مطالب مرتبط:
«علیرضا شجریان» کارگاه تخصصی آواز برگزار می کند
نخستین نشست «آیین آواز» در سال 97 برگزار شد
نشست ترانه – آواز با حضور امیرعباس گلاب و رضا تاجبخش برگزار می شود
ورود50درصد دام عشایر زودتر از موعدتقویم کوچ
معاون مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد: روند انتقال و کوچ از پیام رسان خارجی به داخلی و بومی مهیا شده/ شکستن انحصار تلگرام گزینه روی میز است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 اردیبهشت 1397 ساعت 10:102018-04-21سياسي

آواز نابهنگام کوچ


شهرکرد- ایرنا- ورود زودهنگام کوچ عشایر به مراتع و چرای بی رویه دام ها در عرصه های طبیعی از عوامل تخریب مراتع در پی خشکسالی های یک دهه اخیر در استان چهارمحال و بختیاری است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، کوچ ریشه در فرهنگ، تاریخ و تمدن عشایر دارد، کوچ جزیی از سنت، فرهنگ، آداب و رسوم عشایر و از جلوه های اکوتوریسمی است که تاثیر عمیقی بر مولفه های مختلف فرهنگ این قشر نظیر ادبیات، موسیقی، سبک زندگی و پوشش عشایر دارد.

همچنین تنوع نژادی، گویش های متفاوت، جشن و بازی های محلی، آیین ها، رقص، غذا و مشاغل سنتی و پوشش های رنگارنگ برخی از جلوه های فرهنگ چند هزار ساله ایرانی است که در جامعه عشایری به دلیل سبک کوچ گونه تبلور یافته است.

اما با وجود تمامی زیبایی هایی که در کوچ نهفته است، آغاز نابهنگام و ماشینی شدن کوچ را طی سال های اخیر، به معضلی برای تخریب عرصه های ملی و طبیعی تبدیل کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، چهارمحال و بختیاری دومین استان عشایری کشور بعد از استان فارس است که با 126 هزار نفر جمعیت عشایری؛ از اقوام قشقایی، بختیاری، چهرازی ، دهکردی و نصرآبادی تشکیل شده است، اینک 96 هزار نفر از این جمعیت را عشایر برون کوچ تشکیل می دهند.

عشایر در 85 درصد از گستره جغرافیایی این استان مشتمل بر یک میلیون و 400 هزار هکتار جنگل و مرتع پراکنده اند که همراه با بهره برداران روستایی، حدود 66 درصد این وسعت را در اختیار دارند.

همچنین چهارمحال و بختیاری به عنوان منطقه ییلاقی عشایر استان های لرستان، خوزستان و فارس، سالانه در فصل بهار و تابستان پذیرای عشایر کوچرو است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، هرچند سال هاست زمان ورود دام عشایر به استان ییلاقی چهارمحال و بختیاری بیستم اردیبهشت ماه اعلام می شود، اما هر ساله شاهد حضور و ورود آنان زودتر از موعد مقرر به مناطق سردسیر هستیم؛ این معضل با نام کوچ زودهنگام، نابودی مراتع را در پی داشته است.

در توضیح اثرات سوء این پدیده بیان همین نکته کافی است که چرای زودهنگام دام، با کوبیدن زمین مانع از گلدهی گونه های مرتعی و فقیر شدن مراتع می شود، این درحالی است که حدود 60 درصد از 2.

5 میلیون راس دام چهارمحال و بختیاری متعلق به جامعه عشایری است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، علاوه بر نابودی مراتع، گرفتار شدن خانوارهای عشایری در سیلاب از دیگر موارد حادثه سازی است که در پی کوچ زودهنگام در سال جاری 30 خانوار عشایر کوچرو دچار سیلاب شدند.

