مطالب مرتبط:
فاطمه هاشمی با اشاره به پرونده آیت الله: شورای عالی امنیت ملی پاسخ نمی دهد
فاطمه هاشمی با اشاره به پرونده آیت الله: شورای عالی امنیت ملی پاسخ نمی دهد
فاطمه هاشمی با اشاره به پرونده آیت الله: شورای عالی امنیت ملی پاسخ نمی دهد
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش : جانبازان زیباترین نماد شجاعت و از خود گذشتگی هستند
بازی نفت و گاز گچساران و شهرداری بندرعباس مساوی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 اردیبهشت 1397 ساعت 00:322018-04-21اقتصادي

یک تصمیم بحث برانگیز روی میز شورای عالی مخازن نفت و گاز/میادین سپهر و جفیر چگونه واگذار شد؟


عضو شورای عالی مخازن درباره جزییات تصمیم بحث انگیز و چگونگی واگذاری قرارداد میادین نفتی سپهر و جفیر و همچنین بررسی های این شورا روی میدان نفتی چنگوله توضیح داد.

- میانه سال 95 بود که شورای عالی مهندسی مخازن نفت و گاز با تعیین 13 عضو تشکیل شد تا یک مرجع مهم مشورتی و تصمیم گیری در خصوص مخازن نفت و گاز کشور باشد.

این شورا نقش مهمی در بررسی و تأیید طرح های مطالعاتی ارائه شده از سوی شرکت های متقاضی توسعه میادین نفتی و گازی دارد.

با همایون مطیعی عضو شورای عالی مهندسی مخازن نفت و گاز کشور در خصوص زمان تشکیل این شورا، ساختار آن و مهمترین اقداماتی که در مدت فعالیت این شورا انجام شده به بحث و گفت وگو پرداختیم.

تسنیم: شورای عالی مهندسی مخازن نفت و گاز بر چه اساسی، با چه هدفی و در چه سالی تشکیل شد؟ مطیعی: این شورا بر اساس مصوبه سال 1395 شورای وزیران تشکیل شد.

بر اساس این مصوبه مقرر شد شورایی از رؤسای برخی بخش های شرکت ملی نفت ایران، استادهای دانشگاه و برخی شخصیت های فعال در صنعت نفت که سوابق حرفه ای کافی دارند، تشکیل شود.

هنگام تشکیل در این شورا، بنده و سه نفر دیگر از بازنشستگان شرکت ملی نفت و سه تن از اساتید دانشگاه بوده اند و سه تا پنج نفر هم از مدیران شرکت ملی نفت در این شورا حضور دارند.

تسنیم: تشکیل این شورا از زمان مصوبه دولت در سال 1395 چقدر طول کشید؟ مطیعی: تقریبا یکی 2 ماه طول کشید تا اعضای شورا را مشخص و تأیید و برای هر یک حکم انتصاب برای عضویت در آن را صادر کردند.

اما ساختار شورا عملا از آغاز سال 1396 شکل گرفت.

تسنیم: ساختار شورا به این صورت است که وقتی قراردادی می خواهد بسته شود، مخازن را بررسی می کند؟ مطیعی: خیر، ساختار به این شکل است که یک کمیته مخازن در مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران وجود دارد که از 20 نفر از شاغلان، بازنشستگان و استادان دانشگاه تشکیل شده است.

اینها می آیند طرح توسعه ای را که پیمانکار ارائه می کند را از ابعاد مختلف بررسی می کنند؛ از این دیدگاه که پیمانکار چه تعهدهایی دارد و چه کاری می خواهد انجام دهد و نحوه برخوردش با پروژه چگونه بوده است.

در ادامه وقتی بررسی تکمیل شد، آرای اعضای شورا جمع بندی و اظهار نظر نهایی درباره طرح توسعه پیشنهادی پیمانکار اعلام می شود که اگر اشکالی داشته باشد، باید برطرف شود.

اگر برآورد قیمتش اشکال داشته باشد، می گویند قیمت زیاد است.

مواردی که پیمانکار پیش بینی نکرد، در صورتی که باید در طرح دیده می شده، یادآوری می شود.

در مجموع طرح پیمانکار کاملا حلاجی می شود تا به یک طرح جامع نهایی برسیم.

البته ممکن است چند پیمانکار برای یک پروژه، طرح پیشنهادی ارائه کرده باشند که در اینجا، اعضای شورای عالی مخازن، همه پیشنهادها را بررسی و برترین پیشنهاد را مشخص می کند.

