مطالب مرتبط:
موتکو: سرعت فروش بلیت های جام جهانی 2018 رضایت بخش است
بنایی برای تغییر دبیران بخش ملی و جهانی فیلم فجر نداریم/از پول خرج کردن نباید بهراسیم
وزیر ورزش و جوانان: تشکیل سازمان مستقل جوانان نمی تواند تمام مشکلات این بخش را حل کند/ موافق تفکیک بخش جوانان هستیم
برنامه نمایش بخش «زیتون های زخمی» در سومین روز از جشنواره جهانی فیلم فجر
بخش ملی و جهانی جشنواره فیلم فجر جدا می مانند / اظهارنظر درباره دبیر دوره بعد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 اردیبهشت 1397 ساعت 01:412018-04-21اقتصادي

دیپلماسی هند در قبال سازمان تجارت جهانی - بخش اول مواضع هند در سازمان تجارت جهانی


مواضع هند، نه در جهت تغییرات ماهوی به منظور مقابله با سازمان تجارت جهانی، بلکه در راستای شکل دادن به خواسته های اقتصادی خود و کشورهای درحال ظهور با استفاده از شیوه های نوین مذاکره و ائتلاف های جدید می باشد.

- چکیده از هند به عنوان یکی از اقتصادهای نوظهور در آغاز قرن بیست ویکم نام برده می شود.

رشد بالای تولید ناخالص ملی، سرعت افزایش حجم واردات و صادرات، و جذب قابل توجه سرمایه گذاری مستقیم خارجی، برخی جنبه های ﻣﺆید صعود رتبه این کشور در اقتصاد جهانی هستند.

در چنین بستری، هند در حال کسب نفوذ در مذاکرات تجاری چندجانبه در چهارچوب سازمان تجارت جهانی است؛ لذا با توجه به نقش مهم نهادهای اقتصادی چندجانبه در شکل دادن به تعاملات سیاسی و اقتصادی جهان معاصر، و سخت تر شدن مواضع هند در مذاکرات دور دوحه، این مقاله با استفاده از روش توصیفی- تحلیلی، منابع کتابخانه ای، و نیز نقش اصلاحات اقتصادی، تعامل داخلی- بین المللی، و ساختار سازمان تجارت جهانی به عنوان ﻣﺆلفه های ﺗﺄثیرگذار، ضمن بررسی دیپلماسی و استراتژی مذاکراتی هند، سعی در تفسیر این تغییر دارد؛ همچنین با طرح این ﺳﺆال که مواضع هند در سازمان تجارت جهانی در کدام جهت خواهد بود؟ این فرضیه را مطرح می نماید که هند موافق با اصول، هنجارها، قواعد، و رویه های تصمیم گیری سازمان تجارت جهانی است.

نتیجه آنکه، مواضع هند، نه در جهت تغییرات ماهوی به منظور مقابله با این سازمان، بلکه در راستای شکل دادن به خواسته های اقتصادی خود و کشورهای درحال ظهور با استفاده از شیوه های نوین مذاکره و ائتلاف های جدید می باشد.

کلیدواژه ها هند، دیپلماسی هند، نهادهای بین المللی، قدرت های نوظهور، سازمان تجارت جهانی مقدمه نهادهای اقتصادی چندجانبه نقش مهمی در شکل دادن به تعاملات سیاسی- اقتصادی جهان معاصر بازی می کنند.

آنها اقتدار و مشروعیت خود را از تمایل دولت ها برای واگذاری بخشی از اقتدار خود در زمینه قدرت تصمیم گیری به چنین نهادهایی به دست می آورند.

در دوره پس از جنگ جهانی دوم، این نهادهای اقتصادی وظیفه احیای اقتصاد سیاسی جهان و ایجاد نظامی از قوانین، ﻣﺆسسات و رویه ها به منظور شکل دهی سیستم های اقتصاد بین الملل با هدف پیگیری برنامه ایجاد ثبات و بازسازی را برعهده داشتند.

در عین حال، نهادهای جهانی امروز را می توان ناشی از این واقعیت نیز دانست که قدرت ایالات متحده برای بیش از نیم قرن بر سیاست جهان سلطه داشته است.

این کشور پس از جنگ جهانی دوم به صورت بزرگترین بازیگر عرصه بین الملل ظاهر شد، و نظام بین المللی را حول طیف وسیعی از نهادهای حاکمیتی به ویژه سازمان ملل متحد، صندوق بین المللی پول،[2] بانک جهانی، موافقتنامه عمومی تعرفه و تجارت (گات)،[3] و اتحادهای امنیت منطقه ای ایجاد کرد.

پایان جنگ سرد نیز این نظام نهادی جهانی به رهبری امریکا را تثبیت نمود.

با وجود این، شرایط در حال تغییر است؛ زیرا برخی دولت ها، و در رﺃس آنها کشورهایی مانند هند و چین، با سرعت بالای توسعه خود، در قامت قدرت های جهانی درحال ظهور هستند.

آنها در چند دهه آینده اقتصادهایی خواهند داشت که با ایالات متحده و اروپا رقابت می نمایند.

از این رو در سال های اخیر هند سیاست تعامل عملی با سازمان های اقتصادی چندجانبه را اتخاذ نموده است.

در نتیجه تغییر دیدگاه در موضع گیری های سنتی این کشور در سازمان تجارت جهانی که در آن به عنوان صدای عمده کشورهای درحال توسعه به شمار می آید به وضوح مشهود است.

این مقاله با استفاده از روش توصیفی- تحلیلی و بر اساس ﻣﺆلفه های محوری قدرت، همکاری، و سنت دموکراسی در رویکرد نهادگرایی نولیبرال، و با طرح این ﺳﺆال که مواضع اخیر هند در سازمان تجارت جهانی در کدام جهت خواهد بود؟ به دنبال تفسیر این تغییر است.

