مطالب مرتبط:
هدیه روحانی به سپاه در روز ارتش! /رفتارشناسی اروپا در حفظ برجام/مرز مدارا در 40 سالگی انقلاب/مردم در مواجهه با نقض حقوق شهروندی باید به کجا مراجعه کنند؟
وضعیت تکان دهنده نقض حقوق بشر در عربستان
حقوقدانان آلمانی حمله نظامی به سوریه را نقض حقوق بین الملل توصیف کردند
حقوقدانان آلمانی حمله نظامی به سوریه را نقض حقوق بین الملل اعلام کردند
آمریکا کشورهای مخالف خود را به نقض حقوق بشر متهم کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 اردیبهشت 1397 ساعت 10:102018-04-21سياسي

ارشاد یا نقض حقوق شهروندی؟!


اگر قرار بود منشور حقوق شهروندی اجرا شود، شاید هیچ گاه وزارت کشور دولت حسن روحانی تن به طرح گشت ارشاد نمی داد ماجرا آن قدر بالا گرفته است که یک مامور نیروی انتظامی که باید حافظ امنیت مردم باشد، - در روز روشن مردم را کتک می زند شرایط اجتماعی این روزهای ایران به گونه ای است که برخی ماموران گشت ارشاد به طور علنی به مردم توهین می کنند توقف افراد خلاف قانون است و هیچ کس حق ندارد به بهانه های واهی افراد را مورد عتاب و عقاب قرار دهد هیچ شخص یا گروهی حق ندارد به عنوان امر به معروف و نهی از منکر به اعمال مجرمانه مبادرت کند اگر قرار بود منشور حقوق شهروندی اجرا شود، شاید هیچ گاه وزارت کشور دولت حسن روحانی تن به طرح گشت ارشاد نمی دادماجرا آن قدر بالا گرفته است که یک مامور نیروی انتظامی که باید حافظ امنیت مردم باشد، در روز روشن مردم را کتک می زندشرایط اجتماعی این روزهای ایران به گونه ای است که برخی ماموران گشت ارشاد به طور علنی به مردم توهین می کنندتوقف افراد خلاف قانون است و هیچ کس حق ندارد به بهانه های واهی افراد را مورد عتاب و عقاب قرار دهدهیچ شخص یا گروهی حق ندارد به عنوان امر به معروف و نهی از منکر به اعمال مجرمانه مبادرت کندبه گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو : هنگامی که کلیپ برخورد زننده یک مامور نیروی انتظامی با دختری جوان در فضای مجازی دست به دست شد، مردم مانند موارد پیشین آزرده خاطر شدند و اقدام آن مامور را محکوم کردند اما کسی نپرسید که دولت به اصطلاح اعتدالگرای حسن روحانی، چه مسئولیتی در کنترل نیروهای تحت امر خود دارد؟ نه تنها این پرسش مطرح نشد که شهیندخت ملاوردی، معاون حقوق شهروندی و معصومه ابتکار، معاون امور زنان رییس جمهور نیز به ظاهر در کنار مردم ایستادند و برخورد گشت ارشاد را محکوم کردند.

این درحالی است که ملاوردی، ابتکار، روحانی و رحمانی فضلی باید بدانند که نیروهای انتظامی، تحت فرمان وزارت کشور دولت به فعالیت می پردازند و اگر رییس جمهور بخواهد، می تواند مقابل چنین رفتار هایی بایستد.

ماجرا آن قدر بالا گرفته است که یک مامور نیروی انتظامی که باید حافظ امنیت مردم باشد، در روز روشن مردم را کتک می زند و حریم مقدس ملت را زیر پا می گذارد و در تمام این احوال دولت حسن روحانی مدام از حقوق شهروندی سخن می گوید.

دولت باید تکلیف خود را با پدیده ای به نام گشت ارشاد معلوم کند.

نیروهای فعال در این طرح، تحت امر وزارت کشور فعالیت می کنند یا آنکه از نهادهای دیگری دستور می گیرند.

در صورت نخست دولت نمی تواند از مسئولیت سیاسی، اجتماعی و حقوقی نقض حیثیت مردم شانه خالی کند و در صورت دوم باید با صراحت اعلام کند که بخشی از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تحت فرمان دولت نیستند.

بعید به نظر می رسد که مورد دوم صحت داشته باشد زیرا در آن حالت تنها پیکره ای نمادین از دولت باقی خواهد ماند؛ بنابراین شاید اکنون خواسته مردم علاوه بر به پایان رسیدن طرح گشت ارشاد و صدالبته مجازات فرد ضارب، پاسخگویی دولتی باشد که با شعارهای مردم مدار، رای مردم را اخذ کرد.

