مطالب مرتبط:
3 پیشنهاد غرب به پوتین برای عدم حمایت از اسد: ابقای پایگاه های نظامی روسیه، کمک مالی برای بازسازی سوریه و تضمین نفوذ جهانی مسکو
برجام عاملی مهم در تضمین امنیت جهانی است
ابقای پایگاه های نظامی روسیه، کمک مالی برای بازسازی سوریه و تضمین نفوذ جهانی مسکو
استخدام کارشناس فروش،ویزیتور با حقوق مکفی و بیمه در تهران
هشدار دیده بان حقوق بشر درباره بحران انسانی در صحرای سینا مصر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 ساعت 01:552018-04-23اقتصادي

حقوق مصرف کنندگان تضمین می خواهد


سال هاست که این تصور درست یا نادرست در بین مردم کشورمان وجود دارد که کالاهای خارجی از کیفیت و خدمات پس از فروش مطمئن تری برخوردارند پس تمایل زیادی به خرید این کالاها دارند.

- شاید بی کیفیتی برخی تولیدات داخلی بخصوص در دوره ای خاص و کیفیت و مزایای کالاهای خارجی در بروز چنین اتفاقی بی تأثیر نبوده است اما در سال های اخیر تأکید بر ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و حمایت از کالای ایرانی تا حدودی این کمبود را کاهش داده است.

سال هاست که این تصور درست یا نادرست در بین مردم کشورمان وجود دارد که کالاهای خارجی از کیفیت و خدمات پس از فروش مطمئن تری برخوردارند پس تمایل زیادی به خرید این کالاها دارند.

شاید بی کیفیتی برخی تولیدات داخلی بخصوص در دوره ای خاص و کیفیت و مزایای کالاهای خارجی در بروز چنین اتفاقی بی تأثیر نبوده است اما در سال های اخیر تأکید بر ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و حمایت از کالای ایرانی تا حدودی این کمبود را کاهش داده است.

بی تردید یکی از عوامل اقبال مردم به تولیدات وطنی پس از کیفیت مناسب، خدمات پس از فروش است.

حمایت از حقوق مصرف کننده در واقع توجه به حقوق شهروندی است که شعار اصلی دولت های یازدهم و دوازدهم است.

دکتر محمود عباسی – معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری- در این باره به ایران می گوید: قبل از تصویب قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان درسال 1388 قانونی که به طور مستقل و صریح به این امر بپردازد وجود نداشت.

در قوانین دیگر نیز به صورت مختصر و پراکنده این امر مورد اشاره قرار گرفته بود اما پراکندگی این قوانین و ناآشنایی قضات با آنها باعث نبود حمایت کافی از حقوق مصرف کنندگان می شد بنابراین قانونگذار به حمایت کیفری از حقوق مصرف کنندگان و تخلف انگاری رفتار مرتکبان پرداخت تا از این طریق از حقوق مصرف کنندگان حمایت کند.

قانونگذار در قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان در تمامی تخلفاتی که پیش بینی کرده است ابتدا مسأله جبران خسارت را مطرح و سپس برای مرتکب مجازات مقرر کرده است.

این امر از این نظر که توجه بسزایی به مصرف کنندگان و جبران خسارت وارده به آنها شده است بسیار مثبت به نظر می رسد و همسو با عدالت ترمیمی است اما باید توجه داشت که رفتار مرتکبان در این قانون علاوه بر اینکه به صورت تخلف مورد تقنین قرار گرفته به صورت مقید نیز تخلف انگاری شده است.

این حقوقدان در ادامه می گوید: امروزه عوامل مختلفی از جمله ازدیاد شرکت های تولیدکننده و رقابت تنگاتنگ در حوزه های بازاریابی و فروش باعث شده سطح انتظار مشتریان از کیفیت محصول و خدمات آن بسیار بالاتر از دهه گذشته باشد بر همین اساس در بسیاری از سازمان ها خدمات پس از فروش از شکل یک واحد فرعی خارج شده و یکی از ارکان اصلی سازمان ها را تشکیل می دهد و حتی در برخی از سازمان ها خدمات پس از فروش به سازمان مستقلی تبدیل شده است که این امر مبین اهمیت خدمات پس از فروش و نقش استراتژیک آن در حیات سازمان هاست.

البته گارانتی در حال حاضر مورد اجبار قانونی نیست یعنی تولیدکننده مجبور نیست کالای خود را ضمانت کند اما براساس ماده 10 قانون مدنی ارائه خدمات پس از فروش در صورت پذیرش طرفین مورد تأیید است.