و با در نظر گرفتن سخت تر شدن مواضع هند در مذاکرات دور دوحه، در پاسخ به ﺳﺆال فوق این فرضیه را مطرح می سازد که با توجه به روند دیپلماسی هند در قبال گات و سازمان تجارت جهانی، اتخاذ رویکرد اصلاحات لیبرالیسم اقتصادی دهه های اخیر، تعامل داخلی - بین المللی در قالب بازی های دوسطحی و سرانجام ساختار سازمان تجارت جهانی، هند، موافق با اصول، هنجارها، قواعد، و رویه های تصمیم گیری سازمان تجارت جهانی است؛ لذا مواضع جدید این کشور، نه در جهت تغییرات ماهوی به منظور مقابله با این سازمان، بلکه در راستای شکل دادن به خواسته های اقتصادی خود و کشورهای درحال ظهور با استفاده از شیوه های نوین مذاکره و ائتلاف های جدید می باشد.

به این منظور، ابتدا به چهارچوب نظری پژوهش و دیدگاه نظریه پردازان نئولیبرال مانند کوهین و آیکنبری در زمینه نظام بین الملل و بازیگران عرصه آن، به عنوان زیر بنای بحث می پردازیم.

بخش دوم، مقایسه ای میان کیفیت مذاکرات در چهارچوب گات و سازمان تجارت جهانی است.

بخش سوم به روابط هند با کشورهای درحال توسعه و جایگاه این کشور به عنوان قدرت منطقه ای در ایجاد ائتلاف با کشورهای مذکور خواهد پرداخت.

و در بخش چهارم نیز انگیزه ها و عناصر برجسته دیپلماسی هند که پس از تشکیل سازمان تجارت جهانی موجب ارتقای نقش این کشور در ایجاد توازن نرم با کشورهای توسعه یافته صنعتی در سازمان مذکور گردیده است، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

الف)چهارچوب نظری: در بحث ماهیت وجودی سازمان تجارت جهانی و چرایی بوجود آمدن آن، صاحب نظران قائل به دو رویکرد هستند.

بر اساس یک رویکرد که بیشتر بر منطق انتزاعی ﺗﺄکید دارد، سازمان تجارت جهانی از آنجا که به دولت ها در کار با یکدیگر برای پیگیری منافع متقابل کمک می نماید، بوجود آمد.

در این رویکرد سیستم تجارت جهانی به عنوان یک مورد خاص از معضل کلی تر ایجاد همکاری میان دولت ها تلقی شده است.

زیرا همکاری همیشه براحتی بدست نمی آید (Oatley, 2008).

در واقع در قالب رابطه ای دوسویه، بخشی از انگیزه عدم همکاری ناشی از تمایل برای بهره بردن از دیگران و بخشی نیز به تمایل برای پرهیز از مورد بهره برداری قرار گرفتن باز می گردد.

بنا بر جنبه کاربردی چنین منطقی در جهان تجارت، کشورها می توانند منافع قابل ملاحظه ای در ازای همکاری بدست آورند، ولی از آنجا که هنوز برخی دولت ها می خواهند از دیگران بهره ببرند، و از طرفی همه از مورد بهره برداری قرار گرفتن پرهیز می کنند، هیچ دولتی مایل به تجارت آزاد نیست.

در نتیجه جوامع از منافعی که تجارت عایدشان می کند، محروم می شوند.

ملت ها اغلب این مشکل را با ایجاد نهادها حل می کنند.

بر این اساس آزادسازی تجاری در صورتی ممکن است که یک نهاد بین المللی مانند سازمان تجارت جهانی با ایجاد شرایطی که دولت ها را قادر به اجرای موافقت نامه ها می نماید، اطمینان دهد که همه دولت ها به توافقات منعقده پایبند خواهند بود.

بنابراین ایجاد سازمان تجارت جهانی، جوامع را قادر به همکاری و کسب منافع حاصل از تجارت می نماید .

(Ibid) این در حالی است که رویکرد دیگر به ویژه بر فرایند تاریخی ﺗﺄکید می کند که منجر به ایجاد این سازمان گردید.

بر این اساس ایالات متحده دارای منافع اقتصادی برای ایجاد گات بود.

از طرفی انجام چنین کاری نیازمند قدرت لازم بود.

بنابراین سیستم تجارت جهانی پس از جنگ جهانی دوم بر اساس ترکیب قدرت و منافع شکل گرفت.

لذا نهادهای جهانیامروز بازتاب واقعیت سلطه ایالات متحده برای بیش از نیم قرن بر سیاست جهان هستند.

امریکا پس از جنگ جهانی دوم به صورت بزرگترین قدرت ظاهر شد و نظام بین المللی را حول طیف گسترده ای از نهادهای حاکمیتی پی ریزی کرد.

در چهارچوب نظام دوقطبی، ایالات متحده به عنوان رهبر و قدرت برتر نظام بین الملل توانست با کشورهای آتلانتیک شمالی و ژاپن به اجماعی در زمینه اصول، قوانین و راهکارهای حفظ و گسترش نظام سرمایه داری لیبرال دست یابد.

پایان جنگ سرد نیز این نظام نهادی جهانی را تثبیت نمود .

(Ikenberry & Wright, 2008: 3) زیرا بدنبال فروپاشی شوروی، قدرت و ساختار منافع به سمت انسجام و یکنواختی بیشتر حرکت کرد.

هنگام شکل گیری سازمان تجارت جهانی، غرب در نقطه اوج تسلط تاریخی خود قرار داشت.

(Keohane, 2012) اما درحالی که انگیزه و محرک پنهان برای این دوره، سودجویی اقتصادی (همراه با قدرت) بود، این دوره همچنین بنیان و اساسی مهم برای افزایش وابستگی متقابل در اقتصاد و سایر حوزه های موضوعی گردید.

عاملی که بر فرض نئولیبرالیست ها حتی در صورت کاهش قدرت نسبی ایالات متحده، انگیزه عقلانی و استراتژیک لازم را برای دولت ها جهت ادامه همکاری ایجاد می کند (Keohane, 1984).

چنین شرایطی به خاطر درجه بالای ثروت اقتصادی دولت ها است که آنها را برای دسترسی به بازارهای مصرف یکدیگر به شدت به هم وابسته نموده است (Dunne & et al, 2010: 121)؛ همچنین پدیده جهانی شدن به عنوان موضوع غالب در اقتصاد بین الملل، موجب گرایش به سمت چندجانبه گرایی هنجارها و قواعد حاکم بر نظام بین الملل شد.

