مطالب مرتبط:
باید منتظر گسترش بی ثباتی ها در عربستان باشیم/ جامعه عربستان تحمل اصلاحات بن سلمان را ندارد/ احتمال کودتا در دربار آل سعود جدی است
فرزند دنیا باشیم یا آخرت؟
بدون تغییر سیاست دولت نمی توانیم انتظار رونق اقتصادی داشته باشیم
تحقق مدیریت یکپارچه شهری مهمترین برنامه شورای عالی استان ها / باید به دنبال اتمام پروژه های نیمه کاره باشیم
نمی توانیم تا 22 اردیبهشت منتظر موضع فردی باشیم که شاخش بزرگتر از مغزش است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 اردیبهشت 1397 ساعت 11:302018-04-23اجتماعي

با مام زمین مهربان باشیم


ایرنا - خاک به عنوان یکی از منابع پایه زیست محیطی و ثروت های خدادادی در سال های اخیر قربانی توسعه نامتوازن صنعتی و رفتارهای نابخرادانه شده و نامهربانی با مام زمین موجب شده که بحران زیستی خاک به معضلی جدی تبدیل شود.

- تخریب منابع زیستی و روند رو به رشد بیابانزایی، آلایندگی خاک با شیرابه های زباله، پساب های مسموم صنعتی و کشاورزی، و تبعات کم آبی بر بافت خاک امروز شرایط را به جایی رسانده که حال زمین و پوشش ارزشمند آن رو به وخامت دارد.

پسماندهای پراکنده در محیط زیست به شکلی آزاردهنده چهره شهرها و عرصه های طبیعی را نازیبا کرده و رفتارهای نادرست در استفاده بیمارگونه از پلاستیک ها که تجزیه ناپذیر هستند کار را به جایی رسانده که انسان در حال مدفون شدن در تلی از مواد دورریز خطرناک و تجدید ناپذیر است.

مدیرعامل موسسه سبزاندیشان اراک گفت: سبک زندگی تخریب گر در قرن حاضر هدیه نامبارک انسان به طبیعت است و الگوی مصرف گرایی در زندگی اغلب مردم بدون توجه به آسیب های زیستی، زنگ خطر را به صدا درآورده است.

حمید اخوان افزود: میانگین تولید پسماند در ایران بالاتر از جهان است که این بیانگر رعایت نکردن اصول سبک زندگی مناسب است و عادات زیاده خواه و اسراف گرا نفس طبیعت را به شماره آورده است.

وی ادامه داد: زندگی انسان بدون زباله امری محال است اما می توان با مدیریت بهینه مصرف و رفتارهای همخوان با طبیعت تخریب ها را به حداقل رساند و این مهم باید از فرد فرد مردم آغاز شود.

اخوان اظهار کرد: طیفی از آسیب ها از طریق مصرف بی رویه شوینده ها و حلال ها به منابع پایه آب و خاک وارد می شود که تاثیرات آن تا مدت های طولانی باقی می ماند و انتظار است که مردم در هنگام خرید، شوینده های کم خطرتر را انتخاب کنند و رفتارهای مصرف را نیز دستخوش تغییرات اساسی قرار دهند.

وی گفت: بر اساس قانون و آیین نامه اجرای مدیریت پسماند، از سال 90 مراکز استان ها و شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت موظف به تفکیک پسماند از مبدا هستند اما، این مهم مورد توجه قرار نگرفته و تنها در بخش هایی از کشور به صورت مقطعی و پراکنده اجرا شده است.

مدیرعامل موسسه سبزاندیشان اراک افزود: همه باید برای حفاظت از محیط زیست و زمین فراتر از قانون حرکت کنند اما هنوز برنامه های قانونی در این راستا در کلانشهر اراک اجرایی نمی شود.

اخوان گفت: برنامه مدیریت جامع پسماند به معنای واقعی در استان مرکزی و اراک وجود ندارد و در این راستا برنامه ها و تصمیمات به صورت مقطعی اجرایی می شود.

