مطالب مرتبط:
فولاد مبارکه بیش از 4 برابر میانگین بازار سرمایه کشور بازدهی داشته است
فولاد مبارکه بیش از 4 برابر میانگین بازار سرمایه کشور بازدهی داشته است
فولاد مبارکه بیش از 4 برابر میانگین بازار سرمایه کشور بازدهی داشته است
خارج کنندگان سرمایه از کشور بخشیده نمی شوند
بحث جنگ ارزی در کشور جدی است/ بیشترین رشد بودجه دانشگاه محلات در کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 اردیبهشت 1397 ساعت 00:422018-04-21اقتصادي

تشکیل بازار زیرزمینی مبادلات ارزی از یک ماه دیگر/ سرمایه های کلان با یک تلفن از کشور خارج می شود


یک کارشناس توسعه اقتصادی با اشاره به سیاست ارزی دولت آن را ناکافی و عجولانه دانست و گفت: پیش بینی می شود از ماه آینده بازار زیرزمینی مبادلات ارزی راه بیفتد.

- پس از بروز التهابات ارزی در هفته های اخیر که قیمت دلار جهش پیدا کرد و روند افزایشی آن همچنان ادامه داشته و قصدی برای کوتاه آمدن در برابر ریال نداشت.

دولت را مجبور کرد در اقدام آنی با حذف تمامی قیمت ها موجود در بازار، قیمتی واحد (4200 تومان) برای دلار در نظر بگیرد تا از این پس نیازهای واقعی ارز را تامین کند.

از آنجایی که ارز در اقتصاد کشور به شکل مستقیم و غیر مستقیم آثار و پیامدهای متعددی در شاخص های کلان و خرد از جمله قدرت معیشت و تورم جامعه و مردم دارد، بسیار حائز اهمیت است.

برخی با نقد رویکرد دولت آن را اقدام پلیسی دانسته که عمق ندارد و پیش بینی می شود، در ماه های آینده قیمتی جدید در کنار نرخ 4200 تومانی دلار ایجاد خواهد شد.

با بهروز علیشیری کارشناس توسعه اقتصاد و اقتصاد بین الملل به ابعاد و زوایای سیاست های ارزی دولت به گفت وگو نشستیم که بدین شرح است.

* سیاست دولت عمق ندارد بهروز علیشیری در مورد تصمیمات ارزی اتخاذ شده از سوی دولت در التهابات کنونی بازار، اظهار داشت: این تصمیم را در سلسله تصمیماتی می بینیم که عمق ندارد و یک سؤال مهم وجود دارد که رقم 4200 تومان برای نرخ دلار از کجا آمد.

* اقدام پلیسی دولت در نظام ارزی این کارشناس توسعه اقتصادی با تشکیک در نرخ اعلامی ارز از سوی دولت به پیامدها و آثار منفی این قیمت گذاری اشاره کرد و گفت: در این فرایند شکاف های تحلیلی به وجود می آید که منجر به انفجار اقتصاد ایران می شود.

اقدام دولت دو کارکرد فوری دارد؛ اول آنکه در کوتاه مدت یک شوک مُسکنی وارد کرده که از طریق نظام پلیسی است.

مردم صف کشیدند که دلار 4200 دلار بگیرند، اما تاکنون دلاری به مردم عرضه نشده است.

این سیاست جلوی بخشی از خرید و فروش ارز را می گیرد، اما آرام آرام مسیر را باز کرده و به سمت جلو می رود.

* دستکاری در نرخ ارز و کسب درآمد علیشیری به دومین ویژگی اقدام ارزی دولت پرداخته و معتقد است: دولت با دستکاری نرخ و حذف ارز مبادله ای قیمت دلار خود را بالاتر خواهد فروخت و از این محل 400 تومان درآمد کسب کند.

این اصلی ترین اثر فوری برای اقتصاد ایران است که اگر مدیریت نشود، وحشتناک خواهد بود.

* بازار سیاه رونق می گیرد وی تأکید کرد: معتقدم این تصمیمات یک شبه آمده و صحیح نیست.

