و برخلاف واقعیت های تاریخی و فرهنگی ادامه خواهد داشت.

سیاست های غرب و لابی پشت پرده در هالیوود در حمایت از آثار فرهنگی با رویکرد تخریب چهره جمهوری اسلامی ایران و ایران هراسی تنها محدود به ساخت این آثار نبوده و اهدای اسکار به فیلمی همچون آرکو که تحریف تسخیر لانه جاسوسی است از دیگر فعالیت های آمریکا در راستای دیپلماسی فرهنگی محسوب می شود.

درعین حال ساخت آثاری با رویکرد ارائه تصویر آمریکایی ها به عنوان سربازان چشم آبی ناجی در کشورهایی همچون ویتنام، افغانستان، عراق .

با ساخت آثاری همچون نجات سرجوخه رایان، ماشین جنگی، تک تیرانداز آمریکایی، کمپ ایکس ری و پل جاسوس ها از دیگر اقدامات هالیوود در ارائه تصویری جدید و وارونه از جنگ طلبان به مردم دنیا محسوب می شود.

معرفی قهرمانان غربی و به تصویر کشیدن قدرت ارتش ایالت متحده از طریق متوسل شدن به جلوه های ویژه رایانه ای در این راستا و استقبال مردم جهان از چنین آثاری گر چه ظاهری اقتصادی و هنری دارد اما در لایه های پنهان، علاوه بر سودآوری مالی، منجر به تبیین سیاست های کاخ سفید برای ایجاد تصویری از کشوری قدرتمند و عدالتخواه و ناجی می شود.

در دیگر کشورهای دنیا نیز محافل فرهنگی از جمله جشنواره ها که از منظر کارشناسان ابزاری مهم برای تحقق اهداف دولت ها در دیپلماسی فرهنگی هستند کارکردی موثر دارند.

حمایت جشنواره های سینمایی غربی از جمله کن و برلین از فیلم های همسو با اهداف کلان دولت های برگزار کننده و تبدیل شدن نشان های ارائه شده در این رویدادها فارغ از برتری هنری آثار منتخب، نشان از اهمیت برپایی جشنواره هایی معتبر در سطح جهانی دارد و کشور ما هنوز فاقد رویدادی فرهنگی - هنری اثرگذار در سطح جهانی است.

در نزدیک به چهار دهه که از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می گذرد، فرهنگ ، فراز و نشیب بسیاری را طی کرده و سینما رنگ و رخی دیگر را به خود دیده است.

حضور فیلم های ایرانی و فیلمسازان ایرانی در دهه های اخیر در جشنواره های مطرح دنیا و مورد توجه قرار گرفتن آثار سینمای ایران فارغ از نگاه سیاسی برخی رویدادهای سینمایی دنیا از جمله اتفاقات قابل توجه است و ایجاد حساسیت از سوی نخبگان کشورهای مختلف در بررسی نگاه فیلمسازان ایرانی که جوایز بین المللی را به خود اختصاص داده اند یکی از دستاوردهای درخشش فیلمسازان ایرانی همچون عباس کیا رستمی و اصغر فرهادی در رویدادهای بین المللی است.

اگر این مهم را بپذیریم که موفقیت در دیپلماسی فرهنگی نیازمند استراتژی است به این مهم می رسیم که موفقیت سینمای ایران در عرصه های مختلف حاصل تلاش های فردی بوده و برنامه ای از سوی دولت ها در این راستا کمتر وجود داشته است لذا موفقیت سینماگران ایرانی را درعرصه های بین المللی نمی توان به پای مدیر یا مدیرانی خاص در دوره ای مشخص نوشت.

همچنین فقدان بر پایی یک جشنواره استاندارد با درجه بندی الف جهانی در کشورمان موجب شده ایران در بر پایی رویداد فرهنگی - هنری در قامت جهانی که مورد توجه کانون رسانه ای دنیا قرار گیرد، کمتر روی داد و علت این نقیصه ناشی از نبود استراتژی درعرصه دیپلماسی فرهنگی است.

