مطالب مرتبط:
فرابورس ایران و سازمان نوسازی مدارس کشور تفاهم نامه همکاری امضا کردند
تفاهم نامه اجرای خط گاز ایرانشهر - چابهار فردا امضا می شود
تفاهم نامه اجرای خط گاز ایرانشهر - چابهار فردا امضا می شود
آیت الله آملی لاریجانی: با همدلی و تفاهم قوا مشکلات حل می شود
مسخره ترین دلیل برای طلاق این زن و شوهر!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 اردیبهشت 1397 ساعت 01:322018-04-22سياسي

زن و شوهر در صورت نرسیدن به تفاهم چه باید بکنند؟


حوزه/ گاهی دیده می شود که میان زن و شوهر تفاهمی دیده نمی شود، هم مرد ناراضی است و هم زن رضایت ندارد.

در این صورت وظیفه طرفین آن است که اولاً از درگیری اجتناب نمایند و ثانیاً برخورد بزرگوارانه را برگزینند؛ - زیرا مطرح شدن اختلافات به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه ، داشتن خانواده ای قرآنی و مطابق با آموزه های دینی یکی از آرزوهای تمام مسلمانان و متدینین است که در چند شماره و فصل های گوناگون به برخی از راه های رسیدن به این موضوع خواهیم پرداخت که نوشتار ذیل، فصل چهارم آن خواهد بود.

فصل چهارم: تفاهم * تفاهم و اهمیت آن تفاهم مصدر باب تفاعل است و در دستور زبان عربی باب تفاعل بیانگر مفهومی طرفینی می باشد بنابراین تفاهم به معنای درک متقابل و به فهم مشترک رسیدن است.

دو نفر ممکن است در ابتدای امر دو نوع تفکر صد درصد متفاوت نسبت به یک موضوع داشته باشند؛ اما پس از شنیدن دلایل یکدیگر به تفاهم می رسند.

با این حال باید توجه داشت رسیدن به تفاهم صددرصد نه عملی است و نه رسیدن به آن ضروری بلکه رسیدن به تفاهمی نسبی کفایت می کند.

در زندگی خانوادگی هم چنین است، همسران در خانواده با بیان نوع رفتارها و با شیوه های عملی در بیشتر مسائل زندگی به فهم مشترک می رسند و در تفکر و اندیشه به مشترکات زیادی دست می یابند.

بعد از ورود فرزند به کانون خانواده تا سنین بلوغ آموزش ها یک سویه است و در ضمن این آموزش ها اگر پدر و مادر در نوع آن توافق داشته باشند، آرام آرام فرزندان به تفاهم با والدین می رسند و به تدریج مانند آنها می اندیشند بعد از سنین بلوغ که سن بازتاب و گاه تهاجم است کمی استقلال رأی در فرزندان پیدا می شود و ممکن است نوع تفکرات فرزندان با پدر و مادر متفاوت نماید.

در این میان هنر والدین آن است که این دو نوع تفکر را به هم نزدیک کنند و زمینه تفاهم را فراهم آورند.

گام اول در این زمینه را باید والدین بردارند و بپذیرند که فرزندان آنها با نوعی از ادراکات جدید مواجه شده اند و اصرار بر این که تمام آنچه را که ما می فهمیم درست است و شما هم باید آن را بفهمید.

معمولاً به نتیجه مطلوب نمی رسد درک موقعیت جدید فرزندان باعث می شود والدین بتوانند با فرزندان خود سازگار شوند.

بدین ترتیب بخشی از ادراکات، استدلالات و مبانی فکری و عملی به یکدیگر نزدیک خواهد شد.

از آن جا که مسؤولیت فرزندان رعایت حسن خلق و برخورد احترام آمیز والدین است.

آنها وظیفه دارند به اعتقادات و دیدگاههای والدین خود احترام بگذارند و در این راستا همسران باید بکوشند برای ایجاد تفاهم میان خود و فرزندانشان راهکارهایی جدی را پیش گیرند.