کمبود بارش و نبود آب، خشک شدن مراتع در مناطق گرمسیری، رویش گونه ای به نام `بهمن` که سبب وارد آمدن آسیب به دام می شود، احتمال تصاحب و تصرف مراتع مشترک روستایی و عشایری توسط روستاییان و کوچ ماشینی از عواملی است که عشایر را به سرعت از استان های مبدا به مناطق ییلاقی می راند، بگونه ای که مدت زمان کوچ را از یک ماه به هشت ساعت کاهش داده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، این عوامل همراه با نبود دیدگاه فراملی به موضوع کوچ زودهنگام، منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری را به عنوان منطقه میانبند عشایر کوچرو به مرز نابودی کشانده است.

به گفته معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، قرارگیری این استان در مسیر کوچ و وجود 350 کیلومتر مرز مشترک با استان های همجوار نظیر اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان و لرستان، استان چهارمحال و بختیاری را به منطقه ای میانبند و محل استقرار و اسکان عشایر کوچرو تبدیل کرده است.

غلامحسین نصیری در گفت وگو با ایرنا با گلایه از عملکرد نامناسب برخی استان ها در جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر تصریح می کند: بهترین راهکار برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی مناطق میانبند، جلوگیری از آغاز زودهنگام حرکت عشایر در استان های مبدا است، اما برخی استان ها به منظور خروج سریع تر عشایر از منابع طبیعی و حفظ مراتع خود چندان به این امر رغبتی نشان نمی دهند.

وی ادامه می دهد: در مواردی برخی استان های مقصد نیز اقدام به بستن گلوگاه های عشایری و مرزهای مشترک می کنند و این امر زمان استقرار عشایر در چهارمحال و بختیاری را به درازا می کشد.

نصیری، تعرض و تصرف در مراتع توسط روستاییان را از دیگر دلایل کوچ زودهنگام عشایر عنوان و اظهار کرد: از بین رفتن مراتع میانبند `چله و شیرین بهار` استان خوزستان، کمبود آب، گرمای هوا و کوچ ماشینی از دیگر عوامل تاثیر گذار ورود زودهنگام عشایر به استان است.

نصیری می افزاید: از آنجا که سطحی از مراتع میانبند (مراتع بین مسیر رفت و بازگشت عشایر به مناطق ییلاقی و قشلاقی) بین روستاییان و عشایر بصورت مشترک بهره برداری می شود، احتمال تصرف زودهنگام این مراتع برای چرای دام روستاییان منجر به کوچ زودهنگام عشایر می شود.

وی با بیان اینکه عمده مراتع در گذشته میانبند بودند، ادامه می دهد: با گسترش شهرها و روستاها، ساخت و سازهای غیرمجاز و احداث ایستگاه های بین راهی در این مراتع توسط روستاییان تخریب و یا ساخت و ساز شده است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری بیان می دارد: با نابودی این مراتع که زمانی مکان استقرار عشایر به شمار می رفت، مدت زمان کوچ به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

نصیری با بیان اینکه تقویم کوچ براساس توان اکولوژیکی منطقه و زمان گلدهی گونه های مناطق ایلراهی و مرتعی عشایر تعیین می شود، می افزاید: ورود عشایر و دامداران پیش از فصل بهره برداری از مراتع و در زمانی که خاک رطوبت دارد، سبب از بین رفتن گونه های گیاهی، کوبیدگی و کاهش نفوذ پذیری خاک می شود و علاوه بر نابودی مراتع، با بهم خوردن شرایط زیستی، گونه های جانوری و گیاهی، گردشگاه و کانون های گردشگری استان را تهدید می کند.

وی می افزاید: برای بهره برداری قانونی از مراتع، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برای 23 هزار بهره بردار، پروانه چرای دام صادر کرده است، اما با این وجود بخشی از مراتع این استان بخصوص در فصل کوچ در معرض بهره برداری غیرمجاز دامداران عشایر و روستایی قرار می گیرد.

