مطالب مرتبط:
انتخابات پارلمانی لبنان و وعده های رنگارنگ+ ویدئو
لبنان در آستانه انتخابات پارلمانی
لبنان در تب و تاب انتخابات پارلمانی
کشته شدن 15 نفر درحمله طالبان به صف ثبت نام کنندگان انتخابات در افغانستان
انفجار انتحاری در مرکز انتخابات در کابل/ 12 قربانی تا این لحظه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 اردیبهشت 1397 ساعت 20:522018-04-22سياسي

فرآیند رقابتی انتخابات لبنان و نتایج احتمالی


در نتیجه ابهام در نتایج انتخابات پارلمانی لبنان، گروه های سیاسی و قدرت های مداخله جوی غربی- عربی، تمام پتانسیل خود را برای فشار بر جامعه لبنان به کار گرفته اند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار به نقل از تسنیم، انتخابات پارلمانی لبنان قرار است روز 6 می (16 اردیبهشت ماه) برگزار شود.

مجلس کنونی لبنان که از سال 2010 کار خود را آغاز کرده، در نتیجه فضای ملتهب سیاسی دو بار و آن هم به مدت تقریبا یک دوره کامل، خود را تمدید کرده بود تا بعد از مدت ها شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور باشیم.

غافلگیری های احتمالی این دوره از انتخابات لبنان فاصله زمانی زیاد از انتخابات گذشته به خودی خود می تواند غافلگیری هایی را برای نتایج این دوره رقم بزند، این در حالی است که روند شتابان تحولات منطقه ای و عملکرد داخلی و بین المللی گروه های داخلی لبنان قطعا می تواند در تعیین روند افکار عمومی تاثیرگذار باشد.

این مولفه ها به منبعی برای نگرانیهای آمریکا، رژیم صهیونیستی و رژیم های عربی وابسته به اردوگاه غرب تبدیل شده و آنها تمام تلاش خود را برای تاثیرگزاری در روند انتخابات به کار گرفته اند.

علاوه بر اینها استفاده از قانون جدید انتخابات موسوم به قانون نسبیت به جای قانون 60 که از عدالت بیشتری برخوردار است، بر ابهام در نتایج انتخابات پارلمانی لبنان افزوده و به همین نسبت جریان های غربی را نسبت به نتایج این انتخابات نگران کرده است.

آنچه در ادامه این مقاله بررسی می شود، نتایج احتمالی انتخابات و فرآیند مربوط به رقابت احزاب سیاسی با یکدیگر در حوزه های مختلف انتخاباتی است.

ماهیت رقابتهای انتخاباتی به تفکیک حوزه ها در رقابت های این دوره انتخابات پارلمانی 917 کاندیدای انتخابات در قالب 77 فهرست در 15 حوزه انتخابی برای تصاحب 128 کرسی پارلمان با یکدیگر رقابت می کنند.

در شرق لبنان، بر اساس تقسیمات جغرافیایی منطقه موسوم به بقاع به سه حوزه انتخابیه تقسیم شده است: حوزه بقاع 1 با نام زحله، حوزه بقاع 2 بقاع غربی-راشیا و حوزه بقاع 3 نیز بعلبک-هرمل است.

در حوزه انتخابیه زحله 5 لیست برای رقابت به ثبت رسیده است که میان گروه های سیاسی مختلف تقسیم شده است.

این حوزه به علت داشتن تنوع در طوایف و مذاهب مختلف رقابت سختی را برای دستیابی به 7 کرسی مجلس شاهد خواهد بود.

در حوزه انتخابیه بقاع غربی-راشیا برای رقابت بر سر 6 کرسی، سه لیست وجود دارد؛ یکی از آنها از سوی گروه های اصلی جریان موسوم به 8 مارس یا حامی مقاومت حمایت می شود؛ لیست دوم ائتلاف حزب المستقبل با حزب سوسیالیست ترقی خواه به رهبری ولید جنبلاط و حزب جریان ملی آزاد به رهبری جبران باسیل وزیر خارجه لبنان و لیست سوم نیز متعلق به جامعه مدنی است.

اما در سومین حوزه بقاع با نام بعلبک-هرمل، 5 لیست جهت دستیابی به 10 کرسی در پارلمان با یکدیگر رقابتی شدید و حساس دارند.

