مطالب مرتبط:
نشست چهل سال ادبیات داستانی انقلاب برگزار شد/2 زواریان: انقلاب در رشد زنان داستان نویس تأثیر شگفت انگیزی داشت
نشست 40 سال ادبیات داستانی انقلاب برگزار شد/ 3 بایرامی: مطرح ترین نویسندگان ما بهترین آنها نیستند/ مدیران می خواهند رمان کنار گذاشته شود
تابش: حاکمیت نشان دهد حاضر به استفاده از توان نیروهای وفادار به انقلاب و نظام است
استخدام صندوقدار آشنا به حسابداری در محدوده انقلاب اصفهان
آپارتمان در خیابان انقلاب تهران چند است؟ +جدول
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 ساعت 04:512018-04-24سياسي

یادداشت/ محمدجواد اخوان انقلاب فرهنگی و انقلابیون پشیمان!


مدیریت جدید نظام آموزش عالی تنها در صورتی که مدرک مستقیم و قابل ارائه ای از سرسپردگی اساتید به ساواک یا عضویت در فراماسونری و.

دست می یافت از ادامه فعالیت شان جلوگیری می کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازمجله فارس پلاس خبرگزاری فارس" ، روزنامه رسالت در یادداشت امروز خود با عنوان انقلاب فرهنگی و انقلابیون پشیمان! آورده است: در آغازین سپیده دم انقلاب اسلامی، اولین انتظارات اساسی از نظام جمهوری اسلامی، تحول در عرصه های مختلف به خصوص عرصه فرهنگ در سطوح عالی و نخبه سازی بود.

آنچه در سطح دانشگاه ها وجود داشت، ادامه روند آموزشی و تربیتی ناکارآمد و بلکه آلوده گذشته در کنار یک زایده جدید، یعنی تبدیل اتاق های متعدد دانشگاه به دفاتر ویژه گروه های ریز و درشت سیاسی بی ارتباط با مبانی حرکت تحول ساز مردم بود.

مدیریت جدید نظام آموزش عالی تنها در صورتی که مدرک مستقیم و قابل ارائه ای از سرسپردگی اساتید به ساواک و یا عضویت در فراماسونری و.

دست می یافت از ادامه فعالیت شان جلوگیری می کرد.

علاوه بر این، مدیریت وقت دانشگاه ها با اتکا به لیبرالیسم حاکم بر دولت موقت، خود را موظف می دیدند که امکانات دانشگاه را در اختیار تبلیغات سیاسی گروه هایی قرار دهند که گاه در نقاط دیگر کشور مسلحانه در برابر نظام ایستاده بودند.

محمد ملکی ، رییس وقت دانشگاه تهران ـ به گفته خودش ـ پیشنهاد کرده بود که تمام اتاق های یکی از ساختمان های این دانشگاه به طورکامل در اختیار گروه های سیاسی مختلف قرار داده شود.

در مقابل، حضرت امام(ره) بارها نارضایتی خود را از وضعیت دانشگاه ها که هنوز توانایی و قابلیت های حرکت به سوی تأمین استقلال کشور در زمینه های مختلف را نداشتند، اعلام کرده بودند.

این موضوع در آن حد برای مقتدای انقلاب اسلامی اهمیت داشت که در پیام نوروزی سال 1359 تأکید کردند: باید انقلابی اساسی در تمام دانشگاه های سراسر ایران به وجود آید تا اساتیدی که در ارتباط با شرق یا غرب اند تصفیه گردند و دانشگاه محیطِ سالمی برای تدریس علوم عالی اسلامی شود.

در 29 فروردین 1359 منافقین و گروهک ها با حمله به دانشگاه تربیت معلم و ضرب و شتم دانشجویان مسلمان، کنترل دانشگاه را در دست گرفتند.

شورای انقلاب 3 روز به آن ها مهلت داد تا اتاق ها و ستادهای عملیاتی خود را از دانشگاه ها خارج کنند.

مردم به منظور مقابله با گروهک ها به راهپیمایی پرداختند و در روز دوم اردیبهشت 1359 در حالی که منافقین به سلاح گرم و سرد مسلح بودند، مردم موفق به شکست آن ها شدند و دانشگاه ها را تصرف کردند و به این ترتیب تا 27 آذر 1361، دانشگاه ها تعطیل بود.

در این مدت ستاد انقلاب فرهنگی وظیفه بررسی و تحقیق و برنامه ریزی جهت تغییر محتوا و عملکرد نظام آموزشی کشور را بر عهده داشت.

