مطالب مرتبط:
دانشگاه علمی کاربردی اصفهان در صدد اجرای طرح همگام است
مراسم آغاز هفته فرهنگی اصفهان
آیین افتتاحیه هفته فرهنگی اصفهان
دانشگاه فرهنگیان اصفهان از دانشگاه های اثرگذار کشور است/ اجرای چند برنامه فرهنگی در سال 97
شیخ بهایی، عالمی تمدن ساز بود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 اردیبهشت 1397 ساعت 14:362018-04-23دانش

از لبنان تا اصفهان؛ شیخ بهایی چگونه تهاجم علمی فرهنگی غرب را در هم شکست؟


سوم ارد یبهشت مصادف با روز بزرگداشت شیخ بهایی حکیم، مجتهد، محدث، فقیه، وزیر، معمار، ریاضیدان، فیلسوف، مهندس و طبیب ایرانی است که پایه های تمدنی مبتنی بر دانش را در عصر صفوی نهاده است.

- گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سوم ارد یبهشت مصادف با روز بزرگداشت شیخ بهایی نابغه ایرانی است که در مورد نقش این دانشمندان ایرانی با استادان مختلف دانشگاه به گفتگو نشسته ایم.

مشروح این گفتگو به علاقمندان تقدیم می گردد.

شیخ بهایی از لبنان تا ایران رامشت استاد دانشگاه اصفهان گفت: شیخ بهایی اصالتا لبنانی و از شیعیان لبنان بوده که تقریبا در سن 11 سالگی به همراه پدر و خانواده به ایران آمده است.

به علت شرایط بدی که عثمانی ها برای شیعیان ایجاد کرده بودند به ایران هجرت کردند.

سیف استاد تمام رشته ادبیات دانشگاه تهران نیز علت آمدن شیخ بهایی با خانواده به ایران را دعوت شاه عباس از پدر شیخ بهایی برای آمدن به ایران عنوان کرد وگفت: شاه عباس صفوی هنری داشت و توانست علما و دانشمندان را جذب حکومت برای حکومت داری کند پدر شیخ بهایی با خواهش شاه عباس همراه خانواده به ایران آمد .

رامشت استاد دانشگاه اصفهان تاکید کرد: محل زندگی شیخ بهایی در لبنان در منطقه ای به نام بعلبک است، جایی که متاثر از حوزه فرهنگ و تمدن یونان بوده به گونه ای که محل سکونت ایشان دقیقا در نزدیکی کاخ های بزرگ یونانی بوده و به تعبیری شیخ بهایی با بنمایه های تمدن یونان حداقل از کودکی آشنایی داشته است.

شیخ بهایی محصول نبوغ، حوزه علمیه و تلاش بی وقفه رامشت استاد دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه شیخ بهایی مجتهد، محدث، فقیه، وزیر، معمار، ریاضیدان، فیلسوف، مهندس و طبیب بوده است در مورد این دانشمند و مجتهد گفت: باید دقت کنیم که چنین فردی در دامن چه تفکری تربیت یافته که وجوه مختلف در او رشد یافته است.

سیف استاد تمام ادبیات دانشگاه تهران نیز در مورد تخصص شیخ بهایی در علوم مختلف گفت: افرادی چون شیخ بهایی که در علوم و رشته های مختلف تخصص داشته اند علاوه بر نبوغ آنها، وضعیت حوزه های علمیه آن زمان هم موثر بوده است حوزه هایی که صرفا در مورد احکام طهارت، روزه و نماز حرف نداشت بلکه برای جای جای زندگی مردم الگو داشت.

رامشت تصریح کرد: شیخ بهایی به اصول تجربی بسیار معتقد بود و از همان کودکی دست به آزمایش های علمی می زد بعد که به ایران آمد در زمینه های دیگر نیز رشد یافت و در 21 سالگی به دربار صفوی وارد شد چرا که دربار صفویه محیطی می دید که از طریق آن بتواند در امور جامعه تاثیرگذار باشد.

دولت سایه شیخ بهایی در دل حکومت صفوی رامشت افزود : ایشان علاوه بر این بنیانگذار یک تمدن است.

همزمان با جوانی شیخ بهایی در اروپا تحولاتی در حوزه معرفت بشر در حال رخ دادن است که شیخ کاملا متوجه این تحولات بوده و مهمترین آنها مربوط به فیلسوف معروف کانت بود که بنیانگذار تمدن مغرب زمین در عصر جدید است.