معروف ترین لیست ها، لیست مشترک حزب الله و جنبش امل با متحدانشان است.

دومین لیست، مشترک میان یحیی شمص نماینده سابق شیعه و حزب نیروهای لبنانی به رهبری سمیر جعجع با المستقبل است.

بر اساس گزارش ها و واکنش های چند هفته اخیر به روشنی می توان دریافت که رقابت در این حوزه حساس ترین رقابت در سراسر لبنان به شمار می آید، به ویژه اینکه حزب الله و متحدانش به دلیل حضور در سوریه برای نبرد علیه تروریسم و حضور ژنرال جمیل السید رییس سابق دستگاه امنیتی لبنان در این لیست، هدف آماج حملات گروه های ضد مقاومت است.

جنوب لبنان نیز به سه حوزه تقسیم شده است؛ حوزه جنوب 1 یعنی صیدا- جزین دارای 4 لیست برای رسیدن 5 نماینده به مجلس است.

لیست نخست متعلق به المستقبل است.

دومین لیست، ائتلاف دو شخصیت اهل سنت و مسیحی مخالف با المستقبل یعنی اسامه سعد با ابراهیم عازار است.

لیست سوم ائتلاف جریان ملی آزاد با جماعت اسلامی و عبد الرحمن البزری است و چهارمین لیست نیز مورد حمایت حزب های نیروهای لبنان و الکتائب قرار گرفته است.

در حوزه جنوب 2 شامل صور و بخش های الزهرانی همانطور که اشاره شد، دو لیست وجود دارد.

لیست نخست که مشترک میان جنبش امل و حزب الله است و دیگری که متشکل از گردهم آمدن ریاض الاسعد شیعی با احزاب مارکسیست و جامعه مدنی است.

هدف لیست دوم، ناکام گذاشتن لیست مشترک امل و حزب الله ولو با کسب یک یا دو سهم از 7 کرسی این حوزه است.

سومین حوزه جنوب نبطیه-بنت جبیل-مرجعیون وحاصبیا است که 11 کرسی از مجلس آینده به آن اختصاص یافته است.

در این حوزه نیز 5 لیست به ثبت رسیده است که برجسته ترین آنها لیست مشترک حزب الله با جنبش امل و دیگری جریان ملی آزاد با شخصیت های مستقل است.

سومین لیست مورد حمایت احزاب چپ گرا و مارکسیست و چهارمین لیست هم از آن احمد الاسعد است.

لیست پنجم نیز به سرلیستی علی الامین روزنامه نگار لبنانی است.

اما بیروت، به دو حوزه تقسیم شده است؛ میان لیست های 5گانه حوزه بیروت 1 رقابت، بیشتر میان لیست جریان ملی آزاد با لیست مشترک نیروهای لبنانی- الکتائب و میشل فرعون است.

البته نباید حضور لیست جامعه مدنی که شخصیت های مستقل در آن وجود دارند را برای رسیدن به 8 کرسی مجلس در این حوزه از یاد برد.

در حوزه بیروت 2 نیز همانگونه که ذکر شد 9 لیست وجود دارد و بی شک یکی از سخت ترین رقابت ها در انتخابات سال 2018 مجلس لبنان، در این حوزه خواهد بود.

بر اساس نظر کارشناسان، قدرتمندترین لیست از آن المستقبل با سرلیستی سعد الحریری است که با لیست مشترک حزب الله- امل- الاحباش رقابت خواهد کرد.

از دیگر لیست های این حوزه برای کسب 11 کرسی در مجلس می توان به ائتلاف خانواده های بزرگ بیروت به سرکردگی صلاح سلام با جماعت اسلامی یا لیست های جامعه مدنی و اشخاص مستقل اشاره کرد.

رقابت ها در شمال لبنان نیز در 3 حوزه دنبال خواهد شد.

در حوزه شمال 1 یعنی عکّار 5 لیست برای کسب 7 کرسی در تلاش هستند.

لیست نخست از آن المستقبل و دومین لیست متعلق به وجیه البعرینی است.

لیست سوم نیز میان جریان ملی آزاد و جماعت اسلامی مشترک است.

