مطالب مرتبط:
تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد
احمد توکلی:
 
 تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد
تأسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد
توییت دستیار رییس جمهور در حقوق شهروندی به ویدیوی برخورد گشت ارشاد
افزایش حقوق بازنشستگان چند درصد شد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 اردیبهشت 1397 ساعت 00:212018-04-20سياسي

خودداری از اعلام حقوق مدیران زمینه ساز تکرار پدیده حقوق های نجومی


چند هفته از پایان سال 96 می گذرد و همانطور که پیش بینی می شد، ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر «اعلام عمومی» حقوق و مزایای مدیران در پایان مهلت قانونی آن توسط دولت دوازدهم اجرایی نشد.

- چند هفته از پایان سال 96 می گذرد و همانطور که پیش بینی می شد، ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر اعلام عمومی حقوق و مزایای مدیران در پایان مهلت قانونی آن توسط دولت دوازدهم اجرایی نشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازافق نیوز، چند هفته از پایان سال 96 می گذرد و همانطور که پیش بینی می شد، ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر اعلام عمومی حقوق و مزایای مدیران در پایان مهلت قانونی آن توسط دولت دوازدهم اجرایی نشد.

این وضعیت موجب شده است تا مدیران نجومی بگیرهمچنان در حاشیه امن قرار داشته باشند و همچنان شاهد تداوم کابوس حقوق های نجومی باشیم.

رسانه ای شدن حقوق های دورقمی (بالای 10 میلیون تومان) برخی مدیران در ماه های اخیر، از مصادیق روشن تداوم این کابوس است.

ماجرا از این قرار است که اوایل دی ماه 95 و با هدف جبران ضربه محکم وارد شده به اعتماد مردم به نظام در جریان حقوق های نجومی و برخورد با این حقوق های نامشروع و غیرمنصفانه در کشور، ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه به تصویب مجلس رسید و دولت مکلف شد ظرف یک سال پس از ابلاغ این قانون یعنی تا پایان سال 96، نسبت به راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام نموده و امکان تجمیع کلیه پرداختها به مقامات، روسا و مدیران کلیه دستگاه های اجرایی را فراهم نماید، به نحوی که امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم فراهم شود.

اما تاکنون این قانون توسط دولت روحانی اجرایی نشده است.

انقلاب شفافیت دولت روحانی از حرف تا عمل این اتفاق در حالی رخ داده است که دفاع از ضرورت افزایش شفافیت مالی و تاکید بر ضرورت افزایش نظارت مردمی بر عملکرد مسئولین، یکی از محورهای مهم سخنان حسن روحانی، رییس دولت های یازدهم و دوازدهم از بهار 92 تاکنون بوده است.

به عنوان مثال، روحانی در ایام رقابت های انتخاباتی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه 92، اولین شرط دولت شایسته و کارآمد را شفافیت و پاسخگویی دانست.

رییس دولت های یازدهم و دوازدهم در همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد در تاریخ 17 آذرماه 93 هم گفت: همه چیز باید شفاف باشد نه در ابهام.

اصلاً این درخت حنظل فساد در تاریکی رشد می کند.

فساد در تاریکی رشد می کند.

شفاف کنید همه چیز را، روشن بکنید، حل می شود.

ما باید شفافیت ایجاد کنیم و مقررات شفاف و مقررات کوتاه .

رییس دولت تدبیر و امید در جلسه شورای اداری استان گیلان در تاریخ 27 فروردین ماه 94 هم اظهارات مشابهی داشت.

اما اوج تاکیدات روحانی بر ضرورت افزایش شفافیت بخصوص شفافیت اقتصادی و مالی در کشور، در ایام رقابت های انتخاباتی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت ماه 96 و با استفاده از کلیدواژه انقلاب شفافیت رخ داد.