تسنیم: در واقع این بررسی از سوی همان کمیته مخازن مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت انجام و بهترین پیشنهاد مشخص می شود؟ مطیعی: بله، کمیته مخازن نتیجه نشست ها و بررسی های خود درباره طرح توسعه پیشنهادی ارائه شده از سوی پیمانکاران را به شورای عالی مخازن ارائه می کند.

مهندس رکن الدین جوادی این شورا را رهبری می کند که جلسات شورای عالی مخازن با حضور وزیر نفت تشکیل شود.

در این جلسات طرح ها دوباره بررسی و حلاجی و درباره آنها اظهار نظر می شود که البته در این مرحله در شورای عالی مخازن، بررسی طرح ها بیشتر از دیدگاه و جنبه های مالی و اقتصادی بررسی می شود تا از جنبه های فنی، در نهایت طرحی که مصوب شد، قابل واگذاری به پیمانکار خواهد بود.

تسنیم: یعنی اگر شورا به MDP یکی از شرکت ها ایراد بگیرد، این طرح به شرکت ملی نفت ایران ارجاع می شود تا دوباره در کمیته مخازن مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت نفت، بررسی تکمیلی شود؟ مطیعی: بله، اما معمولا این گونه نمی شود.

در کمیته مخازن در همان ابتدا، طرح را کاملا بررسی و حلاجی می کنند و به تعبیری اشک پیمانکار را درمی آورند و این گونه نیست که طرحی به سادگی و بدون بررسی دقیق و موشکافانه از آنجا بیرون بیاید.

بر این اساس، اگر طرحی در کمیته مخازن مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت از دیدگاه فنی تأیید و تصویب شود، سپس به شورای عالی مخازن ارجاع می شود.

تسنیم: مهم ‎ترین طرح ‎هایی که در سال گذشته در شورای عالی مخازن بررسی شد، درباره طرح توسعه پیشنهادی چه میدان هایی بود؟ مطیعی: میدان های زیادی را بررسی کردیم؛ میدان هایی همچون پایدار غرب، آبان و.

تسنیم: در مجموع هر میدان نفتی و گازی که مطالعاتش انجام شده و به مرحله امضای قرارداد رسیده است، در شورای عالی مخازن بررسی شده و سپس به مرحله بعدی رفته است؟ مطیعی: دقیقا همینطور است.

در سال گذشته درباره میدان های چنگوله و دهلران هم در شورای عالی مخازن بحث و تبادل نظر شد.

تسنیم: از میدان نفتی چنگوله یاد کردید.

آیا بالاخره مشخص شد که مخزن چنگوله با مخزن آذر ارتباط و اشتراک دارد؟ مطیعی: نکته مهمی که درباره این 2 میدان وجود دارد، این است که اینها در فشار و خواص دینامیک مخزن تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

تسنیم: یعنی ممکن است، چنگوله میدانی مستقل باشد؟ مطیعی: می شود اینگونه گفت و همچنین می شود گفت که هر 2، بخشی از یک میدان باشند، اما این 2 مخزن، هر یک بخش متفاوتی هستند.

تسنیم: باز هم این امکان وجود دارد که میدان چنگوله یک میدان مشترک باشد؟ مطیعی: خیر، فقط و فقط میدان آذر، یک میدان مشترک است.

چنگوله میدانی مشترک نیست.

تسنیم: ولی ممکن است چنگوله با آذر اشتراکاتی در مخزن داشته باشد؟ مطیعی: ممکن است این گونه باشد، ولی نکته ای که وجود دارد این است که برای اینکه به یک نتیجه قاطع در این زمینه برسیم، هنوز ابهاماتی وجود دارد که روشن نشده است.

تسنیم: اخیرا در بعضی از رسانه ها و گروه های نفتی درباره میدان های سپهر و جفیر که اواخر سال گذشته قراردادش به امضا رسید، موضوع هایی مطرح شد مبنی بر اینکه طرح توسعه پیشنهادی شرکتی در شورای عالی مخازن تأیید و طرح پیشنهادی شرکت های دیگری هم رد شد.

لطفا در باره بررسی طرح های پیشنهادی توسعه میدان های سپهر و جفیر در شورای عالی مخازن توضیح دهید.

مطیعی: قرارداد توسعه این میدان ها اواخر سال گذشته به شرکت توسعه انرژی پاساگارد واگذار شد.

در مجموع بر اساس بررسی های ما، مشخص شد که نتیجه مطالعات شرکت توسعه انرژی پاسارگاد برای توسعه سپهر و جفیر، بهترین طرح پیشنهادی بود.

