مطالب مرتبط:
سپاهی که همیشه آماده دفاع از کیان کشور است
ایام دفاع مقدس ذخیره برای مردم و کشور است
جانبازان دوران دفاع مقدس پیام گفتمان انقلاب اسلامی را انتقال می دهند
لزوم تبیین حماسه دفاع مقدس برای نسل جوان
مراسم تجلیل از جانبازان دفاع مقدس در شیراز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 اردیبهشت 1397 ساعت 18:362018-04-22سياسي

سپاهی که همیشه آماده دفاع از کیان کشور است


دوم اردیبهشت سالروز صدور فرمان تاریخی(ره) مبنی بر تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، همان نهاد انقلابی که برای دفاع از کیان کشور همیشه و هر روز در آمادگی کامل به سر می برد.

- در روزگاری که نهال انقلاب اسلامی از هر سو گرفتار طوفان ها بود و جریان های وابسته به شرق و غرب و انحرافی چشم طمع به آن دوخته بودند، جوانانی با ایمان و شجاع گردهم آمدند تا در یک سنگر و در ذیل یک سازمان منسجم سپر بلای انقلاب شوند و چشم فتنه را در آورند و چنین عمل کردند.

حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در فرمانی تاریخی در دوم اردیبهشت 1358 به شورای انقلاب رسما تاسیس این نهاد مقدس را اعلام فرمودند و شورای انقلاب نیز با تاسیس شورای فرماندهی سپاه، گام اساسی در جهت سازماندهی این نهاد انقلابی را برداشت.

محسن رفیق دوست نخستین و تنها وزیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روایت چگونگی تشکیل این نهاد انقلابی گفته است که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ارتباط با تاسیس سپاه، پیشنهادهای مختلفی مطرح و جلسات متعددی برگزار شد.

این جلسات و بحث ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم ادامه داشت تا اینکه حضرت امام(ره) فرمان تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را صادر کردند.

سپاه در دوران تشکیل، صرفا نیروی شهری به حساب می آمد که با توجه به شرایط خاص در جامعه و پراکندگی قوای انتظامی، ماموریت حفظ نظم و امنیت عمومی را نیز عهده دار شده بود.

ضرورت تشکیل این نهاد را باید در نبود نیروهای امنیتی و نظامی مطمئن در روزهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جستجو کرد.

در آن زمان نابسامانی های بعد از انقلاب در مناطق مختلف کشور که بسیاری از آنها رنگ و بوی توطئه برای براندازی و تجزیه طلبی را داشتند، عامل اصلی تشکیل سپاه پاسداران بود.

به واقع باید گفت، مردمی که علیه رژیم گذشته انقلاب کرده و آنرا به پیروزی رسانده بودند، اینک برای حفظ دستاورد خود نیرویی را تشکیل دادند که از دسترنج شان حفاظت کند.

دسترنجی که با هزینه های گزاف و خون های بی شماری به بار نشسته بود.

پس از صدور فرمان تشکیل سپاه پاسداران از سوی حضرت امام(ره)، شورای فرماندهی در اطلاعیه ی 16 اردیبهشت 1358وظایف کلی سپاه پاسداران را کمک به اجرای امور انتظامی، امنیتی و کنترل، تعقیب و دستگیری عناصر ضد انقلاب، مبارزه مسلحانه علیه جریان های مسلحانه ضد انقلاب، دفاع در برابر حملات و اشغالگری های عوامل یا قوای بیگانه در داخل کشور و همکاری و هماهنگی موثر با نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مطابق آیین نامه های مربوطه اعلام کرد.

همچنین تربیت و آموزش اخلاقی، ایدئولوژیکی - سیاسی و نظامی کادرهای سپاه، کمک در اجرای دستورات انقلاب اسلامی و دادگستری دولت جمهوری اسلامی، حمایت از نهضت های رهایی بخش و حق طلبانه مستضعفین جهانی تحت نظارت رهبری انقلاب و مشورت و استفاده از نیروهای انسانی و تخصصی سپاه به هنگام بروز بلایا و حوادث غیر مترقبه و کمک به پیشبرد طرح های عمرانی دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور استفاده ی هر چه بیشتر از نیروی سپاه از دیگر وظایف سپاه عنوان شده بود.

