مطالب مرتبط:
نخستین نشست عاشوراپژوهی در آکادمیای غیرشیعی برگزار شد
نشست عاشورا پژوهی در آکادمیای غیر شیعی برگزار شد
در نشست مروری بر پژوهشهای حسینی در آکادمیای غیر شیعی عنوان شد: شیعه پژوهی با قدرت و جدیت در جهان امروز دنبال می شود
بررسی آخرین وضعیت مصدومان تراکتورسازی
بررسی خارج از نوبت و بموقع پرونده های کلان قاچاق / مبارزه با قاچاق سازمان یافته
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 اردیبهشت 1397 ساعت 17:552018-04-21سياسي

عاشوراپژوهی در آکادمیای غیرشیعی بررسی شد


پایگاه تخصصی امام حسین علیه السلام "کرب وبلا" در اولین نشست از مجموعه نشست های علمی و تخصصی ماهانه موسسه فرهنگی هنری زیتون و عتبه امام حسین (ع) با موضوع مروری بر پژوهش های حسینی در آکادمیای غیر شیعی در موسسه فرهنگی هنری زیتون برگزار شد.

- پایگاه تخصصی امام حسین علیه السلام "کرب وبلا" در اولین نشست از مجموعه نشست های علمی و تخصصی ماهانه موسسه فرهنگی هنری زیتون و عتبه امام حسین (ع) با موضوع مروری بر پژوهش های حسینی در آکادمیای غیر شیعی در موسسه فرهنگی هنری زیتون برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در این نشست جبار رحمانی با ارائه مقاله ای با موضوع "مروری بر آثار حسینی در حوزه علوم اجتماعی" اظهار کرد: مطالعات عاشورایی در ابتدای کار است و امیدوارم که با قدرت این مسیر تداوم پیدا کند.

از منظر این استاد علوم اجتماعی، امروزه تعداد زیادی از اساتید و پژوهشگران در رشته های گوناگون در حوزه شیعه شناسی کار می کنند و بسیاری از آن ها در ذیل کارهای شیعه شناسی خود به موضوع عاشورا نیز می پردازند.

رحمانی با اشاره به فقرپژوهشی و کم تعداد بودن فعالیتهای آکادمیک مرتبط با حوزه عاشورا در داخل کشور و طرح این موضوع که نگاه نادرست و سخت گیرانه ای به پژوهش های علمی در حوزه دین وجود دارد، ورود پژوهشگران به این عرصه را کاری پر دردسر و با تبعات منفی برای آنها توصیف نمود .

او به این موضوع نیز اشاره کرد که در میان پژوهشگران داخلی معدود پژوهشگرانی داریم که اصل و محور کارهای تحقیقاتی آنها عاشورا باشد.

درواقع کار پژوهشی روی موضوع عاشورابرای اغلب این پژوهشگران معمولا در حاشیه و جنب موضوعات دیگرپژوهشی انجام می گیرد .

این درحالیست که طبق ادعای وی در میان آکادمیهای غیرشیعی این نوع از پژوهشها به صورت گسترده و پرتعداد در حال انجام است .

رحمانی در ادامه صحبت های خود از دو منظر به مطالعات عاشورایی نگاه کرد و گفت: تا دهه هشتاد بسیاری از کارها و پژوهش هایی که بر روی این موضوع صورت می گرفت، عمدتا با رویکردها و قالب های سنتی بوده ولی از دهه هشتاد ما شاهد نگاه های جدید از بعد مطالعات میدانی هستیم که این موضوع بر غنای مطالعات افزوده است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود از سنت های مختلف در عاشورا پژوهی سخن گفت که مسئله اصلی در این مطالعات این بوده است که در ابتدا کانون هایی از شیعه مورد بحث و بررسی قرار گرفت که شیعیان در آن ها در اقلیت بودند مانند؛ هند و افریقا.

