مطالب مرتبط:
انتظار داریم دولت به رییس بانک مرکزی کارت قرمز دهد
سیف به جای تقصیر تلگرام انداختن، پاسخگوی عملکرد ضعیف بانک مرکزی باشد/ اعلام سیاست اقتصادی دولت بعد از التهابات بازار ارز
سیاست جدید ارزی دولت، ضد سفته بازی و رانت است
دلیل شروع دعوا در پایان بازی بادران و نفت مسجد سلیمان+تصاویر
فراهم شدن امکان رصد ارزی/ قدردانی جهانگیری از بانک مرکزی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 ساعت 09:112018-04-24اقتصادي

بازی دولت با بانک مرکزی شروع شد


می گویند یک پایان تلخ بهتر از یک تلخی بی پایان است اما اقتصاد ایران نه تنها در گیر و دار پایان های تلخش در حال دست و پا زدن است که پای این تلخی های ماندگار را در طول زمان به بخش های مختلف اقتصادی کشور نیز کشانده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، شاید درک این جملات برای همه ما راحت باشد، چه آنکه هر روز در تمنای پایان ناخوش احوالی های اقتصادی هستیم و چشم به دستان دولت دوخته ایم تا شاید بتواند اندکی حال این روز های ابری اقتصاد را بهاری و با طراوت کند.

هرچند اگر بخواهیم لب به سخن بگشاییم جا برای نقد و انتقاد فراوان است، اما این روز ها آنچه اقتصاد را تا سرحد سقوط رسانده، کش و قوس های فراوان ارزی است؛ از ناتوانی دولتمردان در کنترل نابسامانی های ناتمام ارزی تا تصمیم های دو روزه ای که خواب را از چشمان همه ربوده و هر بار منتظر شنیدن محدودیت های جدیدی در بازار معاملات ارزی هستیم.

در طول ماه های گذشته بازار ارز کشور دستخوش سیاست های تکراری و شکست خورده دولتمردان بود و هیچ یک از این سیاست ها نتوانست دولت را در تحقق اهدافش کمک کند، اما با این حال هر بار دولت بر تکرار وعده هایش اصرار و باز هم سیاست های کوتاه مدت و ناکارآمدش را به بازار ارز کشور تزریق می کرد.

دلاری که از قیمت 3800 تومانی پاییز سال گذشته به 6 هزار تومان در فروردین ماه سال 97 رسید نتیجه سیاست های ناکارآمدی است که دولت بر تکرار آن اصرار می ورزد و تصمیمی برای تغییر این سیاست های شتاب زده و غیراصولی ندارد.

سال گذشته که بازار دچار اختلال شد تنها گزینه پیش روی مقامات تزریق ارز های بانک مرکزی به بازار بود تا تقاضای بازار تامین شود آن هم در شرایطی که اقتصاد کشور ما با عرضه و تقاضای بازار هدایت نمی شود و تحت تاثیر سیاست های دستوری است که دولت به آن تحمیل می کند.

سیاست های ناکارآمدهمین بود که تزریقات گسترده ارز به بازار نتیجه ای نداد و زمینه ای شد برای فعالیت سوداگران ارزی.

آنقدر قیمت های متفاوتی در بازار اعلام می شد که حتی بازار دچار نرخ های چندگانه ای شد که هیچ یک از این نرخ ها سازوکار قانونی نداشتند و تنها به دلیل نظارت های ضعیف و سیاست های ناکارآمد دولت در بازار دیده می شد.

جالب این است که هر بار هم بازار دچار آشفتگی می شد، دولتمردان اعلام می کردند که به زودی بازار را از این نابسامانی نجات می دهند و تنها این سخن کافی بود تا دلالان راه جدید برای فعالیت های سوداگری شان بیابند.

آنقدر این سیاست های ناکارآمد تکرار شد که نابسامانی های ارزی به سال 97 هم کشید و تاریخی ترین روز های ارزی برای بازار ارز و سکه کشور رقم خورد.

دلاری که تا اسفند سال 96 تا قیمت های 4800 تومان و نزدیک به 5 هزار تومان رسیده بود در سال 97 به یکباره به 6 هزار تومان رسید و به کل اقتصاد کشور را به هم ریخت.

دولتمردان در این شرایط شتاب زده دست به سیاستی زدند که سال ها به دنبال اجرایش بودند و آن هم یکسان سازی نرخ ارز بود.

