مطالب مرتبط:
روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح یکشنبه 2 اردیبهشت 97
روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر یکشنبه 2 اردیبهشت 97
نیم صفحه اول روزنامه پیروزی چاپ فردا / 2 اردیبهشت
روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | یکشنبه 2 اردیبهشت 97
صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 2 اردیبهشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 اردیبهشت 1397 ساعت 09:262018-04-22سياسي

سرمقاله روزنامه های 2 اردیبهشت


نکاتی در مورد جشنواره جهانی فیلم فجر،انتخاب شهردار تهران و.

از جمله موضوعاتی هستند که در ستون سرمقاله برخی از روزنامه های یکشنبه-2 اردیبهشت-جای گرفتند.

- غلامعلی دهقان -عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه در ستون سرمقاله روزنامه شرق با تیتر از شهرداری تا شهریاری؟! نوشت: 29 اردیبهشت که فرابرسد یک سال از زمان انتخاب اعضای شورای پنجم شهر تهران سپری شده اما هنوز سخن از انتخاب شهردار به پایان نرسیده و دور جدید رایزنی برای برگزیدن شهردار جدید پس از استعفای محمدعلی نجفی آغاز شده است.

این در حالی است که زمان در گذر است و فرصت ها رو به اتمام.

دراین باره نکات زیر درخور توجه است: 1- به راستی چرا انتخاب شهردار پایتخت این همه مهم و مورد توجه است؟ به نظر می رسد سه نمونه رسیدن شهردار یک پایتخت به منصب عالی کشور یعنی ریاست جمهوری، دو مورد در خارج از ایران، یکی در کشور فرانسه و دیگری در ترکیه و یک مورد در داخل ایران در سال 84، سبب شده شهرداری تهران سکوی پرش برای منصب بالاتر باشد.

همین موضوع اهمیت شهردارشدن در پایتخت را مضاعف، گزینش را سخت تر و همه جناح های صاحب قدرت را حساس تر کرده است.

2- در فرانسه شیراک توانست با 18 سال سابقه شهرداری پاریس سرانجام در انتخابات سال 1995 میلادی به کاخ الیزه راه یابد و 12 سال در آنجا بماند و در ترکیه رجب طیب اردوغان پس از چهار سال موفقیت در شهرداری استانبول، ابتدا به نخست وزیری رسید و پس از مدتی ردای ریاست جمهوری را هم بر تن کرد.

در داخل هم محمود احمدی نژاد فقط پس از دو سال حضور در جایگاه شهرداری تهران در انتخابات نهم ریاست جمهوری پیروز میدان شد، هرچند خلف او محمدباقر قالیباف حتی پس از 12 سال شهرداربودن هم نتوانست به پاستور راه پیدا کند تا معلوم شود نه هرکه سر بتراشد قلندری داند.

به همین دلیل قرار نیست هرکه شهردار شود، پس از مدتی شهریار شود؛ اما چه باید کرد که این نوع نگاه بر بخشی از جامعه نخبگان ما حاکم است و کار انتخاب را پیچیده تر کرده است.

نگاهی که منطقی هم نیست و منافع کلان شهر تهران را نیز تأمین نمی کند.

3- قرائن و شواهد نشان می دهد شهردار آینده تهران باید بخش های مختلفی را با خود همراه داشته باشد.

حداقل اینکه مخالفت بخش های تأثیرگذار را برنینگیزد؛ بنابراین شورای شهر باید به دنبال گزینه ای باشد که حول او اجماعی در میان حامیانش و ارکان قدرت شکل بگیرد.

واقعیت این است که در میان گزینه های موجود مصادیقی وجود دارند که هم می توانند اجماع اصلاح طلبان و هم اعتدالیون و هم مخالف نبودن نیروهای دیگر را با خود داشته باشند.

چنین گزینه هایی می توانند بدون حاشیه خدمت خلق را سرلوحه کار قرار داده و کار را به فرجام برسانند.

در غیر این صورت به قول معروف روز از نو، روزی از نو! 4- علاوه بر مورداجماع بودن، شهردار آینده باید از سابقه درخشان مدیریت شهری و از صفت صداقت و پاک دست بودن و شجاعت در تصمیم گیری ها برخوردار باشد.

اگر این مصادیق یافت شد، نباید به مسائل فرعی مانند امضای میثاق نامه برای ماندن در شورا، فلان موضع گیری یا دیگر موارد فرعی توجه شود.

شهردار باید واقعا شهریار باشد؛ یعنی اینکه یاور شهر باشد، اما نباید به فکر شهریاری باشد، چراکه باید از تاریخ آموخت: نه هرکه شهردار شد شهریار شد.