عمده ترین اهداف این انقلاب فرهنگی تجدید نظر در نظام آموزش و ساختار دانشگاه ها و متحول ساختن آن متناسب با نیازهای کشور و تأمین استقلال سیاسی، اقتصادی و رهایی از وابستگی به شرق و غرب و نیز تصفیه دانشگاه ها از عناصر وابسته به استعمارگران و ابرقدرت ها و به طور کلی از عناصر ضدانقلاب بود، اما نکته ای که باید لحاظ گردد آن است که در این حرکت عظیم، طیف وسیعی از نیروهای همراه با انقلاب مشارکت و همراهی داشتند که البته تمامی آن ها بعداً به این همراهی خود ادامه ندادند.

اصولاً یکی از چالش هایی که انقلاب اسلامی در دهه دوم و سوم خود با آن رو به رو بود، گروهی از چهره ها بودند که باید از آن ها تحت عنوان انقلابیون پشیمان یاد کرد.

این گروه که بیش ترجزء رادیکال ترین نیروهای انقلاب بودند با گذشت یک دهه از انقلاب دچار دگردیسی و استحاله فکری شده و در تحولات نظام سلطه حل شدند.

کالبدشکافی جریان های سیاسی کشور نشانگر آن است که این گروه بیش تر متعلق به جریان موسوم به دوم خرداد و طیف اصلاح طلبان هستند.

به طورکلی این افراد را در سه گروه بازیگران، متولیان و حامیان می توان تقسیم نمود.

در این نوشتار خواهیم کوشید به برخی از این چهره ها اشاره نماییم.

دانشجویان، بازیگران اصلی؛ در مقابل مطالبه و خواسته امام امت در خصوص انقلاب فرهنگی، دانشجویان، به خصوص طیف حزب اللهی و مسلمان پیرو خط امام(ره) تکاپوی شدیدی برای پیداکردن راه حلی اساسی برای تحقق منویات امام(ره) داشتند.

بنابراین می توان دانشجویان را بازیگران اصلی انقلاب فرهنگی دانست البته در خصوص چگونگی ورود و در اولویت بودن چنین اقداماتی نیز بحث هایی در درون این جبهه وجود داشت.

در آن مقطع مسئله ی لانه جاسوسی و چگونگی ادامه و پایان مناسب آن به دغدغه طیف خاصی از دفتر تحکیم وحدت بدل شده بود، به طوری که می توان گفت در این خصوص دو رویکرد کلی در دفتر تحکیم وحدت وجود داشت.

در تهران، انجمن اسلامی دانشگاه علم و صنعت به محوریت افرادی مثل دکتر محمود احمدی نژاد اولین حرکت را در پاکسازی دانشگاه ها از دفاتر گروه های مسلح و غیرمسلح در حال جدال با نظام اسلامی، آغاز کردند.

سپس دانشگاه ها یکی پس از دیگری به کنترل دانشجویان خط امامی درآمد.

این اقدام ها گاه به دلیل واکنش مسلحانه گروه ها چهره ای خونین می یافت.

گریزی از آن نبود که مردم که بیش از یک سال شاهد حرکت های هرج و مرج طلبانه گروه های پرادعا و دور از خواسته های ملت بودند، به طور مستقیم وارد صحنه شوند اما طیف دیگری که بیش تر شامل دانش جویان حاضر در لانه ی جاسوسی آمریکا می شد چندان با این روند موافق نبود.

ابراهیم اصغرزاده این گرایش متفاوت را این گونه روایت می کند: ما طرفدار وحدت گروه های چپ بودیم و برای همین هم مخالف انقلاب فرهنگی بودیم و آن را در جهت تفرقه می دانستیم.

[1] باید توجه نمود که اگر چه گروه های چپ در آن زمان با تجمع در مقابل لانه جاسوسی شعار حمایت از دانش جویان پیرو خط امام و لزوم تشکیل جبهه متحد خلق را سر می دادند، اما دقیقاً مطابق با نیاز آمریکا، در مناطق غربی کشور به کار پشتیبانی از تحرکات تجزیه طلبانه مشغول بودند.

اصغرزاده هم چنین می گوید: حرکت هایی از جنس انقلاب فرهنگی و پاک سازی و تصفیه از نظر ما یک حرکت انحرافی بود.

