مطالب مرتبط:
خداکرمی از فروپاشی امنیت روان زنان ابراز نگرانی کرد
خداکرمی از فروپاشی امنیت روانی زنان ابراز نگرانی کرد
در پی انتشار فیلم برخورد مأموران گشت ارشاد با یک دختر؛خداکرمی از فروپاشی امنیت روان زنان ابراز نگرانی کرد
رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران از فروپاشی امنیت روان زنان ابراز نگرانی کرد
عضو شورای شهر تهران: نگران فروپاشی امنیت روان زنان و خانواده ها هستم/ قانون حجاب و عفاف را اصلاح کنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 فروردین 1397 ساعت 23:252018-04-20اجتماعي

امنیت کمرنگ فضاهای شهری برای زنان


زنان در بسیاری از موقعیت های شهری و مکان های عمومی با احساس نا امنی مواجه هستند؛ احساسی که اغلب مردان شناختی از آن ندارند - نسبت حضور زنان و مردان در تمامی فضاهای شهری و اماکن عمومی مساوی نیست.

در بعضی مکان ها و حتی در تکه ای از یک معبر، حضور مردان بر زنان غالب است.

طراحان شهری معتقدند فضای مطلوب و ایده آل که به درستی طراحی شده شاهد حضور زنان و مردان به یک اندازه است و اگر زنان در محیطی حضور ندارند یعنی شرایط مطلوب بر فضا حاکم نیست و در واقع زنان از ماندن در آن محیط پرهیز می کنند.

به عبارت دیگر، آن محیط شرایط و امنیت لازم برای حضور زنان را ندارد.

این امنیت برای مردان معنای متفاوتی دارد و آنها تقریبا نمی توانند درکی از احساس عدم امنیت زنان داشته باشند.

تفاوت در احساس عدم امنیت میان زنان و مردان را بگذارید کنار طراحی های شهری و مکان های عمومی که عمدتا توسط مردان انجام می شود و انواع نیازهای زنان در آنها نادیده گرفته می شود.

جوامع شهری سال هاست که حضور زنان در جامعه و فعالیت های اجتماعی آنها را بسیار بیشتر از قبل شاهد هستند.

زنان به مراتب بیش از گذشته در فضاهای شهری تردد می کنند، برای انجام امور روزانه و خانوادگی در محله ها بیشتر حضور دارند و مکان های عمومی محله و شهر را در برخی مواقع حتی بیشتر از مردان تجربه می کنند اما این حضور و تجربه برای زنان همیشه با احساس امنیت همراه نیست.

این گروه از شهروندان که به اندازه گروه مقابل، حق بر شهر دارند گاهی برای احساس امنیت بیشتر مسیر خود را طولانی می کنند تا مجبور به گذر از هر معبری نشوند، هزینه بیشتری برای تردد پرداخت می کنند و حتی مخاطرات دیگری را می پذیرند تا امنیت شان تهدید نشود.

اعظم آهنگر، جامعه شناس و رییس دپارتمان شهری موسسه تحقیقات و مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران در گفت وگو با همشهری می گوید: زنان با وجود تمامی سختی ها و مشکلاتی که با آنها سروکار دارند، پاشنه کفش شان را ورکشیده اند که در جامعه حضور داشته باشند و نقش ایفا کنند.

به عبارتی زنان فشارهای مختلف را تحمل می کنند تا در جامعه حضور یابند و یکی از این فشارها نداشتن احساس امنیت است که عبور از یک خیابان تا عبور از پشت درختان حتی به اندازه چند ثانیه را شامل می شود.

مواردی که زنان را دچار احساس عدم امنیت می کند گفت وگو با تعدادی از خانم های جوان در نقاط مختلف شهر درخصوص تجربه احساس عدم امنیت در فضاهای مختلف نشان داد که در مجموع تمامی نگرانی ها و حس عدم امنیت در 4گروه عمده قرار می گیرند که عبارتند از تهدید جنسی، تهدید جانی، تهدید مالی و تهدید روانی.

هدی 33ساله می گوید عبور از پل های عابر پیاده خلوت در روز و تاریک و بدون روشنایی در شب، عبور از کوچه ها و خیابان های تاریک، تردد در خیابان های ناآشنا، استفاده از تاکسی در محدوده های ناآشنا، استفاده از دستشویی های عمومی و همچنین حضور در بوستان ها در طول روز موارد و مکان هایی هستند که برایش احساس عدم امنیت ایجاد می کنند.