5- واقعیت این است که تکرار ناخوشایند شورای اول عده ای را نگران کرده است.

آنجا هم انسجام درونی نبود و بلوک بندی جای اتحاد را گرفت و شد آنچه نباید می شد.

ناکارآمدی شورای اصلاح طلبان در اولین دوره احیای این اصل معطل مانده قانون اساسی در دولت اصلاحات، شکست آنها را در اسفند سال 1381 سبب ساز شد و درست از همان جا، احمدی نژاد اسب ریاست جمهوری را زین کرد و هشت سال شد آنچه که شد.

باید از تاریخ آموخت.

آیا آموزنده ای وجود دارد؟ جراحی ناقص! جهانگیر کوثری در ستون سرمقاله روزنامه اعتماد نوشت: مدیریت جشنواره جهانی فیلم فجر در سه، چهار سال اخیر به گونه ای بوده که بسیار قابل تحسین است؛ عملکرد شخص رضا میرکریمی در چند سال گذشته به جایگاه جشنواره تعریف تازه بخشیده و توانسته ابعاد بین المللی آن را گسترش دهد.

طی چند سال گذشته آثار شاخص تری از دنیا در جشنواره جهانی نمایش داده می شود و .

شکی نیست مهمانان ویژه ای که هرکدام دارای موقعیت بین المللی خاص هستند در این رویداد حضور پیدا می کنند.

ورک شاپ هایی که برگزار می شود نمایش فیلم ها و نظمی که جشنواره از آن برخوردار است همه و همه قابل تحسین است و به نظر من شخص رضا میرکریمی در ارتقای سطح جشنواره بسیار موثر بوده.

خصوصا افرادی که در زیرمجموعه این رویداد حضور دارند همه آنها دارای اندیشه و نوآوری هستند و به وضوح مشخص است که آنها در بخش های مختلف به خوبی کار می کنند و باز تاکید می کنم که بیشتر از اینها باید از میرکریمی و توانایی ای که او دارد تعریف کنم اما آنچه مسلم است اینکه من قطعا با جدا شدن جشنواره بین المللی از فجر موافق نبوده و نیستم و دلیل محکمی هم برای این ادعای خود دارم.

وقتی سینمای نوین ایران از دهه شصت پا گرفته؛ ابعاد مختلفی از آن در همه زمینه ها ازجمله اجتماعی و سیاسی مورد توجه بود و از همان زمان پایه های درستی برای آن تعریف شده است.

سینمای نجیب ایران از همان زمان در جهان متجلی شد و درواقع از همان دوران بود که جشنواره فجر با سینما به هم وابسته شد و هر دو از یک منبع خوبی استفاده کردند.

زمانی که جشنواره فیلم فجر هم ملی و بین المللی برگزار می شد و متمایز از یکدیگر نبود استعدادها و کارگردانان ایرانی در جهان معرفی می شدند و همزمان با فجر آنها هم از سینمای ایران دیدن می کردند و هم ملاقات زیادی با سینماگران داخلی داشتند در خلال برگزاری جشنواره، تبادل اطلاعات زیادی صورت می گرفت و شخصیت های زیادی از نمایندگان جشنواره های جهانی به ایران می آمدند.

تمام فیلم های خوب سینمای ایران در همان زمان نمایش داده می شد.

اما در حال حاضر با تفکیک جشنواره جهانی از ملی ما نمی توانیم تمام فیلم های خوب دنیا را در این رویداد به نمایش درآوریم چون ناچار به رعایت قانون ممیزی هستیم.

درواقع نمایش خیلی از فیلم های خوب خارجی با معیار های سیاسی و دینی ما جور درنمی آید این در حالی است که بسیاری از این نکات که در کشور ما با قانون ممیزی همراه می شود برای خارجی ها عادی است و نکته مهم تر اینکه خارجی ها تقریبا نسخه کامل فیلم های خارجی را دیده اند؛ آنها به ایران می آیند تا فیلم های ایرانی را ببینند تا استعدادهای جوان ایرانی را ارزیابی کنند؛ قطعا زمانی که این دو جشنواره در کنار هم برگزار می شد فیلم های ایرانی بیشتری برای خارجیان نمایش داده می شد.

از وقتی جشنواره جهانی از ملی جدا شد همیشه به این فکر می کنم که یک عمل جراحی ناقص روی جشنواره انجام شده من تا به امروز نتوانستم این تفکیک را هضم کنم.

سینمای ایران برترین جوایز فستیوال های معتبر جهانی را در اسکار و کن کسب کرده؛ این شوخی نیست؛ این یعنی به سینمای ایران در دنیا بهاداده می شود من به شخصه از مدیریت جشنواره جهانی و شخص آقای میر کریمی تشکر می کنم اما لازم است بگویم نتیجه و راندمان کار خوب نیست.