چهارمین لیست، ویژه زنان و لیست پنجم هم ویژه شخصیت های مستقل است.

در حوزه شمال 2 343 هزار رای دهنده از طرابلس، المنیه و الضنیه که حدود 82 درصد آنها از اهل سنت هستند به یکی از 8 لیست به ثبت رسیده باید رای دهند.

از آنجا که لیست المستقبل باید در این حوزه با لیست نجیب میقاتی نخست وزیر پیشین لبنان و لیست اشرف ریفی از سران سابق و افراطی المستقبل که از این حزب جدا شده است، رقابت کند، در این حوزه نبردی سخت بر سر 11 کرسی را شاهد هستیم.

البته لیست مورد حمایت جریان ملی آزاد و لیست مشترک جماعت اسلامی با مصباح الاحدب بعلاوه لیست جامعه مدنی را نیز باید بخشی از این رقابت دانست.

حوزه شمال 3 یا الکوره بشری البترون زغرتا نیز شاهد رقابتی تنگاتنگ میان احزاب مسیحی است؛ جایی که در 4 لیست، حزب جریان المرده به رهبری سلیمان فرنجیه ، سیاستمدار مشهور مسیحی و نامزد سابق ریاست جمهوری با جریان ملی آزاد یعنی حزب نزدیک به رییس جمهوری و حزب های نیروهای لبنانی و الکتائب بر سر 10 کرسی نمایندگی می جنگند.

منطقه جبل لبنان نیز تقسیم بر 4 حوزه انتخابیه شده است؛ در نخستین حوزه یعنی جبیل کسروان که در آن 4 لیست به ثبت رسیده است، جریان ملی آزاد و متحدانش، با نیروهای لبنانی و متحدانش رقابت دارند.

لیست سوم متعلق به نماینده سابق مجلس فرید هیکل الخازن و چهارمین لیست از ائتلاف جان لوی قرداحی وزیر پیشین دولت لبنان با شخصیت های مستقل و حزب الله تشکیل شده است تا هفت نماینده مسیحی و 1 نماینده شیعی از این حوزه به ساختمان مجلس در میدان نجمه بیروت برسند.

برای حوزه المتن الشمالی در جبل لبنان 6 لیست به ثبت رسیده و میان جریان ملی آزاد، نیروهای لبنانی، میشل مر سیاستمدار لبنانی و جامعه مدنی تقیسم شده است تا هشت نماینده مسیحی انتخاب شوند.

در بعبدا یعنی حوزه سوم جبل لبنان، 3 لیست برای 2 کرسی شیعی، 1 کرسی دروزی و 3 کرسی مسیحی مارونی و مجموعا 6 کرسی رقابت دارند.

یکی از مناطق بعبدا، حومه جنوبی بیروت است که از آن به عنوان پایگاه حضور حزب الله یاد می شود.

در این حوزه لیست نخست، لیستی مشترک میان حزب الله، جنبش امل، جریان ملی آزاد و حزب دموکرات به رهبری طلال ارسلان از وزرای دروزی لبنان است که با لیست مشترک حزب سوسیالیست ترقی خواه، نیروهای لبنانی، المستقبل و البته یک لیست از شخصیات های مدنی رقابت می کند.

چهارمین حوزه جبل لبنان نیز حوزه الشوف عالیه است.

بارزترین رقابت لیست های 6گانه این حوزه، ائتلاف میان حزب سوسیالیست ترقی خواه با نیروهای لبنانی و المستقبل از یک طرف و ائتلاف جریان ملی آزاد با حزب سوری قومی اجتماعی ، جماعت اسلامی و حزب دموکرات است که به آن باید لیست سوم به سرلیستی وئام وهاب سیاستمدار دیگر دروزی و لیست حزب الکتائب را هم اضافه کرد.

برنده انتخابات پارلمانی لبنان کیست؟ پایگاه خبری النشره که از تریبون های رسمی 14 مارس به شمار می رود، در تحلیلی در خصوص پیش بینی نتایج انتخابات آورده است : در انتخابات آتی هیچ طرف سیاسی اکثریت دو سوم نمایندگان را نخواهد داشت و البته شانس حزب شیعه و احزاب هم پیمان به اضافه جریان ملی آزاد و الطاشناق برای داشتن نیمی از اعضای پارلمان آینده این بار نسبت به سال 2009 بیشتر است که دلیل آن پراکندگی سیاسی طرف های مقابل است.

