مطالب مرتبط:
نقش فرش ایران در اقتصاد کشور
ضرورت خانه تکانی در اقتصاد ایران
موضوع رفع حصر و محدودیت ها، انحصاری کردن پیام رسان ها، قیمت لجام گسیخته ارز و ناهنجاریهای ساختاری اقتصاد ایران از ابر چالش های کشور هستند
اقتصاد دانش بنیان زیر بنای توسعه اقتصادی و توسعه پایدار است
90 درصد تامین مالی اقتصاد کشور از طریق نظام بانکی صورت می گیرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 ساعت 11:062018-04-24اقتصادي

لیلاز در مناظره اقتصادی دانشگاه علم و صنعت عنوان کرد دو برابر شدن دارایی ثروتمندان با رشد 4 درصد اقتصادی/ مساله اقتصاد ایران هرگز تحریم نبوده است


در سال 92 بانک های ورشکسته تحویل دولت روحانی شدند و 70 درصد منابع شبکه بانکی ایران شامل دارایی های مسموم و یا مطالبات بلاوصول هستند، - دو برابر شدن دارایی ثروتمندان با رشد 4 درصد اقتصادی/ مساله اقتصاد ایران هرگز تحریم نبوده است یک کارشناس گفت: در سال 92 بانک های ورشکسته تحویل دولت روحانی شدند و 70 درصد منابع شبکه بانکی ایران شامل دارایی های مسموم و یا مطالبات بلاوصول هستند، طوری که بدهی معوقه بانک ها هم اکنون 25 برابر سال 92 افزایش یافته است.

" سعید لیلاز پژوهشگر اقتصادی در مناظره با یاسر جبراییلی که با موضوع عملکرد اقتصادی دولت و پیشرفت اقتصادی در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، گفت: در علم اقتصاد با رمل و اسطرلاب نمی توان اعداد و ارقام و آمارها را تعریف کرد.

بر این اساس باید امور کیفی را با کمی سنجید و برای بررسی وضعیت اقتصاد همواره به آمارها توجه کرد.

و با بیان اینکه میان سال های 2010 تا 2015 میلادی متوسط رشد اقتصادی ایران معادل منفی یک درصد بوده است افزود: تمامی فعالیت های اقتصادی کشور را از طریق شاخصی به نام تولید ناخالص داخلی می توان رصد کرد، چرا که میزان تغییرات این شاخص نشان دهنده میزان پیشرفت و پس رفت اقتصاد و ورودی ها و خروجی های آن است.

داده های این نماگر در رشد اقتصادی خود را نشان می دهد و این در حالی است که نظام توزیع درآمد نیز در این فرآیند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گفته لیلاز طی 4 سال گذشته رشد اقتصادی کشور تقریباً 4 درصد بوده که 2.

5 تا 3 برابر برابر 8 سال قبل از آن بوده و در عین حال این رشد از عربستان و مصر و حتی ترکیه نیز بالاتر بوده است.

متوسط رشد اقتصادی ایران حتی از متوسط رشد اقتصاد جهان نیز اندکی بیشتر است و برای سال های 2018 و 2019 نیز همچنان متوسط رشد اقتصادی ایران نسبت به کشورهای نفتی بالاتر است.

این پژوهشگر اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد ایران از ظرفیت های تاریخی خود فراتر رفته عنوان کرد: این شرایط در حالی است که درآمدهای نفتی ایران تقریباً از نصف 4 سال ما قبل از آن نیز کمتر بوده است.

بهترین سال دولت روحانی یعنی سال 1396 بدهی ارزی به حدود 8 میلیارد دلار رسید که از بدترین دوره عملکردی سالانه دولت احمدی نژاد نیز کمتر بوده و این در حالی است که شوک بازارهای نفتی همه کشورها را نیز گرفتار کرده است.

به باور وی کشور عربستان بین سال های 2014 تا 2017 میلادی حدود 250 هزار دلار از ذخایر ارزی خود را خرج کرد، تا به نیمی از رشد اقتصادی ایران برسد، اما چنین اتفاقی نیفتاد.

لیلاز گفت: در حوزه بهبود وضعیت معیشتی مردم در حالی که سال 92 آسیب های بسیاری به اقشار مردم وارد شده بود، اما در سال 94 وضعیت مستمری بگیران و کارگران و کارمندان افزایش یافته است.