در چهار سال اخیر با جدا سازی جشنواره فجر به دو بخش ملی و جهانی، حرکتی برای ایجاد رویدادی فرهنگی - هنری در قامت جهانی آغاز شده است.

کارشناسان معتقدند گستردگی برنامه های این رویداد، حضور فیلمسازان معتبر جهانی و گستردگی توجه رسانه ای جهان به جشنواره جهانی فیلم فجر در سه سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اظهار نگرانی هآرتص یکی از روزنامه های رژیم صهیونیستی از حضور فیلمسازان دنیا در جشنواره جهانی فیلم فجر و نفوذ و رخنه سینمای ایران در دنیا دلیلی بر این مدعاست.

توجه به آثاری با موضوع مقاومت در بخشی با عنوان زیتون های زخمی، حضور دانشجویانی از سراسر کشور برای حضور در کارگاه های آموزشی فیلمسازان معتبر ایرانی و خارجی و حضور فیلمسازانی مهم از سراسر دنیا از جمله الیور استون کارگردان مطرح هالیوودی که به فیلم سازی منتقد دولت آمریکا شهره است در کنار هنرمندانی همچون نیکلا پیووانی (آهنگساز برنده اسکار برای فیلم زندگی زیباست)، لری اسمیت (فیلمبردار و نورپرداز آثار استنلی کوبریک)، الیویه مگاتون (کارگردان فرانسوی فیلم ربوده شده)، فرانکو نرو (بازیگر مشهور ایتالیایی)، توماس ماخ (فیلمبردار کهنه کار آلمانی)، ژان پی یر لئو (بازیگر موج نوی سینمای فرانسه)، کارن شاخنازاروف (کارگردان مطرح روسیه )، سمیح کاپلان اوغلو (کارگردان مطرح ترکیه)، یورن دانر (تهیه کننده فانی و الکساندر به کارگردانی اینگمار برگمان)، ژان پی یر لئو (بازیگر سرشناس موج نوی سینمای فرانسه) از جمله اتفاقاتی است که جشنواره سی و ششم جهانی فیلم فجر را از دیگر ادوار این رویداد مجزا می کند.

این توقع که امروز با راه اندازی این جشنواره، جمهوری اسلامی ایران در برابر هجمه های شکل گرفته از طریق ایران هراسی ایستادگی کند ، ایده آل است اما قطعا بر پایی این رویداد گامی مهم در راستای معرفی شاخص های فرهنگی ما به جهانیان خواهد بود.

امروز فرهنگ، پس از سیاست، اقتصاد و امنیت رکن چهارم دیپلماسی است و با توجه به اینکه زیرساخت هر یک از سه شاخص اصلی دیپلماسی، فرهنگ است اهمیت وجود برنامه ریزی مدون در این راستا امری ضروری است.

اگر در قالب ایجاد برند ملی در جشنواره جهانی فیلم فجر بتوان به بخشی از کارکردهای دیپلماسی فرهنگی از جمله ارایه سبک زندگی، تبادل اطلاعات هنری، اعتقادات و باورها و سنت ها در سطح جهانی رسید باید به این مهم بیش از پیش توجه کرد.

دنیای امروز در احاطه فن آوری هایی است که در ابزار فرهنگی تلفیق شده اند و در این شرایط اگر فرض را بر این بگذاریم که ما بهترین قصه را داریم که برای جهانیان تعریف کنیم پرسش اصلی این است که در کدام بستر قابلیت تعریف این قصه از فرهنگ ما برای جهانیان وجود دارد؟ در جایی که دنیا در حال گذر از تصمیم های دو سویه دیپلماتیک با استفاده از تهدید و تطمیع است ما در کجای موج جدید دیپلماسی فرهنگی ایستاده ایم؟ وجود موسسات متعدد شرق شناسی و ایران شناسی در غرب نشان از اهمیت اثرگذاری بر مردم ایران به منظور ارائه تصویری از شاخص های فرهنگی مورد نظر کاخ سفید دارد و با توجه به ظرفیت های موجود، باید گام های بعدی در این راه محکم تر از قبل از سوی دولتمردان برداشته شود.


