مطالب مرتبط:
حذف آبونمان گاز پذیرفتنی نیست/ مذاکره برای جبران کسری بودجه
لزوم جبران اموال مالباختگان گلیم و گبه در کرمانشاه
«دِرِساژ» پرمخاطره‎ و دارای اثراتی غیرقابل جبران بر نوجوانان
پست عجیب سید حسین حسینی در اینستاگرام؛ خداحافظ استقلال + عکس
حاشیه های عقد قرارداد یک اسپانسر با برانکو و حسین حسینی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 ساعت 04:262018-04-24سياسي

یادداشت/حسین شمسیان این پنج سال جبران ناشدنی!


چرا گلایه رییس جمهور از جامعه اساتید کشور به گلایه وی از وزرا و مقامات دولتی بدل شد!؟ چه چیزی باعث می شود که ایشان مدام دیگران را به حرف زدن دعوت کند و این چه حرفی است که کسی حاضر نیست به زبان بیاورد!؟ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازمجله فارس پلاس خبرگزاری فارس"، روزنامه کیهان در یادداشت روز خود با عنوان این پنج سال جبران ناشدنی آورده است: اسفند 92 هوا سرد بود اما سخنان پرحرارت و پرهیجان رییس جمهور محترم در جمع رؤسای دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری، گرمی خاصی ایجاد کرده بود و شاید بیش از هر کس دیگر، خود رییس جمهور دستخوش آن حرارت شده بود.

آن روزها تب مذاکره با کدخدا چنان بالا گرفته بود و چنان رویایی برای مردم از آینده مذاکرات ترسیم می شد که مخالفت و انتقاد از آن، خودکشی سیاسی بود! همان جو شدید بود که باعث شد در آن جلسه با فریاد بگوید: چرا دانشگاه خاموش است!؟چرا اساتید خاموشند!؟ما شهامت سقراط وار می خواهیم، از چه می ترسید!؟ چرا وقتی یک کار بزرگ بین المللی انجام می شود(منظور مذاکرات هسته ای است) اساتید دانشگاه بطور خصوصی برای رییس جمهور نامه می نویسند، چرا نمی آیند حرف بزنند!؟ چرا نمی آیند صحبت کنند!؟ فقط یک عده معدود که از جای معلوم تغذیه می شوند باید حرف بزنند!؟ چرا یک عده کم سواد حرف بزنند، (اما) اساتید دانشمند ما، بزرگان دانشگاه ما، خصوصی حرف می زنند!؟ چرا نمی آیند به میدان!؟ حالا نزدیک 5 سال از آن سخنرانی آتشین می گذرد، مذاکرات تمام شده، مفاد آن به طور کامل از سوی ایران اجرا شده و هیچ پرده ای از آن باقی نمانده است اما رییس جمهور باز هم گله مند است! او این بار نه از دانشگاهیان که از مقامات دولت خودش گله می کند و می گوید: برخی مدیران دولتی روزه سکوت گرفتند، نمی دانم از چه می ترسند، هرکس در پست دولتی است در هر رده مدیریتی باید بداند او طبق قانون اساسی و طبق وظیفه شرعی از توانمندی برخوردار است و باید به وظیفه اش عمل کند و اگر از اخم این و آن هراس دارد برود کنار ! این سخنان عجیب را چگونه می توان تفسیر کرد؟! چرا گلایه رییس جمهور از جامعه اساتید کشور به گلایه وی از وزرا و مقامات دولتی بدل شد!؟ چه چیزی باعث می شود که ایشان مدام دیگران را به حرف زدن دعوت کند و این چه حرفی است که کسی حاضر نیست به زبان بیاورد!؟ برای کشف پاسخ این پرسش ها، بار دیگر در یک سفر زمان به سال های 92 و 93 برگردید.

به روزهایی که دائما به جامعه گفته می شد اگر توافق هسته ای صورت بگیرد، همه مشکلات حل خواهد شد! به روزهایی که شخص رییس جمهور در سخنان تعجب آور، اعلام می کرد مشکل آب خوردن هم با برجام حل می شود: ما وقتی می گوییم باید تحریم های ظالمانه رفع شود بعضی ها چشمان شان زیاد نچرخد.

تحریم های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود، منابع آبی زیاد شده(!) و بانک ها احیا شوند.

