مطالب مرتبط:
سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر دارند
بانوان برای رفع آسیب های اجتماعی نقش آفرینی کنند
بانوان برای رفع آسیب های اجتماعی نقش آفرینی کنند
ضرورت شناسایی و حمایت سمن های موفق در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی/تاکید بر نقش موثر مراکز مدیریت بحران در پیشگیری از وقوع آسیب های احتمالی
برنامه های قرآنی می تواند نقش مهمی در پیشگیری معضلات اجتماعی داشته باشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 ساعت 05:062018-04-24سياسي

چسبندگی قدرت کارآمدی جنبش دانشجویی را از بین برده است/ تشکل های دانشجویی در موضوعات اجتماعی نقش ایفا کنند


ادوار انجمن اسلامی دانشجویان مستقل گفت: اگر چسبندگی قدرت در بین جریان های دانشجویی از بین برود و این جریان از موضع منتقدانه نسبت به جامعه، جناح های سیاسی و حکومت وارد عمل شود آن وقت اصل و جنسیت آن ظهور و بروز پیدا می کند.

- نکته دیگر این است که تشکل دانشجویی باید یک نسبت معقولانه و همراه با چارچوب بندی با گذشته خود داشته باشد.

مسئله ای که وجود دارد این است که وقتی بخشی از بدنه دانشجویی وارد عرصه قدرت می شود طبیعتا به ادوار جنبش دانشجویی تبدیل می شود با این وجود ممکن است این ادوار به واسطه نزدیک بودن با تشکل دانشجویی آن را به همراه خود به بدنه قدرت ببرد در این شرایط این تشکل دانشجویی است که باید با برقراری چارچوب مندی کار را مدیریت و نسبت تعاملات خود با جناح ها و گروه های سیاسی را مشخص کند.

به عنوان مثال یکی از تشکل های که ممکن بود با این مسئله روبرو شود اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان بود در واقع در مقطعی چند نفر از اعضای اتحادیه ما به عنوان اعضای هیئت موسس به یک جریان سیاسی پیوستند، ولی به واسطه مدیریت درون تشکیلاتی، نظم روابط بین افراد، وجود چهارچوب مندی و مشخص بودن نسبت ها این اتفاق نیفتاد به گونه ای که این افراد تا زمانی که به عنوان یک نیروی ادوار مشورت دهنده بودند از طرف اتحادیه مورد استفاده قرار می گرفتند، محترم بودند و نظراتشان اعمال می شد از طرفی هم اگر قرار بود که آن ها یک نگاه سیاسی را به اتحادیه منتقل کنند خیلی سریع جلوی آن گرفته می شد؛ البته این افراد هم مشی اتحادیه را پذیرفته بودند، چون می دانستند این نحوه برخورد برای حفظ رابطه تشکیلاتی است.

در هر حال این منش و نسبت در بخشی از جریان دانشجویی وجود ندارد و همین مسئله بعضاً باعث آسیب رسیدن به تشکل دانشجویی شده است.

مسئله دیگر اینکه جریان دانشجویی از مجلس سوم تا چندین سال پس از آن این حس را داشت که دارای قدرت زیادی است و بر همین اساس باور داشت که می تواند سیاست را مدیریت کند و با یک بیانیه سیاسی موجب تغییر یک تصمیم سیاسی شود.

بر همین اساس جنبش دانشجویی وارد معادلات سیاسی شد و دیگر هم نتوانست خارج شود مانند دفتر تحکیم وحدت که با ارائه لیست انتخاباتی وارد مجلس پنجم و ششم شد و این هم یکی از عارضه های جنبش دانشجویی بوده است.

خبرگزاری دانشجو: آیا شما وارد شدن جنبش دانشجویی به معادلات سیاسی را یک عارضه قالب می دانید؟ بله، این عارضه تا حدودی قالب بوده است و نمی توانیم این را نگوییم؛ البته اشاره کردم که جریان دانشجویی مخصوصاً از دهه 80 به بعد که همان نسل سوم انقلاب محسوب می شوند اساساً وارد معادلات قدرت نشدند و کسی آن ها را به بازی نگرفته است.