در بخش مقدمه برنامه دوباره ایران (برنامه دولت دوازدهم) که توسط ستاد انتخاباتی روحانی منتشر شد و بخش مقدمه آن به قلم شخص ایشان بود، آمده بود: اعتماد بزرگ ترین سرمایه جوامع برای توسعه و پیشرفت، تحمل سختی ها و گذر کردن از بحران های اجتماعی است.

اعتماد در جامعه در حد انتظار نیست و این نتیجه عدم شفافیت کافی است که به فسادها منجر می شود.

دیگر نمی توان از زیر بار شفافیت شانه خالی کرد.

ماجرای حقوق های نامتعارف نشان داد که باید همه چیز شفاف باشد تا تخلف رخ ندهد.

نمی شود فقط به تعهد و دینداری مسئولان اعتماد کرد و انتظار داشت تخلف نکنند.

مالکیت شرکت ها، حقوق مسئولان دولتی، درآمدهای کارگزاران نظام، فعالیت اقتصادی همه شرکت های بخش دولتی، خصوصی و عمومی غیردولتی، شهرداری ها، نیروهای نظامی و… باید شفاف شود.

ما به انقلاب شفافیت نیاز داریم .

اما این پایان کار نبود و روحانی در دولت دوازدهم هم به اظهاراتش درباره ضرورت افزایش شفافیت ادامه داد.

به عنوان مثال، رییس دولت های یازدهم و دوازدهم در اجلاس ملی گزارش پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی در تاریخ 28 آذرماه 96 درباره این موضوع گفت: ولله بالله اگر صدها دستگاه مبارزه با فساد درست کنیم، اگر ده ها دادگاه با فساد مبارزه کنند، نمی توانیم فساد را ریشه کن کنیم، مگر آنکه مردم به صورت شفاف ببینند ما چه می کنیم، باید در اتاق شیشه ای برویم، باید نورافکن روی ما باشد و باید همه، ما را مشاهده کنند .

روحانی همزمان با اوج گیری اعتراضات و اغتشاشات اوایل دی ماه پارسال هم بار دیگر سراغ این موضوع رفت و در جلسه هیئت دولت در تاریخ 10 دی ماه گفت: نقد مردم فقط به اقتصاد نیست، مردم راجع به فساد و شفافیت حرف دارند و می گویند مسائل باید شفاف باشد .

رییس دولت تدبیر و امید در دیدار وزیر و معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی در تاریخ 18 دی ماه و در جلسه برگزیدگان و توسعه استان هرمزگان در تاریخ 9 اسفندماه هم اظهارات مشابهی داشت.

فاصله نجومی شفافیت مالی مدیران در ایران و جهان در حالی دولت روحانی با اجرا نکردن ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه، از اعلام عمومی حقوق و مزایای مدیران خودداری کرده است که سال هاست در بیش از 60 کشور جهان، اطلاعات مربوط به حقوق و مزایای مدیران به صورت عمومی منتشر می شود.

در واقع، در این کشورها از رویکرد نظارت عمومی و مردمی در این بخش استفاده می شود و در همین راستا، وضعیت حقوق و مزایای مدیران هم برای نهادهای نظارتی شفاف است و هم برای عموم مردم.

استفاده از این شیوه در این کشورها توانسته است تا حد بسیار زیادی جلوی فساد در این بخش را بگیرد.

البته در این کشورها عموما علاوه بر حقوق و مزایای دریافتی مدیران از حاکمیت، اموال و دارایی ها و منافع مدیران و خانواده آنها (همسر و فرزندان تحت تکفل) هم به صورت شفاف اعلام می شود.

به عبارت دیگر، مردم از وضعیت دارایی های منقول و غیر منقول مدیران و خانواده آنها مانند خانه، ماشین، طلا، سکه، ارز و سهام و همچنین درآمد آنها مانند درآمدهای حاصل از زمین پدری و درآمد ناشی از اجاره دادن خانه هم مطلع می شوند.