[2] و این درحالی است که حرکت انقلاب فرهنگی دقیقاً به تبعیت از پیام نوروزی حضرت امام(ره) صورت گرفت که در بخشی از آن چنین آمده بود: باید انقلابی اساسی در تمام دانشگاه های سراسر ایران به وجود آید تا اساتیدی که در ارتباط با شرق یا غرب اند تصفیه گردند و دانشگاه محیطِ سالمی برای تدریس علوم عالی اسلامی شود.

مخالفان آن زمان انقلاب فرهنگی امروز نیز از پذیرش این که بنیان گذار انقلاب فرهنگی کسی جز امام(ره) نبوده است، پرهیز دارند و آن را به دانش جویان مسلمان دانشگاه هایی مثل علم و صنعت و تربیت معلم و افرادی مانند محمود احمدی نژاد نسبت می دهند اما گریزی از این هم ندارند که اذعان کنند: امام انقلاب فرهنگی را به نوعی (؟) تأیید کرده بودند.

حتی به مرور زمان ما هم خودمان را با انقلاب فرهنگی وفق دادیم و مخالفت نکردیم.

با این حال آنان در تخطئه احمدی نژاد و هم فکرانش در ماجرای انقلاب فرهنگی می گویند: آن ها مولود جریانی بودند که اصالتاً برآمده از یک نگاه سنتی بود و مخالف جدی کمونیسم؛ جریانی که قبل از انقلاب چپ ها را نجس می دانست و معتقد به مشی مبارزاتی چپ گرایانه نبود.

اشاره ی اصغرزاده در این کلام به ماجرای مشهور فتوای روحانیون مبارز زندانی پیش از انقلاب است که براساس نجاست کمونیست ها به دلیل بی اعتقادی آنان به اصول دین تأکید داشتند.

در این مقطع، با تعطیلی دانشگاه ها، مأموریت تحکیم وحدت پایان نیافت و باید گفت در ادامه نیز طیف دانش جویی همراه با انقلاب، تبلور می یافت.

مجری اصلی ادامه این حرکت بود.

زمانی بحث پشتوانه فکری سازی برای حرکت انقلاب فرهنگی مطرح بود، لازم می نمود این دفتر به مباحث غرب شناسی برای نقد اندیشه ی غرب بپردازد و به همین منظور دفتر تحکیم اردوهایی در اردوگاه شهید باهنر در شمال تهران برای دانش جویان ترتیب داد.

نکته جالب توجه آن است که در میان اساتید این دوره به نام احمد مسجدجامعی - دیگر عضو کنونی شورای شهر تهران- بر می خوریم که از چهره های شناخته شده اصلاح طلبان است و در دوره ریاست جمهوری خاتمی بر کرسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تکیه زده بود.

مسجدجامعی بعدها هیچ گاه آشکارا به نقد انقلاب فرهنگی نپرداخت، اما عملکرد وزارت ارشاد دولت اصلاحات چندان با اهداف انقلاب فرهنگی هم خوانی نداشت.

در همین دوره تلاش هایی برای تحقق منویات امام(ره) در وحدت میان حوزه و دانشگاه انجام گرفت.

در این میان دفتر تحکیم وحدت (که در نام خود اشاره ای ضمنی به وحدت حوزه و دانشگاه داشت) نقش فعالی را ایفا می کرد.

در همین راستا در پایان اردیبهشت ماه 1359، همایشی تحت عنوان فیضیه، دانشگاه و انقلاب فرهنگی در مدرسه ی فیضیه ی قم برگزار گردید که در آن به نمایندگی از سوی دفتر تحکیم وحدت به جز مجتبی ثمره هاشمی ، فردی هم چون هاشم آغاجری حضور یافت.

از لطایف روزگار سخنرانی معروف هاشم آغاجری (البته در کسوت دانش جویی) بود که از وابستگی دیرینه روشن فکران ایرانی به غرب انتقاد می کرد! البته همو بود که بعدها مدعی پروتستانتیزم اسلامی شد و حتی پا را فراتر نهاد و دین را افیون توده ها خواند! پس از تعطیلی دانشگاه ها هم، هاشم آغاجری و عباس عبدی به نمایندگی از دفتر تحکیم وحدت در دو مناظره تلویزیونی حاضر شده و در مقابل نمایندگان گروهک های چپ به دفاع از انقلاب فرهنگی پرداختند! هرچند که بعدها عبدی مدعی شد همان زمان هم با انقلاب فرهنگی چندان موافق نبوده و صرفاً برای مصلحت در تلویزیون حاضر شده است.