در سال 92 قدرت خرید طبقه کارگر از 100 به 72 واحد سقوط کرد، اما از سال 93 به بعد قدرت خرید کارگران تقویت شد، بطوری که در عید امسال همچنان این نسبت دو درصد بالاتر از سال های گذشته است.

این پژوهشگر اقتصادی با تاکید بر اینکه انتقاد از دولت ها می بایستی در زمان حضور روسای جمهور بر مسند قدرت باشد ،ضمن دفاع از آمارهای عملکردی دولت روحانی نسبت به دولت های قبلی عنوان کرد: شکاف طبقاتی به مراتب در 5 سال اخیر کمتر شده و ضرایب جینی و اختلاف میان دهک های بالا و پایین درآمدی این موراد را نشان می دهد.

به گفته وی دولت ها شبانه جیب مردم را با تورم می زنند.

این در حالی است که متوسط تورم در 5 سال اخیر قابل مقایسه نیست.

مدیریت تورم در 4 سال اخیر نسبت به دوره های قبل از آن سابقه نداشته و از سال 1351 تا کنون بجز در دولت کنونی ، دو سال پی در پی که تورم تک رقمی را تجربه کرده باشیم، نداشته ایم.

لیلاز در ادامه با اشاره به برخی شاخص های بهبود معیشت از جمله شاخص مصرف لبنیات عنوان کرد: با وجود 4 برابر شدن رشد اقتصادی اما تراز بازرگانی خارجی ایران در 4 سال اخیر منفی 10 میلیارد دلار بوده است.

تراز بازرگانی مواد غذایی نیز که سال 91 به منفی 9 میلیارد دلار رسیده بود، طی سال گذشته به منفی 2.

5 میلیارد دلار رسید که این به معنی کاهش وابستگی غذایی به خارج است.

وی با بیان اینکه متوسط رشد اقتصادی 4 درصدی حاکی از 2 برابر شدن ثروت ثروتمندان به قیمت ثابت است، در حالی که درصد وصول مالیات از طبقات برخوردار جامعه نیز با افزایش چشم گیری روبرو بوده است.

همچنین کاهش مقدار واردات کشور از 25 میلیارد دلار در سال 92 به 11 میلیارد دلار در سال 96 نیز از دیگر اقدام های صورت گرفته در این دولت است.

به باور وی به جز بی انضباطی در حوزه هزینه جاری ، دولت روحانی شاهد رشد و توسعه در تمامی بخش های اقتصادی بوده است.

این پژوهشگر اقتصادی در برابر این پرسش که چه اقدام هایی برای حمایت از کالای ایرانی باید شود تا بتوان به کشورهای همسایه نیز صادرات داشت، گفت: تولید مواد غذایی در ایران طی 4 سال گذشته بیش از 12 درصد افزایش یافته و در حال حاضر در ایران 123 میلیون تن مواد غذایی تولید می شود.

براین اساس وقتی تولید ملی کاهش نمی یابد اما واردات کاهش می یابد بطور حتم کالای ایرانی حمایت شده است.

* در دولت روحانی یک دینار از ذخایر ارزی مصرف نشده است لیلاز با ادعای اینکه در دولت روحانی یک دینار از ذخایر ارزی مصرف نشده است به طرح بیمه سلامت به عنوان دستاورد دولت اشاره کرد و افزود: وقتی دولت 33 درصد از هزینه درمان از جیب بیمار پرداخت می کرد، این نسبت را به 7 درصد کاهش داد.

رشد نقدینگی نیز در سال قبل نسبت به سال 92 به 2.

3 برابر رسید و نسبت پایه پولی نیز نسبت به سال 88 به شدت کاهش یافت، در حالی که تورم کمتری به مردم هم زمان با رشد اقتصادی تحمیل شده است.

وی در برابر این انتقاد که حجم نقدینگی 1460 تریلیون تومانی نقدینگی هم اکنون در کجا پارک شده است، گفت: در سال 92 بانک های ورشکسته تحویل دولت روحانی داده شد و این در حالی است که 70 درصد منابع شبکه بانکی ایران شامل دارایی های مسموم و یا مطالبات بلاوصول هستند، بطوری که بدهی معوقه بانک ها هم اکنون 25 برابر سال 92 افزایش یافته است.