بر اساس تصمیم دولت نرخ دلار در بازار تنها 4200 تومانی خواهد بود و هر معامله ای با قیمتی غیر از آنچه اعلام شده در بازار قاچاق محسوب خواهد شد.

تک نرخی کردن ارز که مطالبه قدیمی و عمده فعالان اقتصادی کشور از سال های دور بوده است هرچند در هفته های گذشته در بازار ارز کشور اعمال شد، اما چنین تصمیمی در فضای کنونی حاکم بر بازار ارز و در شرایطی که ثباتی در معاملات ارزی کشور دیده نمی شود نمی تواند مطالبات فعالان اقتصادی کشور را تامین کند و به کمک چرخش درست چرخه های اقتصادی کشور بیاید.

معاملات زیرپوستی ارزاز زمان اعلام ارز تک نرخی 4200 تومانی در اقتصاد کشور نه تن ها نشانی از حضور این دلار تک نرخی در بازار معاملات دیده نشده است که از زمان اعلام این نرخ، دلالان و سوداگران ارزی کماکان در حال انجام فعالیت های زیرزمینی هستند و در گوشه و کنار خیابان ها و کوچه ها معاملات زیرپوستی ارزی خود را هدایت می کنند.

این فعالیت ها در حالی انجام می شد که دولت هرگونه معامله در بازار آزاد و با قیمت های بالاتر از قیمت مصوب را قاچاق اعلام کرد و خیابان های اطراف صرافی ها را لبریز از فعالان نیروی انتظامی کرد.

به نظر می رسد آنقدر کلاف اقتصادی کشور در هم تنیده شده که دولت توان باز کردن هیچ یک از گره های آن را ندارد.

قرار بر این است که امسال فرصت بیشتری در اختیار فعالان اقتصادی کشور قرار داده شود تا فعالیت های اقتصادی شان را رونق دهند و دولت مسیر حرکت آن ها را هموارتر کند.

اما آنقدر دولت درگیر افت و خیز های بازار ارز شده است که به کل برنامه های اقتصادی اش را فراموش کرده و نمی داند برای کدام یک از مشکلات اقتصادی کشور به دنبال راه چاره باشد.

در همین اوضاع و احوال بحث جدیدی نیز در بازار ارز کشور مطرح شده است که معلوم نیست سمت و سوی مطرح کردن آن از سوی چه کسی بوده است.

اینکه در مجلس عده ای از نمایندگان با دادن شعار هایی به دنبال مطرح کردن گزینه های جایگزین برای ریاست بانک مرکزی باشند قطعا از سوی عده ای طرح ریزی شده تا با این عمل بتوانند خواسته های خود را در بازار عملی کنند.

هرچند این موضوع در هفته های گذشته مطرح شده و تاکنون تنها در حد حرف و سخن بر سر زبان ها باقی مانده است، اما گزینه محتمل برای جایگزین کردن سیف را شخصی اعلام کرده اند که دکترای اقتصاد دارد و می تواند بهتر از سیفی که حسابدار است تصمیمات اقتصادی بگیرد؛ شاپور محمدی گزینه احتمالی ریاست کلی بانک مرکزی پیش از این شایعه احتمال ریاست خود بر بانک مرکزی را نه تایید کرد نه تکذیب!شاپور محمدی رییس سازمان بورس اوراق بهادار در جمع خبرنگاران در رابطه با شایعه احتمال ریاست او بر بانک مرکزی که در روز های اخیر رسانه ای شده است، پاسخ روشنی نداد.

او تنها به این جملات بسنده کرد که بهتر است من به این سوال پاسخ ندهم.

از این سوال بگذریم.