وی تصریح کرد: سطح آب های زیرزمینی استان مرکزی و کلانشهر اراک به شدت کاهش یافته که اگر به مسئله نفوذ شیرابه های پسماند در زمین توجه نشود وضعیت بحرانی، خطرناک و سخت جبران برای زمین و سلامت بشر ایجاد خواهد شد و پدیده نشست زمین، تغییرات بافت و ساختار خاک و شوری آب در برخی از مناطق نیز خود مصیبتی است که در حال بزرگ شدن است.

مدیرعامل موسسه سبزاندیشان اراک عنوان کرد: تاثیرات آلودگی خاک و آب های زیرزمینی کمتر در چشم مردم است اما تبعات عمیق و مخربی دارد که به مراتب دامنه وسعت آن از پیامدهای آلودگی هوا بیشتر است و باید در این راستا حساسیت لازم در مردم ایجاد شود.

اخوان بیان کرد:مدیریت پسماندهای صنعتی و بیمارستانی در استان مرکزی تهدیدات جدی برای سلامت منابع پایه خاک و آب است که متاسفانه در استان مرکزی با کندی و مشکلات متعدد همراه است و سال هاست که تصمیمات نشست های تخصصی در حد شعار و روی کاغذ باقی مانده است.

نماینده سازمان های مردم نهاد در تدوین برنامه ششم توسعه کشور گفت: هفته زمین پاک فرصتی است که با عینک تیزبین فعالیت های استانی در حراست از سرمایه های خاک و آب ارزیابی شود و نواقص موجود با همراهی بخش های مختلف مورد بازنگری قرار گیرد.

سیاوش آقاخانی افزود: ایرانیان باستان در راستای آیین جشن زمین پاک پیشگام دنیا بوده اند و مطابق سالنمای ایران باستان، سومین روز اردیبهشت در تقویم زرتشتیان و دوم اردیبهشت از تاریخ هجری شمسی، مطابق با جشن اردیبهشتگان یا گلستان جشن بوده که در این روز نیازردن چهارگوهران (آب، باد، خاک و آتش)، یعنی آلوده نکردن محیط زیست و پاک نگهداشتن آن و پاک نگه داشتن تن، جامه و پاکی روان مورد توجه قرار می گرفته است.

وی بیان کرد: ایرانیان باستان در این جشن لباس سفید که نشانه پاکی است بر تن می کردند و در آتشکده ها به خواندن اردیبهشت یشت (قسمتی از اوستا) و نیایش اهورامزدا (خداوند) می پرداختند.

نماینده سازمان های مردم نهاد در تدوین برنامه ششم توسعه کشور بیان کرد: منابع آب و خاک ثروتی طبیعی و بین نسلی است که نباید تخریب شود و نیاز است که ابزارهای قانونی در این راستا عملیاتی شود.

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی اراک و فعال زیست محیطی نیز گفت: آلودگی خاک تنها مربوط به زمین نیست و آلودگی های آب و هوا نیز بر این منبع ارزشمند تاثیرگذار است.

حمیدرضا مهاجرانی افزود: ماندگاری و خطر آلاینده های خاک به مراتب بیشتر از آب و هوا است اما تاکنون به این مهم کمتر پرداخته شده است.

وی بیان کرد: اثر فلزات سنگین در خاک سال های سال باقی خواهد ماند و بیشترین آلودگی نگران کننده خاک مربوط به آلاینده های شیمایی است.

این مدرس دانشگاه آزاد اسلامی اراک و فعال زیست محیطی ادامه داد: استفاده از کودهای شیمیایی، علف کش ها و آفت کش ها در کشاورزی سنتی استان مرکزی یک تهدید جدی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

مهاجرانی بیان کرد: بحث مدیریت پسماند در استان مرکزی به معنای واقعی اجرا نمی شود که نیاز است در این راستا برنامه های هدفمند با نگاه حساس تدوین شود.

وی اظهار کرد: فعالیت برخی از صنایع بزرگ اراک و شازند بر روی خاک اثرات غیرقابل جبرانی دارد و می تواند موجب بروز بیماری های مختلف از جمله سرطان شود.

کارشناس مسئول پسماند اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: پسماند از تهدیدهای جدی برای آلوده کردن زمین است که همه باید تلاش کنند تا تولید مواد زاید در جامعه روز به روز کاهش یابد.

