مطالب مرتبط:
سخنگوی دولت:معامله در کوچه و پس کوچه ها، نباید به حساب کل بازار ارز گذاشت/ افراد را با تهمت از گردانه خارج نکنیم/ هم وطنان دراستفاده از پیام رسان خارجی آزاد هستند
سخنگوی دولت:رفع حصر نزدیک است/معامله در کوچه و پس کوچه ها، نباید به حساب کل بازار ارز گذاشت/ افراد را با تهمت از گردانه خارج نکنیم/ هم وطنان دراستفاده از پیام رسان خارجی آزاد هستند
نوبخت: استفاده از پیام رسان های خارجی را حق شهروندی می دانیم/ قطعا این کار غیراخلاقی است که ما احترام و آبروی افراد را بریزیم
استفاده از پیام رسان های خارجی حق شهروندی است
نوبخت: اینکه یک شهروند بخواهد از پیام رسان های خارجی استفاده کند را حق او می دانیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 اردیبهشت 1397 ساعت 19:352018-04-23اقتصادي

بایدها و نبایدهای پیام رسان های خارجی- *شاهین فرشاد


ایرنا - آثار مثبت و منفی شبکه های اجتماعی و پیام رسان های مختلف برفعالیت حوزه فرهنگ از طریق ایجاد تغییرات عمیق فرهنگی، بحران هویت، افزایش تعاملات فرهنگی و نزدیکی فرهنگ ها و به تعبیری همان تحقق دهکده جهانی غیرقابل انکار است.

- از سوی دیگر در حوزه اقتصادی نیز با فراهم کردن فرصت های شغلی مجازی و کسب و کارهای نوین، ایجاد اقتصاد دیجیتالی و تسریع در رشد اقتصادی، ایجاد وابستگی به پیام رسان های خارجی و فاصله گیری از ظرفیت های داخلی را موجب می شود.

فناوری اطلاعات و ارتباطات همچون شمشیری دو لبه می تواند به عنوان موتور محرک توسعه در جوامع پیشرفته برای افزایش دانایی، نوآوری و رشد اقتصادی و نیز عاملی موثر در توسعه فرهنگی به مراتب مورد توجه قرار گیرد و در عین حال با عملکردی معکوس منجر به تزلزل و بی ثباتی فرهنگی، بروز مشکلات اقتصادی، اجتماعی و ایجاد وابستگی نیز شود.

رهبر معظم انقلاب در دو دهه پیش نسبت به جنگ نرم و شبیخون فرهنگی هشدار داده بودند و اینجاست که بومی سازی تکنولوژی ها و فناوری های نوین از جمله شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها، ضروری می شود.

بومی سازی تکنولوژی ها و جلوگیری از تاثیرات منفی و روانی توام با استفاده از تکنولوژی های غیر بومی از آن جهت اهمیت دارد که علاوه بر تقویت توان داخلی، حمایت از سرمایه گذاری های داخلی، خوداتکایی و ایجادحس افتخار ملی در افراد، از مشکلات فرهنگی و روانی استفاده از فناوری های نوین که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه با آن دست به گریبان می شوند، جلوگیری می کند.

مدت زمان زیادی نیست که شبکه های اجتماعی در عصر فناوری اطلاعات به جایگاه ارزشمندی به لحاظ استقبال و کاربری از سوی مردم کشورهای مختلف دنیا رسیده و در ایران نیز این شبکه ها به یکی از ارکان مهم ارتباط گیری و تعامل میان افراد تبدیل شده اند.

هفته ها و روزهای اخیر، ایام پر تلاطمی در عرصه اخبار مربوط به موضوع پیام رسان های خارجی و داخلی پشت سر گذاشته شد که البته در کنار همه اخبار، بازار شایعات و گمانه زنی ها نیز بسیار داغ و لحظه ای بود؛ بازار داغی که موجب شد بازخوردهای متعدد و متنوعی از سوی جامعه و کاربران پیام رسان های خارجی در کشور در قالب پیام هایی که دست به دست به صورت نقد و یا حمایت ارسال می شد، مشاهده شود.

فیلترینگ برخی پیام رسان های خارجی در سال گذشته در مدت زمان کوتاهی، به واسطه تحت تاثیر قرار گرفتن کسب و کارهای مجازی و قطع تعاملات و ارتباطات کاری، فرهنگی، اجتماعی، گروهی و خانوادگی افراد، نقش و جایگاه شبکه های اجتماعی را در زندگی مردم و کاربران ایرانی نشان دهد و اهمیت و ضرورت تقویت توان داخلی و بومی سازی دانش در این زمینه را پررنگ تر و الزامی نماید.

