مطالب مرتبط:
باید منتظر گسترش بی ثباتی ها در عربستان باشیم/ جامعه عربستان تحمل اصلاحات بن سلمان را ندارد/ احتمال کودتا در دربار آل سعود جدی است
فرزند دنیا باشیم یا آخرت؟
بدون تغییر سیاست دولت نمی توانیم انتظار رونق اقتصادی داشته باشیم
تحقق مدیریت یکپارچه شهری مهمترین برنامه شورای عالی استان ها / باید به دنبال اتمام پروژه های نیمه کاره باشیم
نمی توانیم تا 22 اردیبهشت منتظر موضع فردی باشیم که شاخش بزرگتر از مغزش است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 اردیبهشت 1397 ساعت 11:302018-04-23اجتماعي

با مام زمین مهربان باشیم


ایرنا - خاک به عنوان یکی از منابع پایه زیست محیطی و ثروت های خدادادی در سال های اخیر قربانی توسعه نامتوازن صنعتی و رفتارهای نابخرادانه شده و نامهربانی با مام زمین موجب شده که بحران زیستی خاک به معضلی جدی تبدیل شود.

- تخریب منابع زیستی و روند رو به رشد بیابانزایی، آلایندگی خاک با شیرابه های زباله، پساب های مسموم صنعتی و کشاورزی، و تبعات کم آبی بر بافت خاک امروز شرایط را به جایی رسانده که حال زمین و پوشش ارزشمند آن رو به وخامت دارد.

پسماندهای پراکنده در محیط زیست به شکلی آزاردهنده چهره شهرها و عرصه های طبیعی را نازیبا کرده و رفتارهای نادرست در استفاده بیمارگونه از پلاستیک ها که تجزیه ناپذیر هستند کار را به جایی رسانده که انسان در حال مدفون شدن در تلی از مواد دورریز خطرناک و تجدید ناپذیر است.

مدیرعامل موسسه سبزاندیشان اراک گفت: سبک زندگی تخریب گر در قرن حاضر هدیه نامبارک انسان به طبیعت است و الگوی مصرف گرایی در زندگی اغلب مردم بدون توجه به آسیب های زیستی، زنگ خطر را به صدا درآورده است.

حمید اخوان افزود: میانگین تولید پسماند در ایران بالاتر از جهان است که این بیانگر رعایت نکردن اصول سبک زندگی مناسب است و عادات زیاده خواه و اسراف گرا نفس طبیعت را به شماره آورده است.

وی ادامه داد: زندگی انسان بدون زباله امری محال است اما می توان با مدیریت بهینه مصرف و رفتارهای همخوان با طبیعت تخریب ها را به حداقل رساند و این مهم باید از فرد فرد مردم آغاز شود.

اخوان اظهار کرد: طیفی از آسیب ها از طریق مصرف بی رویه شوینده ها و حلال ها به منابع پایه آب و خاک وارد می شود که تاثیرات آن تا مدت های طولانی باقی می ماند و انتظار است که مردم در هنگام خرید، شوینده های کم خطرتر را انتخاب کنند و رفتارهای مصرف را نیز دستخوش تغییرات اساسی قرار دهند.

وی گفت: بر اساس قانون و آیین نامه اجرای مدیریت پسماند، از سال 90 مراکز استان ها و شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت موظف به تفکیک پسماند از مبدا هستند اما، این مهم مورد توجه قرار نگرفته و تنها در بخش هایی از کشور به صورت مقطعی و پراکنده اجرا شده است.

مدیرعامل موسسه سبزاندیشان اراک افزود: همه باید برای حفاظت از محیط زیست و زمین فراتر از قانون حرکت کنند اما هنوز برنامه های قانونی در این راستا در کلانشهر اراک اجرایی نمی شود.

اخوان گفت: برنامه مدیریت جامع پسماند به معنای واقعی در استان مرکزی و اراک وجود ندارد و در این راستا برنامه ها و تصمیمات به صورت مقطعی اجرایی می شود.

