مطالب مرتبط:
حمایت یمن از سومالی مقابل مداخلات امارات
انصارالله یمن از سومالی حمایت کرد و به امارات هشدار داد
تقدیر نظام پزشکی از استاد ایرانی مدافع نام "خلیج فارس" در امارات
عربستان و امارات به دنبال غارت نفت یمن
الاخبار: امارات متحده عربی؛ قدرتی اشغالگر و «بدون اصول»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 اردیبهشت 1397 ساعت 09:052018-04-22بين الملل

تجزیه طلبی امارات دولت سومالی را به تنگ آورد


ایرنا - اختلافات سومالی با امارات پس از اتخاذ سیاست بی طرفی موگادیشو در قبال محاصره قطر آغاز شد، اما در واقع زخم کهنه تجزیه طلبی امارات، - مدت ها پیش از بروز اختلافات بین کشورهای حوزه خلیج فارس، باعث شد تا دمل چرکین تنش در روابط ابوظبی و موگادیشو سر باز کند.

عربستان، امارات، بحرین و مصر از 5 ژوئن سال 2017 میلادی (15 خرداد 1396 هجری شمسی) روابط خود با قطر را رسما قطع کردند، سپس به اتهام حمایت از تروریسم، آن کشور را تحریم و محاصره اقتصادی کردند.

سومالی در این تنش با وجود فشار کشورهای تحریم کننده قطر، موضع بی طرفی گرفت، این در حالی است که مواضع سیاسی موگادیشو غالبا موافق با سیاست های پایتخت های عربی خلیج فارس به ویژه ریاض بود.

** زخم کهنه تنش امارات و سومالی سعید علی تحلیل گر سیاسی در مرکز غیر دولتی بررسی های سومالی (سهن) اما در این باره به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت: تنش سیاسی بین سومالی و امارات پیش از بحران جدید در روابط کشورهای نامبرده عربی با قطر، وجود داشت.

وی افزود: ابوظبی در امور داخلی سومالی از طریق روابط با اقلیم های فدرالی جدایی طلب و شخصیت های تاثیرگذار در این مناطق، دخالت می کرد.

این دخالت ها با هدف تضعیف دولت مرکزی سومالی و به علت نگرانی ابوظبی از نقش ترکیه و قطر در سومالی صورت می گرفت، به ویژه اینکه برخی سران سومالیایی ارتباط خوبی با گروه اخوان المسلمین داشتند.

محمد عمر طلحه عضو کمیته امور خارجی پارلمان سومالی گفت: توسل امارات به سران اقلیم جدایی طلب و خودخوانده سومالی، موسوم به سرزمین سومالی ، در جستجوی تقویت مواضع سیاسی کشورهای تایید کننده محاصره قطر و در واقع اهرم فشاری از سوی امارات علیه دولت مرکزی سومالی بود تا از موضع بی طرفی خود در قبال دوحه دست بکشد، امری که تنش بین حکومت و اقلیم های فدرالی سومالی را تشدید کرد.

طلحه تصریح کرد: کشورهای محاصره کننده قطر همه برگه های سیاسی و اقتصادی خود را برای به زانو درآوردن کشورهای بی طرف و مخالف در محاصره قطر به کار گرفتند.

نظام فدرالی در سومالی، نقطه ضعف حکومت مرکزی است، لذا آن را هم به کار گرفتند تا موضع موگادیشو را با خود همراه کنند.

امارات تا این مرحله از کار تا حدودی هم موفق بوده، زیرا اقلیم های فدرال سومالی، محاصره قطر را تایید کردند، اما پارلمان سومالی به مساله وارد شد و اعلام کرد که دولت مرکزی بر اساس قانون اساسی، تنها مرجع قانونی است که می تواند چنین تصمیم هایی را اتخاذ کند.

سومالی با سیاست های عربستان و امارات در بسیاری از مسایل منطقه ای تا حد امکان همراهی کرده بود و حتی موگادیشو در سال 2016 و بعد از حوادث سفارت عربستان در تهران با ایران در همراهی با ریاض، قطع رابطه کرد.