اسامی این کشورها عبارتست از: آرژانتین، ارمنستان، استونی، اسلواکی، آفریقای جنوبی، اوکراین، آلبانی، آلمان، آمریکا، اندونزی، انگلستان، آنگولا، اوگاندا، ایتالیا، بلغارستان، بوسنی و هرزگوین، بولیوی، پاکستان، پالائو، تایوان، الجزایر، جمهوری چک، جمهوری دمینیک، روسیه، رومانی، زامبیا، ژاپن، سری لانکا، سنگال، فرانسه، فیلیپین، قرقیزستان، قزاقستان، کرواسی، گرجستان، لتونی، لهستان، لیتوانی، مجارستان، مغولستان، مقدونیه، موریس، مولداوی، نامیبیا، نروژ، نیجر، نیجریه، وانواتو، کانادا، افغانستان، هندوستان، مکزیک، برزیل، نیوزیلند، شیلی، فنلاند، یونان، ایرلند، مونته نگرو، هلند، اسپانیا.

عدم تمایل دولت روحانی به اعلام عمومی حقوق و مزایای مدیران اجرایی نشدن ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه و در نتیجه، عدم اعلام عمومی حقوق و مزایای مدیران در حالی صورت گرفت که این موضوع یکی از بندهای بیانیه 14 تیرماه 95 روحانی درباره فیش های حقوقی نجومی بود و حتی ایشان در بخش پایانی گفت وگوی ویژه تلویزیونی خود با مردم در تاریخ 12 دی ماه 95 یعنی چند روز بعد از تصویب ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه، درباره این موضوع گفته بود: من در آن بیانیه هم به مردم گفتم که همه دستگاه های اجرایی مکلفند حداکثر و حداقل حقوقشان را در سایت ها اعلام کنند و همه مردم بدانند.

اخیرا هم مجلس شورای اسلامی در این زمینه در برنامه ششم، ماده ای را تصویب کرد که من از مجلس هم تشکر می کنم، این کار بسیار خوبی است.

ما همه چیز را باید شفاف کنیم، همه دستگاه ها را .

همانطور که رییس دولت تدبیر و امید اشاره کرده است، در بند 4 بیانیه 14 تیرماه 95 ایشان بااشاره به برنامه های فوری دولت برای اصلاح این وضعیت ظرف مدت حداکثر یک ماه آینده، آمده بود: از آن تاریخ به بعد تمامی دستگاه ها موظف اند تمام حقوق و مزایای دریافتی کلیه مقامات کشوری و لشکری را به صورت حداقل و حداکثر دستمزد و پرداختی ماهانه در سایت وزارتخانه یا سازمان ذیربط، و همچنین در سایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برای آگاهی عموم درج نمایند .

با این وجود، هیچ خبری از اجرای این دستور روحانی به دستگاه های اجرایی نشد و حتی در جریان بررسی ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه در صحن علنی مجلس، نماینده دولت با اعلام عمومی حقوق و مزایای مدیران مخالفت کرد.

برخورد سرد دولت روحانی با موضوع اعلام عمومی حقوق و مزایای مدیران بعد از تصویب این قانون هم ادامه داشت به گونه ای که بعد از اظهارات 12 دی ماه 95 روحانی درباره این موضوع که به آن اشاره شد، ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه توسط مقامات دولتی به شدت بایکوت رسانه ای شد و عملا تا اوایل زمستان 96 هیچ کدام از مقامات دولتی هیچ اظهارنظری درباره این قانون و روند اجرای آن نداشتند.

وضعیت مبهم و نگران کننده اجرای ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه بی تفاوتی دولت نسبت به اجرای این قانون، واکنش نمایندگان مجلس را به دنبال داشت.

محمد دهقان، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها در تاریخ 18 آذرماه 96 بااشاره به اینکه اجرای بخش شفافیت اقتصادی قانون برنامه ششم توسعه (مواد 29 و 30 این قانون)، نیازمند سرمایه گذاری و اعتبارات خاصی نیست و فقط نیازمند اراده دولت است، از بی توجهی دولت به این مواد قانونی انتقاد کرد و گفت: اجرای این قوانین نیازمند تدوین آیین نامه است و علی رغم گذشت 9 ماه هنوز دولت آیین نامه این مواد را تنظیم نکرده و هنوز این سامانه نیز آماده نشده است .

