مطالب مرتبط:
3 پیشنهاد غرب به پوتین برای عدم حمایت از اسد: ابقای پایگاه های نظامی روسیه، کمک مالی برای بازسازی سوریه و تضمین نفوذ جهانی مسکو
برجام عاملی مهم در تضمین امنیت جهانی است
ابقای پایگاه های نظامی روسیه، کمک مالی برای بازسازی سوریه و تضمین نفوذ جهانی مسکو
استخدام کارشناس فروش،ویزیتور با حقوق مکفی و بیمه در تهران
هشدار دیده بان حقوق بشر درباره بحران انسانی در صحرای سینا مصر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 ساعت 01:552018-04-23اقتصادي

حقوق مصرف کنندگان تضمین می خواهد


سال هاست که این تصور درست یا نادرست در بین مردم کشورمان وجود دارد که کالاهای خارجی از کیفیت و خدمات پس از فروش مطمئن تری برخوردارند پس تمایل زیادی به خرید این کالاها دارند.

- شاید بی کیفیتی برخی تولیدات داخلی بخصوص در دوره ای خاص و کیفیت و مزایای کالاهای خارجی در بروز چنین اتفاقی بی تأثیر نبوده است اما در سال های اخیر تأکید بر ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و حمایت از کالای ایرانی تا حدودی این کمبود را کاهش داده است.

سال هاست که این تصور درست یا نادرست در بین مردم کشورمان وجود دارد که کالاهای خارجی از کیفیت و خدمات پس از فروش مطمئن تری برخوردارند پس تمایل زیادی به خرید این کالاها دارند.

شاید بی کیفیتی برخی تولیدات داخلی بخصوص در دوره ای خاص و کیفیت و مزایای کالاهای خارجی در بروز چنین اتفاقی بی تأثیر نبوده است اما در سال های اخیر تأکید بر ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و حمایت از کالای ایرانی تا حدودی این کمبود را کاهش داده است.

بی تردید یکی از عوامل اقبال مردم به تولیدات وطنی پس از کیفیت مناسب، خدمات پس از فروش است.

حمایت از حقوق مصرف کننده در واقع توجه به حقوق شهروندی است که شعار اصلی دولت های یازدهم و دوازدهم است.

دکتر محمود عباسی – معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری- در این باره به ایران می گوید: قبل از تصویب قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان درسال 1388 قانونی که به طور مستقل و صریح به این امر بپردازد وجود نداشت.

در قوانین دیگر نیز به صورت مختصر و پراکنده این امر مورد اشاره قرار گرفته بود اما پراکندگی این قوانین و ناآشنایی قضات با آنها باعث نبود حمایت کافی از حقوق مصرف کنندگان می شد بنابراین قانونگذار به حمایت کیفری از حقوق مصرف کنندگان و تخلف انگاری رفتار مرتکبان پرداخت تا از این طریق از حقوق مصرف کنندگان حمایت کند.

قانونگذار در قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان در تمامی تخلفاتی که پیش بینی کرده است ابتدا مسأله جبران خسارت را مطرح و سپس برای مرتکب مجازات مقرر کرده است.

این امر از این نظر که توجه بسزایی به مصرف کنندگان و جبران خسارت وارده به آنها شده است بسیار مثبت به نظر می رسد و همسو با عدالت ترمیمی است اما باید توجه داشت که رفتار مرتکبان در این قانون علاوه بر اینکه به صورت تخلف مورد تقنین قرار گرفته به صورت مقید نیز تخلف انگاری شده است.

این حقوقدان در ادامه می گوید: امروزه عوامل مختلفی از جمله ازدیاد شرکت های تولیدکننده و رقابت تنگاتنگ در حوزه های بازاریابی و فروش باعث شده سطح انتظار مشتریان از کیفیت محصول و خدمات آن بسیار بالاتر از دهه گذشته باشد بر همین اساس در بسیاری از سازمان ها خدمات پس از فروش از شکل یک واحد فرعی خارج شده و یکی از ارکان اصلی سازمان ها را تشکیل می دهد و حتی در برخی از سازمان ها خدمات پس از فروش به سازمان مستقلی تبدیل شده است که این امر مبین اهمیت خدمات پس از فروش و نقش استراتژیک آن در حیات سازمان هاست.

البته گارانتی در حال حاضر مورد اجبار قانونی نیست یعنی تولیدکننده مجبور نیست کالای خود را ضمانت کند اما براساس ماده 10 قانون مدنی ارائه خدمات پس از فروش در صورت پذیرش طرفین مورد تأیید است.