فقدان عنوان مجرمانه برای حجاب ناقصشرایط اجتماعی این روزهای ایران به گونه ای است که برخی ماموران گشت ارشاد (چنانچه در ویدیوی منتشرشده دیروز مشاهده شد)، به طور علنی به مردم توهین می کنند و حتی با ایشان وارد دعوای فیزیکی می شوند.

هنگامی که مسئولان ذی صلاح اذن امر به معروف و نهی از منکرِ سلیقه ای را به تعدادی از افراد می دهند تا کنار خیابان بایستند و به مردم نظاره و به زعم خود ارشادشان کنند، نتیجه های تند اینچنینی نیز پدید می آید.

مضاف بر آن اینکه معلوم نیست چه قانونی به نیروی انتظامی این حق را داده است که همچون قاضی عمل کند.

گشت ارشاد در فرآیند قضایی مفهومی ندارد زیرا با فرض اینکه بخشی از زنان ایرانی حجاب کاملی نداشته باشند، باید عمل ایشان را ذیل تبصره ماده638 قانون مجازات اسلامی بازخوانی کرد.

این ماده مقرر می دارد: هرکس در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند، علاوه بر کیفر عمل به حبس از 10روز تا دوماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می شود و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نیست ولی عفت عمومی را جریحه دار می کند، فقط به حبس از 10روز تا دو ماه یا تا 74ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

تبصره: زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از 10روز تا دوماه یا از 50هزار تا 500هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد .

هرچند در این ماده عنوان بی حجاب آورده شده، این عنوان کلی است و به حالتی اطلاق دارد که هیچ گونه حجابی وجود نداشته باشد و وجود قسمی از حجاب هرچند کم، موجب تحقق عنصر مادی این جرم نیست.

مضاف بر آن اینکه اگر قرار به تفسیر باشد، باید در خوانش این ماده تفسیر مضیق وجود داشته باشد زیرا می دانیم که در امور کیفری باید تفسیر به نفع متهم باشد.

از این رو نمی توان حجاب ناقص یا به تعبیر بعضی افراد بدحجابی را جرم دانست.

دیگر آنکه اگر بدحجابی را نیز جرم بدانیم، ضابط قضایی حق تعیین حکم ندارد.

او تنها می تواند در صورت وقوع جرم مشهود یا با دستور مقام قضایی متهم را بازداشت و به دادسرا تحویل دهد تا در دادسرا برای متهم حکم متناسب صادر شود؛ در غیر این صورت توقف افراد خلاف قانون است و هیچ کس حق ندارد به بهانه های واهی افراد را مورد عتاب و عقاب قرار دهد.

ضرورت حفظ حرمت مردم در امر به معروف و نهی از منکرموضوع دیگری که باید به آن اشاره کرد، این است که بر اساس ماده6 قانون آمران به معروف و ناهیان از منکر، هیچ شخص یا گروهی حق ندارد به عنوان امر به معروف و نهی از منکر به اعمال مجرمانه از قبیل توهین، افترا، ضرب، جرح و قتل مبادرت کند و مرتکب طبق قانون مجازات اسلامی، مجازات می شود.

دو موضوع در خوانش این ماده مهم به نظر می رسد.

نخست آنکه فرد آمر به معروف یا ناهی از منکر حق برخورد زننده با مردم را ندارد و دوم آنکه به دلیل گستره بالای موارد شرعی به نظر می رسد امر به معروف و نهی از منکر به نقض قوانین اطلاق شود؛ یعنی در آن قسم از مواردی می توان امر به معروف و نهی از منکر کرد که بر اساس قانون آن عمل جرم انگاری شده باشد زیرا بخش اعظم قوانین کشور ایران اقتباس شده از احکام شرعی است و نمی توان شرع و قانون را از یکدیگر منفک دانست.

پس در وهله نخست باید عمل واقع شده غیرقانونی باشد و در وهله دوم برخورد باعث ایجاد عمل مجرمانه دیگری مانند توهین، ضرب و شتم و.

نشود.

علاوه بر این به نظر می آید که امر به معروف و نهی از منکر موجود در این قانون خاص، ناظر به عموم مردم است و ضابطان نیروی انتظامی باید بر مبنای مقررات قانونی و دستورات قضایی ایفای نقش کنند.

شاید چنین ابراز شود که ایشان بر اساس دستور قضایی فعالیت می کنند.

در آن صورت نیز باید گفت که دستور قضایی نمی تواند مغایر با اصول عام حقوقی و قانونی باشد.