لیلاز کاهش وابستگی به کالای خارجی و تداوم مسیر فعلی در اقتصاد را مساوی با حمایت از کالای ایرانی دانست و افزود: حال کنونی دولت حاکی از وضعیت مثبت آن است.

این پژوهشگر اقتصادی با کنایه هایی از دلیل به زندان رفتن و خاطرات بازجویی خود در دوران محکومیت عنوان کرد: داستان فتنه 88 به زودی بر همگان روشن خواهد شد.

وی ادامه داد: مسئله اقتصاد ایران هرگز تحریم نبوده اما برجام نه یک کلمه بیش و نه یک کلمه کم ، به عنوان معجزه ای در این دولت توانسته به دلیل برخورداری از بار حقوقی خود از زیاده خواهی های آمریکا جلوگیری کند و دیپلماسی عمومی باعث شد، تا ایران از مشورعیت حقوقی برخوردار شود و در نهایت کشور از ذیل فصل هفتم منشور شورای امنیت سازمان ملل خارج شود.

به گفته وی، خالص شغل های ایجاد شده در دولت فعلی معادل 2 میلیون و یکصد هزار شغل بوده و این در حالی است که سالانه 1.

5 میلیون نفر از دانشگاه های کشور فارغ التحصیل می شوند.

همچنین تولید خودرو در سال 96 با وجود رشد برق آسا اما هنوز به آمارهای سال 90 دست نیافته است.

وی دلیل تعطیل شدن برخی کارگاه ها و کارخانجات را عدم تکمیل ظرفیت و بهره برداری کامل آن ها عنوان کرد و افزود: برخی افراد با دلارهای 1200 تومانی در شرایطی بنگاه های زود بازده را ایجاد کردند که هیچ وقت به بهره برداری کامل نرسید، اما در حال حاضر حجم تولید صنعتی ایران نسبت به سال 92 معادل 15 درصد بیشتر است.

لیلاز ضریب جینی را مهم ترین عامل در نرخ تورم عنوان کرد و افزود: در دو سال اخیر با کاهش تورم به تدریج دهک های درآمدی و ضریب جینی بهتر شد.

آمارهای صندوق بین المللی پول در مورد ضریب جینی مربوط به سال 94 بوده و این در حالی است که معمولاً این آمارها هر دو سال یکبار اندازه گیری می شود از ایرو ضریب جینی برای سال 95 حتماً منفی خواهد بود.

وی با بیان اینکه صنعت خودرو نه تنها فلج نشده بلکه بر صادرات آن نیز افزوده شده است ،گفت: مجموع بدهی های خارجی دولت در سال 92 در حالی 6.

8 هزار میلیارد ریال بوده که در حال حاضر این رقم به 8 هزار میلیارد دلار افزایش یافته که ناشی از تسهیلات و اعتبارات اسنادی گشایش یافته در دولت برای طرح ها و پروژه های جدید سرمایه گذاری بوده است.

لیلاز با بیان اینکه با وجود تقویت قدرت خرید مردم اما هنوز به آمارهای مطلوب اوایل دهه 80 فاصله وجود دارد، گفت: پراکندن تخم نا امیدی در جامعه فایده ای ندارد.

مجموع کل اشتغال و صادرات و بهره وری در دولت امروز افزایش یافته و این مسیر درست است.

اگر نرخ اشتغال پایین تر باشد، به طور کلی تعداد بیکارها باید کمتر باشد.

باید از دولت با انتقاد سازنده و همگرایی با تمام ارکان قدرت این فشار را ایجاد کرد که به یک اندازه به همه مردم پاسخگو باشند.

انتهای پیام/ب http://fna.

ir/blyz25
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - رشد اقتصادی ایران - رشد اقتصادی - ایران - اقتصاد ایران - دانشگاه علم و صنعت - دولت روحانی - درصد - دارایی - دولت - بانک - کشور - روحانی - لیلاز - دانشگاه - مطالبات - دولت احمدی نژاد - عربستان - مناظره اقتصادی - نفتی - پیشرفت - مناظره - اقتصاد جهان - مسموم - میزان - تحریم - درآمد - بانکی - سعید لیلاز

