مطالب مرتبط:
"قراردادها و برگه های سفید امضا" ترکه ای بر بالای سر کارگران
"قراردادها و برگه های سفید امضا" ترکه ای بر بالای سر کارگران
مشکلات جامعه کارگری ریشه در ساختارهای قانونی دارد
مشکلات جامعه کارگری ریشه در ساختارهای قانونی دارد
مشکلات جامعه کارگری ریشه در ساختارهای قانونی دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 ساعت 09:152018-04-24اقتصادي

99 درصد از کارگران همدان قراردادهای سفید امضا کرده اند/معیشت دومین دغدغه و مشکل جامعه کارگری است


استان همدان 248 هزار کارگر شاغل دارد که 99 درصد آنها به ناچار قراردادهای سفید امضا کرده اند یا قرارداد موقت یا قرارداد سه ماهه دارند.

- چنگیز اصلانی می گوید: استان همدان 248 هزار کارگر شاغل دارد که 99 درصد آنها به ناچار قراردادهای سفید امضا کرده اند یا قرارداد موقت یا قرارداد سه ماهه دارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، دبیر اجرایی خانه کارگر همدان با تاکید بر اینکه هم اکنون بزرگترین و مهمترین مطالبات کارگران، داشتن امنیت کامل شغلی است، می گوید: استان همدان 248 هزار کارگر شاغل دارد که 99 درصد آنها به ناچار قراردادهای سفید امضا کرده اند یا قرارداد موقت یا قرارداد سه ماهه دارند.

چنگیز اصلانی با بیان اینکه تکلیف 24 ساعت آینده زندگی شخصی جامعه کارگری به دلیل داشتن قراردادهای سفید امضا و دیگر مشکلات قراردادی مشخص نیست، تصریح می کند: کارگران دغدغه قراردادها و نداشتن امنیت شغلی را دارند و کارفرمایان نیز این رویه را پیش گرفته اند که هر زمان به بحران خوردند، دیگر قراردادها را با کارگران تمدید نکنند.

وی که بر این باور است این اتفاق در روحیات زندگی کارگران، کیفیت تولید کالا، سرمایه و آینده نگری سرمایه گذار تاثیر گذاشته است، اظهار می کند: از سال 1374 به بعد نه تنها نیروی کار بلکه کارفرما و کارخانه ها نیز بلاتکیلف هستند.

دبیر اجرایی خانه کارگر همدان با اظهار تاسف از شرایط حاکم بر واردات، وجود 60 اسکله قاچاق در کشور و وجود کالاهای خارجی بی کیفیت، می گوید: این عوامل موجب شده است که کارفرما نتواند به درستی مدیریت کرده و برای 10 سال آینده برنامه ریزی کند.

این در حالی است که پیش از انقلاب کارخانه ها برای 10 سال آینده خود پیش بینی می کردند که این مسئله موجب افزایش روزافزون کیفیت کار و برخورداری از استانداردهای داخلی و بین المللی و توسعه کارخانه می شد.

کارخانه ها و کارگران نمی دانند در 24 ساعت آینده چه اتفاقی برایشان می افتد اصلانی با بیان اینکه اکنون هیچ کدام از کارخانه های تولیدی و خدماتی نمی دانند که در 24 ساعت آینده چه اتفاقی برایشان می افتد، اظهار می کند: اکنون در کارخانه ها و بخش های خدماتی آرامش وجود ندارد و کارگران نمی دانند که فردا روز حقوقشان پرداخت می شود یا نه؛ ضمن اینکه این مسئله به همه سطوح و اقشار حقوق بگیر تسری می یابد.

وی با بیان اینکه کارخانه ها یکی پس از دیگری در استان همدان به طور 100 درصد تعطیل شده اند، می گوید: برخی از کارخانه های دیگر هم نیروهای خود را تعدیل کرده اند و مشکل این را دارند که چطور فردا در کارخانه را باز و فعالیت کنند.

دبیر اجرایی خانه کارگر همدان معتقد است: همه اینها بازمی گردد به بحث بحران اقتصادی و درجا زدن برنامه های سیاست اقتصادی دولت که نمی تواند تکلیف را روشن کند.

اصلانی سپس به موضوع ماده 7 قانون کار گریز می زند و اظهار می کند: بارها قرار بوده که تبصریه های یک و دو ماده 7 قانون کار در مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف شود اما به دلایلی تاکنون مسکوت مانده و ادامه نیافته است تا قانون اصلاح شود.