شاید بتوان از تفاهم به وجه مشترک تعبیر کرد.

گاهی دونفر در حدود هشتاد درصد فهم و تفکری یکسان دارند و در حدود بیست درصد هم اختلاف نظر وجود دارد؛ نمی توان گفت به خاطر این اختلاف اندک دو نفر با هم نمی توانند زندگی کنند.

هر انسانی دنیایی بزرگ را در خود نهفته است و این که دو نفر همانند هم باشند، شدنی نیست.

در زندگی خانوادگی توجه به این نکته ضروری است که اگر انتظارات همسران متعادل گردد به طور طبیعی تفاهمی نسبی بین همه اعضای خانواده به وجود می آید.

*آثار تفاهم الف: پدیدار شدن آرامش قرآن کریم بیان می دارد که کانون خانواده باید همراه با مودت و رحمت باشد.

چنان که بیان شد رحمت و مودت در زندگی مشترک هدیه ای الهی است و این مرد و زن خواهند بود که باید از آرامش موجود استفاده کند و برای رسیدن به تفاهم بکوشند، نه این که در جهت کدورت حرکت کنند؛ زیرا پیامد کدورتها، ناراحتی و درگیری است.

با وجود تفاوتهایی که میان مرد و زن وجود دارد آنچه م ربوط به زندگی آنهاست، وجوه مشترکی می نماید که هر دوی آنان می خواهند بر پایه این وجوه مشترک زندگی ای همراه با رفاه و آرامش داشته باشند و فرزندانشان را به خوبی تربیت کنند.

آنان برای رسیدن به این امر باید تلاش کنند.

و ملاکهایی را بپذیرند و اگر اختلاف نظری وجود دارد، حد متوسطی را تعیین کنند و هر دو نسبت به آن متعهد شوند.

در این صورت است که تفاهم رخ می نماید و درگیریها تا حدود زیادی کم خواهد شد.

بنابراین اولین ارمغان تفاهم آرامش است.

ب: موفقیت اعضای خانواده وقتی روح تفاهم در خانواده حاکم باشد همه اعضای خانواده می توانند به خوبی و در آرامش کامل با یکدیگر زندگی کنند و وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند و در کار خود به موفقیت های زیادی دست یابند.

در داستانها نقل است که تلاش و موفقیت کارگری فعال احساس رقابت را درمیان دیگران برمی انگیخت، روزی یکی از رقبای او به دیگران گفت: کاری می کنم که دست از این تلاش پرثمر بردارد.

وی اخباری دروغ را به خانم آن کارگر گفت و در نتیجه خانم او بنای بدرفتاری گذاشت.

روزهای بعد دیده شد که آن کارگر نمونه حتی به طور معمول هم نمی تواند کار کند چه رسد به تلاشی فوق العاده! تأثیر خانواده و فضای آن در روحیات افراد خانواده و بخصوص فرزندان امری انکار ناپذیر است تا آن جا که حتی در امور درسی آنان نیز اثر روشن دارد.

* راه های ایجاد تفاهم برای ایجاد تفاهم راههای بسیاری را ذکر کرده اند اما در چند راه همگان اتفاق نظر دارند: ـ دقت در انتخاب همسر ـ تقویت مودت و رحمت ـ انصاف دادن ـ توجه ساختارهای متفاوت وجودی زن و مرد ـ متعادل کردن انتظارات * دقت در انتخاب همسر برای ایجاد تفاهم انتخاب درست همسر شرط نخست است.

همه می خواهند بهترین و کاملترین همسر را برای خود برگزینند اما چنین امری شدنی نیست.

در انتخاب کُفویت شرط است و باید در تمام شؤون زندگی لحاظ گردد.

اگرچه امروز کفویت را فقط در مسائل ظاهری در نظر می آورند؛ مثلاً میزان برخورداری از امکانات رفاهی و مادی، و در این میان گاهی ایمان این املاک مهم و سرنوشت ساز فراموشی گردد.