اما با گذشت زمان و جدی شدن خطرهای سیاسی، امنیتی و نظامی علیه انقلاب و در نهایت شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که با تحریک نیروهای فرا منطقه ای شروع شد، لازم بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز سازمان یافته شود و منسجم تر و تخصصی تر عمل کند.

محسن رفیق دوست، همچنین از جنگ تحمیلی به عنوان عاملی که وضعیت سپاه را عوض کرد، نام برده و گفته است که با شروع جنگ تحمیلی، سپاه پاسداران نقش جدی تری به خود گرفت.

تحمیل جنگ از سوی رژیم بعثی عراق به جمهوری اسلامی، صحنه جدیدی از امتحان الهی را برای پاسداران انقلاب اسلامی ایجاد کرد و مسوولیت خطیر و سنگین آنها را مضاعف ساخت.

برادران غیور سپاهی در ابتدا، بی آن که از رزم کلاسیک بهره ای داشته باشند، بی اطلاع از نحوه به کارگیری سلاح های سنگین و تجهیزات و ادوات نظامی متداول در جنگ های کلاسیک، با اتکال به خداوند و با سرهای پرشور و دل های پرسوز، به آوردگاه شتافتند و در برابر متجاوزان بعثی به دفاع پرداختند.

جایگاه ارزشمند سپاه در طول 8 سال دفاع مقدس، بی نیاز از توصیف است، حق کلام در این زمینه همان جمله امام راحل است که فرمودند: اگر سپاه نبود، کشور هم نبود.

از سوی دیگر ترور شخصیت های موثر نظام که از سوی دشمنان شیطان صفت به ویژه استکبار جهانی در دستور کار قرار گرفته بود و شهادت فرهیختگانی چون شهید مطهری، شهید سپهبد قرنی، شهید مفتح، شهید بهشتی، شهید باهنر و شهید رجایی، سپاه را بر آن داشت تا در جهت توقف این ترورهای وحشیانه و ناجوانمردانه، به مقابله برخیزد و توطئه شوم ضد انقلاب را از بین ببرد.

همچنین استکبار جهانی از راهزنی هوایی نیز دریغ نورزید و با هدایت عمال داخلی خود، جبهه ای دیگر از توطئه های ضد بشری را در پیش روی انقلاب، باز کرد.

انجام چندین فقره هواپیما ربایی که با نیت ضربه زدن به حیثیت نظام و زیر سئوال بردن امنیت ایران، در انظار جهانیان صورت پذیرفت، باعث شد تا امام امت با بصیرت و دور اندیشی خاص خود و با اعتماد و اطمینان که نسبت به سپاه داشت این نهاد را مسوول تامین امنیت پرواز معرفی کند.

فعالیت ها و ماموریت های رزمی، دفاعی و آموزشی، سپاه را از حضور فعال در عرصه ی سازندگی کشور دور نداشت و جبهه مقابله با استکبار در سنگرهای اقتصادی و توسعه گشوده شد، به طوری که این نیروها در این میدان مقدس نیز حضور فعال و بسیار چشمگیری دارند.

امروز سپاه گستره وسیعی از فعالیت های سازندگی از قبیل حضور در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی، آب، نیروگاه، بنادر و سازه های ساحلی و فرا ساحلی، حمل و نقل، معدن و صنایع معدنی، ابنیه خاص، ارتباطات و فناوری اطلاعات، خدمات مشاوره، مطالعات و مهندسی، کشاورزی و محرومیت را در طول سه دهه گذشته، با وجود تحریم های ظالمانه مستکبران انجام داده است که دستاوردها و رکوردهای بزرگی را در عرصه آبادانی، استقلال، خودکفایی و سرافرازی میهن اسلامی به همراه داشته است.

نیروهای مومن و مخلص سپاه پاسداران از زمان تاسیس این نهاد انقلابی تاکنون خدمات متنوع زیادی را در راه آبادانی و پاسداری از انقلاب اسلامی انجام داده اند که می توان مهم ترین آنها را مجاهدت شبانه روزی در مبارزه با ضد انقلاب و گروهک های معاند نظام، حضور هشت ساله در دفاع مقدس، بازسازی آسیب های جنگ، سازندگی و تجربه اندوزی، انحصار شکنی و الگو آفرینی و اجرای پروژه های بزرگ ملی برای سربلندی کشور اشاره کرد.