در مقابل از زمانی که لشکرکشی های دول غربی و بخصوص امریکا به خاورمیانه شروع شد، جوامعی با اکثریت شیعی بیش از پیش مورد توجه و نگاه پژوهشگران علوم اجتماعی و دیگر محققان قرار گرفت.

او در بخش پایانی صحبت های خود از چالش ها و مشکلات جدی محققان ایرانی برای پژوهش بخصوص در حوزه تشیع و عاشورا پژوهی سخن گفت که نیاز است که این محققان از سوی نهادها و سازمان ها مورد حمایت قرار گیرند تا بتوانند با جدیت در این خصوص پژوهش کنند.

در ادامه این نشست، محمد رضا فخر روحانی- استادیار دانشگاه قم- با موضوع "رویکرد مستشرقین در پژوهش های حسینی" با عنوان به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای صحبت های خود گفت؛ پیشینه مطالعات اروپایی ها درباره امام حسین (ع) و عاشورا به زمانی بر می گردد که آن ها وارد جوامع اسلامی مانند هند و عراق شدند.

از منظر این استاد زبان شناسی، نگاه فرنگی ها به عاشورا برای تحلیل های سیاسی و یا با تحلیل سیاسی است.

در واقع آن ها دنبال قدرت و سلطه قدرت بودند.

بر اساس همین نگاه است که حرکت امام حسین (ع) را نیز با این نگاه تحلیل و تبیین می کنند.

آن ها در دوره های بسیار زیاد به محتوای پدیده عاشورا نگاه نمی کردند بلکه به جنبه های صوری نگاه می کردند در حالی که عاشورا یک نقطه خاص و تاثیرگذار در مکتب تشیع است.

وی ادامه داد: امروزه ما نیازمند این هستیم که میراث غنی شیعه ترجمه شده و در اختیار محققان جوامع دیگر قرار داده شود که مقداری هم این کار صورت گرفته است که آن هم در شیوه نگارش علمی و نیز رعایت متدهای علمی و نیز خود ترجمه با مشکلات جدی مواجه است که باید حتما این مسائل و مشکلات مرتفع گردد.

فخر روحانی در بخش دیگری از صحبت های خود به نقاط ضعف و ایرادات کار مستشرقین و محققان غربی مرتبط با عاشورا پژوهی پرداخت و گفت: آن ها در مطالعات خود به منابع متقن و مورد وثوق شیعه مراجعه نمی کنند؛ چرا که تحلیل های خاص خود را دارند.

در حالی که برای تحلیل واقعه عاشورا نیاز است به متون اصلی و احادیث معصومین مراجعه شود.

این پژوهشگر عاشورایی در بخش پایانی صحبت های خود بر نقاط ضعف محققان جوامع اسلامی و بخصوص ایرانی در حوزه عاشورا پژوهی اشاره کرد و افزود: امروزه ما نیازمند این هستیم که میراث غنی شیعه ترجمه شده و در اختیار محققان جوامع دیگر قرار داده شود که مقداری هم این کار صورت گرفته است که آن هم در شیوه نگارش علمی و نیز رعایت متدهای علمی و نیز خود ترجمه با مشکلات جدی مواجه است که باید حتما این مسائل و مشکلات مرتفع شود.

به نقل از پایگاه تخصصی امام حسین علیه السلام "کرب وبلا"؛ زهیر صیامیان- استادیار و مدرس دانشگاه شهید بهشتی- نیز در این نشست"با موضوع مروری بر آثار حسینی در حوزه تاریخ" در ابتدای صحبت خود بر این نکته تاکید کرد که از زوایای مختلفی می توان به موضوع عاشورا و عاشورا پژوهی در آکادمیای غیر شیعی نگاه کرد ولی از آن جایی که این نشست فتح بابی برای نشست های دیگر است، از این رو نمی توان به صورت جزیی وارد محورهای بحث شد.

به همین دلیل نکاتی کلی را در این خصوص مطرح کرد.