به گفته او، جز یکی، دو مورد، تاکنون مشکلی در دیگر مکان ها و مواقع نداشته اما احساس نا امنی همیشه در این موقعیت ها با او همراه است.

به گفته هدی، حضور کارتن خواب ها در پل های عابر پیاده و اخبار مربوط به دزدی و تجاوز در ماشین های مسافربر ازجمله مواردی است که موجب ترس و نداشتن احساس امنیت او در این موقعیت ها می شود هرچند تاکنون اتفاقی برایش رخ نداده است.

افسانه، خانم 44ساله ای ا ست که عبور از بوستان های کوچک و فضای سبز کنار خیابان برایش اضطراب آور و همراه با احساس عدم امنیت است.

هرچند تاکنون مشکل خاصی برایش پیش نیامده ولی حضور جوان ها و معتادان، دلیل نگرانی او در این مکان هاست.

خاطرات بد و دیدن صحنه های ناخوشایند از حضور و تجمع معتادان متجاهر در محدوده میدان شوش هم برای شبنم 39ساله او را هنگام عبور از این محدوده دچار اضطراب می کند.

هرچند او در نخستین مواجهه با این صحنه ها سوار خودرو بوده است.

او مرتب با دوستش کوهنوردی می کند، خلوتی کوه نیز در بعضی روزها در او ایجاد احساس ناامنی می کند البته تاکنون اتفاقی برایش نیفتاده و با مشکلی مواجه نشده است.

هاجر نیز خانم 35ساله ای است که او هم عدم احساس امنیت را بارها تجربه کرده است.

او این حس را در مراکز خرید شلوغ و خیابان دارد.

ترس از دزدیده شدن کیف پول وترس از مزاحمت های کلامی،نگرانی های او هنگام حضور در این موقعیت هاست.

او به نگرانی ای اشاره می کند که بیشتر خانم ها در فضای عمومی آن را تجربه کرده اند افزایش ضربان قلب هنگام عبور از کوچه یا خیابانی خلوت و شنیدن صدای قدم های فردی دیگر از پشت سر حتی در روز یا عبور عده ای مرد جوان از طرف مقابل و همچنین عبور از نقطه ای در مکان های عمومی که چند مرد جوان در آن تجمع کرده اند.

این خانم جوان تاکنون در هیچ یک از موقعیت های گفته شده گرفتار مشکل نشده اما نگرانی و عدم احساس امنیت همیشه در این مواقع با او همراه است.

او با وجود اینکه از خودروی شخصی اش برای تردد استفاده می کند، این مسئله را موجب به صفر رسیدن عدم احساس امنیت نمی داند و به همشهری می گوید که بارها هنگام رانندگی با پرخاشگری و رفتارهای خشن رانندگان مرد مواجه شده و قرار گرفتن در این موقعیت ها، او را تحت فشار روانی گذاشته است.

سیمین 33ساله نیز احساس عدم امنیت را در زمان استفاده از تاکسی تجربه کرده است؛ مثلا زمانی که همراه دو مرد دیگر در صندلی عقب می نشیند.

در گذشته سفر با مینی بوس نیز از موقعیت های سخت و همراه با فشار روانی برای او بوده که از عدم فعالیت آنها در سال های اخیر اعلام رضایت می کند.

صدیقه هم یکی دیگر از خانم هایی است که به پرسش همشهری درخصوص احساس عدم امنیت پاسخ می دهد.

این خانم 40ساله جز مواردی مانند تاریکی خیابان و مکان های شلوغ که نگرانی از سرقت یا لمس بدنی را برایش به دنبال دارد، از حضور گسترده پلیس، نیروهای امنیتی و یگان های ویژه که بعضی روزها به تعداد قابل توجهی در فضاهای شهری و مکان های عمومی هستند نیز احساس نا امنی می کند.

او می گوید: هرچند که حضور پلیس به معنای برقراری امنیت است اما تعداد زیاد و قابل توجه آنها نشان دهنده نبود امنیت در آن مکان است و این موضوع، احساس امنیت را از من می گیرد .

چشمان ناظر بر خیابان و زنان انتخابگر در فضاهای باز عمومی شهر، زنان به دلیل حضور جمعیت و تعاملات اجتماعی، احساس امنیت بیشتری دارند.