قرآن کریم می فرماید: وَالَّطِّیباتُ لِلطَّیِّبینَ وَ الَّیِّیبون لِلطَّیِّبات/ و زنان پاک برای مردان پاکند و مردان پاک برای زنان پاک .

در آیات قرآن مسأله کفویت به طور جدی مطرح شده و آشکارا آمده است که زنان پاکیزه را مردان آلوده به همسری نگیرند و مردان پاکیزه زنان آلوده را.

مهمترین جنبه در کفویت هم فکری است، به ویژه در مبادی اعتقادی.

اگر دو نفر با دو اعتقاد متفاوت وارد زندگی شوند مشکل است که به راحتی بتوانند روزگار بگذرانند.

این دو هر روز کلامی و سخنی ساز می کنند که باعث نگرانی طرف مقابل می شود و مشکلاتی را پدید خواهد آورد.

گاهی گفته می شود بعد از ورود به زندگی تفاهم ایجاد خواهد شد.

اگرچه ممکن است تا حدی این مسأله حاصل گردد، تضمینی در این زمینه وجود ندارد.

زندگی تجربه ای تکرار ناپذیر است و تعویض شدنی نیست لذا باید به هنگام انتخاب معیارهای الهی لحاظ گردد.

اگر کسی تفکری متعبدانه دارد باید با فردی همفکر خود ازدواج نماید وگرنه برای ادامه زندگی با مشکلات جدی رو به رو خواهد شد.

در روایات تأکیدات فراوانی داریم که به هنگام انتخاب همسر معیارتان معیاری الهی و خدایی باشد.

پیامبر (ص) فرمود: مَن نَکَحَ امرَأَهَ لِمالِها وَ جَمالِها حُرِّمَ مالِها وَ جَمالِها وَ مَن نَکَحِمها لدِینِها رَزَقَه اللهُ مالَها و جَمالَها/ اگر کسی به خاطر ایمان و جهات خدایی همسری را برگزیند، خداوند جهات ظاهری را هم به او عنایت خواهد کرد اما اگر معیارش فقط ظاهری و جمال باشد آن را هم از او دریغ خواهد کرد .

چه بسا دیده می شود که با وجود امکانات مالی و ظاهری زیبا باز هم درگیری در خانواده وجود دارد، در حالی که از ابتدا تصور می کردند مسائلی مانند ثروت مشکل گشا خواهد بود.

اگرچه امکانات مادی هم نعمت الهی است و برخی از مشکلات را حل می کند، امّا همه چیز نیست، همفکری، ایمان و پارسایی در ایجاد تفاهم بسیار مهم تر است تا مسائل ظاهری.

توجه به کفویت بدان معنا نیست که طرفین صد در صد مثل هم باشند، چنین چیزی تقریباً امکان ندارد.

در کفویت باید به دو جنبه دقت شود؛ اول کفویت از نظر ایمانی و اعتقادی و دوم کفویت در نحوه ارتباطات اخلاقی.

در خصوص مسائل اعتقادی و ایمانی مطالبی بیان گردد اما در مورد نحوه ارتباطات اخلاقی ذکر چند نکته لازم به نظر می رسد: گاهی دیده می شود که هر دو خانواده، خانواده های خوبی هستند اما نحوه سلوک اخلاقی آنها با هم تفاوت دارد و مدتی طول می کشد که طرفین به یک تطبیق پذیرفتنی دست یابند، پس لازم است با حفظ جانب احتیاط منشهای اخلاقی و نحوه برخوردهای اجتماعی هر دو خانواده بررسی و دقت شود حفظ جانب احتیاط از این نظر است که مبادا افراط گردد، بلکه بررسی باید در حد متعادل عقلانی که عرفاً پذیرفته شده است باشد، البته باید توجه داشت که این بررسی و دقت حالت تصنعی به خود نگیرد؛ انسانها مجموعه ای اند از نور و ظلمت و خداوند آنان را مجموعه ای از خوبیها و بدیها آفریده است تا آنها را اهل انتخاب قرار دهد تا به خاطر جنبه های منفی خود را کنترل کنند و بر امیال نفسانی پیروز شوند و به رشد و تعالی دست یابند؛ زیرا وجود بدیها در سرشت آدمی برای آموزش و آزمایش است.

