مطالب مرتبط:
آیین بزرگداشت سعدی برگزار شد
سعدی نماینده خرد ایرانی است/ عشق و اخلاق؛ صفات بارز شیخ اجل
مراسم بزرگداشت یادروز سعدی شیرازی
بازدید رایگان از آرامگاه سعدی اول اردیبهشت
آیین بزرگداشت روز پاسدار و جانباز در پکن برگزار شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 اردیبهشت 1397 ساعت 02:202018-04-20سياسي

گزارش ایکنا از آیین بزرگداشت یادروز سعدی در جوار آرامگاه شیخ اجل


در آستانه فرا رسیدن اول اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت سعدی، مراسم بزرگداشتی در جوار آرامگاه این شاعر بزرگ پارسی گوی با حضور ادیبان و فرهنگوران سراسر کشور برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا" از فارس، مطابق روال هر ساله، مراسم بزرگداشت یادروز سعدی شامگاه شنبه، 31 فروردین ماه با حضور ادیبان و فرهنگوران سراسر کشور و مسئولان اسان فارس در جوار آرامگاه شیخ اجل برگزار شد.

این مراسم به همت مرکز سعدی شناسی و با همکاری دستگاه های عضو ستاد بزرگداشت سعدی شامل استانداری فارس، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، سازمان برنامه و بودجه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، صدا و سیمای فارس، شهرداری شیراز و غیره به اجرا درآمد.

سعدی در درون مایه اندیشه خود سیره والای بزرگان دین را سرلوحه خویش داشتنخستین سخنران این مراسم کوروش کمالی سروستانی، مدیر مرکز سعدی شناسی و دبیر همایش بزرگداشت یادروز سعدی بود که بر این نکته تأکید کرد که گفت: سعدی در درون مایه اندیشه خود سیره والای بزرگان دین را سرلوحه خویش داشت.

وی، سعدی را شاعری دانست که او را به واسطه هنر بی بدیلش ملک المتکلمین و رب النوع ادب فارسی خواندند و افزود: اعجازش را در کلام می ستایند و آفرینشش را در خلق معانی به ثنا می نشینند؛ حض نفس و لذت متن را در مصاحبه با کلامش به غایت می یابند و سلطان یگانه ملک سخنش می خوانند، قولی که جملگی بر آنند.

کمالی سروستانی با بیان اینکه اگر انسان امروز در پی رستگاری خویش است، باید حقیقت زمان را دریابد، گفت: نسبت بعد ما به حقیقت نسبت نزدیکی و همجواری به غایت اندوه دلتنگی و سرگشتگی است و اگر زمانه ما زمانه دریافت این امر ناگزیر است، هنگامه بازگشت به اصل خویشتن پیوند و انس با حکیمانی چون سعدی سترگ فرا می رسد و نباید فراموش کنیم که راهی به سوی عاقبت خیر می رود و راهی به سوء عاقبت و اکنون مخیری.

اسماعیل تبادار، استاندار فارس نیز در این مراسم گفت: سعدی نماینده خرد ایرانی است و انواع دانش های انسانی را دارد؛ دانش آموخته نظامی بغداد است و با آنکه منابع درسی و معرفتی او فقه شافعی و کلام اشعری بود اما نزدیکی او به اندیشه شیعی و دل پر محبت او نسبت به اهل بیت(ع) به غایت قوی است.

عشق و اخلاق، صفات بارز سعدی است وی، سعدی را شاعر آدمیت دانست که عشق و اخلاق صفات بارز اوست و در آرمان شهر او نخستین سخن عشق است و سپس ادامه داد: سعدی شاعری زبان گشاده و واعظی مردم آمیز است؛ ادبیات و مکتوبات ضرب المثل هایش فرهنگ و ذهن و فکر ما را ساخته و جهان بینی و رفتار ما را شکل داده است به همین دلیل است که ما سعدی را خوب می فهمیم.

تبادار با تأکید بر اینکه باید آثار سعدی زینت حافظه ما باشد و آن را به ذهن بسپاریم، گفت: در آثار سعدی ارزشمندترین مباحث اجتماعی با روانی مفهوم و دلنشینی بیان به تصویر کشیده شده است؛ سوژه های اجتماعی، اخلاقی و سیاسی و مفاهیم دوست داشتن و عشق ورزیدن را، شیخ اجل در حد اعلی فصاحت و بلاغت به نظم و نثر درآورده است و زیبایی با زندگی و زبان مردم پیوند عمیق داده است.