کلید واژه ها: فرهنگی - فرهنگ - دیپلماسی - کشور - مردم - جهانی - تصویر - دولت - ایران - تصویری - توسعه - رسانه - اقدامات فرهنگی - جمهوری اسلامی - اندیشه - تعاریف - سیاستمداران - تفاوت - سیاسی - اهمیت - آثار هنری - چهره - هنری - هایی - شاخص - اقتصادی - تبلیغات - چهره ها - اسلامی - نخبگان

آخرین اخبار سرویس:
تونی موریسون: ترامپ از الفبا شروع کند

بلیت سینماهای گیلان نیم بها می شود

استوری رضا گلزار با لباس بودایی

مجری صدا وسیما درگذشت + عکس

آلبوم «قلک عنکبوتی» اثر مشترک «سینا و صدرالدین حجازی»

کتاب فیلیپ راث درباره دغلکاری های دولتمردان آمریکا چاپ شد

تلفن همراه چه تاثیری بر مغز کودکان می گذارد؟ + فیلم

تهیه کننده و مجری تلویزیون درگذشت +عکس

عذرخواهی کارگردان «ساخت ایران2» بابت یک سکانس +عکس

تفاهم کامیون داران و مسئولان برای رفع مشکلات صنفی + فیلم

خبرهای ناراحت کننده از سوی فرزند ناصر ملک مطیعی

نمایش 340 اثر هنری در نمایشگاه قرآن

دیدنی های ایران زیبا/فیلم

سیدمصطفی موسوی مجری صدا وسیما درگذشت

بخش خبری 20:30 مورخ 2 خرداد ماه 97 + فیلم

مجری سرشناس تلویزیون درگذشت

عکس/ افتتاح نمایشگاه های سلطنتی در کاخ گلستان

بلیت سینماهای گیلان بصورت نیم بهاء ارائه می شود

مجری صدا وسیما درگذشت

مجری صدا وسیما درگذشت

مجری صدا وسیما درگذشت + عکس

مجموعه خبری20-2-3-97

ماجرای جنجالی نگار جواهریان، رامبد جوان و طلا + عکس

جنجال بازیگر معروف و دخترش

مجری صدا وسیما درگذشت + عکس

فیلم های منتظر اکران در سال 97

بازگشت ریچارد گر پس از 30 سال به تلویزیون

اکران 10 فیلم سینمایی با حضور بازیگران و کارگردان در نمایشگاه قرآن

مجری صدا وسیما درگذشت

چون معتقد بودم موسیقی حرام است، به گلها نرفتم/غصه می خورم که چرا نگذاشتم صدایم شنیده شود

فیلم/ غرفه عفاف و حجاب نمایشگاه قرآن؛ از شعار با افتخار ایرانی تا گلایه های تولیدکنندگان داخلی

روزیاتو: سریال هایی که پخش آنها در سال 2018 کنسل شده است

نمایشگاه قرآن و عترت در استان البرز آغاز به کار کرد

نمایش «دریادلان» در محوطه تئاتر شهر اجرا می شود

نخستین فیلم کوتاه از بازی Detroit: Become Human منتشر شد

اتفاق دلخراش برای یک کودک در پله برقی + فیلم

غافلگیری زائران از بارش شدید باران در مدینه + فیلم

نیوشا ضیغمی مادر شد+ عکس

ممیزی سریال اوشین اینطور که این روزها می گویند نبود

گوی بلورین کارلوی واری برای خالق مرد بارانی

نحوه سقوط سهام از نگاه دیرین دیرین + فیلم

تکریم هنرمندان در دستور کار مدیران فرهنگی باشد

فیلم های منتظر اکران در سال 97

بارش سنگین تگرگ کامیون را غرق کرد + فیلم

اینفوگرافی/ پنج فیلم پرفروش هفته (2 خرداد)

10 فیلم کوتاه اجتماعی و جنگ در آذربایجان غربی تولید می شود

ابراز علاقه شفر به برانکو در نشست هم اندیشی لیگ برتر + فیلم

راه های مخفی کردن پول در زمان مسافرت + فیلم

فیلم ائو (خانه) در جشنواره ترانسیلوانیا رومانی

مستند کازرون بدون سانسور/ واقعیت ماجرایی که با سوء استفاده دشمنان همراه شد + فیلم

