مطالب مرتبط:
معاون ارتباطات جامعه المصطفی: شبکه های اجتماعی هویت جدیدی برای نسل امروز ایجاد کردند
تقدیر از آیت الله تسخیری در جلسه هیئت امنای جامعه المصطفی
فرهنگ سازی در جهت کاهش تصادفات نیازامروز جامعه
بزرگترین ثروت هر جامعه فرهنگ آن است
گروه هایی به نام فشار وجود دارند که می خواهند روحانی موفق نشود / چهره نظامی مطلوب فرهنگ جامعه نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 اردیبهشت 1397 ساعت 15:422018-04-21سياسي

جامعه المصطفی، مناظره جدال انگیز با دیگر فرهنگ ها و تمدن ها را نفی کرده است/ فلسطین باید به صاحبان اصلی خود بازگردد


جامعه المصطفی، مناظره جدال انگیز با دیگر فرهنگ ها و تمدن ها را نفی نموده، به دنبال تعامل و گفتگو با فرهنگ های فعال در عرصه بین المللی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری حوزه ، آیت الله اعرافی پیش از ظهر امروز در مراسم اختتامیه همایش بین المللی جریان شناسی دینی در عرصه بین الملل، ضمن تبریک اعیاد شعبان المعظم و تقدیر از برگزار کنندگان و ارائه دهندگان مقالات این همایش بین المللی، تصریح کرد: امیدوارم ماه پرفروغ شعبان در آیینه دل همه عزیزان تجلی کند.

وی ضمن تأکید بر بهره برداری حداکثری از تعالیم ماه شعبان، خاطرنشان کرد: مناجات ماه شعبان حاوی راه و رسم سلوک الی الله بوده، در آن 10 عامل و مانع مسیر سلوک الهی الله تبیین شده است؛ این مناجات خود یک دوره آسیب شناسی اصلاح نفس و سلوک الی الله است.

آیت الله اعرافی با بیان این که هر اندازه انسان برای استفاده از فرصت های معنوی مجاهدت نماید، باز برای تعالی خود کم کاری نموده است، خاطرنشان کرد: باید با نگاه به گذشته خود، از این همه فرصت سوزی که گریبان گیر خود ساخته ایم، استغفار نماییم.

مدیر حوزه های علمیه با اشاره به این که بشر در برابر بی نهایت قرار گرفته، فرصت های او بی نهایت است، اظهار داشت: تعالی بشر با نگاه به این فرصت سوزی ها، از مهمترین لوازمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان این که درک عظمت و شکوه بی پایان خداوند، نیازمند فرصت ها و ظرفیت های بی انتها و آه و ناله بی پایانی است، تصریح کرد: فرصت و ظرفیت بی پایان، راهی را پیش روی آدمی قرار می دهد، که خود بهترین ابزار برای بالندگی و پیشرفت است.

رییس جامعه المصطفی تأکید کرد: امیدواریم خداوندوند متعال توفیق دهد تا در پیشگاه ذات اقدس الهی، با حضوری عارفانه و عاشقانه، از این فرصت ها بیشترین بهره برداری را داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به جریان شناسی فرهنگی در عرصه بین الملل اشاره نمود و اذعان داشت: فرهنگ منظومه ای مرکب از بینش ها، باورها، نگرش ها، گرایش ها، سبک ها، آداب و رفتارها، آیین ها و هنرهای مشترک و نسبتا ثابت و پایداری است، که اختصاص به انسان و بشر دارد و طبیعت زیست انسان نیز مولد و سرچشمه این فرهنگ سازی است.

آیت الله اعرافی با اشاره به این که رشد و حرکت بشر در تاریخ، در بستر فرهنگ ها صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: بشر مقهور و مجبور به فرهنگ نیست، بلکه هم تحت تاثیر جریانات گوناگون فرهنگی است و هم سازنده، اصلاح گر و رشد دهنده و یا تنزل دهنده فرهنگ است.

وی با بیان این که فرهنگ از بینش ها آغاز و به آداب، رسوم و سبک های زندگی منتهی شده، در انواع دانش ها تجلی یافته، شکلی نسبتا ثابت و پایدار می یابد، اذعان داشت: فرهنگ از نوعی ثبات و اشتراک نسبی برخوردار است؛ باید بدانیم که فرهنگ دستاورد بشر است و در عین حال عامل موثر بر روی انسان ها و تأثیر پذیر و تأثیرگذار بر آدمی در قالب فرد و جامعه است.