آخرین اخبار سرویس:
بارش های امسال هنوز 29درصد کمتر از پارسال است

فیلم/ سریال ادامه دار آگهی های عجیب دیوار/ فروش طرح ترافیک آژانس ها در دیوار

ایجاد ده هزار و 600 شغل در سالجاری

33 درصد رشد اقتصادی کشور با بهره وری تامین می شود

هند برای 20 کالای آمریکایی تعرفه 100 درصدی وضع کرد

100 میلیون دلار جایزه ی برای مسابقات Fortnite در سال آینده در نظر گرفته شده است

نسخه ارزان تر هوم پاد اپل با قیمت 199 دلار عرضه می شود

پرداخت 800 میلیارد تومان برای اشتغال روستایی

بریتیش پترولیوم همکاری با ایران را معلق کرد

جایگاه برتر بانک ملی ایران در گزارش فروردین ماه شاپرک

افزایش قیمت کالا به بهانه بالارفتن نرخ ارز غیر قانونی است

هواشناسی سیستان وبلوچستان از تداوم افزایش دما در استان خبر داد

112 متهم قاچاق کالا و ارز در هرمزگان دستگیر شدند

افزایش قیمت کالا به بهانه بالارفتن نرخ ارز غیر قانونی است

لزوم تسریع در مشخص کردن حریم خطوط لوله های نفتی خوزستان و حصارکشی آنان

بهترین ماشین زیر 100 میلیون تومان در ایران

سوبارو به سدان ها متعهد خواهد ماند

تغییر ساعات ادارات راهی برای گذر از خاموشی

با ارز 4200 تومانی قیمت خودرو کاهش نمی یابد

افزایش قیمت کالا به بهانه بالارفتن نرخ ارز غیر قانونی است

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم در اردیبهشت به 8 درصد رسید/افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری کشور

افزایش قیمت کالا به بهانه بالارفتن نرخ ارز غیر قانونی است

بلوک 11.44 درصدی سهام بیمه اتکایی امین واگذار می شود

صنعت و تجارت هرمزگان امسال 10 هزار شغل ایجاد می کند

لزوم تسریع در مشخص کردن حریم خطوط لوله های نفتی خوزستان و حصارکشی آنان

حداقل و حداکثر زمان سفر حج تمتع/ طول سفر تأثیری در قیمت حج ندارد

گزارش میدانی دیجیاتو: حال و روز بازار خودرو تهران، از تاخت و تاز دلالان تا کوچ مشتریان

نرخ تورم در اردیبهشت به 8 درصد رسید

بارش ها هنوز 29 درصد کم تر از پارسال است

112 متهم قاچاق کالا و ارز در هرمزگان دستگیر شدند

افزایش قیمت کالا به بهانه بالارفتن نرخ ارز غیر قانونی است

پنج کفش محبوب تابستانی برای آقایان

صنعت و تجارت هرمزگان امسال 10 هزار شغل ایجاد می کند

هند برای برخی کالاهای آمریکایی تعرفه 100 درصدی وضع کرد

قیمت آپارتمان های 3 ساله در پایتخت +جدول

تصمیم گیری درباره قیمت نان، بعد از ماه رمضان

"ساخت ایران" برچسبی برای حمایت از کارگر چینی!

واردات میلیاردی قرقره

دولت ارز 4200 تومانی هم به ما بدهد، قیمت را پایین نمی آوریم!

قرارداد توسعه میادین شادگان، رگ سفید و پارسی به کجا رسید؟

شروع دور جدید مذاکرات با ایرباس

آمار های عجیب از مصرف موادمخدر در بین نوجوانان

بازیگر سرشناس هالیوود خواننده جام جهانی شد+عکس

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم در اردیبهشت به 8 درصد رسید

اصلاح شبکه توزیع آب در شهر دبیران زرین دشت آغاز شد

دولت مدافع حقوق قانونی حقابه کشاورزان است

40 تُن ماهی از قفس های شناور در سد زویه کامیان برداشت شد

دولت ارز 4200 تومانی هم به ما بدهد، قیمت را پایین نمی آوریم!