چون باید به ریشه ها و عوامل التهاب بپردازیم.

بنابراین در این مدل بازار سیاه ایجاد شده و صرافی ها ارز را با قیمت دلخواه می فروشند.

به گفته علیشیری، امروز به شما می گویند این خانه 5 میلیون می ارزد، اما به شما می گویند حق ندارید بیشتر از 3 میلیون بفروشید، شما هم نمی فروشید و اقدامات پنهانی و زیرزمینی ایجاد می شود یا پشت بازار کار دلالی جدید شکل می گیرد.

* قیمت ارز دماسنج اقتصاد کشور است این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ارز میزان الحراره اقتصاد ایران است، تصریح کرد: این به معنای ارزش پول ملی است، به زبانی ساده یعنی زور بازوی شما است.

این را با چه شاخصی ارزیابی می کنید؟ ارزش پول ملی یعنی قدرت برابری خرید پول ارز در برابر ارزهای خارجی.

اگر عدم توازن وجود داشته باشد یا ضرر می کنید یا می برید.

* اگر با دلار 4200 نیازها را می توانند پوشش دهند چرا هنگامی که 3800 بود این کار انجام نشد این استاد اقتصاد خاطرنشان کرد: اکنون با افزایش قیمت نفت، درآمدها بالا رفته و توانستیم 50 میلیارد دلار درآمد ارزی از نفت داشته باشیم.

از طرفی ورود کالاها حدود 50 میلیارد دلار شامل کالاهای واسطه ای و غیر واسطه ای داریم، پس تراز تجارت متعادل است.

این بحث در اظهارات مسئولان ارزی نیز وجود دارد و تولیدکنندگان و تجار نگران نباشند، نیازهای واقعی را پوشش می دهیم.

وی با طرح این سؤال که با دلار 4200 تومانی چه اتفاقی افتاده که مسئولان می گویند نیازهای واقعی را پوشش می دهند، تصریح کرد: آیا ارز بیشتری ایجاد شده است؟ بنابراین آن موقع که قیمت پایین تر بود نیز می توانستند نیازها را پوشش دهند، اما متوجه نیستند که 2 شاخص بسیار مهم است.

* فرار سرمایه از کشور با یک تلفن این اقتصاددان اولین شاخص با اهمیت را فرار سرمایه از کشور دانست و افزود: این موضوع را نمی بینیم.

با تلفن به یک صرافی زنگ بزنید و بگویید هزاران دلار را به کانادا می خواهم بفرستم با راحتی امکان پذیر بوده و جایی هم ثبت نمی شود.

* حساب سرمایه مدیریت نمی شود علیشیری در مورد اینکه آیا در نظام مدیریت ارزی کشور، حساب سرمایه باز است یا بسته؟ اظهار داشت: یکی این موضوع را جواب دهد.

در کدام کشور فرد می تواند هر طور خواست ارز را از به سادگی خارج کند.

رقم عجیب خروج سرمایه با طیفی وسیعی از بازار غیر متشکل پولی که داریم، چگونه کنترل می شود.

*تراز منفی 25 میلیارد دلاری سرمایه در ایران وی افزود: ایرانی هایی که در ترکیه اقامت گرفتند، به چه شرطی رفتند؟ اگر یک ملک یا خانه ای بخرند به آنها اقامت داده می شود، این پول چگونه آنجا رفته و کجا ثبت شده است.

هیچ جا ثبت نشده و در تراز پرداخت ها محاسبه نمی شود.

در گزارش صندوق بین المللی پول آمده که حدود 20 تا 25 میلیارد دلار حساب سرمایه ایران منفی است.

*صرافی ها هر کاری دلشان بخواهد می کنند علیشیری با بیان اینکه در تحلیل ها، خطای بالانس ارزی داریم و چگونه می خواهند به نیازهای واقعی ارز پاسخ می دهند، یادآور شد: پول هایی که از کشور خارج شده از کجا رفته است.

ریال تبدیل به ارز شده و به بیرون رفته است.

در کشورهایی که حساب سرمایه آنها بازار است، تمام نقل و انتقالات ارزی کنترل می شود.