درحالی شاپور محمدی به عنوان گزینه احتمالی ریاست بانک مرکزی انتخاب شده است که کارنامه مثبتی در بازار سرمایه ثبت نکرده و تنها می تواند مهره مناسبی برای دولت به شمار رود تا از سیاست های دستوری اش فرمان پذیرد؛ بنابراین هنوز هم جای این بحث خالی است که در این شرایط و با توجه به عدم استقلال بانک مرکزی و در هم تنیدگی سیاست های دولت با سیاست های بانک مرکزی معلوم نیست چنین تصمیمی و چنین انتخابی می تواند نجات دهنده بازار ارز کشور باشد یا خیر، این در حالی است که هر گزینه ای که پا به عرصه ریاست بانک مرکزی بگذارد با سیل عظیمی از سیاست های دستوری دولت مواجه می شود که مجبور است تن به اجرای آن ها بدهد و آن ها را مقدم بر تصمیمات و نظرات کارشناسانه و اقتصادی خود بداند؛ بنابراین آنچه قابل ذکر است، این است که سیاست های دولت هرچه بوده تا کنون نتوانسته گشایشی در آشفتگی های بازار ایجاد کند و ناکارآمدی این سیاست ها برای همگان اثبات شده است؛ بنابراین اینکه هر روز ببینیم دولت به دنبال طرح ریزی برنامه جدیدی برای اقتصاد کشور است و سعی کند با چنین توجیهاتی خود را از عملکرد ناموفقش تبرئه کند نمی تواند یاری گر حال ناخوش اقتصادی کشور باشد و حتی می تواند زمینه ساز آشفتگی ها و نابسامانی های دیگری نیز برای اقتصاد کشور باشد بنابراین بهتر آن است که دولت به جای این سیاسی بازی ها به دنبال راهکار بلندمدتی برای به ثبات رساندن بازار ارز کشور باشد تا اقتصاد را بیش از این درگیر ناملایمتی های اقتصادی نکند.

اشتباهات سیاست های دولتدر همین حال محمدقلی یوسفی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی به جهان صنعت گفت: آنچه مسلم است، این است که نظام تصمیم گیری ایران دچار اشکال است و نمی توان تفاوت زیادی بین آقای سیف و آقای شاپور محمدی برای ریاست بانک مرکزی قائل شد.

وی اظهار کرد: برای چنین شرایطی بهتر آن است که بانک مرکزی وارد سیاست های بازار نشود تا قیمت ها خود در بازار تعیین شوند و فعالیت بانک مرکزی به محاسبات مربوط به درآمد های ارزی محدود باشد تا بتواند این درآمد ها را در راه برنامه های توسعه بلندمدت کشور به کار بگیرد.

به عبارتی می توان تنها در شرایطی که بازار دچار اختلال و مشکل شد از بانک مرکزی برای کنترل بازار پولی و مالی کشور یاری گرفت و کنترل نهایی بازار را در اختیار خود بازار گذاشت.

قدرت سازمان پولییوسفی تاکید کرد: بنابراین در شرایط فعلی بهتر آن بود که مقامات راه حل های بلندمدت شان را برای پایان دادن به شرایط نابسامان بازار ارزی کشور اعلام و شرایط را به گونه ای هدایت کنند که صادرکنندگان و واردکنندگان در بازار در مقابل هم قرار بگیرند و دولت دخالتی در فعالیت های این فعالان اقتصادی نداشته باشد.

وی تصریح کرد: اشتباه سیاست پولی ایران که از اوایل دولت روحانی تا امروز وجود داشته این است که همین اشتباهات این نیاز را شکل داده که دست به تغییرات اساسی در نظام تصمیم گیری اقتصادی کشور بزنیم و تنها با تغییر ریاست سازمان بانک مرکزی نمی توان انتظار داشت که به نتایج متفاوتی در تصمیمات بانک مرکزی دست یابیم بنابراین آنچه در این شرایط حائز اهمیت است این است که استقلال بانک مرکزی این شرایط را فراهم کند تا بتوان با قرار دادن راه حل های بلندمدت در کنار سیاست های کوتاه مدت به نتایج مشخصی رسید.

یوسفی بیان کرد: هرچند اقتصاددان بودن فردی که بر مسند قدرت سازمان پولی کشور می نشیند می تواند شرط لازم برای ریاست این بانک باشد، اما نمی توان آن را شرط کافی برای اجرای درست تصمیمات اقتصادی در بازار پولی و مالی کشور دانست.

وی افزود: با وجود آنکه یک فرد اقتصاد دان این امتیاز را دارد تا با شناسایی و آگاهی از متغیر های تاثیرگذار اقتصادی بتواند دولت را در سیاست هایی که به کار می برد توجیه کند و تبعات آن را به دولت گوشزد کند، اما نکته مهم این است که فردی که ریاست چنین سازمانی را بر عهده دارد از استقلال کافی برای اجرای تصمیماتش برخوردار نیست و هر تصمیمی که قرار است برای بازار پولی کشور گرفته شود تحت تاثیر تصمیمات جمعی دولتمردان است.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: از آنجا که تصمیمات بانک مرکزی در هیات دولت و به صورت جمعی گرفته می شود و استقلالی برای تصمیمات بانک مرکزی وجود ندارد، بنابراین تصمیم گیری یک فرد خاص نمی تواند تاثیری بر اقتصاد کشور بگذارد مگر اینکه استقلالی به بانک مرکزی داده شود تا بتواند تصمیمات فردی اش را در بازار هدایت کند.