شرکت های دیگری هم بودند که برای توسعه این میدان ها طرح مطالعاتی ارائه کرده بودند، اما طرح آنها به خوبی طرح پاسارگاد نبود.

تسنیم: یک ابهامی مطرح شده بود که MDP یکی از این شرکت ها به نام اویک، اصلا باز و بررسی نشده است.

مگر امکانش هست؟ مطیعی: نه، اینچنین نیست.

تسنیم: یعنی هر شرکتی MDP داده باشد در شورای عالی مخازن باز و بررسی می شود که در نتیجه آن، یا طرح شان رد یا تأیید می شود؟ مطیعی: بله، همین طور است.

در بررسی طرح پیشنهادی شرکت ها، شبهه ای پیش آمد؛ به طوری که در بعضی از بخش های MDP شرکت های دیگر مثل اویک، این طور به نظر آمد که تنها بعضی از عددها تغییر کرده بود، بنابراین ما پیشنهاد دادیم اگر این اتفاق افتاده باشد، بیاییم یک سری از پیشنهاداتی که آنها ارائه کرده اند را در مدل قرار دهیم، ببینیم که عواید آن با اطلاعات ورودی می خواند یا نه، اگر با اطلاعات ورودی بخواند، که معلوم می شود این شرکت ها طرح خود را از پاسارگاد اقتباس نکرده اند؛ اما اگر اطلاعات نخواند، مشخص می شود فقط مدل را گرفته اند و با اعداد در آن بازی کرده اند.

تسنیم: در نهایت چه شد؟ مطیعی: نتیجه این بود که وزیر نفت موافقت نکرد.

تسنیم: که این بررسی انجام شود؟ مطیعی: که اصلا هیچ، گفتند بدهید به پاسارگاد برود.

تسنیم: به شما اطلاع داده بودند که اویک MDP خود را از پاسارگاد گرفته است؟ یا حتی ممکن است پاسارگاد از روی دست اویک کپی کرده باشد؟ مطیعی: جریان این شده بود که کمیته مخازن تصمیمش را گرفته و گفته بود طرح شرکت پاسارگاد تأیید است و طرح دیگر شرکت ها رد شده و تمام شده بود.

بعد از آن، شرکت اویک گفته بود که ما می توانیم با همین قیمت ها تولید را بیشتر کنیم و.

بعد این موضوع را شرکت متن جلو آورده بود و برنامه آن هم این بود که اویک را با پاسارگاد شریک کند اما پاسارگاد زیر بار نرفت.

تسنیم: که در نهایت تصمیم بر آن شد که MDP اویک و غدیر رد شود؟ مطیعی: اصل موضوع این بود که آقای وزیر نفت فرمودند که اویک پول ندارد که در بازی وارد شود.

تسنیم: پس مشکل این طرح پیشنهادی از دیدگاه فنی نبود و در واقع طرح مالی اش مشکل داشت؟ مطیعی: نه، اصلا به طور کلی بگذارید من چیزی را به شما بگویم.

اویک روی برنامه مشخصی جلو نیامده بود، بنابراین وقتی مشخص شد، طرح پاسارگاد تأیید می شود و پاسارگاد پول هم دارد، پس برای مشارکت قدم پیش گذاشت، سپس آمدند با حضور برخی از مدیران برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت، شرکت متن و آقای میرمعزی؛ مدیرعامل شرکت توسعه پاسارگاد یک جلسه برگزار کردند که آقای میرمعزی وسط این جلسه گفته بود ما با کسی شریک نمی شویم و از جلسه بیرون آمده بود.

تسنیم: مگر این جلسه در شرکت ملی نفت برگزار نشده بود؟ مطیعی: بله.

تسنیم: به عنوان پرسش پایانی؛ پس از اسفندماه سال گذشته که قرارداد توسعه میدان های سپهر و جفیر با شرکت توسعه انرژی پاسارگاد امضا شد، یعنی برای سال 1397، طرح پیشنهادی توسعه میدان های دیگری برای بررسی به شورای عالی مخازن ارائه شده است؟ اکنون چه طرح هایی را برای بررسی در دستور کار دارید؟ مطیعی: تا الان که نه، طبیعی هم هست، ما یک ماهی است که تعطیل بودیم.

