مطالب مرتبط:
توزیع کارت آزمون ارشد دانشگاهها از فردا
زمان برگزاری آزمون مرحله دوم المپیادهای علمی کشور اعلام شد
آغاز ثبت نام در آزمون اعزام نیروی انسانی به مدارس خارج از کشور
تشکر هاشمی از آموزش وپرورش برای حذف آزمون ها از دوره ابتدایی
وزیر بهداشت از آموزش وپرورش برای حذف آزمون ها از دوره ابتدایی تشکر کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 اردیبهشت 1397 ساعت 02:552018-04-22دانش

نکاتی کاربردی درباره آزمون دکتری


نکته قابل تامل در انتخاب رشته مجاز شدگان آنجایی است که اگر داوطلبان به نکات مهمی که در این دفترچه وجود دارد توجه کنند، قطعا سراغ موسسات انتخاب رشته نخواهند رفت.

- زمانی انتخاب رشته قبول شدگان کنکور سراسری از حساسیت بالایی برخوردار بود.

این حساسیت در حدی بود که موضوعاتی تحت عنوان مافیا ی انتخاب رشته فضایی خاص را برای خانواده ها درست می کرد.

حالا موضوع انتخاب رشته به مقطع دکتری رسیده و با آغاز ثبت نام مجازشدگان ورودی دوره دکتری Ph.

D (نیمه متمرکز) سال 97 این مساله شاید دیده شود، اما نکته قابل تامل در انتخاب رشته مجاز شدگان آنجایی است که اگر داوطلبان به نکات مهمی که در این دفترچه وجود دارد توجه کنند، قطعا سراغ موسسات انتخاب رشته نخواهند رفت.

در ادامه سعی داریم به مهم ترین نکات این دفترچه اشاره کنیم.

زمان ثبت نام براساس تقویم زمان بندی سازمان سنجش، آن دسته از داوطلبانی که بر اساس مندرجات کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی شده اند، باید از روز دوشنبه سوم اردیبهشت تا روز شنبه هشتم اردیبهشت 97 نسبت به ثبت کدرشته محل های انتخابی خود (حداکثر 50 کدرشته محل درصورت وجود) با توجه به رشته امتحانی که در آن آزمون داده اند، در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش اقدام کنند.

داوطلبان باید ابتدا نسبت به مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی و اطلاعیه های مرتبط با آن اقدام کنند و سپس کدرشته محل های مورد علاقه خود را از کدرشته محل های مربوط به رشته امتحانی انتخاب و اولویت ها را به ترتیب علاقه، مرتب کرده و پس از آن نسبت به ثبت انتخاب های خود اقدام کنند.

روش گزینش براساس قانون سنجش و پذیرش، گزینش در مقطع دکتری ناپیوسته، برحسب هریک از شیوه های آموزشی - پژوهشی و پژوهش محور خواهد بود.

شرط شرکت در مراحل مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی درج کدرشته محل توسط داوطلبان در فرم انتخاب رشته اینترنتی و کسب حدنصاب کدرشته محل مورد تقاضا است.

به عبارت دیگر، اگر داوطلبی حدنصاب کدرشته محلی را کسب کرده، ولی در زمان مقرر اقدام به انتخاب رشته و درج آن کدرشته محل در فرم انتخاب رشته اینترنتی نکرده باشد، امکان شرکت در مراحل مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی برای وی میسر نخواهد بود.

گزینش نهایی در هر یک از کدرشته محل های آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 1397 از بین داوطلبانی که واجد شرایط ذیل باشند: 1- براساس اعلام نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته شده باشند، 2- نسبت به انتخاب کدرشته محل های تحصیلی در زمان مقرر اقدام کنند، 3- حدنصاب نمره علمی لازم را در کدرشته محل های انتخابی دارا بوده و برای مرحله دوم (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور معرفی شده باشند.

4- در مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) در یک یا چند دانشگاه شرکت کنند، 5- پذیرش نهایی در هر کدرشته محل مطابق ظرفیت در هر یک از سهمیه های مصوب و پس از تایید صلاحیت های عمومی انجام می شود، 6- حدنصاب نمره مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) را که توسط دانشگاه مربوطه تعیین می شود، دارا باشند.