کلید واژه ها: بازار - اقتصاد - دولت - بازار ارز - اقتصادی - کشور - بانک مرکزی - تزریق - اقتصاد ایران - تصمیم - مرکزی - جدید - خبرگزاری - بانک - قیمت - معاملات - دست و پا - ماندگار - تاریخی - اختلال - انتقاد - گزینه - ایران - تامین - نظارت - گزارش - پاییز - جالب - شروع - سقوط

آخرین اخبار سرویس:
وقتی کامیونداران اعتراض می کنند

تا روز چهارم نمایشگاه قرآن؛ بخش عفاف و حجاب رتبه یک بازدید مردمی نمایشگاه قرآن

قیمت گوشت قرمز اوج گرفت

اعتصاب تانکرهای نفتکش در اصفهان

اجرای طرج جی نف و سیماک در مهریز

گردشگری و اینترنت رایگان در جدیدترین نسخه پات

چین محدودیت های واردات خودرو را کاهش می دهد

اولین گوشی تمام صفحه نمایش ماه دیگر به بازار عرضه خواهد شد

تمدید توافق اوپک و غیر اوپک را منتفی نمی دانیم

تلاش برای ربودن هواپیمای امارات در آسمان ایران تکذیب شد

هشدار جدی به آمریکا

تعطیلی چند پمپ بنزین اصفهان به دلیل اعتصاب تانکرهای نفتکش

اخلال در جایگاه های سوخت در پی اعتصاب کامیون داران استان فارس

دستور وزیر تجارت و صنایع عمان برای حل مشکلات بازرگانان ایرانی در این کشور

شوک افزایش میزان ذخایر آمریکا منجر به سقوط قیمت نفت شد

پایان انحصار شرکت های PSP ظرف سه ماه آینده +عکس

استفاده از بن کارت های نمایشگاه کتاب پایتخت در نمایشگاه قرآن

افشای راز کریستیانو رونالدو برای حفظ آمادگی

پیشنهاد تازه صندوق بین المللی پول به سعودی ها

احتمال ورشکستگی تسلا با تولید نسخه ارزان قیمت مدل 3

سه نسخه از سری «Yakuza»، راهی PlayStation 4 می شوند

مظنه قیمت گرانترین و ارزان ترین آپارتمان در تهران

کشف معدن 40 تنی طلا در زرشوران

افزایش قیمت طلا با ابهام در مذاکرات جنگ تجاری آمریکا و چین

پرداخت باقیمانده مطالبات دامداران تا 20 خرداد/ تاکنون 700 تن سیر به روسیه صادرات شده است

سقوط قیمت نفت با افزایش میزان ذخایر آمریکا

️تعطیلی چند پمپ بنزین اصفهان به دلیل اعتصاب تانکرهای نفتکش

شبیه سازی زمستان و تابستان برای تست خودرو!

نظارت بهداشتی در شهرستان دشتی تشدید شد

تلاش بی سابقه اتباع انگلیسی برای دریافت ملیت آلمانی

دستور وزیر تجارت و صنایع عمان برای حل مشکلات بازرگانان ایرانی در این کشور

معامله 7 تن زعفران در بورس کالا

توقف موقت خط تولید پژو 308 GTi

تعطیلی چند پمپ بنزین اصفهان به دلیل اعتصاب تانکرهای نفتکش

قاچاق معضل اساسی صنعت استان یزد + فیلم

خودکفایی در تولید شکر

آشنایی با انواع روش دوخت کفش

پرواز ؛ فرزاد فرزین

خبر مهم وزیر ارتباطات در مورد فناوری های مالی

«God of War» پرفروش ترین بازی و «PlayStation 4» پرفروش ترین کنسول ماه آوریل در آمریکا

نشاط ملی با حضور فراگیر بانک صادرات ایران در صنایع بزرگ و کوچک کشور

برداشت علوفه در روستای درو خلخال/دوستی دیرینه با طلوع و غروب خورشید

دلار سد راه رشد قیمت طلا شد/یک مرز روانی شکست، دیگری نه + نمودار

عکس/ محمود عباس در بیمارستانی در منطقه کرانه باختری

فروش آنر 10 از مرز 1 میلیون دستگاه گذشت!

