مطالب مرتبط:
محمدعلی رحمانی: چه تهمت هایی به ما زدند صرفا به خاطر آنکه زودتر از بقیه خطر جریان احمدی نژاد را متوجه شدیم/ کسی از ما با اصل نظام مشکل ندارد
زنگ خطر برای پرسپولیس/ نزدیک شدن به سطح تیم های دیگر لیگ
بلاتکلیفی تعرفه های درمانی، زنگ خطر سلامت
خطر ­شیرین کننده های مصنوعی برای عروق
تنها یک ضربه به سر خطر پارکینسون را افزایش می دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 ساعت 18:052018-04-24اقتصادي

سیاست خطر کردن


سیاست خطر کردنی که تصمیمات را باهم در نظر می گیرد، مشابه نگاهی خارجی به مسائلی است که توجه را از جزییات موقعیت حاضر به آمار نتایج موقعیت های مشابه تغییر می دهد.

- - دانیل کانمن برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 2006 می گوید: تصور کنید که به طور هم زمان با دو تصمیم گیری زیر مواجه می شوید.

در وهله اول هر دو تصمیم را بررسی و در وهله دوم انتخاب کنید.

تصمیم اول : میان این دو گزینه یکی را انتخاب کنید.

الف) به دست آوردن قطعی 240 دلار ب) 25 درصد احتمال به دست آوردن هزار دلار و 75 درصد احتمال به دست آوردن هیچ چیز.

تصمیم دوم: بین این دو گزینه یکی را انتخاب کنید.

ج) از دست دادن قطعی 750 دلار.

د) 75 درصد احتمال از دست دادن هزار دلار و 25 درصد احتمال از دست دادن هیچ چیز.

این مسائل در تاریخچه نظریه چشم انداز جایگاه مهمی دارند و مسائل جدیدی در زمینه عقلانیت ارائه می دهند.

هنگامی که مشغول خواندن اجمالی این دو مسئله هستیم واکنش اولیه مان به گزینه های قطعی (الف و ج ) جذب شدن نسبت به اولی و نفرت از دومی است.

ارزیابی احساسی "بردقطعی" و "باخت قطعی" یک واکنش خودکار است که به طور قطع پیش از مرحله محاسبات ارزشهای مورد انتظار دو انتخاب (الف و ب) اتفاق می افتد.

انتخاب بیشتر افراد مطابق با اشتیاق است واکثریت افراد الف را به ب و د را به ج ترجیح می دهند.

افراد در بسیاری از انتخاب ها که احتمالات بالا یا میانگینی ارائه می دهند، تمایل دارند تا در حوزه بردها از خطر کردن امتناع ورزند و در حوزه باخت ها به دنبال خطر کردن باشند.

در پژوهش اصلی که آموس تروسکی و دانیل کانمن انجام دادند 73 درصد شرکت کنندگان گزینه الف تصمیم اول و د تصمیم دوم و تنها 3 درصد افراد به ترکیب ب و ج علاقه داشتند.

هدف کانمن در طرح سوال یاد شده این بود که ما پیش از نخستین انتخابمان دو گزینه را بررسی کنیم و احتمالا ما نیز همین کار را انجام دادیم.

اما ما به طور قطع یک کار را انجام ندادیم: ما نتایج احتمالی ترکیب ها (الف و ج) الف ، د، ج، ب، د را محاسبه نکردیم تا متوجه شویم کدام گزینه را بیشتر می پسندیم.

تمایلات جداگانه ما به دو مسئله، از نظر ذهنی بسیار قانع کننده بود و دلیلی نیز وجود نداشت که احتمال بدهیم که به مشکل بر می خوریم.

افزون بر آن، ترکیب گزینه های دو مسئله آزمونی پر زحمت است که بی تردید برای انجام دادن آن به کاغذ و خودکار نیاز پیدا می کنیم، که ما این کار را انجام ندادیم.

