مطالب مرتبط:
دغدغه خدمات رسانی و محرومیت زدایی شاخصه اصلی مدیر تراز انقلاب اسلامی - پایگاه برهان
«خداحافظ سالار» به باشگاه کتاب فرهنگ سرای انقلاب اسلامی می آید
در پیام سرلشکر باقری به مناسبت روز جانباز عنوان شد جانبازان شهدای زنده و سند افتخار انقلاب اسلامی و ملت ایران
جانبازان، شهدای زنده و سند افتخار انقلاب اسلامی و ملت ایران
مقاومت جانبازان به انقلاب اسلامی عزت داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 اردیبهشت 1397 ساعت 09:262018-04-22سياسي

شاخصه اصلی مدیر تراز انقلاب اسلامی چیست؟


- "، بی شک فلسفه وجودی جمهوری اسلامی ایران و همچنین دلیل انتخاب حاکمیت اسلامی توسط مردم در انقلاب اسلامی 57، استقرار کارگزاران و مدیران انقلابی در رأس مدیریت کشور برای برقراری عدالت و خدمت رسانی به مردم، به ویژه مستضعفین و پابرهنگان بود تا تحت رهبری امام خمینی (ره) و ولی فقیه زمان، با مدیریت انقلابیِ کارگزاران متدین و کار و تلاش مضاعف آنان برای محرومیت زدایی، کشور در مسیر پیشرفت همه جانبه قرار گیرد و در سایه نظام اسلامی، مردم و مستضعفین دیگر شاهد بی عدالتی، ستم، فساد، ویژه خواری و تبعیض نباشند.

جمهوری اسلامی به دست مردم محروم و مستضعفی محقق شد که با ایمان به گفتمان امام خمینی (ره) برای احیای ارزش های اسلامیِ فراموش شده و مقابله با فساد گسترده رژیم پهلوی، انقلاب کرده و اعتماد خود را تقدیم به مسئولان نظام اسلامی کردند تا آنان حافظ آرمان های انقلابشان باشند و در راستای تحقق آن و همچنین محرومیت زدایی از کشور بکوشند.

این نظام مقدس اسلامی که از منظر امام خمینی (ره)، حفظ آن از اوجب واجبات شمرده می شود، پایدار نخواهد ماند مگر با حفظ اعتماد مردم که صاحبان اصلی این انقلاب هستند و اعتماد مردم نیز تنها از طریق تحقق عینی و عملی آرمان های انقلاب اسلامی جلب خواهد شد.

تحقق آرمان های انقلاب و جلب رضایت مندی و حفظ اعتماد مردم بدون شک نیازمند مدیر انقلابی و باورمند به این آرمان هاست؛ مدیری که گفتار و وعده هایش با کار و تلاش انقلابی توأم باشد و در راستای فقرزدایی و خدمت به محرومین (که از مهم ترین آرمان های انقلاب است)، از هیچ کوششی دریغ نکرده و فقط به شعار و وعده های بسنده نکند، زیرا شعار و وعده ای که محقق نشود و حتی توسط وعده دهنده انکار شود و مردم آن را در زندگی خود لمس و احساس نکنند، چیزی جز دروغ گویی به ولی نعمتان و خدشه دار کردن اعتمادشان نسبت به نظام جمهوری اسلامی نخواهد بود؛ چراکه همین مردم و مستضعفین از دیدگاه امام (ره)، صاحبان حقیقی این نظام و انقلاب هستند و اگر اعتمادشان سلب شود، انقلاب و نظام اسلامی پابرجا نخواهد ماند: این ملت است که آمد شما را از این همه گرفتاری ها بیرون آورد و آورد و با رأی خودش، مجلس درست کرد و جمهوری اسلامی را تنفیذ کرد و رییس جمهور درست کرد و آن ها هم دولت درست کردند.

همه چیزهایی که ما داریم از این مردم است، خصوصاً از این مستضعفین.

[1] حال این سؤال مطرح می شود که شاخصه های مدیر انقلابی خدمت رسان و دغدغه مند چیست؟ کدام مدیر و با چه شاخصه هایی می تواند محقق کننده آرمان های انقلاب اسلامی، تسریع کننده پیشرفت، حافظ و شایسته اعتماد مردم باشد؟ مدیر تراز انقلاب اسلامی از منظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی از بدو ظهور خود، دارای اصول و معیارهایی بود که در ادامه و استمرار آن، بیش ازپیش توسط امام خمینی (ره) و پس از ایشان توسط مقام معظم رهبری، تشریح و تبیین شد و مدیر تراز انقلاب اسلامی نیز با توجه به این اصول و چارچوب ها قابل تشخیص خواهد بود.

از منظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، مدیری در تراز انقلاب اسلامی است که خدمت رسانی به مردم را اصل و سرلوحه کار خود قرار دهد و در راستای تحقق عدالت اجتماعی، رفع تبعیض، کاهش فاصله طبقاتی، رفع مشکلات معیشتی و نجات محرومین بکوشد.

مقام معظم رهبری در سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)، با تشریح خط امام و گوشزد کردن مسئله توجه به مردم و محرومین توسط مسئولان می فرمایند: خط امام یعنی آن مسلک و سلوک حکومتی امام امت.

یعنی چیزی که تفسیرکننده نظام جمهوری اسلامی است.

جمهوری اسلامی می تواند با جهت گیری های مختلفی تحقق یابد.

آنچه که این جهت گیری ها را به صواب نزدیک می کند و مورد قبول و اعتقاد امام رضوان الله تعالی علیه بوده است، این هاست: .

نقش محوری دادن به نجات محرومین و تأمین عدالت اجتماعی.

همیشه مردم در چشم امام، اصل بودند.

در منطق و در خط حکومتی امام امت، محرومان و مستضعفان محور تصمیم گیری ها محسوب می شدند و همه فعالیت های اقتصادی و امثال آن، بر محور نجات محرومین از محرومیت ها بود.

[2] نجات محرومین و تحقق عدالت اجتماعی نیز وابسته به کارآمدی و تلاش انقلابی مدیران و مسئولان نظام اسلامی در درک و فهم شرایط معیشتی مستضعفین و تلاش آنان برای فقرزادیی از طریق مبارزه با فساد در هر شکل ممکن است.

مدیر و مسئولی قادر به این کار خواهد بود که خود ساده زیستی را پیشه کند و منافع قشر محروم و مستضعف را بر منافع شخصی خود مقدم بدارد.

مدیری که ثروت میلیاردی اش زبانزد مردم است، بی گمان از حال مردم محروم و مستضعف آگاه نیست و برای محرومیت زدایی نیز کاری نخواهد بود.

امام خمینی (ره) با آگاهی از تأثیرات کاخ نشینی و نوع نگاه چنین افرادی به محرومین و کوخ نشینان و خطرات چنین افرادی برای نظام اسلامی، می فرمایند: آن هایی که در خانه های مجلل راحت و بی درد آرمیده اند و فارغ از همه رنج ها و مصیبت های جان فرسای ستون محکم انقلاب و پابرهنه های محروم تنها ناظر حوادث بوده اند و حتی از دور هم دستی بر آتش نگرفته اند، نباید به مسئولیت های کلیدی تکیه کنند که اگر به آنجا راه پیدا کنند، چه بسا انقلاب را یک شبه بفروشند و حاصل همه زحمات ملت را بر باد دهند.

[3] کلید فقرزدایی در دستان مدیریت انقلابی، فعال، پرتحرک و ساده زیست است، نه مدیران میلیاردی.

مدیری که دغدغه های محرومین را از نزدیک درک و لمس کرده باشد و بتواند با برنامه ریزی مدون و همچنین انتخاب مسئولان جوان، فعال و انقلابی در راستای رفع محرومیت از قشر مستضعف گام بردارد.

مدیری در تراز انقلاب اسلامی است که با شناخت دقیق ظرفیت های نظام اسلامی و همچنین با ایمان به مردم و نگاه به درون، امیدوار به نیروی کار و تلاش ایرانی برای محرومیت زدایی و تأمین معیشت مردم باشد.

تازمانی که مدیری نگاه به بیرون داشته و امیدوار به مساعدت بیگانگان باشد، محرومیت زدایی و تأمین معیشت قشر مستضعف محقق نخواهد شد.

مدیر انقلابی به جای امید بستن به بیگانه و اعتماد به دشمن، به توان، ظرفیت و سرمایه داخلی اعتماد می کند و با تلاش و تحرک صدچندان و با به کار بستن نیروهای داخلی ظرفیت های بالقوه کشور را جهت فقرزدایی به بالفعل تبدیل می کند؛ همان گونه که مدنظر مقام معظم رهبری است.