وی تصریح کرد: سطح آب های زیرزمینی استان مرکزی و کلانشهر اراک به شدت کاهش یافته که اگر به مسئله نفوذ شیرابه های پسماند در زمین توجه نشود وضعیت بحرانی، خطرناک و سخت جبران برای زمین و سلامت بشر ایجاد خواهد شد و پدیده نشست زمین، تغییرات بافت و ساختار خاک و شوری آب در برخی از مناطق نیز خود مصیبتی است که در حال بزرگ شدن است.

مدیرعامل موسسه سبزاندیشان اراک عنوان کرد: تاثیرات آلودگی خاک و آب های زیرزمینی کمتر در چشم مردم است اما تبعات عمیق و مخربی دارد که به مراتب دامنه وسعت آن از پیامدهای آلودگی هوا بیشتر است و باید در این راستا حساسیت لازم در مردم ایجاد شود.

اخوان بیان کرد:مدیریت پسماندهای صنعتی و بیمارستانی در استان مرکزی تهدیدات جدی برای سلامت منابع پایه خاک و آب است که متاسفانه در استان مرکزی با کندی و مشکلات متعدد همراه است و سال هاست که تصمیمات نشست های تخصصی در حد شعار و روی کاغذ باقی مانده است.

نماینده سازمان های مردم نهاد در تدوین برنامه ششم توسعه کشور گفت: هفته زمین پاک فرصتی است که با عینک تیزبین فعالیت های استانی در حراست از سرمایه های خاک و آب ارزیابی شود و نواقص موجود با همراهی بخش های مختلف مورد بازنگری قرار گیرد.

سیاوش آقاخانی افزود: ایرانیان باستان در راستای آیین جشن زمین پاک پیشگام دنیا بوده اند و مطابق سالنمای ایران باستان، سومین روز اردیبهشت در تقویم زرتشتیان و دوم اردیبهشت از تاریخ هجری شمسی، مطابق با جشن اردیبهشتگان یا گلستان جشن بوده که در این روز نیازردن چهارگوهران (آب، باد، خاک و آتش)، یعنی آلوده نکردن محیط زیست و پاک نگهداشتن آن و پاک نگه داشتن تن، جامه و پاکی روان مورد توجه قرار می گرفته است.

وی بیان کرد: ایرانیان باستان در این جشن لباس سفید که نشانه پاکی است بر تن می کردند و در آتشکده ها به خواندن اردیبهشت یشت (قسمتی از اوستا) و نیایش اهورامزدا (خداوند) می پرداختند.

نماینده سازمان های مردم نهاد در تدوین برنامه ششم توسعه کشور بیان کرد: منابع آب و خاک ثروتی طبیعی و بین نسلی است که نباید تخریب شود و نیاز است که ابزارهای قانونی در این راستا عملیاتی شود.

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی اراک و فعال زیست محیطی نیز گفت: آلودگی خاک تنها مربوط به زمین نیست و آلودگی های آب و هوا نیز بر این منبع ارزشمند تاثیرگذار است.

حمیدرضا مهاجرانی افزود: ماندگاری و خطر آلاینده های خاک به مراتب بیشتر از آب و هوا است اما تاکنون به این مهم کمتر پرداخته شده است.

وی بیان کرد: اثر فلزات سنگین در خاک سال های سال باقی خواهد ماند و بیشترین آلودگی نگران کننده خاک مربوط به آلاینده های شیمایی است.

این مدرس دانشگاه آزاد اسلامی اراک و فعال زیست محیطی ادامه داد: استفاده از کودهای شیمیایی، علف کش ها و آفت کش ها در کشاورزی سنتی استان مرکزی یک تهدید جدی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

مهاجرانی بیان کرد: بحث مدیریت پسماند در استان مرکزی به معنای واقعی اجرا نمی شود که نیاز است در این راستا برنامه های هدفمند با نگاه حساس تدوین شود.