حال مسئله زیر را در نظر بگیریم: الف د) 25 درصد احتمال برد 240 دلار و 75 درصد احتمال باخت 760 دلار.

ب ج) 25 درصد احتمال برد 250 دلار و 75 درصد احتمال باخت 750 دلار.

انتخاب میان این دو گزینه ساده است! گزیه ب ج در واقع بر گزینه الف د غلبه می کند( عبارتی فنی که نشان می دهد یک گزینه بی قید و شرط از گزینه دیگر بهتر است).

ما می دانستیم که گام بعدی چیست.

طی آزمایشی کانمن و تروسکی متوجه شدند که گزینه غالب در الف د در واقع ترکیب گزینه هایی است که در مسائل تصمیم گیری پیشین رد شده اند، همان ترکیبی که فقط 3 درصد از شرکت گنندگان به آن تمایل داشتند.

گزینه بدتر ب ج همان بود که 73 درصد از شرکت کنندگان آن را ترجیح می دادند.

کانمن می گوید: این مجموعه انتخاب ها چیزهای زیادی در مورد محدودیت های عقلانیت بشری به ما می آموزد که یکی از آن ها این است که به ما کمک می کند انسجام منطقی تمایلات انسانی را همان گونه که هست ببینیم که سرابی ناامید کننده است.

وی ادامه می دهد: آیا این احتمال را تصور کرده بودید که احتمال بازنویسی این مسئله آشکار به شکلی خاص باعث می شود اکثریت افراد گزینه بدتر را انتخاب کنند؟ این مسئله به طور کلی صحت دارد: هر انتخاب ساده را که بر اساس بردها و باخت ها چارچوب بندی شده باشد می توان به شیوه های غیر عددی به ترکیبی از انتخاب ها ساختاربندی کرد که باعث می شود تمایلاتی به وجود آیند که احتمالا انسجام ندارند.

این مثال همچنین نشان داد که نفرت از خطر در بردها و جست جوی خطر در باخت ها ممکن است زیان هایی نیز داشته باشد.

این دیدگاه باعث می شود اضافه بهایی بپردازیم تا برد قطعی را به دست آوریم و از شرط بندی پرهیز کنیم و همچنین حاضر می شویم اضافه بهایی بپردازیم( در ارزش مورد انتظار) تا از باخت قطعی جلوگیری کنیم.

هر دوی این هزینه ها از یک جیب پرداخت می شوند و چنانچه با هر دو نوع این مشکلات به یکباره مواجه شویم، دیدگاه های ضد و نقیض به نظر مناسب می آیند.

به نظر کانمن دو را ه وجود دارد که تصمیم های (1) و (2) مطرح شوند: • چارچوب سطحی: توالی ای از دو تصمیم ساده که جداگانه در نظر گرفته می شوند.

• چارچوب جامع: یک تصمیم جامع تنها با چهار گزینه .

در این مورد چارچوب جامع آشکارا نسبت به دیگری برتری داشت.

در واقع، در هر موردی که قرار است چندین تصمیم با هم در نظر گرفته شوند برتری خواهد داشت یا دست کم گزینه بدتر نیست.

چارچوبی جامع شامل انتخابی مستقل می شود که 32 گزینه دارد.

چارچوب سطحی نیز شمامل توالی پنج انتخاب ساده تر می شود.

توالی پنج انتخاب یکی از گزینه ها ی چارچوب جامع خواهد بود.

به طور قطع این بهترین حالت است، اما احتمال آن زیاد نیست.

یک فاعل مختار معقول بی تردید چارچوب جامع را انتهاب می کند، اما آدم ها، به اقتضای طبیعت خود، چارچوب سطحی را ترجیح می دهند.

انسجام منطقی مطلوب با ذهن محدود ما به دست نمی آید.