تردیدی نیست که این صندوق های رای و آراء رای دهندگان هستند که می توانند نتایج را زیر و و کنند به گونه ای که یا این ارزیابی ها درست خواهند بود و یا مسائل غیرمنتظره ای تمام تحلیل های روزها و هفته های اخیر را تحت الشعاع قرار خواهند داد.

روزنامه الاخبار لبنان نیز در این راستا تاکید می کند که با نزدیک شدن به زمان انتخابات پارلمانی بیشتر گروه های لبنانی روند رقابت های انتخاباتی را در بخش حزبی و بدون درنظر گرفتن منافع جریان های بزرگ تر نظیر 8 و 14 مارس دنبال می کنند.

به عنوان مثال سعد حریری به دنبال مدیریت انتخابات و افکار عمومی اهل تسنن در بیروت و طرابلس و صیدا و اقلیم الخروب و عکار و بقاع غربی است و ولید جنبلاط نیز در شوف همین روند را دنبال می کند.

رقابت های محلی نیز به شخصیت های داخلی هر کدام از این مناطق سپرده شده است.

البته حزب الله لبنان و جنبش امل از این قاعده مستثنا هستند، آنها که از پیروزی خود در کسب 27 کرسی مختص شیعیان مطمئن هستند، تلاش می کنند از سایر متحدان خود در بخش های مختلف لبنان از جمله در بقاع شمالی و جنوبی نیز حمایت کنند.

آنها در حال حاضر اقدامات تاثیرگذاری را در مناطقی انجام می دهند که از اکثریت شیعی برخوردار نیستند.

تحلیلگران اعتقاد دارند که اهمیت انتخابات 2018 برای هر یک از فراکسیون های بزرگ در این است که بتوانند کرسی های موجود را برای خود حفظ کنند و در عین حال نیم نگاهی نیز به در اختیار گرفتن اکثریت پارلمانی با کمک متحدان خود دارند.

این موضوع به قانون انتخابات باز می گردد که احزاب کوچک تر را مورد حمایت بیشتر قرار می دهد.

در قانون پیشین، در برخی مناطق با آنکه ممکن بود مسلمانان بخش قابل توجه و حتی اکثریت جمعیت را داشته باشند، اما براساس قانون قدیمی و گاهی خلاف واقع سهمیه بندی ها، نمی توانستند به پارلمان راه یابند.

علاوه بر این براساس قانون جدید هر لیستی براساس درصد آرا، کرسی های پارلمان را تصاحب می کند.

فرض کنید به حوزه ای 5 کرسی تعلق گرفته باشد و لیستی 20 درصد آرا را کسب نماید، آنگاه نفر اول لیست وارد پارلمان خواهد شد.

اما در قانون پیشین هر 5 صندلی از آن لیستی بود که بیشترین درصد آرا کسب می کرد.

در قانون اکثریت، احزاب قدرتمند سیاسی و مالی برنده می شدند و احزاب کوچک تر با توجه به قانون اکثریت عملاً هیچ دستاوردی نداشتند؛ اما در قانون جدید به نظر می رسد برنده نخست، احزاب کوچک تر و طوایف لبنان خواهند بود.

موقعیت آینده نبیه بری و سعد حریری تضمین شده است نکته پایانی اینکه با وجود تمام متغیرات و شاخص هایی که در این مقاله به آن اشاره شد، باید گفت که تغییر در محیط داخلی لبنان به کندی دنبال می شود و انتخابات آینده نیز بعید است بتواند ساختار قانون گذاری کشور را دچار تغییرات اساسی کند.

به این ترتیب باید گفت که صرف نظر از تغییرات جزیی غافلگیری های قابل توجهی در نتایج انتخابات به وجود نخواهد آمد و فراکسیون های بزرگ نظیر فراکسیون نبیه بری، حزب الله، سعد حریری، ولید جنبلاط و جریان آزاد ملی به قدرت خود باقی خواهد ماند.

به این ترتیب می توان گفت ریاست نبیه بری در پارلمان و ریاست سعد حریری بر دولت آینده این کشور نیز تضمین شده است.