وی اظهار کرد: فعالیت برخی از صنایع بزرگ اراک و شازند بر روی خاک اثرات غیرقابل جبرانی دارد و می تواند موجب بروز بیماری های مختلف از جمله سرطان شود.

کارشناس مسئول پسماند اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: پسماند از تهدیدهای جدی برای آلوده کردن زمین است که همه باید تلاش کنند تا تولید مواد زاید در جامعه روز به روز کاهش یابد.

مریم حسین پناهی افزود: هر چه مسائل رفاهی در جامعه افزایش می یابد، تولید پسماند و زباله نیز افزایش می یابد و کمترین تولید پسماند استان مرکزی مربوط به روستاها است.

وی بیان کرد: بر اساس ماده هفت قانون مدیریت پسماند، واحدهای صنعتی موظف هستند پسماندهای خود را درون واحدها مدیریت کنند و هر نوع انتقال برای امحا یا بازیافت این پسماندها باید با نظارت و مجوز محیط زیست صورت گیرد.

وی اظهار کرد: 80 واحد صنعتی استان مرکزی در راستای بازیافت پسماند فعالیت دارند و یک واحد امحای پسماند ویژه صنعتی از طریق زباله سوز نیز در این استان فعالیت دارد.

حسین پناهی عنوان کرد: فعالیت تمام واحدهای صنعتی وارد کننده پسماند استان مرکزی با نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست این استان است.

وی گفت: هفته زمین پاک فرصت مناسب برای یادآوری از حفظ این سیاره ارزشمند است اما برنامه های حفاظتی از زمین باید در تمام روزهای سال مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز گفت: شعار جهانی زمین پاک امسال پایان آلودگی پلاستیک و شعار ملی ایران نه به کیسه های پلاستیکی تعیین شده چرا که پلاستیک، پسماندهای ویژه صنعتی و مواد شیمیایی از مهمترین تهدیدهای زمین و آلایندگی خاک و آب است.

رضا میرزایی بیان کرد: روزانه در استان مرکزی 900 تن پسماند عادی و هفت تن پسماند ویژه تولید می شود و سرانه تولید زباله در این استان 550 تا 600 گرم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: هر چه رفاه در جوامع افزایش می یابد، تولید پسماند نیز بیشتر می شود که این موضوع توجه ویژه به مباحث فرهنگ سازی را طلب می کند.

میرزایی بیان کرد: 78 و 2 دهم درصد از پسماند شهرستان اراک مواد آلی است که قابلیت تبدیل به کمپوست را دارد و 21 و هشت دهم درصد مواد غیرآلی و بازیافتی است.

وی گفت: 2 سایت پردازش در شهرستان های اراک و ساوه وجود دارد و یک سایت تولید کمپوست نیز در شهرستان خمین فعال است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: بر اساس تصمیم دفتر شهری استانداری مرکزی، مقرر شده چهار نقطه دفن پسماند در این استان ایجاد شود.

میرزایی تصریح کرد: استان مرکزی از سایت دفن بهداشتی پسماند برخوردار نیست و بیشتر مکان های دفن بدون زیرسازی و خاک پوشانی کامل انجام می شود.

وی گفت: 21 بیمارستان استان مرکزی مجهز به دستگاه بی خطرساز(اتوکلاو) است و پسماند عفونی مطب ها و درمانگاه های شهرستان های تفرش و ساوه برای بی خطر سازی به بیمارستان ها منتقل و سپس به محل دفن انتقال داده می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: تمام بیمارستان های این استان به سیستم جمع آوری فاضلاب متصل هستند و برخی نیز دارای تصفیه خانه هستند.

از دوم تا نهم اردیبهشت ماه به عنوان هفته زمین پاک نامگذاری شده است.