تاثیرگذاری شبکه های اجتماعی در تغییر و تحولات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشورها امری قطعی و حتمی است به طوری که تلاش و تصمیم گیری روسیه در زمینه فیلتر پیام رسان تلگرام با پذیرش شکایت سرویس فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و ارتباطات جمعی روسیه، به خوبی گویای این واقعیت و اهمیت می باشد.

در شکایت نامه سازمان نظارت بر ارتباطات جمعی روسیه به نقل از سازمان امنیت این کشور (اف.

اس.

ب) گفته شده که تلگرام به وظیفه خود به عنوان منتشر کننده اطلاعات عمل نکرده است؛ این سازمان پیش از آن با استناد به اینکه تروریست ها از تلگرام استفاده می کنند خواسته بود این پیام رسان امکان رمزخوانی پیام های شخصی مخاطبان را فراهم کند.

امروز فضای مجازی مهمترین عرصه برای جنگ نرم است که در فضای ناامیدی دشمنان نظام و انقلاب از اقدامات نظامی علیه ایران، کلیه برنامه ریزی ها و سرمایه گذاری ها به این سمت هدایت شده تا در عرصه فرهنگی و البته اقتصادی با ایجاد نارضایتی، فضا سازی و مسئله سازی برای مردم و ایجاد فاصله میان آنان با نظام، به جمهوری اسلامی ایران ضربه بزنند.

به طور قطع در اختیار قرار دادن اینترنت و پیام رسان رایگان و البته در لیست تحریم قرار ندادن ایران از بهره مندی از این پیام رسان ها این شائبه را در اذهان تقویت می کند که دشمنان انقلاب و نظام با سوء استفاده از غفلت مسئولان و مدیران از این فضا برای ضربه زدن به نظام و ارزشهای انقلاب استفاده می کنند.

با توجه به فعالیت های ارزنده و قابل توجهی که تا کنون در زمینه تولید و فعالیت پیام رسان های بومی در داخل کشور انجام شده و نیز امکانات گسترده و قابل اعتنا در این پیام رسان ها، حمایت از پیام رسان های داخلی در سالی که به شعار حمایت از کالای ایرانی مزین شده، خواسته و ضرورتی به دور از انتظار نیست.

پیام رسان‎های داخلی با وجود خدمات گسترده تاکنون کمتر مورد توجه دستگاه های دولتی قرار گرفته‎اند که این امر نیازمند بازنگری جدی است که البته صدور بخشنامه اخیر از سوی رییس مرکز مدیریت راهبردی افتای رییس جمهوری به کلیه دستگاه های اجرایی مبنی بر ممنوعیت استفاده از پیام رسان های خارجی در تمامی نهادها و موسسات دولتی و عمومی غیردولتی گام نخست در این مسیر است و می تواند به نهادینه کردن فرهنگ استفاده از محصولات ایرانی در دل جامعه و نهاد های دولتی کمک کند.

البته اقدام شایسته معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری مبنی بر ارائه کمک بلاعوض به پیام رسان های داخلی که تعداد استفاده کنندگان آنان از یک به دو میلیون نفر افزایش یابد گام مهم و شایسته تقدیری است که مصداق بارز حمایت از کالای ایرانی است.

توقف فعالیت کانال تلگرامی دفتر رهبری انقلاب اسلامی به عنوان نخستین کانال رسمی که خروج از تلگرام را اعلام کرد و ادامه فعالیت آن در پیام رسان داخلی در روز چهارشنبه (29 فروردین ماه) آغازگر توقف فعالیت تلگرامی مجموعه ها، دستگاه ها و مسئولان برجسته کشور در این پیام رسان خارجی بود که به خوبی نشانگر اقدام عملی و پیشتاز بودن رهبر انقلاب در حمایت از کالای ایرانی در سال حمایت از کالای ایرانی است.

در این میان اقبال عمومی و افزایش گرایش کاربران ایرانی به استفاده از پیام رسان های داخلی با هدف حمایت از سرمایه گذاری و دانش داخلی در این زمینه و نیز تقویت ایجاد فرصت های شغلی بیش از پیش در عرصه فضای مجازی در بستر پیام رسان های داخلی و بومی نه تنها موجب گردش بهتر چرخ اقتصاد و افزایش فرصت های شغلی پایدار می شود، زمینه ساز شکوفایی اقتصاد در عرصه های جدید ارتباطی و فناوری های نوین ارتباطی نیز خواهد شد.