مسأله گارانتی تکلیفی است برای عرضه کنندگان کالاها و خدمات ایرانی، ماده 2 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خیلی جدی و بدون هیچ استثنایی این موضوع را مطرح می کند.

در ماده 2 قانون مزبور آمده است کلیه عرضه کنندگان کالا و خدمات فردی یا به صورت مشترک مسئول صحت و سلامت کالا و خدمات عرضه شده مطابق با ضوابط و شرایط مندرج در قوانین یا مندرجات قرارداد مربوطه یا عرف در معاملات هستند اگر موضوع معامله کلی باشد در صورت وجود عیب یا عدم انطباق کالا با شرایط تعیین شده مشتری حق دارد صرفاً عوض سالم را مطالبه کند و فروشنده باید آن را تأمین کند.

اگر موضوع معامله جزیی (عین معین) باشد مشتری می تواند معامله را فسخ کند یا ارزش کالای معیوب و سالم را مطالبه کند و فروشنده موظف است پرداخت کند.

در صورت فسخ معامله از سوی مشتری پرداخت خسارت از سوی عرضه کننده منتفی است.

وی درباره اینکه چه باید کرد تا مصرف کنندگان به کالای داخلی رغبت بیشتری نشان دهند می گوید: عمده ترین دلیل تمایل مصرف کنندگان ایرانی به استفاده از کالای خارجی کیفیت بالا و شکل ظاهری آن است.

بنابراین در صورتی که تولید کنندگان کیفیت کالای خود را بالا ببرند مردم هم می توانند از این دسته کالاها استفاده کنند.

عناصر مهمی که سبب می شود تا برای کالایی تقاضا وجود داشته باشد عناصر کیفیت (دوام) و قیمت و زیبایی و مادامی که کالای داخلی از این سه عنصر مهم برخوردار نباشد نمی تواند با کالای خارجی رقابت کند.

بسیاری از افراد و خانواده ها استفاده از کالای خارجی را برای خود یک کلاس و امتیاز می دانند و اگر کالای داخلی از کیفیت بالا و قیمت مناسب و زیبایی ظاهری برخوردار باشد با تولیدات خارجی رقابت می کند و رغبت مردم به استفاده از آنها بیشتر خواهد شد.

و نکته مهمی که در سال جاری و در آینده بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد، فرهنگ سازی حمایت از کالای ایرانی است.

قوانینی بدون ضمانت اجرا در همین رابطه علیرضا جواهری - مدیر کل حقوقی و نظارت قضایی سازمان تعزیرات حکومتی- به ایران می گوید: ما قوانین متعددی درباره حقوق مصرف کننده در ایران داریم برخی از این قوانین به شکل مستقیم بر حقوق مصرف کننده تأکید دارد و برخی دیگر قوانین حمایتی هستند مانند قانون حمایت از حقوق مصرف کننده و حقوق مصرف کنندگان خودرو اما واقعیت این است که این قوانین در مقام اجرا با مشکلات بسیاری روبه رو هستند یا ضمانت اجرا ندارند یا بسیار کم است.

به عنوان مثال وقتی ما شخصی را که تخلف کرده محکوم می کنیم وی براحتی تن به اجرای حکم نمی دهد و رؤسای شعبه های ما نیز اغلب برای وادار کردن وی به اجرای حکم ابزار لازم مانند قرار تأمین را ندارند.

مگر ضمانت اجراهای قانون محکومیت های مالی که آن هم در موارد خاصی است.

بنابراین نیازمند اصلاحاتی در این موارد هستیم تا به فوریت و خارج از نوبت فرآیند دادرسی که در محاکم وجود دارد را حذف کنیم و با سرعتی که مورد انتظار قانونگذار در رسیدگی به پرونده های تعزیراتی است بتوانیم به اهداف عالیه برسیم.

وی همچنین درباره موضوع خدمات پس از فروش در ایران می گوید: ما قوانین مختلفی در این باره داریم از جمله در قانون حمایت از مصرف کنندگان به بحث گارانتی توجه شده است اما ضمانت اجراهای لازم را ندارد و قانونگذار باید در این مورد اصلاحاتی انجام دهد.

به عنوان مثال در ماده 4 قانون حمایت از مصرف کنندگان آمده است: کلـیه عرضه کنندگان اعم از تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاهای سرمایه ای از جمله خودرو (سنگین یا سبک)، ماشین آلات صنعتی، کشاورزی، راه سازی، لوازم خانگی، مصنوعات الکتریکی و الکترونیکی، صوتی، تصویری و وسایل ارتباطی مکلف به داشتن نمایندگی رسمی و تعمیرگاه مجاز، تأمین قطعات یدکی و ارائه سرویس و خدمات بعد از فروش هستند.