از سویی بنا بر ماده 147 قانون اساسی کشورمان، دولت باید در زمان صلح از افراد و تجهیزات فنی ارتش و سپاه در کارهای امدادی، آموزشی، تولیدی و جهاد سازندگی با رعایت کامل موازین عدل اسلامی استفاده کند، درحدی که به آمادگی رزمی این دو سازمان الهی آسیبی وارد نشود.

این ماده قانونی، به نیروهای نظامی اجازه می دهد تا در زمان صلح، نقش اقتصادی ایفا کنند، که سپاه پاسداران نیز طی سالهای اخیر با این مجوز توانست علاوه بر انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی، به امور اقتصادی نیز همت گمارد.

اکنون با گذشت بیش از سه دهه از تاسیس این نهاد انقلابی به همت والای کارکنان سپاه پاسداران این نیرو به تشکیلاتی منسجم و مقتدر از سپاهیان در زمین، هوا و دریا در کران تا کران میهن اسلامی تبدیل شده اند و حضوری فعال و چشمگیر در صحنه دارند.

آنان در نهایت اقتدار و توان رزمی بسیار بالا با تجارب ارزشمند و بسیار قیمتی که حاصل سال های پر برکت دفاع مقدس است، آماده اند تا در صورت بروز هر گونه خطر و تجاوز احتمالی، واکنش مناسب و موثری از خود نشان دهند.

در همین حال مراکز علمی سپاه در کنار یگان های آن به منظور ارتقای سطح علمی کارکنان خویش می کوشند تا با برگزاری کلاس های آموزشی ضروری، این افراد را از جهات مختلف به عنوان شخصیت هایی کارآمد ، توانمند و مجرب تربیت کنند.

دانشگاه امام حسین (ع)، دانشکده فرماندهی و ستاد و دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (ع) نیز در کنار اقدامات یاد شده ، تعلیم و تربیت و افزایش سطح آگاهی و دانش سپاهیان را بر عهده دارند و از مراکز آموزش عالی فعال در سطح کشور محسوب می شوند.

آری به فرموده مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) سرگذشت سپاه، یک سرگذشت درس آموز و قابل تأمّل و قابل بهره برداری برای نسل های متعاقب ما - هم امروز و هم در آینده - است.

این که مجموعه ای با الهام از تکلیف الهی و احساس وظیفه و شناخت نیاز زمان به وجود آید، رشد کند و عناصر مورد نیاز خود را از مجموعه جوانان و عناصر مؤمن جامعه جذب کند و به برگ و بار برسد و وظایف خود را در حسّاس ترین موقعیت ها به نحوی که برای اغلب ناظران - چه در داخل و چه در سطح جهان - حیرت انگیز است، صورت دهد و در خطّ مستقیمی که برای خود ترسیم کرده است با استقامت، با دقّت، آگاهانه، با حزم و حذر حرکت کند؛ جوانان مثل پیران جهان دیده، در مواردی فکر کنند و عمل کنند و تصمیم بگیرند و جوانانه اقدام کنند - اینها حوادثی است که اتّفاق افتاده است - همه اینها در خور تأمّل و دقّت است.

فرا رسیدن این روز فرخنده و مبارک بر تمام سبز پوشان عاشق ولایت و رهبری خجسته و فرخنده باد.

از: فرهاد شرف پور
کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - سپاه پاسداران - پیروزی انقلاب اسلامی - اسلامی - سپاه - جمهوری اسلامی - شورای - کشور - امنیت - نیروهای امنیتی - تاریخی - امام - بعد از انقلاب - جمهوری - نیروهای مسلح - ایران - همیشه - دستاورد - دستگیری - برگزار - نخستین - مبارزه - طوفان - تربیت - نظامی - آموزش - هزینه - جامعه - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
غرفه خبرگزاری ایکنا در ششمین روز از سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت در مشهد

این افراد منفورترین مردم نزد خداوندند

ترامپ : چرا اوباما وقتی رییس جمهور بود درباره مداخله روسیه در انتخابات کاری نکرد؟