خانم جین جیکوبز- روزنامه نگار و پژوهشگر حوزه شهری- از عبارت چشمان ناظر بر خیابان در توصیف دقیق این شرایط استفاده می کند.

نوع طراحی فضاهای شهری و همچنین نورپردازی آنها، میزان نظارت و به تبع آن میزان احساس امنیت را افزایش می دهد.

به عنوان مثال اگر در معبری که جمعیت در آن حضور دارد-چشمان ناظر بر خیابان- نحوه طراحی شهری موجب تراکم جمعیت در بخشی از معبر شود، باز هم زنان از حضور در آن بخش از معبر پرهیز می کنند.

زهرا فسایی- طراح شهری- به همشهری می گوید: در معابری که اصناف حاشیه خیابان مورد استقبال افراد- به عنوان مشتری- قرار می گیرند، باید پیاده روها عریض تر شوند تا احساس امنیت زنان کاهش نیابد و حریم آنها دچار خدشه نشود.

به عقیده او گاهی حتی در فضاهایی که به وسیله طراحان شهری طراحی شده اند به حضور زنان توجهی نشده و در این خصوص ضعف دارند هرچند در تهران فعالیت های مردمحور و راسته هایی که صرفا مردان در آنها حضور دارند کمتر شده است.

علی مدنی پور- استاد طراحی شهری دانشگاه نیوکاسل- در همایش بین المللی زنان و زندگی شهری که سال95 در تهران برگزار شد، طی سخنانش به این نکته اشاره کرد و گفت: زنان براساس شلوغی و خلوتی، مسیر حرکت خود را انتخاب می کنند و گزینه آنها عمدتا مسیرهای نسبتا شلوغ است؛ چراکه در شلوغی اجتماعی احساس راحتی بیشتری دارند، البته اگر این شلوغی از حدی فراتر رود باز هم مورد انتخاب زنان قرار نخواهد گرفت.

همچنین مسیر روشن و خیابان هایی که بدنه فعالی دارند در زمره انتخاب های زنان برای تردد قرار می گیرند.

زنان همچنین علاقه بیشتری به استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی دارند.

این ویژگی ها تقریبا در میان زنان تمامی قومیت ها و کشورهای مختلف وجود دارد.

مشکلات یکسان زنان در کشورهای مختلف در مطالعات انجام شده در استرالیا ثابت شده که زنان از قرار گرفتن در این وضعیت ها دچار ترس می شوند: استفاده از هر وسیله دیگری جز ماشین؛ بیرون رفتن هنگام شب؛ رفتن به نزدیک ترین مغازه ها به شکل پیاده؛ استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی به خصوص مسافرت با قطار شهری در شب؛ استفاده از تلفن عمومی؛ انتظار در ایستگاه اتوبوس؛ استفاده از پارکینگ در مرکز شهر به خصوص پارکینگ طبقاتی؛ رانندگی در شب به تنهایی؛ حضور در فضاهای باز شهری، پارک ها و راه ها.

همچنین بررسی 120ایستگاه اتوبوس نشان داده که زنان بیشتر از مردان از وسایل حمل ونقل عمومی استفاده می کنند اما برای حضور در فضاهای باز عمومی در مجموع، زنان از مردان وحشت بیشتری دارند.

در شهر وینی پگ کانادا بعد از انجام مطالعاتی اعلام شد که برای داشتن شهری سرزنده و پویا و ایجاد امنیت در فضاهای باز عمومی رعایت 6 اصل لازم است؛ به عنوان مثال، راحتی، امنیت و دسترسی پیاده ها باید تامین شود؛ فضاهای تعریف شده در جایی که با بستر و زمینه بافت شهر متناسب است به وجود آید؛ دسترسی دید به فضاها ایجاد شود؛ الگوی خیابان ها و بلوک ها در بافت شهر حفظ شود و ارتباط بین داخل و بیرون فضا ایجاد شود.