ایشان شروط رسیدن به شکوفایی، استقلال و رهایی کشور از آسیب های اجتماعی را اتحاد و انسجام ملی ، فرهنگ انقلابی ، مسئولان شجاع، فعال و پرکار ، اقتصاد و تولید قوی، مبتنی بر مدیریت کارآمد و توانایی های داخلی می دانند.

دشمنان نظام اسلامی با وارد کردن فشارهای اقتصادی گوناگون به دنبال دلسرد کردن قشر محروم و مستضعف از جمهوری اسلامی هستند؛ همان هایی که مسبب تحقق و استمرار این انقلاب بودند.

تنها راه مبارزه با این فشارها و ضربه ها، چیزی جز فعالیت جهادی و مدیریت انقلابی مسئولان در راستای فقرزدایی از قشر محروم نخواهد بود.

رهبر معظم انقلاب امسال در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم رضوی (ع)، با اشاره به کمبودهای معیشتی و اقتصادی و همچنین مشکلات قشر مستضعف، ضعف در محرومیت زدایی را ناشی از ناتوانی برخی مدیران دانستند و فرمودند: این ضعف ها مربوط به مدیریت ها و کمبودها و ناتوانی های برخی مدیران است، نه حرکت عمومی نظام اسلامی.

در طول انقلاب اسلامی، هرگاه مدیریت انقلابی، فعال و پرتحرک داشتیم، کارها پیش رفته است و هرجا مدیریت های ضعیف، بی حال، ناامید، غیرانقلابی و بی تحرک داشتیم، کارها متوقف یا منحرف شده است.

بنابراین باید مدیران، افرادی باانگیزه تر و کارآمدتر باشند و تلاش بیشتری انجام دهند و به حول و قوه الهی، این گونه نیز خواهد شد.

[4] با نگاهی به بیانات امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب، می توان به شاخصه های مدیر انقلابی خدمتگزار پی برد.

مدیری در تراز انقلاب اسلامی است و می تواند پیش برنده آرمان های انقلاب باشد که پیشرو، پرتحرک، باورمند به توان داخلی، ساده زیست و همراه با محرومان باشد و خدمت به خلق را اصل کار خود قرار دهد.

مسئولان نظام اسلامی تأثیر عمده ای در استقرار و گسترش ارزش های انقلابی و یا برعکس، به محاق بردن آن ارزش ها دارند.

اگر مدیر نظام اسلامی باورمند به آرمان ها باشد، می تواند با مدیریت انقلابی و حرکت در چارچوب های نظام اسلامی و آرمان های امام (ره)، در پیشرفت و تسری گفتمان انقلاب اسلامی در سطح جامعه و مردم اثرگذار باشد و در رفع محرومیت و خدمت رسانی به مردم پیشتاز باشد، زیرا همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند، مشکل غیرقابل حلی در کشور وجود ندارد و اگر مدیریت در بخش های مختلف متدین، انقلابی و کارآمد باشد، همه مشکلات حل خواهد شد.

جمع بندی جمهوری اسلامی برای عبور از موانع و مشکلات در برابر خود، این روزها بیش ازپیش به مدیری کارآمد، انقلابی و مؤمن نیاز دارد؛ مدیری در تراز انقلاب اسلامی که دستورکار خود را خدمت رسانی، محرومیت زدایی، بهبود اقتصاد و مبارزه با فساد بداند و در این راه گام های عملی بردارد.

مدیری متدین که از دادن وعده های دروغ، فریب افکار عمومی و لفاظی امتناع بورزد و به وعده هایش به مردم وفا کند.

مدیری که با خدمت به محرومین و فقر زدایی، اگر را از گزاره های رهبر مستضعفین و محرومین بردارد.

پی نوشت ها: [1].

صحیفه امام خمینی، ج15، ص356.

[2].

بیانات در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، 14 خرداد 1371.

[3].

صحیفه امام خمینی (ره)، ج20، ص333.

[4].

سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، 1 فروردین 1396.

منبع: پایگاه برهان
کلید واژه ها: اسلامی - انقلاب اسلامی - جمهوری اسلامی - مردم - مدیر - نظام اسلامی - آرمان - امام خمینی - محرومیت زدایی - جمهوری - نظام - محروم - کارگزاران - امام - وعده - خمینی - مدیری - محرومیت - مدیریت - درست - کشور - پیشرفت - رییس جمهور - فساد - هایی - حافظ - مسئولان - مدیران - انتخاب - ایران

آخرین اخبار سرویس:
لاریجانی درگذشت سید علی صدر را تسلیت گفت

علی خیشوند، صدیقه محمداسماعیل، فهیمه باب الحوائجی، فاطمه نوشین فرد آسیب شناسی موانع یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی دولت الکترونیک در ایران