رامشت اظهار داشت: در دل حکومت صفوی دولت سایه و پنهانی را تشکیل داد که از طریق آن دولت سایه توانست مدارس و حوزه های علمیه را تقویت و شاگردان زیادی تربیت کند چرا که معتقد بود با دانش است که می تواند تمدنی را بنیانگذاری نماید.

وی افزود: بسیاری از شاگردان او خود از نوابغ عصر خود شدند مثلا در حوزه فقه و فقاهت علامه مجلسی را تربیت کرد که از بنیانگذاران اصلی منابع شیعه شد در حوزه فلسفه ملاصدرا را تربیت کرد که ملاصدرا هم نظریه معروف حرکت جوهری را داد، در حوزه هنر معماری و دیگر رشته ها نیز شاگردان متعددی داشت.

او مجموعه ای نزدیک به 400 نفر از علما و دانشمندان را تربیت کرد.

سیف، استاد دانشگاه تهران نیز عنوان کرد: شیخ بهایی از استادان نابغه ای هم درس می گرفت از جمله فقه و اصول را نزد پدر خود، شیخ عزالدین حسین عاملی، منطق،کلام، معانی و بیان را نزد ملاعبدالله بهابادی، ریاضی و فلسفه و کلام را از مولانا افضل قایینی، طب را از حکیم عباالدین محمود پزشک مخصوص شاه طهماسب ومسئول پزشکان ایران در دوره صفویه آموخت.

شاگردان بزرگی هم چون علامه مجلسی، ملاصدرا، ملافیض کاشانی، محمدحسین طباطبایی، محمد باقر تفرشی تربیت کرد.

سیف گفت: یک نفر از آنها که ملاصدراست که حرکت جوهری را از مسائل تکامل فکر انسان از شیخ بهایی می گیرد.

چون شیخ بهایی اعتقاد داشت که تکامل انسان در تفکر اوست چرا که هر موجودی هر حرکتی به سمت کمالش دارد مثلا اگر کمال فلان حیوان در خوب دویدن است کمال انسان در تفکر است.

شیخ بهایی حکیم یا شاعر درباری نیست بلکه این دربار بود که نیازمند امثال شیخ بهایی بوده است.

رامشت تصریح کرد: زمانی که حکومت صفویه روی کار آمد ایران از قسمت شرق مورد هجوم ترکان بود و هرات را تصرف کرده بود از جنوب نیز مورد هجوم پرتقالی ها بود وضع کشور بسیار نابسامان و آشفته بود اما با انسجامی که شیخ بهایی و تربیت یافته گانش در کشور ایجاد کردند ایران را از آن حالت بسیار آشفته نجات دادند.

رامشت استاد دانشگاه تهران گفت: چون شیخ بهایی دشمنانی هم داشت سعی می کرد که در دولت سایه همه کارها را به نام شاه تمام کند که غیر از این سعایت او را به شاه می کردند و مانع از اقدامات او می شدند.

تکیه بر دانش تا تشکیل تمدن اسلامی رامشت تاکید کرد: از جمله فقهای شیعه که توانسته حکومت کند شیخ بهایی است و تاریخ نشان می دهد هر گاه فقها به حکومت رسیدند ایران به شدت توانسته رشد کند چون اعتقادشان بر این بوده که پیشرفت و رشد در سایه دانش صورت می گیرد این ها تنها به توسعه مقطعی اعتقاد نداشتند بلکه معتقد بودند برای پیشرفت مداوم باید مجموعه ای به نام تمدن را شکل دهند.

رامشت گفت: تمدن حالتی است که وقتی به یک جامعه دست می دهد جامعه می تواند مسائل و مشکلات خودش را بشناسد و با ظرفیت های درون خودش اقدام به رفع آن مشکلات و مسائل کند یعنی جامعه به بلوغی می رسد که می تواند خودش نیازهای خودش را برآورده کند.

دکتر قیومی ژئومورفولوژیست و خاک شناس نیز در مورد شیخ بهایی گفت: علاوه بر آثار معماری متعدد به جا مانده از شیخ بهایی و مجموعه او کارهایی که ایشان در حوزه خاک و آب انجام داده است حتی با ادوات و ابزار مدرن امروزی هم به سختی قابل انجام است که از جمله آنها تعیین نقاط تقسیم آب بین مناطق مختلف ایران مرکزی است که عنوان آن طومار شیخ بهایی در زمینه حکمرانی آب است و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد.

