مطالب مرتبط:
برگزاری جشن تکلیف 1200 دانش آموزدخترشیعه و اهل سنت تربت جام
حضرت زین العابدین احیا کننده نام اهل بیت
تصاویر/ حال و هوای حرم کریمه اهل بیت(ع) در شب میلاد امام زین العابدین(ع)
الحیاه: اهل تسنن در عراق ترجیح می دهند ریاست پارلمان را در دست داشته باشند
پایان یک سنت 40 ساله/ انتخاب بانوی اول در کره شمالی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 اردیبهشت 1397 ساعت 02:162018-04-22سياسي

شهیدی که علمای اهل سنت را به مبارزه علیه شاه ترغیب می کرد


- گروه حماسه و جهاد دفاع پرس": روحانیت نقش بی بدیلی در تاریخ انقلاب و دفاع مقدس داشت.

یکی از روحانیونی که با فعالیت هایش مردم روستا های دور افتاده از شهر را با فسادگری رژیم پهلوی و آرمان های امام راحل آشنا کرد، شهید حجت الاسلام مهدی شاه آبادی بود.

وی حیات خود را صرف تبلیغ انقلاب و افشای فساد های رژیم پهلوی کرد.

به مناسبت سالروز شهادت شهید حجت الاسلام مهدی شاه آبادی مروری بر زندگی پر فراز و نشیب وی داشتیم که در ادامه می خوانید: ولادت و تحصیلات شهید حجت الاسلام مهدی شاه آبادی در سال 1309 شمسی، از صلب پدری مجاهد و عارف یعنی مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ محمدعلی شاه آبادی به دنیا آمد.

بیش از چهار سال نداشت که به همراه والد ماجد خود از شهر مقدس قم به تهران مهاجرت کرد.

وی در ابتدا به مکتب خانه امامزاده یحیی رفت و به فراگیری مقدمات قرآن پرداخت.

در شش سالگی به مدرسه توفیق رفت و دروس ابتدایی را تحصیل کرد و دیگر مقدمات ادبیات عرب را نزد والد محترمش فرا گرفت.

مهدی شاه آبادی در سن 14 سالگی به منظور کسب علوم قدیمه به مدرسه مروی رفت و دروس طلبگی را فراگرفت و تا آن جا پیش رفت که در سن 18 سالگی ملبس به لباس روحانیت شد.

در حالی که مدارج علمی را یکی پس از دیگری طی می کرد با ضایعه تاسف بار رحلت پدر روبه رو شد.

2 سال بعد به جهت ادامه تحصیل علوم اسلامی به قم بازگشت.

وی در سال 1331 به منظور گذرانیدن دوره متوسطه، به تهران هجرت کرد و در اثر هوش و استعداد سرشاری که از خود بروز داد موفق شد دوره دبیرستان را در طول 14 ماه به پایان رساند و این نشانی بارز از سعی و کوشش وی در کسب تحصیل علوم مختلف است.

شهید شاه آبادی خود از آن دوران چنین یاد کرده است: در طی چند سال متمادی در ایام تحصیل اتفاق نیافتاد که در شبانه روز بیش از چهار ساعت بخوابم، حتی پنج دقیقه هم بیش تر نمی شد.

شهید شاه آبادی بعد از بازگشت مجدد به قم، بار دیگر به تحصیل علوم اسلامی و فقهی پرداخت.

در سال 1336 با یکی از نوادگان مرحوم آیت الله میرزای شیرازی بزرگ ازدواج کرد که حاصل آن هفت فرزند است.

مبارزات از آن جا که شهید مهدی شاه آبادی مبارزه برای تحقق احکام اسلام و حمایت از حرکت روحانیت در مقابل حکومت خودکامه پهلوی را تکلیف خود می دانست، لذا با شروع مبارزات مرحوم آیت الله کاشانی، پا به میدان مبارزه نهاد.

وی پس از کودتای ننگین 28 مرداد 32 برای اولین بار دستگیر و زندانی شد.

مبارزات شهید شاه آبادی از زمانی به اوج رسید که حرکت و قیام اسلام خواهانه حضرت امام خمینی (ره) علیه نظام فاسد شاهی آغاز شد.

در این دوران شهید شاه آبادی به همراه دیگر یاران هم رزمش به فعالیت های متعددی پرداخت تا اهداف نهضت اسلامی امام امت تحقق یابد.

وی در جهت هماهنگی لازم بین حضرات مراجع عظام و حضرت امام (ره) به صورت فعالانه عمل کرد و عموماً اعلامیه های حضرت امام را توسط دوستان خود به شهرستان ها می فرستاد.