وی با بیان اینکه اینها در راستای حمایت از سرمایه و اقتصاد بوده است، تصریح می کند: آنها خواسته اند در قالب کسب و کار این اتفاق بیفتد و سرمایه گذار با فراغ بال سرمایه گذاری کند که در هیچ جای دنیا حتی پیش از انقلاب هم در قوانین کار این اتفاق نیفتاده بود و تکلیف کارگر با نوع قرارداد و کارش مشخص بود و می دانست که آینده کاری اش از نظر عقد قرارداد با کارفرما چیست.

دبیر اجرایی خانه کارگر همدان با اشاره به اینکه از سال 74 به بعد در کارخانه های ایران این اتفاق افتاده است، می گوید: به دنبال این مسئله کارگر که از ابتدا تا انتها که وارد کارخانه، موسسه تولیدی، خدماتی و کشاورزی و فصلی می شود، خاطرش برای آینده کاری و تامین نیازها و هزینه های زندگی اش جمع نیست و همه چیزش روی آب است.

معیشت دومین دغدغه و مشکل جامعه کارگری است وی که دومین مشکل جامعه کارگری را مسئله معیشت آنها بیان می کند، می گوید: حقوق و درآمد خوب دومین دغدغه کارگران همدان است زیرا در هر صورت حقوق کارگر کنترل می شود یعنی برای کارگر تعیین تکلیف می کنند که این خلاف عقلانیت بازار کار است.

اصلانی با بیان اینکه کارگران در بحث تامین هزینه های زندگی و معیشت خود مانده اند، توضیح می دهد: کارگران در تامین هزینه های روزمره خود مانده اند و تهیه مسکن برایشان تبدیل به رویا شده است همچنین خیلی از کارگران نمی توانند بچه هایشان را برای تحصیل در مدارج بالای علمی حمایت کنند.

دبیر اجرایی خانه کارگر همدان با تاکید بر اینکه دولت باید فکری برای این مشکلات بکند، تصریح می کند: دولت اگر می خواهد با واردات مقابله کند باید از کالای ایرانی حمایت کند و این مسئله در حد شعار باقی نماند زیرا حمایت از تولید ملی یعنی ارزش دادن به نیرو، سرمایه و آینده کشور که تولیدکننده بتواند کالای با کیفیت عالی و قابل رقابت با کالای خارجی را ارائه کند.

در 39 سال گذشته دستمزد کارگران بر اساس نرخ تورم واقعی پرداخت نشده است اصلانی ادامه می دهد: اما به دلیل مباحث موجود، کارگر از نظر معیشت خیلی پایین است و همه دغدغه اش این است که چگونه با این دستمزد کم زندگی اش را بچرخواند به خصوص اینکه در 39 سال گذشته، دستمزدها براساس نرخ تورم واقعی داده نشده است.

وی این توضیح را هم اضافه می کند که: از قبل از انقلاب تا اوایل دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی، قیمت ارز 7 تومان و 3 قران بوده است و باتوجه به اینکه خیلی از کارخانه های ما محتاج مواد اولیه هستند، متاسفانه گرفتار شده اند؛ بنابراین چون تکیلف کارفرما مشخص نیست، معیشت کارگران نیز دستخوش این شرایط شده است.

اصلانی با بیان اینکه از سال 57 به بعد به خصوص زمان جنگ و بعد از جنگ هیچ گاه دستمزد واقعی را به کارگران نداده اند، تصریح می کند: دستمزد واقعی سال گذشته 2 میلیون و 445 هزار تومان بود و امسال نیز 2 میلیون و 700 هزار تومان است و حتی برخی از متفکران اقتصادی می گویند که باید بیش از 4 میلیون تومان باید باشد که یک خانواده چهار نفری بتواند زندگی آبرومندانه ای داشته باشد.

داشتن مسکن، خواسته محقق نشده کارگران به گفته دبیر اجرایی خانه کارگر همدان، داشتن مسکن با کیفیت و تحت مالکیت خود سومین دغدغه کارگران است.

وی با اظهار تاسف از اینکه طرح مسکن اجتماعی در دولت یازدهم محقق نشد و در دولت دوازهم هم خبری از آن نیست، می گوید: متاسفانه این بخش به طورکلی رها شده در صورتی که در قوانین، جایگاه آنها مشخص شده است و تعاونی های مسکن کارگری باید برای کارگران مسکن ارزان قیمت با کیفیت بسازند که این هم کلا انجام نشده است.

آموزش حین کار خواسته دیگر کارگران چهارمین خواسته و دغدغه کارگران بحث آموزش نیروی کار است که اصلانی در این زمینه اینگونه توضیح می دهد: باید نیروی کار در حین کار آموزش های لازم و به روز را ببیند و کارفرمایان باید به این مسئله توجه لازم را داشته باشند.

همچنین مراکز دولتی که بودجه می گیرند و مسئولیت دارند باید توجه داشته باشند که نیروی کار خودش را با استانداردهای جهانی و داخلی هماهنک کند.