آغاز تضاد منافع و تنش بین سومالی و امارات به پیش از بروز اختلاف های اخیر بین 4 کشور عربی و قطر باز می گردد.

در 5 سال گذشته امارات میلیاردها دلار برای افزایش نفوذ نظامی و اقتصادی خود در شاخ آفریقا هزینه کرده و سومالی یکی از این مناطق است.

** قرارداد بربره، آتش بر بنزین روابط دو کشورقرارداد موسوم به بندر بربره ، یکی از نقاط تشدید اختلاف موگادیشو با ابوظبی بود، زیرا تمامیت ارضی سومالی را هدف قرار داد.

امارات این توافق بر سر بهره برداری از بندر بربره به مدت 30 سال را با اقلیم خودخوانده جدایی طلب معروف به سرزمین سومالی از یک سو و اتیوپی از سوی دیگر امضا کرد، مساله ای که دیگر تحمل دولت مرکزی سومالی را تمام کرد و موگادیشو آن را توافقی باطل خواند.

امارات پس از آن، اقدام به عقد این قرارداد کرد که جیبوتی، توافق خود با شرکت بین المللی بندرگاه های دبی را لغو کرد و امارات ناچار شد برای پر کردن خلاء آن به توافقی عاجل با اقلیم غیرقانونی سومالی و اتیوپی دست بزند، بدون اینکه دولت مرکزی سومالی را در نظر بگیرد.

توافق سه جانبه که در آن سهم اتیوبی، همسایه سومالی از بندر بربره 19، سهم اقلیم خودخوانده 30 و عایدی شرکت اماراتی 51 درصد بود، بنزین بر شعله تنش بین سومالی و امارات ریخت، زیرا روابط موگادیشو و آدیس آبابا به خودی خود بر سر تصرف اقلیم غرب سومالی از سوی اتیوپی تنش آلود و حساس است و جالب تر اینکه حسن علی خیره نخست وزیر سومالی در روز عقد قرارداد، در امارات به سر می برد.

اماراتی ها طوری رفتار کردند که گویا اتفاقی نیفتاده است.

خیره از امارات بازگشت و فورا این توافق را غیرقانونی دانست و پارلمان نیز به ممنوعیت فعالیت شرکت بین المللی بندرگاه های دبی رای موافق داد.

** سناریوی تجزیه در پوشش حمایت از دولت مرکزیطرح های تجزیه طلبانه امارات تنها منحصر به بندر بربره نبود.

اماراتی ها برای تصاحب دو بندر بوصاصو و کسمایو هم خیز برداشتند، اما ناکام ماندند.

اماراتی ها همچنین پایگاهی در موگادیشو (پیش از تنش بین دو کشور) تحت عنوان آموزش نظامی نیروهای سومالیایی برای مبارزه با تروریسم تشکیل دادند، اما این تنها یک پوشش بود و بعدها ناظران سیاسی و امنیتی گفتند که ابوظبی در حال تسلیح جدایی طلبان سومالی بوده است.

همچنین از این پایگاه نظامی، امارات برای جنگ علیه یمن از طریق شاخ آفریقا و کرانه غربی باب المندب استفاده می کرد.

گزارش سالانه 2017 کمیته مجازات (وابسته به سازمان ملل) تصریح می کند که امارات، بارها ممنوعیت بین المللی تسلیح سومالی و اریتره را با ایجاد پایگاه های نظامی و مسلح کردن جدایی طلبان، نقض کرده است.

** ده میلیون دلار مشکوکبه دنبال این تحولات، مقامات سومالی (حدود 2 هفته پیش) 9.

6 میلیون دلار از دو چمدان در هواپیمای سفیر امارات در فرودگاه موگادیشو کشف کردند، سفیر نتوانست به همراه داشتن مبلغ هنگفت را توجیه کند و پول ها مصادره شد.

پس از مصادره این مبلغ، مقام های سومالی پرونده ای برای بررسی و پاسخ به این سوالات تشکیل دادند که پول های اماراتی از کجا آمده، به کجا می رفته و انگیزه های ورود آن به کشور چه بوده است .