تقابل علمی و فکری شیخ بهایی با مغرب زمین حجت الاسلام برنجکار استاد دانشگاه علوم حدیث در مورد فعالیت های علمی شیخ بهایی گفت: در زمان غیبت کبری حضرت مهدی (عج) جامعه به انحطاط معرفتی و علمی می رسد که جا برای حضور معصوم تنگ می شود به گونه ای که سه امام آخر به شهادت می رسند و حضرت مهدی هم اصلا فرصت ظهور و بروز پیدا نمی کند و به غیبت می رود، تاریخ نشان می دهد که در آن زمان هم متون یونانی و رومی وارد ایران شده است یعنی تقابل علمی، معرفتی و فرهنگی بین ایران و اسلام با غرب را آن زمان هم داریم، در چنین وضعیتی زعمای شیعه که شیخ بهایی و علامه مجلسی از جمله آنها هستند به نوبت سعی در جمع آوری معارف ائمه و حفظ و نشر آنها داشته اند.

سیف نیز گفت: شیخ بهایی و شاگردانش متوجه تقابل تمدنی و تفکری بین ایران اسلامی و مغرب زمین بودند و نقطه عظیمت ایران را از تهاجم علمی و معرفتی غرب در جدا کردن سفره علمی ایران از غرب قرار دادند.

یک شاگرد او که علامه مجلسی است کسی است که علم را در نزد ائمه جست و جو می کرد و سعی در جمع آوری علوم دینی و معارف ائمه داشت.

رامشت نیز در مورد تقابل علمی و فکری ایران با غرب در زمان شیخ بهایی گفت: امثال شیخ بهایی در پایه معرفت نگاهشان به وحی بود و نزدیک ترین منشا به وحی را ائمه اطهار می دانستند و به خوبی هم می دانستند علوم ائمه چه تفاوتی با غیر از آن دارد البته علمای شیعه دانش تجربی را نفی نمی کردند و آنچه را که کمبود و ناقص بود تصحیح و تکمیل می کردند و می گفتند غیر از عینیت های معمولی که غربی ها دارند خیلی از عینیت های دیگر هم هست که ملموس و قابل آزمایش در حیطه حواس پنجگانه نیستند بلکه نیاز است آنها را درک و فهم کرد.

سیف عنوان کرد: راه مقابله شیخ بهایی با این تهاجم علمی و فرهنگی غرب را یکی طراحی سبک زندگی ایرانی اسلامی می دانستند.

از نوع مصرف انرژی و معماری گرفته تا نوع البسه، خوراک و نان.

در واقع او یک تنه کار چندین و چند وزیر را انجام می داده است.

در سطح دیگر نیز دست به تربیت شاگردان متعدد و راه اندازی نهضت تولید علم می زند و به این نهضت به عنوان عامل اصلی نگهدارنده تمدن ایرانی اسلامی در مقابل تمدن غرب می نگریست.

منصب شیخ الاسلامی که به شیخ بهایی داده می شود نیز مربوط به جامع الطراف بودن او است.

شعر رسانه شیخ بهایی سیف استاد ادبیات دانشگاه تهران تاکید کرد: او چون حافظ، ذهنی قرآنی داشت و همزمان حکیم، فقیه، منجم، ریاضی دان، فیلسوف، معمار و غیره بود و 95 کتاب از او باقی مانده است.

وی برای اینکه علوم و معارف خود را برای مردم قابل فهم کند به شعر روی آورد، شعر در آن زمان حکم رسانه ای چون صدا و سیما را داشت و حافظه مردم ایران با شعر مانوس تر بود لذا در علوم از زبان نظم و شعر استفاده می کرد حتی در مباحث ریاضی و هندسی و در آثار به جا مانده از او این ابیات وجود دارند.

عصر شیخ بهایی عصر اقتدار سیف تاکید کرد: شیخ بهایی توانست این باور را در حکومت صفوی به وجود بیاورد که اگر حکومت دینی باشد پیشرفت می کنیم و همان طور که می بینید دوره صفویه دوره اقتدار ایران است به گونه ای که کسی جرات نمی کرد به ایران تعرض کند.

سیف گفت: شیخ بهایی در دوره صفویه چنان جامعه را ساخته بود که اصلا فرهنگ غربی نمی توانست وارد آن شود اسپانیایی ها و پرتقالی ها وقتی به ایران می آمدند می دیدند که در همه زمینه ها از هنر گرفته تا شهرسازی و معیشت علم و تکنولوژی از ایران عقب تر هستند لذا چیزی برای عرضه به مردم ایران نداشتند.