قرآن کریم می فرماید: وَ مَن یُوقَ شُحَّ نَفسِهِ فَاُولئکِ هُم المُفلِحونَ/ و کسانی که از خسّت نفس خویش مصون مانند، آنان رستگارانند .

بخل را خداوند در وجود انسان قرار داده است و می فرماید که آن را کنترل کنید؛ چرا که دوگانگی در وجود انسان به خاطر امتحان و آزمون است.

برای رسیدن به ایمان می باید امتحان شد: أحَسِبَ النّاسُ أن یُترَکُوا أن یَقُولُوا آمَنّا وَ هُم لایُفَتَنُونَ/ آیا مردم پنداشتند که تا گفتند ایمان آوردیم، رها می شوند و آزمایش نمی گردند .

بنابراین باید توجه شود که هیچ انسانی از عیوب و نقایص مبرا نیست و برای رسیدن به تفاهیم باید به حد لازم از مشترکات در افکار و سایر جهات بسنده گردد.

* تقویت مودت و رحمت در تقویت مودت و رحمت، باید کوشا بود و دقت کرد محبت به هیچ قسمتی از بین نرود؛ زیرا محبت خود عامل مهمی برای ایجاد تفاهم است.

از این روست که اگر از کسی خشمناک باشیم تمام خوبیهای او نادیده گرفته می شود اما اگر نسبت به کسی محبت وجود داشته باشد حتی تمام بدیهای او را خوب خواهند دید و زمانی که عیوب نادیده گرفته شود، تفاهم بیشتری جلوه می کند.

* انصاف دادن در قضاوت میان خود و طرف مقابل باید اهل انصاف بود و خود را جای طرف مقابل گذاشت.

اگر چنین حالتی وجود نداشته باشد و هیچ یک از طرفین هل انصاف نباشند، رسیدن به تفاهم مشکل به نظر می رسد.

پیامبر (ص) فرمود: یا عَلی سَیِّیدُ الاَعمالِ ثَلاثُ خِصالٍ: اِنصافکَ مِن نَفسِکَ وَ مُواساهٌ الأخ فی اللهِ عَزَّوَجَلَّ وَ ذِکرُکَ اللهِ تَبارَکَ وَ تَعالی عَلی کُلِّ حالٍ/ ای علی بهترین اعمال سه چیز است: انصاف تو در مقابل خودت و دیگران، دوستی و همدردی با برادرت برای خداوند عزوجل و ذکر و یاد خدا در همه حال.

آنچه در حدیث فوق با بحث ما مرتبط است، عبارت آغازین آن است: اولین گام آن است که تو با مردم منصفانه برخورد کنی، انصافی خود جوش نه این که تو را وادار به انصاف نمایند یا به خاطر قوانین رایج در جامعه مجبور به رعایت انصاف بشوی، انصاف آن است که اگر قرار شود انسان درباره فردی نظری بدهد، یا سخنی بگوید یا موضعی بگیرد، خود را جای وی بگذارد و بعد تصمیم بگیرد.

در این صورت چه بسا نظر فرد کاملاً عوض شود و حق را به طرف مقابل می دهد.

به همین ترتیب نسبت به اعتقادات و نگرش دیگران هم باید منصف بود؛ مثلاً اگر کسی در انجام کاری کوتاهی کرده و وظیفه ای را به خوبی انجام نداده است و دیگران از او گلایه مند شده اند، اولاً حق گلایه مندی را به آنها بدهد و ثانیاً قبل از اعتراض طرف مقابل رضایت او را جلب کند در ین صورت مشکلی را که ممکن است رخ دهد، پیشگیری نموده است در نتیجه بسیاری از اختلافات پیش خواهد آمد و دستیابی به تفاهم آسان تر می گردد.

* توجه به ساختارهای متفاوت وجودی توجه به ساختارهای متفاوت در خلقت زن و مرد در رسیدن به تفاهم مشکل گشا می باشد.

