مطالب مرتبط:
وزیر آموزش و پرورش: زنگ هفتم استعداد زیبایی شناختی دانش آموزان را شکوفا می کند
آموزش وپرورش از بین لیسانسه ها سربازمعلم جذب می کند/ جزییات بخش نامه
حضور وزیر آموزش و پرورش در سی و ششمین جشنواره جهانی فجر
وزیر آموزش و پرورش با جدیت مطالبات و انتظارات فرهنگیان را در دولت پیگیری کند
وزیر آموزش و پرورش: حفظ فرمول ها و حافظه محوری در مدارس امروز دنیا حذف شده است/ دانش آموزان ما احساس خوبی به مدرسه ندارند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 ساعت 11:112018-04-24اجتماعي

وزیر آموزش وپرورش زنگ خطر را به صدا درآورد


وزیر آموزش وپرورش در نامه ای به معاون اول رییس جمهور زنگ خطر کمبود قطعی 84 هزار معلم برای مهر 97 را به صدا درآورد؛ در همین رابطه یک کارشناس آموزشی معتقد است «برخی سیاست های نادرست موجب بحران کمبود معلم در آموزش وپرورش شده است.

- وزیر آموزش وپرورش در نامه ای به معاون اول رییس جمهور زنگ خطر کمبود قطعی 84 هزار معلم برای مهر 97 را به صدا درآورد؛ در همین رابطه یک کارشناس آموزشی معتقد است برخی سیاست های نادرست موجب بحران کمبود معلم در آموزش وپرورش شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو"، آموزش وپرورش در سال های پیش رو با معضل بازنشستگی معلمان و بحران کمبود نیروی انسانی مواجه خواهد شد و از مهر 97 با سه سال شدن هنرستان ها کمبود نیروی انسانی در این بخش به شکل ویژه تری محسوس خواهد بود.

در روز های اخیر نیز سید محمد بطحایی وزیر آموزش وپرورش در نامه ای به معاون اول رییس جمهور زنگ خطر بازنشستگی نیرو و کمبود معلم در آموزش وپرورش را نواخت.

او در این نامه اعلام کرد: با عنایت به اینکه در طول سال های 1366 تا 1372 بیش از 380 هزار نفر براساس مجوز های سازمان اداری و استخدامی به عنوان معلم در وزارت آموزش وپرورش استخدام شده اند، پدیده بازنشستگی بیش از 370 هزارنفر از کارکنان آموزشی طی پنج سال پیش رو (1367 الی 1400) ادامه فعالیت بزرگترین دستگاه اجرایی کشور را به طورجدّی مورد تهدید قرار می دهد.

براساس منابع آماری موثق درحالی که تعداد دانش آموزان کشور از 14 میلیون نفر در سال 1397 به 15.

5 میلیون نفر در سال 1401 افزایش می یابد، تعدادکارکنان آموزشی وزارت آموزش و پرورش با خروج بازنشستگان از 758 هزار نفر در سال 1397 به 428 هزار نفر در سال 1401 کاهش خواهد یافت که این تعداد فقط 55 درصد نیاز این وزارتخانه را تأمین خواهد کرد.

* اشتباه بزرگ فانی: 300 هزار نیروی اضافه در آموزش وپرورش داریمدر همین رابطه رضا نهضت کارشناس آموزشی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این پرسش " آموزش وپرورش در دوره وزارت آقای فانی معتقد به کاهش معلم بود و دراینباره عنوان می شد نسبت معلم به دانش آموز استاندارد نیست و می توان با کاهش جمعیت معلمان و تعداد 700 هزار نفر آموزش وپرورش را اداره کرد و حالا این وزارتخانه از کمبود معلم خبر می دهد که زنگ خطر آن از مهر 97 به صدا در می آید، علت این سیاست های متناقض چیست؟ " اظهارکرد: برای بررسی کمبود نیرو ابتدا باید بررسی کنیم چه عواملی باعث کمبود نیروی شدید در آموزش و پرورش شده است و پس از آن بهترین و فوری ترین راه برای جبران این مسئله مهم چیست؟وی افزود: متاسفانه در دوره آقای فانی این بحث به طور جدی از سوی وی مطرح شد که می توان با 700 هزار نیرو آموزش و پرورش را اداره کرد و 250 تا 300 هزار نیروی اضافی در آموزش و پرورش هستند.