اگر با هزار دلار وارد کشور شوید باید ثبت کنید که این پول را دارید؛ برای خروج نیز همین طور است.

نمی توان صرافی را باز گذاشت که هر کاری دلش می خواهد بکند.

*بلبشوترین نظام اداری در مدیریت ارز را داریم این کارشناس توسعه اقتصادی تاکید کرد: حساب سرمایه کشور بلبشوترین نظام اداری در مدیریت نظام ارزی در دنیا است حتی برای سرمایه گذاران خارجی هم این اتفاق می افتد، اگر دقیق رجیستر (ثبت) نشده باشد، دولت هایی که حساب سرمایه باز دارند، اجازه خروج با هر قیدی نمی دهند، بلکه حساب و کتاب دارد.

دقیق نمی دانیم تقاضای سرمایه و خروج آن چقدر است.

* استفاده شرکت ها از یارانه و انرژی ارزان برای صادرات این اقتصاددان با بیان اینکه برای واردات کالا چه میزان ارز استفاده شده، گفت: عامل دیگری که به موضوع ارز باز می گردد، بسیاری از شرکت هایی که صادرات کالا دارند وابسته به دولت هستند.

سؤالی مطرح می شود که آیا این شرکت ها ارز صادراتی خود را به داخل کشور می آورند یا خیر، مثلاً پتروشیمی ها ارزشان را کجا وارد کرده و ثبت می کنند.

* ارز صادراتی به کشور باز گردد وی تأکید کرد: این شرکت های صادراتی از رانت انرژی و تعرفه های ترجیحی استفاده کرده و یارانه های متعددی گرفتند، اما امروز ارز خود را برنمی گردانند.

در کجای سیستم چنین چیزی نوشته شده است.

شرکت ها در کشورهای اروپایی با سود 2 درصد حساب باز کرده ارزها را به چرخه اقتصاد داخلی نمی آورند.

* ارز صادرات غیرنفتی باید مدیریت شود علیشیری با طرح این سؤال که اگر قیمت نفت و درآمدهای ارزی ناشی از آن کاهش یابد چگونه می توان نیازها را پاسخ داد، تصریح کرد: بنابراین باید بخش ارز ناشی از صادرات غیرنفتی در اقتصاد کشور مدیریت شود.

* حجم اقتصاد کشور آب رفت این استاد دانشگاه با بیان اینکه در تراز پرداخت ها میزان ورودی و خروجی ارز کشور محاسبه و ثبت شود، گفت: ویژگی دیگر مسائل ارزی به تولید ثروت یا ارز باز می گردد.

در حال حاضر حجم اقتصاد کوچک شده که این موضوع در بررسی روند تولید ناخالص داخلی خود را نشان می دهد.

* شاخص ها میگوید اقتصاد در رکود است وی افزود: تولید ناخالص داخلی در طول دوره سال های 86 تا 94 از رقم 5816 هزار میلیارد به 6000 هزار میلیارد رسیده، یعنی آنکه رشد ایجاد شده بسیار کند و بطیی (کند) بوده است و همچنان به سطح تولید ناخالص داخلی سال 90-91 نرسیدیم.

همچنین درآمد ملی در سال 86، 5183 هزار میلیارد بوده که در سال 94 به رقم 4166 هزار میلیارد ریال افت کرد که یعنی 20 درصد از درآمد ملی کاهش پیدا کرده است، این یعنی سقوط رفاه و درآمد ملی است.

پیام این شاخص این است که اقتصاد کشور رکودی است و کارخانه ها در حال تعطیلی هستند.

* رشد اقتصادی ناشی از تغییر سال پایه است علیشیری با اشاره به اینکه گفته می شود، رشد اقتصادی حاصل شده است، بیان کرد: وقتی عمیق نگاه می کنیم و حساب ها بررسی می شود، با توجه به اینکه سال پایه محاسبه رشد را تغییر دادند و از 84 به سال 90 رسیده قطعاً آمارها رشد نشان می دهد، اما وقتی سال پایه دقیق محاسبه شود می بینیم که رشدی وجود ندارد.