مدیر حوزه های علمیه با تأکید بر این که برش های غالب بر فرد و فرهنگ، بسیار متنوع است، تصریح کرد: فرهنگ با تمام مؤثرات و اثرات می تواند با ملاک های گوناگون، برش های مختلفی پیدا کند.

رییس جامعه المصطفی در ادامه به برخی از ملاک های بررسی فرهنگ انسانی اشاره نمود و تصریح کرد: جای هر انسانی در قفسه جریانات فرهنگی متغیر بوده، انسان در آن واحد می تواند، از منظر های گوناگون در جاهای متفاوتی قرار گیرد.

وی با بیان این که طبقه بندی فرهنگ ها را می توان طولی و عمودی و به صورت عام و خاص تقسیم نمود.

ابراز داشت: فرهنگ را می توان به شکل سلسله ای از عام به خاص طبقه بندی نمود که فرهنگ شیعی ذیل فرهنگ اسلامی و فرهنگ اسلامی ذیل فرهنگ ادیان ابراهیمی قرار می گیرد؛ که با ملاک ها و مبانی متفاوت، برش های متنوعی تولید می شود.

آیت الله اعرافی ضمن اشاره به این که در طبقه بندی های عرضی، در آن واحد یک فرد را می توان در 10 جایگاه تصور نمود، تصریح کرد: فرهنگ ها در نسبت با هم از طیفی شروع می شود، که از وحدت کامل تا تعارض کامل، در ذیل آن طبقه بندی، قرار می گیرد.

وی جریان شناسی و طبقه بندی فرهنگ ها را امری مهم برشمرد و ابراز داشت: در حوزه تعریف و قلمرو ملاک ها، این ملاک ها گاهی طولی و گاهی عرضی است؛ گاهی متجانس و گاهی متعارض، که باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیر حوزه های علمیه با بیان این که فرهنگ ها را می توان به صورت های مختلفی تفسیر نمود، اظهار داشت: بازشناسی فرهنگ ها با نگاه فلسفی در سیاست گذاری ها بسیار موثر خواهد بود.

وی ضمن اشاره به این که در حوزه مهندسی فرهنگ و در کار بست این واژه، تفاوت هایی وجود دارد، یاداور شد: تغییر فرهنگ با هویت جمعی، کار دشوار و سنگینی است؛ چرا که فرهنگ نسبتا پایدار و ثابت بوده، انسان های زیادی را پوشش داده، تجلی آن در بستر های پایدار قابل مشاهده است.

آیت الله اعرافی با تأکید بر این که فرهنگ اصلاح پذیر و فاسد پذیر است، خاطرنشان کرد: قواعد اصلاح فرهنگ بسیار پیچیده است و برای تغییر آن باید توده های گوناگون به ویژه نخبگان حضوری فعال داشته باشند.

رییس جامعه المصطفی سرعت، قدرت، عمق و عظمت تغییر فرهنگ در جامعه دور از معادلات تمدنی را یکی از جلوه های اعجار پیامبر خدا و بعثت رسول الله(صلی الله علیه و آله) برشمرد و تصریح کرد: دشواری اصلاح و مهندسی فرهنگ، باید مورد مطالعات بیشتر قرار گرفته، قواعد و قوانین آن مهم شمرده شود.

وی با بیان این که فرهنگ شناسی، در حوزه مطالعات میان رشته ای و بینا رشته ای تعریف می شود، ابراز داشت: حوزه فرهنگ با تمام رشته ها در ارتباط است، به گونه ای که همه رشته ها یک پیوست فرهنگی دارند.

مدیر حوزه های علمیه افزود: برای جامع بودن فرهنگ شناسی به منظور فرهنگ سازی و تعامل فرهنگی، باید در تمام رشته ها رویکرد فرهنگ شناسی را ایجاد نموده، همه رویکردهای را در رشته ای مجزا و تخصصی مورد توجه قرار دهیم.

