مطالب مرتبط:
شغل های اینترنتی مشمول بیمه بیکاری می شوند؟
شغل های اینترنتی مشمول بیمه بیکاری می شوند؟
استخدام مدیر سایت در فروشگاه اینترنتی ایمن ترافیک کالا
استخدام کارگر انبار در فروشگاه اینترنتی در تهران
سارقان اینترنتی در شهرستان ابهر دستگیر شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 اردیبهشت 1397 ساعت 08:332018-04-23فناوري

شغل های اینترنتی مشمول بیمه بیکاری می شوند؟


با وجود آنکه کسب وکار های اینترنتی به سرعت در حال گسترش و اشتغالزایی است، اما صاحبان این مشاغل هنوز جایگاه مشخصی در قوانین و پوشش بیمه ای کشور ندارند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازشمانیوز، اگر تا چند سال قبل کسی فکر درآمدزایی از فضای مجازی و اینترنت را در سر نمی پروراند، اما اکنون این نگاه به سرعت در حال تغییر و گسترش است.

امروز بسیاری از کسب وکار ها در بستر اینترنت و بر پایه فضای وب در حال شکل گیری و رواج است.

شاغلان این نوع کسب وکار ها به ارزش درآمدزایی از فضای مجازی پی برده و استارت آپ ها و کسب و کار های نوین مجازی یکی پس از دیگری در حال راه اندازی است.

طی سال های گذشته درخواست راه اندازی کسب وکار های مجازی و اینترنتی در ایران به شدت افزایش یافته و جهش چندین برابری در رونق این نوع کسب و کار را به دنبال داشته است.

این امر ضرورت گرفتن مجوز شکل گیری این کسب و کارها، ساماندهی و تداوم فعالیت آن ها را نشان می دهد.

کسب و کار های اینترنتی علاوه بر اشتغالزایی، ارائه خدمات از طریق اینترنت و فروش محصولات، درآمدزایی قابل توجهی دارند.

امروز به دلیل رونق وب سایت‎ها، فروشگاه های آنلاین و افزایش تعداد کاربران فضای مجازی، کسب و کار های اینترنتی نیز در سطح وسیعی گسترش پیدا کرده است.

راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی مزایای بسیاری دارد که از جمله آن ها می توان به برقراری ارتباط با مشتریان و ارائه جدیدترین محصولات به آن ها، کاهش زمان خرید و فروش و هزینه های بازاریابی حضوری، رقابت سالم با شرکت های مشابه و پاسخگویی به نیاز مشتریان در سریع‎ترین زمان ممکن اشاره کرد.

با این حال بیشتر کاربران اینترنتی در گروه سنی جوان هستند و به همین منظور عمده کالا هایی که در فروشگاه های مجازی و آنلاین عرضه می شود، باید متناسب با نیاز و سلیقه این قشر باشد تا موفقیت این فروشگاه ها را به دنبال داشته باشد.

اخیرا قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر شورای عالی فضای مجازی از پرداخت بیمه بیکاری به کسب و کار هایی خبر داده که با کوچ از پیام رسان های خارجی نظیر تلگرام متضرر می شوند.

به گفته فیروزآبادی، به صاحبان کسب و کار های اینترنتی و کسانی که با کوچ از پیام رسان های خارجی به پیام رسان های داخلی، کسب و کارشان دچار اختلال شود، بیمه بیکاری تعلق می گیرد.

از نظر قانون بیمه بیکاری، فرد بیکار به بیمه شده ای گفته می شود که بدون میل و اراده خود بیکار شده و آماده به کار باشد.

بر اساس قانون بیمه بیکاری، چنانچه بیمه شده ای به علت تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه مربوطه و به تشخیص وزارتخانه ذیربط و تایید شورای عالی کار، بیکار موقت شناخته و می توانند از مقررات این قانون استفاده کنند.

تشخیص ارادی یا غیرارادی بودن بیکاری بیمه شده، برعهده کمیته ای متشکل از نمایندگان این سازمان و اداره کار محل اشتغال بیمه شده است.

اقدامات لازم برای اعلام وضعیت بیکاریبیمه شده بیکار، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید حداکثر ظرف مدت 30 روز از تاریخ بیکاری، موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی ذیربط اطلاع دهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند.