سپاه را نمی توان خرید روزنامه کیهان در ستون سرمقاله اش نوشت: حمله به یک مقر مرتبط با سپاه پاسداران در سوریه و چند روز پس از آن، حمله به هویت سپاه در یک تریبون نظامی از سوی یک مقام مسئول را البته می توان بدون ارتباط و تصادفی تلقی کرد حتی اگر این همزمانی چند بار دیگر هم تکرار شده باشد، باز هم می توان تصادفی بودن آن را قبول کرد اما زمانی که نشانی های مشترک دیگری برای حوادثی که به خودی خود می توانند تصادفی تلقی شوند، پیدا می شوند، آنوقت پذیرش تصادف دو واقعه در برون و درون مرز به غایت دشوار می شود.

یک جریان شناخته شده به پایگاه هوایی تی فور سوریه حمله می کند و هفت نفر از پاسداران را به شهادت می رساند و اعلام می کند که سپاه باید سوریه را ترک کند وگرنه بار دیگر مورد حمله قرار می گیرد.

درست همزمان با تلاش رژیم متجاوز صهیونیستی به این پایگاه عده ای در داخل نیز مطرح می نمایند که چرا باید نیروهای سپاه در سوریه بمانند و حال آنکه خطر سیطره تکفیری ها و یا صهیونیست ها و سعودی ها برای سوریه و در نتیجه برای امنیت ملی ایران، چیزی نیست که فهم آن دشوار باشد.

با این وصف در شرایطی که از یک سو هنوز تروریزم تکفیری در سوریه ریشه کن نشده است و از سوی دیگر جریانی شرورتر از داعش یعنی مثلث آمریکا، رژیم صهیونیستی و دولت سعودی درصدد جایگزین شدن با داعش است، نمی توان سوریه را در میانه راه رها کرد و در واقع همه زحمات رزمندگان اسلام که در طی این 7 سال با شگفتی و ناباوری، بزرگترین توطئه 100 سال اخیر این منطقه را در هم شکسته اند، بر باد داد.

کاملاً واضح است که اصرار اسراییل، آمریکا، سعودی و ترکیه به بازگشت سپاه از سوریه در میانه راه با اصرار بعضی جریانات داخلی که از اول هم توصیه شان این بود که مقاومت در برابر این موج تکفیری ممکن نیست و نمی توان بر اراده آمریکا و سعودی و اسراییل در تغییر نقشه منطقه غلبه کرد، معنا و مفهوم دارد.

وقتی یک مسئول دولتی با استفاده از یک تریبون نظامی همان سپاه که نمی تواند به کشور و امت خیانت کند و باید محکم بایستد، پس از توصیه به بازگشت از سوریه و رها کردن کارزار را به عناوین نادرستی متهم می کند، معلوم می شود که مسئله فقط بازگشت از سوریه نیست، مسئله کنار گذاشتن هویت مقاومت است منتهی وقتی در روال اداری امکان جداسازی سپاه از این هویت نیست، باید به شخصیت و هویت افتخارآمیز سپاه حمله شود.

هویتی به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چه در دوره نورانی حضرت امام خمینی -قدس سره الشریف- و چه در دوره پرفیض حضرت امام خامنه ای- مدظله العالی- در حوزه های سیاسی و مالی آلودگی پیدا نکرده است.

هر چند در طول این چهار دهه، جریانات مختلف تلاش کرده اند که از موقعیت و امکانات سپاه برای مقاصد خویش بهره ببرند که ناکام مانده اند.

سپاه همواره در مسیر امام حرکت کرده است و آن راحل عظیم الشأن با صراحت فرموده اند من از سپاه راضی هستم و به هیچ وجه نظرم برنمی گردد .

عجیب این است که بعضی از افرادی که هیچ نشانی از آن امام بزرگوار نداشته و در نقطه مقابل ایشان هم قرار دارند، به سپاه حمله می کنند که چرا به وصیت امام در مورد عدم مداخله در امور سیاسی عمل نمی کند! و این را نه در یک چارچوب مسئولانه و مثلاً طرح در جلسه شورای عالی امنیت ملی، بلکه در تریبون مطرح می نمایند و این معنایی جز مقابله با یک نهاد مسئول که سخت ترین مأموریت امنیتی کشور را برعهده دارد و آماج حملات جبهه مشترک استکبار است، ندارد.

در واقع متهم کردن سپاه به دخالت در محدوده ممنوع سیاسی معنایی جز این ندارد که چرا تابع دستوری نمی شود که از اساس با امنیت ملی ایران و عزت منطقه ای آن مغایرت دارد.