از آنجا که ما مستعد (آنچه می بینید، همه چیزی است که هست) هستیم و از تلاش ذهنی نیز متنفریم، تمایل داریم هرگاه مشکلی پیش آمد تصمیم بگیریم، حتی اگر از ما خواسته شده باشد که از قبل آن ها را در نظر بگیریم.

ما نه تمایل داریم و نه منابع ذهنی تا انسجام را در تمایلاتمان اعمال کنیم و تمایلات ما نیز به صورتی جادویی طراحی نشده اند که همان گونه که در مدل فاعل معقول عملی است، دارای انسجام باشند .

تاجران با تجربه در بازارهای اقتصادی هر روز با چارچوب جامع خود را از درد باخت ها رهایی می بخشند.

در مثال قبل به این نتیجه رسیدیم که نفرت از باخت شرکت کنندگان در آزمایش ها را با ترغیب ((به فکر کردن مانند فردی تاجر)) می توان تا اندازه ای درمان کرد.

دانشجویان تحت آموزش های متفاوت تصمیمات مخاطره آمیزی گرفته اند.

معامله های شرطی را بپذیرند یا رد کنند که در آن امکان باخت وجود دارد.

در وضعیت چارچوب سطحی به آنان گفته شد هر تصمیمی را به گونه ای بگیرند که انگار تنها تصمیم است و احساسات خود را بپذیرند.

دستور کارها برای چارچوب جامع در مورد تصمیمی، شامل این جمله می شود: ( خود را در قالب فردی تاجر تصور کنید)، (شما مدام این کار را می کنید) و ( این مورد را به عنوان یکی از تصمیات مالی در نظر بگیرید که با هم جمع می شوند و مجموعه ای درست می کنند).

پژوهشگران و اکنش های احساسی شرکت کنندگان به برد و باخت را به معیار های فیزیولوژیکی ارزیابی کردند که شامل تغییرات در رسانایی الکتریکی پوست بود، این روش دروغ سنجی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

همانگونه که انتظار می رفت، چارچوب جامع واکنش احساسی به باخت را کند می کرد و تمایل برای خطر کردن را افزایش می داد.

ترکیب نفرت از باخت و چارچوب سطحی، نفرینی هزیه بر ایجاد می کند.

سرمایه گذاران اگر تعداد دفاعاتی که در آن کارکرد سرمایه گذاری خود را بررسی می کنند کاهش دهند، می توانند از این نفرین جلوگیری کنند و به مزایای چارچوب جامع دست یابند و همچنین زمان کمتری صرف کنند و رنج کمتری را نیز متحمل شوند.

پی گرفتن تغییرات روزانه در واقع طراحی باخت است، زیرا درد باخت های مکرر کوچک بر خوشی بردهای مکرر با ارزش یکسان غلبه می کند.

برای سرمایه گذاران بررسی کردن یک بار در هر فصل کافی و حتی فراتر از کافی است.

افزون بر آن، بهبود کیفیت زندگی، اجتناب خودخواسته از مواجهه با نتایج کوتاه مدت، کیفیت تصمیمات و نتایج را نیز بهتر خواهد کرد.

واکنش معمول کوتاه مدت به اخبار بد، نفرت فزاینده از باخت است.

سرمایه گذارانی که با مجموعه ای از بازخوردها از چنین اخباری مواجه می شوند نیز از خطر کردن کمتر نفرت دارند و در آخر ثروتمند تر خواهند شد.

اگر سرمایه گذار نداند که هر سهام در سبد سرمایه گذاریش هر روز چه وضعیتی دارد، کمتر به بیهوده زیرو رو کردن آن تمایل پیدا می کند.

تعهد به اینکه یک متخصص برای چندین دوره در یک جایگاه باقی بماند ((معادل قفل)) کردن یک سرمایه گذاری) باعث بهبود عملکردهای مالی می شود.

تصمیم گیرندگانی که چارچوب سطحی را ترجیح می دهند، هر گاه با انتخابی مخاطره آمیز مواجه شوند، گرایش خود را تغییر می دهند.