شرایط لازم برای دریافت مقرری بیمه بیکاریبیمه شدگان بیکار در صورتی که مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی و دارای حداقل شش ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند و جزو تبعه کشور های خارجی یا در زمره صاحبان مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشند و مستمری بگیر بازنشسته یا از کارافتاده کلی نباشند، استحقاق دریافت مقرری بیمه بیکاری را دارند.

بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند: سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان خاص ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند، با رعایت سایر شرایط مقرر می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و آموزشی که از سوی ادارات کار برگزار می شود، شرکت کنند و هر دو ماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تأمین اجتماعی ارائه کنند.

مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری و شرایط قطع آنمدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شدگان واجد شرایط، به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان بستگی دارد و در هر حال مدت آن از 36 ماه برای بیمه شدگان مجرد و 50 ماه برای بیمه شدگان متأهل و متکفل بیشتر نیست.

در صورتی که بیمه شده بیکار مجددا به کار اشتغال یابد، بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی و آموزشی خودداری کند، شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی را نپذیرد، مشمول سربازی شود، اشتغال پنهان داشته باشد، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود، با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه بازگردد، فوت کند و یا مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیکاری خاتمه یابد، مقرری بیمه بیکاری او قطع می شود.

مقرری بیمه بیکاری افراد واجد شرایط از همان روز اول بیکاری بیمه شده قابل پرداخت است و مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه بیمه شده محسوب می شود.

در همین راستا یک کارشناس حوزه کار ـ.

در گفت وگو با ایسنا، طرح مباحثی همچون پرداخت بیمه بیکاری به کسب و کار های اینترنتی را دارای جنبه تبلیغی می داند و می گوید: آنچه که دولت دنبال می کند، نگرانی هایی است که درباره مسایل امنیتی، اجتماعی و فرهنگی در خصوص پیام رسان ها وجود دارد و بحث مربوط به کسب و کار های فضای مجازی چندان مورد توجه قرار نگرفته است، بنابراین نباید تصور کنیم که اگر بخشی از کسب وکار ها با فیلتر پیام رسان های خارجی نظیر تلگرام در کشور تعطیل شوند، می توانند از مزایایی نظیر بیمه بیکاری که برای کسب و کار های رسمی و دارای مجوز است، استفاده کنند.

حمید حاج اسماعیلی می افزاید: از سوی دیگر ثبت جدی و رسمی درباره کسب و کار های مجازی در وزارت کار نداریم.

ممکن است در مورد برخی کسب وکار ها اتفاق افتاده باشد، مثل تاکسی های اینترنتی اسنپ و تپسی که بیشتر از بقیه نرم افزار ها در کشور و میان مردم فراگیر شده است، ولی این کسب وکار ها هم هنوز به طور رسمی فعالیتشان جدی نشده و جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده اند.

اعلام مشاغل اینترنتی دارای کد کارگاهی از سوی سازمان تامین اجتماعیبه گفته وی، در حوزه کسب و کار اینترنتی موردی وجود ندارد که کسب و کار به معنای واقعی ثبت شده و مجوز جدی گرفته یا ارتباط سازمانی با اداراتی نظیر بیمه و مالیات داشته باشد.

این کارشناس حوزه کار معتقد است: بسیاری از این مشاغل کد کارگاهی نگرفته اند و سازمان تامین اجتماعی باید به طور تخصصی و رسمی اعلام کند، چه تعداد از کسب وکار های مجازی که روی پیام رسان های خارجی هستند، کد کارگاهی گرفته اند و تعداد نیرو های کارشان چقدر است که در صورت بسته شدن پیام رسان های خارجی دچار بیکاری می شوند.

او با بیان اینکه در قانون بیمه بیکاری، بهره مندی کسب وکار های اینترنتی از مقرری بیمه بیکاری پیش بینی نشده است، می گوید: بیمه بیکاری و اینکه به چه افرادی تعلق بگیرد، ملاحظاتی دارد و تعریف رسمی از کسب وکار های مجازی در قانون بیمه بیکاری وجود ندارد.

