مطالب مرتبط:
آغاز نشست های علمی - تخصصی سعدی شناسی در شیراز
نشست های علمی یادروز سعدی برگزار شد
نگاهی به برنامه های نشست علمی یادروز سعدی در شیراز/ نگاه شیخ اجل به دوستی است
نروژ اراده کافی برای تداوم همکاری با ایران را دارد
بعد از جریمه یک و نیم میلیاردی استقلال؛ فردای سیاه فوتبال ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 اردیبهشت 1397 ساعت 14:202018-04-21سياسي

فرهنگوران ایران در نشستی علمی از سعدی گفتند


ایرنا- نشست علمی یادروز سعدی، صبح شنبه اول اردیبهشت با حضور ادیبان و فرهنگوران در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، در این نشست کوروش کمالی سروستانی، جعفر مؤید شیرازی، اصغر دادبه، مصطفی ملکیان، محمدرضا خالصی، بهرام گرامی، محمدجواد ادبی و عبدالرضا مدرس زاده به ایراد سخن پرداختند.

** نگاه سعدی به دوستی و راهکار های اساسی همدلیمدیر مرکز سعدی شناسی از سعدی و اخلاق دوستی سخن گفت و با توجه به بسامد بسیار این واژه در آثار سعدی عنوان کرد: دوستی برای سعدی اهمیت دارد و شکل اندیشه او از دوستی نیم نگاهی به فلسفه مشاعی ابن سینا و نیز اشراق سهروردی دارد که هر دو آن ها ریشه در نگاه ارسطو و برخی ریشه در آرای افلاطون دارد.

کوروش کمالی سروستانی نگاه سعدی به دوستی را از راهکار های اساسی همدلی، رشد و عدل خواند و اضافه کرد: نگاه کلاسیک سعدی به دوستی در زمانه امروز که در آن آدمیان از فقدان دوستی رنج می برند، ستیزه گر شده اند و سخن درشت می گویند، اهمیت بسیار دارد.

** تصحیح قیاسی راهکار تصحیح نسخ آثار سعدی جعفر مؤید شیرازی، سعدی شناس و پژوهشگر ادبی درباره مشکلاتی سخن گفت که نسخه برداری و کتابت در تصحیح آثار سعدی پدید می آورد.

او عنوان کرد: نگارش بدون نقطه در بین قدما هنر به شمار می آمد.

در آیین دبیری نیز نقطه گذاری نوعی نقص برای کاتب محسوب می شد از سویی کاتب الزاماً ادیب نبوده است و تفنن او نیز در غلط گیری نسخ بدون برخورداری از هیچ صلاحیت علمی و ادبی، از موارد مشکل ساز برای مصححان است.

این استاد ادبیات فارسی راهکار حل این مشکل را تصحیح قیاسی دانست و بیان کرد: تصحیح قیاسی روشی برای پیشگیری از مشکلات خط در نسخ است و امروز باید آن کس که صلاحیت دارد، باید این مسائل را پیگیری کند زیرا متن های عزیز ما دچار انحرافات شده و با این مشکلات به دست ما رسیده بدین ترتیب این نوع تصحیح متن ها را تنقیح می کند.

** تجربه سعدی از عشق و زیبایی، تجربه ای انسان ساز و آگاهی بخش اصغر دادبه استاد فلسفهٔ اسلامی و ادبیات عرفانی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست درباره رابطه زیبایی و عشق در نگاه سعدی سخن گفت و بیان داشت: سعدی با دیدن روی زیبا که با عنوان نظربازی مطرح می شود، روشی را برای شناسایی ارتباط بین عشق و زیبایی عرضه می کند.

این استاد ادب فارسی بیان کرد: سعدی معتقد به تجارب افلاطونی و ارسطویی درباب زیبایی است و در اندیشه او علت، زیبایی و عشق معلول است بدین معنا که نخست زیبا را در نظر گرفته ایم و بعد مدلول آن را یافته ایم و این امری دو سویه است که به دور باطل نیز منتهی نمی شود.

او ادامه داد: تجربه سعدی از عشق و زیبایی و ارتباط آن ها تجربه ای انسان ساز و آگاهی بخش است که دانایی و درستکاری ایجاد می کند و نتیجه دیگر آن هنر است.