مثلاً اگر میانگین سنی دولت مدیران میانی و مدیران کل را در نظر بگیریم متوجه خواهیم شد که دولت و بدنه آن محل ظهور و بروز نسل سوم انقلاب نبوده، اما در نسل دوم به علت ورود به عرصه سیاسی این ایران قالب است.

خبرگزاری دانشجو: به نظر شما چه دلایل دیگری باعث شده که جنبش دانشجویی از اجتماع فاصله بگیرد؟ به نظر من اصل موضوعیت های تشکل دانشجویی موضوع خیلی مهمی است.

مثلاً انجمن اسلامی دانشجویان در سال 1321 زمانی تاسیس می شود که مسئله آن ها نماز خواندن و انجام کار اسلامی به منزله حکومتی کردن است.

آن زمان که قرار بود انجمن اسلامی دانشجویان شکل بگیرند دو جریان مسلمان وجود داشت که یک جریان می گفت: باید انجمن اسلامی دانشجویان و یک جریان هم می گفت: انجمن دانشجویان مسلمان تشکیل دهیم.

تفاوت دیدگاه این دو جریان هم این بود که نگاه یکی حکومتی و بلندپروازانه بود و میخواست یک ساختار حکومتی را تشکیل دهد، ولی جریان دیگر تنها میخواست یک جمع مسلمان را گردهم بیاورد در هر حال وقتی انجمن اسلامی دانشجویان جلوتر آمد محرومیت زدایی به یکی از مهمترین مسائل آن تبدیل شد یعنی در دهه های 20، 30 و 40 مهمترین کارکرد این جریان رسیدگی به محرومین و مستضعفین در نقاط مختلف بوده است به گونه ای که آن ها از یک تیم برخوردار بودند، کار شناسایی انجام می دادند و با نهاد بازار ارتباط داشتند و درآمد داشتند و این درآمد را در هر قسمتی که نیاز بود هزینه می کردند.

در واقع موضوعیت انجمن اسلامی دانشجویان در این برهه ابتدا موضوعیت فرهنگی و بعد اجتماعی و در درجه سوم موضوعیت سیاسی بوده است و این در حالی است که از دهه 70 به بعد موضوعیت سیاسی به موضوعیت انجمن اسلامی تبدیل و به نوعی مسائل اجتماعی از نگاه تشکل های دانشجویی خارج می شود.

از طرفی هم مسائل مذهبی متاثر از زمینه های مذهبی تشکل مورد توجه قرار می گرفته است.

خبرگزاری دانشجو: چرا باید جریان دانشجویی با ورود به معادلات قدرت از مسائل اجتماعی و مذهبی فاصله بگیرد؟ چون قدرت جذاب است.

مثلا در دهه 70 احساس جریان دانشجویی این بوده که می تواند از مسیر سیاسی به قدرت برسد.

در این دوره بخش بزرگی از مسئله انجمن اسلامی دانشجویان قدرت بوده به گونه ای که با ارائه لیست انتخاباتی به انتخابات ورود پیدا می کند؛ البته در آن ایام مسئله کارآمدی نظام خیلی مورد توجه نبود، اما اکنون، چون مسئله کارآمدی مورد توجه است طبیعتاً مسائل اجتماعی اولویت بیشتری یافته اند.

معتقدم تشکل دانشجویی اگر می خواهد به یک موج پیشرو و تاثیرگذار تبدیل شود باید مسائل اجتماعی را مورد توجه قرار دهد.

خبرگزاری دانشجو: آیا این برداشت که تشکل دانشجویی می تواند در حوزه اجتماعی اثرگذار باشد در بین جریان دانشجویی وجود دارد؟این برداشت نسبت به دو سه سال اخیر پررنگ تر شده و نمی توانیم منکر آن شویم.

در حال حاضر فعالیت تشکل های دانشجویی نشان می دهد حداقل یک مقداری مسئله اجتماعی برای آن ها مسئله مهمی است، اما این موضوع در نسبت با فضای عمومی جامعه و دانشگاه در اقلیت قرار دارد.