از منظر این استاد تاریخ، برای سخن گفتن درباره اسلام متقدم و مباحثی چون تشیع، عاشورا و کربلا نیازمند این هستیم که تعریفی دقیق و مشخص از مولفه ها و متغیرهایی که می خواهیم درباره آن ها صحبت کنیم داشته باشیم.

دکتر صیامیان ضمن بیان تعریف دقیق و مشخص از مفاهیم و متغیرهایی که در مطالعات شیعی و بخصوص عاشورا پژوهی وجود دارد به سیر تحول و تطور مطالعات تاریخی در جوامع غربی پرداخت و تاثیرات تحولات اجتماعی و فرهنگی و سیاسی قرون جدید اروپا را در نوع نگاه محققان و پژوهشگران به تاریخ و گذشته حوادث تاریخی تاثیرگذار دانسته بیان کرد: بعد از تحولات جدید در اروپا، رویکرد تاریخ هم عوض شد.

از قرن شانزدهم و هفدهم نگاه تاریخی و مطالعات آن ها دچار تحولات جدید شد و در حقیقت جهان جدید نتیجه دید جدیدی است که از تاریخ ارائه شده است.

جهان جدید نتیجه تاریخی دادن جهان است.

از این رو در قرن هیجدهم به رویکرد عقلانی گرایی می رسیم و سندیت رویداد، اتقان و .

در علوم تاریخی مانند بسیاری از علوم دیگر مورد توجه جدی قرار می گیرد.

از منظر استاد تاریخ شهید بهشتی، با نگاهی به سیر جریان شرق شناسی و نوع رویکردهایی که آن ها در مواجه با مکتب تشیع و واقعه کربلا داشتند باید گفت که شرق شناسی متقدم، رویکردی ضد اسلامی داشت و اسلام را بدعتی یهودی می دید.

این نگاه در دوران مدرن دچار تغییر و تحول گردید.

از دوران مدرن این مطالعات تبلیغی و تبشری غرب تبدیل به یک مطالعات علمی و آکادمیک شد.

با این حال در رویکرد شرق شناسان غربی بسیاری از مبانی دیرپا هستند.

به این معنا که مثلا در مطالعات فقه و کلام اسلامی رویکرد همانی است گه گلدزیهر در زمان خود گذاشته تا امروز تغییرات چندانی پیدا نکرده است.

صیامیان در ادامه صحبت های خود گفت: مطالعات صورت گرفته در حوزه تشیع به طور کلی به سه بخش مطالعات: 1.

ستیزانه [متقدم]، 2.

همدلانه، 3.

میانه تقسیم می شود.

یکی از مهم ترین منابعی که اطلاعات در اختیار محققان قرن هیجدهم و نوزدهم غرب قرار داد، منابع سفرنامه ای است که حجم زیادی از آن ها از عصر صفویه و قاجاریه به دست غربی ها رسیده است.

در حقیقت اگر تاریخ را نگاه کنیم مشخص می گردد که بسیاری از سیاحان غربی در حکم دیپلمات ها و رایزن های فرهنگی غربی در جوامع اسلامی و بخصوص ایران هستند که روایاتی از تاریخ تشیع و تاریخ اسلام را در اختیار دنیای غرب قرار می دهند.

از منظر این استاد تاریخ، نگاه گروه اول برآمده از همان رویکرد جهان تاریخ مسیحیت اروپایی در عصر روشنگری و استعماری به جهان اسلام است.

یعنی همان جهان کاتولیکی و پروتستانی که البته رویکرد این محققان بسته به کاتولیک بودن و یا پروتستان بودن متفاوت است.

بدین معنا که اگر پروتستان باشند دنبال فرقه ها و یا گروه ها و یا جریان هایی می گردند که مشابه آن در جهان غربی و اروپایی وجود داشته باشد؛ به عبارتی دنبال مفاهیم مشترک هستند.

