مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد دردسرهای طلای سیاه سر طلای سبز
طلای سیاه رکورد جدید زد
رکورد جدید طلای سیاه
دردسرهای افزایش طول عمر انسان ها برای اقتصاد جهانی!
چراغ سبز محسن هاشمی به گزینه های بازنشسته برای حضور در شهرداری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 ساعت 15:162018-04-24اجتماعي

دردسرهای طلای سیاه سر طلای سبز


در کنار طبیعت مازندران که محلی برای رویش نهال ها و درختان است در هر گوشه از طبیعت زباله هم جلوه گری می کند تا جایی که ساحل برخی از شهرها به کوهی از زباله تبدیل شده و زباله ها به راحتی تلنبار می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس" از شهرستان ساری، مازندران در طول ایام سال به ویژه تعطیلات نوروزی و تابستانی مکانی برای حضور مهمانان و مسافرانی است که مایل هستند تعطیلات خود را در طبیعت سرسبز بگذرانند ولی تنها سوغات طبیعت در این ایام زباله است که به راحتی در طبیعت رهاسازی می شود.

زباله ها به راحتی و بدون توجه به اینکه چه آسیبی به طبیعت مازندران وارد می کند رهاسازی می شوند و حتی برخی از زباله ها برای سال های سال در طبیعت باقی می ماند .

در کنار طبیعت مازندران که محلی برای رویش نهال ها و درختان است در هرگوشه از طبیعت زباله هم جلوه گری می کند تا جایی که ساحل برخی از شهرها به کوهی از زباله تبدیل شده و زباله ها به راحتی تلنبار می شود.

طی سال های گذشته در ارتباط با مدیریت پسماند بحث نیروگاه زباله سوز و کمپوست مطرح شده ولی همه مردم دیدند هنوز اقدام موثری در این زمینه انجام نشده است؛ در شرایطی که دیگر در هیچ جای طبیعت مازندران امکان دفع زباله وجود ندارد زباله به راحتی در مناطق حساس استان دفع می شود و تدابیر لازم برای حل این موضوع هنوز راه به جایی نبرده است.

*حل بخشی از مشکلات زباله طی برنامه 6 ماهه در مازندران مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در این باره به فارس، گفت: دفع پسماند زباله مدیریت پسماندهای عادی با شرایط فعلی مطلوب نمی دانیم تخطی از قانون شده؛ چراکه از قانون برنامه پنجم دفع زباله در شهرهای ساحلی ممنوع است.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی با بیان اینکه راه اندازی دو کارخانه زباله سوز در شهرستان های نوشهر و ساری در دستور کار قرار دارد، اضافه کرد: برنامه عملیاتی در ذیل کارگروه پسماند استان تعریف شد که ماهانه رصد می شود.

وی با اشاره به اینکه با اقدامات انجام شده طی برنامه 6 ماهه بخشی از مشکلات حل می شود، افزود: کارخانه نوشهر تا خرداد ماه امسال بهره برداری می شود که از پیشرفت خوبی برخوردار است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران تصریح کرد: در حال حاضر شهرداری ها مکلف هستند به ما گزارش کنند که با همه اقدامات انجام شده به آینده امیدوار هستیم تا وضعیت پسماند بهتر شود.

*رسیدگی قضایی به پرونده شهرداران متخلف ابراهیمی کارنامی با اعلام اینکه براساس قانون وظیفه مدیریت پسماند برعهده شهرداری ها است، اضافه کرد: بحث مدیریت پسماند در صدر اولویت شهرداری ها قرار گیرد که برخی از شهرداران در مراجع قضایی پرونده دارند و پرونده آنان در حال رسیدگی به حکم است.

وی بیان کرد: در زمینه بحث مدیریت پسماند برخی ادعا کردند که می توانند در این زمینه سرمایه گذاری کنند ولی این مساله را تنها اراده بدون شعارزدگی حل می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: مهم ترین مسأله مطالبه گری رسانه هاست که در پیگیری مطالبات مردم نباید کوتاه بیایند.