نصیری تصریح می کند: البته به منظور حل مشکل تخریب مراتع توسط دام روستایی و با توجه به نامه اخیر وزیر کشور در راستای تاکید بر حفظ منابع طبیعی توسط دهیاری و شوراها، امسال با همکاری این نهادها، قرقبانان محلی از بین بهره برداران روستایی انتخاب که پس از مراحل قانونی اقدام به حراست از مراتع می کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، هر چند اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری اقدامات سلبی و برخورد با عشایر برای جلوگیری از کوچ زودهنگام را اقدامی نه چندان موثر می داند، اما در پی اعلام تاریخ ورود دام عشایر به این استان، ناگزیر سازمان حمل و نقل از صدور مجوز و بارنامه برای کامیون هایی که حامل دام عشایر هستند، ممانعت می کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در این باره بیان می دارد؛: اکیپ های منابع طبیعی و امور عشایر نیز با همکاری نیروی انتظامی در مسیر گلوگاه ها از ورود عشایر زودتر از موعد به استان جلوگیری می کنند.

علی محمدی مقدم اظهار می کند: در صورت ورود زودهنگام ، عشایر متخلف به مراجع قضایی برای پرداخت جریمه معرفی می شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری نیز در این گفت وگو با بیان اینکه نبود علوفه در استان خوزستان از مهمترین دلایل کوچ زودهنگام است که یکی از بهترین راهکارها برای حل این معضل تامین علوفه است.

یحیی حسین پور همچنین اسکان و واگذاری مدیریت کوچ به عشایر را از دیگر راهکارهای موثر در این زمینه بیان و تصریح می کند: در این راستا مرکز تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمان امورعشایر درصدد اجرای طرح واگذاری مدیریت کوچ به عشایر است.

وی می افزاید: در این طرح ، مسئولیت بهره برداری، چرای دام و قرقبانی از مراتع بر اساس قرارداد در اختیار خود عشایر قرار می گیرد.

حسین پور بیان می دارد: این طرح به صورت آزمایشی در منطقه دشت زرین شهرستان کوهرنگ اجرایی خواهد شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، با وجود تمامی این اقدامات اما از آنجا که بخش عمده ای از کوچ زودهنگام به جلوگیری در استان مبدا مربوط می شود، بهترین راهکار تبدیل شدن این معضل، به موضوعی ملی و داشتن نگاهی فرا استانی است.

همچنین حل این معضل نیازمند طرح های تحقیقاتی و همکاری و هماهنگی دیگر استان های مبدا کوچ و سرعت بخشی به طرح های آزمایشی در دست اجراست، زیرا غفلت در این خصوص خسارات جبران ناپذیری به منابع طبیعی وارد خواهد ساخت.


کلید واژه ها: چهارمحال و بختیاری - عشایر - بختیاری - استان - روستایی - فرهنگ - گزارش - نابودی - درصد - مناطق - جمعیت - تخریب - جامعه - سیلاب - طبیعی - روستاییان - سبک زندگی - فارس - معضل - تابستان - رنگارنگ - خشکسالی - خوزستان - زیبایی - ایرانی - تاریخ - همراه - پدیده - حادثه - اقوام

آخرین اخبار سرویس:
پرداخت شهریه 22 میلیون تومانی در مدارس!

هدف مجتمع حوزه ای صدر(مشکات) تحقق مطالبات رهبری در زمینه تحول در حوزه است

تزریق امید و نشاط به جامعه، برنامه محوری وزارت امور اقتصادی و دارایی

علی اصغر مونسان: ساختمان وزارت خارجه به موزه ملی الحاق می شود/ در صورت اجرایی شدن طرح اشتغال فراگیر، هنرمندان فعال صنایع دستی در این طرح بیمه می شوند