[3] ستاد انقلاب فرهنگی، متولی حرکت اما تعطیلی دانشگاه ها، پایان کار نبود.

بازگشایی دانشگاه تنها زمانی ممکن بود که نظام آموزشی کشور متناسب با تفکر اسلامی و انقلاب متحول گردد و به همین منظور به فرمان امام(ره) ستاد انقلاب فرهنگی شکل گرفت.

در میان چهره های حاضر در این ستاد، نامی به چشم می خورد که در آن سال ها تازه از سفر فرنگ بازگشته بود و تلاش می نمود خود را در سلک شاگردان استاد شهید مرتضی مطهری بنماید.

عبدالکریم سروش که در شناسنامه اش با نام حسین حاج فرج اله دباغ شناخته می شد- که چیرگی زایدالوصفی در سخنرانی و نیز مناظره با گروهک ها و جریان های غیراسلامی داشت و در آن روزها دیدگاه های بسیار متفاوت تری از امروز در حوزه ی دانشگاه و نظام علمی ـ فرهنگی داشت.

شاید شگفت آور باشد که امروز بشنویم وی در آغازین روزهای انقلاب فرهنگی از مخالفان برخی رشته های دانشگاهی که آن ها را دانش کاذب می نامید، بود.

وی در همین ایام در مصاحبه ای در خصوص حذف برخی رشته های دانشگاهی گفت: این رشته ها را کنار گذاشتیم و به تعبیری که در اسلام داریم که ان شاءالله علم نافع را در دانشگاه ها ترویج بدهیم.

[4] در این مقطع، وی با اهداف انقلاب فرهنگی از جمله پاک سازی اساتید وابسته و اسلامی شدن دانشگاه ها به شدت موافق بود و می گفت: اگر ما از استاد خوب، متخصص و متعهد، غنی بودیم شاید نیازی به انقلاب فرهنگی به آن صورتی که رخ داد نبود .

از این لحاظ ستاد انقلاب فرهنگی می بایست فکر اساسی کرده باشد.

طبیعی است که تکلیف تعدادی از استادن را بازسازی معلوم می کند.

این ها استادانی هستند که ما با این ها به هیچ وجه نمی توانیم همکاری کنیم، به هیچ نحو با دانشگاه هم گامی ندارند و به دلایل مختلف در آن ها انتظار اصلاح و تغییر روحیه نمی رود و به این ترتیب از همکاری با آن ها معذور خواهیم بود، اما بقیه استادان، ما از یک طرف امیدمان این است که آن ها با اسلامی تر شدن دانشگاه، با حرکتشان در خط کلی انقلاب، در حقیقت رفته رفته از آن خواب گرانی که حکومت گذشته بر آن ها تحمیل کرده بود، بیدار شوند.

در مرتبه دوم ما برای این استادن برنامه هایی پیش بینی کرده ایم که با معارف اسلامی آشناتر بشوند و در رتبه سوم هم برنامه تربیت مدرس که ذکر آن رفت، کار نظام مند و منظمی است که ما برای تأمین استادان آینده دانشگاه ها در پیش داریم.

شما می دانید که استاد را هیچ وقت، یک شبِ نمی توان تهیه کرد .

استادان را خرده خرده می توان به آن حدی رساند که استاد مطلوب دانشگاه اسلامی باشند.

[5] مقایسه این دیدگاه ها با نظرات کنونی سروش می تواند جالب توجه باشد.

سروش در مصاحبه ی بهار 1386 سعی کرد با پررنگ کردن نقش دیگران در ستاد انقلاب فرهنگی نقش خود را در پاک سازی اساتید کم رنگ نشان دهد: ستاد مکلف به بستن دانشگاه ها نبود و این خطایی است که من در پاره ای از نوشته ها می بینم.

ستاد متشکل از هفت نفر بود و من در اغلب بحث هایی که امروزه می شود، می بینم.

مسئله چنان مطرح می شود که گویی ستاد انقلاب فرهنگی یک نفر داشت آن هم عبدالکریم سروش بود.

یک وظیفه هم داشت آن هم بیرون کردن دانشگاهیان بود.

هر دو ادعا بسیار جفاکارانه و دروغ زنانه است.

این دروغ تاریخی باید افشا شود.

[6] آری! آن روز از شاخص ترین کارهای ویژه ی ستاد انقلاب فرهنگی، تصفیه و پاک سازی اساتید غرب زده، شرق زده و وابسته بود.