همکاری دوباره مهران مدیری و پیمان قاسم خانی شکل می گیرد؟

امین تارخ از دلایل دوری دو سال از تلویزیون سخن گفت

اهدای خون ورزشکاران در ماه مبارک رمضان + فیلم

100 کتاب مدیریت بازاریابی، پروژه، مالی، استراتژیک و تولید

مجردها در شبکه پنج +عکس

ماه رمضان بهترین فرصت برای تبیین ارزش ها و آموزه های قرآنی است

برپایی نمایشگاه آثار کشف شده در کاخ های هخامنشی دشتستان

«سعید محقق» در باغ رضوان اصفهان آرمید

فرهنگ سازی برای آشنایی کودکان با زبان های مختلف

توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر از اولویت های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان است

توت چینی سرخه ای ها در ماه رمضان + فیلم

اوقات شرعی به افق شهرستان ها+فیلم

تصاویر جدیدی از بازی Etrian Odyssey X منتشر شد

جواد عزتی و امیر جعفری در «چهارانگشت»

خبرهایی از سینما و تئاتر

پست جدید بازیگر سریال رهایم نکن + عکس

لحظه جنایت خونین «وحید مرادی» شرور معروف تهران، از نگاه دوربین مداربسته+ فیلم

واکنش کیانوش عیاری به جایزه کن جعفر پناهی

تجلیل از مفاخر ادبی استان ایلام

برگزاری محفل انسی با قرآن کریم در ملایر + فیلم

فیلم/نقاشی جالب صلاح از چهره خودش

نمایشگاه قرآنی عترت و قرآن استان البرز افتتاح شد

نصف جهانِ بارانی+فیلم و تصاویر

سلفی نورانی “یکتا ناصر” بازیگر زن سرشناس ایرانی + عکس

رونمایی از کتاب احلی من العسل

اولین تیزر «ناخواسته» در اولین روز اکران

امیر جعفری و جواد عزتی در کامبوج

«آدم خانگی» به جشنواره فیلم «لنکستر» انگلیس راه یافت

عکس عجیب بهاره کیان افشار با سهراب سپهری

برگزاری نمایشگاه خط نقاشی به مناسبت ماه رمضان

گوی بلورین کارلوی واری برای خالق مرد بارانی

پایانی بر نمایش نوازندگان بی ساز؟

داستان موزه نخستین زن تاریخ نقاشی ایران

گفتگو با سعید مظفری | ممیزی سریال اوشین اینطور که این روزها می گویند نبود

حضور پُررنگ مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در نمایشگاه قرآن

سه فیلم از فیلمساز جوان ایرانی در جشنواره آمریکایی

مسعود کیمیایی دست پر از فرنگ برگشت

برگزاری برنامه کوهنوردی در شب های ماه مبارک رمضان + فیلم

موافقان و مخالفان "عصبانی نیستم" در تلویزیون / ماهواره یا صداوسیما؟

همراه با تلویزیون در سالروز آزادسازی خرمشهر

الکترونیک آرتز لایسنس PGA Tour را از دست داد

پرفروش از سینمای مستقل

رقابت شش زن و پنج مرد برای معتبرترین جایزه ادبی استرالیا

برگزاری برنامه کوهنوردی در شب های ماه مبارک رمضان

بلعیده شدن خودروها توسط چاه فاضلاب در چین + فیلم

کتاب بوسه بر غبار در قزوین رونمایی شد

گله های یک هنرمند خرمشهری از بی توجهی مسئولان: حتی یک «یاعلی» نگفتند

پخش برنامه های "هم سایه" و "سر سفره ی خدا " از شبکه های سه سیما و نهال

مراسم گرامیداشت حماسه آزادسازی خرمشهر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

گله های یک هنرمند خرمشهری از بی توجهی مسئولان: حتی یک «یاعلی» بگفتند

جشنواره جهانی فیلم فجر و سهم ایران از دیپلماسی فرهنگی

جشنواره جهانی فیلم فجر و سهم ایران از دیپلماسی فرهنگی