صاحبان کسب و کار های مجازی با استفاده از بیمه های توافقی از خدمات سازمان تأمین اجتماعی بهره مند می شوند.

پیشتر، معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی در گفت وگو با ایسنا، از شناسایی و مذاکره با 11 استارت آپ و کسب و کار نوین برای پوشش بیمه ای پرسنل خبر داده و درباره بیمه مشاغل تحت وب و استارت آپ ها گفته بود: شاغلین مجازی تحت هر شرایطی بیمه خواهند شد، ولی اگر با کارفرمایان توافق شود، کار ها بهتر پیش خواهد رفت.

آنطور که محمد حسن زدا گفته، تحت پوشش گرفتن مشاغل مجازی در دستور کار اداره کل امور بیمه شدگان قرار دارد و جلسات متعددی هم با صاحبان این مشاغل برگزار شده است.

او می افزاید: مذاکرات زیادی با تعدادی از شرکت های بزرگ مرتبط با حوزه استارت آپ ها داشته و تلاش کرده ایم که شاغلین در این نوع کسب و کار ها با استفاده از بیمه های توافقی از خدمات سازمان تأمین اجتماعی بهره مند شوند.

به گفته معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی، اولویت اصلی سازمان تأمین اجتماعی این است که با بیمه توافقی این گروه از مشاغل را تحت پوشش قرار دهد و با توجه به اینکه نوع رابطه کارفرمایان و صاحبان این مشاغل با پرسنل خود، یک رابطه جدید است، اگر از طریق توافق به نتیجه برسیم بهتر است، اما در صورت به نتیجه نرسیدن تلاش ها و اقدامات در نهایت تکلیف قانونی سازمان تأمین اجتماعی، پوشش بیمه اجباری برای این مشاغل است و ناچاریم که از طریق قانون بیمه اجباری وارد شویم که در این حالت موسسه حسابرسی سازمان حسب دستور به این واحد ها مراجعه کرده و از طریق بررسی اسناد و دفاتر مالی و نرم افزارها، افراد مرتبط را شناسایی و برای بیمه آن ها اقدام می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، با توجه به آنکه در قانون بیمه بیکاری، دریافت مقرری برای صاحبان کسب و کار های اینترنتی پیش بینی نشده و با توجه به اعلام حمایت دبیر شورای عالی فضای مجازی از کسب وکار های مجازی و پرداخت بیمه بیکاری به صاحبان مشاغل اینترنتی به شرط کوچ به پیام رسان های داخلی و همچنین تاکید معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی مبنی بر پوشش بیمه ای استارت آپ ها و مشاغل تحت وب ولو در قالب بیمه اجباری، باید دید که در صورت بسته شدن پیام رسان های خارجی، وضعیت کسب وکار های اینترنتی و انتقال آن ها به پیام رسان های داخلی چه تغییری خواهد کرد و اساسا چند درصد استارت آپ ها و دارندگان مشاغل اینترنتی امکان دریافت بیمه بیکاری وعده داده شده از سوی دبیر شورای عالی فضای مجازی را پیدا خواهند کرد؟
کلید واژه ها: اینترنت - بیمه بیکاری - فضای مجازی - مجازی - بیمه - کسب وکار - بیکاری - فروشگاه - فروش - شورای عالی فضای مجازی - آنلاین - افزایش - پیام - عالی - رفاه اجتماعی - شورای - خرید و فروش - امروز - قانون - بازاریابی - هایی - اجتماعی - اقتصادی - ساختار - اختلال - قوانین - موفقیت - کارگاه - تشخیص - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
گلزنی روی صفحه پنج اینچی

قابلیت جدید اینستاگرام برای کاربران

کیهان: رفتار ناتنی با پیام رسان های ایرانی و دوپینگ برای تلگرام بیگانه!