مردها به گونه ای خلق شده اند و زنان به گونه ای دیگر.

نویسنده ای غربی با توجه به این اصل بنیادی چنین تمثیل زده است که زنان در سیاره ونوس زندگی می کردند و مردها که در سیاره مریخ زندگی می کردند، آنها را رصد کردند و به سراغشان و هر دو با هم به زمین آمدند اما در زمین فراموش کردند که دو موجود با ساختارهای متفاوتند؛ مثلاً این که مردها کم حرف ترند و زیاد صحبت کردن را دوست ندارند اما خانمها اهل سخن گفتن و ایجاد ارتباط بیشترند.

بنابراین انتظار خانم آن است که همسرش به سخن او گوش کند و با او همکلام شود و برعکس مرد می خواهد همسرش کاری به او نداشته باشد تا به اموری که تنظیم کرده است، برسد.

این دوگانگی باعث گلایه مندی هر یک از طرفین می شود و گلایه مندی باعث ایجاد کدورت و کدورت مانعی است برای رسیدن به تفاهم.

اگر هر یک از دوطرف به این ساختار توجه کنند بهتر و راحت تر می توانند با هم هماهنگ شوند وگرنه همیشه از هم دور خواهند بود و کمتر می توانند شیرینی تفاهم را بچشند.

در روایات اسلامی در این زمینه نکات جالبی وجود دارد.

در روایتی است که اگر مرد برای همسر و فرزندانش وقت بگذارد و تلاش کند مثل کسی است که در راه خدا جهاد می کند.

اگر مردی نتوانست این گونه عمل کند باید به نوع دیگری جبران نماید و لااقل تصمیم بگیرد چنین عمل کند و بداند در این باره کوتاهی از اوست.

* متعادل کردن انتظارات با توجه به متفاوت بودن ساختارهای وجودی باید در متعادل کردن انتظارات تلاش نمود.

وقتی انتظارات متعادل باشد گلایه ها کم و همفکری پدیدار می شود و در نتیجه طرفین به تفاهمی نسبی و پذیرفتنی دست خواهد یافت.

* نقش فرزندان در ایجاد تفاهم نقش فرزندان در ایجاد تفاهم درمحیط خانواده بسیار مهم است.

در سخنان حکمت آمیز منسوب به حضرت علی (ع) آمده است که: فرزندانتان را مانند تربیت خودتان تربیت نکنید و نخواهید که آنها دقیقاً عین شما باشند .

در مقابل فرزندان هم نباید توقع داشته باشند که پدر و مادر مانند آنها باشند و مانند آنها فکر کنند.

در ضمن آموزش ها به فرزندان تفهیم شود که از والدین خود انتظاراتی متعادل داشته باشند.

آنها باید بیاموزند که همیشه همه چیز مطابق میل آنها نخواهد بود و اگر چیزی مطابق میل آنها نبود الزاماً حق اعتراض ندارند.

* طرح یک سؤال در صورت نرسیدن به تفاهم، چه باید کرد؟ در این مجال طرح یک سؤال و پاسخ به آن ضروری به نظر می رسد و آن این که اگر بعد از رعایت تمام آنچه بیان گردید بازهم تفاهم ایجاد نشود، چه باید کرد؟ گاهی دیده می شود که میان زن و شوهر تفاهمی دیده نمی شود، هم مرد ناراضی است و هم زن رضایت ندارد.

در این صورت وظیفه طرفین آن است که اولاً از درگیری اجتناب نمایند و ثانیاً برخورد بزرگوارانه را برگزینند؛ زیرا مطرح شدن اختلافات در زندگی آن هم به صورت امری دائمی باعث می شود که کانون زندگی به یک پایگاه جنگ و جدال تبدیل شود، و در نهایت خانواده که باید محل سکون و آرامش باشد به محل فرسایش تبدیل می شود.

باید توجه داشت که مشکلات زندگی در همه جا وجود دارد و در کنار نعمتهای بی پایان الهی، مشکلاتی هم هست.