اما دلایل آقای فانی چه بود؟ او دو دلیل برای این ادعای خود داشت که هر دو مغالطه بود و بر مبنای مغالطه به این اشتباه هولناک افتاد.

نهضت گفت: استدلال اول این بود، زمانی 20 میلیون دانش آموز و یک میلیون معلم داشتیم، حالا که تعداد دانش آموزان کاهش پیدا کرده است تعداد یک میلیون معلم نیز باید کاهش یابد، این استدلال هم اکنون هم به کار گرفته می شود.

استدلال آقای الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش وپرورش هم همین است.

اما اشکال این استدلال کجاست؟ اشتباه هولناک این است که آقایان توجه ندارند زمانی که دانش آموزان 20 میلیون بودند، بسیاری از معلمان معادل ساعات موظف و گاهی بیشتر کلاس حق التدریس داشتند و با این روش تعداد زیاد دانش آموزان اداره می شدند و کلاس ها بی معلم نمی ماند.

این نکته مهمی است که به آن توجهی نمی شود یا نمی خواهند به آن توجه کنند.

* کاهش ساعات حق التدریس معلمان؛ صرفه جویی به قیمت شلوغی کلاس هااین کارشناس آموزشی ادامه داد: هم اکنون حجم کلاس های حق التدریس به شدت پایین آمده است، در واقع یکی از افتخارات آقای فانی این بود که نیاز به حق التدریس را کاهش داده است، اما توجه نداشت با این کار اگر چه صرفه جویی کرده، اما کلاس ها شلوغتر و از کیفیت آموزش کاسته است.

نهضت با اشاره به اینکه استدلال دوم اشتباه آقای فانی این بود که تعداد دانش آموزان را به تعداد معلمان تقسیم و می گفت: به تعداد هر 13 دانش آموز یک معلم داریم در حالی که نرم جهانی در کشور های توسعه یافته مثلا یک به 24 است، عنوان کرد: بعد از این مغالطه نتیجه می گرفت باید تعداد کارکنان 300 هزار نفر کاهش پیدا کند و این مغالطه متاسفانه دولت و به ویژه سازمان مدیریت را به اشتباه انداخت.

اما اشکال این استدلال چیست؟ بگذارید مثالی بزنم.

هم اکنون اگر فردی بگوید در کشور های پیشرفته در هر شهر نهایت 3 مسجد وجود دارد، بعد نتیجه بگیرد که ایران هم برای این که به نرم این کشور ها برسد باید در هر شهرش فقط 5 مسجد داشته باشد، بنابراین کاربری مساجد افزون بر این را باید تغییر دهیم.

این مغالطه است؟ چرا؟ چون وجود مسجد یا کلیسا به سیاست های کلی یک نظام بر می گردد.

مشخص است کشوری که اکثر مردم آن غیر مسلمان اند تعداد مسجد هایی کمتری خواهند داشت.

همین مثال را در آموزش و پرورش پیاده می کنیم.

آموزش و پرورش ایران مبتنی بر سند تحول مدعی نظامی است که دو وظیفه را برای خود قائل است: تربیت شهروند خوب و تربیت عبد صالح.

در واقع فلسفه آموزش و پرورش در ایران افزون بر آموزش و پرورش کشور های توسعه یافته است.

به دلیل تعریف مفهوم عبد صالح طبیعی است که ایران مجبور به داشتن برنامه، نیرو و مواردی باشد در کشور های توسعه یافته وجود ندارد.