دنبال مفاهیم مشترک بودن باعث می شود که نظرشان به تشیع جلب شود.

صیامیان در بخش دیگری از صحبت های خود به نوع دستیابی مستشرقین و جوامع غیر شیعی به داده های تاریخی و پژوهشی شیعی اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین منابعی که اطلاعات در اختیار محققان هیجدهم و نوزدهم غرب قرار می دهد، منابع سفرنامه ای است که حجم زیادی از آن ها از عصر صفویه و قاجاریه به دست غربی ها رسیده است.

در حقیقت اگر تاریخ را نگاه کنیم مشخص می گردد که این دیپلمات ها و رایزن های فرهنگی غربی در جوامع اسلامی و بخصوص ایرانی، روایاتی از تاریخ تشیع و تاریخ اسلام را در اختیار دنیای غرب قرار می دهند.

نکته مهمتر دیگر این است که آن ها در قرون گذشته برای بیان تاریخ اسلام و تاریخ تشیع دسترسی به متون مقتدم نداشتند.

مثلا در قرن 17 و 18 نسخه های موجود از طبری بسیار کمیاب است؛ چرا که دنیای اسلام در این عهد دوره آشوب و درگیری های خونی است و در عوض به جای متون تاریخی، متون کلامی و فقهی رونق دارد.

او درگیری های عقیدتی دولت صفوی در ایران با دولت عثمانی در ترکیه را در نوع ادراک غربی ها از موضوعات تاریخی تاثیرگذار دانسته بیان کرد؛ در این جا می توان از دو رویکرد مختلف سخن گفت: رویکرد دولت صفوی به تشیع و تاریخ صدر اسلام، رویکرد دولت عثمانی به حوادث تاریخ صدر اسلام؛ حال ببینید محقق غربی چگونه تحت تاثیر این رویکردها و ادراک قرار می گیرد و این چالش ها در نوع نگاه او تاثیر می گذارد.

وی به وجود ضعف هایی در مطالعات شیعی در آکادمیای غیر شیعی اشاره کرد و گفت؛ در دسترس نبودن منابع اصلی، بی اطلاعی از نسخه های شیعی و یا کم اطلاعی از آن ها، بیشترین آشنایی و ارتباط با جوامع شیعی اسماعیلی و کم اطلاعی از دیگر جوامع شیعی و .

همه در نوع نگاه آن ها تاثیر گذار بوده است.

او ضمن بیان این نکته که امروز شیعه پژوهی با قدرت و جدیت دنبال می شود، گفت: هنری کربن از جمله مستشرقان و محققان دقیق و باریک اندیش است که مطالعات شیعی را بصورت دقیق در مطالعات شرق شناسی وارد کرد و این مسیر هم امروزه با جدیت و نگاه تاریخی که بیان کردم در حال تداوم است.

استاد تاریخ شهید بهشتی در بخش پایانی صحبت های خود گفت: امروزه شرق شناسان به منابع شیعی دسترسی دارند و از 1990 این وضعیت رو به بهبود است.

از جمله این که کرسی های شیعه شناسی در بریتانیا وامریکا و آسیا با قدرت در این موضوع فعالیت می کنند و امروز، اربعین نیز واقعه عاشورا را بیش از پیش مورد توجه افکار عمومی و محققان و پژوهشگران غیر شیعی قرار داده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: عاشورا - امام حسین - فرهنگی - موسسه - زیتون - رحمانی - دهه هشتاد - هنری - امام - حسینی - برگزار - شیعه - علمی - اولین - خاورمیانه - علوم - صورت - هایی - شیعیان - میدانی - امریکا - اقلیت - حاشیه - گزارش - مقاله - دردسر - کشور - رشته - شروع - منفی

آخرین اخبار سرویس:
صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان - سه شنبه اول خرداد