این مشکلات در کلاس درس دنیا از واحدهای درسی به حساب می آید.

در زندگی دنیا سه نوع واحد درسی وجود دارد: عبادات، ترک معاصی، صبر بر ناملایمات، هر یک از همسران چه زن و چه مرد مزایا و معایبی دارند.

اگر انسان بخواهد فقط کمبودها را ببیند همیشه ناراضی است اما اگر کمبودها را به حساب ذخیره آخرت بگذارد همیشه راضی و خوشحال است.

اگر به خاطر عدم تفاهم دو انسان از هم جدا شوند هر یک از طرفین باید بدانند که وقتی با همسر دیگری ازدواج کنند اگرچه ممکن است عیبهای فعلی وجود نداشته باشد، بی گمان عیبهای دیگری وجود دارد؛ زیرا هیچ کسی بی عیب نیست، آنچه مهم است این که در زندگی قناعت پیشه گردد و همسران به آنچه خدا عطا کرده است راضی و قانع باشند.

با وجود این باید توجه داشت که صرف رضایت و قناعت زمینه ساز تفاهم کامل نیست بلکه بایستی همسران مهارت تفکر منطقی و گفتگوی سازنده را بیاموزند.

اگر در چنین حالتی تفاهم رخ نداد در موارد اختلاف روابط کمتر شود در موارد مشترک بیشتر.

اگر تصور شود زندگی همواره همه چیز را به دلخواه ما پیش خواهد آورد، اشتباه خواهد بود.

اگر چنین چیزی پیش آمد اتفاقی نیکوست اما اگر پیش نیامد باید راضی بود در صورت عدم تفاهم باید نهایت سعی و تلاش به کار برده شود تا تفاهم لازم ایجاد گردد و در غیر این صورت باید به عدم مفاهمه تن داد.

انسان با کنار آمدن مقابل مشکلات و برخورد منطقی با آن آسوده می شود.

حضرت علی (ع) می فرماید: وَ اعلَم اَنَّ المَخرَجَ فی أمرَینِ: ما کان فیه حیلَهُ فَالِأحتیاطُ وَ ما لَم تَکُن فیهِ حیلَهُ فَالاصطِبارُ/ بدان که یک کار از دو حال خارج نیست یا چاره و حیله ای می توان برای آن به کار برد پس باید چاره اندیشی کرد و اگر چاره ای ندارد باید در مقابل آن صبر پیشه ساخت .

منبع: کتاب به رنگ آسمان (بایسته های خانواده از دیدگاه قرآن)، به قلم دکتر سید محسن میرباقری
کلید واژه ها: فرزندان - فرزند - والدین - خانواده - زندگی خانوادگی - متفاوت - وظیفه - زندگی - آموزش - مادر - درصد - خبرگزاری - بلوغ - صورت - جدید - شوهر - مسلمانان - استقلال - مفهومی - درگیری - بازتاب - اندیشه - قرآنی - گزارش - توافق - اهمیت - درست - زبان - فکری - عربی

آخرین اخبار سرویس:
برنامه اذان گاهی ششمین روز نمایشگاه قرآن

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین | عراقچی: به حفظ برجام مطمئن تر شدیم

مهمترین هدف برجام هرگز محقق نشد/ مذاکره با آمریکا پشیمان کننده است

عارف: باید به دنبال بازسازی اعتماد بین مردم و حاکمیت باشیم /برخی چالش هایی که در تریبون ها مطرح می شود به صلاح نیست

موهای سفید خود ا با این گیاه مشکی کنید

همایش انس و مودت رزمندگان استان

امام جمعه اراک : اروپاییها برای بقاء برجام باید تضمین بدهند + فیلم

رمضان الکریم با افطاری ساده +آلبوم عکس

تهدیدهای ظالمانه را با همراهی مردم پشت سر می گذاریم

تهدیدهای ظالمانه را با همراهی مردم پشت سر می گذاریم

مجوز آب شیرین کن استانهای ساحلی با سرعت صادر شود

ترامپ تصمیم لغو مذاکره با کره شمالی را پس گرفت

ظهر امروززلزله 3.7 ریشتری دهرم را لرزاند

سفر گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران افزایش یافت

عارف: باید به دنبال بازسازی اعتماد بین مردم و حاکمیت باشیم

دو ولسوالی فاریاب تحت محاصره قرار دارد

ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در ادارات و سازمان های مختلف