قابلیت جدید اینستاگرام و اطمینان از مشاهده تمامی تصاویر

حمله بدافزارها به آیفون و رایانه ها هم سرایت کرد

کشف بدافزاری که داده ها را حذف می کند

دستور وزیر ارتباطات به اپراتورها

دستور وزیر ارتباطات برای رفع اختلال اینترنت

دلار بر قیمت کدام سیم کارت ها تاثیر گذاشت؟

استخدام برنامه نویس در شرکت نوسا

مریم حسنوند ، سعید زرندی بررسی تاثیر کیفیت خدمات الکترونیکی بر رضایت مندی شهروندان

ارائه دهندگان اینترنت مکلف به رفع اختلالات آن شدند

چه کنیم تا در امتحانات نمره های بالا بگیریم؟

ترس از رها شدگی

گوگل به جاسوسی از کاربران اپل متهم شد

رفع اختلالات اینترنتی ظرف 24 ساعت

چگونه افراد را با شماره تلفن در اینستاگرام پیدا کنیم؟

لپ تاپ های ایسر، نخستین کامپیوترهای مجهز به الکسا خواهند بود

گوشی که روی دست آیفون10 بلند شده است! +عکس

بریتانیا: کاربران اینستاگرام 63 درصد بیشتر از سایرین احساس بدبختی می کنند

اپراتورها مکلف به رفع اختلالات اینترنت طی 24 ساعت آینده شدند

دستور وزیر ارتباطات درمورد رفع اختلالات اینترنت

ارائه نرم افزار و سیم کارت رایگان در نمایشگاه قرآن

متهم شدن گوگل به جاسوسی از کاربران اپل

قطع فیبر نوری سبب اختلال شبکه تلفن همراه در جنوب کرمان شد

گوگل به جاسوسی از کاربران اپل متهم شد

سامسونگ از دو گوشی گلکسی J6 و گلکسی J4 رونمایی کرد

اپراتورها مکلف به رفع اختلالات اینترنت طی 24 ساعت آینده شدند

اپراتور ها مکلف به رفع اختلالات اینترنت طی 24 ساعت آینده شدند

قطع فیبر نوری سبب اختلال شبکه تلفن همراه در جنوب کرمان شد

به دستور وزیر ارتباطات؛ اپراتورها مکلف به رفع اختلالات اینترنت طی 24 ساعت آینده شدند

دادستان کل کشور: توییتر رفع فیلتر نمی شود

دستور وزیر ارتباطات به اپراتورها: رفع اختلالات اینترنت طی 24 ساعت آینده

نرم افزار هوش مصنوعی Duplex به افراد در مورد ضبط شدن تماس هشدار می دهد

خسارت مردم جبران شود

باتری موبایل را دور نیندازید

باتری موبایل را دور نیندازید

اپراتورها و شرکت های ارایه دهنده ی اینترنت مکلف به رفع اختلالات اینترنتی طی 24 ساعت آینده شدند

اپراتورها مکلف به رفع اختلالات اینترنت طی 24 ساعت آینده شدند

اپراتورها مکلف به رفع اختلالات اینترنت طی 24 ساعت آینده شدند

گربه دزدی در روز روشن + فیلم

ارائه دهندگان اینترنت مکلف به رفع اختلالات آن ظرف 24 ساعت آینده شدند

دادستان کل کشور: توییتر رفع فیلتر نمی شود

دادستان کل کشور: توییتر به دستور دادستانی فیلتر شده است/ موضوع رفع فیلتر قابلیت طرح در کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه را ندارد

دستور وزیر ارتباطات برای رفع اختلالات اینترنتی ظرف 24 ساعت آینده

اخراج مدیر ارشد به خاطر خوردن گوشت حیوان نادر

پهنای باند نمی خواهم، 10 میلیون کاربر می خواهم!

دادستان کل کشور: توییتر به موجب دستور دادستانی فیلتر شده است/ موضوع رفع فیلتر قابلیت طرح در کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه را ندارد

آنتن موبایل باید در چه فاصله ای از خانه ها نصب شود؟

دادستان کل کشور: توییتر به موجب دستور دادستانی فیلتر شده است

قابلیت بی صدا کردن افراد به زودی به اینستاگرام اضافه می شود

آبریزش بینی دارید؟ مدام عطسه می کنید؟

نقشه هواداران فوتبال انگلیسی برای" جنگ جهانی سوم " در روسیه

حجم Persona 3: Dancing Moon Night و Persona 5: Dancing Star Night برروی پلی استیشن 4