اتمام طرح مطالعاتی احیای 9 آرامستان تاریخی

ردپای پدیده تداخل "آب شور و شیرین" در جلگه های خزری

آخرین مهلت ثبت ‎نام برای طرح ترافیک 97 نشریات

دیه و زندان در انتظار خواننده رپ +عکس

امام جمعه: خاش نیازمند برنامه های قوی فرهنگی است

نخستین جلسه کمیسیون انتشارات دولتی در سال 97 برگزار شد

ویژه نامه سیاسی «حبه قند» دانشگاه علوم پزشکی قزوین منتشر شد

خانواده های شهیدان و ایثارگران سرمایه های ارزشمند کشور هستند

نخست وزیر موقت پاکستان منصوب شد

ورود مواد مخدر به زندان قابل کتمان نیست/ در نظارت بر زندانیان به دلیل کمبود پرسنل یا آلوده بودن برخی ماموران مشکل داریم

برخورد عجیب خبرنگار صداوسیما با رانندگان معترض

لزوم ورود خیرین به ثبت وقف در حوزه قرآن

بررسی وضعیت پیام رسان های داخلی

رویکرد هیئت مدیره مؤسسات قرآنی اصلاحی و جذب است

آبستراکسیون مانع بررسی لایحه مقابله با تروریسم نمی شود

وحدت رویه در حوزه فرهنگ و هنر خراسان رضوی وجود ندارد

وحدت رویه در حوزه فرهنگ و هنر خراسان رضوی وجود ندارد

نویسندگان نمایشنامه امام راحل 12 خرداد معرفی می شوند

تهران در شب های رمضان/ تصاویر

«جت فیلتر» بدافزار استخراج کننده ارزدیجیتال است

توصیه امام خمینی به نمایندگان مجلس به مناسبت هفتم خرداد ماه

منبر 750 ساله در مسجدی با قدمت هزار ساله رونمایی شد

اپلیکیشن زائران روح الله رونمایی می شود

مومنان ضیافت الهی اعمالشان را به روزه داری محدود نکنند

رمضان نماد اتحاد شیعه و سنی

بودجه ساخت کتابخانه مرکزی شیراز هرسال برگشت می خورد

مشارکت مردم اولویت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است

آقای رییس جمهور چرا کسی فریاد ما را نمی شنود

استفاده از همه ظرفیت ها بستر رشد و توسعه است

عبدوس حاکم شرع در هیئت واگذاری زمین استان سمنان شد

پاسخ وزارت کشوربه ادعای ضعف در برگزاری انتخابات گذشته/ رکورد حضور 42 میلیون نفر برای اولین بار در این انتخابات رقم خورد

در نخستین کارگروه تخصصی زنان و خانواده استان تهران در سال 97 عنوان شد برخی از آمارهایی که از طلاق ارائه می شود مبنای درستی ندارد

رییس جمهور به چین سفر می کند

رفع دغدغه کشاورزان در فرمانداری کرج مطرح شد

دغدغه های متولیان مسجد، بحث و بررسی شد

دانشجویان صنعتی ارومیه در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس تجمع کردند

برپایی مراسم افطاری برای کودکان کار در ویژه برنامه ضیافت خوبان

روحانی فرا رسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت

رقیبان منتقد روحانی در یک سال گذشته چه کردند؟

برگزاری گلریزان زندانیان جرایم غیرعمد در رشت

خبری از عترت در نمایشگاه قرآن و عترت نیست

ادامه بررسی لایحه مدیریت خدمات کشوری در کمیسیون اجتماعی

برگزاری آیین تکریم و معارفه مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان هرمزگان