* علت مقاومت دولت برای استخدام نیروی جدید در آموزش وپرورشوی تصریح کرد: متاسفانه دولت تقریبا قانع شده است که پولش در آموزش و پرورش در حال هدر رفتن است و باید هزینه کمتری برای دستمزد معلمان بپردازد و در چنین شرایطی طبیعی است که سازمان مدیریت در برابر درخواست استخدام نیرو های جدید به شدت مقابله می کند.

سال آینده با این که طبق گفته رسمی وزیر بیش از 80 هزار نفر کمبود نیرو وجود دارد تا کنون تنها مجوز استخدام 18 هزار نفر صادر شده است؛ و این بدان معنی است که سال بعد وضعیت مدارس دولتی فاجعه بار خواهد بود و کلاس ها بیش از پیش شلوغ تر خواهند شد.

این کارشناس آموزشی بیان کرد: متاسفانه برنامه آقای بطحایی نیز مبتنی بر همین راهبرد نادرست و هولناک است.

او نیز می خواهد در بند "واو" بودجه که مربوط به دستمزد و حقوق معلمان است و بیش از 98 درصد بودجه را به خود اختصاص می دهد صرفه جویی کند.

سخنان بطحایی به رییس جمهور را فراموش نکرده ایم که وعده داد بود در صورت اداره آموزش و پرورش توسط بخش خصوصی، تا یک سوم صرفه جویی در بودجه اتفاق می افتد.

* جبران کمبود نیرو با طرح خرید خدمات و تبعات پیش رونهضت گفت: راهبرد اشتباه فانی و ادامه آن توسط محمد بطحایی، دولت را مصر کرده تا جایی که ممکن است از استخدام معلمان رسمی سرباز بزند و کمبود نیرو را با استخدام معلمان طرح خرید خدمات که یک چهارم و گاهی یک پنجم نیرو های رسمی حقوق و دستمزد دریافت و بیمه و حقوق 9 ماهه دارند، جبران کند.

همچنین در برنامه ششم توسعه تنها یک بند در مورد آموزش و پرورش وجود داشت و آن طرح خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی بود.

وی خاطرنشان کرد: در زمان آقای فانی بیش از 120 هزار نیرو بازنشسته شدند بدون اینکه استخدامی صورت گیرد و نیز ساعات حق التدریس به نحو محسوسی کاهش پیدا کرد و راهبرد های اشتباه آموزش وپرورش را با کمبود نیرو مواجه کرد و تا این راهبرد اشتباه از سوی وزیر و دولت درست نشود، شاهد مصائب بیشتری در آموزش و پرورش خواهیم بود.

* راه حل اورژانسی جبران کمبود نیرونهضت در پاسخ به این پرسش" در روز های اخیر شاهد نامه وزیر آموزش وپرورش به معاون اول رییس جمهور و هشدار نسبت به مسئله کمبود نیرو بودیم؛ تا شروع سال تحصیلی جدید فرصتی باقی نمانده است از سوی دیگر تا سال 1400 نیز 370 هزار نفر از آموزش وپرورش بازنشسته خواهند د.

در چنین شرایطی دولت برای همراهی با این وزارتخانه با هدف تامین کمبود نیرو چه اقدام فوری می تواند انجام دهد؟ " عنوان کرد:به نظر بهترین راه جبران فوری نیرو، پر کردن ساعات غیر موظف معلمان شاغل است؛ به این صورت که هر فردی به طور داوطلبانه تا 24 ساعات بتواند بیش تر از ساعت موظفش تدریس کند.

این کار چند حُسن دارد.

نخست، معلمان فقط با تکیه به حقوق آموزش و پرورش، نمی توانند زندگی خود را بگذرانند؛ بنابراین ممکن است ساعات غیر موظفشان را صرف مشاغل دیگری کنند.

البته تعداد زیادی از معلمان با تدریس در مدارس غیردولتی این کمبود را جبران می کنند.