این حرف ها که با ادبیات خاص آقای رییس جمهور بیان می شد، هم امید واهی و کاذب به مردم می داد و هم ما را پیش مذاکره کنندگان کارکشته دشمن، محتاج و دست خالی نشان می داد! حالا فرض کنید در آن روزها، یکی از اساتید دانشگاه دعوت رییس جمهور محترم را اجابت کرده و با صدور بیانیه و اطلاعیه و نوشتن مقاله و.

تمام قد پای شعار ها و وعده های هسته ای رییس جمهور ایستاده بود.

به نظرتان اکنون از حیثیت علمی و دانشگاهی او چه چیزی باقی مانده بود و چگونه می توانست در کلاس درس و راهروهای دانشگاه، با دانشجویان پرسشگر و کنجکاوش روبرو شود!؟ حتما شما هم می دانید که اساتید دانشگاه، برخلاف رییس جمهور محترم تریبون یکطرفه ای در اختیار ندارند و هرروزه در معرض پرسش و مطالبه آنها هستند.

سرنوشت آن استاد فرضی را می توان از وضع امروز برجام و دستاوردهای (!) آن حدس زد اما برای اینکه این دستاوردها به قول رییس جمهور محترم، از زبان یک مشت بی سواد مطرح نشود، دستاوردها را بر اساس سخنان دو روز قبل آقای روحانی مرور کنیم.

همان سخنانی که در آن به انتقال پول با گونی تاکید شده بود! بخوانید: در چهار سال گذشته می رفتیم با گرفتاری فراوان اسکناس تهیه می کردیم در هواپیما می گذاشتیم، بیمه می کردیم و در فرودگاه با ماشین مسلح ارز را در بانک مرکزی می آوردیم.

صبح چند گونی می دادیم دلار را به صرافی ها می دادیم.

این اقرار صریح درباره سرنوشت مهمترین دستاورد برجام از زبان شخص رییس جمهور است و جای کمترین تردیدی باقی نمی گذارد که از آن آفتاب تابان به سیستم گونی رسیدیم! اگر کسی بازهم تردید دارد، خوب است به افزایش حدود 70 درصدی قیمت دلار، قبل و بعد از برجام نگاه کند تا بداند دستاورد چیست و به چه بهای گزافی به دست آمده است! حالا باید گفت اساتید دانشگاه حق داشتند، آنها که در فلان روزنامه زنجیره ای کار نمی کردند، آنها امروز را دیده بودند و می دانستند که ثمره اعتماد به آمریکا، پشیمانی و زیان جبران ناپذیر است.

البته رسیدن به این درک، ملازمه خاصی با استاد دانشگاه بودن نداشت و هر کس که برگی از تاریخ سیاه مناسبات دیپلماتیک آمریکا را خوانده بود، به روشنی می دانست که فرجام دل بستن به کدخدا چیست! اکنون با گذشت 5 سال از آن سخنان، برجام به دستاورد تحقیقا هیچ رسیده و فاجعه روی زشت و کریه خود را بطور کامل به ما نشان داده است.

از یک سو رکود بی سابقه بر بازارهای مختلف اقتصادی حاکم است و از دیگر سو، بیکاری به دلیل تعطیلی پی در پی واحدهای تولیدی، به مرز نگران کننده 6 میلیون نفر رسیده است.

واردات و بخصوص واردات قاچاق همچنان ادامه دارد و با هزاران عذر و بهانه، نورچشمی ها و دست اندرکاران قاچاق از مبادی رسمی و مناطق آزاد، به کارشان یعنی تعطیلی صنایع داخلی و ایجاد اشتغال برای کارگران خارجی مشغولند! برجامی که قرار بود برای جوان ایرانی شغل ایجاد کند چنین نکرد و حتی وعده تحقیر آمیزی که رییس جمهور کشورمان از زبان رییس جمهور فرانسه نقل کرد هم به ثمر نرسید! یادتان هست دکتر روحانی در بهمن 94 از قول اولاند گفت: رییس جمهور فرانسه در نشست خبری به صراحت اعلام کرد که یکی از اهداف ما در ایجاد رابطه با ایران اشتغال جوانان ایرانی است ! اما در عوض تنها در سال 96 و در مقابل چشمان مسئولین، 15 هزار خودروی قاچاق به کشور وارد شد! حالا به راز مطالبه و گلایه جدید رییس جمهور از مقامات دولتی پی می بریم.

