مطالب مرتبط:
ماجرای 8جزیره ای که در اقیانوس غرق شدند | عامل بالا آمدن دریاها؛ انبساط، آب شدن یخ ها و زلزله!
تغییر اقلیم، عامل غرق جزایر ایران در خلیج فارس می شود؟ / ماجرای 8جزیره ای که در اقیانوس غرق شدند
تغییر اقلیم، عامل غرق جزایر ایران در خلیج فارس می شود؟/ماجرای 8جزیره ای که در اقیانوس غرق شدند
تغییر اقلیم، عامل غرق جزایر ایران در خلیج فارس می شود؟
تغییر اقلیم، عامل غرق جزایر ایران در خلیج فارس می شود؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 فروردین 1397 ساعت 23:152018-04-20اجتماعي

ماجرای هشت جزیره ای که در اقیانوس غرق شدند/ عامل بالا آمدن دریاها؛ انبساط، آب شدن یخ ها و زلزله!


افزایش ارتفاع آب اقیانوس ها خطر جدی برای جزایر جنوبی ایران است.

همانطور که تاکنون چند جزیره در نقاطات مختلف کره خاکی، زیر آب رفته اند.

- ماجرای هشت جزیره ای که در اقیانوس غرق شدند/ عامل بالا آمدن دریاها؛ انبساط، آب شدن یخ ها و زلزله! " افزایش ارتفاع آب اقیانوس ها خطر جدی برای جزایر جنوبی ایران است.

همانطور که تاکنون چند جزیره در نقاطات مختلف کره خاکی، زیر آب رفته اند.

شعارسال": همه چیزها با هم در ارتباط هستند.

این اولین قانون محیط زیست است، یعنی افزایش تنها چند درجه ای دما می تواند همه چیز را برای ادامه زندگی بشر روی زمین تغییر دهد؛ پس باید نگران ایران بود.

از ایجاد خشکسالی ها و سیل های غیرقابل انتظار در ایران و انقراض گونه های مختلف حیوانات تا ایجاد خطرهای وحشتناک برای جزایر مختلف مناطق مختلف، شاید هم جزایر خلیج فارس.

این اتفاق در حال رخ دادن است، در اواخر قرن نوزدهم میلادی برخی از دانشمندان متوجه شدند که از زمان انقلاب صنعتی با افزایش شدید انتشار گازهای گلخانه ای توسط ما انسان ها دمای کره زمین در حال افزایش است.

این موضوع آن زمان اهمیت چندانی نداشت، چرا که افزایش دما فقط چند درجه بود.

اما در سال 1981 جیمز هانسن دانشمندی که به پدر تغییراقلیم جهان معروف است در تحقیق خود به موضوعی عجیب پی برد؛ افزایش دمای کره زمین منجر به افزایش چند متری ارتفاع آب دریاها می شود و به همین دلیل شاید زندگی جمعیت 730 میلیون نفری که در جزایر آب های زمین زندگی می کنند، در خطر باشد.

به طور کلی 3 عامل مختلف منجر به افزایش ارتفاع سطح آب دریاها می شوند، مسائلی که منجر به انبساط آب دریاها می شوند، آب شدن یخ های قطبی و زلزله های شدید که شکل اقیانوس ها را تغییر می دهند.

افزایش دمای کره زمین تاثیر مستقیم روی دو عامل اول دارد.

همین دو عامل اول باعث شده اند که از سال 1900 یعنی اوایل انقلاب صنعتی تا سال 1990 ارتفاع آب اقیانوس ها با شیب 2 میلی متر در سال نزدیک به20 سانتی متر افزایش پیدا کنند، مدتی است که با افزایش انتشار گازهای گلخانه ای این روند بدتر هم شده و شیب افزایش ارتفاع سطح آب دریاها از سال 1990 تا 2014 به 3 میلی متر در سال رسیده است.

علیرضا مساح دانشیار پردیس ابوریحان دانشگاه تهران و مسئول بخش آسیب پذیری و انطباق تغییراقلیم در گزارش سوم ایران به سازمان ملل در این رابطه به خبرآنلاین می گوید: اگر در رابطه با افزایش ارتفاع آب اقیانوس ها بازه زمانی 1900 تا سال 2100 را در نظر بگیریم متوجه می شویم که نقش عوامل مرتبط با تغییراقلیم بسیار برجسته است،مطالعات مختلفی در این زمینه انجام شده که نشان می دهند که روندی که این دو عامل شروع کرده اند پیامدهای جدی دارد و ممکن است شهرهای ساحلی و یا جزایر زیادی در دنیا در خطر باشند.