اما به عقیده بسیاری، امروزه این شرایط در حال تغییر است.

زیرا گروهی از کشورهای با سرعت بالای توسعه به رهبری چین و هند، درحال ظهور هستند و در چند دهه آینده اقتصادهای آنها با اقتصاد ایالات متحده و اروپا رقابت خواهند کرد.

در واقع برای اولین بار در دوران مدرن، رشد اقتصادی کشورهای درحال توسعه غیرغربی، در حال صعود به رده های بالای نظام جهانی است (Ikenberry & Wright, 2008: 3).

این کشورها هم اکنون تبدیل به قدرت های اقتصادی در عرصه بین الملل شده اند.

آنها با دارا بودن بسیاری از ذخایر مالی جهان، میزان بالایی از حجم تقاضا برای انرژی و مواد خام را ایجاد خواهند نمود.

ﺗﺄثیر آنها بر تجارت، مالیه، انرژی، و محیط زیست، این کشورها را به بازیگرانی مهم بدل ساخته است.

آنها به طور فزاینده ای در برابر چشم پوشی و یا خروج از درهای قدرت، ایستادگی خواهند کرد .

(Ibid, 2008: 4) از این رو در حالی که توسعه اقتصادی، زمینه ظهور این قدرت های منطقه ای را فراهم کرده، اما نگاه ها به سرعت به پیامدهای سیاسی برآمدن آنها معطوف گردید.

از دید قدرت های بزرگ و دولت های موسس نهادهای بین المللی، بازارهای درحال ظهور، به قدرت های نوظهور تبدیل شده اند (Stephen, 2011: 3).

به نظر آنها، ظهور قدرت اقتصادی مانند هند با 324/1 میلیارد نفر جمعیت، تولید ناخالص داخلی 264/2 تریلیون دلار، رشد تولید ناخالص داخلی سالانه 6/7 درصدی (World Bank, 2016)، واقعیتی بسیار فراتر از انتقال جهانی مشاغل (برون سپاری)، و در واقع نشان دهنده تحول عمده ای در ژئوپولتیک پس از جنگ سرد، تقاضای فزاینده برای نفت، و موضوعات زیست محیطی است (مردیت، 1391: 19).

زیرا ثروت و قدرت از طریق فعالیت بازیگران مستقل که مهمترین آنها دولت ها می باشند به هم مرتبط اند.

این در حالی است که نه مبنایی برای یک سلسله مراتب دولتی در جهان وجود دارد و نه تخصیص دهنده معتبر منابع یا جامعه جهانی تصمیم گیر در ارتباط با نتایج اقتصادی، و یا مجموعه ای محکم و قابل اجرا از قوانین جامع.

در صورتی که بازیگران درصدد بهبود رفاه خود از طریق هماهنگی سیاست هایشان برآیند، باید با چانه زنی و توافق چنین کاری را انجام دهند (Keohane, 1984: 18)؛ لذا به وضوح فرایند بازتوزیع نیروهای اقتصادی و پیامدهای آن برای حاکمیت جهانی به جریان افتاده است.

فرایندی که منجر به تغییر موقعیت نسبی دولت های عمده خواهد شد، اما در عین حال با تحولات ماهیت نظام جهانی که این توزیع مجدد در بستر آن روی خواهد داد، همزیستی دارد (Stephen, 2011: 4).

زیرا نظام بین الملل کنونی با نهادها و قوانین حاکمیتی متراکم خود، به مراتب نهادینه تر از نظام های بین المللی قبلی است.

به علاوه کشورهای درحال ظهور برخلاف چالشگران گذشته، از مزیت های نسبی خاص خود برای پیشرفت اقتصادی برخوردارند.

به ویژه آنکه رشد اقتصادی آنها وابسته به تجارت و سرمایه گذاری در چهارچوب نظام اقتصاد جهانی موجود است.

همچنین برخلاف گذشته، طیف گسترده ای از مجاری و سازوکارها به دولت های نو ظهور اجازه می دهند تا به ترتیبات حاکمیتی نظام جهانی پیوسته و در آنها ادغام شوند.

از نظر تاریخی نیز نظام نهادینه شده موجود برای پیوستن آسانتر و برای سرنگون ساختن دشوارتر است.

ماهیت ویژه نهادهای جهانی موجود علاوه بر ایجاد فرصت هایی برای عضویت کشورها، برخی حمایت ها را نیز برای افزایش قدرت اقتصادی آنها فراهم می آورند.

این نهادها به اشکال مختلف انگیزه لازم برای یکپارچه سازی و انطباق با دولت های درحال ظهور را دارا می باشند.

هر نهاد از ظرفیت خاص خود، و تمایل انطباق با قدرت های جدید و توزیع مجدد قدرت برخوردار است.

به علاوه انگیزه هایی برای حمایت از قوانین و نهادهایی که معطوف به ثبات و باز بودن نظام بین الملل هستند، وجود دارد (Ikenberry & Wright, 2008).

لذا احتمالاً امکان جابه جایی قدرت به گونه ای دیگر و به شکلی مسالمت آمیز وجود دارد.

وضعیتی که در آن نهادهای بین المللی در جهت انطباق دولت ها با شرایط جدید، نقش ﻣﺆثری بر عهده خواهند داشت (Keohane, 2012).

از این رو برخی پژوهشگران عناصر تفکر استراتژیک نهرویی هند را در رده نهادگرایی نولیبرال قرار می دهند: 1.

بر اساس شاخصه های سیاسی نهادگرایی نئولیبرال (جهانی شدن اقتصاد بر اساس سیاست های نئولیبرالی چهره جهان را تغییر داده است 2.

وابستگی متقابل در روابط اقتصادی، جنگ ها را بسیار پر هزینه ساخته است 3.

نهادهای منطقه ای همراه با سازمان ملل متحد، از پتانسیل کاهش درگیری ها برخوردارند.