** اخلاق مصلحت اندیشانه سعدی، راه نجات جامعه امروزمصطفی ملکیان، فیلسوف و متفکر نیز درباره اخلاق سعدی در بوستان و گلستان و نصیحه الملوک سخن گفت.

او اخلاق سعدی را اخلاقی مصلحت اندیشانه خواند و گفت: در اخلاق سعدی گاه برخی نکات اخلاق عرفانی و فلسفی و تعبدی نیز دیده می شود اما توجه او به اخلاق مصلحت اندیشانه است بدین معنا که سعدی پیش فرض هایی را مطرح می کند و برای آن راهکار می دهد.

ملکیان عنوان کرد: این نوع اخلاق با فهم عرفی ما سازگاری دارد زیرا ما مطلوب های اجتماعی را می جوییم و اخلاق مصلحت اندیشانه پا در واقعیت ها دارد و برخی این نوع اخلاق را با فرهنگ عمومی ما سازگارتر می دانند و معتقدند در نگاه نخست باید اخلاق سعدی را پیش رو قرار داد.

وی منبع اخلاق سعدی را برگرفته از اندیشه های رواقیون دانست و بیان کرد: در جامعه ای که فتیله اخلاقیات روز به روز پایین کشیده می شود، ارباب قدرت و شهروندان جامعه به اخلاق سعدی نیازمندند بنابراین ضروری است به جای شعارهای بلندپروازانه اخلاق سعدی را در مقام عمل التزام کنیم زیرا دست کم اولویت زندگی، امنیت، عدالت، آزادی و نظم برقرارتر خواهد شد.

** فرهنگ شاعرانه ادب فارسی شناور در سعدی استشاعر نام آشنای ادب فارسی، محمد شمس لنگرودی گفت: فرهنگ شاعرانه ادب فارسی شناور در سعدی است و تلاش من همواره برای سرودن شعر سهل و ممتنع از حافظ و سعدی بوده است.

او در ادامه به خوانش شعر هایش پرداخت.

** رد پای شعرعربی در شعر سعدیمحمدرضا خالصی دیگر استاد ادبیات فارسی با اشاره به اینکه با ظهور گلستان سعدی در قرن هفتم بابی جدید در نثر فارسی گشوده شد گفت: سعدی تنها ادیبی است که شعر و نثرش در اوج است.

خالصی ادامه داد: رد پای شعر عربی در شعر سعدی دیده می شود و برخی نیز معتقدند روزگاری با شعر عربی طبع آزمایی کرده است و همچنین بسیاری نیز معتقدند گلستان او با مقامات عربی هم رده است.

** شقایق و نرگس، گل هایی ادبیاستاد کشاورزی و علوم ژنتیک و وراثت گیاهی دانشگاه دهلی کالیفرنیا، بهرام گرامی نیز در این نشست علمی به تشریح جایگاه گل و گیاه در شعر سعدی پرداخت و در خلال این همایش، گل هایی ادبی همچون شقایق و نرگس را با ارائه تصویر در اشعار سعدی برای مخاطبان توضیح داد.

**عرفان سعدی، عرفانی کارکردگرامحمدجواد ادبی، استاد فلسفه و حکمت نیز دیگر سخنران این نشست علمی، درباره عرفان سعدی سخن گفت و عرفان سعدی را عرفانی کارکردگرا خواند بدین معنا که او عارفانگی را زندگی می کند و همزمان تلاشش را نیز برای زیست زمینی حفظ می کند.

ادبی بیان کرد: سعدی در مسیر عرفان زیست می کند و سلوکش تبلوری کامل در وجود او دارد.

از دید این استاد ادبیات، اثر سعدی در عرفان کاملاً مادیت زندگی دنیا را در خود فرو می برد و به صورت کاملاً زمینی و دست یافته در روند زندگی اش ملموس است.

**سعدی، دگرگون کننده مضامین و تصاویر شعر عاشقانهدکتر عبدالرضا مدرس زاده، استاد ادبیات و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان در این نشست ملی، به تحول مضامین عاشقانه در غزل های سعدی نقبی زد.

او از سعدی باعنوان شاعری نام برد که مضامین و تصاویر شعر عاشقانه را دگرگون کرد.