* صادرات غیرنفتی نزولی است این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مسئولان معتقدند، آمار صادرات غیرنفتی امسال رشد داشته است، عنوان کرد: طبق آمار 47 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در سال 96 رقم خورده و نسبت به سال 95 که 43 میلیارد دلار بوده رشد 7 تا 8 درصدی داشتیم، اما وقتی سال پایه را سال 92 و 93 که حدود 50 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی بوده، بگذاریم قطعاً روند نزولی است.

این روند نشان می دهد که منابع ارزی کم شده و سرانه اقتصاد کاهش پیدا کرده است.

*پول دست مردم متغییری خطرناک در شرایط کنونی به گفته این استاد دانشگاه، طبق آمارهای بانک مرکزی در حساب سرمایه سال 95 حدود 17 میلیارد دلار منفی بوده و سال 96، 27 میلیارد دلار حساب سرمایه منفی است، چگونه می توان گفت تکافوی نیازها را داشت.

متغیر دیگری نیز وارد می شود که خطرناک است و آن پول در دست مردم است.

سیاست های مهم دولت اینجا ایجاد می شود.

علیشیری گفت: حجم نقدینگی در جامعه مربوط به سال 96 بالغ بر 23 درصد نسبت به سال 95 افزایش یافته است و از رقم 1500 هزار میلیارد تومان که رقم وحشتناکی است اجزای آن نشان می دهد 13 درصد اسکناس (185 هزار میلیارد تومان)، 1304 هزار میلیارد تومان صکوک و اوراق مشارکت و امثال آن که شبه پول هستند و 86 درصد را تشکیل می دهد، در اختیار مردم قرار دارد که هر لحظه امکان دارد، به پول نقد تبدیل شود و یا به بازارهای دیگر ورود کند.

* هر سال 20 تا 25 درصد به نقدینگی اضافه شده وی ادامه داد: هر سال 20 تا 25 درصد به نقدینگی اضافه شده است.

با توجه به اینکه ارزش پول پایین می آید، هر جا اقتصاد علامت دهد مردم آنجا سرمایه گذاری می کنند.

شرایط اقتصاد و بازارهایی همچون مسکن و تولید طبق آمارها رکودی هستند بنابراین این پول ها از بازار غیرمتشکل سر در می آورد و یک دفعه به سمت سکه یا دلار می رود.

این اقتصاددان در مورد اینکه چگونه می توان این بازارها را با توجه به حجم نقدینگی کنترل کرد، اظهار داشت: ارز به عنوان یک کالای مبادله ای در حال تبدیل شدن به یک دارایی است.

جرقه ای که منجر به بروز چنین عاملی می شود، رکود یا سود پایین بازارهای موازی بوده که حجم نقدینگی را به سمت بازارهای دیگر می کشاند.

* سپرده گذاری ارزی و ریالی مثل گذاشتن خمپاره در بازار است وی با اشاره به اینکه هنر سیاست های مالی دولت این است که پول ها را از دست مردم خارج کرده و به سمت بخش های مولد و ثروت زا هدایت کند، بیان کرد: هر سال مقداری اوراق منتشر کردیم و با تأسف باید گفت کجای دنیا بانک مرکزی اوراق سپرده منتشر می کند.

در بهمن ماه 20 درصدی سپرده گذاری ارزی و ریالی منتشر شد این یعنی گذاشتن خمپاره در بازارهای پولی و مالی خواهد داشت و 10 روز بعد شاخص بازار سرمایه افت کرد.

هدایت نقدینگی در بازار یک سیاست مالی است در کجای دنیا بانک مرکزی تضمین برای اوراقی که منتشر کرده، می دهد یعنی منابع ارزی گره به نوسانات قیمت و سررسید اوراق منتشر شده می خورد.

* ثروت های خرد سرگردان مثل سیل عمل می کند علیشیری افزود: وظیفه بانک مرکزی این است که در بهترین حالت رویکرد انضباطی از ابزارهای کاهش یا افزایش نرخ سود پول استفاده می کند تا منابع به سمت تولید هدایت شود، اما پول در شرایط کنونی سرگردان است و مانند سیل عمل می کند.