4.

قدرت های درحال ظهور مانند چین و هند نمی خواهند تهاجمی رفتار کنند، زیرا از نظام بین المللی بهره می برند.

5.

غرب به رهبری ایالات متحده و اتحادیه اروپایی از لحاظ اقتصادی قدرتمند، تمهیداتی برای انطباق هند و چین با نهادهای موجود انجام خواهند داد.

6.

لیبرال دموکراسی ها با یکدیگر به جنگ نمی پردازند.

و نیز نظریه وابستگی متقابل که توسط نهادگرایی لیبرال پشتیبانی می شود، روابط میان قدرت های بزرگ می تواند بدون فرو رفتن در جنگ ویرانگر مدیریت شود.

با توجه به عدم وجود شیوه منحصر به فرد برای مدیریت روابط قدرت های بزرگ؛ وجود تعامل، فعالیت مستمر، و تعادل در روابط، ابزارهای سیاسی لازم برای دولت ها جهت مواجه با یک نظام بین الملل مبتنی بر آنارشی هستند (Goswami, 2013).

بر این اساس پژوهشگران به همکاری فزاینده هند با دیگر اقتصادهای نوظهور جنوب در قالب ائتلاف و نهادهای چندجانبه برای ارتقاء موقعیت چانه زنی جمعی خود در نهادهای حاکمیت جهانی اشاره می کنند (Shahi, 2014).

ب) گات و سازمان تجارت جهانی 1- وجوه تمایز: موافقتنامه عمومی تعرفه و تجارت-گات بر اصول دوگانه اقدام متقابل و عدم تبعیض در تجارت بین الملل ﺗﺄکید داشت.

با این حال، همزمان از اصل رفتار ویژه در مورد کشورهای کمتر توسعه یافته نیز حمایت می کرد.

در طول فعالیت گات (1947-1995)، تجارت جهانی نیز افزایش قابل توجهی داشت.

این نهاد تا حدودی از طریق ادوار مختلف مذاکراتی به ایجاد یک سیستم تجاری چندجانبه موفق که هر چه بیشتر لیبرال باشد، و نیز کاهش موانع و تعارضات تجارت بین الملل کمک نمود (گیلپین، 1392؛ Oatley, 2004: 4).

اما در زمینه برآوردن انتظارات کشورهای درحال توسعه ناموفق بود، و بیشتر به عنوان نهاد گسترش دهنده نظام برتون وودز [4]دیده می شد که ضمن عدم توجه به نیازها و خواسته های جهان درحال توسعه، در خدمت منافع کشورهای توسعه یافته، قرار داشت.

این امر منجر به طرح خواسته های برخی دولت های درحال توسعه و به دنبال آن تصویب گزارش هابرلر[5] گردید که اشاره به محدودیت های ذاتی ساختار گات داشت (Singh, 2016: 16).

به علت این محدودیت ها صادرات کشورهای درحال توسعه، بازار محدودی در سطح جهان داشت.

چنین دیدگاهی نسبت به جهان توسعه یافته، کشورهای درحال توسعه را وادار به ایجاد ائتلافی برای اطمینان از شرایط مطلوب تر در عرصه تجارت جهانی نمود.

این گونه تلاش ها با ایجاد "کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد-آنکتاد"[6] در سال 1964 توان بیشتری بدست آورد.

در اولین نشست آنکتاد، کشورهای گروه 77 [7]شکل گرفت و بعدها تبدیل به بزرگترین سازمان بین الدول کشورهای درحال توسعه در سازمان ملل گردید.

نهادی که بدنبال ﺗﺄمین ابزارهایی برای کشورهای جنوب بود تا قادر باشند به صورت جمعی آرمان مشترک خود را در نشست های چند جانبه به پیش برند (Oatley, 2004: 143).

اما دلایل متعددی برای شکست اتحاد کشورهای جهان سوم وجود داشت.

چنین ابعادی از اتحاد در آغاز کار به نظر بسیار بزرگ می آمد.

این دولت ها در مراحل مختلف تکامل سیاسی- اقتصادی قرار داشتند و یافتن همگرایی دراز مدت مبتنی بر منافع سیاسی- اقتصادی میان آنها دشوار بود.

همچنین پیگیری سیاست های درون نگر و جایگزینی واردات از سوی برخی کشورهای درحال توسعه نیز موجب تضعیف ائتلاف گردید.

این استدلال نیز مطرح است درصورتی که کشورهای درحال توسعه به جای درخواست امتیازات کوچک، دور هم جمع شده و مذاکره را با کشورهای توسعه یافته در جهت شرایط برابر در گات و اتخاذ یک مدل اقتصادی باز پیش می بردند، احتمالا ائتلاف مورد نظر موفق می شد (Srinivasan, 1998 ; Srinivasan and Park Jr, 1999).

با پایان دور مذاکرات توکیو (1979-1973) و آغاز دور اروگوئه (1986-1994)، برای کشورهای درحال توسعه آشکار شد که دیگر نمی توانند تنها به عنوان شرکای بی طرف در روند مذاکرات باقی بمانند.

آنها به جای آنکه صرفاً از بیرون به عنوان یک گروه فشار عمل کنند، باید به طور فعال تعامل نمایند؛ همچنین با ورود برخی موضوعات مانند کشاورزی، خدمات، و حقوق مالکیت معنوی در دستور کار مذاکرات، کشورهای درحال توسعه به وضوح دریافتند که بدون تغییر در پارادایم درک خود از گات، دشوار خواهد بود بتوانند بخشی از روند جدید باشند.

با این حال نهاد چندجانبه ای مانند گات، فاقد ساختار رسمی سازمانی بود.

دامنه قدرت و مسئولیت های بسیار محدودی داشت، و به جای اینکه سازمانی واقعا جهانی باشد، مجمعی برای مذاکره بشمار می رفت که فاقد قدرت قانون گذاری، سازوکار مناسب برای حل اختلافات، و قدرت مقابله با اتحادیه های گمرکی و ترتیبات تجاری ترجیحی بود.

همچنین صلاحیت قضایی محدودی در زمینه کالاهای تولیدی داشت.