نهایتا روزه سکوت دولت در این زمینه در اوایل زمستان امسال شکست و جمشید انصاری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان امور اداری و استخدامی در حاشیه جلسه 27 دی ماه 96 هیئت دولت بااشاره به ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه، اعلام کرد که سامانه ثبت حقوق و مزایا طراحی شده است و امیدواریم تا پایان سال جاری اجرایی شود.

انصاری در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در تاریخ 19 بهمن ماه 96 هم درباره این سامانه گفت: سازمان اداری و استخدامی ضمن طراحی این سامانه در حال آماده سازی زیرساخت های سخت افزاری آن است.

در راستای اجرای مذکور، از سال آینده، با اجرایی شدن این سامانه، امکان بهره برداری و دسترسی به محتوای سامانه و رصد آن فراهم شود.

البته دسترسی ها به اطلاعات این سامانه برای سطوح مختلف متفاوت خواهد بود و اینگونه نیست که همه بتوانند فیش حقوقی کارکنان دولت را نظاره کنند بلکه بخشی از این دسترسی ها تنها در اختیار دستگاه های نظارتی است .

یک ماه بعد، احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رییسه مجلس در قالب یادداشتی در یکی از روزنامه ها، از تفسیر اشتباه دولت روحانی از ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه انتقاد کرد و نوشت: اخیرا دولت تفسیر کرده که این قانون برای عموم مردم نیست و فقط نهادهای حاکمیتی باید در جریان باشند، در حالی که با پیگیری بنده برای اطلاع عموم مردم به متن قانون بازگشت.

دولت مکلف به اجرای قانون است.

اجرای ماده 29 جزو و وظایف سازمان برنامه و بودجه و سازمان استخدامی است، ولی به وزیر اقتصاد نیز مربوط می شود.

بعد از تعطیلات نوروز اگر این ماده اجرایی نشود قطعا وزیر را به مجلس می کشانیم و از او توضیح خواهیم خواست .

عدم تمایل دولت روحانی به اجرای ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه، تهدید توییتی دولت توسط احمد توکلی، نماینده سابق مجلس و رییس دیده بان شفافیت و عدالت در 21 اسفندماه پارسال را به دنبال داشت.

توکلی در توییت خود نوشت: اگر دولت تا پایان سال قانون انتشار علنی حقوق و مزایای مسئولین را اجرا نکند، با استفاده از اختیارات دیده بان شفافیت و عدالت مردم را به تجمع قانونی و اعتراض خیابانی علیه دولت دعوت می کنیم .

تهدید توییتی توکلی، واکنش سریع انصاری و نوبخت را به دنبال داشت.

رییس سازمان امور اداری و استخدامی در تاریخ 22 اسفندماه در توییت خود نوشت: امروز گزارش نهایی تدوین سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران موضوع ماده 29 قانون برنامه ششم از سوی مشاور ارائه شد.

سامانه کامل و جامعی طراحی شده است و امیدواریم نحوه استقرار و اجرای آن سریعاً در دولت تصویب گردد تا بتوانیم طبق پیش بینی قانون، پرداخت های مدیران را در فروردین 97 در آن ثبت کنیم .

همچنین محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود که همان روز برگزار شد، ضمن اشاره به اینکه راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران در مراحل نهایی قرار دارد؛ گفت: این درخواست دولت بوده است و از مواردی نبوده که مجلس آن را اضافه کرده باشد بلکه خود دولت به دنبال شفاف سازی است و ما نیز علاقه مندیم این اتفاق بیفتد .

نوبخت درخصوص توییت توکلی هم گفت: البته دکتر توکلی مرد فهیمی است و حتما اطلاع دارد که این لایحه خود دولت بوده است .