شاخص نمره پذیرش نهایی داوطلبان به این صورت است که برای رشته هایی که شیوه پذیرش آن ها آموزشی - پژوهشی است، براساس نمره کل حاصل از 50 درصد نمره علمی (آزمون کتبی متمرکز) و 50 درصد نمره مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) است.

همچنین برای رشته هایی که شیوه پذیرش آن ها پژوهش محور باشد، براساس 30 درصد نمره آزمون علمی و 70 درصد مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) پذیرش خواهد بود.

زنگ خطر در درج معدل معدل های مندرج در این کارنامه، براساس معدل های اعلام شده توسط داوطلب در تقاضانامه اینترنتی یا اصلاحات مورد درخواست داوطلب بعد از ثبت نام، به شرح ذیل در این کارنامه درج شده و لازم است داوطلبان هنگام شرکت در مرحله مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی و همچنین در صورت قبولی، اصل مدرکی را که نشانگر این معدل باشد، به همراه سایر مدارک ثبت نامی، به دانشگاه یا موسسه محل قبولی خود ارائه کنند.

بدیهی است در غیر این صورت مطابق ضوابط و مقررات قانونی اقدام خواهد شد.

گفتنی است برای دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی ارشد که حداکثر تا پایان شهریور سال جاری فارغ التحصیل خواهند شد، میانگین واحد های گذراند ه شده اعلامی آنان تا پایان بهمن ماه سال 96 درج شده است.

نکاتی راجع به مرحله دوم آزمون دانشگاه ها و موسسات مجری دوره های دکتری چگونگی تشکیل پرونده متقاضیان، زمان و مکان برگزاری آزمون، نحوه مصاحبه علمی یا برگزاری آزمون تخصصی را از طریق پایگاه اطلاع رسانی خود و این سازمان به داوطلبان اعلام خواهند کرد.

همچنین در صورت نیاز و تشخیص موسسه مبنی بر برگزاری آزمون تخصصی، مواد آزمون و ضرایب امتحانی از طریق پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه یا موسسه به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) در موسسه برای هر داوطلب صرفا یک بار انجام می شود و عدم مراجعه داوطلبان در مرحله دوم آزمون، به منزله انصراف آنان تلقی شده و برگزاری مجدد امکان پذیر نخواهد بود.

چند نکته درگوشی 1- نظر به اینکه تغییر رشته، تغییر گرایش و انتقال دانشجویان در مقطع دکتری امکان پذیر نبوده، لذا به داوطلبان تاکید می شود در خصوص مراجعه به دانشگاه ها برای درخواست پذیرش و انجام مرحله مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی، دقت لازم را داشته باشند.

2- آن دسته از داوطلبانی که براساس حدنصاب تعیین شده دانشگاه ها و موسسات حداقل در یک یا چند کدرشته محل حدنصاب لازم را دارا بوده و تمایل به شرکت در مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) دانشگاه های ذی ربط را دارند، لازم است از طریق سایت سازمان از تاریخ هفتم الی شانزدهم خرداد برای انجام بررسی صلاحیت های عمومی، نسبت به واریز مبلغ 35 هزار تومان در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند.

بدیهی است داوطلبانی که در این خصوص اقدام نکنند، از مراحل گزینش نهایی حذف خواهند شد، 3- مطابق ضوابط، پذیرفته شدگان نهایی دوره روزانه آزمون ورودی دوره دکتری سال 1396 (اعم از پذیرش شهریور یا مرحله تکمیل ظرفیت)، حتی در صورت عدم ثبت نام یا انصراف قطعی از رشته قبولی، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری سال 1397 به منظور انتخاب رشته های تحصیلی دوره روزانه نبوده اند.

4- دانشجویان اخراجی، انصرافی و ترک تحصیل تا پایان خدمت دوره ضرورت مجاز به شرکت در آزمون و تحصیل در دانشگاه نیستند.

سقف سنوات تحصیلی دوره دکتری، حداکثر پنج سال است و دانشجویانی که طی این مدت موفق به اتمام تحصیل نشوند، شرایط ادامه تحصیل را از دست خواهند داد.

5- دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره دکتری مجاز به شرکت در آزمون مجدد نیستند و دانشجویان مرد در صورت انصراف از تحصیل در دانشگاه، چهار ماه فرصت دارند برای رسیدگی به وضعیت مشمولیت، خود را به وظیفه عمومی معرفی کنند.