عراقچی پس از پایان نشست کمسیون برجام: مطمئن تر شدیم

عارف: باید به دنبال بازسازی اعتماد بین مردم و حاکمیت باشیم

اروپاییها برای بقاء برجام باید به ایران تضمین بدهند+فیلم

عراقچی: اروپا ما را به ماندن برجام مطمئن تر کرد

تبعیت از فرامین رهبری ، راهکار حل مشکلات کشور + فیلم

عراقچی : به حفظ برجام مطمئن تر شدیم

عارف: باید به دنبال بازسازی اعتماد بین مردم و حاکمیت باشیم

گرشاسبی تکلیف محسن مسلمان را روشن کرد

دعوای اروپا و آمریکا دعوای زرگری است/ نمایندگان با وضع قوانین جدید مشکلات را حل کنند

عراقچی: به حفظ برجام مطمئن تر شدیم /گروه کاری تحریم ها را تشکیل دادیم

انتشار عمومی اطلاعات مدیران ارشد شهرداری

تدابیر شدید امنیتی پیش از شروع نماز جمعه در قدس

محدودیت های غیرمنطقی، قاچاق کالا را افزایش می دهد

اشتباهات مدیریتی و راه حل هایی برای آنها

منتجب نیا: امیدواریم رفع حصر صورت بگیرد/ هرگونه ساختارشکنی از اعتماد ملی به دور است

بهترین تصاویر این هفته اسپوتنیک

تصادف الله کرم؛ سوء قصد بوده؟

عارف: اصلاح طلبان بیش از دیگران پاسخگوی رفتار خود باشند

عراقچی: به حفظ برجام مطمئن تر شدیم

منتجب نیا: امیدواریم رفع حصر صورت بگیرد/ هرگونه ساختارشکنی از اعتماد ملی به دور است

ورود مجلس به شائبه لو رفتن سوالات امتحانی

حضور 250 هزار نمازگزار در نمازجمعه مسجد الاقصی

به حفظ برجام مطمئن تر شدیم

قائم مقام حزب اعتماد ملی: باید تلاش کنیم که احزاب را تقویت کنیم/ احزاب باید نهادینه شوند

همکاری با عتبات کربلا برای تسهیل امور زائران تقویت می شود

سالگرد ازدواج خواننده پاپ ایرانی با همسر دومش + عکس

بارش ها هنوز 29 درصد کاهش دارد

پرداخت غرامت نیم میلیارد دلاری سامسونگ به اپل

واژگونی تانکر سوخت

رونالدو: من با همه تفاوت دارم

پومسه روهای ایرانی نایب قهرمان آسیا شدند

تیروکمان ایران در جام جهانی ترکیه بدون مدال ماند

عربستان یک فعال حقوق زنان دیگر را هم دستگیر کرد

منتجب نیا: امیدواریم رفع حصر صورت بگیرد

از شروط ادامه برجام با اروپا تا خیال بافی های مضحک وزیر امور خارجه آمریکا

ستاد مقابله با شرارت های آمریکا توسط دولت تشکیل شود

منتجب نیا: امیدواریم رفع حصر صورت بگیرد/ هرگونه ساختارشکنی از اعتماد ملی به دور است

سخنان رهبری تجلی هیبت و عزت و عظمت و روح حماسی ملت ما بود.