امروز جریان سیاسی حزب اللهی و غیر حزب اللهی هر کدام بین 3 تا 5 درصد، جریان خاکستری و بی تفاوت بین 50 تا 60 درصد و جریانی که فقط برای تحصیل وارد دانشگاه شده بین 30 تا 40 درصد از فضای دانشجویی را تشکیل می دهند با این وجود در بین جمعیت 90 درصدی دانشجویان غیر سیاسی مسئله اجتماعی اهمیت بیشتری یافته و اگر مسئله ای در این حوزه پیش بیاید این دانشجویان مشارکت بیشتری می کنند در مقابل مسئله سیاسی برای این دانشجویان خیلی تفاوتی ندارد با این وجود معتقدم که این تصور غلط که سیاست مهم است و ورود به مسائل سیاسی دارای اولویت هستند هیچ همخوانی با فضای دانشگاه ندارد از این رو وقتی که تشکل های دانشجوی به مسائل اجتماعی می پردازند اگر پرداخت آن ها به این مسائل واقعی باشد و نه دستاویزی برای جذب نیرو و فعالیت سیاسی اتفاقاً ظرفیت جذب آن ها افزایش می یابد.

بدیهی است امروز در فضای دانشگاه بیشترین و موثرترین تشکل که جذب نیرو دارند تشکل های هستند که فعالیت های اجتماعی می کند و بعضاً در این تشکل هم خیلی مسئله مذهبی و غیرمذهبی وجود ندارد.

مثلا جمعیت پزشکی حامی که یکسال و نیم از زمان تاسیس آن می گذرد دارای حدود هزار نیروی فعال است و یا تعداد نیرو های خیلی امام حسن (ع) که غذای دانشجویی را برای مستضعفین جمع آوری می کنند و یا شاخه دانشجویی قرار گاه امام رضا (ع) به سرعت در حال افزایش هستند و برعکس در تشکل های دانشجویی وضع اینگونه نیست، چون امروز مسئله اجتماعی اولویت دارد؛ از این رو دانشجو نیز می پذیرد که وضعیت جامعه وضعیت مناسبی نیست و باید همه دست به دست هم برای رفع مشکلات اهتمام بیشتری بورزیم.


کلید واژه ها: دانشجویی - جنبش دانشجویی - تشکل دانشجویی - سیاسی - انجمن های اسلامی دانشجویان - دانشجویان - مدیریت - اسلامی - انجمن اسلامی - نحوه برخورد - همراه - حفظ رابطه - مجلس - اجتماعی - بیانیه - حکومت - شرایط - تصمیم - رابطه - روابط - دفتر - پنجم - لیست - وحدت

آخرین اخبار سرویس:
عملی ساده که ترازوی اعمالتان را سنگین می کند

اساسنامه کانون های فرهنگی و هنری مساجد تصویب شد

دکتر سیدخلیل سیدعلیپور ,کریم نامورصدیق‎ ‎ بررسی رابطه بین سرمایه اجتماعی و پیشگیری از جرم در شهر تهران

یادداشت/ محمد ایمانی دو گرفتاری اصلی دولت روحانی

نوری کعب عمیر ،عبدالزهرا نعامی ،سید اسماعیل هاشمی شیخ شبانی اثر رهبری تحول آفرین و قابل اعتماد بر توانمندسازی تیمی

سخن امام حسین(ع) درباره حق بزرگ اهل بیت(ع)

سوتی وحشتناک نماینده مجلس ؛ ورژن جدید لوور ؛ تلفظ FATF + فیلم

محمدجواد نجفی، مرتضی سازجینی، عباس یوسفی تازه کندی بررسی مسئله تحریف عهد قدیم (تورات) از نگاه قرآن کریم

فرشته نورعلی زاده نقدی بر رویکردهای امکان و تولید علم دینی

آمریکا 5 ایرانی دیگر را تحریم کرد

ترامپ از ونزوئلا خواست انتخابات این کشور را تکرار کند

عکس متفاوت و پراز عشق "النازشاکردوست" با پوششی خاص/عکس

یادداشت/ سید مسعود علوی ایران باید یا آمریکا باید؟

تصاویر/ اولین موزهٔ ایران کجاست؟

«حاتمی کیا» با ظاهری متفاوت در حا قایق سواری+عکس

تصاویر/ منزل شهید مدافع حرمی که موزه شد

همه دستاورهای کارکنانی وزیر نفت!