مسأله گارانتی تکلیفی است برای عرضه کنندگان کالاها و خدمات ایرانی، ماده 2 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خیلی جدی و بدون هیچ استثنایی این موضوع را مطرح می کند.

در ماده 2 قانون مزبور آمده است کلیه عرضه کنندگان کالا و خدمات فردی یا به صورت مشترک مسئول صحت و سلامت کالا و خدمات عرضه شده مطابق با ضوابط و شرایط مندرج در قوانین یا مندرجات قرارداد مربوطه یا عرف در معاملات هستند اگر موضوع معامله کلی باشد در صورت وجود عیب یا عدم انطباق کالا با شرایط تعیین شده مشتری حق دارد صرفاً عوض سالم را مطالبه کند و فروشنده باید آن را تأمین کند.

اگر موضوع معامله جزیی (عین معین) باشد مشتری می تواند معامله را فسخ کند یا ارزش کالای معیوب و سالم را مطالبه کند و فروشنده موظف است پرداخت کند.

در صورت فسخ معامله از سوی مشتری پرداخت خسارت از سوی عرضه کننده منتفی است.

وی درباره اینکه چه باید کرد تا مصرف کنندگان به کالای داخلی رغبت بیشتری نشان دهند می گوید: عمده ترین دلیل تمایل مصرف کنندگان ایرانی به استفاده از کالای خارجی کیفیت بالا و شکل ظاهری آن است.

بنابراین در صورتی که تولید کنندگان کیفیت کالای خود را بالا ببرند مردم هم می توانند از این دسته کالاها استفاده کنند.

عناصر مهمی که سبب می شود تا برای کالایی تقاضا وجود داشته باشد عناصر کیفیت (دوام) و قیمت و زیبایی و مادامی که کالای داخلی از این سه عنصر مهم برخوردار نباشد نمی تواند با کالای خارجی رقابت کند.

بسیاری از افراد و خانواده ها استفاده از کالای خارجی را برای خود یک کلاس و امتیاز می دانند و اگر کالای داخلی از کیفیت بالا و قیمت مناسب و زیبایی ظاهری برخوردار باشد با تولیدات خارجی رقابت می کند و رغبت مردم به استفاده از آنها بیشتر خواهد شد.

و نکته مهمی که در سال جاری و در آینده بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد، فرهنگ سازی حمایت از کالای ایرانی است.

قوانینی بدون ضمانت اجرا در همین رابطه علیرضا جواهری - مدیر کل حقوقی و نظارت قضایی سازمان تعزیرات حکومتی- به ایران می گوید: ما قوانین متعددی درباره حقوق مصرف کننده در ایران داریم برخی از این قوانین به شکل مستقیم بر حقوق مصرف کننده تأکید دارد و برخی دیگر قوانین حمایتی هستند مانند قانون حمایت از حقوق مصرف کننده و حقوق مصرف کنندگان خودرو اما واقعیت این است که این قوانین در مقام اجرا با مشکلات بسیاری روبه رو هستند یا ضمانت اجرا ندارند یا بسیار کم است.

به عنوان مثال وقتی ما شخصی را که تخلف کرده محکوم می کنیم وی براحتی تن به اجرای حکم نمی دهد و رؤسای شعبه های ما نیز اغلب برای وادار کردن وی به اجرای حکم ابزار لازم مانند قرار تأمین را ندارند.

مگر ضمانت اجراهای قانون محکومیت های مالی که آن هم در موارد خاصی است.

بنابراین نیازمند اصلاحاتی در این موارد هستیم تا به فوریت و خارج از نوبت فرآیند دادرسی که در محاکم وجود دارد را حذف کنیم و با سرعتی که مورد انتظار قانونگذار در رسیدگی به پرونده های تعزیراتی است بتوانیم به اهداف عالیه برسیم.

وی همچنین درباره موضوع خدمات پس از فروش در ایران می گوید: ما قوانین مختلفی در این باره داریم از جمله در قانون حمایت از مصرف کنندگان به بحث گارانتی توجه شده است اما ضمانت اجراهای لازم را ندارد و قانونگذار باید در این مورد اصلاحاتی انجام دهد.