مدرس زاده در تشریح این عبارت گفت: همه غزل های سعدی را می توان برای خود او خواند و این اتفاق ساده ای نیست درواقع سعدی به مدد اخلاق، حکمت و جوهری ایرانی موفق شده غزل عاشقانه را از غلام و بنده و دربارهای غزنوی و سلجوقی نجات دهد و بدین وسیله بزرگترین خدمت را به فکر و فرهنگ فارسی در شعر عاشقانه کرده است.

در حاشیه این نشست شماره پنجم دوفصلنامه تخصصی سعدی شناسی با مقالاتی از محمد جعفر امیر محلاتی، کاوه بهبهانی، جویا جهانبخش، اصغر دادبه، احمد سمیعی، فاطمه علیزاده، ابوالقاسم فروزانی، یدالله کابلی خوانساری، کوروش کمالی سروستانی، آزاد محمودی و ضیا موحد که به همت مرکز سعدی شناسی به چاپ رسیده رونمایی شد و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

نمایشگاه سعدی در گذر زمان 2 با 36 عکس و سند از مجموعه داران خصوصی درباره آثار و عکس ها و آرامگاه سعدی در نگارخانه تارو پود درحال برگزاری است که تا دوم اردیبهشت از ساعت 10 تا 13 و 16 تا 22 برای بازدید علاقه مندان باز است.

همچنین نمایشگاه آثار خط از اشعار سعدی در تالار مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برپا شده است و نسخی خطی متعلق به قرن نهم تا 12 هجری در این تالار برای بازدید همگان به نمایش در آمده است.

روز اول اردیبهشت ماه به مناسبت تاریخ نگارش گلستان روز سعدی نامگذاری شده است.

این روز در اول اردیبهشت 1389 و در اجلاس شاعران جهان در شیراز، از سوی نهادهای فرهنگی داخلی و خارجی به عنوان روز سعدی به رسمیت شناخته شد.

ابومحمّد مُشرف الدین مُصلح بن عبدالله بن مشرّف متخلص به سعدی شاعر و نویسنده قرن هفتم هجری، زاده شیراز است.

اهل ادب به او لقب استادِ سخن، پادشاهِ سخن، شیخِ اجلّ می دهند.

دیباچه(منسوب به سعدی)، مجالس پنج گانه، نصیحت الملوک، سؤال صاحب دیوان، رساله عقل و عشق، تقریرات ثلاثه، گلستان، سعدی نامه(بوستان)، قصاید عربی، قصاید فارسی، مراثی، ملمعات و ترجیعات، طیبات، خواتیم، غزلیات قدیم، صاحبیه، مقطعات، رباعیات، مفردات، هزلیات و خبیثات آثار برجای مانده از سعدی است.


کلید واژه ها: دوستی - زیبایی - زیبا - راهکار - دانشگاه علامه طباطبایی - ادبی - مشکل - مشکلات - افلاطون - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - فارس - اندیشه - علمی - صلاحیت - ادبیات - ادبیات فارسی - کتابخانه ملی - کوروش - امروز - کمالی - اهمیت - فارسی - فلسفه - کاتب - طباطبایی - کتابخانه - پیشگیری - دانشگاه - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
یحیی حاجی، دکتر محمد رضا رجب نژاد، دکتر حمید رضا خدامی ویشته، دکتر مهدی مصری، اسلام آقاپور، مهدی ‏سالاری، جعفر انیسی ‎ ‎بررسی مدیریت استرس بر سلامت عمومی و سبک زندگی دانشجویان

سخن امام علی(ع) درباره نرم خویی و ملایمت پرهیزکاران

چهار درس سیاست خارجی از نظر محسن رضایی

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | سه شنبه 1 خرداد 97

کسی که تا دیروز در مرکز جاسوسی بوده وزیر خارجه شده است/ شما چه کاره هستی که درباره ایران تصمیم می گیری؟

ابوالحسن غفاری رهیافتی به روش شناسی آقاعلی مدرس

حجت الاسلام غلامرضا حسنی امام جمعه سابق ارومیه درگذشت

سلفی نورانی خانم بازیگر بی حاشیه/عکس

سیدرضا مؤدب، میثم خبازیان بررسی فرهنگی - تاریخی کاربرد انجیل در قرآن

شیخ حسنی امام جمعه سابق ارومیه دارفانی را وداع گفت

اوقات شرعی یکم خرداد شیراز

اگر مردی به زن خود توهین کرد حبس نشود، هدیه بدهد!