اگر آموزش و پرورش متعهد شود که حق التدریس ها را به موقع و ماهانه پرداخت کند بسیاری از معلمان داوطلبانه ساعات غیرموظفشان را در مدارس دولتی پر می کنند.

اما چنان که گفتم باید آموزش و پرورش متعهد شود که ماهیانه این حق التدریس ها را بپردازد و اگر بخواهد با تاخیر 10 ماهه پرداخت کند قطعا معلمان ترجیح می دهند در مدارس غیردولتی ساعاتشان را پر کنند.

این کار هم رضایت معلمان را خواهد داشت و هم کلاس ها را خلوت تر می کند.

وی اظهار کرد: توجه دارید که معلمان بر خلاف کارمندان دولت اضافه کار ندارند و می دانید که اضافه کار کارمندان گاهی بیشتر از خود حقوق اصلیشان است؛ بنابراین حتی در صورت اجرای مرحل دوم رتبه بندی نهایت میانگین 10 درصد به هر فرد اضافه خواهد شد و همچنان کمبود دریافتی برای معلمان وجود خواهد داشت بنابراین باید با ارائه داوطلبانه ساعت حق التدریس غیر موظف، آن را به نوعی اضافه کار معلمان حساب کرد.

البته راهکار های دیگری نیز مدنظر مسئولان دولتی است که گسترش طرح خرید خدمات آموزشی مهمترین آن است، اما این طرح به کیفیت آموزش وپرورش لطمه می زند.


کلید واژه ها: آموزش - معاون اول رییس جمهور - معلم - رییس جمهور - بازنشستگی - وزارت - نیرو - آموزش و پرورش - نیروی انسانی - کارشناس - وزارت آموزش و پرورش - دانش آموز - خبرگزاری - وزیر - نامه - بحران - رابطه - معاون - اجتماعی - استخدام - کارکنان - معلمان - کاهش - دانش آموزان - بازنشستگان - کاهش جمعیت - استاندارد - کشور - بزرگ - بزرگترین

آخرین اخبار سرویس:
سازمان هواشناسی درباره احتمال جاری شدن سیلاب اخطار داد

جابجایی دانش آموزان پس از سنجش هوش امکانپذیر است

ساخت 4 دهنه پل در روستای بوسنگان باشت آغاز شد

فرماندار: رفع مشکلات فضای آموزشی بافق ضروری است

احترام بنیان گذار تخفیف گروهی ایران به محیط زیست

19 گونه جانوری کشور تحت برنامه عمل حفاظت قرار می گیرند

  سه طرح حمایتی از دانش آموزان مناطق محروم خوزستان

برداشت گل گاو زبان در روستای های هزار جریب نکا

برنامه نشست ها و کارگاه های بخش عفاف و حجاب نمایشگاه قرآن اعلام شد

تجهیزات کارگاهی مدارس تیران و کرون پاسخگوی نیاز آموزشی نیست

بسته خبری ســــر رسید اردیبهشت هم تمام شد خط 7 مترو بازگشایی نشد

ضیافت افطار در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (عکس)

آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 15 تیر برگزار می شود / ثبت نام 426 هزار داوطلب

وزش باد شدید در تهران / پیش بینی بارش پارکنده و خفیف باران

زن نباید استثمار شود  ؛ روایتی از زندگی علما

آیین رونمایی از برنامه سنجش شایستگی های حرفه ای مدیران مدارس

تجهیزات کارگاهی مدارس تیران و کرون پاسخگوی نیاز آموزشی نیست

آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 15 تیر برگزار می شود

کندوان جمعه یک طرفه می شود

رفع نقاط حادثه خیز کمربندی بروجرد باید در اولویت قرار گیرد

اولویت برنامه های تربیتی کانون های مساجد توجه به بنیان خانواده است

هواشناسی استان مرکزی هشدار آبگرفتگی معابر داد

مساجد بهترین پایگاه برای کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه است