در تب پسابرجام

افت رونق مال ها با فروشگاه های آنلاین

FATF با وجود برجام لازم به امضا نبود/ اروپایی ها مشغول مرده خوری برجام هستند

اندر احوال ولخرج ترین گردشگران دنیا در ایران

ساختار بانکها و مالیاتها با حمایت از کالای ایران مغایر است

پست قرنطینه باید همراه با گشت نیروی انتظامی باشد

حداکثر اقامت زائران "حج تمتع" در مدینه 6 روز است

بعد از برجام زیادی به خارجی ها دلخوش کردیم

مضیف 120 ساله دزفول ثبت ملی می شود

پنج خانه عالم خمین نیازمند مرمت است

جشن گلریزان ستاد دیه کشور

صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان - سه شنبه اول خرداد

پست قرنطینه باید همراه با گشت نیروی انتظامی باشد

دیگر چیزی از برجام باقی نمانده است/ باید تعهدات مربوط به برجام را تعلیق کنیم/ مذاکره با اروپا اشکالی ندارد به شرطی که بدانیم در آن چیزی نیست و به عنوان کار دیپلماتیک ادامه دهیم

خانواده و معلمان دو بال آموزش و تربیت اسلامی در جامعه هستند

ربیعی : 760هزار خانوار به خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی اضافه می شود

صادرات نفت خام ایران بدون مشکل ادامه دارد

13 هزار مبتلا به ایدز تحت درمان هستند

محاکمه مرد هوسران به اتهام قتل زن ایرانی

تاکید دوباره ترامپ بر لزوم ساخت دیوار مرزی با مکزیک

ردپای پسر افغان در گمشدن زن جوان

پیشنهاد کارن آرمسترانگ برای صلح بین ادیان

استخدام 3 رده شغلی جهت شرکت اسنپ در بوشهر

استخدام چند نفر نیروی جوان جهت کارگاه cnc و نجاری در قم

استخدام مهماندار و صندوقدار خانم در رستوران

استخدام فروشنده آقا جهت پوشاک آقایان در کرج

مجلس و سازمان بازرسی چرا وزارت نفت را بازخواست نمی کنند؟

نهاد آموزش و بی توجهی های شگفت آور!

استخدام دستیار دندانپزشک و منشی خانم در شهر اصفهان

استخدام تعدادی نیروی ماهر خانم جهت کارخانه دمپایی در قم

نماینده سابق ولی فقیه در استان آذربایجان غربی درگذشت

دبیر کارگروه تخصصی اتکایی سندیکا انتخاب شد

استخدام کارمند اداری در نمایشگاه مبلمان

آقای مطهری! پاستیل شیبا مهم است یا برعکس شدن وعده های برجام؟

ملاصدرا فلسفه اسلامی را متحول کرد/ رویکرد ملاصدرا به قرآن، عقلی و وجودشناسانه است

نخستین دوره «جذب، تربیت معلم و مربی» شهید مطهری در قزوین برگزار می شود

رییس شورای سیاستگذاری بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایلام معرفی شد