تخلف آشکار در مسکن مهر پردیس

سقوط قیمت نفت با افزایش میزان ذخایر آمریکا

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در کرج

رییس سازمان تعاون روستایی ایران خبرداد پرداخت باقیمانده مطالبات دامداران تا 20 خرداد/ تاکنون 700 تن سیر به روسیه صادرات شده است

رونالدو چطور رونالدوست؟!

دو سال آخر کار مبنای محاسبه حقوق بازنشستگی

معامله 7 تن زعفران در بورس کالا

خودکفایی 175 هزار خانوار کمیته امداد با تسهیلات بانک ملی ایران

کشف معدن 40 تنی طلا در زرشوران

90درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود

شوک افزایش میزان ذخایر آمریکا منجر به سقوط قیمت نفت شد

پرداخت تسهیلات با نرخ سود کم به 265 طرح اشتغال زایی در حوزه صنعت

سیستم بانکی نباید به دارایی های مردم آسیب وارد کند

افزایش 15 درصدی کرایه حمل کامیون داران

ادامه روند افت نزولات جوی در 23 استان

استخدام کارشناس نرم افزار در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

تعامل راهداران با رانندگان زمینه ساز کاهش سوانح رانندگی است

اولویت های اعطای تسهیلات توسط صندوق توسعه ملی مشخص شد

قیمت گوشت قرمز اوج گرفت

برای خرید وسایل بازی برای کودک چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

انصاری: ازهمه اختیارات برای نظارت بر بازار استفاده می کنیم

نقاط حادثه خیز جاده های خراسان جنوبی شناسایی شد

صادرات فرش دستبافت خوزستان به زیر 500 عدد در سال رسیده است/ این مسئله صرفاً به تحریم ارتباطی ندارد

پورابراهیمی: حضور آمریکا در برجام، برای اقتصاد ایران هیچ سودی نداشت

طرح نظارت دولت بر بازار متشکل ارز

قطعی موقت سیستم بانکداری الکترونیک بانک دی

14 میلیارد ریال کالای قاچاق در اندیمشک کشف شد

تغییر بازیگران در عرصه بانکداری دیجیتال را باید باور کنیم

معامله 7 تن زعفران در بورس کالا

واگذاری طرح های نیمه تمام دولتی به بخش خصوصی

خطر کمبود شدید تجهیزات در اردوی امریکا

پرسپولیس در انتظار رای فیفا

مجری و مدیحه سرای صدا وسیما درگذشت

پیشنهاد تازه صندوق بین المللی پول به سعودی ها

شوک افزایش میزان ذخایر آمریکا منجر به سقوط قیمت نفت شد

پیگیری مطالبات کامیون داران و رفع مشکل عرضه سوخت در فارس

اشتغال پایدار در گرو توسعه تولید است/ پرداخت وام به تنهایی تضمین کننده ایجاد اشتغال نیست

نبود مهارت های مدیریتی از مشکلات واحدهای تولیدی کردستان است

فراخوان برقی کردن راه آهن شمال بزودی منتشر می شود

فراخوان برقی کردن راه آهن شمال بزودی منتشر می شود

نبود مهارت های مدیریتی از مشکلات واحدهای تولیدی کردستان است

بررسی چالش های پیشروی صنعت زعفران در ایران

رشد فزاینده بدهی عمومی آمریکا

بهره برداری از بزرگ ترین کارخانه تولید کیسه خون خاورمیانه با تامین مالی بانک ملت

افت 5 درصدی ارزش لیر ترکیه

ریزش 3.1 درصدی چک های برگشتی

90 درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود

بهره برداری از پسماند صنایع تبدیلی؛ هم افزایی سرمایه ی ملی

پرداخت باقیمانده مطالبات دامداران تا 20 خرداد

پرداخت وام به تنهایی تضمین کننده ایجاد اشتغال نیست

صادرات فرش دستبافت خوزستان به زیر 500 عدد در سال رسیده است/ این مسئله صرفاً به تحریم ارتباطی ندارد

قیمت سکه و ارز کاهش یافت+ جدول

طلا نتوانست بالاتر رود

بعید است مشتریان بزرگ نفت ایران از تحریم های آمریکا پیروی کنند

پرداخت وام به تنهایی تضمین کننده ایجاد اشتغال نیست

بازی دولت با بانک مرکزی شروع شد

بازی دولت با بانک مرکزی شروع شد