رییس جمهور همان انتظار 5 سال قبل را از زیر مجموعه خودش دارد و می پرسد: چرا روزه سکوت گرفته اید !!؟ اما راستش را بخواهید اینها هم از آبرو و حیثیتشان می ترسند! واقعا باید از کدام دستاورد دولت دفاع کرد و تمام قد پای آن ایستاد!؟ وقتی رییس جمهور در یک سخنرانی عمومی عدد مشاغل ایجاد شده در فضای مجازی را به جای 200 هزار نفر، ده برابر کرده و 2 میلیون نفر اعلام می کند و تازه تصریح می کند که این آمار آقای وزیر ارتباطات است و آمار من بیشتر از این است ! پای کدام دستاورد دیگر دولت می توان ایستاد و به کدام حرف می شود اعتماد کرد!؟ ذکر این نکته هم بسیار لازم است که برخلاف بسیاری از ادعاها، دولت روحانی به لحاظ همراهی سایر ارکان حاکمیت، در شرایط ممتاز و بی نظیری قرار دارد، شرایطی که مثل آن در گذشته وجود نداشته است.

به یاد بیاورید یکشنبه سیاه مجلس و حضور رییس جمهور سابق در صحن علنی پارلمان را و مقایسه کنید با اینکه ضعیف ترین و پرحاشیه ترین وزیر دولت روحانی سه بار استیضاح شده اما هر بار با رای بیشتر به وزارت راه برگشته است! این چک سفید امضا به دولت نیست!؟ یا به یاد بیاورید مناقشات پیشین بین رؤسای قوه قضاییه و رییس جمهور وقت را و مقایسه کنید با حمایت های مکرر رییس قوه قضاییه از دولت روحانی و به عنوان نمونه مراجعه کنید به سخنان آیت الله آملی لاریجانی بعد از جلسه دو روز قبل سران سه قوه در مجلس و در بین نمایندگان.

دیگر رییس جمهور چه می خواهد که ندارد و چرا به وزرای خودش که دست و بازوی او در پیشبرد برنامه هایش هستند، با عصبانیت و تندی حرف می زند!؟ بسیاری از کارشناسان معتقدند رییس جمهور، وقت چندانی برای کارهای مملکتی وزرایش نمی گذارد و این تصور را دارد که با تشر و فریاد کارها درست می شود! به عنوان نمونه، چندی قبل عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی رییس دولت اصلاحات در گفتگو با روزنامه آرمان گفته بود: بالاخره این گلایه ای است که از آقای روحانی وجود دارد و در هیچ کدام از رؤسای جمهور پس از انقلاب سابقه نداشته که رییس جمهور برای وزرا و استانداران خود وقت گفت وگوی اختصاصی نمی گذارد.

تحلیل من این است که آقای روحانی برخلاف رؤسای جمهور قبلی برای وزرای خود وقت نگذاشته و وارد کارهای ریز و درشت وزارتخانه ای نشده و ارزیابی از توانمندی و کار درون وزارتخانه ای ندارد.

در مقایسه با 4 رییس جمهور گذشته، آقای روحانی رییس جمهور کم حوصله ای است و در سطح بالای مدیریتی کم حوصله بودن نمره بالایی ندارد.

حالا همین چهره مشهور اصلاح طلب در واکنش به تندی اخیر روحانی نسبت به وزرایش می گوید: ما در دولت های قبلی(به جز دولت آقای احمدی نژاد) ندیدیم که رییس جمهوری از چنین ادبیاتی در برابر وزرا استفاده کند.

من متاسفانه به این ادبیات آقای روحانی با بدبینی نگاه می کنم.

تلقی من این است که ایشان فضاسازی می کند و در ادبیات ایشان عوام فریبی دیده می شود.

رییس جمهور با یک ابلاغ می تواند وزیر را عزل کند اما نمی دانم چرا آقای روحانی به جای استفاده از قدرتی که دارد چنین ادبیاتی را به کار می برد ؟ اکنون معلوم می شود راز عدم اعتماد دانشگاهیان و عدم همراهی برخی سیاسیون با دعوت های تند و آتشین رییس جمهور چیست.