کلید واژه ها: پسماند - زیست - استان مرکزی - اراک - زندگی - نامه - زمین - مدیریت - برنامه - سبک زندگی - محیط زیست - مصرف - انسان - قانون - اخوان - طبیعت - استان - تخریب - مردم - محیط - مرکزی - زباله - موسسه - صورت - زیرزمینی - پلاستیک - خطرناک - قربانی - طولانی - انتخاب

آخرین اخبار سرویس:
بارش پراکنده باران در 6 استان کشور

عشایر جاده چالوس

طرح بوم گردی در دیزین کلا لاویج

کاهش بار آلودگی فاضلاب تصفیه خانه دزفول ضروری است

اعزام زائران گیلانی حج تمتع به مدینه منور طی امروز و فردا

فارس گزارش می دهد مدرسه، رویا، رنج/ روایتی تلخ از بی توجهی آموزش وپرورش خوزستان به مناطق محروم

میانگین فضای ورزشی مدارس کشور 26 سانتیمتر، که کردستان در رتبه آخر است

هدف نهایی در آموزش، رسیدن به پرورش است

 آبگرم و اسکی در سرعین ! + عکس

راه اندازی سامانه پی وب

تصاویر منتخب مسابقه عکاسی از حیات وحش نشنال جئوگرافیک

ایجاد سامانه مکانیزه نوبت دهی در پایانه بار کرمان

4 عکس از ترسناک ترین مسیر عبور قطار

آلودگی هوای دزفول به هشت برابر حد مجاز رسید

شکاف بین انتظارات والدین و مدارس

بحران نیروی انسانی در آموزش و پرورش خوزستان در سال تحصیلی جدید

آغاز عملیات بهسازی واصلاح هندسی ورودی ناحیه منفصل شهری نایسر

هوای تهران با شاخص 71 سالم است

ارائه بسته فرهنگی ویژه حج به صورت رایگان

دمای هوای زنجان 6 درجه خنک می شود

محوطه تاریخی «رباط» فرخشهر تخریب شد

ساماندهی سراب شهوا خرم آباد با قطع مکرر برق دچار مشکل شد

ساماندهی سراب شهوا خرم آباد با قطع مکرر برق دچار مشکل شد

مسجد جامع فرومد

جدال با مرگ صدها ماهی در رودخانه گدار نقده

جایی از کعبه که دعا در آن مستجاب است

بهسازی معابر شهر چوئبده به عنوان مهمترین اولویت عمرانی شهرداری

شکاف بین انتظارات والدین و مدارس (گزارش از ثبت نام دانش آموزان)

طرح «تدبر در قرآن» در کرمانشاه برگزار می شود

معادن البرز با رعایت الزامات زیست محیطی فعالیت خود را دنبال کنند

اوقات فراغت کودکان دغدغه همیشگی والدین

روستای دشت شاد

نصب هواکش ها در خط 7 مترو

دوستی پسر بچه با یک تمساح

فراخوان همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی منتشر شد

اوقات فراغت کودکان دغدغه همیشگی والدین

کارگاه آموزشی مداخله اجتماع محور در تبریز آغاز شد

معادن البرز با رعایت الزامات زیست محیطی فعالیت خود را دنبال کنند

مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش به فارس خبر داد فعالیت 8 هزار دانش آموز در گروه های سرود دانش آموزی

سرانه فضای ورزشی مدارس کردستان پایین تر از میانگین کشوری است

بلایی که فامیل بازی بر سر مدارس غیردولتی آورد

گزارش تصویری : اینجا «سرطان» می کارند

کاهش روند دمایی در خوزستان از امروز

تشویق خوش حسابها با شارژبلیط اتوبوس و مترو

پرواز سوی سرزمین وحی

هشدار یک جامعه شناس: جامعه با بحران های ارزشی مواجه است

کاهش دما در نوار شمالی کشور

استعلام آخرین وضعیت خدمتی مشمولان توسط سامانه پیامکی

اجلاس روسای ادارات آموزش و پرورش خراسان رضوی

در اولین کارگروه مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در حیات وحش کشور عنوان شد لزوم راه اندازی سیستم پایش آنفلوانزا در سطح کشور و اطلاع رسانی به موقع از استان ها

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش به فارس خبر داد جزییات مدارسی که حق دریافت وجه را ندارند/ محدوده بندی بیشترین دغدغه ثبت نام دانش آموزان