آیت الله اعرافی نگاه اسلام در حوزه فرهنگ و فرهنگ شناسی را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: مطالعات دینی و اسلام شناسانه در حوزه فرهنگ، خلاء جدی داشته، در حوزه فقه جای مطالعات گسترده تر با پیوست و رویکرد فقه فرهنگ خالی است.

رییس جامعه المصطفی با تأکید بر این که در حوزه کلامی و فلسفی نیازمند کارهای عمیقی هستیم، افزود: به رغم افتخار رشته سازی های المصطفی در طرح تحول و ترسیم 400 رشته و گرایش برای مقاطع علوم اسلامی و انسانی، همچنان با نیازهای گستره جهانی فاصله داریم و نیازمند پیگیری کارهای عمیق هستیم.

وی با بیان این که جامعه المصطفی به عنوان تفکر انقلاب اسلامی و تفکر حوزه ای، معتقد به تعامل فرهنگی است، اظهار داشت: تحصیل طلاب و دانش پژوهانی از مذاهب گوناگون اسلامی در جامعه المصطفی یکی از افتخارات این نهاد بین المللی به شمار می رود.

مدیر حوزه های علمیه اذعان داشت: در برابر گفتمان فرهنگی انقلاب اسلامی و منطق جامعه المصطفی، منطق سلطه جویانه ای وجود دارد که یک دسته فرهنگ را در خورده فرهنگ های هالیوودی دنبال می کند.

وی برخورداری از منطق و اصول انسانی قابل دفاع را از مهمترین اندیشه های تمدنی اسلام برشمرد و ابراز داست: انقلاب اسلامی در مواجهه با رژیم صهیونیستی، از منطقی والا برخوردار بوده، معتقد است؛ باید صاحبان اصلی سرزمین فلسطین در یک نظر سنجی و همه پرسی نظام حاکم خویش را خود، انتخاب نمایند.

رییس جامعه المصطفی حوار، مباجثه، گفتگو و سعه صدر را مبنای فعالیت های جامعه المصطفی دانست و یادآور داشت: جامعه المصطفی، مناظره جدال انگیز با دیگر فرهنگ ها و تمدن ها را نفی نموده، به دنبال تعامل و گفتگو با فرهنگ های فعال در عرصه بین المللی است.

آیت الله اعرافی در پایان در پایان ضمن تأکید بر تدوین سند جامع در حوزه فرهنگ، خاطرنشان کرد: امیدواریم این همایش گامی رو به جلو در راستای تدوین این سند ارزشمند قرار گرفته، بشریت به سمت آینده روشن و نورانی و دور از ستم و معیارهای ظالمانه در حوزه های فرهنگی حرکت نماید.


کلید واژه ها: فرهنگ - بین المللی - آیت الله - المصطفی - جامعه - انسان - مراسم اختتامیه - خبرگزاری حوزه - مناظره - برگزار - فرهنگی - اصلاح - همایش - اختتامیه - آیین - خبرگزاری - جدال - خبرنگار - پایداری - پیشرفت - فلسطین - بهترین - مقالات - طبیعت - گزارش - مراسم - گفتگو - امروز - صورت - مدیر

آخرین اخبار سرویس:
شب های رمضانی تهران + عکس

روایت مردی که با تمام نداشته هایش به کمک درس خواندن به یک میلیاردر تبدیل شد +فیلم

بستگان درجه یک خاوری ممنوع المعامله شدند + جزییات

تیپ دیده نشده بازیگر زن مشهور/عکس

ناوگان هوایی نیروی دریایی ارتش به امکانات جدید مجهز می شود

یادداشت/ محمود فرشیدی پایان دلواپسی ها !

آغاز فعالیت منتخبین شورای صنفی دانشگاه زنجان از مهرماه

محمودرضا رهبرقاضی، مرضیه فدایی ده چشمه، اعظم شهریاری بررسی تأثیر شبکه های اجتماعی مجازی بر مصرف گرایی سیاسی

نکته ای طلایی از تفسیر قرآن: «کفر به ایمان» به چه معناست؟

عکس جدید از "اشکان خطیبی" و همسرش + عکس

تیپ این روزهای "ماهور الوند" + عکس

ظاهر متفاوت "پریناز ایزدیار" + عکس

مفهوم شناسی واژه سلطان در قرآن کریم - بخش دوم و پایانی مفهوم واژه سلطه، توانایی نفوذگری، ولایت و بسط ید

یادداشت/ محمدحسین محترم نسخه ذلت نپیچید!