لذا دولت های عضو بدنبال دور اروگوئه در 1995، سازمان تجارت جهانی را با اختیارات بمراتب بیشتر و به عنوان یک سازمان تکامل یافته بین المللی تاسیس نمودند(گیلپین، 1392: 268-267).

آنها بر اساس انتظارات مشترک، خواستار ایجاد قواعد و مقررات بوسیله تمامی کشورهای عضو بودند.

تحول نهادی از گات به یک سازمان تجارت جهانی رسمی تر در 1995، برخی پیامدهای مهم را برای مذاکرات چندجانبه بدنبال داشت.

پذیرش اصل تنها تعهد توسط سازمان تجارت جهانی نشانگر آن است که تقریبا هر یک از موارد مذاکره، بخشی از یک بسته و کل تفکیک ناپذیر است که در مورد آنها نمی توان به طور جداگانه توافق کرد.

(Blackhurst, 1997: 528).

برخلاف سایر سازمان های اقتصادی بین المللی، سازمان تجارت جهانی یک سازمان عضومحور با نمایندگانی است که انتظار می رود روز به روز نقش مهمتری را در مذاکرات تجاری ایفا نماید (Ibid: 530).

این واقعیت نیز تقویت شد که دستور کار گسترده سازمان به عنوان بخشی از استراتژی مذاکراتی به جای بوروکرات هایی که صرفاً به بیان تکرار مواضع ملی خود خواهند پرداخت، به متخصصان نیاز دارد.

همچنین بر خلاف گات، سازمان تجارت جهانی در فضای اقتصادی - سیاسی لیبرال تر، فعالیت می کند.

زیرا در حالی که گات شاهد جهانی مجزا با خطوط ایدئولوژیک میان نظام های سرمایه داری مبتنی بر بازار و اقتصاد برنامه ریزی بود، سازمان اخیر از مزیت فعالیت در چهارچوب مورد توافق طرفین در دنیایی جهانی شده برخوردار گردید که در آن دولت ها اغلب نظام تجاری مبتنی بر بازار را به عنوان هدف پذیرفته بودند (Milner, 1999؛ باین و وولکاک 1388).

جهانی شدن زمینه را برای بازیگران غیردولتی نیز مهیا کرد؛ بنابراین مذاکره کنندگان در کانون مجامع بین المللی چندجانبه، نه تنها دولت های متبوع خود را نمایندگی می کردند، بلکه مدعی نمایندگی لابی های پیچیده و گروه های فشار داخلی کشورهایشان نیز بودند (باین و ولفکاک: 1388).

چنین تحولی، سازمان تجارت جهانی را با چالشی عمیق مواجه می ساخت.

بسیاری از کشورهای در حال گذار مانند هند که مشتاق اند تا از طریق اصلاحات و آزادسازی اقتصادی به بازیگران اقتصاد جهانی تبدیل شوند، با چالش منطبق نمودن اهداف خود با خواسته های گروه های داخلی فشار برای اتخاذ یک رویکرد محتاطانه همراه با هوشیاری به منظور آزادسازی اقتصادی مواجه شدند.

این گروه ها بسیار اهمیت یافتند؛ زیرا می توانستند چشم انداز انتخابات دولت های حاکم را تحت ﺗﺄثیر قرار دهند.

بنابراین تعامل هند با سازمان تجارت جهانی در سال های بعد، ﻣﺆید آزمون فرضیه رابرت کوهین در مورد معضل کمبود دموکراتیک در نهادهای بین المللی است (Ku and Jacobson, 2002: 11).

زیرا این نهادها عمدتاً توسط تکنوکرات ها، مشاوران ارشد، و نخبگان مدیریت شده اند.

همچنین مذاکرات حساس سازمان تجارت جهانی در پشت درهای بسته انجام گرفته است.

تنها راهی که نهادهای بین المللی می توانند در جهت ایجاد وابستگی متقابل پایدار میان ملت ها گام بردارند، ایجاد ساختارهای تصمیم گیری شفاف تر، فراگیر و پاسخگو به جامعه مدنی به عنوان ذی نفعان و بهره برداران نهایی است 92, 94) :Keohane, 1998).

2- تعامل سطح داخلی و بین المللی: در سطحی دیگر، ارتباط بین سیاست داخلی و خارجی دولت ها، حقیقت پذیرفته شده در سیاست بین الملل است.

محققان روابط بین الملل هنگام بررسی مذاکرات اقتصادی بین المللی توجه خود را به تعامل سطوح داخلی- بین المللی نیز معطوف می نمایند.

آنها تعاملات بین المللی را به صورت بازی های دوسطحی می بینند که شامل رابطه بین علائق و تعهدات بین المللی دولت ها (سطح اول) و تعامل داخلی (سطح دوم) است.

در صورت نیاز به حصول توافق و اجرای آن، باید درجه ای از سازگاری بین علائق داخلی و بین المللی ایجاد شود.

چهارچوب بازی های دوسطحی به ویژه در بررسی مباحث تجارت کالاهای کشاورزی که گستره وسیعی از علائق داخلی در تعارض با علائق و تعهدات بین المللی دولت قرار دارد، سودمند هستند.

همچنین نظراتی وجود دارد مبنی بر اینکه برای بیان همکاری ها و تعارضات در زمینه مباحث پولی و تجارت بین الملل، نقش عوامل داخلی بسیار مهمتر از وجود یک هژمون است (کوهن، 1392: 183).

این ارتباط در مورد موافقت نامه های تجاری بین المللی بسیار مهم است، زیرا دولت ها برای اطلاع رسانی و توجیه شهروندان از مواضع خود در نشست های چندجانبه و مزایای نسبی موافقتنامه های الحاقی، به آن نیاز دارند.

به علاوه دولت ها در داخل نسبت به هزینه سیاسی موافقتنامه های بین المللی حساس هستند.

آنها در حالی که با رعایت تعهدات، اعتبار خود را در سطح جهانی حفظ می کنند، امکان دارد هزینه سیاسی چنین توافقاتی برایشان سنگین تر از برخی اقدامات دیگر باشد (Tomz, 2004: 2).