بعد از وفات مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، با مسافرت به روستا های دور دست، آرمان های امام راحل را به مردم معرفی می کرد.

همسر این شهید بزرگوار در این خصوص روایت کرده است: بچه ها را برمی داشتیم و به دنبال آقا به روستا ها می رفتیم.

وی جاهایی را انتخاب می کرد که سختی بیش تر و نیاز شدیدتری داشته باشد و از نظر شرایط زندگی مشکل تر باشد.

با توجه به تبلیغات ضد روحانی رژیم، در ورودمان به بعضی از روستا ها ابتدا با عدم استقبال روستاییان مواجه می شدیم.

گاهی می شد که در اثر تبلیغات سوء رژیم علیه روحانیت، بعضی افراد روستا با ما مخالفت می کردند که حتی از فروش نان به ما ابا داشتند، لذا وی همراه خودش به روستا، نان خشک و پنیر می برد.

همسرم در جذب مردم سماجت به خرج می داد تا مردم را آگاه سازند.

رفتار روستاییان در روز های آخر اقامت ما با روز های ورودمان تفاوتی توصیف ناپذیر داشت، مردم با اصرار و التماس از خروج آقا جلوگیری می کردند.

شهید حجت الاسلام شاه آبادی در سال 1350 به تهران بازگشت و این هنگام که مصادف با رحلت امام جماعت مسجد روستای رستم آباد در اطراف شمیران بود؛ لذا به دعوت معتمدین و جوانان مبارز محل، امامت مسجد رستم آباد را قبول و آن جا را به کانون مبارزه علیه رژیم شاه تبدیل کرد.

دستگیری، زندان و تبعید با گسترش مبارزات شهید شاه آبادی، دستگاه اطلاعات و امنیت کشور مبارزات وی را تحت کنترل گرفت و بدین منظور بار ها به منزل وی حمله ور شد.

شهید شاه آبادی طی سال های 52 تا 57 جمعاً پنج بار به زندان رژیم افتاد و مورد شکنجه های وحشیانه دژخیمان ساواک قرار گرفت و هر بار مقاوم تر از همیشه در مقابل شکنجه گران ایستادگی کرد.

وی در برابر سووالات بازجویان فریاد می زد و می گفت: اگر من اعلامیه های امام را نخوانم، پس چه کسی بخواند؟ او با سماجت غیرقابل توصیفی بر ادامه مبارزات خود پامی فشرد تا آن جا که رژیم را به ستوه آورده و دستور تبعید او صادر شد.

در سندی که از ساواک به دست آمده است، شخصیت مبارز و مقاوم شهید شاه آبادی به وضوح هویدا گشته و عجز رژیم از مبارزات آن شهید عزیز نمایان می شود.

متن سند یاد شده چنین است: به: وزارت کشور از: ساواک درباره مهدی شاه آبادی فرزند محمدعلی نامبرده بالا یکی از وعاظ افراطی و اخلال گر است که تحریکات و اقداماتی در زمینه ضدیت مردم با یکدیگر معمول داشته و فعالیت هایی در جهت خلاف مصالح مملکتی و اخلال در نظم عمومی انجام و رویه نامطلوب و نادرست خود را همچنان دنبال می کند.

به نحوی که وجود یاد شده در منطقه تهران موجبات بر هم خوردن نظم و آرامش عمومی را فراهم می سازد.

با ارسال خلاصه ای از سوابق او به پیوست خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به تشکیل کمیسیون امنیت اجتماعی و طرح موضوع و سوابق یاد شده نسبت به طرد وی اقدام قانونی به عمل آورده و از نتیجه این سازمان را آگاه سازند.

رییس سازمان اطلاعات و امنیت کشور ارتشبد نصیری از طرف مدیرکل اداره سوم.

ثابتی در ذیل این سند دستوری مبنی بر تبعید شهید شاه آبادی به بانه نوشته شده است: خواهشمند است دستور فرمایید ضمن شرکت در کمیسیون مزبور ترتیبی داده شود که فرد مورد بحث به حداکثر مدت (سه سال) به اقامت اجباری به شهر بانه استان کردستان محکوم و از نتیجه این اداره کل را آگاه سازند.

شهید شاه آبادی در طول تبعید خود مرتباً به منزل علمای اهل سنت می رفت و آنان را به مبارزه و مخالفت با نظام فاسد شاه ترغیب می کرد.

وی چند مرتبه از محل تبعید خود خارج شد و با هم سنگران خود که در شهر های اطراف در تبعید بودند، تجدید میثاق می کرد.