اما می بینیم که در ایران برخی افراد قوانین را دور می زنند و کالایی را بدون نمایندگی لازم وارد می کنند و مشکلات زیادی برای مردم ایجاد می کنند.

البته با توجه به اینکه شعار امسال حمایت از کالای ایرانی است باید بیشتر روی حقوق مصرف کنندگان کالاهای ایرانی تأکید و توجه داشته باشیم.

جواهری در ادامه با تأکید بر اینکه در سازمان تعزیرات حکومتی بنا بر تأکید رهبر معظم انقلاب و نامگذاری سال 97 بر حمایت از کالای ایرانی برنامه های خاصی خواهیم داشت می افزاید: معاونت های پیشگیری و حقوقی سازمان برای حمایت هر چه بیشتر از حقوق مصرف کنندگان و افزایش میزان رضایت مشتریان اقدام های خاصی در دست اجرا خواهند داشت.

اما مهم ترین نکته این است که مصرف کنندگان برای مطالبه حقوقشان نخست باید از این حقوق آگاهی داشته باشند و بدانند در صورت نقض حقوقشان چه اقدامی انجام دهند.

بر اساس رهنمودهای سازمان ملل، مصرف کننده از حقوق هشت گانه ای برخوردار است.

از جمله حق آموزش، حق انتخاب آگاهانه، حق سلامتی یعنی کالای مورد نظر سلامت مصرف کننده را به خطر نیندازد و همچنین حق جبران خسارت.

به عبارتی مصرف کننده از حق خسارت برخوردار است و باید خسارت وارد به وی در نتیجه خرید کالاهای نامطلوب یا عرضه نادرست کالاها و خدمات جبران شود و به دعاوی او در این مورد به طرز منصفانه رسیدگی شود.

حامیان قانونی مصرف کننده بهرام طاهری – وکیل دادگستری – در این باره می گوید: بر اساس قانون، مصرف کننده به هر شخص حقیقی یا حقوقی گفته می شود که کالا یا خدمتی را خریداری کند.

چنین فردی از حقوق خاصی نیز برخوردار است که این موارد هم در قوانین داخلی کشور و هم در سطح بین المللی به آن توجه شده است.

وی درباره قوانین موجود مبنی بر حمایت از حقوق مصرف کنندگان می گوید: از حیث قانونگذاری علاوه بر آنکه در مقررات قانون مدنی در مبحث قراردادها حمایت هایی از خریداران پیش بینی شده است به طوری که اگر کالا عیب داشت یا فاسد بود یا گران فروخته شد حق بر هم زدن معامله یا فسخ برای خریدار یا مصرف کننده پیش بینی شده است.

اما به نحو تخصصی تر قوانینی وضع شده اند که هدف اصلی آنها حمایت از مصرف کنندگان است.

از جمله این قوانین می توان به موارد زیر اشاره کرد: قانون مواد خوردنی و آشامیدنی و آرایشی مصوب 1346؛ قانون تعزیرات حکومتی مصوب 1367 اصلاحی 1373؛ قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382؛ قانون سازمان نظام پزشکی کشور مصوب 1383؛ قانون نظام صنفی کشور مصوب 1383 اصلاحی 1392؛ قانون حمایت از مصرف کنندگان مصوب 1388؛ قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو مصوب 1386، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 1392 اصلاحی 1394و.

این حقوقدان در ادامه می افزاید: در کشور، 4 نهاد اصلی و مرتبط با حقوق مصرف کنندگان وجود دارد که عبارتند از: سازمان تعزیرات حکومتی؛ سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی و سازمان بازرسی کل کشور که اصلی ترین نهاد رسیدگی کننده به تخلفات اصناف (مشاغل مختلف) که اختیارات گسترده ای در برخورد با متخلفان و متقلبان دارد، سازمان تعزیرات حکومتی است.

مطابق مفاد قانون حمایت از مصرف کننده و قوانین مصوب موضوعه بخشی از تخلفات صنفی مشمول رسیدگی تعزیرات عبارتند از:عدم درج قیمت روی محصول، گران فروشی، کم فروشی، عدم ارائه فاکتور یا صورتحساب، ارائه کالای معیوب و امتناع از تعویض یا استرداد قیمت، تقلب، عدم انجام خدمات پس از فروش، فروش کالا بدون علامت استاندارد، فروش کالاهای تاریخ مصرف گذشته و.