حمایت قانون اساسی از حرمت مردم ایرانعلاوه بر قوانین عادی، قانون اساسی نیز ضامن امنیت و آزادی مردم و مدافع اصل قانونگرایی است.

چنانکه در اصول متعدد این قانون از حفظ کرامت انسان ها دفاع شده است و عجیب به نظر می رسد که طرح گشت های ارشاد که در تعارض کامل با قانون اساسی است، همچنان ادامه دارد.

برخی از این اصول به این قرار است.

اصل22: حیثیت، جان، مال، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است مگر در مواردی که قانون تجویز کند .

اصل23: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد .

اصل32: هیچ کس را نمی توان دستگیر کرد، مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می کند.

در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله به طور کتبی به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر در مدت 24ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه در اسرع وقت فراهم شود.

متخلف از این اصل طبق قانون مجازات می شود .

اصل36: حکم به مجازات و اجرای آن باید تنها از طریق دادگاه صالح و به موجب قانون باشد .

اصل56: حاکمیت مطلق بر جهان و انسان از آن خداست وهم او، انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است.

هیچ کس نمی تواند این حق الهی را از انسان سلب کند یا در خدمت منافع فرد یا گروه خاصی قرار دهد.

.

پایبند نبودن دولت به منشور حقوق شهروندیرنج مضاعف زمانی است که مسئولان مردم را فریب می دهند.

آن ها نمی دانند یا شاید نمی خواهند بدانند که مردم ولی نعمتان این کشورند و نباید آن ها را در معرض بازی های سیاسی قرار داد.

یکی از آن بازی های سیاسی و عوام فریب، انتشار متنی غیرلازم الاجرا به نام منشور حقوق شهروندی است.

دولت پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال96 با انتشار متن مذکور، امید بسیاری را برای احقاق آزادی های اجتماعی و امنیت فیزیکی و روانی به مردم داد.

موضوعی که در آن روزها نیز با انتقادهای گسترده فعالان سیاسی، روزنامه نگاران و حقوق دان ها مواجه شد زیرا دولت هیچ برنامه ای برای اجرای آن در دست نداشت و ندارد و شاید بتوان آن متن را یک مانور عوام فریبانه برای کسب رای در انتخابات سال96 دانست.

اگر قرار بود آن متن اجرا شود، شاید هیچ گاه وزارت کشور دولت حسن روحانی تن به طرح گشت ارشاد نمی داد زیرا بر اساس ماده13 این منشور : هر شهروندی حق دارد از امنیت جانی، مالی، حیثیتی، حقوقی، قضایی، شغلی، اجتماعی و نظایر آن برخوردار باشد.

هیچ مقامی نباید به نام تامین امنیت، حقوق و آزادی های مشروع شهروندان و حیثیت و کرامت آنان را مورد تعرض و تهدید قرار دهد.

اقدامات غیرقانونی به نام تامین امنیت عمومی به ویژه تعرض به حریم خصوصی مردم ممنوع است .

همچنین در ماده14 آمده است: شهروندان حق دارند در صورت تعرض غیرقانونی به آزادی و امنیت خود، در حداقل زمان ممکن و با نهایت سهولت به مراجع و ماموران تامین کننده امنیت عمومی، دسترسی داشته باشند.

مراجع و ماموران مذکور باید بدون وقفه و تبعیض و متناسب با تعرض یا تهدیدی که متوجه شهروندان شده است و با رعایت قوانین، خدمات خود را ارائه دهند .

اگر مسئولان ذره ای باور به منشور حقوق شهروندی داشتند با ناقضان حرمت مردم برخورد جدی می کردند یا آنکه اگر توانایی برخورد ندارند از سِمت خود کنار می رفتند.

با در نظر داشتن تمام بحث های مطرح شده باید دانست که ورود به حریم شخصی افراد مغایر نص صریح قانون اساسی، قانون مجازات اسلامی و منشور حقوق شهروندی است و معلوم نیست که به چه دلیل دولتی که خود را مدافع حق مردم می داند با این طرح برخورد عاجل نمی کند تا از این پس عده ای به خودشان اجازه ندهند که با مردم برخوردهای زننده ای کنند.