مجموعه فعالیت های آن شهید باعث شد رژیم به ستوه آمده و پس از شش ماه، حکم تبعید وی لغو شود.

شهید شاه آبادی با روحیه ای مقاوم در برابر مأموران شاه ایستادگی کرد.

وی به ماموران می گفت: باید تمامی اعلامیه ها و کتاب ها و نوارهایی را که از منزل دزدیده اید، برگردانید.

ادامه مبارزه تا پیروزی انقلاب شهید شاه آبادی از سال 56 به بعد در خط مشی مبارزاتی خویش تغییر محسوسی داد و از آن به بعد جز در مواردی که ضرورت ایجاب می کرد فعالیت مخفی می کرد و همواره به طور علنی علیه رژیم به مبارزه پرداخت، به طوری که در کلیه محافل علیه شاه سخن گفته و در ملاء عام به تکثیر و توزیع اعلامیه ها و نوار های امام امت ادامه می داد.

وی سعی داشت با روشی جدید مبارزه علیه رژیم را به بطن توده ها بکشاند به طور مثال جهت ارائه اعلامیه ها به مزاح می گفت: اعلامیه داریم، ولی پانصد تا کمتر نه! و یا اعلامیه می دهیم، ولی جلو همه، وسط محله .

مبارزات شهید شاه آبادی تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت، وی به همراه شهیدان آیت الله مطهری و آیت الله بهشتی و یاران صدیق امام نقش بسزایی در پیروزی انقلاب به عهده داشت.

مسوولیت های ایشان بعد از پیروزی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شهید شاه آبادی همچون سابق به فعالیت های خویش ادامه داد.

وی سمت های مختلف همچون عضویت در شورای مرکزی کمیته های انقلاب اسلامی، عضویت در شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران، دبیری جامعه روحانیت مبارز شمیرانات، نمایندگی جامعه روحانیت مبارز در ائتلاف بزرگ به منظور انتخاب کاندیدا های نمایندگی مجلس شورای اسلامی در دور اول و نمایندگی مردم تهران در این دوره با اکتساب قریب 700 هزار رأی، نمایندگی امام در هیات بررسی عملکرد بنیاد مستضعفان و نمایندگی دوره دوم مجلس شورای اسلامی بود که با قریب یک میلیون و دویست هزار رای موفق شد به مجلس دوره دوم راه یابد، انجام وظیفه کرد.

سرانجام وی اولین شهید از دومین دوره مجلس شورای اسلامی شد.

شهید شاه آبادی علاقه خاصی به رزمندگان کفر ستیز جبهه های حق علیه باطل داشت و در هر فرصتی به دیدار آنان می رفت و حضور خود را در صحنه های نبرد حفظ می کرد.

در آخرین سفر خود به جبهه که منتهی به شهادت وی شد، به رزمندگان اسلام گفته است: اگر رزمندگان سر ناقابل ما را می خواهند من تقدیمشان می کنم و این سر در مقابل آن ها ارزشی ندارد.

و نیز در آخرین سخنرانی اش در لشکر 25 کربلا درباره شهادت چنین گفته است: اگر شهادت می تواند نظام توحیدی مان را حفظ کند، اگر شهادت می تواند دشمن را ذلیل کند، اگر شهادت می تواند تفکر و بینش اسلامی مان را به دنیا اعلام کند، ما آماده این شهادتیم.

حجت الاسلام مهدی شاه آبادی در غروب پنج شنبه ششم اردیبهشت 1363، بر اثر اصابت ترکش گلوله توپ ارتش متجاوز صدام به شهادت رسید.

انتهای پیام/ 131
کلید واژه ها: شهید - اسلام - تحصیل - آیت الله - روحانیت - مهدی - مبارزه - علوم - سالگی - حضرت امام خمینی - اسلامی - امام - لباس روحانیت - سالروز شهادت - محمدعلی شاه - ادامه تحصیل - همراه - مدرسه - تهران - امام خمینی - دفاع مقدس - فساد - مقدس - رژیم - تحصیلات - ابتدایی - اهل سنت - مهاجرت - زندانی - دستگیر

آخرین اخبار سرویس:
6 وزیر و 2 نماینده خواستار رفع فیلتر توییتر شدند

یحیی حاجی، دکتر محمد رضا رجب نژاد، دکتر حمید رضا خدامی ویشته، دکتر مهدی مصری، اسلام آقاپور، مهدی ‏سالاری، جعفر انیسی ‎ ‎بررسی مدیریت استرس بر سلامت عمومی و سبک زندگی دانشجویان