اصلانی با بیان اینکه این چهار مشکلات در جامعه کارگری عمده ترین مشکلاتی است که همیشه عقیم مانده و هر سال پس رفته اما پیش نرفته است، کدامیک از مسئولان دولتی و غیردولتی که در بخش های کلان هستند دغدغه این مسائل را دارند؟
کلید واژه ها: قرارداد - کارگر - کارخانه - کارگران - خانه - همدان - آینده - استان - سفید - درصد - مشکل - سرمایه - ساعت - شاغل - سرمایه گذار - برنامه ریزی - تولید - امنیت - جامعه - زندگی - کارفرمایان - بین المللی - حقوق - بزرگترین - پیش بینی - خبرنگار - مطالبات - مدیریت - مشکلات - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
سفر شهروندان جمهوری آذربایجان به ایران افزایش یافت

همکاری استان های روسیه و تاجیکستان تقویت می شود

شهردار تهران: رفع آسیب های اجتماعی درسند مدیریت شهری لحاظ می شود

هشدار اجتماعی؛ رسیدن جرایم بزرگسالان به دامنه سنی نوجوانان!

نهایی شدن قرارداد ساخت راه آهن "گرگان ـ بجنورد ـ مشهد"

بازدید شبانه شهردار تهران از شوش و خراسان

هشدارنسبت به کلاهبرداری درخریدفروش وفروش طرح ترافیک

کلاهبرداری درقالب خرید فروش و فروش طرح ترافیک

هوندا سیویک تایپ R پیکاپ، از شوخی تا واقعیت!

متقاضیان سود سهام عدالت بخوانند

دود تاکسی های فرسوده در ریه شهر

متقاضیان سود سهام عدالت بخوانند

بهره برداری از مجموعه ورزشی سرپل ذهاب تا پایان شهریورماه

بلیت بازی ایران و ترکیه 8 برابر شد!

پیش بینی افزایش وزش باد در خراسان رضوی

قطار حومه ای سمنان؛ وعده وفا نشده دیگری از وزیر راه

بازخوانی یک طرح مهم بر زمین مانده قطار حومه ای سمنان؛ وعده وفا نشده دیگری از وزیر راه

برای توسعه گردشگری به 770 هتل سه، چهار و پنج ستاره جدید نیاز داریم

سامسونگ باید 533 میلیون دلار جریمه به اپل بپردازد

آغاز برداشت پیله ابریشم در مرکز لرستان

افزایش دمای هوای خوزستان

معاون سیاسی استانداری فارس:مردم به شایعات کمبود بنزین توجه نکنند

نشاط ملی با حضور فراگیر بانک صادرات ایران در صنایع بزرگ و کوچک کشور

عرضه محصولات جدید سیتروئن در بازار ایران

رودخانه ای به نام«پیاده راه همدان»