سعدی معلم فرهنگ، اخلاق، سیاست و عدالت است استاندار فارس همچنین سعدی را معلم فرهنگ، اخلاق، سیاست، عدالت، تربیت، احسان، قناعت و تواضع برای همگان برشمرد و گفت: سعدی در برابر پادشاهان و حاکمان با شجاعت حق گو است.

اشرف بروجردی، مشاور فرهنگی رییس جمهور و رییس مرکز اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران سخنران دیگر این مراسم بود که از نکات و پندها و نصایح سعدی به حاکمان و پادشاهان سخن به میان آورد و گفت: سعدی همواره پادشاهان و حاکمان را به مردم محوری فراخوانده و هیچگاه از نصحیت کردن کوتاه نیامده است.

سعدی همواره تصویری ناب از معلم اخلاق را نشان داده است وی با بیان اینکه سعدی در برابر حکومت نشان گیری و سوءگیری هوشمندانه دارد، افزود: سعدی همواره حاکمان را نصیحت و اندرز داده و همواره تصویری ناب از معلم اخلاق را نشان داده است.

بروجردی با بیان اینکه در کلام سعدی در کلام سعدی و نصیحت حاکمان به جایگاه رعیت اشاره شده است، گفت: همچنین در کلام استاد سخن معاونین شاه همواره مورد انتقاد هستند و پرهیز دادن شاه به انتخاب افرادی که دچار فساد می شوند نیز قابل دید است.

اشاره به شیوه تعلیم و تربیت حاکمان در گفتار سعدی مشاور فرهنگی رییس جمهوری به دیگر شیوه های تعلیم و تربیت حاکمان در شعر سعدی اشاره کرد و افزود: از دیگر شیوه های تعلیم و تربیت حاکمان در شعر سعدی تشویق و تنبیه توامان است؛ او حاکمان دادگر را به سرانجامی نیکو و حاکمان ظالم را به عاقبتی شوم برحذر می دارد.

بروجردی یادآور شد: از دیگر نکات قابل توجه سعدی این است که گاه پارسایان را در مقابل حکومت قرار می دهد تا جامعه آرمانی او بهتر شکل گیرد.

مشاور فرهنگی رییس جمهور گفت: گفتمان سعدی که شاه در رأس آن قرار گرفته است از یک سو در سایه گفتمان معنوی به رستگاری می رسد که حقیقت و عدالت را به او گوشزد می کند و از سوی دیگر رعایت و مراقبت رعیت و به کار گماشتن افراد شایسته است که ضامن بقای اوست.

غلامحسین ابراهیمی دینانی، رییس انجمن حکمت و فلسفه ایران نیز در این مراسم با بیان اینکه نثر سعدی به زیبایی شعر و شعرش به روانی نثرش است، افزود: هر اندازه سخن سعدی، سهل ممتنع و روان است، شخصیت او پیچیده، بغرنج و معماگونه است.

سعدی فقیه و رند عالم است دینانی، سعدی را فقیه و متکلم اشعری و رند عالم دانست و گفت: سعدی چند کار عجیب کرده است؛ سعدی در اخلاق، سیاست و تدبیر نظیر ندارد.

یک اندیشمند بزرگ غربی می گوید گلستان و بوستان سعدی در حد ردیف انجیل مقدس است.

عضو فرهنگستان علوم ایران با بیان اینکه هنر سعدی در چند چیز است، گفت: جمع بین عقل و خیال یکی از هنرهای سعدی است؛ شعر به قدرت خیال وابسته است و هر اندازه قدرت خیال شاعر قوی تر باشد، شعرش قوی تر است و شعری که قدرت خیال ندارد قوی نیست.

دومین هنر سعدی جمع بین عقل نظری و عملی استدینانی، دومین هنر سعدی را جمع بین عقل نظری و عقل عملی دانست و افزود: عقل دوتا نیست بلکه یکی است و دو جبهه، وجهه و تجلی دارد و هر آدمی یک عقل بیشتر ندارد اما عقل دو شأن دارد، یک شأن نظر و استدلال برهان است که ابن سیناست در عقل نظری اول است و یک عقل هم عملی است که عملش کار می کند چون نظر و استحضار می گوید.