سیف افزود: ایشان حتی به شاه عباس می آموزد چگونه علمی با سفیران اسپانیایی برخورد کند به گونه ای که سفیران اسپانیا در گزارش به پاپ می نویسند که شاه عباس خود یک دانشمند است اما اگر این را با دوره قاجار مقایسه کنید می بینید که ایران چگونه در مقابل اروپایی ها ضعیف است.

ایران پر قدرت در آن عصر می تواند حمله پرتقالی ها را از جنوب دفع کند و پرتقال به عنوان نماینده اروپا و پاپ بزرگترین شکست را از ایران و شاه عباس خوردند که در این مورد نیز حکومت از شیخ بهایی بسیار مشورت می گرفت.

پیاده روی اصفهان تا مشهد نمایش قدرت شیعه سیف با اشاره به پیاده روی شاه عباس از اصفهان به مشهد گفت: این مورد هم از دیگر پیشنهادات شیخ بهایی به او بود برای اینکه به او نشان دهد هر شاه و حکومتی که به سمت اهل بیت برود قدرت می گیرد چون مردم بسیار دل باخته ائمه بودند و امام رضا علیه السلام در دل های مردم بود و با این کار مردم شاه را از خود می پنداشتند.

گسترش حوزه های علمیه با فقه کاربردی و پویا سیف عنوان کرد: هنر شیخ بهایی این بود که توانست حوزه های علمیه را از جنبه های فقهی و احکامی وارد حوزه های دیگر مثل ریاضیات، معماری و هندسه کند وی فقه پویایی را پی گرفت که بتواند برای جامعه حرف داشته باشد و این از خصوصیات حوزه علمیه آن زمان بود.

ریشه های فقه سیاسی شیعه و ولایت فقیه نیز از همین جا شکل می گیرد.

این استاد دانشگاه تهران افزود: آثار هنری شیخ بهایی چون مسجد شیخ لطف الله یا مسجد امام چه معنی می تواند داشته باشد.

ترکیبی از هنر، فکر، معماری و دین براساس اندیشه ایرانی اسلامی بیانگر این است که گروهی در کنار شیخ بهایی مشغول به فعالیتی هستند که با آن جامعه را به سمت ساختگاه دینی جلو می برند این طور هم نیست که متوجه یک حوزه باشند و از حوزه های دیگر غافل شوند، لذا از این حیث حکیم نیز هست.

شیخ بهایی مظهر وحدت شیعه و سنی در دوره ای که عثمانی ها در جنگ با اروپایی ها بودند اختلافات بین شیعیان و حکومت عثمانی بود اما شیخ بهایی سعی در این داشت که این تفرقه را از بین ببرد و وحدت شیعه و سنی را برقرار کند اما یک عده شیطان صفت مخل فعالیت های او می شدند.

حجت الاسلام برنجکار استاد حوزه و دانشگاه نیز در انتها تاکید کرد: در طول قرن ها در اثر فعالیت های علمای شیعه روز به روز رشد یافته اما در دوره صفویه این فعالیت ها به اوج خود رسیده است به گونه ای که خود شیخ بهایی و علمای جبل العامل لبنان تاثیر زیادی در شیعه کردن مردم لبنان و برخی نواحی در ایران داشته اند.

خانه شیخ بهایی ملجا درماندگان سیف در مورد نحوه برخورد شیخ بهایی با مردم گفت: وی شخصیت بسیار بخشنده بود تا جایی که در منزلش یتیمان و مسکینان شهر را سکنی داده بود و ملجا مردم به حساب می آمد و پناه مردم بود و سعی می کرد امور آنها را برآورده کند.


کلید واژه ها: هایی - ایران - دانشگاه - دانشگاه اصفهان - استاد دانشگاه - لبنان - دانشگاه تهران - اصفهان - خانواده - ایرانی - صفوی - علمی - دانشمندان ایرانی - مجتهد - یونان - ادبیات - بزرگ - شیعیان - نابغه ایرانی - حکومت - سالگی - فرهنگ - زندگی - همراه - تهران - گفتگو - حوزه علمیه - علوم - رشته - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
زادروز دانشمندی که 2 بار نوبل گرفت