سامسونگ میزبان 1500 متخصص از سراسر جهان برای نهایی سازی استانداردهای 5G

چگونه گروه واتس اپ خود را مدیریت کنیم؟

مایکروسافت یک شرکت هوش‎مصنوعی را برای بهبود کرتانا وسایر بات‎هایش تصاحب کرد

مزرعه چای سوچی

دوربین 8K سه بعدی RED از گوشی هیدروژن وان به عنوان نمایشگر سه بعدی بهره خواهد برد

ایمن آبادی: توییتر کاملا بی آزار است

گردشگران اصفهان باید از اینترنت استاندارد برخوردار باشند

گردشگران اصفهان باید از اینترنت استاندارد برخوردار باشند

گردشگران اصفهان باید از اینترنت استاندارد برخوردار باشند

توییتر در اندروید از این پس ایموجی های مخصوص خود را خواهد داشت

رونمایی از نرم افزار «پیامک سفید»/ نوآوری تازه در ارتباط با مشتریان

قابل توجه تازه مادرها

پرفروش ترین گوشی های هوشمند جهان مشخص شد

افزایش شدید حملات به سرورهای ایمیل

تقدیر بهنوش بختیاری از خدمات بنیاد علوی

انفجار اتوبوس مسافربری در دانباس

رندرهایی تازه از سوپراسپرت مفهومی لامبورگینی پیورا SV

اختلال در ارتباط تلفنی مشترکان 3 مرکز مخابراتی

همکاری فیس بوک و کوالکام در زمینه اینترنت پرسرعت بی سیم

440 کیلومتر فیبر نوری در استان با 80درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست

فروش پلی استیشن 4 به 79 میلیون دستگاه رسید

چرا وان پلاس 6 از شارژ وایرلس پشتیبانی نمی کند؟

حمله سایبری به ایمیل های سازمانی/ رمز عبور پیچیده انتخاب کنید

تعداد کاربران سروش بعد از فیلتر تلگرام به 10 میلیون نفر رسید

هشدار فوری به سرویس دهنده های ایمیل سازمانی/ افزایش شدید حملات به سرورهای ایمیل

چرا وان پلاس 6 از شارژ وایرلس پشتیبانی نمی کند؟

پرفروش ترین گوشی های هوشمند جهان مشخص شد

مایکروسافت محیط کاری SharePoint را به واقعیت مجازی می آورد

اینستاگرام دیده شدن تمام پست های تایملاین را به اطلاع تان می رساند

بدافزار روسی نشست های تلگرام را سرقت می کند

ساعت هوشمند گلکسی واچ به اندروید Wear OS مجهز می شود

تعرفه ثبت نام کسب وکارهای نوپا در نمایشگاه الکامپ 97 اعلام شد

لحظات برتر یو اف سی 221

پرده برداری از گوشی هوشمند لاکچری!

«پیامک سفید»، نوآوری تازه در ارتباط با مشتریان

ریزر بلید 15.6 معرفی شد؛ پردازنده 6 هسته ای اینتل، گرافیک Max-Q و نمایشگر بدون حاشیه

از سوی مرکز ماهر اعلام شد هشدار فوری به سرویس دهنده های ایمیل سازمانی/ افزایش شدید حملات به سرورهای ایمیل

دختر ایرانی و مهمان ویژه عروسی شاهزاده هری که بود؟ + عکس

افشای ناخواسته طراحی تمام نمایشگر پیکسل 3 درنسخه ی بتای اندروید پی

از قابلیت جدید برنامه گوگل فوتوز بهره مند شوید

هشدار فوری در خصوص حملات به سرویس دهنده های ایمیل سازمانی

منشی تلفن دیجیتال؛ جدیدترین فناوری گیگاست برای مدیران جوان

‫ هشدار فوری در خصوص حملات به سرویس دهنده های ایمیل سازمانی

سیری به تغییر صدای خود و معرفی هوم پاد جدید در WWDC 2018 اشاره می کند

فیلم/ Nokia 8 Sirocco مدل جدیدی از گوشی های نوکیا

از بیرون تحریم، از داخل فیلتر؛ اختلالات اینترنتی با کسب وکارها چه کرده است؟

شغل های اینترنتی مشمول بیمه بیکاری می شوند؟

شغل های اینترنتی مشمول بیمه بیکاری می شوند؟