* تاثیر تحولات بین المللی در بازار ارز وی یکی دیگر از شاخص های تأثیرگذار بازار ارز را روندهای بین المللی دانست و عنوان کرد: فرایند نقل و انتقال ارزی دچار مشکل شد، اما آقایان می گویند این مسأله نیست.

متوجه شدند برای انتقال ارز به داخل دچار محدودیت هستیم.

امارات تحت عنوان مالیات ارزش افزوده، چینی ها تحت عنوان مبارزه با پولشویی و fatf و اروپایی ها نیز همین طور محدودیت ایجاد کرده اند.

* تراز ورود و خروج ارز بهم خورده است این اقتصاددان یادآور شد: در گذشته اگر آسان تر می توانستیم ارز جابه جا کنیم، اکنون این گونه نیست لذا تراز ورود و خروج ارز بهم می خورد.

بنابراین سیاست های داخلی و بین المللی موجب تنش در بازار ارز شد.

اگر شکاف تحلیل گر را حل نکنیم و ندانیم کش و مکش تقاضای ارز کجا است نمی توانیم سیاست گذاری درستی داشته باشیم.

حساب سرمایه باید شفاف باشد.

* رویکرد انقباضی در رکود جواب نمی دهد علیشیری با بیان اینکه در شرایط رکودی سیاست انقباضی نباید دنبال شود، اما 2 سال است چنین کاری می کنیم، اظهارداشت: باید به سمت رویکردهای انبساطی برویم.

سال 2008 تا 2010 بحران مالی ایجاد شد چینی ها برای اینکه از صنایع خود حمایت کنند 600 میلیارد پول دلار به صنعت تزریق کردند.

نکند در بحران، صنعت زمین بخورد بلافاصله حمایت کردند.

با بخش صادرات محور سیاست تنظیم می شود.

لذا پول در بخش غیرمتشکل وجود دارد و هر دولت با هر سیاست را به سمت خود می کشاند و تعیین کننده است.

امروز قیمت دلار 4200 است و نمی توانید به اندازه کافی ارز تزریق کنید بلافاصله خواهید دید به طور آشکار از ماه دیگر رگه های زیرزمینی مبادلات ارز در شبکه صرافی یا غیرصرافی راه خواهد افتاد.

* متولی بازار ارز آماری از خروج سرمایه ندارد این کارشناس اقتصاد بین الملل در پاسخ به این سؤال که آیا نظام شفافیت ارزی که ورود وخروج ارز را از طریق سامانه کنترل می کنند، به صرافی ها نیز نظارت خواهد شد، آیا کفاف بازار ارز را نخواهد داد؟، بیان داشت: کشورهایی که در صنعت پیشرو هستند، تقریباً در هیچ کجا چنین رفتار غیرشفاف از نظام ارزی و خروج سرمایه را پیدا نمی کنید.

امروز از متولی ارز کشور بپرسید طی 2 سال گذشته یا 6 ماه قبل چقدر ارز خارج شده، آماری ندارد.

وقتی اطلاعات غیرصحیح از اقتصاد دارید، تصمیم گیری غلط نیز ایجاد می شود.

نظام ارزی شفاف باید زودتر شکل می گرفت و اقدامی عالی است.

* کنترل حساب سرمایه در تنگناهای مالی وی خاطرنشان کرد: مثلاً سنگاپور که بازترین حساب سرمایه دارد و از نظام کنترل مبادلات مالی و ارزی بسیار شفاف برخوردار است و دولت مدیریت می کند.

از همه مهمتر در کشورهایی که بازترین حساب سرمایه دارند در شرایط تنگنای ارز حساب سرمایه را می توانند ببندند و اجازه ندهند، سرمایه خارج شود.

در تحقیقاتی که انجام شد بررسی ها نشان می دهد، سرمایه گذاران در کشور برزیل یا شیلی که حساب سرمایه بازی دارند، دولت موظف است اصل و سود سرمایه را تضمین کند، اما تبصره دارد اگر دولت دچار تنگنای مالی باشد، یا تعادل ارزی به هم خورد آن را به تعویق می اندازد.