هرچندکه زنان در شهرها و کشورهای مختلف دنیا با مشکلات مشابهی روبه رو هستند اما باید اهمیت و اولویت بندی آنها را در شهرها و کشورهای گوناگون مورد توجه قرار داد و براساس آن راهکارهای مناسبی ارائه و طراحی لازم را اجرایی کرد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری ، تاریخ انتشار 22 فروردین 97، کدمطلب:11763، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: زنان - امنیت - احساس - مردان - مکان های عمومی - احساس امنیت - جامعه - اجتماعی - دانشگاه تهران - محیط - شرایط - تفاوت - طراحی - دانشگاه - طولانی - درختان - همشهری - طراحان - خیابان - همراه - موسسه - هزینه - تهران - انواع - جوامع - همیشه - مالی - نشان - جوان

آخرین اخبار سرویس:
خانواده های کارگری از امنیت شغلی و معیشتی برخوردار نیستند/ بی توجهی به حداقل های معیشتی طبقه کارگر موجب افزایش آسیب های اجتماعی می شود

برخورد تنبیهی با دانش آموزان ممنوع/ قیچی کردن موی سر دانش آموزان حرکتی ضد تربیتی است

تخریب یک سوم از مناطق حفاظت شده جهان با فعالیت انسانی

تغییر در مدیریت باعث پویایی و رشد می شود

مشکلات روشنایی معابر مسکن مهر

مسدودشدن 9 محور مواصلاتی کشور تا اطلاع ثانوی

اجرای مرحله دوم رتبه بندی معلمان از آغاز سال تحصیلی جدید

پایگاه های انتقال خون گلستان در ماه رمضان فعال هستند

کارگاه آموزشی با موضوع آسیب های اجتماعی در روستاهای دیواندره برگزار می شود

تغییر در مدیریت باعث پویایی و رشد می شود

احتمال وقوع سیلاب و بارش تگرگ در کشور

نگهداری 50 کودک در یک زیرزمین/ اتفاقات ناگوار در مهدکودک های غیرمجاز گزارش نمی شود

باران باز هم پایتخت ترکیه را غرق کرد

مهارت قرآنی دانش آموزان باید به سطح قابل قبولی برسد

یک سیل دیگر در پایتخت ترکیه! + عکس

آماده باش دستگاه های خدماتی البرز/بارش باران و آب گرفتگی معابر

مسدود شدن 9 محور مواصلاتی در کشور تا اطلاع ثانوی

نتایج آزمون دوره تربیت داور مسابقات قرآن در چهارمحال و بختیاری اعلام شد

مسدود شدن 9 محور مواصلاتی کشور تا اطلاع ثانوی

جشن تکلیف دانش آموزان دختر پیرانشهر

هزینه های تحمیلی به شهر با تعطیلی یک خط مترو با 23 ایستگاه

صدور دستورات لازم برای تسهیل در خدمات رسانی به مرزنشینان سیستان

آموزش ورزش در منزل با حرکات کششی ساده و مفید

طبیعت انسان ؛ تو سلوز

هشدار سازمان هواشناسی به شمال غرب کشور

پیش بینی رگبار و رعد و برق برای برخی مناطق

البرزی هاازسفرهای غیرضروری درجاده های کوهستانی خودداری کنند

احتمال وقوع سیلاب و بارش تگرگ در برخی مناطق کشور + جزییات

البرزی هاازسفرهای غیرضروری درجاده های کوهستانی خودداری کنند

سایه سنگین نورپردازی بر هویت شهر

بهسازی مدارس فرسوده نیاز به حمایت ملی دارد

آموزش 10 هزار نفر از دانش آموزان کرمانشاه در طرح همیار آب

زیر نور قرآن، از تکاب تا شبه قاره هند

بازخواست مدیر مدرسه دخترانه اهواز بخاطر برخورد با دخترک بیمار

آیا ترافیک موجب خشم می شود؟

اخطار سازمان هواشناسی نسبت به سیلابی شدن مسیل ها

آغاز فصل امتحانات و استرس دانش آموزان

بررسی مشکلات روشنایی برخی از معابر مسکن مهر دشت ناصر فیروزکوه

ایجاد سردترین دمای هستی در فضا توسط ناسا

بررسی مشکلات روشنایی برخی از معابر دشت ناصر فیروزکوه

فراخوان دریافت انتقادات مسافران خط 5 متروی تهران

بررسی مشکلات روشنایی معابر مسکن مهر فیروزکوه

امشب آخرین مهلت ثبت نام آزمون استخدامی

تداوم بارش های بهاری،پیشواز آخرین ماه بهار+فیلم

رگبار، رعدوبرق و تگرگ کدام استانها را دربرمی گیرد؟

تشکیل کمیته کاهش جان باختگان ناشی از تصادفات موتورسیکلت سواران

گلچینی از زیباترین ایستگاه های مترو در دنیا

آخرین مهلت ثبت نام آزمون استخدامی

مدیرکل امور اجتماعی استانداری:خوزستان فقر فضای تفریحی دارد

توسط فرمانده مرزبانی ناجا صورت گرفت صدور دستورات لازم برای تسهیل در خدمات رسانی به مرزنشینان منطقه سیستان

تنبیه دختر دانش آموز به دلیل شادی برای باران؟!