در واقع این ها نه اینکه سپاه را از ورود به حدود ممنوع سیاسی منع نمی کنند بلکه امر می کنند به بدترین شکل و با زیرپا گذاشتن هویت و سرگذشت افتخارآفرین 40 ساله خود وارد اقدام ممنوع سیاسی شده و بنیان امنیت و هویت و استقلال کشور را ویران نماید.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نمی توان به فساد اقتصادی متهم کرد، سپاه بابت اقدامات عمرانی خود که به درخواست مکرر دولت صورت گرفته است، هزاران میلیارد تومان از دولت طلبکار است.

سپاه، امروز با انبوهی از مقاطعه کاران و کارگرانی مواجه است که با وعده دولت به آنان بدهکار شده و به دلیل خلف وعده دولت، قادر به تسویه حساب با آنان نیست.

هیچ فرمانده سپاهی هم از صدها فرماندهی که در جهت کاستن از بار دولت به میدان عمران کشور گام نهاده، آلوده به فساد نشده است.

اما چرا در یک تریبون رسمی نظامی به طور ضمنی به فساد اقتصادی متهم می شود؟ اگر این واقعیت داشت جریانات آلوده که در کمین سپاه و فرماندهان آن نشسته اند از این داستان ها می ساختند.

اما چرا مطرح می شود؟ واقعیت این است که سپاه برای خط آمریکا و فعالان خارجی و داخلی آن یک مانع بزرگ به حساب می آید.

این مانع بزرگ در اختیار هیچ دولت و یا در اختیار هیچ جریان سیاسی نیست که بتوان آن را از میان برداشت.

سپاه در اختیار رهبری است و استحکام مواضع آن با استحکام مواضع رهبر انقلاب گره خورده است و از سوی دیگر، سپاه در سطح ملی دارای نفوذ بسیار گسترده ای است و یک حزب و رقیب سیاسی نیست که بتوان با بکار بردن یک یا چند عبارت انتخاباتی و یا یک یا چند سخنرانی تهییج آمیز، آن را از میدان به در کرد.

سپاه را نمی توان خرید، نمی توان فروخت، نمی توان تابع خود کرد نمی توان آن را خرج انتخابات کرد.

در ضمن چون یک شاخص مهم در سنجش اصالت و جریانات سیاسی است، نمی توان آن را نادیده گرفت.

سپاه را باید به چیزهایی متهم کرد که بشدت نسبت به آن حساسیت دارد و برای آلوده نشدن به آن، موقعیت های نظارتی سخت گیرانه ای در درون خود تعبیه کرده است.

جریانات آلوده، سپاه را به چیزهایی متهم می کنند که مصونیت سپاه از آنها مهمترین دلیل اعتماد مردم به این نهاد برساخته انقلاب اسلامی است.

اما متهم کردن سپاه یک وجه مهم دیگر هم دارد.

سپاه پاسداران مهمترین چشم ناظر و نافذ نظام جمهوری اسلامی است و بازماندن این چشم برای دزدان و کلاه گذاران خطر دارد.

در ماجرای اخیر همه چیز در خارج و داخل هماهنگ شده بود تا با پوشش محیط زیست و حفاظت از گونه های در حال انقراض حیات وحش ایران به سیستم پدافند موشکی کشور و قدرت دفاعی ایران اشراف پیدا کنند و متاسفانه در این میان موفق شده بودند بخش های مختلف نظام حتی بعضی بخش های امنیتی را با خود همراه کنند و اگر چشم های سپاه نبود این توطئه لطمه بزرگی به کشور وارد می کرد و در واقع امنیت و تمامیت ارضی ما در معرض آسیب جدی قرار می گرفت.

خب این چشم باید کور شود! اما چون نمی توانند سعی می کنند با انجام بازی های کودکانه از تمرکز آن بکاهند به گونه ای که در این وانفسا بتوان چیزی را عبور داد و به مقصدی رسانید.

تفاوتی نمی کند که حمله به سپاه پاسداران با گرای یک جاسوس در پادگان تی فور و توسط جنگنده های رژیم صهیونیستی صورت گیرد و یا با تنظیم ترتیبات توسط عوامل نفوذی در یک مراسم نظامی و توسط یک مقام مسئول ایرانی صورت گیرد.

هر دو در جهت تضعیف یک موضوع انجام می شود آن جاسوس و این نفوذی هر دو اسبابی را به حرکت درمی آورند تا نفوذ سپاه در محیط منطقه ای قیچی و خواب آمریکا و رژیم صهیونیستی تعبیر گردد.