است.

یکی دیگر از نهادهایی که به نوعی به حمایت از حقوق مصرف کنندگان خدمات دولتی می پردازد سازمان بازرسی کل کشور است.

حوزه صلاحیت های این سازمان که زیر مجموعه قوه قضاییه است، شامل رسیدگی به شکایات ناشی از عملکرد شرکت ها و مؤسسات و ارگان های دولتی یا مؤسسات و شرکت های عام المنفعه و سازمان هایی است که تمام یا قسمتی از سرمایه یا سهام آنان متعلق به دولت است یا دولت به نحوی از انحا بر آنها نظارت دارد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران ، تاریخ انتشار ------ ، کدمطلب: 464498 ، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: مصرف کنندگان - حمایت - حقوق - مصرف - قانون - تخلف - درست - فروش - ایران - ایرانی - صورت - قوانین - مردم - حقوق شهروندی - خسارت - رفتار - بازاریابی - خرید - کاهش - حقوق بشر - پیش بینی - انتظار - مجازات - معاون - عباسی - دکتر - دولت - بینی - وزیر

آخرین اخبار سرویس:
صنعت زنبورداری نیازمند حمایت بیشتر است

سه حلقه چاه در اردبیل مسدود شد

غلبه بازار شایعه بر گرانی اجناس/ خلأ تدبیر در تلاطم افزایش بی رویه قیمت ها

سکه و طلا امروز در بازار رشت ارزان شد

قرآن، بودجه گرفت

نمایشگاه مواد غذایی ویژه ماه رمضان در زاهدان گشایش یافت

باران می بارد، اما بحران همچنان باقیست

کاهش30درصدی حق بیمه شخص ثالث صاحبان تراکتور و کمباین

مدیسه; جدیدترین مجموعه بهار و تابستان 2018

طرح برکت اتوخسروانی آغاز شد

کاهش سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی

صعود نفت برای رکوردزنی دوباره

دوچرخه الکتریکی لامبورگینی در راه است

واکنش بازارهای مالی نسبت به شرایط موجود اقتصادی

اسپیکرهای هوشمند به نامِ بیتس، به کامِ اپل!

کاهش 30 درصدی حق بیمه شخص ثالث صاحبان تراکتور و کمباین

واردات موقت کالا مشمول ثبت سفارش نیست

سواحل خزر در انتظار آزادی

گزارش فارس از حال و هوای این روزهای بازار ایلام غلبه بازار شایعه بر گرانی اجناس/ خلأ تدبیر در تلاطم افزایش بی رویه قیمت ها

ایران انحصار صهیونیست ها در «داروی ام اس» را شکست/ ارزآوری 20 میلیون دلاری با صادرات داروی ایرانی