6- سربازان در حال انجام خدمت، مجاز به تحصیل همزمان با انجام خدمت دوره ضرورت نیستند و در صورت قبولی در دانشگاه و نداشتن غیبت، برای برخورداری از معافیت تحصیلی، از خدمت ترخیص خواهند شد.

7- از کلیه پذیرفته شدگان نهایی کدرشته محل های دوره های غیر روزانه شامل: دوره های نوبت دوم، پردیس خودگردان و مشترک در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی، شهریه اخذ خواهد شد.

داوطلبان جهت اطلاع از میزان شهریه دوره های مختلف به پایگاه های اطلاع رسانی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مورد نظر مراجعه کنند.

سهمیه ها 1- براساس دستورالعمل منتشرشده در این دفترچه، 25 درصد ظرفیت هر کدرشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر، آزادگان و همسر و فرزندان آنها، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان و رزمندگان اختصاص دارد.

2- پنج درصد ظرفیت هر کدرشته محل نیز به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد.

ذکر این نکته مهم است که طبق تبصره بند الف.

ماده 90 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، در صورتی که سهمیه 25 درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه فوق تکمیل نشود، باقی مانده آن، ابتدا به مشمولان سهمیه پنج درصدی ایثارگران که شرایط و حدنصاب لازم را داشته باشند، تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند، باقی مانده آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می یابد.

متقاضیان دانشگاه آزاد اسلامی علاقه مندان به انتخاب کد رشته دانشگاه آزاد اسلامی باید براساس ضوابط و شرایط اعلام شده توسط این دانشگاه که اعلام می شود، به انتخاب رشته خود بپردازند.

امیررضا شاهانی، رییس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در گفت وگویی با فرهیختگان جزییات کامل ثبت نام متقاضیان دانشگاه آزاد اسلامی را این گونه شرح می دهد: بعد از اینکه نتایج آزمون کتبی از سوی سازمان سنجش اعلام شد، پذیرفته شدگان باید در سایت دانشگاه آزاد اسلامی ثبت نام کرده و بعد از آن ما از دانشجویان برای مصاحبه دعوت خواهیم کرد.

بعد از انجام مصاحبه، ما نمره مصاحبه دانشجو را با نمره اعلام شده از سوی سازمان سنجش پردازش خواهیم کرد و نتیجه نهایی را اعلام می کنیم.

50 درصد نمره مربوط به آزمون کتبی است که از سوی سازمان سنجش برگزار می شود و 50 درصد دیگر مربوط به مصاحبه دکتری است که از سوی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار خواهد شد.

البته مصاحبه امسال با سال های گذشته تفاوت دارد، چراکه دیگر به صورت متمرکز در تهران یا استانی برگزار نمی شود و قرار است از دانشجویان در 10 منطقه آمایشی مصاحبه دکتری انجام شود.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری دانشجو، تاریخ انتشار: 1اردیبهشت1397 ، کدخبر: 679559: www.

snn.

ir
کلید واژه ها: انتخاب رشته - انتخاب - رشته - رشته های تحصیلی - دکتری - دفترچه راهنمای انتخاب رشته - دفترچه - آزمون نیمه متمرکز دکتری - سازمان سنجش - مجاز - پایگاه اطلاع رسانی - گزینش - آزمون - انتخابی - ثبت نام - حساسیت - علمی - مصاحبه - کنکور سراسری - اعلام نتایج - اطلاع رسانی - آزمون دکتری - اطلاع - شنبه - کارنامه - کاربردی - خانواده - مطالعه - دوشنبه - رسانی