** دومینوی واکنشامارات نسبت به مصادره پول همراه سفیر خود واکنش نشان داد و اقدام سومالی را محکوم کرد، سپس اعلام کرد که توافق نظامی سال 2014 بین دو کشور پایان یافته است.

امارات همچنین بیمارستان موسوم به شیخ زاید در پایتخت سومالی را تعطیل کرد.

این پایان تنش بین دو کشور نبود.

یک هفته پیش، این بار در فرودگاه بندر بوصاصو در اقلیم پونتلند در شمال شرقی سومالی، مسئولان امنیتی فرودگاه اجازه ندادند جعبه های مهمات و تسلیحات اماراتی ها به هواپیمای نظامی این کشور منتقل شود.

اصرار افسران اماراتی هم بی فایده بود و هواپیمای آنها بدون تجهیزات نظامی، خاک سومالی را ترک کرد.

حسن مودی روزنامه نگار سومالیایی در گفت و گو با شبکه الجزیره گفت: تدابیر اخیر سومالی علیه امارات، حاکی از آن است که موگادیشو از نقش تخریبگرانه ابوظبی در سومالی و حمایت آن کشور از تجزیه طلبان، به تنگ آمده است.

پس از بحران بر سر قرارداد بندر بربره، دولت سومالی رسما به شورای امنیت سازمان ملل به اتهام نقض حاکمیت و تمامیت ارضی کشور خود توسط امارات، شکایت کرده است.

امارات هم مدعی شد که پول های توقیف شده در فرودگاه موگادیشو، قرار بوده خرج پرداخت حقوق نظامیان سومالیایی شود و خواستار عذرخواهی موگادیشو شده است.

همچنین در اتحادیه عرب شکایتی از سوی امارات علیه سومالی به اتهام توقیف هواپیما، بدون بردن نامی از پول های کشف و ضبط شده، تنظیم شده است.

** تهدیدهایی که باقی مانده استمناقشه و تنش سومالی و امارات را نباید تمام شده فرض کرد.

از لحاظ سیاسی، سومالی هزینه قطع روابط با امارات را خواهد پرداخت، زیرا ابوظبی برای تضعیف هر چه بیشتر موگادیشو و انتقام گیری، روابط خود را با اقلیم های جدایی طلب از جمله اقلیم جنوب غربی سومالی تقویت و برای تجزیه آن کشور، تلاش مضاعفی خواهد کرد.

در بعد امنیتی نیز، این احتمال بسیار قوی است که در طول سال های آموزش نظامیان سومالیایی در پوشش حمایت از حکومت مرکزی، امارات، شبه نظامیان وفادار به خود را در آن کشور پرورانده باشد که می توانند برای بی ثبات سازی و تخریب به ویژه در پایتخت، به کار گرفته شوند.

زمان ، با شرایط موجود، آبستن رخدادهای جدید در روابط سومالی و امارات می ماند و به نظر می رسد مداخله ها در این باره که از سطح دو کشور فراتر رفته، بازیگرانی جدید بیابد.


کلید واژه ها: سومالی - امارات - محاصره - کشور - سیاسی - مرکزی - روابط - دولت - فدرال - ابوظبی - خلیج فارس - عربستان - اقتصادی - اخوان المسلمین - حکومت - قانون - همراه - تحریم - ترکیه - جدایی - خبرگزاری - عربی - سران - فارس - خلیج - پایتخت - بحران - اخوان - ایرنا - حمایت

آخرین اخبار سرویس:
عجیب اما واقعی/با تیام در تهران توافق نکردند و حالا به ترکیه می روند!