مشارکت هزار شرکت حمل و نقل با گمرک برای پیشگیری از قاچاق کالا

رودخانه ای به نام«پیاده راه همدان»/پروژه ای که افتتاح نشده غرق شد

پیش بینی فن آوری آینده در امریکا

هوای تهران با شاخص 45 در وضعیت پاک است

افزایش 2 برابری تولید تریاک در افغانستان

رسیدن ظرفیت تولید گاز فاز 13 پارس جنوبی به بیش از 50 میلیون متر مکعب در روز

مشارکت هزار شرکت حمل و نقل با گمرک برای پیشگیری از قاچاق کالا

اجرای 2 طرح حوزه آب در آستارا

نمایشگاه قرآن کریم روز جمعه از ساعت16 آغاز خواهد شد

54 نماد بورسی تحت احتیاط و مشمول فرایند تعلیق

«یورو» ارز مبنای صندوق توسعه ملی شود

اجرای قانون حمایت از صنایع دستی شعار سال را محقق می کند

افزایش قیمت 11 محصول ایران خودرو + جدول

شهرداری تهران: فریب کلاهبرداران را نخورید

دستورالعمل شناسه دارشدن انواع خودروهای سبک و سنگین ابلاغ شد

سامسونگ در آخرین دادگاه تجدیدنظر، به پرداخت 538.6 میلیون دلار به اپل محکوم شد

افزایش قیمت 11 محصول ایران خودرو + جدول

اشتغال پنج هزار نفر در صنعت نساجی زنجان

اجرای طرح همیان مولا در یزد

یزد، قطب حمل و نقل ریلی کشور

آغاز طرح پایش محلات بافت تاریخی یزد

شورای زکات در 3200 روستای مازندران

صنعت نساجی زنجان

سال تکرار خودکفایی گندم

نگاه سازمان تامین اجتماعی به رفع مسائل بیمه ای کارفرمایان مثبت است

اجرای قانون حمایت از صنایع دستی شعار سال را محقق می کند

تکمیل شبکه فاضلاب تهران، ضرورت محیط زیستی در پایتخت

کشت گلخانه ای در سبزوار افزایش یافت

آموزشگاه های هنری جنوب کرمان در دولت تدبیر افزایش یافت

طرح کاهش مالیات بر ارزش افزوده هتلداران

«آسیب شناسی اقتصادی دولت دوازدهم» در گفت وگوی تفصیلی فارس با محمدحسین ادیب: روحانی نباید کشور را وارد بازی سود سپرده حداکثری می کرد/ کاهش 56 درصدی دریافتی کارمندان نسبت به سال 84

افتتاح خط 7 مترو باز هم به تعویق افتاد

15 درصد از اراضی آبی آذربایجان غربی به آبیاری نوین مجهز است

فاتحان روزهای خرمشهر

کاهش تعرفه ها؛ درآمد بنادر کشور را افزایش می دهد/ رشد بار ورودی به بندر شهیدبهشتی چابهار طی 2 ماه گذشته

برای خرید چراغ تزیینی چقدر باید هزینه کرد+ جدول

آغاز پرداخت مطالبات سپرده گذاران تا سقف یک میلیارد تومان از هفته آینده

رسیدن جرایم بزرگسالان به دامنه سنی نوجوانان

وفادارترین مشتری نفتی ایران در آسیا

مشارکت هزار شرکت حمل و نقل با گمرک برای پیشگیری از قاچاق کالا

تحریم جدید آمریکا علیه ماهان، کاسپین، معراج و پویا ایر

تولید 10 هزارتن قارچ دکمه ای و صدفی در اصفهان

آغاز قرارداد 85 میلیون دلاری هندی ها در چابهار / بهره برداری از پایانه بندری چابهار از اواسط تیرماه

رسیدن ظرفیت تولید گاز فاز 13 پارس جنوبی به بیش از 50 میلیون متر مکعب در روز

طمع عربستان برای گران کردن نفت باعث نگرانی هند شد

کاهش 29 درصدی بارش در ایران/ استان هایی که کمترین میزان بارندگی را داشته اند

ثبت نخستین وقف شهرستان خواف؛ امسال

ابهام در فروش ارز برخی کالاهای خارج از«نیما»

همکاری اپل با شرکت فولکس واگن برای توسعه خودروهای خودران

کشت گلخانه ای در سبزوار افزایش یافت

اعمال افزایش کرایه رانندگان کامیون از شنبه

بازگشت طلا به بالای مرز 1300 دلار

پایان دادگاه 7 ساله اپل علیه سامسونگ!

در سواری سازان چه می گذرد؟

کاهش 29 درصدی بارندگی ها در کشور

بازگشت طلا به بالای مرز 1300 دلار

هشدار شهرداری نسبت به کلاهبرداری درقالب خرید فروش و فروش طرح ترافیک

آمارهای اقتصادی از زنان تنهای ایرانی

دستورالعمل شناسه دارشدن انواع خودروهای سبک و سنگین ابلاغ شد

ابهام در فروش ارز برخی کالاهای خارج از «نیما»

طمع عربستان برای گران کردن نفت باعث نگرانی هند شد

آموزشگاه های هنری جنوب کرمان در دولت تدبیر افزایش یافت

کشت گلخانه ای در سبزوار افزایش یافت

سود سهام عدالت متاخران کی توزیع می شود؟

راهنمایان گردشگری امنیت شغلی ندارند

موضع ملایم کره شمالی، اضطراب بازار را آرام کرد/سهام بهبود یافت

بررسی وضع جایگاه های سوخت در فارس

بازدید شبانه شهردار تهران از شوش و خراسان

افزایش 2 برابری تولید تریاک در افغانستان

هشدار شهرداری نسبت به کلاهبرداری درقالب خرید فروش و فروش طرح ترافیک

نوسازی 10هزار تاکسی، معطل یک ابلاغیه!

پایان دادگاه 7 ساله اپل علیه سامسونگ / صدور رأی محکومیت 539 میلیون دلاری به نفع اپل

منتظر محصولات جدید سیتروئن باشید

بازگشت طلا به بالای مرز 1300 دلار

اجرای طرح برندینگ سوخت با نازل های ناقص/کارت سوخت از رده خارج شد؟

99 درصد از کارگران همدان قراردادهای سفید امضا کرده اند/معیشت دومین دغدغه و مشکل جامعه کارگری است

99 درصد از کارگران همدان قراردادهای سفید امضا کرده اند/معیشت دومین دغدغه و مشکل جامعه کارگری است