منتهی آنکه در داخل عمل می کند، اگرچه در جلسات خصوصی با انکار واقعیات، دستاورد نظام در محیط منطقه ای را زمین سوخته می خواند اما در پشت تریبون به جای بحث از کاستن از قدرت منطقه ای ایران که واکنش ملی را برمی انگیزد، آدرس جعلی داخل داده می شود و سپاه به اموری نظیر مداخله در منطقه ممنوعه سیاسی و یا آلوده شدن به اختلاس و.

متهم می گردد برای آنکه محیط منطقه ای را رها کند و به داخل بازگردد.

اما این اتفاق هم نمی افتد.

سپاه می داند که اگر در محیط منطقه ای برخلاف خط تسلیم عمل نمی کرد، در داخل به چیزی متهم نمی شد و نیز می داند که اگر در داخل برای اقدامات و اتهامات معاندین و عناصر مشکوک داخلی اهمیت خاصی قایل شود، در این میدان هزینه می دهد بدون آنکه ملت از آن فایده ای ببرد.

وقتی در جریان انتخابات ریاست جمهوری 96، منافقین یک ویدئوی مخدوش از آقای منتظری در دفاع از منافقین معدوم - جریان پس از همه منافقین به کشور در تیرماه 67- پخش کردند و یکی از فرزندان منتظری با منافقین همراه شد، گمان این بود که حد ماجرا همین است، منافقی در خارج و منافقی در داخل.

اما با ناباوری شاهد بودیم که یک فرد که قرار بود رییس جمهوری شود که مملکت او خود را در معرض تهاجمات مشابهی در آینده می بیند، صف خودی را کنار زد و در کنار همان منافقین خارجی و داخلی ایستاد پس واضح است که بحث رابطه منافقی در آن سوی مرز با منافقی در این سوی مرز نیست صحبت سرتصاحب سنگرهای کلیدی نظام توسط منافقین است اما این لقمه ای نیست که هاضمه ضعیف منافقین قابلیت فرو بردن آن را داشته باشد.

از این رو آنان از طریق بعضی از جریانات سیاسی درصدد شکستن این لقمه گلوگیر و هضم جزء جزء آن هستند.

خب در این میان سپاه پاسداران یک مانع سخت است و نمی توان با وجود بزرگ و سخت بودن از آن عبور کرد باید آن را شکست و به قطعه هایی قابل عبور تبدیل کرد اما البته هیهات.

نبردی واقعی در فضای مجازی محمود فرشیدی در ستون سرمقاله روزنامه رسالت نوشت: همواره انسان های ظالم یا کشورهای سلطه طلب ، تلاش کرده اند با ابزارهای زر و زور و تزویر ، اراده خویش را بر دیگران تحمیل و منافع خود را تامین نمایند اگر چه با گذشت زمان ، تزویر هر روز پیچیدگی های بیشتری یافته است تا افزون طلبان بتوانند با اعمال قدرت و نامحسوس تر و هزینه کمتر به اهداف خود دست یابند، چندان که گاه حتی از تدوین یا تفسیر یا اعمال قانون نیز بیشترین جنایات را در حق بشریت روا داشته اند.

اما در روزگار ما که عصر رسانه و ارتباطات است ، فریب افکار عمومی و در اختیار گرفتن زمام اندیشه و اراده عموم افراد جامعه ، از طریق رسانه ها کارایی غیرقابل انکاری یافته است، به طوری که چند نفر از طریق یک پیام رسان در فضای مجازی می توانند بر اساس منافع سیاسی اقتصادی و فرهنگی خاص خود ، ملتی را تحت تاثیر اخبار و تحلیل های مورد نظر خویش قرار دهند به گونه ای که آن ملت ، عکس العمل و رفتاری در راستای تامین خواسته های طراحان آن پیام رسان از خود نشان دهد.

بر این اساس اگر دیروز سرنوشت حق و باطل در میدان کارزار و نبرد رویارو تعیین می شد، امروز فضای مجازی به آوردگاه این مصاف تبدیل گشته است و دشمن بدون آنکه چهره خویش را آشکار سازد از طریق این ابزار مدرن برای القای یأس ، تخدیر افکار عمومی تغییر ذائقه ها ، سلب اعتماد و تضعیف خودباوری مردم ما و ترسیم چهره ای شکست ناپذیر از خود، شب و روز در تلاش است.

در هنگامه این نبرد اراده ها ، سربازان و سرداران سپاه حقیقت وظیفه دارند که مردانه ایستادگی کنند و مانع تحقق خواسته دشمن یعنی سیطره یأس و نومیدی، بر جامعه ما شوند و برای موفقیت در این زمینه باید از راهکارهایی بهره جست: 1- برنامه ریزی برای مصونیت بخشی افکار عمومی در برابر هجوم امواج آلاینده شایعات و دروغ ها و ناصواب ها ، این مصونیت بخشی هم از طریق آگاه سازی جامعه و هم با ایجاد مانع در مقابل آلاینده ها امکان پذیر است .