این اظهارات غیرواقعی در حالی بیان شد که الزام دولت به اعلام عمومی حقوق و مزایای مدیران مطابق با ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه، نه تنها جزو لایحه دولت نبود بلکه یکی از مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس بود و همانطور که اشاره شد، حتی نماینده دولت در جریان بررسی این ماده در صحن علنی مجلس در تاریخ 6 دی ماه 95 (علی صفدری، معاون نوسازی اداری سازمان امور اداری و استخدامی کشور)، صراحتا با تصویب آن مخالفت کرد.

نگاهی به سیر تحولات فوق درباره ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه به خوبی نشان می دهد دولت تدبیر و امید، دولتی است که رییس آن در مقام حرف، شعار انقلاب شفافیت را می دهد ولی در مقام عمل، علاقه زیادی به پیاده سازی آن ندارد حتی اگر مطابق قانون، مکلف به انجام این کار باشد! البته عدم اجرای کامل ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه توسط دولتی که هیچ پرونده ای برای برخورد با متخلفان در قضایای حقوق های نجومی به قوه قضاییه ارسال نکرد و حتی سخنگوی آن، یکی از مشهورترین نجومی بگیران را یکی از ذخایر نظام خواند، اتفاق غیرطبیعی و غیرقابل پیش بینی نیست.

در مجموع باید گفت دولت روحانی علی رغم تمام شعارهایی که در زمینه شفافیت و قانون گرایی می دهد، تمایلی به اعلام عمومی حقوق و مزایای مدیران مطابق با ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه ندارد و صرفا سازمان امور اداری و استخدامی به دنبال ایجاد سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران است بدون آنکه عموم مردم به اطلاعات این سامانه دسترسی داشته باشند.

در این صورت، حاشیه امن مدیران نجومی بگیر تداوم خواهد داشت و هدف اصلی مجلس از تصویب آن یعنی پایان کابوس حقوق های نجومی محقق نخواهد شد.

در نتیجه، انتظار می رود نمایندگان مجلس دهم از تمامی ابزارهای خود برای تسریع در اجرای کامل ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه توسط دولت روحانی استفاده کنند و هر چه زودتر شاهد اعلام عمومی حقوق و مزایای مدیران و در نتیجه، پایان خواب سنگین نجومی بگیران باشیم.


کلید واژه ها: برنامه ششم توسعه - قانون - مدیران - دولت - حقوق - شفاف - برنامه - روحانی - پیش بینی - دولت روحانی - توسعه - انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات - ماده - دولت تدبیر و امید - فساد - مردم - مهلت - افزایش - بینی - ریاست جمهوری - تدبیر و امید - حقوق مدیران - نظارت - کلیه - مبارزه - جمهوری - اولین - اداری - پدیده

آخرین اخبار سرویس:
اهمیت توسل و دعا در ماه مبارک رمضان در کلام بهجت عارفان

شرایط دشوار برای روزه داران روهینگیا

ارجاع سوال از رییس جمهور به هیئت رییسه

ضرغام فتحی، محمدامین کنعانی، حسن چاوشیان تحلیل رفتارهای زیست محیطی با تأکید برسبک زندگی

عبادت جالب دختران هندی

موجود دریایی ترسناک در مکزیک

اعضای جدید هیئت رییسه اتاق اصناف تهران مشخص شدند

ورود کمیسیون اصل 90 مجلس به موضوع "دوتابعیتی ها"

ماه رمضان فرصت عفو و بخشش و تولد مجدد در حوزه معنویت است

چه کسانی شرکای کارنامه شکست روحانی محسوب خواهند شد؟ /خبر خوب تعطیلی کهریزک و انتظار از قوه قضاییه/سناریو های غیبت چهار هفته ای بن سلمان

زندگینامه سیدحسن مسقطی از عالمان دینی

مرتضی پویان واکاوی برهان صدیقین آقاعلی حکیم و تحقیق و بررسی آن

خودروسازان اروپایی 5 تضمین عملی بدهند تا بدعهدی پژو تکرار نشود

عکس دیده نشده از "ماهور الوند"