در همین فرآیند بود که بسیاری از چهره های چپ و لیبرال از دانشگاه ها تصفیه شدند و همین موضوع باعث شرمساری طیفی از چهره های تازه لیبرال در دهه دوم و سوم انقلاب گردید.

طیفی که در دهه های دوم و سوم دچار استحاله فکری شده بودند و تمایلاتی نسبت به غرب در آن ها زنده شد.

به طور طبیعی این طیف از شخصیت ها از این که در کارنامه خود سوابقی از حذف استادان لیبرال داشتند، احساس شرمساری می نمودند و هرکدام به نوعی درصدد انکار و یا کوچک سازی نقش خود بودند.

البته سروش تنها عضو پشیمان ستاد انقلاب فرهنگی نبود.

بعدها با پیشنهاد مسؤولین و موافقت حضرت امام(ره) ستاد انقلاب فرهنگی، گسترش یافت و جای خود را به شورای عالی انقلاب فرهنگی داد.

در این شورا علاوه بر اعضای ستاد انقلاب فرهنگی، تعدادی از مسئولین ذی ربط دولتی نیز حضور داشتند.

از جمله این مسئولین محمدعلی نجفی وزیر وقت فرهنگ و آموزش عالی بود.

عبدالکریم سروش که تلاش می کند در اقدام های خود در انقلاب فرهنگی، شریک جرم (!) دست و پا کند این گونه در خصوص اقدام های نجفی افشاگری می کند: مایلم یادآوری کنم که وزیر علوم هم آن زمان عضو شورای انقلاب فرهنگی بود.

ابتدا دکتر عارفی و بعد به مدت طولانی آقای دکتر نجفی و از قضا مسئول تصفیه های وزارت علوم بود.

وقتی من آخرین بار از وزارت علوم پرسیدم، آن ها در گزارشی محرمانه به من گزارش دادند که 700 نفر از اساتید تصفیه شده اند.

این گزارش ها و آمارها به هیچ وجه در اختیار ما نبود.

[7] محمد علی نجفی که امروز در کسوت یک اصلاح طلب عضو شورای اسلامی شهر تهران است چندان افشاگری سروش را نپسندید و در پاسخ به سروش تلاش کرد که توپ را به زمین خود او بیندازد و یادآوری کرد که امر اخراج و پاک سازی دانشجویان و استادان بر اساس آیین نامه مصوب ستاد انقلاب فرهنگی بوده و توسط هیئت هایی که زیر نظر این ستاد فعالیت می کردند اجرا می شد: بنده (و سایر وزرای فرهنگ و آموزش عالی) هیچ گاه عضو ستاد انقلاب فرهنگی نبودیم و تنها حدود شش سال پس از تشکیل آن ستاد و با شکل گیری شورای عالی انقلاب فرهنگی وزرای وقت سه وزارتخانه (آموزش و پرورش، فرهنگ و آموزش عالی، فرهنگ و ارشاد اسلامی) به عضویت آن شورا درآمدند؛ و این عضویت زمانی است که پیش از آن دانشگاه ها بازگشایی شده و تصفیه ها خاتمه یافته بود .

آقای سروش نیک می دانند که گروه بر ستاد انقلاب فرهنگی (که به قول ایشان در جلسات معمولاً در مقابل آن ها سکوت می کردند) پاک سازی استادان و گزینش دانشجویان را از شئون اصلی انقلاب فرهنگی می دانستند.

نتیجه آن که هیچ گاه وزارت فرهنگ و آموزش عالی (علوم) مسئول تصفیه یا پاک سازی استادان نبوده است و این امر بر اساس آیین نامه ی مصوب ستاد انقلاب فرهنگی و توسط هیئت هایی بود که زیر نظر آن ستاد صورت می گرفت.

حتی ستاد نام برده شده تا مدت ها با حضور یک نماینده از طرف وزیر در آن هیئت ها مخالفت می کرد، چه رسد به این که مسئولیت تصفیه استادان به دوش وزارتخانه سپرده شده باشد.

[8] به جز این ها اشخاصی هم چون صادق زیباکلام هم هستند که مدعی اند جزء عوامل پاک سازی اساتید بوده اند و امروز در پشیمانی هستند و البته تا حدودی هم از این پشیمانی دکانی برای خود دست و پا کرده اند.

در مقابل سروش هم معتقد است که زیباکلام هیچ وقت مسئولیتی در ستاد انقلاب فرهنگی نداشته است! البته زیباکلام مسبب اصلی تصفیه اساتید را دانشجویان تحکیمی می داند و از افرادی هم چون عباس عبدی ، محسن میردامادی ، حبیب اله بیطرف و خانم معصومه ابتکار به عنوان کسانی یاد می کند که تصفیه ی دانشگاه ها از اساتید و دانشجویان سکولار در دست آنان بود.