گاردین | سهم انسان، تنها 0.01 درصد از حیات زمین

321 خانواده چندقلودار از بهزیستی قزوین خدمات می گیرند

کردستان غبارآلود می شود

احتمال بارش باران در کهگیلویه و بویراحمد پیش بینی می شود

انعقاد تفاهم نامه بین جهاد دانشگاهی و وزارت آموزش و پرورش

هواشناسی استان مرکزی هشدار آبگرفتگی معابر داد

جمع آوری بیش از 5 هزار متکدی از شهر مشهد

ایجاد سردترین نقطه جهان توسط ناسا برای مطالعه در مورد فیزیک کوانتوم

کودکان با روحیه خاص وارد مراکز بهزیستی می شوند

پخش فوتبال در کافی شاپ ها مشروط شد

پذیرش کودکان در بهزیستی با دستور مقام قضایی انجام می شود

پلیس تهران: کافی شاپ ها و قهوه خانه ها مجاز به پخش مسابقات فوتبال نیستند

راه طولانی زرد لیمه + تصاویر

احتمال بارش باران در کهگیلویه و بویراحمد پیش بینی می شود

وزیر آموزش و پرورش: هیچ کجا مدارس تا این حد اجراکننده محض نیستند/ واو به واو امور را بخشنامه می کنیم؛ گویی افرادی که در مدرسه اند کر و کور و گنک اند که باید دستشان را بگیریم و راه ببریم/ قرار است این مدرسه دانش آموز را به حیات طیبه برساند؟/ مدارس سرشان را از زیر خاکستر بیرون بیاورند

هویت همدان در دل خاک پنهان شده است

پلیس تهران: کافی شاپ ها و قهوه خانه ها مجاز به پخش مسابقات فوتبال نیستند

معاون متوسطه آموزش و پرورش: دوران تحصیل در هنرستان ها 5ساله می شود

صدور کارت تردد حمل و نقل عمومی برای خبرنگاران

134 کودک بدسرپرست در زنجان تحت پوشش حامی قرار گرفتند

بازدید رایگان از موزه تاریخ طبیعی آذربایجان شرقی در اول خرداد

کم یاب ترین حیوانات روی زمین + تصاویر

اصفهان دارای 16 روز هوای پاک بود

حمام تاریخی گلزار رشت تغییر کاربری داده می شود

طرح شروع به کار مدارس در نیمه شهریور به صلاح نیست

هشدار هواشناسی؛ ابرهای جوششی در راه ایران / کدام استان ها بارانی می شوند

عیادت معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش از پیشکسوت وزنه برداری کشور

هشدار هواشناسی؛ ابرهای جوششی در راه ایران / کدام استان ها بارانی می شوند

وزش باد شدید در پایتخت/ پیش بینی بارش باران در تهران

هشدار هواشناسی؛ ابرهای جوششی در راه ایران

وزیر آموزش و پرورش: هیچ کجا مدارس تا این حد اجراکننده محض نیستند/ واو به واو امور را بخشنامه می کنیم؛ گویی افرادی که در مدرسه اند کر و کور و گنک اند که باید دستشان را بگیریم و راه ببریم/ قرار است این مدرسه دانش آموز را به حیات طیبه برساند؟/ مدارس سرشان را از زیر خاکستر بیرون بیاورند

کارگروه مشترک ستاد دیه و وزارت آموزش و پرورش تشکیل می شود

آب گرم لاویج گامی در جهت اشتغالزایی و رونق بخش گردشگری سلامت

طرح بازآفرینی شهری در 96 محله همدان اجرایی می شود

بطحایی: هیچ کجا مدارس تا این حد اجراکننده محض نیستند / واو به واو امور را بخشنامه می کنیم؛ گویی افرادی که در مدرسه اند کر و کور و گنک اند که باید دستشان را بگیریم و راه ببریم/ قرار است این مدرسه دانش آموز را به حیات طیبه برساند؟/ مدارس سرشان را از زیر خاکستر بیرون بیاورند