کلید واژه ها: حقوق شهروندی - گشت ارشاد - نیروی انتظامی - امر به معروف و نهی از منکر - مردم - دولت حسن روحانی - حسن روحانی - وزارت کشور - ارشاد - منشور حقوق شهروندی - روحانی - دولت - حقوق - امر به معروف - اجتماعی - وزارت - رییس جمهور - کشور - امنیت - حافظ - رحمانی فضلی - شرایط - معاون - معروف - قانون - ایران - فضای مجازی - امور زنان - صورت - معصومه

آخرین اخبار سرویس:
چین قانون تک فرزندی را لغو می کند

در خواست ایران از طرف های خارجی برای احترام گذاشتن به رای مردم ونزوئلا

شکست طالبان در بلخ

آمار قربانیان مسمومیت با قارچ به 15 نفر رسید

هر آن چه از Call of Duty: Black Ops 4 می دانیم؛ اوج گیری دوباره یا آخرین سقوط؟

واکنش لندن به سخنان ضد ایرانی پامپئو

فلاحت پیشه: صحبت های وزیر خارجه آمریکا بیان آرزوهای بوش بود

روحانی جان باختن جمعی از مردم کوبا در سانحه سقوط هواپیما را تسلیت گفت

اینکه وزیر خارجه آمریکا برای ایران و دیگر کشورها تعیین تکلیف کند، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست

واکنش تند ایران به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا

چهارمین سوگواره شعر ام المومنین خدیجه کبری (س) برگزار می شود

دقایقی پیش آیت الله حسنی به ملکوت اعلی پیوست

190 زندانی جرایم غیرعمد منتظر کمک های مردم هستند

می توان در هر جایگاهی به امام رضا (ع) خدمت کرد

پروژه های بازآفرینی مورد توجه مدیریت شهری باشد

تندروی مسئولان ذایقه مردم را تلخ می کند

واکنش ظریف به اظهارات پومپئو

جشن گلریزان در یزد برگزار شد

اجاق گازی که موبایل را شارژ می کند

تهیه نظام آماری برای صنعت سنگ کشور

بیانیه وزارت امور خارجه در پاسخ به اظهارات مداخله گرانه وزیر امور خارجه آمریکا

تصادف علی دایی صحت دارد؟

رویارویی معلمان با صندوق ذخیره فرهنگیان

ینی مساوات:باکو در رقابت با ارمنستان «در تظاهر به دموکراسی» برای جلب توجه غرب وآمریکا پارلمان این کشور را منحل و انتخابات زودهنگام برگزار کند

ظریف: دیپلماسی قلابی آمریکا چیزی جز تنزل به عادات قدیمی نیست

بررسی نامه فرماندار پایتخت در خصوص اعتراض به نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس

خاطره یک قاضی از بررسی یک پرونده امنیتی

فلاحت پیشه: حرف های پمپئو، آرزوهای بوش بود

مراسم ترتیل خوانی در حرم امامین عسکریین (ع) برگزار می شود + تصاویر

در خلوت هم از گناه بپرهیزیم

پیشنهاد عجیب وزیر دانمارکی به روزه داران

نصب رایگان اپلیکیشن قرائت 30 جزء قرآن کریم در نمایشگاه قرآن

تلویزیون شهری تبلیغات اسلامی در سنندج با حکم دادگاه جمع آوری شد

190 زندانی جرایم غیرعمد منتظر کمک های مردم هستند

می توان در هر جایگاهی به امام رضا (ع) خدمت کرد

عکس روز: ورمیشل رمضان

روزانه 10 هزار حمله علیه زیرساخت های سایبری اصفهان انجام می شود

تصاویر/ سلسله مباحث تفسیر قرآن کریم توسط آیت الله العظمی سبحانی

واکنش روحانی به اظهارات پمپئو علیه ایران/چه کاره هستید که برای ایران و جهان تعیین تکلیف کنید؟

ریشه کنی فقر و مقاومت جامعه

معاون مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا : مجازات شورای اروپا علیه رییس هیات آذربایجان ناعادلانه است

موانعی مانع طرح موضوعی مسایل مربوط به برجام شده است

جشن گلریزان در یزد برگزار شد

کسی که تا دیروز در مرکز جاسوسی بوده وزیر خارجه شده است/ شما چه کاره هستی که درباره ایران تصمیم می گیری؟