اگر سیاست خطر کردنی را انتخاب کنند که از آن به صورت روزمره در مسائل مربوط بهره بگیرند، موفق تر عمل خواهند کرد.

از نظر کانمن نمونه های آشنای سیاست های خطر کردن می تواند چنین مواردی باشند: همیشه وقتی بیمه می خرید بالاترین مقیاس ممکن را انتخاب کنید.

و هیچ گاه ضمانت نامه های مبسوط نخرید.

سیاست خطر کردن چارچوبی جامع است.

در مثال بیمه ما باخت گه گاه همه مبلغ بیمه یا کارکرد نامطلوب گه گاهی کالای بیمه نشده را انتظار داریم.

موضوع مربوط به توانایی ما برای کاهش یا از بین بردن رنج باخت های گه گاه با فکر کردن به این موضوع است که سیاستی که ما را با این گزینه مواجه کرده است ، در طولانی مدت، از نظر اقتصادی به طور قطع سودآور خواهد بود.

سیاست خطر کردنی که تصمیمات را باهم در نظر می گیرد، مشابه نگاهی خارجی به مسائلی است که توجه را از جزییات موقعیت حاضر به آمار نتایج موقعیت های مشابه تغییر می دهد.

نگاه بیرونی، چارچوبی جامع برای فکر کردن به برنامه هاست.

سیاست خطر کردن چارچوبی جامعی است که در آن یک انتخاب خطر کردنی خاص را با مجموعه ای از تصمیمات مشابه جایگزین می کند.

نگاهی بیرونی و سیاست خطر کردن، راه حلی در مقابل دو پیشداوری مشخص هستند که بسیاری از تصمیات را تحت تاثیر قرار می دهند.

خوش بینی اغراق شده و احتیاط اغراق شده نفرت از خطر کردن.

این دو پیشداوری در نقطه مقابل یکدیگر قرار دارند.

خوشبینی اغراق شده از افراد و سازمان ها در مقابل اثرهای فلج کننده نفرت از باخت محافطت می کند، نفرت از باخت آنان را در مقابل حماقت های خوشبینی با اطمینان بیش از اندازه ایمن می سازد.

افراد خوشبین معتقدند تصمیم هایی که می گیرند عاقلانه تر از آن چیزی که است که به راستی وجود دارد و افرادی که از باخت متنفرند، گزینه های حاشیه ای را که می شد قبول کرد به درستی رد می کنند.

بی شک هیچ تضمینی وجود ندارد که پیشداوری ها در هر وضعیتی خنثی شوند.

سازمانی که می تواند هم خوشبینی بیش از اندازه و هم نفرت از باخت بیش از اندازه را حذف کند، باید این کار را انجام داهد.

هدف سازمان باید ترکیب نگاه بیرونی و سیاست خطر کردن باشد .

/اخبار پولی مالی نویسنده: حامد هدایی"اقتصاددان رفتار"
کلید واژه ها: انتخاب - درصد - گزینه - تصمیم - دلار - از دست دادن - جایزه نوبل اقتصاد - باخت - برنده جایزه نوبل - ترکیب - نوبل اقتصاد - واکنش - جایزه نوبل - تصمیم گیری - طرح سوال - نخستین - انتظار - اقتصاد - جایزه - کاغذ - آمار - مشکل

آخرین اخبار سرویس:
هزینه کشاورزی چقدر گران شده است؟

بی ثباتی قیمت ها در بازار بوشهر

ماندن 6 بانک آلمانی در مبادله مالی با ایران

آمار دقیق بیکاران چقدر است، 3 میلیون یا 6 میلیون نفر؟

علی حسین زاده، زینب مستقیمی بررسی تأثیر مدیریت استعداد بر خلاقیت سازمان با نقش میانجی اعتماد سازمانی

قطعی آب نداریم، افت فشار چرا!