کارگران بازداشتی هپکو با قرار وثیقه آزاد شدند

از موضوع دوتابعیتی ها استفاده ابزاری می شود

انتصاب قاضی ارشد سابق پاکستان به عنوان نخست وزیر موقت

مسئول دبیرخانه شورای حوزه های علمیه استان تهران منصوب شد

استخدام موسسه هزار دانش

مجری «سی ان ان»: دروغگویی کسب و کار ترامپ است

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه پوشاک در البرز

تشییع تابوت "برق" در عراق

مشارکت مردم اولویت سازمان فرهنگی هنری شهرداری

پلیس از یک فاجعه جلوگیری کرد/ راننده از پلیس خواست کامیونش را متوقف کنند

عربستان 1.5 میلیارد دلار صکوک فروخت

حسن روحانی همان محمود احمدی‎نژاد است

حضور پرشور خانواده آموزش و پرورش در مراسم بزرگداشت ارتحال امام

آیت الله اعرافی در پیامی عروج ملکوتی یکی از سرداران جانباز سپاه را تسلیت گفت

17 روز تا جام جهانی/ تمرین بازیکنان با رول و تشک در صبح دوشنبه

استخدام فتوشاپ کار آقا در دفتر چاپ

وکیل مشایی: شایعات مطرح شده در خصوص موکلش به هیچ وجه صحت ندارد و مشایی در سلامت کامل به سر می برد / روز گذشته یک ساعت با او گفت وگو کردم

برپایی ایستگاه استقبال از زائران کربلا در آذربایجان شرقی

مشاور مذهبی و امور روحانیت شهرداری تبریز منصوب شد

استخدام چرخکار پیراهن دوز ماهر و وسط کار در البرز

لهستان، روسیه را اصلی ترین تهدید ناتو خواند

شهرداری تهران از فساد و نبود اعتماد عمومی رنج می برد/ قالیباف هم بود دیگر نمی توانست شهرفروشی کند

اوج رحمت خالق

قول شهردار جدید برای طرح ترافیک خبرنگاران

شهریه 22 میلیونی برخی مدارس برای ثبت نام پایه دوازدهم

زمان بندی ثبت نام دانش آموزان در مدارس شاهد اعلام شد

فرهنگ زکات در جامعه تقویت شود

برنامه های روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اعلام شد

رییس کل محاکم تهران از مجتمع قضایی ولیعصر بازدید کرد

تقدیر از خانواده شهدای مدافع حرم در سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد

/یادداشت میهمان/ اختلاف در امارات؛ سوء استفاده ابوظبی از دختر حاکم دبی؛ ضرر 5 میلیاردی دبی به سبب سیاست ابوظبی

آبستراکسیون مانع بررسی لایحه مقابله با تروریسم نمی شود

اجرای طرح کسر خدمت فرزندان ایثارگران تا یک ماه آینده

استفاده از ظرفیت نمایشگاه قرآن برای ترویج نهج البلاغه خوانی

جلسه هم اندیشی تاکسیرانان شهر

بیست و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد

خط دوم آبرسانی آبادان تا 45 روز آینده وارد مدار می شود

شرایط هرمزگان در بخش سرمایه گذاری وضعیت بدی است

دولت و مجلس به دنبال راهکارهای تقویت پیام رسان های داخلی

موضوع های حوزه بانوان و خانواده فرابخشی،فراجناحی و غیرسیاسی است

حرکت پنگوئن ها در برف

جنجال حضور نمایندگان مصر در مسابقات قرآن ایران

برپایی مراسم جزء خوانی توسط حافظان نوجوان مهد قرآن آران و بیدگل

تجمع ها در چنارشاهیجان کازرون با همت مردمی پایان یافته است

پیام رسان های داخلی 10.5 میلیون کاربر فعال دارند

استاد هتاک دانشگاه آزاد در اختیار سازمان اطلاعات سپاه/ فیلم منتشر شده مونتاژ نیست

اجرای طرح کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگران تا یک ماه آینده

«ناصر الملک» نخست وزیر موقت پاکستان شد

دولت برای تغییر ساعت کاری ادارات در ماه رمضان نیازی به مصوبه مجلس ندارد

روحانی فرا رسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت

بیانیه کارگران هپکو: اعتراض مان فقط صنفی است/ هیچ قرابتی به سیاسیون این سوی و آن سوی نداریم

کمیته بررسی روند هویت یابی نوزادان در بیمارستان های استان تهران تشکیل شد

حجت اله مهدوی به سمت فرماندار شهرستان کبودرآهنگ منصوب شد

آواز نابهنگام کوچ

آواز نابهنگام کوچ