توسعه اقتصاد خلاق با تشکیل کارگروه ملی صنایع خلاق و فرهنگی

بهره برداری از مرکز بهداشت قلعه رییسی در هفته دولت

مسئول تعزیراتی: فقط 400 پرونده قاچاق از سال 96 مانده است

در ماه مهمانی خدا، سفره های خالی را از یاد نبریم

نمایشگاه ویژه مواد غذایی ماه رمضان در زاهدان گشایش یافت

5 روش دریافت نوبت در مراکز درمانی تامین اجتماعی

بازنشستگان لوله سازی اهواز خواستار دریافت حقوق معوق خود شدند

تشدید نظارت بر اصناف در ایام ماه مبارک رمضان

مشارکت بانک پارسیان در پارس فولاد سبزوار موفقیت این طرح را تضمین می کند

بازار پرنده فروشان کانون انتقال بیماری های طیور است

طرح ساماندهی زکات فطره در استان اصفهان

افزایش 24 درصدی قیمت خودرو؟

توسعه بانکداری الکترونیک از سوی بانک شهر در 3 سال گذشته

ایده فیلم جنگ ستارگان برای کمک به معلولان

تصویری از رادار آتش یاب بشری

جهان بدون زنبور امنیت غذایی ندارد

آمار تکان دهنده از نوجوانان سیگاری در کشور

بازنشستگان لوله سازی اهواز خواستار دریافت حقوق معوق خود شدند

بازار پرنده فروشان کانون انتقال بیماری های طیور است

محسن دلاویز؛ مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت شد

کاهش سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی

شاخص بورس در قزوین 91 پله بالا رفت

معرفی مدیر کل جدید صنعت و معدن و تجارت+فیلم

رییس کل گمرک: قاچاق از مبادی رسمی نداریم

کارگروه ملی صنایع خلاق و فرهنگی تشکیل می شود

فولکس واگن پیشتاز عرضه پیشرانه های متنوع و عجیب

قوانین و مقررات صدور مجوز ناشران و پروانه انتشار بازی های رایانه ای منتشر شد

جدول فروش هفتگی بریتانیا | قله نشینی God of War

طرح برکت اتوخسروانی آغاز شد + فیلم

اعتراض کارگران هپکو از سر گرفته شد

9 روش برای آنکه ابتکار عمل را در دست گرفته و در کارتان جدی گرفته شوید

چرا حساب بانکی ایرانیان در گرجستان بسته شد؟

خودروسازان قصد دارند خودرو را با قیمت دلار روز به مردم بفروشند

فارس دل و جگر لاکچری 720 هزار تومانی در تهران!

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت رفاه: کارگروه ملی صنایع خلاق و فرهنگی تشکیل می شود

توسعه جزیره هرمز با محوریت توسعه گردشگری

بهای نفت برنت افزایش یافت

بیش از 50 درصد جمعیت کردستان در بافت های ناکارآمد شهری زندگی می کنند

بخش کشاورزی 88 درصد آب آران و بیدگل را مصرف می کند

2913 تن کالای اساسی در آذربایجان شرقی توزیع شد

تداوم صعود شاخص بورس

آغاز فصل برداشت گندم از مزارع لرستان

اروپا متعهد به تضمین سرمایه گذاری خارجی در ایران است

افزایش بدهی و هزینه های استقراض؛ چالش جدید کشورهای حاشیه خلیج فارس

دلار گران شد/ افزایش قیمت سکه/ آیفکس اُفت کرد

بخش کشاورزی 88 درصد آب آران و بیدگل را مصرف می کند

2913 تن کالای اساسی در آذربایجان شرقی توزیع شد

نقشه کاداستر 32 میلیون هکتار اراضی ملی و دولتی تهیه شد

خشکسالی گریبانگیر 170 هزار کشاورز سیستانی

برنامه اصلاح الگوی کشت ملی استان مرکزی ابلاغ شد

رشد 15 درصدی تولید کنسانتره مس در فروردین 97

بازدهی کدام بازار در رمضان بیشتر است؟

ایران جزو 5 کشور برتر جهان در تولید عسل

فعالیت پنج درصد از تعاونیهای فعال کشور در استان کرمان

ارز 4200 تومان غیر قانونی است/چگونگی خروج 30 هزار میلیارد دلار از کشور

2913 تن کالای اساسی در آذربایجان شرقی توزیع شد

بخش کشاورزی 88 درصد آب آران و بیدگل را مصرف می کند

نفت گران شد

800 هکتار از اراضی شهرستان میانه به سامانه های نوین آبیاری مجهز می شود

تصویب 90 میلیارد تومان تسهیلات برای "هپکو"

8 هزار تن گازوییل به افغانستان صادر می شود

قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شهرکرد

دریافت تسهیلات 2 طرح از 119 طرح روستایی و فراگیر اسدآباد

چرا حساب بانکی ایرانیان در گرجستان بسته شد؟

800 هکتار از اراضی شهرستان میانه به سامانه های نوین آبیاری مجهز می شود

شرایط اخذ وام دوباره خرید مسکن از سوی زوجین

800 هکتار از اراضی شهرستان میانه به سامانه های نوین آبیاری مجهز می شود

آخرین تحولات بازار طلا و سکه/ یورو 7415 تومان شد

توقف جنگ تجاری چین و آمریکا قیمت نفت را بالا برد

نرخ بیکاری کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی اعلام شد

اختصاص یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای بازآفرینی شهری

انتقاد از افزایش بدون هماهنگی قیمت آرد

صنعت قطعه سازی باید احیا شود

تولید 2 وانت متوقف شد

از سوی سازمان صدا و سیما نخستین هم اندیشی ارائه راه کارها برای حمایت از کالای ایرانی برگزار می شود

احیای نوغانداری در آذربایجان غربی قدمی برای اقتصاد مقاومتی

درخواست غیرمتعارف خودروسازان/ به ضرر خریدار

چرا حساب بانکی ایرانیان در گرجستان بسته شد؟

هیچ گونه مجوزی برای افزایش قیمت لوازم خانگی ابلاغ نشده است

پیش بینی برداشت بیش از 3 هزار تن دانه روغنی کلزا در هرمزگان

حقوق مصرف کنندگان تضمین می خواهد

حقوق مصرف کنندگان تضمین می خواهد