افزایش نرخ سوخت همزمان با کاهش قیمت خودرو

سیاست دولت انتخاب اجباری کالای ایرانی است/ عدم رقابت پذیری؛ مانعی برای پیشرفت صنایع

محسن کاملی ,سیدباقر حسینی ,نیلوفر نهاوندی اسگ شهر‎ ‎ بررسی عوامل محیطی مؤثر در افزایش سطح امنیت پارکها

کلاهبرداری با عنوان خرید و فروش کارت های شناور طرح ترافیک

برای بعضی از دوستان انتخابات تمام نشده است/ آمریکایی ها نوسانات بازار ارز را پیروزی خود می دانند

رشد آرام «تسه»ها در بازار اوراق مسکن

ساختار جدید زنجیره ارزش فضایی کشور پیشنهاد شد

مردم نمی دانند عسل می خرند یا آب نبات ذوب شده!

طرح دو فوریتی مجلس برای ساماندهی ارزی همچنان روی میز

باید ها و نبایدها در ابزارهای مالی جدید

برنامه ریزی برای یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی

مهمترین موانع افزایش قیمت طلا در روزهای آینده

خبرخوش نوربخش برای مستمری بگیران تامین اجتماعی

محققان شرکت های فناور مستقر در پارک های فناوری مشمول حق بیمه بیکاری شدند

حقوقی ها خریدار و حقیقی ها فروشنده سهام شدند

انتصابی جدید در سازمان ایدرو

تجارت «سلامتی» در اسپانیا

مدیرعامل «هپکو» استعفا کرد

ارز صادراتی مان را 4200 به دولت بدهیم و خودمان 6200 بخریم؟!

دلار، قیمت «شیشه» را سه برابر کرد

نتایج نشست کمیسیون صنایع مجلس با خودروسازان

موبایل های قدیمی به کجا می روند؟

نگاهی به بازار آهن و فولاد چین + جدول

پیامدهای توسعه نامتوازن

سوالات امتحانات نهایی باز هم لو رفت / خرید و فروش در تلگرام

سرانه بدهی هر ایرانی چقدر است؟

بهره برداری از 8 دستگاه مکنده غلات 600 تن بر ساعت در بندر چابهار

پوشش 700 هزار خانواده جدید در کمیته امداد

جزییات نرخ عوارض آزادراه های مشارکتی سال 97+جدول

مخالفت کارفرمایان با سقف 3ساله قرارداد موقت

تلاش محققان پژوهشگاه نفت برای ازدیاد برداشت از مخازن با کمک امواج ماکروویو

نگاهی به سفرنامه مرحوم امیرحسین فردی؛ هامون، زهکَلوت، و آن حوالی

هتل متحرک و منحصربه فرد مرسدس بنز + تصاویر

چرا کیفیت کالای داخلی پایین می آید؟

32 جشن گلریزان در سیستان و بلوچستان برگزار می شود

واردات بیش از 318 تن ساعت دیواری / خروج بیش از 3 میلیارد تومان ارز از کشور+جدول

پوشش 700 هزار خانواده جدید در کمیته امداد طی امسال/افزایش 13 درصدی مستمری مددجویان

هدف ترامپ از سیاست آشوب چیست؟

یک ایرانی سهامدار مک لارن شد

بررسی گزارش مقدماتی هیأت تحقیق و تفحص از معادن کشور در کمیسیون صنایع مجلس

تعداد چک های برگشتی آب رفت

یکسال بیمه تکمیلی رایگان با تلاوت روزانه یک صفحه قرآن کریم

پوشش خانم بازیگر در یک مهمانی + عکس

مخدر لاکچری بچه پولدار ها گرمی 700 هزارتومان

برگه های اطلاعاتی دولت سوئد: چگونه در زمان جنگ و بحران شرایط را مدیریت کنید؟

کدام مناطق تهران طرح افطار تا سحر دارد؟

علیرضا جهانبخش به همراه خانواده اش + عکس

دیوار بلند ارز!!