شرح دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان+صوت

مجلس بحث FATF را از دستور کار خارج کند

ایران ظرف چند روز به غنی سازی 20 درصد می رسد؟

در دستورکار شورای اجتماعی کشور

روحانی فکر می کند که ایران ژاپن است و وزرا خودشان استعفا می دهند/ کارنامه دولت جزء عملکرد اصلاحات است

مردم مراقب باشند ضدانقلاب وارد تجمعات به حق آنها نشود/ برداشت 25 هزار میلیاردی بانک مرکزی از تنخواه دولت کذب است/ کما رفتن و شکنجه مشایی و بقایی صحت ندارد

موضوع اصلاحات لازم در ساختار بانک ها برای کمک به تولید داخلی در نشست غیرعلنی مجلس بررسی شد

حکم فرورفتن خون در حلق روزه دار، چیست+فیلم

برخی از تنیبه ها بر روح و شخصیت دانش آموز تاثیر می گذارد/ پس از تنبیه بدنی به سرعت وارد عمل می شویم/ معلمان خویشتن داری خود را حفظ کنند

ماجرای تخریب ویلای وزیر کشور/ «کلانتری» در حیطه کاری خود حرف بزند/ شکنجه و به کما رفتن بقایی کذب محض است

موسی احمدی، سعید احمدی اوراق مشارکت کاهنده راهکار عملیاتی در تأمین مالی فرآیند ادغام و تملک

امروز خورشید عمود بر خانه خدا می تابد

می ترسم کاری کرده باشم که خدا توفیق خدمت را از من گرفته باشد

مباهله حجت دائمی مسلمانان است

پوشش متفاوت خانم مجری و همسر دومش در حرم امام رضا/عکس

خانواده ها اسامی بی معنا برای فرزندان خود انتخاب نکنند/ لزوم پرهیز از خشونت و تندی با کودکان

نبرد عجیب عقاب و روباه!/عکس

آرزوی خانم کارگردان برای بازگشت بازیگر لس آنجلسی

فاطمه عظیمی فرد، سیاوش صلواتیان، علیرضا عمادالدین مقایسه کاربرد عکس و متن اخبار در وبگاه شبکه های خبر، العالم و پرس تی وی

وزیر ارتجاع چگونه سمبل آزادی شد؟ +عکس

ذهن خوانی آیت الله العظمی بهجت از یک فرد کانادایی

از سوی کتاب نیستان تازه ترین اثر مصطفی رحماندوست به بازار کتاب آمد

احتمال ائتلاف «امید» برای حذف لاریجانی از هیأت رییسه مجلس

لاریجانی گزینه نهایی ما برای ریاست است

توصیه مهم رهبر انقلاب به رییس کمیته امداد چه بود؟

با تخلفات ده ها هزار متری ایران مال برخورد می شود؟

تسلیم یاوه گویی های آمریکا نمی شویم

آیا علی لاریجانی رییس مجلس دهم خواهد ماند؟

ریچارد نفیو چگونه هنر تحریم را نوشت؟

تعدد نهادهای فرهنگی یکی از چالش های فرهنگی کشور است

تصویب کلیات طرح تشدید مجازات جرائم خشن ارتکابی علیه بزه دیدگان خاص

تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به خواسته های کامیون داران

تیپ متفاوت خانم های بازیگر در یک کافه/عکس

دوره تربیتی «بینش مطهر» در تبریز برگزار می شود

تصاویر/ آیین گشایش بخش بین الملل بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم(21)

عضو کارگزاران: روحانی فکر می کند ایران، ژاپن است

تشکیل کمیته برای پیگیری مشکلات کامیون داران در مجلس

قرار افطار در رادیو ایران

طبیعت بکر ارتفاعات سوادکوه/ عکس

امیر زندمقدم ، رویا وفایی مهر بررسی مقابله ای راهبردهای تولید کنش های گفتاریِ موافقت کردن و مخالفت کردن در فیس بوک

روابط ما با هند در دوران برجام گسترش یافته است/ در حوزه انرژی و حمل ونقل زمینه های خوبی برای همکاری با هندوجود دارد

انتخابی دیگر از کتاب الف لام خمینی نامه آقا روح الله به پاپ در حمایت از فلسطین/ مهم ترین مأموریت آقای خمینی چه بود؟