طرح قانونی شدن شروط رهبری برای مذاکره با اروپا باامضای 50 نماینده

سخن امام علی(ع) درباره شکی که هلاکت درپی دارد

یادداشت/ حسن رضایی منافع ملی را تخریب نکنید

رقابت لاریجانی و عارف برای ریاست مجلس جدی می‏‎شود؟

شمخانی: تا دمشق بخواهد در سوریه می مانیم

"قاووق": انتخابات لبنان به نفع آمریکا و عربستان نیست

واکنش آقای بازیگر به رفتار سلبریتی ها بعد از فوت «ملک مطیعی»/عکس

عوامل مؤثر در شادی خانواده های مذهبی

یادداشت/ رسول سنایی راد الزامات مقابله با جنگ اقتصادی دشمن

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | دوشنبه 7 خرداد 97

حامد طالبیان، هادی خانیکی تحلیل شبکه ابرپیوند پایگاه های فرهنگی و مذهبی ایران در فضای مجازی

رونمایی از پنجره حرم مطهر امامین کاظمین (ع) در شیراز

معناشناسی فؤاد در قرآن کریم - بخش اول تعریف مؤلّفه های معنایی قلب بر اساس محور هم نشینی

دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان + فیلم

غرفه خبرگزاری ایکنا در ششمین روز از سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت در مشهد

این افراد منفورترین مردم نزد خداوندند

ترامپ : چرا اوباما وقتی رییس جمهور بود درباره مداخله روسیه در انتخابات کاری نکرد؟

شرح دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان+صوت

مجلس بحث FATF را از دستور کار خارج کند

ایران ظرف چند روز به غنی سازی 20 درصد می رسد؟

در دستورکار شورای اجتماعی کشور

روحانی فکر می کند که ایران ژاپن است و وزرا خودشان استعفا می دهند/ کارنامه دولت جزء عملکرد اصلاحات است

مردم مراقب باشند ضدانقلاب وارد تجمعات به حق آنها نشود/ برداشت 25 هزار میلیاردی بانک مرکزی از تنخواه دولت کذب است/ کما رفتن و شکنجه مشایی و بقایی صحت ندارد

موضوع اصلاحات لازم در ساختار بانک ها برای کمک به تولید داخلی در نشست غیرعلنی مجلس بررسی شد

حکم فرورفتن خون در حلق روزه دار، چیست+فیلم

برخی از تنیبه ها بر روح و شخصیت دانش آموز تاثیر می گذارد/ پس از تنبیه بدنی به سرعت وارد عمل می شویم/ معلمان خویشتن داری خود را حفظ کنند

ماجرای تخریب ویلای وزیر کشور/ «کلانتری» در حیطه کاری خود حرف بزند/ شکنجه و به کما رفتن بقایی کذب محض است

موسی احمدی، سعید احمدی اوراق مشارکت کاهنده راهکار عملیاتی در تأمین مالی فرآیند ادغام و تملک

امروز خورشید عمود بر خانه خدا می تابد

می ترسم کاری کرده باشم که خدا توفیق خدمت را از من گرفته باشد

مباهله حجت دائمی مسلمانان است

پوشش متفاوت خانم مجری و همسر دومش در حرم امام رضا/عکس

خانواده ها اسامی بی معنا برای فرزندان خود انتخاب نکنند/ لزوم پرهیز از خشونت و تندی با کودکان

نبرد عجیب عقاب و روباه!/عکس

آرزوی خانم کارگردان برای بازگشت بازیگر لس آنجلسی

فاطمه عظیمی فرد، سیاوش صلواتیان، علیرضا عمادالدین مقایسه کاربرد عکس و متن اخبار در وبگاه شبکه های خبر، العالم و پرس تی وی