خانه دار شدن مردم با طرح های مسکن دولتی!

برای تولید یک کیلو سیب زمینی چقدر آب مصرف می شود؟

دولت در چهار سال اول قیمت ارز را به طور مصنوعی پایین نگه داشت

الزام دلاری برای فرش و زعفران!

فروش گوشت قرمز لاکچری به قیمت 700 تا 900 هزار تومان

قیمت «شیشه» سه برابر شد؛ هرکیلو 100 هزار تومان

حقایقی درباره مراسم عروسی سلطنتی نوه ملکه +تصاویر

برگزاری مهمانی ها با «دونات طلا» در تهران

جمع آوری 322 میلیارد تومان صدقه در سال گذشته/ صدقات هر منطقه صرف نیازمندان همان منطقه می شود

مریم قائدی، مهرداد مدهوشی بررسی عوامل مؤثر بر بقای شرکت¬های تازه وارد

شرکت نفت و گاز آغاجاری بیش از 3 میلیارد ریال جهت مسئولیت های اجتماعی هزینه کرد

ناتوانی خودروسازان در تولید استاندارد پس از نیم قرن فعالیت

بسته جدید تسهیلات دولت برای خانه دار شدن مردم

استخدام کارشناس مالی،کارشناس خزانه داری در شرکت تولیدی -تهران

استخدام رییس فروش،کارشناس فروش در شرکت معتبر در آذربایجان غربی

معضل کم آبی را جدی بگیرم!

سیستم مورد نیاز عنوان The Crew 2 مشخص شد

دستورالعمل انتقالات برون استانی

دل وجگر 720 هزار تومانی +عکس

دوچرخه برقی لامبورگینی +عکس

به چه استناد می گویند 30 میلیارد دلار از کشور خارج شده؟

استخدام کارشناس فروش در شرکت رسپینا در کرج

استخدام رییس فروش و کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در بوشهر

استخدام حسابدار در شرکت کایزر در اصفهان

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت معتبر در استان تهران

استخدام ویزیتور در شرکت کایزر در اصفهان

استخدام حسابدار،ویزیتور در شرکت کایزر در اصفهان

استخدام کارشناس دامپروری،کارشناس حسابداری در شرکت دشت کیمیا

استخدام مدیر بازرگانی،رییس تولید و فارم،کمک حسابدار در اصفهان

هدست واقعیت افزوده گوگل

خطری دخانیاتی بیخ گوش شالیزارها/ صنایع از سیاست گذاری دور شوند

مدیرکل مشارکت های مردمی کمیته امداد در گفت وگوی تفصیلی با فارس خبر داد جمع آوری 322 میلیارد تومان صدقه در سال گذشته/ صدقات هر منطقه صرف نیازمندان همان منطقه می شود

استخدام سرپرست تولید آقا دریک شرکت تولید رنگ های صنعتی درتهران

بازارهای سرمایه گذاری به کدام سو حرکت کردند؟ | امسال هم بازار رمضان در رکود است؟

استخدام منشی خانم در یک شرکت تولید رنگ های صنعتی در تهران

استخدام حسابدار سفارشات خارجی درشرکت معتبر بازرگانی در تهران

آموزش تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل

لبنیات گران شد

به چه استناد می گویند 30 میلیارد دلار از کشور خارج شده؟

برنج خارجی و حبوبات ارزان می شود

لوکس ترین محصول آئودی در ایران + عکس

پوشش 700 هزار خانواده جدید در کمیته امداد طی امسال/افزایش 13 درصدی مستمری مددجویان

شش بانک آلمانی در مبادله مالی با ایران باقی می مانند

این 140 میلیارد تومان کجا رفت؟‍!

شرکت نفت و گاز اتریشی: همکاری با ایران ادامه می یابد

شرکت نفت و گاز اتریشی: همکاری با ایران ادامه می یابد

سیاست خطر کردن

سیاست خطر کردن