کلید واژه ها: انتخابات - لبنان - انتخابی - انتخابات لبنان - سیاسی - لیست - قانون - رژیم صهیونیستی - برگزار - منطقه - بین المللی - صهیونیستی - عربی - رژیم - مجلس - ائتلاف - مقاومت - گزارش - حمایت - رهبری - جامعه - مقاله - دولت - جدید - کشور - هایی

آخرین اخبار سرویس:
ضرورت تصمیم گیری نهایی درباره نحوه صدور روادید زائران اربعین با طرف عراقی

رجایی خراسانی: آثار و برکات زیارت امام رضا(ع)/ فراهم شدن توشه آخرت با زیارت امام هشتم

پیام تسلیت فعالان سابق انجمن های اسلامی برای امیرانتظام

علی نظری: امیرانتظام نه جاسوس بود و نه خائن

رییس جمهور اقدام عاجلی در تغییر کابینه صورت دهد/ کارنامه نوبخت موفق نیست

شورای نگهبان نقش بارزی در تحقق جمهوریت و اسلامیت نظام ایفا می کند

فعلاً پولی دریافت نمی کنیم بعداً شهریه را اعلام می کنیم

فوری/ بازداشت زن روسی که حلقه ارتباط انتخاباتی ترامپ با کرملین بوده است

رقص مارگون، پای گردشگران را بست

ارجاع بیمار به پزشک متخصص فقط از طریق پزشکان عمومی

پیامی برای ترامپ نفرستادیم

باغ کتاب میزبان کارگاه های نویسندگی

مذاکره امریکا با طالبان

فلسفه سیاسی اسلام؛ انسان شناسی سیاسی

نظر 15 نماینده مجلس درباره لزوم تغییر در تیم اقتصادی دولت

نامه امیر بحرین به رییس جمهور

با «جهان نما» چهارباغ را هم زیرسوال بردند!

نکاتی برای دکوراسیون اتاق خواب رمانتیک

ده نکته در بابِ تهمت جاسوسی به عباس امیرانتظام

ذوالفقاری در هفتمین جلسه ستاد مرکزی اربعین مطح کرد ضرورت تصمیم گیری نهایی درباره نحوه صدور روادید زائران اربعین با طرف عراقی

دانلود آهنگ جدید علی میرزایی بنام دلدار

چشم های صادق رضا

پیشکسوتان، موزه تاریخی نیستند

پشتیبانی ما از برجام نباید به شعار سیاسی محدود باشد

سلبریتی هایی که برای همسرشان دردسر ایجاد کردند+عکس

رفع مشکلات اقتصادی با هم سویی همه گروه ها امکان پذیر می شود

دانلود آهنگ جدید امیر کیان بنام بگو آره

خاورمیانه با رئالیسم جادویی

پسر شصت ساله معصوم

پایان تنهاییِ یک عابر خاموش

یک نشانه تلخ تراژیک

یکصد و بیست و هشتمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه

فیلم کامل بیانات رهبر انقلاب در دیدار دست اندرکاران حج

ازدواج مجدد "کتایون ریاحی"/عکس

چرا امروز و فردا می کنیم؟

قوای سه گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را کامل ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی دهیم

معاون رییس جمهور در گفت وگو با فارس: قوای سه گانه اطلاعات حقوق و مزایای کارمندان خود را کامل ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی دهیم

تنگه هرمز همچنان زیر سایه سپاه/ سر به زیری آمریکایی ها در خلیج فارس

ابراهیم برزگر، سعید حسن زاده الگوی کشورداری در سیاست نامه ها

پیش نویس لایحه شفافیت منتشر شد

معرفی مقصران اصلی سانحه مرگبار سنندج

واکنش سخنگوی شورای شهر به قسطی شدن هزینه مُردن در تهران

گزارش تصویری/ ارسال کمک های مردم آبیک به مردم آبادان و خرمشهر قهرمان

راه طولانی شفافیت در ایران

مالیات نقل و انتقال املاک به دفترخانه ها منتقل می شود

تحویل سکه های پیش فروش 3 ماهه آغاز شد

واردات کالا به کشور با تأیید سه وزارتخانه

ممنوعیت رانندگی در جاده ها با داشتن دو تخلف

چرا جهانگیری درباره خبر استعفایش سکوت کرده است؟

/یادداشت/ ارکستر سمفونیک تهران با رهبر مهمان چقدر موفق است؟

ظریف به دیدار رهبری خواهد رفت

تکذیبیه وزارت اطلاعات

اظهارات محمود صادقی در خصوص تصویب FATF/ تقدیم طرح سوال از رییس جمهور به هیات رییسه مجلس/ کنایه آذری جهرمی به ادعای سردار جلالی/ شکایت خانواده «سیدامامی» از صدا و سیما