در مورد هند، علی رغم رقابت بر سر منافع محلی، وجود روند دموکراتیک ایجاد یک اجماع ملی بهم پیوسته را به نفع پیشبرد اصلاحات اقتصادی تضمین نمود (Cohen, 2001: 299).

بنا بر استدلال برخی در حالی که اصلاحات اقتصادی صرفاً مورد علاقه طبقه متوسط شهری روبه رشد است و اکثریت کشاورزان به حاشیه رانده شده اند، تفاوت رشد اقتصادی جوامع شهری و روستایی هند می تواند به عنوان بزرگترین چالش برای ادامه اصلاحات اقتصادی بروز نماید (Varshney, 2007: 101).

این تناقض بر موضع گیری هند در نشست های مختلف سازمان تجارت جهانی، به ویژه هنگامی که در بردارنده منافع داخلی باشد، ﺗﺄثیرگذار خواهد بود(Chakrawarty & Sengupta, 2005) .

هم زمان با شکل گیری اجماع داخلی 1991 بر سر اصلاحات اقتصادی، هند سیاست اقتصادی فعالی را به منظور جذب سرمایه خارجی در پیش گرفت.

از سوی دیگر انتقاداتی وجود داشت، مبنی بر اینکه دهلی رویکردی ثابت نسبت به سازمان های چندجانبه نداشته است.

لذا نیاز به اتخاذ رویکردی هماهنگ تر و منسجم تر احساس می شد (Mistry, 2003: 2948).

بدین ترتیب در حالیکه نقش دیپلماسی اقتصادی را نمی توان نادیده گرفت، عوامل داخلی که در درجه اول از جنبه اقتصادی برخوردارند، به عنوان پس زمینه، نقش مهمی در شکل دادن به مواضع هند در سازمان تجارت جهانی بازی می کنند.

پی نوشت: [2] International Monitory Fund (IMF) [3] General Agreement on Tariffs and Trade (GATT) [4] Bretton Woods [5] Report Haberler [6] UNCTAD [7] G 77 مراجع منابع: - روبین، مردیت.

(1391).

فیل و اژدها، ظهور دو غول اقتصادی چین و هند و آموزه هایی برای جهان، ترجمه غلامحسین خانقایی، تهران: نشر افراء.

- کوهن، تئودور اچ.

(1392).

اقتصاد سیاسی جهانی: نظریه و کاربرد، ترجمه عادل پیغامی، تهران: انتشارات دانشگاه امام صادق علیه السلام.

- گیلپین، رابرت.

(1378).

اقتصاد سیاسی جهانی: درک نظم اقتصاد بین الملل، ترجمه محمود یزدان فام و دیگران، تهران: موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد.

- پوراحمدی، حسین (1386) اقتصاد سیاسی، دیپلماسی کارآمد در نظام جهانی؛ مبانی، ابزارها و راهکارها ، فصلنامه دانش سیاسی.

دوره 3، شماره5، صص.

178-151.

- سمیعی نسب، مصطفی (1393).

دیپلماسی اقتصادی، راهبرد مقابله با تحریم های اقتصادی در منظومه اقتصاد مقاومتی .

فصلنامه آفاق امنیت.

سال هفتم، شماره 25، صص.

50-25.

- Blackhurst, Richard.

(1997).

The WTO and Global Economy in Sven Arndt and Chris Milner.

The World Economy: Global Trade Policy.

Oxford: Blackwell Publishers.

- Cohen, Stephen.

(2001).

Emerging Power: India.

New Delhi: Oxford.

- Dunne, Time; Milya Kurki; Steve Smith.

(2010).

International Relations Theories: Disciplin and Diversity.

Oxford.

Oxford University press.

- Keohane, Robert O.

(1984).

After hegemony: cooperation and discord in the world political economy.

New Jersey: Princeton University Press.

- Kapur, Ashok.

(2006).

India: From Regional to World Power.

London: Routledge.

- Srinivasan, T.

N.

(1998).

“Developing Countries and the Multilateral Trading System.

Boulder: Westview.

- Baru, Sanjay.

(2002).

“Strategic Consequences of India’s Economic Performance”.

Economic and Political Weekly, vol.

37 (26).

- Baru, Sanjaya.

(2009).

“The Growing Infuence of Busines and Media on Indian Fpreign Policey”.

Institute of South Asian Studies (ISAS), Issue (49).

- Chakrawarty, Debashish & Deepankar Sengupta.

(2005).

“Learning by Trading: Ten Years of India’s Experience at WTO”.

South Asian Survey, vol.

12 (2), pp 223 46.

- Chakrapani, Amit.

(2014).

“The Role of International Institutions in Openness and growth of Indian Economy”.

International Review of Research in Emerging Markets and the Global Economy (IRREM).

An Online International Research Journal (ISSN: 2311-3200), Vol.

1 (1).

- Goswami, Namrata.

(2013).

“Power Shifts in East Asia: Balance of Power vs Liberal Institutionalism”.

Perseptions, Vol.

XVIII (1), pp.

3-31.

- Keohane, Robert.

O.

(2012).

“Twenty Years of Institutional Liberalism”.

International Relations, Vol.

26 (2), pp.

125-138.

- Milner, Helen V.

(1999).

“The Political Economy of International Trade”.

Department of Political Science, Columbia University.

Vol.

(2), pp 91-114.

- Mistry, Percy.

(2003).

“Rethinking India’s International Economic Diplomacy”.

Economic and Political Weekly, vol.

38(28).

- Perkovich, George.

(Winter 2003-04).

“Is India a Major Power?”.

The Washington Quarterly, Vol.

27(1).

- Srivastav, Jayati.

(2005).

“NGOs at World Trade Organization: The Democratic Dimension”.

Economic and Political Weekly, vol.

40 (19).

- Srinivasan, T.

N.

& Samuel C.

Park Jr.

(1999).

“Developing Countries in the World Trading System: From GATT, 1947, to the Third Ministerial Meeting of WTO, 1999”.

High level Symposium on Trade and Development, WTO, Vol.