در شرایطی که روسیه و حتی کشورهای اروپایی به این نتیجه رسیده اند که برخی پیام رسان های دست ساز خودشان و از جمله تلگرام ، استقلال و امنیت و اقتصاد آنان را به خطر انداخته است مقاومت افرادی در برابر فیلترینگ تلگرام در کشور ما مصداق ترحم بر پلنگ تیزدندان و نوعی خیانت به کشور و مصالح ملی محسوب می شود و حتی شبهه وابستگی فکری یا سیاسی به دشمن را در ذهن تداعی می کند و حقیقتا هر ایرانی آزاده و وطن دوستی شگفت زده می شود که چگونه کسی یا کسانی برای تحکیم پست و مقام و رای خویش تا این اندازه در برابر قطع دست دشمن مقاومت کنند و منافع ملی کشور خود را دچار مخاطره سازند! 2- حضور فعال اصحاب اندیشه ، علما و حوزویان در فضای سایبری برای ارائه تولیدات فکری و پاسخ به شبهات و تقویت مبانی اعتقادی و باور توحیدی جامعه و یادآوری وعده های الهی در طول تاریخ که همواره ضامن نصرت و پیروزی اجتماع حق مداران بوده است.

3- نقش آفرینی فعال نیروهای انقلابی و شخصیت های سیاسی در فضای مجازی و تحلیل واقع بینانه از روند رو به رشد انقلاب اسلامی طی 40 سال گذشته علی رغم وعده های مکرر سرنگونی نظام اسلامی توسط دشمن ظرف 6 ماه یا یک سال و تبیین دستاوردها و موفقیت های نظام اسلامی ، در رویارویی با نظام سلطه جهانی از جمله در عراق ، لبنان ، سوریه ، یمن و دیگر نقاط که در موارد متعدد ملت ایران توانسته است قدرت خود را به کرسی بنشاند و دشمن را به شکست بکشاند.

4- سرمایه گذاری سنگین دولت به منظور حمایت و تقویت نیروهای انقلابی در فضای مجازی برای برآورده ساختن نیاز های مالی داخلی و شتاب بخشیدن به تولیدات داخلی اعم از سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و نیز هجوم غافلگیرانه به پیام رسان ما و شبکه های دشمن.

5- تعمیق و تقویت علمی و فناورانه دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در فضای سایبری برای پیشگیری از آسیب پذیری شبکه ها و پیام رسان های داخلی.

6- شفاف سازی قوانین فعالیت در فضای مجازی و تدوین و تصویب مواد حقوقی لازم توسط مجلس شورای اسلامی و تفکیک جرایم امنیتی و سیاسی از دیگر موارد.

7-آماده شدن قوه قضاییه برای ورود تخصصی به عرصه فعالیت های سایبری و حضوری قاطع در این حوزه.

8- برنامه ریزی رسانه ملی برای آگاه ساختن مردم از حساسیت خاص فعالیت در فضای مجازی و تبیین پیچیدگی ها و عواقب ناگوار حضور ناآگاهانه در این عرصه به ظاهر ساده .

واقعیت آن است که اصحاب رسانه ملی با توجه به اینکه دست اندرکارانش بیش از عموم افراد جامعه با پیچیدگی های فضای مجازی آشنایی دارند، انتظار می رفت خیلی پیش از این ، مردم را با ظرفیت ها و خطرات این فناوری جدید آگاه می ساختند و همچنان که طی یکی دو ماه اخیر فعالیت قابل قبولی در این زمینه داشته اند از این به بعد با تلاش مضاعف خلأ گذشته را جبران نمایند و با برگزاری برنامه های تخصصی، مانع آن شوند که ضرورت حفظ اقتدار و امنیت ملی در فضای سایبری ، دستمایه کشمکش های سیاسی شود و با ارائه نمونه هایی ازاستفاده های ابزاری دشمن در عرصه فرهنگی ، سیاسی ، امنیتی حتی اقتصادی از این فناوری بسیار پیشرفته را به نمایش درآورند تا پدر و مادرها با آگاهی از حساسیت آن ، از خود و فرزندانشان در برابر این هجوم ها هوشیارانه محافظت نمایند.

9- وزارت آموزش و پرورش ، با شتابی بیشتر برای ارتقای علمی و مهارتی هوشمندانه دانش آموزان در بهره گیری از فضای مجازی ، برنامه ریزی کند و با دعوت از متخصصین بصیر.

چگونگی بهره برداری سالم نسل آینده و اولیای دانش آموزان در این زمینه آموزش دهد.