به عنوان مثال در ماده 4 قانون حمایت از مصرف کنندگان آمده است: کلـیه عرضه کنندگان اعم از تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاهای سرمایه ای از جمله خودرو (سنگین یا سبک)، ماشین آلات صنعتی، کشاورزی، راه سازی، لوازم خانگی، مصنوعات الکتریکی و الکترونیکی، صوتی، تصویری و وسایل ارتباطی مکلف به داشتن نمایندگی رسمی و تعمیرگاه مجاز، تأمین قطعات یدکی و ارائه سرویس و خدمات بعد از فروش هستند.

اما می بینیم که در ایران برخی افراد قوانین را دور می زنند و کالایی را بدون نمایندگی لازم وارد می کنند و مشکلات زیادی برای مردم ایجاد می کنند.

البته با توجه به اینکه شعار امسال حمایت از کالای ایرانی است باید بیشتر روی حقوق مصرف کنندگان کالاهای ایرانی تأکید و توجه داشته باشیم.

جواهری در ادامه با تأکید بر اینکه در سازمان تعزیرات حکومتی بنا بر تأکید رهبر معظم انقلاب و نامگذاری سال 97 بر حمایت از کالای ایرانی برنامه های خاصی خواهیم داشت می افزاید: معاونت های پیشگیری و حقوقی سازمان برای حمایت هر چه بیشتر از حقوق مصرف کنندگان و افزایش میزان رضایت مشتریان اقدام های خاصی در دست اجرا خواهند داشت.

اما مهم ترین نکته این است که مصرف کنندگان برای مطالبه حقوقشان نخست باید از این حقوق آگاهی داشته باشند و بدانند در صورت نقض حقوقشان چه اقدامی انجام دهند.

بر اساس رهنمودهای سازمان ملل، مصرف کننده از حقوق هشت گانه ای برخوردار است.

از جمله حق آموزش، حق انتخاب آگاهانه، حق سلامتی یعنی کالای مورد نظر سلامت مصرف کننده را به خطر نیندازد و همچنین حق جبران خسارت.

به عبارتی مصرف کننده از حق خسارت برخوردار است و باید خسارت وارد به وی در نتیجه خرید کالاهای نامطلوب یا عرضه نادرست کالاها و خدمات جبران شود و به دعاوی او در این مورد به طرز منصفانه رسیدگی شود.

حامیان قانونی مصرف کننده بهرام طاهری – وکیل دادگستری – در این باره می گوید: بر اساس قانون، مصرف کننده به هر شخص حقیقی یا حقوقی گفته می شود که کالا یا خدمتی را خریداری کند.

چنین فردی از حقوق خاصی نیز برخوردار است که این موارد هم در قوانین داخلی کشور و هم در سطح بین المللی به آن توجه شده است.

وی درباره قوانین موجود مبنی بر حمایت از حقوق مصرف کنندگان می گوید: از حیث قانونگذاری علاوه بر آنکه در مقررات قانون مدنی در مبحث قراردادها حمایت هایی از خریداران پیش بینی شده است به طوری که اگر کالا عیب داشت یا فاسد بود یا گران فروخته شد حق بر هم زدن معامله یا فسخ برای خریدار یا مصرف کننده پیش بینی شده است.

اما به نحو تخصصی تر قوانینی وضع شده اند که هدف اصلی آنها حمایت از مصرف کنندگان است.

از جمله این قوانین می توان به موارد زیر اشاره کرد: قانون مواد خوردنی و آشامیدنی و آرایشی مصوب 1346؛ قانون تعزیرات حکومتی مصوب 1367 اصلاحی 1373؛ قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382؛ قانون سازمان نظام پزشکی کشور مصوب 1383؛ قانون نظام صنفی کشور مصوب 1383 اصلاحی 1392؛ قانون حمایت از مصرف کنندگان مصوب 1388؛ قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو مصوب 1386، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 1392 اصلاحی 1394و.

این حقوقدان در ادامه می افزاید: در کشور، 4 نهاد اصلی و مرتبط با حقوق مصرف کنندگان وجود دارد که عبارتند از: سازمان تعزیرات حکومتی؛ سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی و سازمان بازرسی کل کشور که اصلی ترین نهاد رسیدگی کننده به تخلفات اصناف (مشاغل مختلف) که اختیارات گسترده ای در برخورد با متخلفان و متقلبان دارد، سازمان تعزیرات حکومتی است.

مطابق مفاد قانون حمایت از مصرف کننده و قوانین مصوب موضوعه بخشی از تخلفات صنفی مشمول رسیدگی تعزیرات عبارتند از:عدم درج قیمت روی محصول، گران فروشی، کم فروشی، عدم ارائه فاکتور یا صورتحساب، ارائه کالای معیوب و امتناع از تعویض یا استرداد قیمت، تقلب، عدم انجام خدمات پس از فروش، فروش کالا بدون علامت استاندارد، فروش کالاهای تاریخ مصرف گذشته و.