*رودخانه های مازندران؛ تحت تأثیر دخالت های انسانی مدیرگروه پژوهشی مدیریت محیط زیست و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این باره به فارس، اظهار کرد: واقعیت امر این است که رودخانه ها امروز در استان مازندران دچار چالش شدند و این چالش حاصل فعالیت های انسانی است؛ به این معنا که فعالیت هایی که بشر در این مناطق داشته موجب تخریب ساختار فیزیوگرافی و مورفلوژیکی رودخانه ها شده است.

همایون خوشروان با اشاره اینکه این تخریب ها بلایای مختلفی اعم از آلودگی های مختلف، خطر وقوع سیلاب ها و چالش های بسیار بزرگ زیست محیطی را رقم می زند، گفت: به طور کلی دخالت های انسانی سبب به هم خوردگی نظم هیدرولوژیکی و ساختار طبیعی رودخانه ها شده و شرایط را برای ورود سیلاب ها در مازندران را به وجود آورده و آلودگی های مختلف هم معمولا از منابع مختلف نشأت می گیرند.

وی اظهار کرد: آلودگی های بخش کشاورزی، صنعتی و آلودگی حاصل از پسماندهای بهداشتی، بیمارستانی و پسماند شهری در ساحل رودخانه جمع آوری می شوند و به تدریج وارد محیط رودخانه ها شده است.

دفع پسماند در رودخانه تالار و صفارود مدیرگروه پژوهشی مدیریت محیط زیست و وزارت علوم یادآور شد: رودخانه تالار در شهرستان قائم شهر که مرکز دفع پسماند این شهر بوده در حاشیه شمال شرقی در بخش شرقی آن قرار داشته و همچنین رودخانه صفارود در رامسر هم همین وضعیت را دارد و پسماندهای شهری رامسر در همین نقطه تخلیه می شوند.

خوشروان با تأکید بر اینکه به طور کلی رودخانه ها از پایین دست، میان دست و بالادست تحت تاثیر دخالت های انسانی قرار گرفتند و دست خوش تغییرات و مشکلات عمده ای شدند، خاطرنشان کرد: انباشت نخاله های ساختمانی، پسماندها و ضایعات در مسیر رودخانه ها سبب باریک شدن رودخانه شده و باعث می شود جریان آب تحت تاثیر انسدادی که در مسیر ایجاد شده قرار گیرد، در مواقع بارندگی شرایط برای به وجود آمدن سیلاب فراهم شده و این باعث می شود که بسیاری از شهرهای استان دچار آب گرفتگی و سیلاب شوند.

مدیر گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست و وزارت علوم بیان کرد: رودخانه هایی که قبلا مکان حضور جانداران مختلفی بوده و آب زلالی داشتند و برای آب شرب مورد استفاده قرار می گرفتند امروز فقط مجاری فاضلابی شدند که آلودگی صنعتی را حمل می کند.

خوشروان با بیان اینکه بحث سامان دهی رودخانه ها از بالادست تا پایین دست مربوط به احیای شرایط زیست محیطی رودخانه هاست، افزود: به طور کلی اگر بتوانیم با سرمایه گذاری سعی کنیم بیشترین مشارکت جامعه مدنی ساختارش را می شود پیاده کرد که باید از آلوده شدن رودخانه ها که می توانند خاستگاه خوبی برای ارزش های اقتصادی و فرهنگی باشند جلوگیری کنیم.

وی با اعلام اینکه رودخانه ها نقش مهمی در احیای طبیعت دارند و می توانند مواد مورد نیاز جانداران را به تالاب ها و مناطق ساحلی برسانند، اضافه کرد: رودخانه ها رسوبات را با خود حمل کرده و در اختیار دریا قرار دهند تا دریا از فرسایش ساحل ممانعت کند که اگر این امر به درستی انجام نشود می تواند با بروز پدیده بالارفتگی این املاح موجود خسارات سنگینی وارد کند.