آخرین اخبار سرویس:
«خودکشی» نافرجام 2 خواهر دانشجو

خودکشی نافرجام 2 خواهر دانشجو در کرمانشاه

«خودکشی» نافرجام 2 خواهر دانشجو

«خودکشی» نافرجام دو خواهر دانشجو

امشب آخرین مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ناپیوسته

نشست دانشجویان دانشگاه آزاد مهاباد به مناسبت سالروز آزاد سازی خرمشهر

اپلیکیشن معنی یاب گریه کودکان ساخته شد

دانشجویان زمانی می توانند موفق شوند که در تمامی ابعاد، خود را پرورش دهند

فلسفه وجودی ماه مبارک رمضان یک ماه تمرین کردن ترک گناه است

خبرنگاران برگزیده خبرگزاری دانشجو در دانشگاه شریف تجلیل شدند

اختراعات پژوهشگران دانشگاه سمنان تاییدیه علمی گرفتند

6 اختراع محققان دانشگاه سمنان تأییدیه علمی گرفت

زاهدان نخستین بار، میزبان رقابت های ووشو دانشجویان کشور شد

پیگیری تامین اعتبار مالی برای تجهیز آزمایشگاه دانشگاه ها

وضعیت هرم هیات علمی در خوزستان مطلوب نیست/آموزش عالی مسئول اشتغالزایی نیست

پذیرش دانشجو در پردیس خودگردان دانشگاه صنعتی شریف متوقف شد

خرمشهر را خدا آزاد کرد

خوابگاه های دانشگاه قم از نوع درجه 5 است/ اختصاص یارانه 150 هزار تومانی به دانشجویان خوابگاهی دانشگاه قم!

آموزش عالی در خوزستان متناسب با ظرفیت های استان رشد پیدا نکرده است

تعیین اولویت های اعطای تسهیلات صندوق توسعه ملی

مناسب ترین ورزش در ماه رمضان چیست؟

مهلت انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد تا 4 خرداد تمدید شد

آیین نیکانه بنیاد حامیان دانشگاه تهران برگزار شد

وزیر علوم: زیباکلام هنوز بازنشسته نشده/ اسم زیباکلام در لیست واجدین شرایط بازنشستگی وجود دارد

آیین نامه جدید آموزشی دانشگاه ها ابلاغ شد

رییس دانشگاه تربیت مدرس در سمت خود ابقا شد

امکان تغییر مسیر راه برای خودروهای خودران

مسابقات قوی ترین مردان دانشجوی دانشگاه های ایرانشهر برگزار شد

 مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه سمنان معرفی شد

هدف ایجاد محیطی آرام و آزاد در دانشگاه شریف است

توقف پذیرش در پردیس خودگردان دانشگاه شریف

تولید پلی اتیلن با استفاده از دی اکسید کربن موجود در اتمسفر

خودسازی جوانان خوزستانی در ماه ،میهمانی خدا

آیین نامه سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی کند

طرح مدیریت منطقه ای آموزش عالی در دست تدوین است

محبوب ترین اسامی ایرانی کدامند؟ +جدول

استفاده آسان تر از پروتز دست با فناوری جدید

برگزاری نشست معاونین اموزشی دانشگاه های منطقه ده کشور در اهواز

طرح مدیریت منطقه ای آموزش عالی در دست تدوین است

ضرورت شفاف سازی معافیت های مالیاتی در مناطق آزاد

بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاه ها فاقد مهارت هستند

انتصاب رییس شبکه دانشگاه های مجازی کشورهای اسلامی

گرامیداشت سالروز فتح خرمشهر در دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد

بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاه ها فاقد مهارت هستند

امکان تغییر مسیر را برای خودروهای خودران

دانشجویان کرمانشاهی برای روشنگری مردم در مورد مصوبه FATF به مساجد می روند/ توزیع بیش از 2000 بروشور

20 اسامی که ایرانی ها بیشتر می پسندند

دانشگاه بوعلی سینا در بین دانشگاه های برتر جهان

دانشگاه خاتم الانبیاء بهبهان از دانشجویان سنواتی شهریه ثابت دریافت نمی کند

بیانیه دانشگاه پیام نور مهاباد بمناسبت سالروز فتح خرمشهر

تغییر مسیر خودروهای خودران با الگوریتم دانشگاه ام .آی .تی

چند انتصاب جدید در دانشگاه خوارزمی

امکان بیمه تامین اجتماعی دانشجویان فراهم است

نشست «درآمدی بر آینده‎اندیشی قرآنی» برگزار می‎شود

رییس جدید دانشگاه پیام نور مرکز کابل منصوب شد

«کریم نجفی» رییس شبکه دانشگاه های مجازی کشور های اسلامی شد

پیگیرهای شورای صنفی نتیجه داد/ اخذ مجدد دروس سنوات دانشجویان دانشگاه قم از سوی هیات امنا صادر شد