البته این مهم با گذشت 5 سال و اثبات حرف منتقدین حاصل شد، همین پنج سال جبران نشدنی!
کلید واژه ها: رییس جمهور - دانشگاه - مذاکرات - دولت - جامعه - مذاکرات هسته ای - هسته ای - روزنامه کیهان - توافق هسته ای - مذاکرات هسته - قانون اساسی - وظیفه - بین المللی - توافق هسته - هسته - فارس - خبرگزاری - بزرگ - کشور - نامه - زبان - روزنامه - سخنرانی - مشکلات - مدیران - مذاکره - خودکشی - انتقاد - تغذیه - کیهان

آخرین اخبار سرویس:
شورش فقرا در کار نیست/ دریغ از اینکه یک مددجو در این فهرست بازداشت شدگان دی ماه باشد/ بی عدالتی ها و بعضی سوءاستفاده هاست که روحیه مردم را جریحه دار می کند

تشییع مادر شهید ردانی پور در اصفهان دفن در مزار نمادین شهید

شکار دختربچه توسط عقاب + فیلم

بیمارستان شهید ستاری هدیه دولت و رهبر انقلاب به مردم قرچک

چرا کمیته امداد در روزهای بحرانی برق، خاموشی ندارد؟

جشن های دهه کرامت با محوریت مساجد برگزار می شود

شهیدی که عکس حجله اش را آماده کرد

اختیارات دانشگاه پیام نور به استان ها تفویض می شود

حوزه سلامت، در تحقق عدالت اجتماعی حرکتی روبه جلو داشته است

انجمن معتادان گمنام در درمیان راه اندازی شد

ملت ایران بعد از انقلاب معنای جدیدی از حج را درک کرد + فیلم

مسچیان از بخشداری خمام خداحافظی کرد/ مقصد بعدی بخشداری مرکزی کرج

نشست تخصصی درآمدی بر حقوق ایران پیش از اسلام برگزار شد

دولت به ضرورت توجه به جامعه ایثارگران باور دارد

ناامیدی دانشجویان معترض به احکام قضایی بازداشتی ها

استخدام صندوقدار و کانتردار جهت رستورانی در مهرشهر کرج

به صدا درآمدن آژیرهای خطر در جولان اشغالی

کشت ماری جوانا خانه را منفجر کرد

استخدام صندوقدار خانم بصورت نیمه وقت جهت کار در رستوران

افشای راز قتل پس از 30 سال

طوفان با سرعت 76 کیلومترخراسان شمالی را در نوردید

هزینه دیدار ترامپ و پوتین در فنلاند

افزایش دلار منجر به کاهش عمل تعویض مفصل شده است

قدیمی ترین اجاق جهان

تعرفه اینترنت تا پایان تابستان اصلاح می شود

استخدام صندوقدار آقا مسلط به نرم افزار هلو در رستوران

حجت الاسلام غرویان: حجاب واجب است، اما اجباری نیست/ قوانین مربوط به حجاب باید بازنگری شود

دولتی ها و نمایندگان مجلس برای مردم توقع سازی کردند و به توقع ها پاسخگو نبودند

چرا امام جامعه با قاطعیت با افراد فاسد در حکومت برخورد نمی کند؟ +فیلم

اجرای برنامه تبلیغی از سوی روحانی مبدع آموزش مفاهیم دینی به سبک پرده خوانی

آخرین وضعیت پرونده اسفندیار رحیم مشایی

جزییات خرید خدمت سربازی در ترکیه

استخدام صندوقدار آقا جهت کترینگ در محدوده بهشتیِ تهران

مواظب باشیم ضد انقلاب نشویم

خطر سقوط جرثقیل در کرج/ عکس

محسن غرویان: حجاب الزام دارد، اما اجباری نیست

خبر قتل فجیع برادران دوقلو در زاهدان صحت دارد؟

بازدید مدیر حوزه کرمان از روند برگزاری «میثاق طلبگی» در جنوب استان

پنجمین فستیوال موسیقی نوای شهر آشوب برگزار می شود

پشت پرده اعتراضات اخیر عراق چیست؟

دقیق بودن شورای نگهبان خواسته دانشجویان است/ آغاز دوره نخبه پروری سیاسی شهید دیالمه در یاسوج

اعزام نخستین گروه از زائران حج تمتع 97 به سرزمین وحی

نخستین گروه زائران ایرانی حج تمتع، کشور را ترک کرد/ ترمینال حجاج از بقیه پروازها جدا شد

آمادگی داریم کاخ نشینان را از کاخ پیاده کنیم/ زندگی اشرافی نباید بین مسئولان به وجود بیاید

برنامه های دولت در حوزه ایثارگران عملیاتی شده است

شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد!