در هر حال آنچه مسلم است ضریب هوشی مردم ایران از متوسط جهانی ، بالاتر است و با توجه به نوپا بودن دستیابی بشر به این فناوری ، اگر از ظرفیت موجود در کشور ، خصوصا ظرفیت جوانان ، به خوبی بهره برداری شود.

می توانیم با نبردی واقعی در فضای مجازی استکبار جهانی را زمینگیر کنیم.


کلید واژه ها: شهردار - انتخاب - انتخاب شهردار - شهرداری - ریاست جمهوری - تهران - سرمقاله روزنامه - شهرداری تهران - سرمقاله - روزنامه - پایتخت - جمهوری - شهر تهران - حزب اعتدال و توسعه - انتخابات - محمدباقر قالیباف - گزینه - محمود احمدی نژاد - شورای - رجب طیب اردوغان - شهردار پایتخت - فرانسه - شهریار - محمدعلی نجفی - شهردار تهران - روزنامه شرق - اصلاح طلبان - محمود احمدی - ایران - ترکیه

آخرین اخبار سرویس:
اعلام ترکیب رئال مادرید و لیورپول برای فینال لیگ قهرمانان

تخصیص قطار محلی به فیروزکوه دغدغه مردم را کم نکرد

آغازپرداخت تا یک میلیارد تومان به سپرده گذاران موسسات از هفته آتی

چه کسی شدیدترین تحریم های تاریخ را علیه ایران وضع کرد؟

باید متناسب با تحریم های دشمن آمادگی خود را افزایش دهیم

گرامیداشت سوم خرداد سالروز حماسه فتح خرمشهر در مهاباد

قانون مبارزه با پولشویی، سیستم گردش پول و نقدینگی را شفاف می کند

سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استانداری استان منصوب شد

رییس مجلس درگذشت سید علی صدر را تسلیت گفت

رییس مجلس درگذشت سید علی صدر را تسلیت گفت

لعنت آیندگان بر مجلسی که پالرمو را بپذیرد/ یک درصد ثروتمندان کشور عامل گرانی طلا و ارز

حاجی دلیگانی: لعنت آیندگان بر مجلسی که پالرمو را بپذیرد/ یک درصد ثروتمندان کشور عامل گرانی طلا و ارز

یک مقام نهاد نمایندگی رهبری: برخی قوانین پوشش دختران دانشجو مربوط به دهه 60 است

پربیننده ترین عکس تاریخ + عکس

دیدار شهردار رشت با خانواده شهید دانش حجتی

گستراندن سفره های افطار با مشارکت خیران یزدی

«پردیس فرهنگی» در یزد احداث می شود

صفحه جدید سردار قاسم سلیمانی در اینستاگرام

دستگیری زورگیر زعفرانیه در میدان الف

وکیل خونه به خونه: در کمیته اخلاق حضور پیدا کردم/ تورک گفت دیگر مصاحبه نکنید آقا!

تضمین های واقعی در مقابل دست چدنی

7 شرط جمهوری اسلامی برای مذاکره با اروپا

واکنش دادستان البرز به تخریب ویلای وزیر کشور

تغییر مکان تشییع پیکر مجری تلویزیون

برخی قوانین مربوط به پوشش دختران دانشجو مربوط به دهه 60 است

ایران و مقتدی صدر؛ تلاش برای موازنه منافع

شماره 134 خط حزب الله منتشر شد

برخی قوانین مربوط به پوشش دختران دانشجو مربوط به دهه 60 است

فتح خرمشهر برگ زرینی از دستاورد های انقلاب اسلامی است

سوم خرداد یکی از روزهای تاریخی و مهم نظام است

خط حزب الله 134؛ تضمین های واقعی در مقابل دست چدنی

تصاویر محفل انس با قرآن کارکنان کادر و وظیفه سپاه فجر فارس در حرم احمدی

شهیدی که رسم میهمان نوازی با اُسرا را به جا آورد

روسیه جنگنده سوخو - 35 به چین می فروشد

ایران بزودی نرخ مرجع زعفران را دنیا تعیین می کند

چهار نماینده جودوی ایران رقبای خود را شناختند

عملیات ضربتی پلیس برای دستگیری اراذل واوباش

اتصال سامانه بنادربه گمرک تا ماه آینده

تلاش 2 ساله کی روش؛ پیدا کردن جانشین سیدجلال

استانبول میزبان فینال لیگ قهرمانان سال 2020 شد

مهندس مفقود شده را شناسایی کنید+عکس

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر شنبه 5 خرداد 97

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 5 خرداد 97

نشانه های عقلانیت را در این پست مهدی طارمی ببینید!