پذیرش دوره آموزشی مبانی امامت ویژه طلاب و دانشجویان

برگزاری جلسات انس با قرآن در بیش از 60 بقعه متبرک و امامزاده کرمان

توزیع 3 هزار جلد قرآن کریم در ماه رمضان توسط اداره اوقاف

دولت شرایطی فراهم کند تا حوزه پرورشی به فراموشی سپرده نشود

جدول اوقات شرعی

جلسات خانگی قرآن؛ یکی از بهترین راهبردها در راستای ترویج فرهنگ قرآنی

نخستین جشنواره ملی نماز در آموزش و پرورش برگزار می شود

منافع مردم را به منافع خودم ترجیح می دهم

بیشترین برداشت غیرمجاز آب از چاههای مجاز صورت می گیرد

روزنامه جوان: منتجب نیا بخاطر فشار حسین کروبی،از حزب اعتمادملی رفت

زیرساخت ها براساس نیازهای هرمنطقه توسعه یابد

نخستین جشنواره ملی نماز در آموزش و پرورش برگزار می شود

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

بازگشت دریانوردان گروگان گرفته شده به ایران

«شعر مذهبی» و فقر معنویت

قهرمانان حفظ قرآن تجلیل می شوند

ماه رمضان بهار رشد فرهنگی و بصیرت دینی در جامعه اسلامی است

تبیین دستاوردهای قرآنی انقلاب اسلامی

بیشترین برداشت غیرمجاز آب از چاههای مجاز صورت می گیرد

ملاصدرا؛ حکیم خانه به دوش

استخدام نیروی برقکار ماهر ساختمانی در خراسان رضوی

استخدام ناخن کار حرفه ای و مبتدی جهت مرکز ناخن در کرج

استخدام حسابدار آقا مسلط به نرم افزار هلو در تهران

استخدام تعدادی راننده برای آژانسی در خراسان جنوبی

آیا فعالیت صنفی در تلگرام جرم است؟

استخدام آشپز و کباب پز ماهر بصورت نیمه وقت در البرز

استخدام برنامه نویس net مسلط به #c و mvc و css در تهران

مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟

آمریکا از همان ابتدا دل در گرو برجام نداشت

شیث رضایی در مطب خانم دکتر معروف

اول یک حساب در لندن باز کنید بعداً پاسخ منتقدان را بدهید

ادامه دیدارهای سیاسی صدر در سایه بعید بودن تشکیل ائتلافی صرفا شیعی

کلاهبرداری از طریق پیامک و ایمیل + فیلم

استخاره صحیح از منظر قرآن

حجت الاسلام حسنی نماد غیرت و شجاعت آذربایجان

چطور ممکن است دانش آموزی 12 سال در اختیار سیستم آموزشی باشد ولی روخوانی قرآن بلد نباشد

باید به اثرات معنوی و تربیتی ماه رمضان با دیدی عمیق نگاه شود

صدور کارت اهدای عضو در سمنان

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

جلسات قرآن خانگی؛ یکی از بهترین راهبردها در راستای ترویج فرهنگ قرآنی

استاندار اردبیل:روابط عمومی های پل ارتباطی بین مردم و مسوولان باشند

برگزاری اردوی تفریحی و بصیرت افزایی جانبازان فاطمیون

تحلیل سعید حجاریان از وضعیت سیاسی کشور

حجت الاسلام حسنی نماد غیرت و شجاعت آذربایجان

چگونه فناوری توسعه کشورها را رقم می زند

بازارچه آنلاین کتاب های دست دوم

استخدام مربی خانم با سابقه در مهدکودک

استخدام فیزیوتراپیست در درمانگاه شفا

استخدام مسئول روابط عمومی در شرکت بازرگانی

استخدام نیروی برنامه نویس php در یک شرکت دانش بنیان

استخدام نیروی جهت رانندگی با بیل مکانیکی زنجیری در خراسان جنوبی

استخدام فروشنده خانم در شهر آرا همدان

جلودارزاده: رفع بروکراسی اداری از برنامه های دولت است

استخدام مدرس فیزیک خانم جهت آموزشگاه علمی در البرز

استخدام انباردار در انبار ضایعات

واکنش تند روحانی به اظهارات پمپئو علیه ایران

استخدام منشی مطب در محدوده وکیل آباد، پیروزی مشهد

استخدام در مجموعه اتاق فرار

رد و بدل جوابیه پاستیلی بین مطهری و کیهان

نمره امنیت سرمایه گذاری در ایران چند است؟

ترافیک در محور شهریار-تهران نیمه سنگین است

رفع بروکراسی اداری از برنامه های دولت است

عاشوراپژوهی در آکادمیای غیرشیعی بررسی شد

عاشوراپژوهی در آکادمیای غیرشیعی بررسی شد