صنعت و تجارت هرمزگان امسال 10 هزار شغل ایجاد می کند

تریلر زمان انتشار بازی Detroit: Become Human منتشر شد

تولید سالانه 200 هزارتن گیاهان دارویی

رفتار آمریکا خلاف توافقات بین المللی است

15 هزار فرزند زندانی مورد حمایت قرار گرفتند/ 2300 زندانی به صورت رای باز در کارگاه های بیرون زندان کار می کنند

حریق در یک ساختمان 6 طبقه در قزوین

مالیات خودروهای وارداتی گران می شود + جزییات

بررسی قیمت میوه های جالیزی در سال 96؛

40 تُن ماهی از قفس های شناور در سد زویه کامیان برداشت شد

800 میلیارد تومان برای اشتغال روستایی و شهری پرداخت شد

بریتیش پترولیوم همکاری با ایران را معلق کرد

800 میلیارد تومان برای اشتغال روستایی و شهری پرداخت شد

رونمایی از اسکناس جام جهانی 2018

روسیه از اسکناس 100 روبلی جام جهانی 2018 رونمایی کرد

پیگیری دغدغه های جوانان خلاق و کارآفرین با ایجاد انجمن جوانان اتاق بازرگانی

90درصد سود در انتظار سهامداران سرمایه گذاری امید

مسکن مهر نود و هشتی می شود؟!

مالیات خودروهای وارداتی گران می شود + جزییات

دلیل افزایش دو برابری قیمت عینک

چاپ اسکناس ویژه جام جهانی 2018 روسیه + عکس

هند برای برخی کالاهای آمریکایی تعرفه 100 درصدی وضع کرد

بانک ها هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداختند

اصلاح شبکه توزیع آب در شهر دبیران زرین دشت آغاز شد

ایران در ماه گذشته چقدر نفت صادر کرد؟

واگذاری زمین در کهگیلویه و بویراحمد سخت گیرانه باشد

پرداخت 800 میلیارد تومان برای اشتغال روستایی و شهری/ ایجاد 240 هزار شغل با ساخت 200 هزار مسکن

40 تُن ماهی از قفس های شناور در سد زویه کامیان برداشت شد

بانک ها هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداختند

AT&T یک دکمه برنامه ریزی شونده LTE را برای کسب و کارها عرضه کرده است

روسیه از اسکناس 100 روبلی جام جهانی 2018 رونمایی کرد

سخت کوش ترین و تنبل ترین مردم جهان را بشناسیم+ نمودار

پرداخت 169 میلیارد تومان تسهیلات رفع موانع تولید در گلستان+ فیلم

واگذاری زمین در کهگیلویه و بویراحمد سخت گیرانه باشد

فرماندار بانک های بانه در پرداخت تسهیلات اشتغالزا تسریع کنند

بررسی آمار خرید و فروش سهام

امسال تکمیل گازرسانی به روستاهای البرز به جد در دستور کار قرار گرفت

اعلام نرخ مصوب عوارض آزادراهی در سال 97 +جدول

واگذاری زمین در کهگیلویه و بویراحمد سخت گیرانه باشد

مدیرکل دفتر جذب سرمایه و تجهیز منابع وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: نرخ جدید عوارض آزادراهی در سال 97

روسیه از اسکناس 100 روبلی جام جهانی 2018 رونمایی کرد

تورم اردیبهشت ماه 8 درصد شد

800 میلیارد تومان برای اشتغال روستایی پرداخت شد/ برنامه ریزی برای یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی

نرخ تورم اردیبهشت ماه اعلام شد

بیانیه وزارت اقتصاد در پی تحریم رییس بانک مرکزی

افزایش تقاضا و کاهش تولید گوشت را گران کرد

فرماندار بانک های بانه در پرداخت تسهیلات اشتغالزا تسریع کنند

روسیه از اسکناس 100 روبلی جام جهانی 2018 رونمایی کرد

تولید سالانه 200 هزارتن گیاهان دارویی

اتحادیه اروپا مصمم به ممانعت از اعمال تحریم های آمریکاست ​

پیشگیری؛ در دستور کار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

27زندانی مالی در خلخال نیازمند کمک خیران هستند

فرماندار بانک های بانه در پرداخت تسهیلات اشتغالزا تسریع کنند

لیلاز در مناظره اقتصادی دانشگاه علم و صنعت عنوان کرد دو برابر شدن دارایی ثروتمندان با رشد 4 درصد اقتصادی/ مساله اقتصاد ایران هرگز تحریم نبوده است

لیلاز در مناظره اقتصادی دانشگاه علم و صنعت عنوان کرد دو برابر شدن دارایی ثروتمندان با رشد 4 درصد اقتصادی/ مساله اقتصاد ایران هرگز تحریم نبوده است