* برخی ثبت سفارش ها در کشور صوری است این اقتصاددان تصریح کرد: خیلی از ثبت سفارش ها در کشور صوری است، از رانت بازار مبادله و آزاد استفاده می کنند.

اکنون نظام متمرکز و شفاف در واردات، ارز، کالا و مالیات باید ایجاد شود.

ما تخصص داریم که این مسائل را دور بزنیم.

* صادرات مواد خام اقتصاد مقاومتی نیست علیشیری به نکته مهم دیگری اشاره و بیان کرد: در فضای پرتنشی که وجود دارد، اقتصاد مقاومتی می گوید اقتصاد باید ضربه گیر باشد یعنی جایگاه سفت تر شود.

حال به ترکیب واردات نگاه کنید؛ میعانات گازی، گاز طبیعی، پروپان، روغن سبک، متانول که 15 میلیارد دلار از صادرات غیرنفتی را تشکیل می دهد، خام فروشی مطلق است.

در ادبیات توسعه، جایگاه شما جایگاه مداخله گر در اقتصاد بین الملل نیست.

مواد خام صادر می کنید کالای ساخته شده می گیرد به این می گویند رابطه مرکز و پیرامون.

کشور حاشیه ای هستید که مواد اولیه را به کارخانه های خارجی بدهید و کالای ساخته شده برای شما می فرستند، این اقتصاد شکننده است.

یعنی قیمت بستگی به قیمت های بین المللی دارد.

15 میلیارد دلار مواد خام در کنار صادرات محصولات کشاورزی آب بر شکننده است، بنابراین صادرات محصول نهایی با ارزش افزوده نداریم.

* پیمان سپاری ارزی نیاز به نظام تسویه و استراتژی دارد علیشیری در مورد پیمان سپاری ارزی بیان داشت: در دنیا کشورهایی مانند ترکیه، چین، روسیه آرام آرام به این سمت می روند.

ایران به لحاظ سیاسی مورد توجه بوده و تحت فشار هستیم.

به خاطر حرکت یوترن که پول ها در مرکز کنترل می شود و برمی گردد باید پیمان سپاری را در اولویت اصلی بگذاریم که البته ابزارهایی می خواهد و باید استراتژی قطعی تعریف شود و در کنار آن نظام تسویه نیاز دارد که نوسانات ریال و طرف مقابل را بالانس کند.

در جنوب شرق آسیا نظام اتحادیه تسویه پایاپای دارند.

وی تاکید کرد: نظام بیمه ای قوی می خواهیم بیمه های صادراتی ابزار مهم برای حمایت از کالای صادراتی هستند.

صندوق حمایت از صادرات کوچک و پرتفوی آن کم است.

پیمان سپاری به وسیله هند، چین و روس ها دنبال می شود و مسیری است که می تواند به ما نیز کمک کند، اما به وسیله ابزارهایی باید جلوی نوسانات گرفته شود.

گفت وگو از: مجتبی رحمتی و بهبود سعیدی کیا انتهای پیام/
کلید واژه ها: دولت - اقتصاد - دلار - بازار - توسعه اقتصادی - قیمت - اقتصاد ایران - مبادلات ارزی - کارشناس - تصمیم - قیمت دلار - زیرزمینی - توسعه - پیش بینی - اقتصادی - خرید و فروش ارز - مردم - ارز مبادله ای - بینی - آینده - بهروز - درآمد - ایران - خرید و فروش - نظام - کشور - سیاه - نرخ دلار - وحشتناک - نرخ ارز

آخرین اخبار سرویس:
آغاز جشنواره همگامان سپه 2 ویژه پذیرندگان پایانه های فروش

معرفی برندگان قرعه کشی جشنواره کارت هدیه بانک اقتصادنوین

اهدای جوایز برندگان کارتخوان های سامان در فروشگاه های جانبو

رشد نرخ 8 ماده خوراکی خرده فروشی

رضایت آقای وزیر از افزایش مخاطبان سینما /عکس

آگهی های استخدام استان تهران | چهارشنبه 2 خرداد 97

گزارش تازه NPD از رکوردشکنی پلی استیشن 4 و God of War حکایت دارد

دلار قیمت شیشه را 3برابر کرد؛ چرخش معتادان به تریاک یا گل؟!