22 (8).

- Varshney, Ashutosh.

(2007).

“India’s Democratic Challenge”.

Foreign Affairs, vol.

86 (2).

- Stephen, Matthew David.

(2011).

“The Issue-Specific Approaches of Rising Regional Powers to International Institutions: The foreign policy orientations of India, Brazil and South Africa”.

US, Australia.

- Baldwin, Katherin & Joanna Bonarriva.

(2013).

“Feeding the Dragon and the Elephant”.

available at: htt://www.

usitc.

gov.

- Battacharjee, Rukmini.

(2016).

“India and the World”.

available at: www.

arihantbooks.

com/chapterdownloads.

- Baru, Sanjaya.

(2008).

“India and the World Economics and Politics of the Manmohan Singh Doctrine in Foreign Policy”.

available at: www.

isas.

nus.

edu.

sg/ISAS%20Reports.

- Chowdhury, Iftekhar Ahmed.

(2014).

“Modi, s India in the WTO: Politics Trumps Economics”.

available at: www.

isas.

nus.

edu.

sg.

- Flemes, Daniel.

(2009).

“India-Brazil-South Africa (IBSA) in the New Global Order: Interests”.

available at: www.

sagepublications.

com.

- Ku, Charlotte & Harold K.

Jacobson.

(2003).

“Democratic Accountability and the Use of Force International Law”.

available at: http://www.

camidge,org.

- Hudson, Valerie.

M.

(2008).

“The history and evolution of foreign policy analysis”.

available at: http://200.

41.

82.

27/251/1/Hudson%20Valerie%20 - “International Institutions: Can Interdependence Work? (1998)”.

accessible at: www.

foreignpolicy.

com - Lee-Makiyama, Hosuk & Natalia Macyra Erik Van Der Marel.

(2014).

“CFO INDIA, September 2014”.

available at: http://www.

ecipe.

org/app/uploads.

- Oatley, Thomas.

(2012).

“International Political Economy.

Pearson Education Inc”.

available at: www.

politicalavenue.

com/PDF/International.

- Ray, Amit Shovon & Sabyasachi Saha.

(2008).

“Shifting Coordinates of India’s Stance at the WTO: The Domestic and International Economic Drivers”.

available at: www.

icrier.

org/pdf.

- Singh, J.

P.

(2016).

“Paternalism and North-South Negotiations in GATT”.

available at: http://wp.

peio.

me/wp.

- Shahi, Deepshikha.

(2014).

“India in the Emerging World Order: A status quo power or a revisionist force?”.

available at: www.

tni.

org.

- The Wall Street Journal.

(2014).

“India, U.

S.

Reach Agreement on Food Stockpiling, Clearing Way for WTO Deal”.

Updated Nov.

13.

available at: ttps://www.

wsj.

com.

- Tomz, Micael.

(2004).

“Interests, Information and Domestic Politics of International Agreements”.

available at: https://web.

stanford.

edu/~tomz.

- “World Bank”.

(2015).

available at: www.

worldbank.

org/en.

نویسندگان: سید جلال دهقانی فیروزآبادی: استاد گروه روابط بین الملل، دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، ایران محمدحسین منادی زاده: دانشجوی دکتری روابط بین الملل، دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، ایران فصلنامه مطالعات روابط بین الملل شماره 39 ادامه دارد.

http://fna.

ir/a4hkwz
کلید واژه ها: اقتصاد - جهان - جهانی - اقتصادی - دیپلماسی - جنگ جهانی دوم - مذاکرات - تصمیم گیری - کشور - سیاسی - مذاکره - ائتلاف - ایالات متحده - سرمایه گذاری - اقتصاد سیاسی - تصمیم - جدید - نظام - نوین - کتابخانه - بازی - بزرگترین - بازسازی - اصلاحات - سرمایه - بازیگر - برنامه - واقعیت - واردات - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
استخدام جوشکار آرگون جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام دیپلم و فوق دیپلم برق جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه پوشاک ژوان در همدان

استخدام کارگر جهت کار در تزیینات اتومبیل در بندر عباس

استخدام حسابدار خانم مسلط به برنامه هلو و آسان  کرج

استخدام حسابدار و مسئول دفتر خانم جهت کار در کرج

استخدام صندوقدار و سالندار خانم جهت کار در شهر اصفهان

سیل در روستای پسوه پیرانشهر قربانی گرفت

استخدام فروشنده جهت برند پوشاک بادی اسپینر در همدان

استخدام نیروی آقا آشنا به بازیهای کامپیوتری در بندر عباس

استاندار مرکزی بر روی ریل خوش قولی

استخدام کمک حسابدار خانم جهت شرکت معتبر صنایع غذایی  کرج

استخدام فروشنده خانم جهت کار در فروشگاه عاج در همدان

11800 هکتار اراضی دیم در کردستان به آبی تبدیل می شود

مجوز پروانه بهره برداری 15 خانه بوم گری در زنجان صادر شد

23 طرح برق رسانی در استان بوشهر اجرا شد

شهروندان از خرید قارچ های فله ای خودداری کنند

توسعه بخش خدمات مشکلات اقتصادی زنجان را حل می کند

11800 هکتار اراضی دیم در کردستان به آبی تبدیل می شود

خاک هایی که بر باد می روند

شهروندان از خرید قارچ های فله ای خودداری کنند

11800 هکتار اراضی دیم در کردستان به آبی تبدیل می شود

استخدام مهندس صنایع آقا در یک شرکت معتبر تولیدی

الزامی شدن 11 سیستم ایمنی در اروپا از سال 2021

استخدام دستیار مدیر عامل و کادر فروش در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس فروش با سابقه کار در اصفهان

FATF؛ سوغاتی یک نفوذی در تیم مذاکره کننده برجام

عایدی «تقریبا هیچ» تبلیغات درباره جذب 50 میلیارد دلار سرمایه خارجی

استخدام کارشناس مکانیک در فولاد خواف

حریری،نایب رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران وچین : بانک مرکزی به تامین نیازهای مصرفی و تعیین قیمت واقعی ارز توجه کند