مدیرکل امور اجتماعی استانداری:خوزستان فقر فضای تفریحی دارد

ابهام در نحوه برگزاری آزمون مدارس تیزهوشان

سفره های افطاری در محله های مرکزی پایتخت برپا می شود

بارش باران و تگرگ در ارومیه

سفره های افطاری در محله های مرکزی پایتخت برپا می شود

فراخوان مدرسین سیستم مدیریت محیط زیست (ISO 14001:2015)

نفرآبادی که دیگر نیست

تسریع در اجرای پروژه های عمرانی

اعلام زمان ثبت نام مدارس شاهد فارس

بهشت گمشده در دل کوهستان+ گزارش

همه چیز درباره اولین سیارک مهاجر بین ستاره ای در منظومه شمسی

کشف نخستین مهاجر بین ستاره ای در منظومه شمسی

امشب، آخرین مهلت ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

توصیه مدیریت بحران برای وزش باد شدید و گردوخاک احتمالی در تهران

مگس ها تهران را دوست دارند

به روز ترین باغ وحش ایران در علیصدر همدان افتتاح می شود

140 هزاردانش آموز ازبرنامه های اوقات فراغت بهره مند می شوند

سالانه 3 مدرسه در چالدران ساخته می شود

آموزش ساخت 2 جعبه جواهرات زیبا و کاربردی

احتمال وقوع سیلاب و بارش تگرگ/ امشب شمال غرب کشور بارانی می شود

راهنمای کامل اتو کردن کت

140 هزاردانش آموز ازبرنامه های اوقات فراغت بهره مند می شوند

سالانه 3 مدرسه در چالدران ساخته می شود

باران در راه است

کشف نخستین مهاجر بین ستاره ای در منظومه شمسی

شفق های قطبی ، ماه و ستارگان درخشان به روایت تصویر

امشب، آخرین مهلت ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

هشدار مدیریت بحران استان البرز به دستگاه های اجرایی اعلام آماده باش به شهرداری ها

سه طرح حمایتی از دانش آموزان مناطق محروم خوزستان اجرا می شود

هشدار در خصوص قارچ های سمی در یزد

اول خرداد، روز جهانی تنوع زیستی

امشب، آخرین مهلت ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

هشدار مدیریت بحران استان البرز به دستگاه های اجرایی/ اعلام آماده باش به شهرداری ها

سه طرح حمایتی از دانش آموزان مناطق محروم خوزستان اجرا می شود

جریمه ورود غیرمجاز به طرح ترافیک بخشیده می شود

باران زمین آذربایجان شرقی را نمناک کرد

سه طرح حمایتی از دانش آموزان مناطق محروم خوزستان اجرا می شود

هوای اصفهان تا آخر هفته ناپایدار خواهد بود

شدت بارش ها فردا و پس فردا در چهارمحال و بختیاری

هوای اصفهان تا آخر هفته ناپایدار خواهد بود

کمبود واگن و پارکینگ خطوط مترو چالش سرفاصله قطارها

هوای اصفهان تا آخر هفته ناپایدار خواهد بود

آبپاشی رکابزنان در پایان مرحله دوم تور فیلیپین+عکس

هماهنگی خانواده و مدرسه برای تربیت ضروری است

کارگاه آموزشی یک روزه اولیا و دانش آموزان در لوداب

فراخوان دریافت نظرات و انتقادات از مسافران خط 5 متروی تهران و حومه

کارگاه آموزشی یکروزه اولیا ودانش آموزان در لوداب

هماهنگی خانواده و مدرسه برای تربیت ضروری است

مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی تاکسیرانان تمدید شد

امنیت کمرنگ فضاهای شهری برای زنان

امنیت کمرنگ فضاهای شهری برای زنان