تشییع پیکر پاک و مطهر شهید ذورقی در زاهدان+گزارش

ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در ادارات و سازمان های مختلف

احزاب لازمه توسعه پایدار هستند/نفی هر گونه ساختارشکنی در حزب اعتماد ملی

دولت با خط مشی رهبری با اروپا مذاکره کند

آمریکایی ها آرزوی براندازی نظام اسلامی را به گور می برند

برای ادامه برجام نیاز به اذن مجلس وجود ندارد

تشییع پیکر پاک و مطهر شهید زورقی در زاهدان

ابتکار: پیروزی مخالفین دولت با 20 میلیون رأی در 1400 توهم است

امامی‎کاشانی: خدا به ترامپ و وزیر خارجه اش می گوید «بمیرید»

برجام اجرایی نشود دلیلی برای به عقب انداختن غنی سازی اورانیوم در کشور وجود ندارد

نماینده کازرون خواستار پیگیری مطالبات مردم شد

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی مطرح کرد ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در ادارات و سازمان های مختلف

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

قدردانی بیت مجاهد نستوه از حضور شکوهمند

منتجب نیا: امیدواریم رفع حصر صورت بگیرد/ هرگونه ساختارشکنی از اعتماد ملی به دور است

آمریکایی ها آرزوی براندازی نظام اسلامی را به گور می برند

شکست آمریکا در سوریه از جنگ ویتنام سنگین تر بود

برگزاری همایش «خدیجه؛ مادر امت» در بقعه متبرکه سیدابراهیم ماسال

جمع بندی نهایی میزان خسارت سیل در اوشان و فشم هفته آینده اعلام می شود کشته شدن یک تبعه افغان در سیل شمیرانات

تصاویر | باغ لاله ها در طبیعت ارومیه

امیر پوردستان: تعداد نیروهای داعش در افغانستان را می دانیم

اقامه باشکوه نماز جمعه از سوی 200 هزار نمازگزار در مسجدالاقصی+ تصاویر

مناطق آزاد تنها راه تنفس اقتصاد کشور است

افزایش 20درصدی حقوق کارمندان از چه ماهی اجرا می‎شود؟

متن گزارش آژانس انرژی اتمی درباره پایبندی کامل ایران به برجام

کشتارقارچ ها؛ آن چه درهفته گذشته درباره پدیده مرگ بار مطرح شد

افزایش 20درصدی حقوق کارمندان غیرقانونی است

وزیر خارجه آمریکا سیاستمدار چاقی است که زیاد حرف می‎زند

عکس های ارسالی کاربران (سری دوم)

مولاوردی افشاگری‎های حجاریان را تایید کرد

مردم و جوانان از برکات مناجات در ماه رمضان غافل نشوند

بررسی ویژگی های ترجمه و تفسیر مطلوب/ اولین مفسران اسلام

یادگاران دفاع مقدس در آستارا سرسفره افطار نشستند

فتح خرمشهر در سوم خرداد 1361 وعده نصرت الهی بود/ شرط ماندن ایران در برجام تضمین منافع ایران است

پیشگیری از جرم با مشارکت عموم مردم محقق می شود

یادمان مقاومت و ایثار در بندر آستارا رونمایی شد

شرط مبارزه با آمریکا حل مشکلات اقتصادی است

شعف اطعام به ایتام/ دشمنان ملت ایران مقاومت را بر نمی تابند

جمع بندی نهایی میزان خسارت سیل در اوشان و فشم هفته آینده اعلام می شود/ کشته شدن یک تبعه افغان در سیل شمیرانات

مناطق آزاد تنها راه تنفس اقتصاد کشور است

سید ضیاء هاشمی: ظهور فن آوری های جدید چالشی برای خبرگزاری ها نیست /خبرگزاری ها باقی خواهد ماند

مراتب ثبت تپه زرین و 13 اثر تاریخی لرستان ابلاغ شد

اما و اگرها درباره افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان

تشییع پیکر پاک و مطهر شهید ذورقی در زاهدان

آمریکا با اصول انقلاب اسلامی دشمنی دارد/ اقتصاد مقاومتی راه برون رفت از مشکلات است

زن و شوهر در صورت نرسیدن به تفاهم چه باید بکنند؟

زن و شوهر در صورت نرسیدن به تفاهم چه باید بکنند؟