مریم حسین پناهی افزود: هر چه مسائل رفاهی در جامعه افزایش می یابد، تولید پسماند و زباله نیز افزایش می یابد و کمترین تولید پسماند استان مرکزی مربوط به روستاها است.

وی بیان کرد: بر اساس ماده هفت قانون مدیریت پسماند، واحدهای صنعتی موظف هستند پسماندهای خود را درون واحدها مدیریت کنند و هر نوع انتقال برای امحا یا بازیافت این پسماندها باید با نظارت و مجوز محیط زیست صورت گیرد.

وی اظهار کرد: 80 واحد صنعتی استان مرکزی در راستای بازیافت پسماند فعالیت دارند و یک واحد امحای پسماند ویژه صنعتی از طریق زباله سوز نیز در این استان فعالیت دارد.

حسین پناهی عنوان کرد: فعالیت تمام واحدهای صنعتی وارد کننده پسماند استان مرکزی با نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست این استان است.

وی گفت: هفته زمین پاک فرصت مناسب برای یادآوری از حفظ این سیاره ارزشمند است اما برنامه های حفاظتی از زمین باید در تمام روزهای سال مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز گفت: شعار جهانی زمین پاک امسال پایان آلودگی پلاستیک و شعار ملی ایران نه به کیسه های پلاستیکی تعیین شده چرا که پلاستیک، پسماندهای ویژه صنعتی و مواد شیمیایی از مهمترین تهدیدهای زمین و آلایندگی خاک و آب است.

رضا میرزایی بیان کرد: روزانه در استان مرکزی 900 تن پسماند عادی و هفت تن پسماند ویژه تولید می شود و سرانه تولید زباله در این استان 550 تا 600 گرم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: هر چه رفاه در جوامع افزایش می یابد، تولید پسماند نیز بیشتر می شود که این موضوع توجه ویژه به مباحث فرهنگ سازی را طلب می کند.

میرزایی بیان کرد: 78 و 2 دهم درصد از پسماند شهرستان اراک مواد آلی است که قابلیت تبدیل به کمپوست را دارد و 21 و هشت دهم درصد مواد غیرآلی و بازیافتی است.

وی گفت: 2 سایت پردازش در شهرستان های اراک و ساوه وجود دارد و یک سایت تولید کمپوست نیز در شهرستان خمین فعال است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: بر اساس تصمیم دفتر شهری استانداری مرکزی، مقرر شده چهار نقطه دفن پسماند در این استان ایجاد شود.

میرزایی تصریح کرد: استان مرکزی از سایت دفن بهداشتی پسماند برخوردار نیست و بیشتر مکان های دفن بدون زیرسازی و خاک پوشانی کامل انجام می شود.

وی گفت: 21 بیمارستان استان مرکزی مجهز به دستگاه بی خطرساز(اتوکلاو) است و پسماند عفونی مطب ها و درمانگاه های شهرستان های تفرش و ساوه برای بی خطر سازی به بیمارستان ها منتقل و سپس به محل دفن انتقال داده می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: تمام بیمارستان های این استان به سیستم جمع آوری فاضلاب متصل هستند و برخی نیز دارای تصفیه خانه هستند.

از دوم تا نهم اردیبهشت ماه به عنوان هفته زمین پاک نامگذاری شده است.


کلید واژه ها: پسماند - زیست - استان مرکزی - اراک - زندگی - نامه - زمین - مدیریت - برنامه - سبک زندگی - محیط زیست - مصرف - انسان - قانون - اخوان - طبیعت - استان - تخریب - مردم - محیط - مرکزی - زباله - موسسه - صورت - زیرزمینی - پلاستیک - خطرناک - قربانی - طولانی - انتخاب