هدف دشمن نا امیدی مردم است

سعید اوحدی در گفت وگوی تفصیلی با فارس: استکبار می خواهد 40 سالگی انقلاب را سال مشکلات نشان دهد/ 7 درصد بودجه ما صرف فرهنگ می شود

خوراندن گوشت خوک و مشروبات الکلی به زندانیان مسلمان در چین

جشن تولد «بهنوش بختیاری» در استکهلم سوئد

نگاهی به مشکلات جدی نمایشگاه کتاب

تصاویر/ مراسم روز جهانی زنبور عسل

برجام مرده است و اروپایی ها مشغول مرده خوری هستند/ FATF با وجود برجام لازم به امضا نبود

خودروسازان اروپایی 5 تضمین عملی بدهند تا بدعهدی پژو تکرار نشود

اعضای جدید هیئت رییسه اتاق اصناف تهران مشخص شدند

فقط یه «الله اکبر» احتیاج بود تا دشمن فرار کنه

"معاون اول رییس جمهوری افغانستان" به زودی به کابل باز می گردد

دانلود آهنگ جدید پویا بیاتی بنام نازک دل حساس

مراسم بزرگداشت پیوند اعضاء (جشن نفس)

رمزگشایی از رتبه پایین ایران در شاخص های جهانی کسب و کار/ راهکارهای اصلاحی بررسی می شود

نشانه های پرهیزکاران در کلام امام علی(ع)

قاچاق انسان در انگلیس در مقیاس صنعتی با هدف فحشا

عمار حکیم: دور هیچ کاندیدایی خط قرمز نمی کشیم

اولین واکنش به شایعه تصادف علی دایی

اختلاس کلان و شبکه ای در شهرداری بوشهر

دبیر ستاد حقوق بشر: برجام مرده است و اروپایی ها مشغول مرده خوری هستند/ FATF با وجود برجام لازم به امضا نبود

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

عاشقی یکبار مصرف نیست!

ترفندهایی برای کنار آمدن با ترس از ازدواج

پاسخ تند ایران به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا

بانوی قمی با 9 فرزند و 30 سال تحصیل و اشتغال + عکس ها

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 1 خرداد 97

واشنگتن پدر داعش و القاعده است

رادار آتش یاب بشری + عکس

امام خمینی(س): عالِمی که تربیت و تزکیه نشده است خطرش از مغول بالاتر است

مردم عزادار ارومیه بی درنگ به منزل حجت الاسلام حسنی رفتند

آیت الله هاشمی: هیچ مصلحتی بالاتر از حفظ رأی مردم و جلب رضایت آنها برای دوام و پایداری کشور نیست

خدمتی که فیلترینگ تلگرام به تهاجم فرهنگی کرد! + کاریکاتور

مبارزه ما ادامه مبارزه با طرح صهیونیستی آمریکایی در فلسطین است

ای نهایت آرزوی مشتاقان/ شرح دعای روز ششم ماه مبارک رمضان

قارچ های سمی از نظر حمله بیولوژیکی بررسی می شود/ تشدید نظارت بر آمبولانس های خصوصی