ولیعهد عربستان بالاخره آفتابی شد

مجازات آلمان توسط عربستان سعودی به دلیل دفاع از برجام

سفیر آمریکا فلسطینیان را تهدید کرد

فرانسه به عنوان قوی ترین شریک اقتصادی روسیه باقی می ماند

86 جوان فلسطینی در نوار غزه زخمی شدند

نخستین ماشین حساب دنیا

لحظه انهدام پایگاه تروریست های داعش در سوریه

نصرالله: فشار آمریکا بر ایران به دلیل حمایت از مقاومت است

واکنش وزات دفاع روسیه به گزارش سقوط هواپیمای بویینگ مالزیایی

ناتو به دنبال تقویت توان برای مهار روسیه است

گام های اردن برای تقویت روابط با ایران، قطر و نظام سوریه

ترامپ، درباره دیدار با اون دوباره تغییر عقیده داد

مجازات آلمان توسط عربستان سعودی به دلیل دفاع از برجام/ لغو خرید از دایملر و زیمنس

تاکید اتحادیه اروپا بر اجرای کامل برجام | پیشنهاد ایران برای برگزاری نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای خارجه

بدعهدی امریکایی ها راه را برای مذاکره می بندد

ویدئوی دلهره آوری که جوان فلسطینی زیر باران گلوله منتشر کرد

مصر: جایگزینی برای راه حل سیاسی در سوریه وجود ندارد

سید حسن نصرالله: فشارهای آمریکا علیه ایران به دلیل حمایت این کشور از مقاومت در منطقه است

کره شمالی هیچگاه سلاح های هسته ای اش را به امریکا تحویل نخواهد داد

قوانین حفظ حریم خصوصی؛ چرا همه به دنبال دریافت اطلاعات شخصی ما هستند؟

استفاده از گوشت خوک در غذای زندانیان مسلمان در آلاسکا جنجال ساز شد

ایرانیان: غنچه هایی که باید گُل شوند

مجازات آلمان توسط عربستان سعودی به دلیل دفاع از برجام

ترامپ: بودجه ارتش آمریکا سال آینده افزایش می یابد

دروازه غیررسمی حلبچه با کرمانشاه بازگشایی شد

اتحادیه اروپا بر اجرای کامل برجام تاکید کرد

دروازه غیررسمی حلبچه با کرمانشاه بازگشایی شد

تلاش چین برای سرک کشیدن به پشت ماه

فضای سمّی داخل آمریکا مانع بهبود رابطه با روسیه

پوتین:اقدامات یکجانبه در مورد برجام غیرسازنده است

تماس تلفنی وزیر خارجه آمریکا با بن سلمان

وقوع دو انفجار نزدیک مقر حزب کمونیست عراق

دروازه غیررسمی حلبچه با کرمانشاه بازگشایی شد

مجلس آمریکا خواستار بازرسی از شکنجه گاه های امارات شد

جزییات بیشتری از زندان های مخوف امارات افشا شد

واکنش فرانسه به شروط رهبری برای ادامه برجام

تهران گردی شبانه «کامبیز دیرباز» با موتور لوکسش! +عکس

41 نفر از متهمان کودتای نافرجام ترکیه به حبس ابد محکوم شدند

مجازات آلمان توسط عربستان سعودی به دلیل دفاع از برجام/لغو خرید از دایملر و زیمنس

واکنش سازمان هواپیمایی کشوری به تحریم های جدید

مقر حزب کمونیست در بغداد خمپاره خورد

نمایشگاه «ترانه های پیروزی» در لبنان

گفتگوی تلفنی بن سلمان و وزیر خارجه آمریکا

سفیر آمریکا فلسطینیان را تهدید کرد

پوتین: باید در های مذاکره را باز بگذاریم

گام های حساب شده و غیرعلنی اردن برای تقویت روابط با ایران، قطر و نظام سوریه

ناخشنودی عربستان از دفاع آلمان از توافق هسته ای با ایران

زخمی شدن 86 فلسطینی در نهمین هفته «راهپیمایی های بازگشت»

حق شناس: نشست حزب اعتماد ملی با اقدامات سازمان یافته گروه فشار با اختلال روبرو شد و ناتمام ماند

پالایشگاه های اروپایی به دنبال جایگزین نفت ایران/ کاهش واردات نفت ایران در اروپا کلید خورد

واکنش لاوروف به اتهام زنی جدید علیه روسیه

اتحادیه اروپا بر تعهد خود به اجرای کامل برجام تاکید کرد

مقر حزب کمونیست در بغداد خمپاره خورد

با 20 فروند از سریع ترین و چابک ترین جت های جنگنده تاریخ آشنا شوید [قسمت دوم]