وزیر ارتجاع چگونه سمبل آزادی شد؟ +عکس

ذهن خوانی آیت الله العظمی بهجت از یک فرد کانادایی

از سوی کتاب نیستان تازه ترین اثر مصطفی رحماندوست به بازار کتاب آمد

احتمال ائتلاف «امید» برای حذف لاریجانی از هیأت رییسه مجلس

لاریجانی گزینه نهایی ما برای ریاست است

توصیه مهم رهبر انقلاب به رییس کمیته امداد چه بود؟

با تخلفات ده ها هزار متری ایران مال برخورد می شود؟

تسلیم یاوه گویی های آمریکا نمی شویم

آیا علی لاریجانی رییس مجلس دهم خواهد ماند؟

ریچارد نفیو چگونه هنر تحریم را نوشت؟

تعدد نهادهای فرهنگی یکی از چالش های فرهنگی کشور است

تصویب کلیات طرح تشدید مجازات جرائم خشن ارتکابی علیه بزه دیدگان خاص

تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به خواسته های کامیون داران

تیپ متفاوت خانم های بازیگر در یک کافه/عکس

دوره تربیتی «بینش مطهر» در تبریز برگزار می شود

تصاویر/ آیین گشایش بخش بین الملل بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم(21)

عضو کارگزاران: روحانی فکر می کند ایران، ژاپن است

تشکیل کمیته برای پیگیری مشکلات کامیون داران در مجلس

قرار افطار در رادیو ایران

طبیعت بکر ارتفاعات سوادکوه/ عکس

امیر زندمقدم ، رویا وفایی مهر بررسی مقابله ای راهبردهای تولید کنش های گفتاریِ موافقت کردن و مخالفت کردن در فیس بوک

روابط ما با هند در دوران برجام گسترش یافته است/ در حوزه انرژی و حمل ونقل زمینه های خوبی برای همکاری با هندوجود دارد

انتخابی دیگر از کتاب الف لام خمینی نامه آقا روح الله به پاپ در حمایت از فلسطین/ مهم ترین مأموریت آقای خمینی چه بود؟

رونمایی از کتاب قرآنی به خط نستعلیق و لاتین

نماهنگ/ بسته ضد تحریم

ایرانی ها 300 میلیون دندان پوسیده دارند

بخش بین الملل نمایشگاه قرآن افتتاح شد

آن بخش از تکمیل مصلی که بر عهده شهرداری است انجام خواهد شد

تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به خواسته های کامیون داران

افتتاح بخش بین الملل بیست وششمین نمایشگاه قرآن کریم

تصویب کلیات طرح تشدید مجازات جرائم خشن ارتکابی علیه بزه دیدگان خاص

تاکید سیدحسن خمینی بر برگزاری هر چه ساده تر مراسم ارتحال امام(ره)

عاشقانه " مهناز افشار" و فرزندش + عکس

"شهرزاد کمال زاده" و عکس در طبیعت

اگر شوهر مخالف روزه گرفتن همسر باشد/ پاسخ حضرت آیت الله شبیری زنجانی

آیا مگان مارکل واقعا یک عروس ساده بود؟!

ذکری کلیدی برای گشایش درهای رحمت الهی

تصاویری از فجایع خنده دار زندگی!

ظاهر جدید "پریناز ایزدیار" در کنار رفیق قدیمی اش

مدفن حضرت خدیجه (س)

راز نهفته در سبک پوشش ملکه انگلیس؛ از رنگ جیغ لباس ها تا مراحل پوشیدن کفش

بازگشت مگس های سفید به پایتخت و درس سیاست برای عموم!

نشست ها و حواشی هشتمین روز نمایشگاه بین المللی قرآن

کنگره «اعتماد ملی» از سوی وزارت کشور تایید نشد

از آثار فاخر قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآنی رونمایی شد

زمان اعلام نتیجه اولیه کنکور ارشد

سؤال 4 نماینده از علوی درباره فرار معاون سازمان محیط زیست

خریدار ماشین احمدی نژاد مالک تراکتور شد

اطلاعیه قطع آب در بندر امام خمینی (ره)

«انگشتتان را در چشم مردم نکنید»

جامعه المصطفی، مناظره جدال انگیز با دیگر فرهنگ ها و تمدن ها را نفی کرده است/ فلسطین باید به صاحبان اصلی خود بازگردد

جامعه المصطفی، مناظره جدال انگیز با دیگر فرهنگ ها و تمدن ها را نفی کرده است/ فلسطین باید به صاحبان اصلی خود بازگردد