[9] حامیان و پشتیبانان البته چهره های دیگری از طیف همراه با اصلاح طلبان هستند که به نوعی از حامیان و پشتیبانان انقلاب فرهنگی به شمار آمده اند.

اصغرزاده با تأکید بر مرزبندی داشتن طیف خود با حزب جمهوری اسلامی در آن زمان می گوید: آن ها (دانشجویان طرفدار انقلاب فرهنگی) رابطه نزدیک تری با حزب جمهوری (اسلامی) داشتند.

تا آن جا که حزب جمهوری (اسلامی) به نوعی در هدایت انقلاب فرهنگی نقش داشت.

اصلاً به گمانم واژه انقلاب فرهنگی را روزنامه جمهوری اسلامی مطرح و تکرار کرد.

در این جمله اصغرزاده، اشاره ای ظریف به نقش روزنامه جمهوری اسلامی در گفتمان سازی انقلاب فرهنگی به چشم می خورد و ماجرا زمانی جالب تر می شود که بدانیم در آن روزها سردبیر روزنامه جمهوری اسلامی، کسی نبود جز میرحسین موسوی .

آری! میرحسین موسوی و روزنامه تحت امر او از حامیان و پشتیبانان جدی این حرکت بودند و بر همین اساس است که طیف چپ تحکیم، طیف مقابل خویش را به وابستگی به حزب و روزنامه جمهوری اسلامی متهم می نماید![10] در میان حامیان انقلاب فرهنگی نام تشکلی تحت عنوان جامعه اسلامی دانشگاهیان به چشم می خورد که در اوج مبارز ه های پیش از انقلاب توسط جمعی از اساتید دانشگاه ها تأسیس شد و جالب آن است که در میان اعضای شاخص آن روز آن، نام تعدادی از چهره های متعلق به طیف موسوم به دوم خرداد، هم چون سیداحمد معتمدی ، وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات دولت خاتمی مشاهده می گردد.

[11] همچنین پس از آن که در ستاد انقلاب فرهنگی کمیته ای تحت عنوان کمیته گزینش شکل گرفت که متولی جذب اساتید بود، مسئولان گزینش این ستاد در 1359 به دیدار حسینعلی منتظری (که از روحانیون طراز اول انقلاب به شمار می آمد رفتند و از او شنیدند که: استاد را هرچه می توانید رویش قید بگذارید .

انحراف ها که پیدا می شود از ناحیه استادهای چپ گرا و منحرف است، بنابراین در استاد نمی گوییم تخصص شرط نیست، تخصص باید باشد، اما مکتب اصالت دارد.

در درجه اول استاد باید مکتبی باشد و بعد جنبه تخصص.

بله اگر جایی استاد متخصص و مکتبی به اندازه کافی نداریم .

در صورتی که فساد نکنند .

و مراقب شان باشیم، می توانیم از معلوماتشان استفاده کنیم.

[12] نتیجه این ملاقات تصویب مقررات سخت گیرانه برای جذب و گزینش اساتید بود.

[13] حمایت های منتظری به همین جا ختم نشد.

بعدها دفاتر نمایندگی روحانیت در دانشگاه ها زیر نظر او شکل گرفت که وظیفه ارائه متون اسلامی به دانشجویان و نیز تلاش برای اسلامی شدن دانشگاه ها را برعهده داشتند.

انهای پیام/ب http://fna.

ir/blz5lv
کلید واژه ها: دانشگاه - انقلاب فرهنگی - انقلاب اسلامی - اسلامی - عالی - مدیریت - نظام - آموزش - فرهنگ - سیاسی - منافقین - روزنامه رسالت - دانشگاه تهران - اتاق - مردم - فرهنگی - جدید - پیام نوروزی - تربیت - صورتی - دانشجویان - راهپیمایی - ضرب و شتم - کشور - نارضایتی - خبرگزاری - محمد - فارس - پیشنهاد - تبلیغات

آخرین اخبار سرویس:
ابوالحسن غفاری رهیافتی به روش شناسی آقاعلی مدرس

حجت الاسلام غلامرضا حسنی امام جمعه سابق ارومیه درگذشت

سلفی نورانی خانم بازیگر بی حاشیه/عکس

سیدرضا مؤدب، میثم خبازیان بررسی فرهنگی - تاریخی کاربرد انجیل در قرآن

شیخ حسنی امام جمعه سابق ارومیه دارفانی را وداع گفت

اوقات شرعی یکم خرداد شیراز

اگر مردی به زن خود توهین کرد حبس نشود، هدیه بدهد!