داستان مجروح شدن سردار سلیمانی پیش از فتح خرمشهر + عکس

مشارکت مردم پویایی کسب و کار روستایی را به دنبال دارد

گزارش تصویری جلسه ستاد اربعین حسینی لرستان

تحولات لبنان پس از برگزاری انتخابات؛ چه کسی نخست وزیر جدید لبنان می شود؟

نامه نمایندگان مجلس خطاب به ایرانیان خارج از کشور

شرط استجابت دعا

چه کسی شدیدترین تحریم های تاریخ را علیه ایران وضع کرد؟

دومین محفل قرآنی رمضان سپاه فجر فارس در حرم شاهچراغ(ع) برگزار شد

زور اینجه به اردوغان می رسد؟

رمضان ماه مهمانی خداست / حفظ حرمت این ماه بر همگان واجب است

به کارگیری بازنشستگان؛ ممنوع

روزیاتو: نشانه‎هایی که ثابت می‎کند از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستید

کارتون بل و سباستین - قسمت بیست و هفتم برای کودکان

پست نکونام برای مرد نکونام استقلال

سفر به کشور 72 ملت -شهر صورتی (+عکس)

عیادت معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی از استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی

تضمین های واقعی در مقابل دست چدنی

هم افزایی رسانه های خراسان شمالی در مسیر توسعه

رونمایی از یادمان شهدای گمنام در قوچان

لزوم کنترل و مدیریت دفع فاضلاب در رودخانه کارون

تهدیدهای وزیر خارجه آمریکا به درد عرب های ترسو می خورد

آخرین خبرها از افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان دولت

فتح خرمشهر حماسه ای پر افتخار در تاریخ انقلاب اسلامی

هم افزایی رسانه استان در مسیر توسعه

برخی قوانین مربوط به پوشش دختران دانشجو مربوط به دهه 60 است

طبق آیات قرآن عدم اطاعت از ولی، شکست را به دنبال دارد/ در مقاومت برخلاف مذاکرات، نتیجه گرفتیم

8 مرداد؛ آغاز صدور روادید اربعین

شروط 12 گانه پامپئو دستور کار دشمن برای زمین گیر کردن ایران است

کشف جسد یک مرد درسیلاب فشم

خرمشهر به خواست خدا و همت فرزندان دلیر ایران آزاد شد

فیلم/ لحظه جنایت خونین «وحید مرادی» شرور معروف تهران، از نگاه دوربین مداربسته

تصاویر/ مراسم گرامیداشت آزاد سازی خرمشهر در بیرجند

فیلم/ لحظه اهدا جایزه افتخاری اسکار به «چارلی چاپلین» در سال 1972/ جمعیت دوازده دقیقه او را تشویق کردند

فیلم/ نماهنگ نوستالژیک "محمد نبودی ببینی، شهر آزاد گشته" کویتی پور، به مناسبت آزادسازی خرمشهر

تصویری متفاوت از رهبر انقلاب در دیدار امروز سران نظام

حمله ارتش آمریکا به 2 پایگاه ارتش سوریه

یکی از فرماندهان دوران سال دفاع مقدس: تهدیدهای وزیر خارجه آمریکا به درد عرب های ترسو می خورد

افتتاح طرح انتقال آب به روستای دستگرد

ماه رمضان فرصتی برای احیای تعادل روحی و توازن رفتاری است

مجروح شدن «سردار سلیمانی» قبل از فتح خرمشهر

کارخانه خودروسازان به همدان منتقل شود

دانلود آهنگ جدید مهران مستی بنام یک صدا باهم

از خرمشهر تا خونین شهر

اگر تحمل تشنگی برای روزه دار موجب عُسر و حَرَج شود: فتوای حضرت آیت الله سبحانی

جلسه امروز واگذاری تراکتورسازی برگزار شد

العبادی بیشترین شانس را برای نشستن برکرسی نخست وزیری دارد

با انباشت تولید گوشت مرغ مواجه ایم

چرا باید فرهنگ خرید کالای ایرانی در کشور نهادینه شود؟

تصاویر/ مراسم صبحگاه مشترک نیروهای مسلح خراسان جنوبی با حضور نماینده ولی فقیه

افطاری روحانی و هزار مرغ به سیخ!

اعتراضات به برخورد اسلام هراسانه دانشکده هندو با یک معلم محجبه

آغاز به کار پانزدهمین اجلاس رسانه ای اوراسیا

فیلم کامل سخنرانی ریاست محترم جمهوری جناب آقای روحانی

سهولت در ارتباطات بانکی از شروط ایران برای ادامه برجام با اروپایی هاست

روابط عمومی ها در ایران آسیب های زیربنایی دارند

پوتین و مکرون درباره برجام مذاکره می کنند

سرمقاله روزنامه های 2 اردیبهشت

سرمقاله روزنامه های 2 اردیبهشت