صلح آل سعود و اسراییل اسلام انحرافی است/ تمسک به قرآن و اهل بیت(ع) به معنای عمل به آن است

قرآنیان در تکاپوی نمایشگاهی دیگر

نظام بی نقص نغمه پردازی واژگان در قرآن کریم

قربانعلی سبکتکین ریزی، ایوب موسی زاده بررسی جامعه شناختی رابطه بین کیفیت زندگی و طرد اجتماعی

ترویج آموزه ها و معارف قرآنی قدم مهی در راه حراست از کشور است

رهبر انقلاب: هدف ایران از مذاکره رفع تحریم ها بود +فیلم

نشست جامعه قرآنی خوزستان به میزبانی مرکز امام حسین(ع) اهواز

ساخت سلاح هسته ای جدید در آمریکا

بازید حجت الاسلام والمسلمین حاجتی از نمایشگاه قرآن و عترت

پاسخ دادستان تهران به اظهارات اخیر رییس سازمان محیط زیست

تغییرات کلید نهایی آزمون دستیار تخصصی پزشکی اعلام شد

حکم حبس برخی از متهمان کانال های تلگرامی

سی ویژگی کسانی که کتاب نمی خوانند

اسامی 2000 خبرنگار دریافت کننده طرح ترافیک را منتشر کنید

20 رییس در 30 سال اخیر روی صندلی سازمان میراث فرهنگی نشستند

چند درصد دانشجویان و دانش آموزان معتاد هستند؟

عده ای اجازه پیشرفت فلسفه بعد از ملاصدرا را نمی دهند!

جامعه قرآنی برای جامعه سازی تلاش کند/ تبلیغ رسالات قرآن؛ ایجادکننده دگرگونی در جامعه

ضرورت اقامتگاه دائمی برای ثبت مؤسسه قرآنی/ ضوابط انحلال

توضیحات نماینده ایران درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی

قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان اصلاح می شود

تصاویر/ روز چهارم بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن(11)

بهره مندی از آموزش مجازی معارف قرآن با حضور در غرفه مؤسسه «نورالمجتبی»

آمادگی لیورپولی ها برای نبرد با رئال+ فیلم

کشف 4 پیکر کامل در سانحه هوایی یاسوج

شیوه ارتباط دائمی با بقیه الله الاعظم

تصاویر/ تجلیل از خانواده های شهدای مدافع حرم در حرم حضرت معصومه(س)

فعالیت های قرآنی را بسط و گسترش دهیم

پنجمین روز بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم

مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام جنگ علیه ایران بدون مجوز کنگره را ممنوع کرد

ضعف دولتمردان کشور در برابر خروج آمریکا از برجام

کشف ساختار سوره «حمد» اثبات اعجاز قرآن با زبان مدرن است

آیا روزه بدون خواندن نماز باطل می شود؟پاسخ حضرت آیت الله سیّد صادق روحانی

پست جالب رضا رشیدپور به مناسبت سوم خرداد +عکس

مشکل تامین آب شرب آستارا هرچه سریعتر برطرف شود

نمایشگاه عکس و پوستر مقاومت در رضوانشهر برپا شد

عملیات بیت المقدس از غافلگیرانه ترین عملیات ها در دفاع مقدس

نقش زنان در دفاع مقدس در دیدگاه ما مغفول مانده است

جوابیه سازمان محیط زیست، تلاشی برای انحراف افکار عمومی است

آرمان حیدری، اسفندیار محمدی، شهلا باقری بررسی رابطه اعتماد نهادی با گونه های مشارکت سیاسی

پست مجری پرحاشیه به مناسبت سوم خرداد +عکس

شروط جمهوری اسلامی ایران برای ادامه برجام با اروپا/ اروپایی ها نشان داده اند در حساس ترین موارد با آمریکا همراهند/ به رسمیت شناختن حق غنی سازی ما منشاش مذاکره نیست، پیشرفت هسته ای ماست

مزاحم کار هنری ما نشوند

کنگره آمریکا اختیار اعلام جنگ علیه ایران را از ترامپ گرفت

راه اندازی رادیو غدیر

نخستین فضانورد روزه دار جهان!

شباهت عجیب بازیگر زیبای ترکیه ای به برادرش!