نامه 6 وزیر و 2 نماینده به دادستان درباره رفع فیلتر توییتر

خوشبخت کسی است که از شب و روز ماه رمضان استفاده کند

"ساخت ایران" برچسبی برای حمایت از کارگر چینی!

دعای روز ششم ماه مبارک رمضان + فیلم

نامه نمایندگان مجلس به ایرانیان خارج از کشور

سید فرخ مصطفوی برآورد تاثیر علّی در علوم اجتماعی با استفاده از روش همتاسازی

دکتر محمدرضا نورمحمدی، اسلام آقاپور‎ ‎ نقش عدالت در سلامت روان جامعه از منظر آیات و روایات

نعمتی: اروپا مانند آمریکا قابل اعتماد نیست

سیمین افشار، صمد عدلی پور، سیداحمد میرمحمدتبار تحلیل رابطه رسانه های تحت نظارت و بدون نظارت با مدیریت بدن در بین زنان

نصرت نیل ساز، صدیقه ملک لو جریان شناسی تفاسیر فریقین نسبت به آیه 124 سوره بقره در مساله امامت

مهدی کریمی تبیین حکمی از نصوص دینی در خداشناسی حکیم طهران

استایل جدید "نفیسه روشن" /عکس

روسیه: به رسمیت نشناختن نتیجه انتخابات ونزوئلا خطرناک است

طرح تربیت "پرستار بیمارستانی" لغو نمی شود

5خرداد زمان آغاز نام نویسی امتحانات حوزه علمیه

آقایان متاهل به این افطاری ها نروند!/ عکس

بعیدی نژاد: ایران سیاست جدید آمریکا درباره برجام را مردود می داند

آغاز عملیات نصب تجهیزات آمونیاک پتروشیمی مسجدسلیمان

اهمیت توسل و دعا در ماه مبارک رمضان در کلام بهجت عارفان

شرایط دشوار برای روزه داران روهینگیا

ارجاع سوال از رییس جمهور به هیئت رییسه

ضرغام فتحی، محمدامین کنعانی، حسن چاوشیان تحلیل رفتارهای زیست محیطی با تأکید برسبک زندگی

عبادت جالب دختران هندی

موجود دریایی ترسناک در مکزیک

اعضای جدید هیئت رییسه اتاق اصناف تهران مشخص شدند

ورود کمیسیون اصل 90 مجلس به موضوع "دوتابعیتی ها"

ماه رمضان فرصت عفو و بخشش و تولد مجدد در حوزه معنویت است

چه کسانی شرکای کارنامه شکست روحانی محسوب خواهند شد؟ /خبر خوب تعطیلی کهریزک و انتظار از قوه قضاییه/سناریو های غیبت چهار هفته ای بن سلمان

زندگینامه سیدحسن مسقطی از عالمان دینی

مرتضی پویان واکاوی برهان صدیقین آقاعلی حکیم و تحقیق و بررسی آن

خودروسازان اروپایی 5 تضمین عملی بدهند تا بدعهدی پژو تکرار نشود

عکس دیده نشده از "ماهور الوند"

هدف دشمن نا امیدی مردم است

سعید اوحدی در گفت وگوی تفصیلی با فارس: استکبار می خواهد 40 سالگی انقلاب را سال مشکلات نشان دهد/ 7 درصد بودجه ما صرف فرهنگ می شود

خوراندن گوشت خوک و مشروبات الکلی به زندانیان مسلمان در چین

جشن تولد «بهنوش بختیاری» در استکهلم سوئد

نگاهی به مشکلات جدی نمایشگاه کتاب

تصاویر/ مراسم روز جهانی زنبور عسل

برجام مرده است و اروپایی ها مشغول مرده خوری هستند/ FATF با وجود برجام لازم به امضا نبود

خودروسازان اروپایی 5 تضمین عملی بدهند تا بدعهدی پژو تکرار نشود

اعضای جدید هیئت رییسه اتاق اصناف تهران مشخص شدند

فقط یه «الله اکبر» احتیاج بود تا دشمن فرار کنه

"معاون اول رییس جمهوری افغانستان" به زودی به کابل باز می گردد

دانلود آهنگ جدید پویا بیاتی بنام نازک دل حساس

مراسم بزرگداشت پیوند اعضاء (جشن نفس)