یادداشت مهمان/ فرهنگ سازی وظیفه لاینفک روابط عمومی ها

واشنگتن رایزنی با جریان السائرون عراق را آغاز کرد

هنگ کنگ به مرکز جهانی هوش مصنوعی تبدیل می شود

روایت پزشکی که برای کمک به هم نوعانش به محروم ترین نقاط ایران سفر کرد +فیلم

تقدیر از نخبگان قرآنی شهرستان کارون

تیپ عجیب و ژست عجیب ترِخانم بازیگر در ماشین پلیس!/عکس

12 پاسخ موسویان به 12 شرط وزیر خارجه آمریکا

یادداشت/ عبدالله گنجی بفرمایید متن توافقنامه ایران و آمریکا را امضا کنید!

بررسی تحولات فلسطین و تاکید بر نقش مهم همکاری های پارلمانی در روابط ایران و مصر

برادر امام موسی صدر درگذشت

علی نجفی ،حمید رحیمیان ،اکبر باشکوه بررسی روابط بین فرهنگ یادگیری و انگیزش با آمادگی برای تغییر سازمانی

مینا شمخی، نصره باجی، عصمت منصورزاده ‎نقد و بررسی اسراییلیات قصص انبیاء در تفسیر منهج الصادقین

ایرج محبوبی، حیدرعلی رستمی، عبدالرضا زاهدی تأملی در شبهه «انحصار علم ارزشمند در علوم دینی و بی ارزش تلقی شدن علوم تجربی»

یگان تک تیراندازان فاطمیون چگونه تشکیل شد؟

دموکرات ها به دنبال استیضاح ترامپ

دموکرات ها به دنبال استیضاح ترامپ

واکنش بامزه آقای بازیگر به ماجرای آمبولانس ویژه بانوان! /عکس

یادداشت/ امیر استکی دولت داری اشتباهی!

بهترین نوشیدنی ها برای رفع عطش/ اینفوگرافیک

شروط پمپئو گردن کلفتی سیاسی است

چالش های عمده رحم های اجاره ای

سرنوشت حاکمان ظالم برای انسان عبرت است/ تاریخ آینه ای برای زندگی بشر است

تروریست ها از حیوان هم پَست تر هستند/ جایگاه انسان در صدر عالم امکان است

حمیدرضا علومی یزدی، حمید درخشان نیا مداخله دادگاه در تعیین داور، آسیب شناسی قانون، رویه قضایی و ارائه الگو

سارا مهرآمیز، محمد اکبری بورنگ، محمد علی رستمی نژاد تبیین رفتارهای نوآورانه معلمان براساس باورهای غیرمنطقی و تفکر سیستمی آنان

شرح دعای روز هفتم ماه مبارک رمضان+صوت

دعای روز هفتم ماه مبارک رمضان + فیلم

آخرین خبر از وضعیت ولیعهد غیب شده

حق بزرگ اهل بیت در کلام امام حسین(ع)

واکنش تخت روانچی به اظهارات پمپئو

تشکیل کارگروه ها و هیات های اندیشه ورز در مرکز مطالعات/ پژوهش مسیر منتهی به توسعه است

تقی پورنامداریان، محمد احمدی بررسی دلایل تغییر گرایش های نقد رتوریکی کتاب مقدس

بروجردی:خشم آمریکا به دلیل شکست نقشه هایش در منطقه است

چرا سه کشور اروپایی قابل اعتماد نیستند؟ +فیلم

چرا یک معلول باید به دادگاه برود؟

صالح حسن زاده، محمود رسولی، محسن جاهد، وهب جعفریان استدلال پیچیدگی تقلیل ناپذیر: نقدی بر دیدگاه مایکل بیهی

چگونه در خانه مدیتیشن کنیم؟

رودخانه ای پر از شکوفه های گیلاس/ عکس

مهدی زاهدی، زهرا محمودی مطالعه تطبیقی نظام دسترسی به منابع ژنتیکی و ثبت اختراعات فناوری زیستی