سیدحسن نصرالله: آمریکا می خواهد ایران مثل زمان شاه باشد

ترامپ: بودجه ارتش آمریکا سال آینده افزایش می یابد

86 فلسطینی در نهمین جمعه راهپیمایی بزرگ «حق بازگشت» مجروح شدند

تحریم جدید آمریکا علیه ماهان، کاسپین، معراج و پویا ایر

سامسونگ به اتهام نقض پتنت های اپل به پرداخت جریمه 539 دلاری محکوم شد

ترامپ می گوید اسراییل را به رسمیت بشناسید تا به شما کمک مالی کنیم

لایحه دفاعی سنای آمریکا علیه فروش جنگنده 35 F به ترکیه

زخمی شدن 86 فلسطینی در نهمین هفته «راهیپیمایی های بازگشت»

رأی الیوم گزارش داد؛ گام های حساب شده و غیرعلنی اردن برای تقویت روابط با ایران، قطر و نظام سوریه

پروازهای مسافربری بین سوریه و امارات از سر گرفته شد

مکرون: شرکت های فرانسوی خودشان باید درباره ایران تصمیم بگیرند

سید حسن نصرالله: تحریم های آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس علیه ما بی تاثیر است

نصرالله: آمریکا به ایران فشار می آورد تا کمک به مقاومت را متوقف کند

تعهد اعضای باقیمانده برجام بر اجرای مستمر و کامل توافق هسته ای

اعضای برجام تبعات احتمالی وضع مجدد تحریم های آمریکا را بررسی کردند

اعضای برجام تبعات احتمالی وضع مجدد تحریم های آمریکا را بررسی کردند

سفیر آمریکا فلسطینیان را تهدید کرد

زخمی شدن 86 فلسطینی در نهمین هفته «راهپیمایی های بازگشت»

تجربه هایی برای رفتار مناسب برابر آمریکا و برجام

دیدارهای عراقچی با نماینده فرانسه و هلگا اشمید

بنگلادش خواهان بازگشت روهینگیایی ها به میانمار شد

واکنش جعفرزاده به تحریم های جدید آمریکا علیه صنعت هوایی ایران

هفته آینده، اعلام جمع بندی نهایی خسارت سیل در اوشان و فشم

زخمی شدن 86 فلسطینی در نهمین هفته «راهیپیمایی های بازگشت»

ایرانیان: غنچه هایی که باید گُل شوند

عراقچی: گفت وگوها برای حفظ برجام ادامه می یابد

محمد بن سلمان و مایک پمپئو گفتگو کردند

مخالفت تصنعی فرانسه با تحریم های ایران

انتقاد پوتین از تصمیم دونالد ترامپ درمورد برجام

عراقچی: برای حفظ برجام اطمینان بیشتری حاصل شده است

لحظه انفجار تاسیسات آزمایش هسته ای کره شمالی/عکس

واکنش کره شمالی به تصمیم ترامپ در لغو دیدار با «کیم جونگ اون»

واکنش پوتین به لغو دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی

درخواست سازمان ملل از ائتلاف متجاوز سعودی برای تسریع واردات مواد غذایی به یمن

انتخاب یک حامی داعش در انتخابات عراق!

ترامپ دیدارش با رهبر کره شمالی را لغو کرد

ب ام و مسئول طراحی ایستگاه های شارژ یونیتی شد

انتقاد پوتین از خروج آمریکا از برجام

مکرون: شرکت های فرانسوی خودشان باید درباره ایران تصمیم بگیرند

تحریم ها علیه حزب الله محکوم به شکست است

روایتی شنیدنی از آزادسازی «خرمشهر»

استخراج نفت افغانستان توسط اوزبیکستان

مکرون : پایبندی به برجام دفاع از حق حاکمیت فرانسه است

شنود صحبت های یک زوج آمریکایی توسط اسپیکرهای آمازون

پروازهای مسافربری بین لاذقیه و شارجه از سر گرفته شد

تجزیه طلبی امارات دولت سومالی را به تنگ آورد

تجزیه طلبی امارات دولت سومالی را به تنگ آورد