رمزگشایی از رتبه پایین ایران در شاخص های جهانی کسب و کار/ راهکارهای اصلاحی بررسی می شود

نشانه های پرهیزکاران در کلام امام علی(ع)

قاچاق انسان در انگلیس در مقیاس صنعتی با هدف فحشا

عمار حکیم: دور هیچ کاندیدایی خط قرمز نمی کشیم

اولین واکنش به شایعه تصادف علی دایی

اختلاس کلان و شبکه ای در شهرداری بوشهر

دبیر ستاد حقوق بشر: برجام مرده است و اروپایی ها مشغول مرده خوری هستند/ FATF با وجود برجام لازم به امضا نبود

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

عاشقی یکبار مصرف نیست!

ترفندهایی برای کنار آمدن با ترس از ازدواج

پاسخ تند ایران به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا

بانوی قمی با 9 فرزند و 30 سال تحصیل و اشتغال + عکس ها

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 1 خرداد 97

واشنگتن پدر داعش و القاعده است

رادار آتش یاب بشری + عکس

امام خمینی(س): عالِمی که تربیت و تزکیه نشده است خطرش از مغول بالاتر است

مردم عزادار ارومیه بی درنگ به منزل حجت الاسلام حسنی رفتند

آیت الله هاشمی: هیچ مصلحتی بالاتر از حفظ رأی مردم و جلب رضایت آنها برای دوام و پایداری کشور نیست

خدمتی که فیلترینگ تلگرام به تهاجم فرهنگی کرد! + کاریکاتور

مبارزه ما ادامه مبارزه با طرح صهیونیستی آمریکایی در فلسطین است

ای نهایت آرزوی مشتاقان/ شرح دعای روز ششم ماه مبارک رمضان

قارچ های سمی از نظر حمله بیولوژیکی بررسی می شود/ تشدید نظارت بر آمبولانس های خصوصی

از روزه داران گرامی تا ماهتون عسل

مردم عزادار ارومیه بی درنگ به منزل حجت الاسلام حسنی رفتند

حضور پرشور مردم در منزل مرحوم غلامرضا حسنی

حجت الاسلام غلامرضا حسنی در کنار امام خمینی(س) + تصویر

درخواست توییتری محمدرضا عارف از اعضای فراکسیون امید

آمار وزیرارتباطات یا نمودار معاون دادستان/ آیا گرایش مردم به تلگرام کم شده است؟

حجت الاسلام حسنی در اثر ایست قلبی درگذشت

ایجاد اشتغال مهمترین اولویت بازسازی نفت شهر است

حاکمیت هیچ گاه از سوی هنرمندان ضربه نخورده است

چه طور در ایام امتحانات زنده بمانیم؟

دلیل بی حوصلگی زنان بالای 50 سال و تمایل شوهرشان به ازدواج مجدد چیست؟

کتاب «ویژگی انسان سیاسی مطلوب در قرآن و نهج البلاغه» منتشر شد

مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟

کلّه ای که پر کاه باشد ظلم می کند، نه کلّه آدمیزاد

حجت الاسلام حسنی در اثر ایست قلبی درگذشت

ثواب افطاری دادن در ماه مبارک رمضان چیست؟

منتجب نیا از حزب اعتمادی ملی رفت؟

نابودی هواپیمایی بدون سرنشن در پایگاه حمیمیم

بخش دیگری از کتاب «الف لام خمینی» جملات عاشقانه امام (ره) برای همسرش/ «مصباح الهدایه» در تنگدستی عمیق نوشته شد

تفکیک جنسیتی به آمبولانس رسید ! + عکس

راهنمای عکس گرفتن از کودک

ایجاد اشتغال مهمترین اولویت بازسازی نفت شهر است

ایجاد اشتغال مهمترین اولویت بازسازی نفت شهر است

ایجاد زمینه گفت و گو و معرفی توانایی ها، وظیفه روابط عمومی های ادارات است

آیین غبار روبی مضجع شریف حضرت معصومه (س) برگزار شد

ایمان بدون عمل صالح نجات بخش نیست/ عمل صالح فقط نماز و روزه نیست

یادداشت/ محمدجواد اخوان انقلاب فرهنگی و انقلابیون پشیمان!

یادداشت/ محمدجواد اخوان انقلاب فرهنگی و انقلابیون پشیمان!