سید مرتضی قاسم زاده، محمد قربانی جویباری اثر بطلان عقد بر شرط مستقل (توجیه و تحلیل رویه ی قضایی)

چگونگی آماده سازی زمینه ظهور در کلام آیت الله بهجت

برنامه اردوغان برای روابط با اسراییل

چهره بی حوصله آقای سوپراستار/عکس

نماینده دمکرات: مجلس را بگیریم، ترامپ را استیضاح می کنیم

لایحه «مقابله با تامین مالی تروریسم» در مجلس حاشیه ساز شد

آمار اهدای عضو در ایران

آنچه باعث می شود دختران دچار تجرد قطعی شوند؛ «مضیقه در انتخاب»

جوابیه مطهری به گزارش "پاستیلی" کیهان و پاسخ کیهان

ضرورت تعلیق تعهدات برجام/ روحانی برجام را انتخاباتی کرده بود

غیبت بن سلمان سوال برانگیز و عجیب است

کارت شناور ندارم/ ایستگاه اتمسفر قبل از مدیریت من نامگذاری شد

واکنش سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس به اظهارات پامپئو

مصطفی هادوی نژاد; حافظ رمضانی مطالعه پدیدارشناسانه پیش آیندهای موقعیتی مقاومت رفتاری در برابر تغییر سازمانی

موسسات مالی از معضلات جدی نظام

حجت علی نژاد، جواد فرامرزی نقش سیاق در تفسیر المیزان

پاسخ سفیر ایران در عراق به ادعای اختلاف با مقتدی صدر

پاسخگویی به بیش از 45 هزار سؤال شرعی در مرکز پاسخ به سؤالات قزوین

توضیحات یک نماینده مجلس درباره احتمال رفع فیلتر «توییتر»

عیسی امینی، عباس منصوری موجه و مدلل بودن رأی داوری داخلی با نگاهی بر رویه قضایی

مدل لباس و انگشتر مگان مارکل+عکس

نقد و بررسی قانون حمایت خانواده مصوب سال 91

اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان

بروجردی:خشم آمریکا به دلیل شکست نقشه هایش در منطقه است

جشن تولد خاص "بهنوش طباطبایی" /عکس

شعار حج تمتع سال 97 اعلام شد

نگاه همگرایانه در هنر به حمایت از کالای ایرانی کمک می کند

شهردار تهران باید پاسخگوی سه سوال شهروندان تهرانی باشد

محکومیت شدید پزشکان آفرگیر

صندوق ذخیره فرهنگیان خیریه نیست

تقابل شدید غیر علنی

پیگیری وضعیت کسب وکارهای متضرر تلگرامی خارج از قدرت ماست

امام (ره) به روایت کتاب جدید هدایت الله بهبودی شکایت بردن از روحانی جوان به آیت الله حائری/ بی دینی های آقاروح الله تکمیل شد!

نخست وزیر سابق از شاهزاده سعودی هم پول گرفته بود

غیبت بن سلمان سوال برانگیز و عجیب است

سفره افطار حرم امام رضا (ع)

غرفه جهاد دانشگاهی و خبرگزاری ایکنا در سومین روز نمایشگاه قرآن

10 فرمان کلیدی برای حل مشکلات کولبران

حضور بازیگر زن سینمای ایران در مناطق محروم+عکس

علی مقدم ابریشمی، مسعود محبوب نقش دادگاه در داوری بین المللی: نقدی بر لایحه جامع داوری از دیدگاه قوانین مدرن داوری بین المللی

سید محمد طباطبایی نژاد وحدت گرایی در قواعد مسئولیت مدنی

خوشکل ترین شهادت رو می خوام

مریم شعوری، امیر نجفی بررسی تأثیر توسعه نظام مالکیت معنوی و دانش ثبت شده در ایجاد انگیزه برای نوآوری صنعت

قطر از چشم ترامپ افتاد

چسبندگی قدرت کارآمدی جنبش دانشجویی را از بین برده است/ تشکل های دانشجویی در موضوعات اجتماعی نقش ایفا کنند

چسبندگی قدرت کارآمدی جنبش دانشجویی را از بین برده است/ تشکل های دانشجویی در موضوعات اجتماعی نقش ایفا کنند