اجرای طرح احیاء زیستگاه و زیست بوم های خشکزی حیات وحش

محمد حیدرپور: جامعه با بحران های ارزشی مواجه است

گزارش تصویری : نفس های آخر چشمه علی

مزار کدام شخصیت مشهور ادبی در حرم حضرت معصومه است؟+عکس

صف دل آزار شهروندان گنبدی برای آب شرب + تصاویر

کمبود نیرو، چالش اصلی محیط زیست اسفراین

اعزام نخستین کاروان حجاج به سرزمین وحی

آلودگی هوای دزفول به هشت برابر حد مجاز رسید

ابلاغ دستور العمل اجرایی مدیریت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

آمادگی پلیس کرمانشاه برای تامین امنیت زائران اربعین

تندباد و گرد و غبار خوزستان را در می نوردد

دیدار خدام رضوی با جانبازان دفاع مقدس

روند کاهش دمای هوا در خراسان رضوی آغاز می شود

روند کاهش دمای هوا در خراسان رضوی آغاز می شود

تصاویری دیدنی از تالاب «بهشت معصومه» قم

نراق، دومین شهر تاریخی ایران

رعد و برق هم بو دارد

طولانی ترین خسوف قرن در میدان امام (ره) اصفهان رصد می شود

آغاز ساماندهی و مرمت ضلع شمالی آستان مقدس امامزاده اسماعیل(ع)

تمیزی بیرجند افسانه یا واقعیت؟

هدایت تحصیلی نباید محدود به رشته های نظری شود/سربازان نظام وظیفه آموزش فنی و حرفه ای را فرا می گیرند

هشدار پلیس راه خراسان جنوبی به موتورسواران

عبور فیل ها از رنگین کمان +عکس

عکس های دیدنی روز

پیوستن مادر شهیدان "خدری" به فرزندان شهیدش

عجیب ترین شیوه ممکن برای قرار دادن سنگها روی هم

روزانه 48 نمونه از آب شرب خوزستان اندازه گیری می شود

وسایل توزین سنگین درالبرزمورد آزمون قرار گرفت

عبور فیل ها از رنگین کمان +تصاویر

فارس از وضعیت ترافیکی راه ها گزارش می دهد کاهش ترافیک و تردد روان در جاده ها/ محدودیت ترافیکی در برخی آزادراه ها

توصیه های پلیس پایتخت درباره ­معاینه فنی و خودروهای فرسوده

جشنواره نقاشی آرزوی کودکی در فریدونکنار

حج تمتع سال 97 از نگاه آمار + دانلود

تاثیر قطعی 30درصدی سوابق تحصیلی؛ به نفع یا ضرر کنکوری ها؟

احتمال افزایش ابر و گردوخاک در بوشهر

سرپرست مدیریت بحران استانداری قزوین: حریق گسترده دریک واحد صنعتی تاکستان اطفا شد

استعلام آخرین وضعیت خدمتی مشمولان با سامانه پیامکی

جشنواره شاتوت در شان تهران برگزار نشد

خودروهای اشتراکی؛ کاهش آلودگی هوا

جشنواره شاتوت در شان تهران برگزار نشد

عدالت آموزشی، محور برنامه های آموزش و پرورش لرستان است

کاهش دما در نوار شمالی کشور / وزش باد در تهران

آخرین اطلاعات هواشناسی امروز شنبه 30 تیرماه

مقبره ای که زائران حرم حضرت معصومه (س) از آن بی خبرند/عکس

افزایش موقتی غلظت ذرات معلق در هوای تهران

وسایل توزین سنگین درالبرزمورد آزمون قرار گرفت

مشاهده یک گونه خرس قهوه ای کمیاب در مسجدسلیمان + عکس

تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان در آزمون سراسری

کتاب نویسنده جهرمی با موضوع تحول در آموزش و پرورش منتشر شد

با مام زمین مهربان باشیم

با مام زمین مهربان باشیم