ممکن است این کار در اردیبهشت ماه آغاز شود و میدان هایی که قرار است قراردادهایشان امضا شود، به شورای عالی مخازن واگذار شوند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: شورا - پیمانکار - شورای - شرکت ملی نفت ایران - عالی - ساختار - دانشگاه - بازنشستگان - نفت ایران - توسعه - تصمیم - استادان دانشگاه - قرارداد - نفتی - برنامه ریزی - ایران - تصمیم گیری - کشور - قیمت - صورت - پیش بینی - برنامه - مدیریت - انتصاب - مدیران - میانه - صورتی - پروژه - بینی - بسته

آخرین اخبار سرویس:
دلیل افزایش دو برابری قیمت عینک

چشمه لادر کجاست؟

تدبیر اقتصادی با تشدید تحریم ها

با گران شدن شیشه معتادها چه مصرف می کنند؟

گرانی نفت هند را به دردسر انداخت

رشد اقتصادی چین در سه ماه دوم 6.7 درصد برآورد شد

قاچاق از مبادی رسمی نداریم

بزرگترین بانک اروپایی معرفی شد

افزایش پولشویی و کلاهبرداری در سنگاپور

هشدار  در موردکاهش نرخ رشد جمعیت استان یزد + فیلم

تجارت غیرنفتی ایران و مالزی افزایش داشت

فقر 43 درصد خانوارهای آمریکایی را تهدید می کند

اسدالله نقدی، محبوبه رویین تن سبک های ذهنی و محیطی اشتغال در بین زنان شاغل در بخش غیر رسمی

محمد رسول خدادادی، مریم فریدفتحی شناسایی و اولویت بندی انگیزه مشتریان از خرید کالای ورزشی دست دوم در ایران

تولید 2 وانت متوقف شد

تصاویر/ خط تولید خودروی دنا

کاهش سالانه تولید سنگ آهن چین

بانک مرکزی نروژ به دنبال انتشار پول دیجیتال است

برای خرید خودرو سیتروئن چقدر باید هزینه کرد؟

بی ام و 88 هزار خودرو را در بریتانیا فراخوان زد

ضرر اتحادیه اروپا از کاهش بی سابقه سرمایه گذاری در قاره سبز

درآمد بانک های اماراتی به حدود 8 میلیارد دلار رسید

دو روش پخت قارچ سوخاری

ثبات قیمت میلگرد در چین

رشد بهای فلز سرخ در بورس فلزات لندن

واردات 10 تن قلاب و قرقره ماهیگیری به کشور

اعلام آمار ترانزیت سال 96

علامت سوال بزرگ در خصوص ارز صادراتی!

رایزنی نفتی سعودی ها با روسیه

جذب تسهیلات اشتغال روستایی عزم جدی می طلبد

اعلام آمار ترانزیت سال 96/ رشد ادامه یافت

تولید 2 وانت متوقف شد

اعلام آمار ترانزیت سال 96/ رشد ادامه یافت

کشتی آرای: بازار جهانی علت اصلی گرانی است

دلار تک نرخی گران شد؛ 4 هزار و 205 تومان

تقویت 92 واحدی شاخص کل بورس/ تک سهم های فلزات اساسی در کانون توجه بورس بازها

شرایط اخذ وام دوباره خرید مسکن از سوی زوجین

خودرو وزیر صنعت را به مجلس کشاند

افزایش 45 هزار تومانی قیمت سکه+جدول

تاکید وزیر صنعت به پرداخت دستمزد معوق کارگران هپکو

توافق چین و آمریکا بورس، نفت و دلار را بالا برد

آخرین مهلت استفاده از بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان/ ادامه حسابرسی یکساله دفاتر قانونی

قارچ "کوهستان و ارگانیک" نخورید!

جذب تسهیلات اشتغال روستایی عزم جدی می طلبد

یارانه ثروتمندان بلای جان صنعت برق/سیر صعودی مصرف انرژی توسط پردرآمدها و بد مصرف ها

مقاومت های پنهان و آشکار «گسترده ها» در برابر خروج از تلگرام/ کانال هایی که به پیام رسان داخلی مهاجرت کرده اند تهدید می شوند

حل مشکلات صنعت کفش تا دو ماه آینده/ واردات 35 میلیون دلار کفش و تعطیلی 80 درصدی کارگاه های کوچک

حمایت بانک سرمایه گذاری اروپا از سرمایه گذاری شرکت های کوچک و متوسط اروپایی در ایران

خرید توافقی خرما برای نخستین بار/ عرضه خرما در بورس کالا

تخصیص 10درصدی اعتبار خط آهن چابهار-زاهدان / نمایندگان مجلس از وزارت راه توضیح بخواهند