سرمایه گذاری ایران خودرو درمازندران

اولویت های اعطای تسهیلات توسط صندوق توسعه ملی مشخص شد

اولین تصاویر رسمی از کیا اسپورتیج جدید 2019

تراز تجاری کشور 1٫5 میلیارد دلار مثبت است

عکس/ وزش باد و طوفان شدید در تهران

سرمایه گذاری 404 میلیارد تومانی بخش خصوصی در بندر چابهار

اغلب تجار دلار 4200 تومانی گرفتند

معاون راهبردی و توسعه کسب و کار شرکت ارتباطات زیرساخت: تعرفه خدمات هم مکانی در مراکز استان به جز تهران کاهش یافت

رشد نرخ 8 ماده خوراکی خرده فروشی

احتمال افزایش آفت ملخ در دامغان

آغاز طرح ضیافت برای آرامش بازار در ماه رمضان/لیست کالاهای مشمول

سازمان مدیریت پس از تایید مرکز آمار، آمارها را منتشر می کند

آغاز طرح ضیافت برای آرامش بازار در ماه رمضان/ لیست کالاهای مشمول این طرح

بیش از 4400 فرصت شغلی در سبزوار هدفگذاری شد

اینجا میلیاردر ها توان خرید مسکن ندارند!

استخدام کارشناس منابع انسانی،کارشناس فروش،کارشناس حسابداری

استخدام بازاریاب با مزایا در شرکت فناوران عرصه انتظار در تهران

استخدام بازاریاب،سرپرست فروش در شرکت آهن ماشین توان در تهران

در آخرین روز هفته کاری ؛ 288 میلیون سهم در فرابورس ایران داد و ستد شد

مهمترین اشتباهاتی که مانع ترفیع شغلی می شوند

برداشت 280 تن گل محمدی از باغستان های لرستان

تقویت تشکل های تخصصی و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی از مهمترین برنامه های تعاون روستایی است

شمارش معکوس برای افتتاح قطعه نخست آزاد راه خرم آباد- اراک

در صورت اعمال تحریم ها، واردات نفت از ایران را کاهش خواهیم داد

یک شاسی بلند چه تأثیری روی آینده فراری خواهد داشت؟!

استخدام انباردار مسلط به اکسل در محدوده شهریار تهران

استخدام کارگر ساده و نیمه ماهر جهت نصب درب و پنجره PVC در تهران

تراز تجاری کشور 1.5 میلیارد دلار مثبت است/تبلیغات کالای ایرانی مجانی پخش شود

چرا آیفون 10 طرفداران اپل را تحت تأثیر قرار نمی دهد؟

روش های نوین جمع آوری صدقات مردم

مراکز غیرمجاز دوگانه سوز خودرو تعطیل شود

یکسال بیمه تکمیلی رایگان با تلاوت روزانه یک صفحه قرآن کریم

تصویر دیدنی از لحظه ورود طوفان به آران و بیدگل

پیش فروش خودرو منوط به دریافت مجوز است

مسکن در رمضان پارسال چقدر گران شد؟

پیش بینی برداشت افزون بر 21000 تن زردآلو از باغات ابرکوه

مشکلات 15 ساله شهرک صنعتی نوشهر

تشکل های تخصصی کشاورزی کشور به 141 مورد می رسد

داده های رسمی نشان دادند رشد پرسرعت «اشتغال» در چین

پروژه تعریض جاده "بیدسردره" بدلیل نداشتن مجوز تعطیل شد

رفع شرایط کمبود سوخت تا پایان امشب در استان فارس

795 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در آذربایجان شرقی پرداخت شد

توسعه اقامتگاه های بوم گردی نیازمند ارایه خدمات کیفی است

قرارداد احداث نخستین ترمینال مواد معدنی در بندر شهید بهشتی

27 طرح برقرسانی در شهرستان باشت اجرا شد

20 خودروی سال 2020 /عکس

ممنوع الخروجی مجدد پرویز تناولی پس از محکومیت به استرداد شش مجسمه میلیون دلاری

مدیرکل جبران خدمات وزارت کار : رشد اقتصاد غیر رسمی یک معضل جهانی است

یک آمار رسمی از میزان مخاطب سینما

ایران خودرو 170میلیارد ریال درمازندران سرمایه گذاری کرد

فعالیت صرافی ها به سامانه نیما آمد

دلار قیمت شیشه را 3برابر کرد؛ چرخش معتادان به تریاک یا گل؟!