از روزه داران گرامی تا ماهتون عسل

مردم عزادار ارومیه بی درنگ به منزل حجت الاسلام حسنی رفتند

حضور پرشور مردم در منزل مرحوم غلامرضا حسنی

حجت الاسلام غلامرضا حسنی در کنار امام خمینی(س) + تصویر

درخواست توییتری محمدرضا عارف از اعضای فراکسیون امید

آمار وزیرارتباطات یا نمودار معاون دادستان/ آیا گرایش مردم به تلگرام کم شده است؟

حجت الاسلام حسنی در اثر ایست قلبی درگذشت

ایجاد اشتغال مهمترین اولویت بازسازی نفت شهر است

حاکمیت هیچ گاه از سوی هنرمندان ضربه نخورده است

چه طور در ایام امتحانات زنده بمانیم؟

دلیل بی حوصلگی زنان بالای 50 سال و تمایل شوهرشان به ازدواج مجدد چیست؟

کتاب «ویژگی انسان سیاسی مطلوب در قرآن و نهج البلاغه» منتشر شد

مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟

کلّه ای که پر کاه باشد ظلم می کند، نه کلّه آدمیزاد

حجت الاسلام حسنی در اثر ایست قلبی درگذشت

ثواب افطاری دادن در ماه مبارک رمضان چیست؟

منتجب نیا از حزب اعتمادی ملی رفت؟

نابودی هواپیمایی بدون سرنشن در پایگاه حمیمیم

بخش دیگری از کتاب «الف لام خمینی» جملات عاشقانه امام (ره) برای همسرش/ «مصباح الهدایه» در تنگدستی عمیق نوشته شد

تفکیک جنسیتی به آمبولانس رسید ! + عکس

راهنمای عکس گرفتن از کودک

ایجاد اشتغال مهمترین اولویت بازسازی نفت شهر است

ایجاد اشتغال مهمترین اولویت بازسازی نفت شهر است

ایجاد زمینه گفت و گو و معرفی توانایی ها، وظیفه روابط عمومی های ادارات است

آیین غبار روبی مضجع شریف حضرت معصومه (س) برگزار شد

ایمان بدون عمل صالح نجات بخش نیست/ عمل صالح فقط نماز و روزه نیست

جناح های سیاسی دست آشتی بدهند و متحد شوند/ به سرنوشت اختلاف کنندگان فکر کنیم

تصاویر/ غرفه های عفاف و حجاب نمایشگاه بین المللی قرآن کریم-3

تیپ متفاوت خانم های بازیگر در یک مراسم خصوصی/عکس

حملات اسراییل به سوریه در راستای ایران هراسی است

دبیر ستاد حقوق بشر مهمان برنامه تلویزیونی «جهان آرا»

رییس جمهور ونزوتلا انتخاب شد

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» با حضور دبیر ستاد حقوق بشر

انقلاب اسلامی ایران قرآن کریم را احیا کرد/جمهوری اسلامی ایران علمدار حرکت قرآنی در جهان است

مشکلات اهالی سه راه آدران استان تهران

تاکید کمیسیون اقتصادی بر قطع ارتباط مستقیم مودیان با ممیزین مالیاتی

50 درصد از درآمد مالیاتی از ارزش افزوده وصول می شود

پیدا شدن قارچ کوهی هفت کیلویی!

توانمندسازی زنان روستایی و عشایری در راستای افزایش درآمد و بهبود معیشت روستاییان

کمتر از دو درصد از سواحل کشور دارای مناطق تحت حفاظت هستند

نظام اداری استخدامی جامعی برای شهرداری تهران تدوین شود

از انتخاب روحانی پشیمان نیستیم اما...

مشکلات اهالی نصرآباد شهریار استان تهران

جزییات رسوایی در کلینیک آزمایش دختران دانشجوی کالیفرنیا+ عکس متهم

خروج آمریکا از برجام ذره ای از اقتدار ایران کم نخواهد کرد

حضور محمد جواد لاریجانی در برنامه تلویزیونی «جهان آرا»

حجت الاسلام حسنی امام جمعه فقید ارومیه را بیشتر بشناسیم / از آموزش سلاح روی منبر و نبردهای مسلحانه با دموکرات ها تا معرفی فرزند خود به دادگاه انقلاب و در نهایت اعدام فرزندش / امام جمعه ای که در 8 سال ریاست جمهوری خاتمی به وی دست نداد

خداوند، پیامبران را برای حل مشکلات مردم انتخاب کرد

انقلاب اسلامی ایران قرآن کریم را احیا کرد

رابطه ایران و صدر دوستانه و برادرانه است

تحقیقات یک گروه پارلمانی افشا کرد؛ قاچاق انسان در انگلیس در مقیاس صنعتی با هدف فحشا

خودداری از اعلام حقوق مدیران زمینه ساز تکرار پدیده حقوق های نجومی

خودداری از اعلام حقوق مدیران زمینه ساز تکرار پدیده حقوق های نجومی