فرهنگ سازی استفاده از تکنولوژی داخلی، تبلیغ و معرفی ظرفیت ها و خدمات گسترده و قابل رقابت پیام رسان های داخلی با مشابه خارجی، اقبال عمومی، اعتماد ملی و همت مردمی می تواند در جایگزینی پیام رسان های داخلی با خارجی در کشور بسی موثر و راهگشا باشد.

با وجود اینکه فصل حتمی و قطعی کوچ از پیام رسان های خارجی و اعتماد به فناوری و دانش داخلی چه زمانی به طور کامل محقق می شود به زودی روشن خواهد شد، اما سئوال اساسی این است که آیا در نبود پیام رسان های خارجی، پیام رسان های داخلی آمادگی کامل برای ارائه خدمات مطلوب، مورد تقاضا و قابل رقابت با نمونه های خارجی به کاربران را دارند؟
کلید واژه ها: شبکه های اجتماعی - فرهنگ - فرهنگی - اجتماعی - پیام - اقتصاد - اقتصادی - فناوری اطلاعات - فناوری - تکنولوژی - رشد اقتصادی - شبکه - ارتباطات - رهبر معظم انقلاب - توسعه - اطلاعات - وابستگی - کاربران ایرانی - مشکلات - افزایش - نوین - کشور - سرمایه گذاری - بازار - حمایت - اخبار - مجازی - ایران - مردم - منفی

آخرین اخبار سرویس:
نفت 60 دلاری برای روسیه مطلوب است

اپل به افشای درخواست دولت ها برای حذف اپلیکیشن ها متعهد شد

سقوط سنگین 4 درصدیِ قیمت نفت

تولید فولاد خام ایران در چهارماهه نخست سال جاری میلادی 27 درصد افزایش یافت

بازار بدهی؛ چتری برای تمام فصول

قارچ های عرضه شده در مراکز معتبر، سمی نیست

جلوگیری از هدروری آب با اجرای طرح صرفه جویی

مدیریت مصرف آب باید همچنان در دستور کار باشد

با مصوبه دولت؛ انحصار شرکت های ارایه دهنده خدمات پرداخت رفع شد/ ایجاد فضای رقابتی و مساعد برای فین تک ها

طرح بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان در بوشهر آغاز شد

تداوم ممنوعیت صادرات دام زنده برای تنظیم بازار گوشت قرمز

اطلاعیه روابط عمومی وزارت نفت درباره اعلام گزارش تخلف مالی ازسوی دیوان محاسبات

مردم از برداشت، خرید و مصرف قارچ های خودرو خودداری کنند

پاسخ مثبت راهداری لرستان به خواسته های به حق کامیون داران

مطالعات احداث پلاژ بانوان در بوشهر پایان یافت

مدیریت مصرف آب باید همچنان در دستور کار باشد

محل ساخت خودرو چقدر برای خریداران اهمیت دارد؟!

ممنوعیت خرید و فروش کالاهای عربستان و امارات در قطر

انتظار 7 ساله برای افتتاح بیمارستان 94 تختخوابی قرچک

روابط افغانستان و پاکستان؛ رفاقت یا رقابت؟

کاهش نرخ سود وام مسکن شامل این افراد می شود

خسارت 160 میلیارد تومانی سرمازدگی به باغات خدابنده

صادرات دام ممنوع شد

تلاش اتحادیه اروپا برای ادامه سرمایه گذاری در ایران غیرممکن است

مستثنا شدن ارز صادرات کشاورزی در سامانه نیما

6 هزار و 420 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی استان وارد شد

تزریق 5 میلیون مترمکعب آب به دشت تشنه خوی

مامه تیام:یک میلیون دلار نقد ندهید،از استقلال می روم

آوج، ظرفیت های بسیاری برای سرمایه گذاری دارد

اعتراض به نصب تابلوی نرخ پایینتر از مصوب،دلیل تجمع رانندگان

پرداخت زکات با «بیت کوین» در مسجد + عکس

فروش7.000میلیارد ریال اوراق مشارکت شهرداری مشهد توسط بانک آینده

اعتبار کارت های ملی قدیمی فقط تا پایان سال

جزییات بیشتر از واردات غیر قانونی بیش از 13 هزار خودرو از مبادی قانونی کشور

ایرانی ها با سفر آشتی کردند

مجری «ماه عسل»، با اظهارات جنجالی می خواهد برنامه اش بماند

اجرای استانداردهای 11 گانه ایمنی جاده

دریافت هرگونه شارژثابت از تاکسیرانان ، ممنوع

بازار ملی فناوری های هوایی در کشور ایجاد می شود

قارچ های عرضه شده در مراکز معتبر، سمی نیست

پلمپ کارگاه غیرمجاز تولید مایع سفید کننده در شیراز

ممنوعیت دریافت هرگونه شارژ ثابت از تاکسیرانان

نفت سبک ایران رکورد زد

مقام اتاق بازرگانی هند و ایران: در هر شرایطی به همکاری با ایران ادامه می دهیم

«کلاش» مریوان شهره عام و خاص درجهان/رتبه داری در توت فرنگی و گندم

پارس آباد رتبه نخست کشور در تولید سویا

بچه ماهیان پرورشی، مهمانان تازه خزر

طلب 11 میلیارد تومانی شهرداری از داروخانه 13 آبان

6 هزار و 420 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی استان وارد شد