مدیر گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست و وزارت علوم خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم در راه توسعه اقتصادی قدم برداریم باید وضعیت رودخانه های مازندران پایدار شود ولی اگر ظرفیت رودخانه ها از بین برود کار غیرقابل جبران می شود.

خوشروان اظهار کرد: در حال حاضر رودخانه ها مهم ترین فرایند توسعه اقتصادی هستند ولی اعمالی شامل ایحاد آب بندان مصنوعی، انسداد مسیر برای برداشت آب کشاورزی، عدم داشتن حق آبه و ساخت سدها در مسیر خروجی رودخانه، برداشت بی رویه و تجاوز به حریم رودخانه ها و ساختن اراضی بر سر راه رودخانه تعادل را بر هم زده و عوارض این حمله چیزی جز تحمیل بلا بر سر خودمان نبوده است که باعث شده خسارت زیادی به استان در بحث آلودگی آب سطحی زیرزمینی و ساحلی دست خوش تغییرات عظیم منجر به بروز مشکلات زیست محیطی در منطقه می شود.

* آلوده بودن 3 رودخانه مهم مازندران وی بیان کرد: در حال حاضر به لحاظ زیست محیطی رودخانه بابل رود، تالار و تجن بسیار آلوده هستند که در دامنه شمالی البرز فقط سواحل به لحاظ پدیده و ریزگردهای آبی رودخانه پر از املاح است و به علت قرار داشتن مصالح ساختمانی کوهی در بالادست و رها شدن در درون این رودخانه ها این مسائل را داریم.

مدیر گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست و وزارت علوم گفت: امیدواریم روزی رودخانه های مازندران مکانی پر از آرامش و تفریح و نیایش بوده و برای توسعه شرایط زندگی مورد استفاده قرار گیرد.

* بیشتر شهرهای مازندران درگیر مشکل زباله است دادستان مرکز مازندران نیز در بازدید از مرکز دفن زباله ساری در منطقه گوی چاله در روستای ارا در چهاردانگه در گفت وگو با فارس، اظهار کرد: زباله مقوله ای جدی در مناطق شمالی کشور است که بیشتر شهرهای مازندران درگیر این موضوع هستند.

سیدیونس حسینی عالمی بیان کرد: محل دفن زباله را باید مقامات اجرایی تعیین کرده و شهرداری ها در این مکان نسبت به دفن زباله اقدام کنند و درحال حاضر نیز در مکان های تعیین شدن زباله دپو می شود.

وی با اعلام اینکه مشکلات موجود را قبول داریم، تصریح کرد: با محیط زیست مکاتبه کردیم، چراکه وضعیت مازندران به گونه ای بوده که به گونه ای است اگر زباله به هر مکانی برده شود مشکلات زیست محیطی ایجاد می شود پیگیر این مهم هستیم که زباله به نحو اصولی و صحیح دفن شود و در محلی دفن شود که مشکلاتی برای شهروندان ایجاد نکند.

دادستان مرکز مازندران در پایان خاطرنشان کرد: به طور جدی پیگیر موضوع پساب ها و دفع زباله ها در مازندران هستیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، گاهی مواقع در گشت و گذرهای هفتگی به مناطق بکر، زیبا و خیال انگیز گام می گذاریم و دوست داریم زمانی که وارد و خارج می شویم ردی از ما باقی نماند اما باز هم گوشه ای از همین طبیعت ناشناخته زباله دیده می شود که اگر این زباله های رها شده در طبیعت هم به مکان های دپوی نامناسب فعلی اضافه شود واقعا زباله دیگر طلای سیاه نیست برای این مناطق .