است.

یکی دیگر از نهادهایی که به نوعی به حمایت از حقوق مصرف کنندگان خدمات دولتی می پردازد سازمان بازرسی کل کشور است.

حوزه صلاحیت های این سازمان که زیر مجموعه قوه قضاییه است، شامل رسیدگی به شکایات ناشی از عملکرد شرکت ها و مؤسسات و ارگان های دولتی یا مؤسسات و شرکت های عام المنفعه و سازمان هایی است که تمام یا قسمتی از سرمایه یا سهام آنان متعلق به دولت است یا دولت به نحوی از انحا بر آنها نظارت دارد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران ، تاریخ انتشار ------ ، کدمطلب: 464498 ، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: مصرف کنندگان - حمایت - حقوق - مصرف - قانون - تخلف - درست - فروش - ایران - ایرانی - صورت - قوانین - مردم - حقوق شهروندی - خسارت - رفتار - بازاریابی - خرید - کاهش - حقوق بشر - پیش بینی - انتظار - مجازات - معاون - عباسی - دکتر - دولت - بینی - وزیر

آخرین اخبار سرویس:
چرا به فدراسیون ها ارز دولتی داده نشده است؟

دریافت خدمات با کارت کیشوندی

بهای نفت با افزایش ذخایر آمریکا کاهش یافت

تجدیدنظر در بازپرداخت تسهیلات مسکن

ضرورت ساماندهی نقدینگی سرگردان

نفت به پایین ترین قیمت خود در سه ماه گذشته رسید

جاده مسجدسلیمان ایذه تا پایان سال 1397 به بهره برداری می رسد

140 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای منطقه آزاد ارس اختصاص یافت

آخرین قیمت سکه مهریه!

کاهش تلفات یعنی کاهش بحران!

گمرک بدون تشریفات

برق در جذب سرمایه گذاری از نفت و گاز جلو زد

وادرات بنزین نخواهیم داشت!

استخدام نقاش ماهر و بتونه کار کلاف در مشهد

استخدام تعدادی راننده با مزدا و نیسان جهت کار در پیک در تهران

انتقال واحدهای خدمات خودرویی قم به خارج از شهر الزامی است

پشت پرده قاچاق قطعات یدکی هواپیمایی

نفت ارزان تر شد

100 میلیارد ریال صرف نوسازی ناوگان راهداری شد

تحول در کسب و کار با تبلیغات اینترنتی کارآمد

برنامه های جدید ایران و اروپا برای توسعه و تسهیل ترانزیت بررسی شد

روزنامه های 27 تیر کهگیلویه و بویراحمد

مدیریت متمرکز؛ شرط موفقیت در تخصیص ارز دولتی

خسارت 110 میلیون تومانی صاعقه در بشاگرد

جزییات اولین پرونده خروج ارز 4200 تومانی با بیش اظهاری واردات

رشد نرخ دلار و کاهش قیمت پوند و یورو

وام یک میلیارد دلاری روسیه از بانک توسعه بریکس

90 کیلومتر خط انتقال آب روستاهای سرپل ذهاب فرسوده است

استان بوشهر در نصب دوربین هوشمند جاده ای پیشتاز است

استخدام شرکت معتبر در زمینه تولید و فروش محصولات آرایشی، بهداشتی و درمانی

استخدام تعدادی بسته بند خانم در تولیدی شلوار لی و کتان

استخدام دو نفر ام دی اف کار نیمه ماهر در خراسان رضوی

استخدام شرکت فنی مهندسی تسکا صنعت آراد در تهران

استخدام لیسانس برق گرایش قدرت جهت شرکت معتبر در البرز

اتفاقی غیرمنتظره در بازار سکه

استخدام مهندس صنایع برای شرکتی واقع در چهاردانگه

استخدام دو نفر کارمند در یک آژانس هواپیمایی معتبر

پژو و رنو تحریم ایران را دور می زنند

رشد 8 درصدی سود همراه اول در سه ماهه نخست سال جاری

استخدام کارمند در حوزه تجارت الکترونیک

احتمال ورشکستگی قطعه سازان خودرو، با ادامه ی شرایط فعلی

افزایش تیراژ خودروسازان خصوصی در بهار

برج مقاوم در برابر باد در تورنتو طراحی شد

مجمع عمومی پارس خودرو برگزار شد

آپارتمان در منطقه 10 متری چند؟ (+جدول)