کمبودی در عرضه کالای اساسی نداریم/ تخفیف 20 درصدی روغن نباتی

ایران چک ها بدون درج مهر شعبه هم معتبر هستند

تلاش اتحادیه اروپا در حذف دلار برای حفظ بازار 80 میلیون نفری ایران است

گروگانگیری مسکن مهر توسط انجمن انبوه سازان/مخالفت شدید عمران پردیس با افزایش قیمت ها

مسکن مثل پفک نیست که هر ماه افزایش قیمت داشته باشد/ دو دلیل برای «شکست بازار مسکن»

نرخ ارز تعدیل خواهد شد

جذب تسهیلات اشتغال روستایی عزم جدی می طلبد

معامله 1000 میلیارد ریالی اوراق سلف در بورس کالا رقم خورد

تحریم رییس کل بانک مرکزی بی احترامی به هنجارهای بین المللی است

وعده جدید دولت؛ حل تمام مشکلات صنعت کفش تا 2 ماه دیگر

پایان جنجال یک ماهه؛ احمد خرم رییس نظام مهندسی ساختمان تهران شد

بازار ارز مسکن را گران کرد/ سود گرانی 30درصدی قیمت مسکن در جیب دلالان

ارجاع آیین‎نامه قراردادهای موقت به ربیعی/پیشنهاد دولت برای مدت قرارداد موقت حداکثر 3 سال

پیاده سازی سامانه یکپارچه مالیاتی در 125 اداره مالیاتی کشور/کلیه سورس کدهای سامانه از شرکت بول فرانسه دریافت شد

درج مُهر شعبه روی ایران‎چک ممنوع شد + مشخصات "ایران چک"

دلار قیمت شیشه را بالا کشید

پیشنهاد لایحه 2فوریتی افزایش حقوق کارمندان و کارگران با گرانی نفت و دلار

الزامات جدید ارزی و تجاری برای مقابله با سیاست تحریم آمریکا

تصمیم جدید بانک مسکن/زوجین 2 بار می‎توانند وام مسکن بگیرند

سهم ناچیز دختران تحصیل کرده هندی از بازار کار+تصاویر

90درصد سود در انتظار سهامداران سرمایه گذاری امید

همکاری سازمان تعاون روستایی و شورای ملی زعفران برای توسعه تکنولوژی تولید و زنجیره ارزش زعفران

چرا گردشگرهای ولخرج به ایران نمی آیند؟

26 روستای کهگیلویه و بویراحمد برقدار می شود

واردات 10 تن قلاب و قرقره ماهیگیری به کشور + جدول

جورجینیو و ریاض محرز گزینه های پپ برای تقویت منچسترسیتی

طالع بینی خرداد ماه 97

26 روستای کهگیلویه و بویراحمد برقدار می شود

برنامه ای برای از سرگیری عمره نداریم

26 روستای کهگیلویه و بویراحمد برقدار می شود

اعترافات شبکه فروش نوزادان در مشهد

بیش از 113 هزار زندانی جرائم غیرعمد آزاد شدند

135 زندانی غیرعمد در سمنان چشم انتظار حمایت هستند

کاهش شدید سرمایه گذاری کشورهای عضو اتحادیه اروپا

صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری نهادی توسعه ای است

دانه های روغنی بستر تحقق اقتصاد مقاومتی

آب تنها رودخانه استان سمنان 35 درصد کم شد

اجرای طرح توسعه باغ ها در اراضی شیب دار

چشم زمین البرز به سخاوت آسمان

بررسی احیای وزارت بازرگانی و آثار آن

همه کارگران ساختمانی در سامانه خدمات رفاهی ثبت نام کنند

40 درصد کارمندان ایرانی نیروی مازاد هستند!

از حساب های بانکی با گردش مالی پنج میلیارد تومان در سال مالیات گرفته خواهد شد

تغییر اقلیم، نظام تولید شیلات را تهدید می کند

استخدام کارشناس حقوقی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام خبرنگار،گرافیست در یک شرکت معتبر در تهران

تعاون روستایی پل ارتباطی دولت و بهره برداران

استخدام مسئول سایت و کارمند فروش در تهران

استخدام کارمند امور مالی و کارشناس پشتیبانی کاربران در تهران

استخدام کارشناس صنایع در شرکت طرح بالسا چوب در تهران

یک تصمیم بحث برانگیز روی میز شورای عالی مخازن نفت و گاز/میادین سپهر و جفیر چگونه واگذار شد؟

یک تصمیم بحث برانگیز روی میز شورای عالی مخازن نفت و گاز/میادین سپهر و جفیر چگونه واگذار شد؟