دریافت هزینه های نجومی از پذیرفته شدگان مصاحبه دکتری

حمایت سازمان زمین شناسی از پایان نامه های دوره های ارشد و دکتری

اخذ مجدد دروس سنوات دانشجویان دانشگاه قم از سوی هیات امنا صادر شد

وزارت علوم مخالف تعطیلات زمستانی دانشگاه هاست

دانشگاه شریف پروژه ساخت ماهواره ندارد / تخصیص 650 میلیون تومان از بودجه ستاد اقتصاد مقاومتی به دانشگاه

اجرای طرح «رمضان، بهار قرآن» در دانشگاه آزاد قزوین

27 هزار دانشجو در دانشگاه آزاد خوی تاکنون فارغ التحصیل شدند

فیزیکدان فنلاندی برنده نوبل فناوری شد

اجرای طرح «رمضان، بهار قرآن» در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین

برگزاری 600 برنامه فرهنگی – سیاسی در دانشگاه شریف/ بهره برداری از مجموعه های آمفی تئاتر اواخر تابستان

معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد منصوب شد

موافقت با کلیات طرح تبدیل وضعیت استخدامی مدرسان دانشگاه فرهنگیان به هیات علمی

بسته ویژه ماه رمضان به دانشجویان خوابگاهی علوم پزشکی مشهد تحویل داده می شود

ورود 9350 معلم جدید به مدارس از اول مهر

20 تا 25 درصد دانشجویان شریف سیگار مصرف می کنند/ مسئله بزرگ آسیب اجتماعی در دانشگاه نداریم

ساخت شبکه عصبی مینیاتوری در محیط آزمایشگاهی

آیین نامه سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی کند

آغاز ویرایش و ادامه انتخاب رشته داوطلبان دکتری

موافقت دانشگاه فرهنگیان با تبدیل وضعیت مدرسان به هیات علمی

موحدی مطرح کرد توضیحات دانشگاه شریف پیرامون ماهواره شریف ست

کانون قرآن و عترت دانشگاه علامه میزبان ایتام در ماه رمضان خواهد بود

اعلام فراخوان چهارمین دوره جایزه دهخدا

آغاز ویرایش رشته محل های دکتری دانشگاه آزاد از ساعت 24 امشب

تلاش دانشگاه فرهنگیان برای تکمیل ظرفیت خالی / 11 مکاتبه برای جذب 25 هزار دانشجو معلم

باید الزامات تکنولوژی را بپذیریم

ویرایش رشته محل های انتخابی داوطلبان دکتری 97 دانشگاه آزاد

رایزنی برای اخذ مجوز استخدام 25 هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان

امروز؛ آغاز ویرایش و ادامه انتخاب رشته دکتری 97 دانشگاه آزاد

10 هزار دانشجو در دانشگاه بین المللی قزوین تحصیل می کنند/ اسکان 340 دانشجو در خوابگاه های خودگران

کمبود شدید هیئت علمی در پردیس شهید ایزدپناه یاسوج

کارگاه آموزشی روش تحقیق در کیش

پیام های قرآن را به قلب ها برسانید

سازمان فضایی چین با فناوری نانو در حال ساخت بادبان خورشیدی است

رییس دانشگاه فرهنگیان خبر داد 11 نامه نگاری برای جذب 25 هزار دانشجومعلم در دانشگاه فرهنگیان/ برنامه ای برای تجمیع پردیس ها نداریم

دانشجویان هزینه مازاد سنوات تحصیلی را پرداخت کنند/تمرکز زدایی از مهم ترین سیاست های وزارت علوم

نشست تخصصی «اقتصاد مواد مخدر و هزینه های آن در ایران» در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود

آغاز ویرایش و ادامه انتخاب رشته داوطلبان دکتری سال 97 دانشگاه آزاد از امروز

روابط عمومی های دانشگاه آزاد استان اردبیل به کارکرد اصلی و حرفه ای خود برگردند

دوم خرداد آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون دکتری سال 97 دانشگاه آزاد

برنامه ریزی برای اردوی جهادی دانشجویی در گرمسار و آرادان

رسوایی در دانشگاه کالیفرنیا به دنبال سوء استفاده جنسی از دانشجویان

اجرای سیستم ارزشیابی و پایش در دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران

دانشگاه های فاقد استاندارد ناچار به کناره گیری از چرخه آموزش عالی هستند

نکاتی کاربردی درباره آزمون دکتری

نکاتی کاربردی درباره آزمون دکتری