بی توجهی دولت به هشدارهای ارزی

جزییات اولین پرونده خروج ارز 4200 تومانی با بیش اظهاری واردات

موافقت وزارت نفت با افزایش نرخ تانکرهای سوخت

مشکل ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد هفته آینده حل می شود

کاهش 28 درصدی بارش های تابستانی نسبت به سال گذشته

برنامه قطعی برق کلانشهر تهران

کاهش یک درصدی تلفات برق 10هزار میلیارد تومان هزینه دارد

برنامه های جدید ایران و اروپا برای ترانزیت

واریز 1800 تومان از هر دلار دولتی در جیب عده ای خاص!

نرخ پوند و یورو کاهش یافت+ جدول

تغییر ساعت کاری ادارات چقدر مصرف برق را کاهش داد؟

استان بوشهر در نصب دوربین هوشمند جاده ای پیشتاز است

استخدام وکیل و مشاور حقوقی کیفیر، خانواده و تنظیم لوایح

تهرانی ها چقدر مالیات می دهند؟

استخدام برشکار فوق حرفه ای مزون دوز در تهران

استخدام تعدادی وسط کار خانم و آقا در تهران

استخدام کارگر مجرد جهت کار در کارواش در مشهد

استخدام شابلون زن ماهر جهت همکاری در محدوده بازار تهران

استخدام وکیل پایه یک جهت کار در واحد حقوقی یک شرکت

استخدام طراح دکوراسیون داخلی با تجربه در تهران

استخدام نیروی پاره وقت خانم جهت امور اداری در اصفهان

استخدام نیروی ساده در واحد تولیدی بستنی در مشهد

استخدام اپراتور CNC جهت همکاری در شهر اصفهان

با 300 هزار دلار به فضا سفر کنید

استخدام طراح صنعتی آشنا به کتیا جهت قالبسازی در شهریار

90 کیلومتر خط انتقال آب روستاهای سرپل ذهاب فرسوده است

کشف ارز قاچاق در گمرک بازرگان

تولید بیش از 7 هزارتن شلیل و هلو در بابل

افزایش قیمت 18 ارز در بازار بین بانکی/ یورو افت کرد+جدول

مدیریت متمرکز؛ شرط موفقیت در تخصیص ارز دولتی

درخواست نمایندگان کارگری برای بازنگری در مزد 97 / شورای عالی کار هفته آینده جلسه دارد

100 میلیارد ریال صرف نوسازی ناوگان راهداری شد

درگاه سرمایه گذاری و امید به تحول در فضای کسب و کار اصفهان

160 نفر متقاضی سرمایه گذاری در مجتمع گلخانه ای تاکستان شدند

استخدام نیروی خدماتی خانم و آقا در مشهد

استخدام طراح ماهر صنعتی جهت همکاری در تهران

استخدام نسخه پیچ دارویی جهت کار در داروخانه سبا در تهران

استخدام صندوقدار و کانتردار خانم جهت شیفت عصر رستوران

استخدام کارگر ساده جهت کار در انبار در مشهد

استخدام تعدادی کارآموز انیمیشن با حقوق ثابت در تهران

استاندار کردستان از سد امیرآباد رمشت کامیاران بازدید کرد

استخدام کارمند با سابقه خانم در زمینه فروش در اصفهان

استخدام طراح مسلط به کرل و فتوشاپ در تهران

استخدام روانشناس بالینی جهت کار در موسسه معتبر در تهران

تکمیل کارخانه تولید روتور برای استفاده در سانتریفیوژ های پیشرفته

تأثیر تغییر ساعت کاری در مصرف برق!

تامین نیروی انسانی کارآمد از دستاوردهای مهم طرح تعیین تکلیف نیروهای حق التدریس و نهضتی

160 میلیارد تومان تسهیلات به دانشجویان دکترا پرداخت شد

استخدام پشتیبان فنی و نرم افزاری در یک شرکت معتبر

استخدام مهندس عمران با تخصص 3Dmax جهت شرکت ویلاسازی  کرج

کشاورزی ایران علیه تحریم های آمریکا

طرح نظارت برمشاوران املاک البرز آغازشد

استخدام تراکت پخش کن آقا جهت همکاری در مشهد

استخدام گرافیست خانم با سابقه کار در تهران

بانک مسکن و 17 هزار میلیارد پول!

حقوق مصرف کنندگان تضمین می خواهد

حقوق مصرف کنندگان تضمین می خواهد