چرا آیت الله موحدی کرمانی از دبیرکلی جامعه روحانیت استعفا داد؟ / رییسی جایگزین می شود

پمپئو : صحبتی از جنگ با ایران نکرده ام/ تغییر رژیم از بیرون، برنامه ما نیست

چهار ایرانی مشمول فرمان عفو رییس جمهوری آذربایجان شدند

نمایشگاه قرآن در پنجمین روز بدون حضور مسئولان

نخستین گزارش آژانس درباره ایران بعد از خروج آمریکا

تزریق آمپول روزه را باطل می کند؟ + فتوای مراجع

نامه زیبای امام علی (ع) به حاکمی که در یک مهمانی اشرافی شرکت کرده بود

علی لاریجانی در گفتگو با اسماعیل هنیه بر حفظ همبستگی و وحدت بین کشورهای اسلامی تأکید کرد

ابراهیم با دو تا برانکارد «پُل» درست کرد

سردار گلستانی سوم خرداد

در جلسه پوتین و ماکرون درباره برجام چه گذشت؟

الیسون: هرگونه اعلام جنگ علیه ایران بدون مجوز کنگره ممنوع شد

نماهنگ/ مذاکره برای چه بود؟!

مجلس نمایندگان آمریکا: اعلام جنگ با ایران بدون مجوز کنگره ممنوع است

مجروح شدن «حاج قاسم سلیمانی» قبل از فتح خرمشهر

ثبت نام سراسری خادمین شهدا آغاز شد

دشمن با هدف تفکیک قرآن و عترت به میدان آمده است

واکنش دادستان تهران به اظهارات معاون رییس جمهور: در کار ما دخالت نکنید!

عنان مرا در دست گیر!/ شرح دعای روز نهم ماه مبارک رمضان

مصوبه مجلس آمریکا درباره اعلام جنگ علیه ایران

شادی در کشور وجود ندارد/ باورهای فردی و اجتماعی مردم به سمت "غم" میل می کند

آخرین وضعیت لایحه حمایت از محیط بانان

همسران مدافع حرم یاد حماسه خرمشهر را گرامی داشتند

ترویج آموزه ها و معارف قرآنی، قدم مهمی در راه حراست از کشور است

ایران حامی وفاق ملی در لبنان

طرح جدید مجلس برای «دوتابعیتی ها» کلید خورد + جزییات

جمله امیدبخش رهبر انقلاب/ عکس

مهم ترین فایده روزه از نگاه رهبر معظم انقلاب

توضیح درباره هواپیماربایی در آسمان ایران

برگزاری برنامه های گرامیداشت سوم خردادماه در بیجار

خبر جدید برای سپرده‎گذاران موسسات غیرمجاز

ادامه اختلاف قوه قضاییه با دولت بر سر تشخیص جاسوسی متهمان

واکنش به انتقادات از طرح جنجالی ازدواج دختران

علت استعفای آیت الله موحدی کرمانی از دبیرکلی جامعه روحانیت چه بود؟ / چه کسی جای او را خواهد گرفت؟

فواید و آثار روزه در بیان امیرالمومنین علی(ع)

اصلاح طلبان، عامل یک فاجعه 8 ساله بودند

سلب تابعیت 9 بحرینی

برگزاری محفل قرآنی در محلات با حضور احمد ابوالقاسمی

جزء خوانی قرآن کریم در حرم حضرت شاهچراغ (ع)‎

زنده یاد ناصر حجازی و محمد پنجعلی در اردوی جام جهانی آرژانتین+ عکس

لایحه حمایت از محیط بانان بزودی به صحن مجلس می رسد

حاجی دلیگانی: لعنت آیندگان بر مجلسی که پالرمو را بپذیرد

برگزاری آیین گلریزان در پیشوا

کتاب «مبانی عرفان وحیانی» روانه بازار نشر شد

ناگفته های جالب عکاس جنگ

اظهارات عراقچی درباره ایرانیان دوتابعیتی/ نامه نمایندگان مجلس به ایرانیان خارج از کشور

برگزاری سوگواره «چشمه کوثر» ویژه بانوان

افتتاح درمانگاه دولتی دندانپزشکی بیمارستان گلستان اهواز

نشست های پنجمین روز نمایشگاه بین المللی قرآن

توصیه های اقتصادی رهبر انقلاب به کارگزاران نظام چه بودند؟

لایحه حمایت از محیط بانان بزودی به صحن مجلس می رسد

شاخصه اصلی مدیر تراز انقلاب اسلامی چیست؟

شاخصه اصلی مدیر تراز انقلاب اسلامی چیست؟