FATF یکی از طراحی های نکبت بار صهیونیسم جهانی است/ زندگی اشرافی نباید بین مسئولان به وجود بیاید

در میزگرد ائمه جمعه دفتر تحکیم وحدت مطرح شد عابدینی: برای پیاده کردن کاخ نشینان از کاخ آماده ام/ موسوی: درد ما بی توجهی به مشکلات مردم است

استخدام کارمند فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

هشدار صریح اساتید بسیجی به وزارت خارجه

تهران امروز کی خاموش می شود؟+جدول

ناامیدی دانشجویان معترض به احکام قضایی بازداشتی ها

نتایج جالب یک نظرسنجی در تهران

خادمان حرم مطهر امام رضا(ع) در آبادان

شهر ثامن الائمه زیر سایه خورشید هشتم

تکیه بر فرهنگ ایثار و شهادت گره گشای مشکلات کشور

پروتز مفصل کمیاب شد

تغییر مبلمان شهری اهرم ضروری است

تجلی هنر ایرانی در اسپانیا

مسئولان پیوند خود را با مردم محکم کنند

فیلم/ پشت صحنه جذاب حضور رونالدو در باشگاه یوونتوس

2 گروه از خدام رضوی وارد کرمانشاه شدند

در میزگرد ائمه جمعه دفتر تحکیم وحدت مطرح شد آیت الله عابدینی: برای پیاده کردن کاخ نشینان از کاخ آماده ام/موسوی: درد ما بی توجهی برخی مسئولین به مشکلات مردم است

بدرقه نخستین گروه از زائران حج تمتع 97

آسیب های اجتماعی ناشی از 2 قطبی شدن فرهنگی است

حاشیه به متن می آید- عصمت برزجی*

انتصاب در استانداری خوزستان

همکاری کمیته امداد و آستان قدس رضوی گسترده تر می شود

انتصاب فرماندار جدید شهرستان شوشتر

نمایش تجلی هنر ایرانی در اسپانیا

دیدار سرزده رییس جمهور با جانباز 70 درصد دفاع مقدس

آغاز اعزام زائران حج تمتع به سرزمین وحی از امروز

سه هزار نفر با شورای نگهبان در یزد همکاری دارند

فغانی ممنوع التصویر شد؟

سود سهام عدالت امسال افزایش می‎یابد

استخدام کارگر جهت باربری با حقوق بالا در خراسان رضوی

اعلام فهرست کالاهای ممنوعه حج 97

ترامپ: هیچ محدودیت زمانی برای خلع سلاح اتمی کره شمالی نداریم

حجاب واجب است؛ اجباری نیست / اختیار برای توریست ها را محترم بشمارید

مسئولان رسیدگی به مشکلات مردم را از مکتب رضوی بیاموزند

عموهای فیتیله ای با دوقلوها به تلویزیون می آیند

27 مهر آزمون سراسری قضاوت برگزار می شود

شرط انصارالله برای ایفای نقش سازمان ملل در بندر حدیده

دوره تعالی اساتید و نخبگان بسیجی حوزه های علمیه تا 28 تیر ادامه دارد

استخدام مرکز سالمندان مهرورزان جهت کادر مراقبتی

سه رسالت مهم امروز طلاب

خواستگار محجوب30میلیون تومان پول پدرعروس را بالاکشید/اگر شکایت کنید،پسرتان را می کشم!

خدام حرم رضوی به 44 نقطه شهری و روستایی یزد سفر می کنند/ درمان رایگان 500 کودک بی سرپرست و بد سرپرست

حضور طلاب جدید کردستانی بر مزار شهدای گمنام قروه

کمیته امداد در روزهای بحرانی برق، خاموشی ندارد

هویزه و رفیع در دود آتش هورالعظیم گرفتار شده اند

جشنواره «زیر سایه خورشید» در 1500 نقطه از جهان برگزار می شود

تداوم برخی محدودیت ها برای حجاج

بی آبی دامداران رفیع و بستان را بیکار کرده است

برخورد با شهرداری خرمشهر به خاطر سگ های ولگرد

خبر قتل فجیع برادران دوقلو در زاهدان صحت ندارد

هیات مدیره سال 1397 شورای انجمن های علمی ایران انتخاب شدند

افتتاح 250 پروژه شهری در دهه کرامت / بی شک از مشکلات عبور خواهیم کرد

راه اندازی 3 بخش موزه انقلاب/ 70 درصد از طرح ساخت بخش دفاع مقدس باقی است

عکس منتشر نشده از منتظری و رهبرانقلاب!

یادداشت/حسین شمسیان این پنج سال جبران ناشدنی!

یادداشت/حسین شمسیان این پنج سال جبران ناشدنی!