سیستان و بلوچستان از ظرفیت بسیار بالایی برای تعامل با دنیا برخوردار است

عطریانفر : سال 88 هیچکدام از نیروهای دوم خردادی قصد براندازی نداشتند/ اصلاح طلبان گاهی نهادهای ناظر را نسبت به خود حساس می کنند/ در مقام دستاورد اصلی برجام، ما به هدف نهایی خود رسیدیم

3 هزار معتاد بهبود یافته تحت پوشش طرح «کنترل معتادان» قرار می گیرند

قیمت آنلاین و لحظه ای سکه در بازار/شنبه 5 خردادماه 97

قیمت جهانی طلا امروز 1397/03/05

استخدام کارمند خانم مسلط به زبان انگلیسی جهت شرکت بازرگانی

استخدام ویزیتور جهت همکاری در بندر عباس

استخدام همکار خانم آشنا به نرم افزار هلو در همدان

استخدام حسابدار مجرب خانم جهت همکاری در بندر عباس

استخدام تعدادی نیروی خانم جهت مونتاژ کاری در شهر اصفهان

استخدام کارگر ساده آقا به صورت تمام وقت در شهر اصفهان

استخدام کادر آموزشی جهت لگوی آموزشی همدان

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه لوازم آشپزخانه در شهر اصفهان

استخدام کارشناس کاردرمانی و کارشناس مددکار در محمدشهر کرج

استخدام منشی جهت همکاری در بندر عباس

استخدام طراح جهت نورپردازی نمای بیرونی مجتمع مسکونی زیتون

استخدام موسسه درمانی و توانبخشی پناه دیگر  محمدشهر کرج

استخدام راننده دارای نیسان مسقف در شرکت آریا گستر همدان

استخدام حسابدار کاملا حرفه ای و باتجربه به صورت پاره وقت

افت شدید قیمت قارچ پرورشی در کرمانشاه

ساخت 9392 مسکن مناطق زلزله زده خراسان شمالی پایان یافت

توسعه بخش خدمات مشکلات اقتصادی زنجان را حل می کند

23 طرح برق رسانی در استان بوشهر اجرا شد

23 طرح برق رسانی در استان بوشهر اجرا شد

آیا بلیت مهاجرت نخبگان ایرانی یک طرفه است

استخدام تعدادی خانم جهت کار دفتری در همدان

استخدام 9 ردیف شغلی در شرکت یکتا آراد پویان در استان فارس

استخدام موسسه شهر زبان در شهر مشهد

استخدام بازاریاب جهت همکاری با شرکت معتبر در اصفهان

استخدام حسابدار جهت شرکت معتبر تولیدی و بازرگانی تجهیزات پزشکی

استخدام تعدادی اتوکار ماهر و اتوتکمیلی زن در همدان

استخدام مسئول فنی دفتر مشاوره روانشناسی در یک مجموعه معتبر

استخدام تحصیلدار آقا جهت دریافت حساب های شرکت در اصفهان

استخدام تعدادی چرخکار، وردست مانتو در همدان

استخدام روانشناس و پرستار و بهیار جهت کار در کرج

استخدام مربی کامپیوتر خانم جهت همکاری در مشهد

استخدام منشی و بازاریاب خانم در اصفهان محدوده چهار باغ بالا

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

پتروشیمی و خودروسازی دو بال توسعه صنعتی در خمین

همت توانجوی بانه ای برای غلبه بر معلولیت

یک سوم کشت چغندر در قزوین به شیوه 50 سانتی انجام شد

اراده دولت برای کاهش بیکاری در سمنان ستودنی است

گران ترین عوارضی گران تر شد! (+عکس)

جواهراتی به ارزش 5 میلیون دلار ظرف 27 ثانیه به سرقت رفت!

با صنایع دستی استان قزوین آشنا شوید

کلاهبرداری در قالب خرید و فروش طرح ترافیک

فوت 5 نفر بر اثر آتش سوزی جنگل ها و مراتع

سنگین وزن های خودرویی در مسیر رشد تولید

توسعه بخش خدمات مشکلات اقتصادی زنجان را حل می کند

ضرب العجل استاندار همدان برای جمع آوری سفال چینی در لالجین

استخدام فروشنده آقا جهت فروشگاه درب اتوماتیک در البرز

استخدام آشپز در کبابی دربند

آمریکا به دنبال بازرسی از شکنجه گاه های امارات

استخدام کارمند اداری و فروش خانم جهت شرکت معتبر در البرز

کلاهبرداری درقالب خرید و فروش طرح ترافیک را جدی بگیرید

استخدام تمیزدوز مانتو اسپرت در خراسان رضوی

افزایش کرایه کامیون ها ابلاغ شد

اتفاقاتی که در بدن عاشق ها می افتد

استخدام تعدادی چرخکار و اتوکار جهت مانتو دوزی در همدان

استخدام نیروی کار فنی جهت کار در نیروگاه برق در همدان

استخدام منشی خانم آشنا به زبان عربی و کامپیوتر در اصفهان

استخدام منشی،کارمند فروش،کارمند اداری و بازاریاب در تهران

استخدام کارشناس فروش حضوری در شرکت آریا سامانه یکتا نوین افزار

استخدام نرس دندانپزشکی و پرستار مسلط به تزریقات در مشهد

استخدام یکنفر بازاریاب محصولات فرهنگی جهت کار در کرج

استخدام کارشناس سیستم ها و روش ها در یک شرکت معتبر نرم افزاری

استخدام رویه کوب مبلمان راحتی و پذیرایی در شهر اصفهان

استخدام منشی جهت شرکت بازرگانی توزیع مواد غذایی در همدان

استخدام نصاب و کارگر ساده و ماهر MDF در شهر اصفهان

جزییات جدید از تخلف در واردات بیش از 13هزار خودرو

دیپلماسی هند در قبال سازمان تجارت جهانی - بخش اول مواضع هند در سازمان تجارت جهانی

دیپلماسی هند در قبال سازمان تجارت جهانی - بخش اول مواضع هند در سازمان تجارت جهانی