سعدی تنها استاد اخلاق و ادیب نیست وی با تأکید بر اینکه سعدی تنها استاد اخلاق و فقیه و ادیب نیست، گفت: سعدی فقیه و استاد سخن فارسی است و 700 سال است که سخن گفته و امروز ما با زبان سعدی سخن می گوییم.

استاد فلسفه دانشگاه تهران در ادامه به عرفان سعدی هم اشاره کرد و ابیاتی از سعدی را در این باره یادآور شد و گفت: سعدی می گوید من بهشت را نمی خواهم حضرت حق و تبارک و تعالی را می خواهم و در جایی از گلستان سعدی به زیبایی حدیث حضرت رسول اکرم(ص) را بیان کرده است که آن حضرت فرموده است، من وقت هایی دارم که در آن هیچ پیامبری و ملائکه ای نمی تواند حضور داشته باشد و سعدی هم به زیبایی این حدیث را معنی کرده است و آن همان وقتی است که انسان با حضرت حق است و عرفانی بالاتر از این نیست.

وی اعتقاد دارد که ابن عربی باید عرفان را از سعدی بگوید و ادامه داد: سعدی عارف، حکیم، سخنگو رند و غزلگوست و وقتی غزل می گوید عارفانه و عاشقانه است.

آخرین سخنران این مراسم سیدمحمد صدر هاشمی نژاد، برترین کارآفرین کشور که در ساخت سریال های خورشید سه گانه (حافظ، سعدی و خواجوی کرمانی) همکاری دارد، بود که بر لزوم رساندن پیام حافظ و سعدی به مردم دنیا تأکید کرد چرا که اعتقاد دارد این کار نقش تعیین کننده ای در اصلاح اندیشه های مردم دنیا ایفا می کند.

در ادامه این مراسم از جمعی از سعدی شناسان و پژوهشگران برتر کشورمان تجلیل به عمل آمد و سپس سالار عقیلی، خواننده برجسته کشورمان به اجرای قطعاتی از شاعر بزرگ پارسی گوی، سعدی شیرازی پرداخت.

یادآور می شود، نشست های علمی یادروز سعدی نیز مطابق روال هر سال اول اردیبهشت ماه از ساعت 9 صبح در محل مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس با حضور اندیشمندان و سعدی شناسان سراسر کشورمان برگزار خواهد شد.


کلید واژه ها: بزرگ - فارس - مراسم بزرگداشت - فرهنگ - مراسم - آرامگاه - اندیشه - استاندار - شاعر - سازمان برنامه - استاندار فارس - نخستین - برگزار - انسان - گزارش - کمالی - اداره - صنایع دستی - کشور - شهرداری - گردشگری - مسئولان - برنامه - ایرانی - اسلامی - مصاحبه - ادبیات - همایش - امروز - ارشاد

آخرین اخبار سرویس:
نامگذاری خیابان شنگرف در محدوده منطقه 3 به نام استاد عبدالله انوار

زمان مرخص شدن محمود عباس از بیمارستان مشخص نیست

شکنجه و به کما رفتن بقایی و مشایی صحت ندارد

کشف انبار یک هزار میلیارد ریالی کولر قاچاق در اهواز

تروریست ها در اردوگاه یرموک نبش قبر می کنند

اوکراین: روسیه با افزایش فشارهای اقتصادی نابود می شود

کسی نیست که بگوید می توان به آمریکا اعتماد کرد

الهه احمدی در جام جهانی تیراندازی مونیخ طلایی شد

تداوم سایه خشکسالی در مازندران

جاده های تندرستی در مجتمع های خوابگاهی دخترانه ایجاد می شود

دارندگان گرین کارت دوتابعیتی نیستند/ در این باره خلاء قانونی داریم

امنیت در تهران به بهترین شکل آن حاکم است

بیادی: پروژه به استعفاکشاندن دولت محدود به الان نیست، برای خاتمی و احمدی نژاد هم اجرا شد

پول هایی که به مدارس می دهید چه می شود؟

رستم وندی در نشست شورای اجتماعی کشور:
 