پرداخت بیش از 18 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج توسط بانک کشاورزی در استان هرمزگان

گران ترین عوارضی گران تر شد؛ آزادراه لاکچری هر روز خلوت تر می شود

تکمیل خطوط مترو کلانشهر مشهد با سرمایه گذاری بانک شهر

ب ام و X5 2019، مدعی جدید آفرود

مروری بر آگهی های دستگاه کپی در سایت دیوار [رپورتاژ آگهی]

پرداخت بیش از 50 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری توسط بانک کشاورزی استان بوشهر

تغییرات جذاب در خودروی کوچک فرانسوی ها (+عکس)

با عجیب ترین و ترسناک ترین میوه های جهان آشنا شوید

حذف یکی از خوان های مالیاتی برای تولیدکنندگان

مشکلات گذشته هپکو عامل بازگشت آن به صاحب قبلی

کمک بیش از 17 میلیارد تومانی فارسی ها به نیازمندان

نوسازی و مقاوم سازی 102 هزار واحد مسکن روستایی در استان

آبیاری تناوبی موجب کاهش30 درصد مصرف آب در شالیزار

نشست انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

افت روزانه 30 سانتیمتر از آب مخازن استان

اوج مصرف برق وارد مدار 39 هزار مگاوات شد

خودداری مردم از برداشت، خرید و مصرف قارچ های وحشی

میز خدمت در اداره های دولتی هرمزگان فعال می شود

سی وسه پُل حصارکشی می شود

واردات تخم مرغ از سرگرفته شد

موسسه های خیریه در حوزه تولید و اشتغال مشارکت کنند

احتمال ارائه ارز صادراتی محصولات کشاورزی در سامانه نیما

تولید 24هزار تن تخم مرغ در مرغداری های آبیک

مرمت روستای تاریخی چورس چایپاره تا ماه آینده به اتمام می رسد

شورای شهر با افزایش کرایه تاکسی در ساری موافقت کرد

نسل جدید سئات لئون چه ویژگی هایی خواهد داشت؟

گلکسی نوت 9 سامسونگ با اکسینوس 9810 در بنچمارک گیک بنچ رؤیت شد

ابلاغ دستور افزایش حمایت ها از اورژانس اجتماعی به استانداری ها

کاهش 36 درصدی ذخیره برف در کشور

چرا سوآپ نفت کرکوک عملیاتی نمی شود؟

رقم خبر: چند درصد از نزولات آسمانی هدر می رود؟

افزایش نسبی آب دریاچه ارومیه

بازگشت ارز صادراتی محصولات کشاورزی به سامانه نیما

واردات تخم مرغ از سرگرفته شد

تدبیر دولتمردان مانع از رسیدن آسیب جدی به بورس شد

مترو تهران-پرند چگونه تکمیل می شود؟

مجری «ماه عسل»، با اظهارات جنجالی می خواهد برنامه اش بماند

تخلف شرکت ملی پالایش و پخش از یک حکم قانونی

400 میلیون ریال به یارانه نمایشگاه قرآنی یاسوج اختصاص یافت

32 شی باستانی در پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه مرمت شدند

یک هزار قلم دارو و لوازم بهداشتی تقلبی در ورامین کشف شد

تولید 24 هزار تن تخم مرغ در مرغداری های آبیک

تدبیر دولتمردان مانع از رسیدن آسیب جدی به بورس شد

واردات تخم مرغ از سرگرفته شد

سد شکنی در تامین مالی حوزه های علمی و فناوری

قیمت واقعی طرح ترافیک چقدر بود و چقدر شد؟

نوسان ناچیز در قیمت طلا و ارز

توقیف گریدر در شهرستان رستم

سد نهب قزوین امسال آبگیری می شود

گزارش تصویری از دریاچه ارومیه با احوالی بهتر

قارچ های عرضه شده در مراکز معتبر، سمی نیست

بایدها و نبایدهای پیام رسان های خارجی- *شاهین فرشاد

بایدها و نبایدهای پیام رسان های خارجی- *شاهین فرشاد