وحشت درس خواندن در کپر و کانکس/ طوفان مدرسه ها و آرزوها را بر باد می دهد

وزش باد شدید در تهران/ پیش بینی بارش پارکنده و خفیف باران

موج جدید بارندگی در البرز در راه است/آماده باش هلال احمر

افتتاح اولین کتابخانه اوتیسم در ایران/ به ازای هر 150 نفر تولد در ایران یک کودک اوتیسمی (+عکس)

ورزشی با رشد جسمی و ذهنی مفید برای دانش آموزان

اصفهان دارای 16 روز هوای پاک بود

توفان و گرما بر تن ریگان می تازند وحشت درس خواندن در کپر و کانکس/ طوفان مدرسه ها و آرزوها را بر باد می دهد

دو دانش آموز گیلانی به مسابقه های جهانی ریاضی راه یافتند

رطوبت صبحگاهی در راه آبادان و خرمشهر

آمارهایی از زنان ویژه (ارائه کنندگان خدمات جنسی) در ایران

14 شناگاه مازندران آلوده است

بارش ها در آذربایجان غربی ادامه دارد

دمای هوای تهران طی دو روز آینده روند افزایشی خواهد داشت

27 روز هوای سالم در اردیبهشت امسال

چرا این شهر گدا ندارد؟

14 شناگاه مازندران آلوده است

اخطار آلودگی به 6 کشور اروپایی! نوبت ایران کی می رسد؟

آغازعملیات ساخت طرح آموزشی در منطقه ی حاشیه ای طرق مشهد

بارش باران در همدان

اخطاریه هواشناسی درباره احتمال جاری شدن سیلاب

سرنوشت کاخ زیبایی که "ناصرالدین شاه" در یکی از روستاهای جاده چالوس بنا کرد+ تصاویر

اولین کتابخانه اوتیسم ایران افتتاح شد +عکس

بارشها در آذربایجان غربی ادامه دارد

آمارهایی از زنان ویژه در ایران

مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی رایگان تاکسیران تمدید شد

در نشست سواد رسانه ای، زنان و خانواده مطرح شد: تبدیل درس سواد رسانه ای آموزش و پرورش به ضد سواد رسانه ای

استخدام معلم خانم جهت مدرسه غیر انتفاعی در کلاکِ کرج

فیلمی جالب از زندگی فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی

گلستان از عصر سه شنبه بارانی می شود

جشن بزرگ ضیافت در غرب تهران برگزار می شود

جای خالی راهبری آموزشی مدیران مدارس/ بخشنامه ای بودن امور پاسخگوی نیاز نسل جدید نیست

نقل و انتقال استعدادهای درخشان آزاد شد

نمایشگاه قرآن و عترت در ریگان گشایش یافت

گلستان از عصر سه شنبه بارانی می شود

با هدف تبیین موضوعات پیشگیرانه در بین دانش آموزان کارگروه مشترک ستاد دیه و وزارت آموزش و پرورش تشکیل می شود

اخطاریه سازمان هواشناسی نسبت به احتمال تگرگ و سیلاب موقت

وزش باد شدید در تهران/ پیش بینی بارش پارکنده و خفیف باران

سرنوشت عمارت زیبایی که «ناصرالدین شاه» در یکی از زیباترین روستاهای جاده چالوس بنا کرد (+عکس)

آغاز ثبت نام کلاس اولی ها

38 هزار بسته ارزاق ویژه ماه رمضان در کل کشور توزیع می شود

استفاده از ظرفیت های حوزه دستیابی به اهداف سند تحول بنیادین را تسهیل می کند

دانش آموز اهوازی در جشنواره ملی ابن سینا دوم شد

وزیر آموزش وپرورش زنگ خطر را به صدا درآورد

وزیر آموزش وپرورش زنگ خطر را به صدا درآورد