 می خواهیم اقدام «فوق العاده» در زمینه آسیب های اجتماعی انجام دهیم/ «نشاط اجتماعی» دستور کار نشست بعدی شورا

کسی نیست که بگوید می توان به آمریکا اعتماد کرد

ضرغامی: در دوره مدیریت صداوسیما هیچ اشتباهی نکردم/ جمنا را قبول ندارم، درجلساتش هم شرکت نمی کنم

افطار صمیمانه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با ساکنان کمپ سحر

فراکسیون اهل سنت توهین به قوم بلوچ را محکوم کرد

آیت الله علم الهدی: جریان رهبری همان خط پیامبر (ص) است

کاندیداتوری مافی برای انتخابات هیات رییسه مجلس/ ساعی گزینه ریاست فراکسیون زنان

اژه ای: به کما رفتن مشایی صحت ندارد/ اگر کسی ادعایی درباره شکنجه در زندان دارد، عنوان کند/ آمار آذری جهرمی درباره مهاجرت از تلگرام درست نیست

اگر به خواسته رانندگان توجه می کردیم، شاهد اعتراض های آنان نبودیم

خیرین آبدانان 510میلیون ریال به زندانیان کمک کردند

اتحاد ملت توطئه های دشمنان را خنثی می کند

برای نهادینه کردن فرهنگ حجاب و عفاف چه باید کرد؟

با عجیب ترین و ترسناک ترین میوه های جهان آشنا شوید

دادگاه فدرال عراق دادخواست برای عدم تایید نتایج انتخابات را رد کرد

صدوبیست وهفتمین نشست سخنگوی قوه قضاییه/10 ماجرای تخریب ویلای رحمانی فضلی/ اخطار داده شده یا خیر؛ مسئله این است

توسعه یافتگی جوامع در گرو فرهنگ تربیتی خانواده

آغاز مرحله سوم مرمت عالی قاپو

کتابت آیات قرآن به همت بانوان هنرمند در حرم رضوی

طیبی به صورت قرضی راهی مس سونگون شد

لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در انتظار تصمیم مجلس

رویداد کتاب سال یزد عامل گسترش ظرفیت فرهنگی است

ذوالنوری خروج آمریکا از برجام را نتیجه مواضع ایران دانست

199 موقوفه در خراسان رضوی مربوط به رمضان است

شهرداری تهران ملزم به تهیه لایحه ایمنی حمل و نقل دانش آموزان شد

با حکم عسگری 5 مدیر گمرکی تغییر کردند

درس هایی از قرآن 6 خرداد حکومت امام زمان(عج) نمونه ای از قدرت خدا در زمین/ رمز موفقیت امام خمینی(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی

خرید 105 میلیون کتاب از ناشران گلستانی/ بانوان، 4 مدیریت ستادی و شهرستانی را برعهده دارند

برگزاری جشنواره «نشان محبت» در اهواز/ انجام 13 پروژه توسط مردم خوزستان در حرم ائمه معصوم (ع)

کواکبیان: سران سه قوه موافق تصویب لوایح چهارگانه مرتبط FATF هستند

با هر جریان که بخواهد امنیت کشور را بهم بریزد برخورد می کنیم/شکنجه و به کما رفتن بقایی و مشایی صحت ندارد/ دارندگان گرین کارت دوتابعیتی نیستند/ تظاهر به روزه خواری زیاد نیست /ا

مبالغ پرداخت شده به بدهکاران موسسات غیرمجاز از تنخواه دولت و بانک مرکزی نیست

افتتاح یک مسجد خیرساز در شهربابک

کمیسیون عالی انتخابات عراق، دستکاری در نتایج رای گیری را رد کرد

فوری / واکنش اژه ای به خبر شکنجه و به کما رفتن بقایی و مشایی در زندان + جزییات

ادغام موفقیت آمیز ثامن درانصار

درخواست عجیب از ضرغامی: اگر مردی صدف طاهریان را برگردان + عکس

تکذیب خبر شکنجه و به کما رفتن بقایی و مشایی

اولویت اول بیمه آرمان وصول مطالبات و ایفای تعهدات است

پنجمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی

پاکسازی ساحل و جلوگیری از تجمع زباله هدف اصلی کمپین ساحل سبز/ شعار "یک خزر بیشتر نداریم" را جدی بگیرید