دلایل اصلی پوسیدگی دندان کودکان

از سخنران دیدار با رهبری تا کارآفرینی

سالانه 20 هزار دانشجوی دکتری در کشور فارغ التحصیل می شوند

سالانه 20 هزار دکتری در کشور فارغ التحصیل می شوند

آیا میدانید؛ چرا کره زمین مانند مریخ، قرمز نیست؟

«خودکشی» نافرجام 2 خواهر دانشجو

«خودکشی» نافرجام 2 خواهر دانشجو

خودکشی نافرجام 2 خواهر دانشجو در کرمانشاه

«خودکشی» نافرجام 2 خواهر دانشجو

«خودکشی» نافرجام دو خواهر دانشجو

امشب آخرین مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ناپیوسته

نشست دانشجویان دانشگاه آزاد مهاباد به مناسبت سالروز آزاد سازی خرمشهر

اپلیکیشن معنی یاب گریه کودکان ساخته شد

دانشجویان زمانی می توانند موفق شوند که در تمامی ابعاد، خود را پرورش دهند

فلسفه وجودی ماه مبارک رمضان یک ماه تمرین کردن ترک گناه است

خبرنگاران برگزیده خبرگزاری دانشجو در دانشگاه شریف تجلیل شدند

اختراعات پژوهشگران دانشگاه سمنان تاییدیه علمی گرفتند

6 اختراع محققان دانشگاه سمنان تأییدیه علمی گرفت

زاهدان نخستین بار، میزبان رقابت های ووشو دانشجویان کشور شد

پیگیری تامین اعتبار مالی برای تجهیز آزمایشگاه دانشگاه ها

وضعیت هرم هیات علمی در خوزستان مطلوب نیست/آموزش عالی مسئول اشتغالزایی نیست

پذیرش دانشجو در پردیس خودگردان دانشگاه صنعتی شریف متوقف شد

خرمشهر را خدا آزاد کرد

خوابگاه های دانشگاه قم از نوع درجه 5 است/ اختصاص یارانه 150 هزار تومانی به دانشجویان خوابگاهی دانشگاه قم!

آموزش عالی در خوزستان متناسب با ظرفیت های استان رشد پیدا نکرده است

تعیین اولویت های اعطای تسهیلات صندوق توسعه ملی

مناسب ترین ورزش در ماه رمضان چیست؟

مهلت انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد تا 4 خرداد تمدید شد

آیین نیکانه بنیاد حامیان دانشگاه تهران برگزار شد

وزیر علوم: زیباکلام هنوز بازنشسته نشده/ اسم زیباکلام در لیست واجدین شرایط بازنشستگی وجود دارد

آیین نامه جدید آموزشی دانشگاه ها ابلاغ شد

رییس دانشگاه تربیت مدرس در سمت خود ابقا شد

امکان تغییر مسیر راه برای خودروهای خودران

مسابقات قوی ترین مردان دانشجوی دانشگاه های ایرانشهر برگزار شد

 مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه سمنان معرفی شد

هدف ایجاد محیطی آرام و آزاد در دانشگاه شریف است

توقف پذیرش در پردیس خودگردان دانشگاه شریف

تولید پلی اتیلن با استفاده از دی اکسید کربن موجود در اتمسفر

خودسازی جوانان خوزستانی در ماه ،میهمانی خدا

آیین نامه سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی کند

طرح مدیریت منطقه ای آموزش عالی در دست تدوین است

محبوب ترین اسامی ایرانی کدامند؟ +جدول

استفاده آسان تر از پروتز دست با فناوری جدید

برگزاری نشست معاونین اموزشی دانشگاه های منطقه ده کشور در اهواز

طرح مدیریت منطقه ای آموزش عالی در دست تدوین است

ضرورت شفاف سازی معافیت های مالیاتی در مناطق آزاد

بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاه ها فاقد مهارت هستند

انتصاب رییس شبکه دانشگاه های مجازی کشورهای اسلامی

گرامیداشت سالروز فتح خرمشهر در دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد

بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاه ها فاقد مهارت هستند

امکان تغییر مسیر را برای خودروهای خودران

دانشجویان کرمانشاهی برای روشنگری مردم در مورد مصوبه FATF به مساجد می روند/ توزیع بیش از 2000 بروشور