قیمت 4 محصول ایران خودرو افزایش یافت

کاهش 4 درصدی جمعیت جوان کشور تا سال 1405

ایران خودرو 170میلیارد ریال درمازندران سرمایه گذاری کرد

فعالیت صرافی ها به سامانه نیما آمد

مشکلات 15 ساله شهرک صنعتی نوشهر

795 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در آذربایجان شرقی پرداخت شد

بیش از 16 میلیارد ریال به بهزیستی کرمانشاه کمک شد

1.6میلیارد ریال برای مقاوم سازی مسکن مهر مراغه پرداخت می شود

تشکل های تخصصی کشاورزی کشور به 141 مورد می رسد

ایران خودرو 170میلیارد ریال درمازندران سرمایه گذاری کرد

توسعه اقامتگاه های بوم گردی نیازمند ارایه خدمات کیفی است

27 طرح برقرسانی در شهرستان باشت اجرا شد

استخدام مدیریت بازرگانی مصالح ساختمانی در تهران

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی: مشکل رانندگان تانکرهای حمل بنزین برطرف شد/ عرضه مداوم بنزین در سراسر کشور

پایش آفت سوسک سرخرطومی حنایی در نخلستان های شهرستان بوشهر

شهرک صنعتی نوشهر هنوز فعالیت مجوز زیست محیطی ندارد

پیشنهاد تاسیس تعاونی های اعتبار روستایی به بانک مرکزی

56 مرکز خرید گندم فعال شده اند

رشد نرخ 8 ماده خوراکی خرده فروشی

استخراج 4 هزار قطعه فسیل در مراغه

یک آمار رسمی از میزان مخاطب سینما

اولویت های اعطای تسهیلات توسط صندوق توسعه ملی مشخص شد

حماقت بزرگ تریدرها: ذخیره ارزهای دیجیتال در صرافی ها

افزایش 25 درصدی تولید سیب زمینی امسال در گلستان+فیلم

27 طرح برقرسانی در شهرستان باشت اجرا شد

تقویت تشکل های تخصصی و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی از مهمترین برنامه های تعاون روستایی است

توسعه اقامتگاه های بوم گردی نیازمند ارایه خدمات کیفی است

795 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در آذربایجان شرقی پرداخت شد

6میلیارد ریال برای مقاوم سازی مسکن مهر مراغه پرداخت می شود

تشکل های تخصصی کشاورزی کشور به 141 مورد می رسد

اهدای جوایز برندگان قرعه ‍ کشی جشنواره کارتخوان های سامان در فروشگاه های جانبو

لطف کارمند بانک در حق خانم ویلچری + عکس

بانک مرکزی اعلام کرد: رشد نرخ 8 ماده خوراکی خرده فروشی

بی ام و بیش از یک چهارم میلیون خودروی الکتریکی تولید کرده است

تعاریف «فناوری نانو» در مرکز آمار ایران درج شد

اعلام جزییات اولین جلسه شهردار تهران با اعضای شورا

اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟

هشدار روسیه و ژاپن به آمریکا برای تلافی یک میلیارد دلاری

سر سفره افطار دربار ناصری + عکس

صنایع بورسی با بیشترین ارزش معاملات چهار شنبه

تشکیل بازار زیرزمینی مبادلات ارزی از یک ماه دیگر/ سرمایه های کلان با یک تلفن از کشور خارج می شود

تشکیل بازار زیرزمینی مبادلات ارزی از یک ماه دیگر/ سرمایه های کلان با یک تلفن از کشور خارج می شود