رونمایی از کتاب قرآنی به خط نستعلیق و لاتین

نماهنگ/ بسته ضد تحریم

ایرانی ها 300 میلیون دندان پوسیده دارند

بخش بین الملل نمایشگاه قرآن افتتاح شد

آن بخش از تکمیل مصلی که بر عهده شهرداری است انجام خواهد شد

تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به خواسته های کامیون داران

افتتاح بخش بین الملل بیست وششمین نمایشگاه قرآن کریم

تصویب کلیات طرح تشدید مجازات جرائم خشن ارتکابی علیه بزه دیدگان خاص

تاکید سیدحسن خمینی بر برگزاری هر چه ساده تر مراسم ارتحال امام(ره)

عاشقانه " مهناز افشار" و فرزندش + عکس

"شهرزاد کمال زاده" و عکس در طبیعت

اگر شوهر مخالف روزه گرفتن همسر باشد/ پاسخ حضرت آیت الله شبیری زنجانی

آیا مگان مارکل واقعا یک عروس ساده بود؟!

ذکری کلیدی برای گشایش درهای رحمت الهی

تصاویری از فجایع خنده دار زندگی!

ظاهر جدید "پریناز ایزدیار" در کنار رفیق قدیمی اش

مدفن حضرت خدیجه (س)

راز نهفته در سبک پوشش ملکه انگلیس؛ از رنگ جیغ لباس ها تا مراحل پوشیدن کفش

بازگشت مگس های سفید به پایتخت و درس سیاست برای عموم!

نشست ها و حواشی هشتمین روز نمایشگاه بین المللی قرآن

کنگره «اعتماد ملی» از سوی وزارت کشور تایید نشد

از آثار فاخر قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآنی رونمایی شد

زمان اعلام نتیجه اولیه کنکور ارشد

سؤال 4 نماینده از علوی درباره فرار معاون سازمان محیط زیست

خریدار ماشین احمدی نژاد مالک تراکتور شد

اطلاعیه قطع آب در بندر امام خمینی (ره)

«انگشتتان را در چشم مردم نکنید»

ترتیل خوانی قرآن کریم در مسجد گوهرشاد

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 6 خرداد

قرآن داروی مشکلات بشر است/ باید نور قرآن را به جهان صادر کنیم

برکت در رزق و روزی از آثار مهم تقوا است

عناوین روزنامه های سیاسی 7 خرداد 97/ الزام دولت به تحقق شروط مذاکره با اروپا +تصاویر

ترویج فرهنگ حق دفاع و کاهش خشونت علیه وکلا

بار دیگر بوش بزرگ داخل بستر شد

سلفی خانوادگی زوج محبوب سینما/عکس

اجاره آپارتمان در تجریش چقدر تمام می شود؟

بستگان درجه یک خاوری ممنوع المعامله شدند

نقاشی با قهوه!/ عکس

آخرین وضعیت پرونده پزشک تبریزی

اطلاعیه قطع آب در بندر امام خمینی (ره)

دانلود آهنگ جدید صادق کوهسالی بنام روزای عاشقی

رشد فرهنگ مطالعه با راه اندازی کتابخانه های روستایی

حمید صفت از زندان آزاد شد

نشست هماهنگی سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) برگزار شد

دروغ می گویند که هدفشان از تحریم ها مردم ایران نیست/ اگر کنار هم باشیم، هر تحریمی را به فرصت تبدیل خواهیم کرد

افتتاح بخش بین الملل نمایشگاه قرآن

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

کمیته آزادی زندانیان مالی کسب و کار در مازندران تشکیل می شود

دانلود آهنگ جدید محی بنام یاد تو

احیای فرم رسانه ای منبر؛ لازمه جذب مخاطبان به برنامه های معارفی سیما

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 7 خرداد 97

مسابقه «شمیم وحی» در بخش حوزوی نمایشگاه قرآن برگزار می شود

"کسب و کار" پرسود داعش در افغانستان

محمدعلی آهنگران بر پیکر ملک مطیعی نماز خواند

راه اندازی ایران فرهنگی با استفاده از ظرفیت موسسه اکو

سپاهی که همیشه آماده دفاع از کیان کشور است

سپاهی که همیشه آماده دفاع از کیان کشور است