آخرین اخبار سرویس:
ثبت نام اینترنتی کتب درسی مقطع ابتدایی در کردستان آغاز شد

بچه های گربه جنگلی به محیط زیست غرب گلستان تحویل شد

رای جالب یک قاضی برای عامل قطع درختان

ثبت نام اینترنتی کتب درسی مقطع ابتدایی در کردستان آغاز شد

مهدهای کودک از پذیرش پیش دبستانی ها معاف شدند

کاهش زمان اقامت زائران خانه خدا در مدینه

آزمون مدارس استعداد درخشان و نمونه دولتی با تغییراتی باقی ماند

پلاک گذاری 5 هزار تراکتور و کمباین در استان زنجان لزوم بخشودگی جرایم بیمه ای ماشین های نیرومحرکه

شهریه برخی مدارس دولتی در کرمان افزایش یافت

پلاک گذاری 5 هزار تراکتور و کمباین در استان زنجان/ لزوم بخشودگی جرایم بیمه ای ماشین های نیرومحرکه

استفاده از تلفن همراه توسط رانندگان چند نمره منفی دارد؟

از دوشنبه منتظر رگبار، رعد و برق و تندباد باشید

برپایی هفت نمایشگاه قرآن و عترت، ماه مبارک رمضان در استان

تصاویر/ اردوی جهادی و آموزشی سرگروه مبلغین خراسان جنوبی

احداث نخستین ساختمان محیط زیستی تهران در آینده نزدیک

سرپل ذهاب 6 ماه پس از زلزله + عکس

کودکان اشیای تاریخی موزه ارومیه را نقاشی کردند

گذری از محیط زیست تا آموزش و پرورش

رها سازی فاضلاب در محل زندگی زلزله زگان +عکس

آغاز عملیات روکش آسفالت جاده تنگ پیرزال در سرفاریاب

تابستان امسال خنک می شود

طرح ساعتی با محیط بان در 52 مدرسه آذربایجان غربی اجرا شد

کودکان اشیای تاریخی موزه ارومیه را نقاشی کردند

طرح ساعتی با محیط بان در 52 مدرسه آذربایجان غربی اجرا شد

تصاویر/ نشست مشترک مبلغان مدارس امین و مدیران مدارس آموزش و پرورش منطقه 12 تهران

تصویر جدید ماهواره ناسا از 200 هزار ستاره

سوابق تحصیلی و سنجش هوش شرط پذیرش در مدارس تیزهوشان

واکنش شهرداری تهران به اطلاعیه وزارت ارشاد درباره طرح ترافیک

تصاویری عجیب از سرپل ذهاب 6ماه پس از زلزله + عکس ها

بارش تگرگ و رگبار باران موجب آبگرفتگی معابر در ارومیه شد

گزارش هواشناسی امروز یکشنبه

احداث نخستین ساختمان محیط زیستی تهران در آینده نزدیک

شهرداری تهران به اطلاعیه وزارت ارشاد درباره طرح ترافیک واکنش نشان داد

آغاز مرمت مسجد و آب انبار حاج ابراهیم

سوابق تحصیلی و سنجش هوش شرط پذیرش دانش آموز در مدارس تیزهوشان

شهرداری تهران به اطلاعیه وزارت ارشاد درباره طرح ترافیک واکنش نشان داد

راهکارهایی ویژه برای نگهداری و تمیز کردن گرانیت

توضیح دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست درباره خبر مشاهده و ثبت سمندر آذربایجانی

تحویل 210 واحد مسکونی به مددجویان زلزله زده

آغاز ثبت نام سفر های عتبات عالیات در فارس

همکاری حوزه و آموزش و پرورش موجب ترویج فرهنگ اسلامی

گشایش نمایشگاه باغ کاغذی درایلام

آسیب های افزایش استفاده از خودروهای شخصی / بار ترافیکی معابر و آلودگی هوا محصول خودروهای تک سرنشین است