نامه 6 وزیر و 2 نماینده به دادستان درباره رفع فیلتر توییتر

خوشبخت کسی است که از شب و روز ماه رمضان استفاده کند

"ساخت ایران" برچسبی برای حمایت از کارگر چینی!

دعای روز ششم ماه مبارک رمضان + فیلم

نامه نمایندگان مجلس به ایرانیان خارج از کشور

سید فرخ مصطفوی برآورد تاثیر علّی در علوم اجتماعی با استفاده از روش همتاسازی

دکتر محمدرضا نورمحمدی، اسلام آقاپور‎ ‎ نقش عدالت در سلامت روان جامعه از منظر آیات و روایات

نعمتی: اروپا مانند آمریکا قابل اعتماد نیست

سیمین افشار، صمد عدلی پور، سیداحمد میرمحمدتبار تحلیل رابطه رسانه های تحت نظارت و بدون نظارت با مدیریت بدن در بین زنان

نصرت نیل ساز، صدیقه ملک لو جریان شناسی تفاسیر فریقین نسبت به آیه 124 سوره بقره در مساله امامت

مهدی کریمی تبیین حکمی از نصوص دینی در خداشناسی حکیم طهران

استایل جدید "نفیسه روشن" /عکس

روسیه: به رسمیت نشناختن نتیجه انتخابات ونزوئلا خطرناک است

طرح تربیت "پرستار بیمارستانی" لغو نمی شود

5خرداد زمان آغاز نام نویسی امتحانات حوزه علمیه

آقایان متاهل به این افطاری ها نروند!/ عکس

بعیدی نژاد: ایران سیاست جدید آمریکا درباره برجام را مردود می داند

آغاز عملیات نصب تجهیزات آمونیاک پتروشیمی مسجدسلیمان

اهمیت توسل و دعا در ماه مبارک رمضان در کلام بهجت عارفان

شرایط دشوار برای روزه داران روهینگیا

ارجاع سوال از رییس جمهور به هیئت رییسه

ضرغام فتحی، محمدامین کنعانی، حسن چاوشیان تحلیل رفتارهای زیست محیطی با تأکید برسبک زندگی

عبادت جالب دختران هندی

موجود دریایی ترسناک در مکزیک

اعضای جدید هیئت رییسه اتاق اصناف تهران مشخص شدند

ورود کمیسیون اصل 90 مجلس به موضوع "دوتابعیتی ها"

ماه رمضان فرصت عفو و بخشش و تولد مجدد در حوزه معنویت است

چه کسانی شرکای کارنامه شکست روحانی محسوب خواهند شد؟ /خبر خوب تعطیلی کهریزک و انتظار از قوه قضاییه/سناریو های غیبت چهار هفته ای بن سلمان

زندگینامه سیدحسن مسقطی از عالمان دینی

مرتضی پویان واکاوی برهان صدیقین آقاعلی حکیم و تحقیق و بررسی آن

خودروسازان اروپایی 5 تضمین عملی بدهند تا بدعهدی پژو تکرار نشود

عکس دیده نشده از "ماهور الوند"

هدف دشمن نا امیدی مردم است

سعید اوحدی در گفت وگوی تفصیلی با فارس: استکبار می خواهد 40 سالگی انقلاب را سال مشکلات نشان دهد/ 7 درصد بودجه ما صرف فرهنگ می شود

خوراندن گوشت خوک و مشروبات الکلی به زندانیان مسلمان در چین

جشن تولد «بهنوش بختیاری» در استکهلم سوئد

نگاهی به مشکلات جدی نمایشگاه کتاب

تصاویر/ مراسم روز جهانی زنبور عسل

برجام مرده است و اروپایی ها مشغول مرده خوری هستند/ FATF با وجود برجام لازم به امضا نبود