نخستین نشست مشورتی سازمان دانش آموزی

نامگذاری خیابانی در تهران به نام «عبدالله انوار»

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

پرداخت سپرده 300 میلیونی سپرده گذاران ثامن الحجج تا 10 روز آینده

وزرایی که خانواده شان خارج از کشور هستند باید مورد توجه دستگاه های اطلاعاتی قرار گیرند

با تایید فرمانده معظم کل قوا نحوه ساماندهی یگان های مسلح ادارات دولتی ابلاغ شد/ جزییات حفاظت از تاسیسات خاص دستگاه های اجرایی +سند

ضرب الاجل یک ماهه به رییس بانک مرکزی برای تهیه لایحه بانکداری اسلامی

اولین شماره فصلنامه تحقیقات رسانه منتشر شد

روابط شاه با آمریکا/1 بدقولی آمریکا و عصبانیت شاه/پیام آمرانه نیکسون به شاه ایران

روزنامه اصلاح طلب عامل اختلافات در «اعتمادملی» را مشخص کرد

روابط شاه با آمریکا/1 بدقولی آمریکا به اسراییل و عصبانیت شاه/پیام آمرانه نیکسون به شاه ایران

دارندگان گرین کارت دوتابعیتی نیستند/ در این باره خلاء قانونی داریم

فروش گوشت بز و میش به جای بره و بزغاله!

ضرورت افزایش سهم ریل در ورودی کالای بنادر

بازار یاسوج ملتهب است

حزب الله برای پیروزی های بزرگتر آماده می شود

ذوالنوری خروج آمریکا از برجام را نتیجه مواضع ایران دانست

لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در انتظار تصمیم مجلس

وزیر امور خارجه امشب به هند سفر می کند

یادمان شهدای گمنام باید به هویت فرهنگی شهرها تبدیل شود

کسی نیست که بگوید می توان به آمریکا اعتماد کرد

حجت الاسلام محسنی اژه ای

برنامه مجمع جهانی بهداشت برای مقابله با کم تحرکی

استاندار چهارمحال وبختیاری: پیگیر مطالبات به حق رانندگان و اصناف هستیم

ناآرامی در مراسم تشییع ناصر ملک مطیعی

مدیر اجرایی ارتباط با رسانه ها ی شهرداری رشت انتخاب شد

آمار وزیر ارتباطات درباره میزان مهاجرت به پیام رسان های داخلی صحیح نیست

ضیافت آسمانی ها در دامغان

مدیر مالی بیمه رازی منصوب شد

درخواست از آموزش و پروش برای شناسایی مدارس مجری 2030

رستم وندی: اقدام «فوق العاده» در زمینه آسیب های اجتماعی می خواهیم انجام دهیم

وی پی ان فیلتر چگونه به دستگاه ها حمله می کند؟

آشنایی با غذاهای دشمن اضطراب

نتیجه اولیه آزمون ارشد چهارشنبه اعلام می شود

تاثیر اگزما بر سکته

تکذیب به کما رفتن بقایی و مشایی

ناآرامی در مراسم تشییع ناصر ملک مطیعی

نتیجه همه پرسی خاص ایرلندی ها مشخص شد؛ 66 درصد آری به «سقط جنین»

طرح 2 فوریتی نمایندگان مجلس برای اخذ تضمین های لازم از کشورهای اروپایی

«مافی» و «سلحشوری» گزینه فراکسیون زنان برای هیأت رییسه مجلس

حبیبی: بحث FATF از دستور کار مجلس خارج شود

مقدسی: برجام با تمام فراز و فرودش تصمیم نظام بود

 فراکسیون زنان گزینه ای برای انتخابات هیات رییسه معرفی نکرده است

ابتکار: کارمندان در استان ها می توانند با لباس محلی در محیط کار حاضر شوند

تشکل های دانشجویی موجب ارتقای فعالیت های علمی در دانشگاه می شود

70 درصد زندانیان پایتخت زیر 40 سال سن دارند

گزارش ایکنا از آیین بزرگداشت یادروز سعدی در جوار آرامگاه شیخ اجل

گزارش ایکنا از آیین بزرگداشت یادروز سعدی در جوار آرامگاه شیخ اجل