دامداری در خلیفان

تجلیل از 30 دانش آموز فعال لودابی

آغاز نامنویسی آزمون ورودی مدارس صدرا در چهار محال و بختیاری

ثبت نام اینترنتی مدارس شاهد در سال تحصیلی 98-97

تحویل بره میش وحشی از سوی یک دوستدار طبیعت در سبزوار

بوستان های جنوب تهران آماده میزبانی از روزه داران است

رهاسازی پلاستیک ها در محیط زیست

بوستان های جنوب تهران آماده میزبانی از روزه داران است

ورود سامانه بارشی جدید به کشور از دوشنبه/ آسمان پایتخت 2 روز آینده نیمه ابری است

فراخوان ثبت ‎نام برای طرح ترافیک 97 نشریات

ارسال پرونده قاتل مأمورین ناجا به اجرای احکام دادسرا

مناسب سازی معابر و ادار ه ها برای معلولان

برپایی روزانه محفل تفسیر و جزءخوانی قرآن در آستان امامزاده شاه قیس(ع) شیراز

طرح اکرام از روزه داران در حرم عبدالعظیم (ع) در حال اجرا است

جریمه 100 هزار تومانی برای استفاده از موبایل هنگام رانندگی

جرایم مشمولان غایب اجرا می شود

آغاز ساخت راه روستایی در سپیدان

زه کشی باغ های پسته در شهر بابک

عکس های دیدنی امروز

سامانه بارشی جدیدی وارد کشور می شود | تهران گرم می شود

5 میلیارد ریال تجهیزات ورزشی به مدرسه های هرمزگان تحویل شد

هواشناسی آذربایجان غربی نسبت به سیلابی شدن مسیل ها هشدار داد

5 میلیارد ریال تجهیزات ورزشی به مدرسه های هرمزگان تحویل شد

جرایم مشمولان غایب اجرا می شود

باران در راه است

شهروند دوستدار طبیعت بره میش وحشی تحویل محیط زیست داد

ثبت نام اینترنتی مدارس شاهد در سال تحصیلی 98-97

جانباز 70 درصد «میر محمد میر اسماعیلی» به خیل شهدا پیوست

دانش آموزان شاهد باید با فرهنگ غنی ایثار و شهادت بیشتر آشنا شوند

تمدید مهلت ثبت نام آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 97

وزش باد و افزایش ابر

کسب رتبه نخست کشوری در مسابقات قرآنی اسراء توسط دانش آموز خوزستانی

ورود سامانه بارشی جدید از فردا

راهنمای بازدید از چشمه مرغاب اصفهان

برنامه های اداره اوقاف فارس در ماه رمضان

تاکید بر تامین فضای نماز خانه در مدارس

کتابخانه های عمومی ظرفیت بی نظیری در آموزش مسائل اجتماعی دارند

هشدار هواشناسی درباره بارش تگرگ و رگبارهای بهاری

محور شمشک-دیزین مسدود شد

تغییرات در رشته های استخدامی آموزش و پرورش

انتقاد از عدم همکاری اداره منابع طبیعی در احداث تصفیه خانه سراوان رودخانه لاکان فراموش شده دایمی

ترافیک صبحگاهی تهران کم حجم وعصرگاهی پرحجم شده است

طبق آخرین یافته های محققان خداحافظی با سوخت های فسیلی تا سال 2050 برای نجات زمین ضروری است

رقابت کتابخوانی دانش آموزان در مسابقه به مجنون گفتم زنده بمان

هشدارهواشناسی درباره بارش تگرگ و رگبارهای بهاری درچهارمحال وبختیاری

آغازثبت نام نیمسال دوم آموزش غیرحضوری حوزه

ادامه بارش های بهاری در آذربایجان غربی

گلستانکوه خوانسارقربانی بی مهری گردشگران

افزایش 10 درصدی شهریه مدارس هیئت امنایی در استان کرمان + مصاحبه

علت اصلی سقوط هواپیمای یاسوج مشخص شد

کم حجم شدن ترافیک صبحگاهی با آغاز ماه مبارک رمضان

یک سوم مدارس ایلام نیازمند نوسازی و مقاوم سازی

صحنه حیرت انگیز یخ زدن حباب

احتمال وجود سیاره ای ناشناخته در منظومه شمسی جدی تر شد

ترافیک صبحگاهی تهران کم حجم وعصرگاهی پرحجم شده است

درس هایی از قرآن 30 اردیبهشت آموزش و پرورش باید خاکش عوض شود/ طرح تحول مرد تحول می خواهد

نمایشگاه جاذبه های گردشگری نهاوند

با مام زمین مهربان باشیم

با مام زمین مهربان باشیم