خودروسازان اروپایی 5 تضمین عملی بدهند تا بدعهدی پژو تکرار نشود

اعضای جدید هیئت رییسه اتاق اصناف تهران مشخص شدند

فقط یه «الله اکبر» احتیاج بود تا دشمن فرار کنه

"معاون اول رییس جمهوری افغانستان" به زودی به کابل باز می گردد

دانلود آهنگ جدید پویا بیاتی بنام نازک دل حساس

مراسم بزرگداشت پیوند اعضاء (جشن نفس)

رمزگشایی از رتبه پایین ایران در شاخص های جهانی کسب و کار/ راهکارهای اصلاحی بررسی می شود

نشانه های پرهیزکاران در کلام امام علی(ع)

قاچاق انسان در انگلیس در مقیاس صنعتی با هدف فحشا

عمار حکیم: دور هیچ کاندیدایی خط قرمز نمی کشیم

اولین واکنش به شایعه تصادف علی دایی

اختلاس کلان و شبکه ای در شهرداری بوشهر

دبیر ستاد حقوق بشر: برجام مرده است و اروپایی ها مشغول مرده خوری هستند/ FATF با وجود برجام لازم به امضا نبود

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

عاشقی یکبار مصرف نیست!

ترفندهایی برای کنار آمدن با ترس از ازدواج

پاسخ تند ایران به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا

بانوی قمی با 9 فرزند و 30 سال تحصیل و اشتغال + عکس ها

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 1 خرداد 97

واشنگتن پدر داعش و القاعده است

رادار آتش یاب بشری + عکس

امام خمینی(س): عالِمی که تربیت و تزکیه نشده است خطرش از مغول بالاتر است

مردم عزادار ارومیه بی درنگ به منزل حجت الاسلام حسنی رفتند

آیت الله هاشمی: هیچ مصلحتی بالاتر از حفظ رأی مردم و جلب رضایت آنها برای دوام و پایداری کشور نیست

خدمتی که فیلترینگ تلگرام به تهاجم فرهنگی کرد! + کاریکاتور

مبارزه ما ادامه مبارزه با طرح صهیونیستی آمریکایی در فلسطین است

ای نهایت آرزوی مشتاقان/ شرح دعای روز ششم ماه مبارک رمضان

قارچ های سمی از نظر حمله بیولوژیکی بررسی می شود/ تشدید نظارت بر آمبولانس های خصوصی

از روزه داران گرامی تا ماهتون عسل

مردم عزادار ارومیه بی درنگ به منزل حجت الاسلام حسنی رفتند

حضور پرشور مردم در منزل مرحوم غلامرضا حسنی

حجت الاسلام غلامرضا حسنی در کنار امام خمینی(س) + تصویر

درخواست توییتری محمدرضا عارف از اعضای فراکسیون امید

آمار وزیرارتباطات یا نمودار معاون دادستان/ آیا گرایش مردم به تلگرام کم شده است؟

حجت الاسلام حسنی در اثر ایست قلبی درگذشت

ایجاد اشتغال مهمترین اولویت بازسازی نفت شهر است

حاکمیت هیچ گاه از سوی هنرمندان ضربه نخورده است

چه طور در ایام امتحانات زنده بمانیم؟

دلیل بی حوصلگی زنان بالای 50 سال و تمایل شوهرشان به ازدواج مجدد چیست؟

کتاب «ویژگی انسان سیاسی مطلوب در قرآن و نهج البلاغه» منتشر شد

مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟

کلّه ای که پر کاه باشد ظلم می کند، نه کلّه آدمیزاد

حجت الاسلام حسنی در اثر ایست قلبی درگذشت

ثواب افطاری دادن در ماه مبارک رمضان چیست؟

منتجب نیا از حزب اعتمادی ملی رفت؟

نابودی هواپیمایی بدون سرنشن در پایگاه حمیمیم

بخش دیگری از کتاب «الف لام خمینی» جملات عاشقانه امام (ره) برای همسرش/ «مصباح الهدایه» در تنگدستی عمیق نوشته شد

تفکیک جنسیتی به آمبولانس رسید ! + عکس

راهنمای عکس گرفتن از کودک

فرهنگوران ایران در نشستی علمی از سعدی گفتند

فرهنگوران ایران در نشستی علمی از سعدی گفتند