واکنش تند ایران به اظهارات وزیر خارجه آمریکا

جنگ اقتصادی آبرو ریزی دیگری برای آمریکا به دنبال دارد

سخنان پمپئو حکایت از عمق جهالت و نادانی وی است

65 برنامه شاخص به مناسبت 14 و 15 خرداد در گنبدکاووس اجرا می شود

کودکان و نوجوانان در نمایشگاه قرآن به روی آنتن می روند

روحانی: دولت جدید آمریکا، این کشور را به 15 سال پیش برگرداند

رییس مرکز امنیت بین الملل روسیه: سخنان پمپئو حکایت از عمق جهالت و نادانی وی است

تندروی مسئولان ذایقه مردم را تلخ می کند

جنگ اقتصادی آبرو ریزی دیگری برای آمریکا به دنبال دارد

پروژه های بازآفرینی مورد توجه مدیریت شهری باشد

جنگ اقتصادی، آبرو ریزی دیگری برای آمریکا به دنبال دارد

جنگ اقتصادی آبرو ریزی دیگری برای آمریکا به دنبال دارد

تاکید بر ابعاد فرهنگی و اجتماعی در برنامه ملی بازآفرینی شهری ایران

عملیات نصب تجهیزات آمونیاک پتروشیمی مسجد سلیمان آغاز شد

نخستین عملیات هماهنگ ارتش و سپاه

آیت الله سبحانی: صبر و بردباری زیربنای زندگی است

کارمند رشوه بگیر در شهرستان قرچک تحت نظر و در زندان است

اینکه وزیر خارجه آمریکا برای ایران و دیگر کشورها تعیین تکلیف کند، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست

بازیگر پیشکسوت ایرانی درگذشت +عکس

واکنش روحانی به ادعاهای پمپئو/ چه کاره هستید که برای ایران و جهان تعیین تکلیف کنید؟/دنیای امروز نمی پذیرد آمریکا برای جهان تصمیم بگیرد/ دولت جدید آمریکا، این کشور را به 15 سال پیش برگرداند

واکنش روحانی به اظهارات پمپئو علیه ایران

نشست تعیین رژیم حقوقی خزر در آستانه آغاز شد

نیروی انتظامی مقتدرانه پشتیبان فعالیت های فرهنگی و توسعه ای است

روحانی: اینکه وزیر خارجه آمریکا برای ایران تعیین تکلیف کند پذیرفتنی نیست

دیدار کارکنان راهداری با نماینده ولی فقیه در گیلان

عملیات نصب تجهیزات آمونیاک پتروشیمی مسجد سلیمان آغاز شد

مدیران به حوزه اطلاع رسانی توجه ویژه داشته باشند

فیلمبرداری 360 درجه با دوربین هوشمند

انفجار قوی باکو را به لرزه آورد

دیدار روسای دانشگاه های تهران با نماینده رهبری در دانشگاه ها

مطبوعات محلی به حذف یارانه کاغذ معترض هستند

شرایط دریافت «مجوز حمل سلاح شکاری» و «صدور پروانه شکار»

کریمی قدوسی: اروپایی ها در ازای برجام، تصویب FATF را خواسته اند

رییس جمهور: دولت جدید آمریکا، این کشور را به 15 سال پیش برگرداند

مطبوعات محلی به حذف یارانه کاغذ معترض هستند

مدیران به حوزه اطلاع رسانی توجه ویژه داشته باشند

جشن گلریزان آزادی زندانیان در قزوین برگزار شد

با وجود بیکاری جوانان فرصت های شغلی در اختیار بازنشستگان قرار می گیرد/ قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان با جدیت اجرایی شود

عملیات اجرایی ساخت ترمینال فرودگاه مسجد سلیمان آغاز شد

سفر به کشور 72 ملت - هندی ها صبحانه و ناهار چه می خورند؟ (+ عکس)

سفر به کشور 72 ملت - قسمت سوم (+ عکس)

اعزام هیئتی از مجلس برای بازدید از پتروشیمی بوعلی/ آیا HSE خوب عمل کرده است؟

واکنش هیات ایرانی نسبت به رفتار ناشایست یکی از دیپلمات ها/ نگاه چپ چپ ظریف به بخوربخور دیپلمات پاکستانی

نشست شنبه های انقلاب

ایران مقابل ترامپ متحد و یکپارچه است

روحانی: دولت جدید آمریکا، این کشور را به 15 سال پیش برگرداند

گردهمایی رزمندگان تیپ نینوا به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر

مرغ 600 تومان ارزان شد

بلندگوی هوشمند با قابلیت اتصال به وای فای

هیچ گونه تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به FATF اتخاذ نشده است

ختم عملیات پاکسازی در منطقه حجره الاسود سوریه

واکنش روحانی به اظهارات پمپئو علیه ایران

توییتر رفع فیلتر خواهد شد؟

بهترین ایده ها برای غافلگیر کردن همسر در جشن تولدش

6 وزیر و 2 نماینده مجلس خواستار رفع فیلتر توییتر شدند

توجه به تولید واکسن فلج اطفال تزریقی ضروری است

ارشاد یا نقض حقوق شهروندی؟!

ارشاد یا نقض حقوق شهروندی؟!