سخن امام علی(ع) درباره نرم خویی و ملایمت پرهیزکاران

چهار درس سیاست خارجی از نظر محسن رضایی

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | سه شنبه 1 خرداد 97

کسی که تا دیروز در مرکز جاسوسی بوده وزیر خارجه شده است/ شما چه کاره هستی که درباره ایران تصمیم می گیری؟

ابوالحسن غفاری رهیافتی به روش شناسی آقاعلی مدرس

حجت الاسلام غلامرضا حسنی امام جمعه سابق ارومیه درگذشت

سلفی نورانی خانم بازیگر بی حاشیه/عکس

سیدرضا مؤدب، میثم خبازیان بررسی فرهنگی - تاریخی کاربرد انجیل در قرآن

شیخ حسنی امام جمعه سابق ارومیه دارفانی را وداع گفت

اوقات شرعی یکم خرداد شیراز

اگر مردی به زن خود توهین کرد حبس نشود، هدیه بدهد!

نامه 6 وزیر و 2 نماینده به دادستان درباره رفع فیلتر توییتر

خوشبخت کسی است که از شب و روز ماه رمضان استفاده کند

"ساخت ایران" برچسبی برای حمایت از کارگر چینی!

دعای روز ششم ماه مبارک رمضان + فیلم

نامه نمایندگان مجلس به ایرانیان خارج از کشور

سید فرخ مصطفوی برآورد تاثیر علّی در علوم اجتماعی با استفاده از روش همتاسازی

دکتر محمدرضا نورمحمدی، اسلام آقاپور‎ ‎ نقش عدالت در سلامت روان جامعه از منظر آیات و روایات

نعمتی: اروپا مانند آمریکا قابل اعتماد نیست

سیمین افشار، صمد عدلی پور، سیداحمد میرمحمدتبار تحلیل رابطه رسانه های تحت نظارت و بدون نظارت با مدیریت بدن در بین زنان

نصرت نیل ساز، صدیقه ملک لو جریان شناسی تفاسیر فریقین نسبت به آیه 124 سوره بقره در مساله امامت

مهدی کریمی تبیین حکمی از نصوص دینی در خداشناسی حکیم طهران

استایل جدید "نفیسه روشن" /عکس

روسیه: به رسمیت نشناختن نتیجه انتخابات ونزوئلا خطرناک است

طرح تربیت "پرستار بیمارستانی" لغو نمی شود

5خرداد زمان آغاز نام نویسی امتحانات حوزه علمیه

آقایان متاهل به این افطاری ها نروند!/ عکس

بعیدی نژاد: ایران سیاست جدید آمریکا درباره برجام را مردود می داند

آغاز عملیات نصب تجهیزات آمونیاک پتروشیمی مسجدسلیمان

اهمیت توسل و دعا در ماه مبارک رمضان در کلام بهجت عارفان

شرایط دشوار برای روزه داران روهینگیا

ارجاع سوال از رییس جمهور به هیئت رییسه

ضرغام فتحی، محمدامین کنعانی، حسن چاوشیان تحلیل رفتارهای زیست محیطی با تأکید برسبک زندگی

عبادت جالب دختران هندی

موجود دریایی ترسناک در مکزیک

اعضای جدید هیئت رییسه اتاق اصناف تهران مشخص شدند

ورود کمیسیون اصل 90 مجلس به موضوع "دوتابعیتی ها"

ماه رمضان فرصت عفو و بخشش و تولد مجدد در حوزه معنویت است

چه کسانی شرکای کارنامه شکست روحانی محسوب خواهند شد؟ /خبر خوب تعطیلی کهریزک و انتظار از قوه قضاییه/سناریو های غیبت چهار هفته ای بن سلمان

زندگینامه سیدحسن مسقطی از عالمان دینی

مرتضی پویان واکاوی برهان صدیقین آقاعلی حکیم و تحقیق و بررسی آن

خودروسازان اروپایی 5 تضمین عملی بدهند تا بدعهدی پژو تکرار نشود

عکس دیده نشده از "ماهور الوند"

هدف دشمن نا امیدی مردم است

سعید اوحدی در گفت وگوی تفصیلی با فارس: استکبار می خواهد 40 سالگی انقلاب را سال مشکلات نشان دهد/ 7 درصد بودجه ما صرف فرهنگ می شود