انتهای پیام/خ http://fna.

ir/blz6ci
کلید واژه ها: زباله - مازندران - طبیعت - پسماند - حفاظت محیط زیست - مدیریت - برنامه - شهرداری - محیط زیست - ابراهیمی - قانون - کارخانه - تعطیلات - تعطیلات نوروزی - مشکلات - ساحل - درختان - استان - نوشهر - شرایط - گزارش - زیست - خبرگزاری - محیط - ساری - تابستانی - نیروگاه - کمپوست - نوروزی - پیشرفت

آخرین اخبار سرویس:
بهانه جویی برخی دستگاه ها در اجرای مصوبات آلودگی هوا/بازنگری در روند تست خودروها

آسمان فارس ابری و غبارآلود

آغاز حصارکشی سی وسه پل

تحقیق پلیس درمورد لو رفتن سوالات امتحانی

سالانه 950 زن ویژه در مراکز بهزیستی پذیرش می شوند

مهدیه آرایی ,منیره السادات طبایی نژاد نهادهای تأثیرگذار و راهکارهای آموزشی در گرایش کودکان پیش دبستانی به رفتارهای ترافیکی ایمن

نقش مهم مادران در شکل دهی به هویت فردی کودکان

محسن شاطریان ,مهران سهراب زاده ,نرجس سادات حسینی سنجش احساس امنیت اجتماعی زنان در فضاهای عمومی شهرهای جدید

خونین شهر؛ تنها و بی کس با مردمانی غریب

همزمانی قانون هوای پاک وتشکیل کارگروه ملی آلودگی هوا

جاده چالوس یک طرفه می شود

آلودگی هوا در شهر کرمان به 6 برابر حد مجاز رسید

خرمشهر؛ گمشده ای در خاطرات

تشییع پیکر مطهر سه شهید مدافع حرم تیپ فاطمیون - مشهد

مستند «آب و جان» با هدف حفاظت از محیط زیست در شوشتر اکران شد

آشوراده" دارد می سپارد جان

محور زردبند به لواسانات در شهرستان شمیرانات بازگشایی شد

واکنش آموزش و پرورش به خبر لو رفتن سؤالات امتحان: هنوز به اثبات نرسیده/ با همکاری پلیس فتا بررسی می کنیم

تکریم دانش آموزان حافظ قرآن در مصر

مرگ تلخ دانش آموز تیزهوش مازندرانی

خطابه گویی دانش آموزان در غرفه جامعه تعلیمات اسلامی نمایشگاه قرآن

محور کرج ـ چالوس بازگشایی شد

چگونه تبریز با گداها خداحافظی کرد؟

مستند ییلاق کته چول/روایتی متفاوت از طبیعت ایران/فیلم

محور کرج - چالوس باز شد

تمام محور های فیروزکوه باز است

زور آموزش و پرورش به حذف آزمون های مدارس استعدادهای درخشان نرسید

تحقیق پلیس درمورد لو رفتن سوالات امتحانی

محور کرج - چالوس تا اطلاع ثانوی مسدود است + جزییات

تلاش دکتر انصاری لاری برای تحول در آموزش و پرورش کیش

رشته پودمانی تاکسیرانی در کیش راه اندازی شد

ترنم باران بهاری در اقلید

بررسی صحت و سقم لو رفتن سؤالات امتحان نهایی توسط تیمی از آموزش و پرورش و پلیس فتا

تمام محورهای فیروزکوه باز است/ بارندگی خسارتی بر جای نگذاشت

محور کرج-چالوس باز شد

کاهش چشمگیر جمعیت یوز آسیایی در یزد

طرز تهیه پنکیک ترد سیب

تمام محورهای فیروزکوه باز است/ بارندگی خسارتی بر جای نگذاشت

طرز تهیه خوراک گوشت

افزایش ابر و وزش باد در گیلان/ وقوع رعد و برق دور از انتظار نیست

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد بررسی صحت و سقم لو رفتن سؤالات امتحان نهایی توسط تیمی از آموزش و پرورش و پلیس فتا