20 اسامی که ایرانی ها بیشتر می پسندند

دانشگاه بوعلی سینا در بین دانشگاه های برتر جهان

دانشگاه خاتم الانبیاء بهبهان از دانشجویان سنواتی شهریه ثابت دریافت نمی کند

بیانیه دانشگاه پیام نور مهاباد بمناسبت سالروز فتح خرمشهر

تغییر مسیر خودروهای خودران با الگوریتم دانشگاه ام .آی .تی

چند انتصاب جدید در دانشگاه خوارزمی

امکان بیمه تامین اجتماعی دانشجویان فراهم است

نشست «درآمدی بر آینده‎اندیشی قرآنی» برگزار می‎شود

رییس جدید دانشگاه پیام نور مرکز کابل منصوب شد

«کریم نجفی» رییس شبکه دانشگاه های مجازی کشور های اسلامی شد

پیگیرهای شورای صنفی نتیجه داد/ اخذ مجدد دروس سنوات دانشجویان دانشگاه قم از سوی هیات امنا صادر شد

دریافت هزینه های نجومی از پذیرفته شدگان مصاحبه دکتری

حمایت سازمان زمین شناسی از پایان نامه های دوره های ارشد و دکتری

اخذ مجدد دروس سنوات دانشجویان دانشگاه قم از سوی هیات امنا صادر شد

وزارت علوم مخالف تعطیلات زمستانی دانشگاه هاست

دانشگاه شریف پروژه ساخت ماهواره ندارد / تخصیص 650 میلیون تومان از بودجه ستاد اقتصاد مقاومتی به دانشگاه

اجرای طرح «رمضان، بهار قرآن» در دانشگاه آزاد قزوین

27 هزار دانشجو در دانشگاه آزاد خوی تاکنون فارغ التحصیل شدند

فیزیکدان فنلاندی برنده نوبل فناوری شد

اجرای طرح «رمضان، بهار قرآن» در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین

برگزاری 600 برنامه فرهنگی – سیاسی در دانشگاه شریف/ بهره برداری از مجموعه های آمفی تئاتر اواخر تابستان

معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد منصوب شد

موافقت با کلیات طرح تبدیل وضعیت استخدامی مدرسان دانشگاه فرهنگیان به هیات علمی

بسته ویژه ماه رمضان به دانشجویان خوابگاهی علوم پزشکی مشهد تحویل داده می شود

ورود 9350 معلم جدید به مدارس از اول مهر

20 تا 25 درصد دانشجویان شریف سیگار مصرف می کنند/ مسئله بزرگ آسیب اجتماعی در دانشگاه نداریم

ساخت شبکه عصبی مینیاتوری در محیط آزمایشگاهی

آیین نامه سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی کند

آغاز ویرایش و ادامه انتخاب رشته داوطلبان دکتری

موافقت دانشگاه فرهنگیان با تبدیل وضعیت مدرسان به هیات علمی

موحدی مطرح کرد توضیحات دانشگاه شریف پیرامون ماهواره شریف ست

کانون قرآن و عترت دانشگاه علامه میزبان ایتام در ماه رمضان خواهد بود

اعلام فراخوان چهارمین دوره جایزه دهخدا

آغاز ویرایش رشته محل های دکتری دانشگاه آزاد از ساعت 24 امشب

تلاش دانشگاه فرهنگیان برای تکمیل ظرفیت خالی / 11 مکاتبه برای جذب 25 هزار دانشجو معلم

باید الزامات تکنولوژی را بپذیریم

ویرایش رشته محل های انتخابی داوطلبان دکتری 97 دانشگاه آزاد

رایزنی برای اخذ مجوز استخدام 25 هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان

امروز؛ آغاز ویرایش و ادامه انتخاب رشته دکتری 97 دانشگاه آزاد

10 هزار دانشجو در دانشگاه بین المللی قزوین تحصیل می کنند/ اسکان 340 دانشجو در خوابگاه های خودگران

کمبود شدید هیئت علمی در پردیس شهید ایزدپناه یاسوج

کارگاه آموزشی روش تحقیق در کیش

پیام های قرآن را به قلب ها برسانید

سازمان فضایی چین با فناوری نانو در حال ساخت بادبان خورشیدی است

رییس دانشگاه فرهنگیان خبر داد 11 نامه نگاری برای جذب 25 هزار دانشجومعلم در دانشگاه فرهنگیان/ برنامه ای برای تجمیع پردیس ها نداریم

دانشجویان هزینه مازاد سنوات تحصیلی را پرداخت کنند/تمرکز زدایی از مهم ترین سیاست های وزارت علوم

نشست تخصصی «اقتصاد مواد مخدر و هزینه های آن در ایران» در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود

از لبنان تا اصفهان؛ شیخ بهایی چگونه تهاجم علمی فرهنگی غرب را در هم شکست؟

از لبنان تا اصفهان؛ شیخ بهایی چگونه تهاجم علمی فرهنگی غرب را در هم شکست؟