خوراندن گوشت خوک و مشروبات الکلی به زندانیان مسلمان در چین

جشن تولد «بهنوش بختیاری» در استکهلم سوئد

نگاهی به مشکلات جدی نمایشگاه کتاب

تصاویر/ مراسم روز جهانی زنبور عسل

برجام مرده است و اروپایی ها مشغول مرده خوری هستند/ FATF با وجود برجام لازم به امضا نبود

خودروسازان اروپایی 5 تضمین عملی بدهند تا بدعهدی پژو تکرار نشود

اعضای جدید هیئت رییسه اتاق اصناف تهران مشخص شدند

فقط یه «الله اکبر» احتیاج بود تا دشمن فرار کنه

"معاون اول رییس جمهوری افغانستان" به زودی به کابل باز می گردد

دانلود آهنگ جدید پویا بیاتی بنام نازک دل حساس

مراسم بزرگداشت پیوند اعضاء (جشن نفس)

رمزگشایی از رتبه پایین ایران در شاخص های جهانی کسب و کار/ راهکارهای اصلاحی بررسی می شود

نشانه های پرهیزکاران در کلام امام علی(ع)

قاچاق انسان در انگلیس در مقیاس صنعتی با هدف فحشا

عمار حکیم: دور هیچ کاندیدایی خط قرمز نمی کشیم

اولین واکنش به شایعه تصادف علی دایی

اختلاس کلان و شبکه ای در شهرداری بوشهر

دبیر ستاد حقوق بشر: برجام مرده است و اروپایی ها مشغول مرده خوری هستند/ FATF با وجود برجام لازم به امضا نبود

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

عاشقی یکبار مصرف نیست!

ترفندهایی برای کنار آمدن با ترس از ازدواج

پاسخ تند ایران به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا

بانوی قمی با 9 فرزند و 30 سال تحصیل و اشتغال + عکس ها

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 1 خرداد 97

واشنگتن پدر داعش و القاعده است

رادار آتش یاب بشری + عکس

امام خمینی(س): عالِمی که تربیت و تزکیه نشده است خطرش از مغول بالاتر است

مردم عزادار ارومیه بی درنگ به منزل حجت الاسلام حسنی رفتند

آیت الله هاشمی: هیچ مصلحتی بالاتر از حفظ رأی مردم و جلب رضایت آنها برای دوام و پایداری کشور نیست

خدمتی که فیلترینگ تلگرام به تهاجم فرهنگی کرد! + کاریکاتور

مبارزه ما ادامه مبارزه با طرح صهیونیستی آمریکایی در فلسطین است

ای نهایت آرزوی مشتاقان/ شرح دعای روز ششم ماه مبارک رمضان

قارچ های سمی از نظر حمله بیولوژیکی بررسی می شود/ تشدید نظارت بر آمبولانس های خصوصی

از روزه داران گرامی تا ماهتون عسل

مردم عزادار ارومیه بی درنگ به منزل حجت الاسلام حسنی رفتند

حضور پرشور مردم در منزل مرحوم غلامرضا حسنی

حجت الاسلام غلامرضا حسنی در کنار امام خمینی(س) + تصویر

درخواست توییتری محمدرضا عارف از اعضای فراکسیون امید

آمار وزیرارتباطات یا نمودار معاون دادستان/ آیا گرایش مردم به تلگرام کم شده است؟

حجت الاسلام حسنی در اثر ایست قلبی درگذشت

ایجاد اشتغال مهمترین اولویت بازسازی نفت شهر است

حاکمیت هیچ گاه از سوی هنرمندان ضربه نخورده است

چه طور در ایام امتحانات زنده بمانیم؟

دلیل بی حوصلگی زنان بالای 50 سال و تمایل شوهرشان به ازدواج مجدد چیست؟

کتاب «ویژگی انسان سیاسی مطلوب در قرآن و نهج البلاغه» منتشر شد

مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟

کلّه ای که پر کاه باشد ظلم می کند، نه کلّه آدمیزاد

حجت الاسلام حسنی در اثر ایست قلبی درگذشت

ثواب افطاری دادن در ماه مبارک رمضان چیست؟

منتجب نیا از حزب اعتمادی ملی رفت؟

نابودی هواپیمایی بدون سرنشن در پایگاه حمیمیم

بخش دیگری از کتاب «الف لام خمینی» جملات عاشقانه امام (ره) برای همسرش/ «مصباح الهدایه» در تنگدستی عمیق نوشته شد

تفکیک جنسیتی به آمبولانس رسید ! + عکس

شهیدی که علمای اهل سنت را به مبارزه علیه شاه ترغیب می کرد

شهیدی که علمای اهل سنت را به مبارزه علیه شاه ترغیب می کرد