فرماندار فیروزکوه: تمام محورهای فیروزکوه باز است/ بارندگی خسارتی بر جای نگذاشت

محور کرج ـ چالوس بازگشایی شد/ وزش باد و سستی خاک عامل ریزش کوه و انسداد

سیلاب در مهاباد راه یک روستا را بست

جاده کرج- چالوس بازگشایی شد

مرگ تلخ دانش آموز تیزهوش مازندرانی/ تکذیب فوت در مدرسه

محور کرج-چالوس تا اطلاع بعدی بسته شد

نام نویسی در مدارس شاهد کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

4 میلی متر بارندگی طی 2 ساعت در پیرانشهر ثبت شد

محور کرج - چالوس بسته شد

مرگ تلخ دانش آموز تیزهوش مازندرانی

تلاش برای بازگشایی محور فشم به تهران ادامه دارد

جاده کندوان بر اثر بارش شدید باران مسدود شد

گشت ویژه برای کنترل معاینه فنی خودروها تشکیل شود

گشت ویژه برای کنترل معاینه فنی خودروها تشکیل شود

سیل به 2 روستای زنجان خسارت زد

بارش برف ارتفاعات مشگین شهر را سفیدپوش کرد

جاده کرج- چالوس بازگشایی شد

ترافیک سنگین در محورهای مواصلاتی بومهن در پی بارش شدید

جاده کندوان بر اثر بارش شدید باران مسدود شد

تهیه سیاهه آلودگی هوای 9 شهر

روزگار غمبار «کلونی»های شادآباد

توزیع سوخت دیزل یورو 4 از اول خرداد سال جاری

محور کرج _ چالوس باز شد

هشدار هواشناسی در خصوص وزش شدید باد و آبگرفتگی

مرگ تلخ دانش آموز تیزهوش مازندرانی بر اثر ایست قلبی

جاده کرج- چالوس بازگشایی شد

حیواناتی عجیب و غریب!/تصاویر

زور آموزش و پرورش به حذف آزمون های مدارس استعدادهای درخشان نرسید

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران تأیید کرد مرگ تلخ دانش آموز تیزهوش مازندرانی بر اثر ایست قلبی

روزه خواری عفت عمومی را جریحه دار نمی کند

جاده کرج- چالوس بازگشایی شد

محور زردبند به لواسانات درشهرستان شمیرانات بازگشایی شد

محور زردبند به لواسانات بازگشایی شد

بارش باران بهاری

بارش باران و آبگرفتگی معابر در مهاباد

جاده کرج- چالوس بازگشایی شد

جاده کرج- چالوس بازگشایی شد

آموزش وپرورش لو رفتن سوالات امتحان نهایی را تایید کرد/ سوالات در تهران نه، در یکی از استان ها لو رفته!

رگبار و باران، مهمان آسمان اصفهان

فیروزکوه ؛ بارندگی خسارتی در بر نداشت

زور آموزش و پرورش به حذف آزمون های مدارس استعدادهای درخشان نرسید

فیروزکوه ؛ بارندگی خسارتی در بر  نداشت

9 روز هوای ناسالم امسال برای زنجان ثبت شد

احتمال جاری شدن سیل در پیرانشهر وجود دارد

نظارت جدی استاندارد برای ایمن سازی شهربازی های البرز

زباله ها2روز یکبار در لرستان جمع آوری میشوند

تعداد پاسگاه های محیط بانی کشور یک ششم استاندارد جهانی است

ریزش کوه در محور چالوس/انسداد جاده به دلیل اجرای عملیات پاک سازی

اخطار هواشناسی نسبت به وقوع سیلاب

سیل جاده رودبارقصران شمیرانات را مسدود کرد

برگزاری محفل انسی با قرآن کریم در ملایر + گزارش

امدادرسانی به 316 نفر متاثر ازسیل و آبگرفتگی

جاده کرج - چالوس مسدود شد

سیل دردومنطقه ازلواسان

تشدید بارش ها و وزش باد شدید

لورفتن سؤالات آزمون پایه چهارم متوسطه در نخستین روز امتحانات

هشدار درباره چنارهای خطرآفرین شهری

طبیعت زیبای کهنگان سمیرم و افوس بویین میاندشت +تصاویر

جاده فشم را مسدود شد

دردسرهای طلای سیاه سر طلای سبز

دردسرهای طلای سیاه سر طلای سبز