همه باید به دولت کمک کنند/ دولت در کارها جهادی عمل کند

دانلود آهنگ جدید سولو بند (سجاد علیرضایی ٫ عباس اکبری) بنام میدونم برمیگردی

دانلود آهنگ جدید ​مهدی پاشنه طلا بنام بغض

هم اندیشی نمایندگان خارجی مقیم ایران +عکس

ویدئو: آیت الله عیسی قاسم در بیمارستان لندن

فرمانده بسیج مستضعفین: غیر مسلمانان نیز مخالف ترامپ هستند

قتل شبانه خواهر در خانه

58 عملیات پلیسی برای دستگیری اراذل و اوباش پایتخت

حوادث جهان

زنــانی که با نیت خیر به زندان می افتند

مصرف برق رو به افزایش است

خاموشی هایی که طبق زمان بندی نیست

چشمک زدن ترامپ به پوتین+ویدیو

حوزه علمیه آمادگی دارد در مباحث دینی و پزشکی با دانشگاه علوم پزشکی همکاری کند

فال روزانه سه شنبه 26 تیر 1397

فهم تأثیر ساختار­ها­ بر نحوه کار پرستاران

مطابق قوانین بین المللی ورود به موضوعات پولشویی موضوع مرتبط با دولت هاست

دو محدودیت روس ها برای معامله با ترامپ

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24 ساعت گذشته

اندرو گلیکسون جنایت علیه زمین

همایش عفاف و حجاب در بشاگرد+عکس

در مجلس قانون صنفی هنر را تصویب کنیم

دیلتای، مقدمه ای بر بینش درون زایی علم

وزارت اطلاعات: انتساب برخی صحبت ها به وزیر اطلاعات دروغ است

دانلود آهنگ جدید محمد اسلاملو بنام برق چشات

دانلود آهنگ جدید رامین بهارستانی و مصطفی محمدی بنام خیلی دیره

فریاد اعتراض در شیکاگو

شمشیر دولبه آیین جدید دادرسی کیفری

تاریخ نگاری که در مرگش کسی اشک نریخت

دیدار دو دشمن در هلسینکی

دورنـــما

شرق شناس محبوب نومحافظه کاران

داستان نهضت مقاومت و تضاد دو نسل

حضانت هم حق است و هم تکلیف

16 زندگی دوباره متولد شد

محروم مثل دشتیاری امیدوار مثل کودکان بلوچ

از آغاز تا پایان راه

نهاد مکمل در چرخه قانونگذاری

بانک تجارت میزبان نشست هم اندیشی مدیران عامل بانکها

وزیر اطلاعات: رییس جمهوری آمریکا ارزش مذاکره ندارد

جزییات نشست دبیران استانی حزب کارگزاران در نوبت صبح و بعد از ظهر

Metro Exodus یک سیستم سفارشی سازی سلاح “غنی” را در اختیار شما قرار می دهد

نامه حاجی بابایی به رییس جمهور در اعتراض به فروش اردوگاه شهید باهنر

عکس یادگاری کادر فنی و بازیکنان فرانسه در کنار امانوئل مکرون رییس جمهور این کشور در کاخ الیزه

لزوم توجه و مشارکت نهادهای فرهنگی قم در اصلاح الگوی مصرف

تا زمانی که ایران برجام را اجرا می کند، پشتیبان تهران هستیم/ پشتیبانی مان نباید به شعار سیاسی محدود باشد

تصویر/ جشن تولد 2 نفره مهدی طارمی

فرآیند رقابتی انتخابات لبنان و نتایج احتمالی

فرآیند رقابتی انتخابات لبنان و نتایج احتمالی