او می گوید: اینکه شیب از سال های 1990 تا 2014 بیشتر هم شده و از 2 میلی متر در سال به 3 میلی متر رسیده است، نشان می دهد که گرم شدن کره زمین باعث شده بحث انبساط دریایی آب و آب شدن یخ ها افزایش پیدا کند، کشورهای زیادی از جمله انگلیس و کانادا در قبال این شرایط آسیب پذیر هستند.

اینجا، آینده را ببنید؛ 8 جزیره ای که زیر آب رفته اند این سرعت زیاد افزایش دمای زمین باعث شده حتی در بهترین حالت هم خطرات زیادی در انتظارمان باشد، براساس خوشبینانه ترین سناریو تغییر اقلیم، زمین تا پایان قرن گرم تر می شود و باید انتظار افزایش بیشتر ارتفاع سطح آب دریاها را داشته باشیم.

اما این خطر فقط برای آینده نیست و اکنون هم بسیاری درگیر پیامدهای تغییر چند درجه ای دمای زمین هستند.

این افزایش نزدیک به 25 سانتی متری آب اقیانوس ها از سال 1990 تاکنون هم پیامدهای وحشتناکی به همراه داشته چراکه سرعت افزایش ارتفاع سطح آب در برخی مناطق زیاد است.

1-جزایر سلیمان؛ 5جزیره به زیر آب رفتند برای مثال در مناطقی از کشور جزایر سلیمان در اقیانوس آرام سرعت افزایش ارتفاع سطح آب دریاها از سال 1947 تا 2013 سالانه 7 میلی متر در سال بوده، طبق تحقیق سیمون آلبرت و همکارانش تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که از 194 تاکنون 5 جزیره از جزایر سلیمان جزایر با وسعتی حدود 1 تا 5 هکتار به علت تغییراقلیم کاملا زیر آب رفته اند و 20 تا 60 درصد 6 جزیره دیگر از جزایر هم درگیر آب گرفتگی شده اند.

جزایر سلیمان شامل بیش 990 جزیره در اقیانوس آرام جنوبی است و بیش از نیم میلیون نفر جمعیت دارد.

2- غرق شدن 3 جزیره در اقیانوس آرام از سویی تحقیق دیگری که چند ماه پیش در دانشگاه سانشاین استرالیا انجام شد نشان می دهد که در صد سال اخیر تغییراقلیم 3 جزیره دیگر در مجمع الجزایر میکرونزی را زیر آب فرستاده است.

میکرونِزی یکی از سه مجمع الجزایر بزرگ اقیانوس آرام و از مناطق قارهٔ اقیانوسیه است.

این مجمع الجزایر از سوی غرب به فیلیپین، از جنوب غرب به اندونزی، پاپوآ گینه نو و ملانزی، و از سمت شرق و جنوب شرق به پلی نزی محدود می شود و شامل صدها جزیره است و در مجموع بیش از نیم میلیون نفر جمعیت دارد.

20هزار نفر مهاجرین تغییراقلیم همچنین وضعیت کشور جزایر مارشال هم در اقیانوس آرام اصلا خوب نیست، اگرچه بر خلاف 2 منطقه دیگر جزیره ای از این کشور به طور کامل به زیر آب نرفته است اما پیش بینی شده که در آینده این اتفاق بیافتد.

به همین دلیل 20 هزار نفر یعنی یک سوم جمعیت جزایر مارشال از کشور خود به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرده اند، این افراد جزو اولین مهاجران تغییراقلیم حساب می شوند.

مجمع الجزایر جزایر مارشال کشوری در اقیانوس آرام در نزدیکی استرالیا است که زمانی تحت تصرف ایالات متحده آمریکا بود و چند سالی است که مستقل شده است.

این سه مجمع الجزایر اولین مناطقی در جهان هستند که به دلیل سرعت بیشتر افزایش ارتفاع سطح آب دریاها، درگیر مسائل زیادی شده اند، به همین دلیل دانشمندان معتقدند تصویری از یک آینده خطرناک برای دیگر جزایر زمین هستند، جزایری که ممکن است برخی از آنها متعلق به ایران باشند.

ما هم در خطر هستیم؟ ایران در شمال و جنوب خود سه دریای مختلف دارد که هرکدام شرایط کاملا متفاوتی نسبت به تغییراقلیم دارند.

خلیج فارس و دریای عمان با آب های آزاد متصل هستند و دو عامل انبساط آب به دلیل گرما و آب شدن یخ های قطبی هر دو می توانند روی افزایش سطح آب آن تاثیر گذار باشند، اما دریای خزر فقط از عامل اول تاثیر می بیند و به همین دلیل میزان خطر در هر کدام از این مناطق متفاوت است.

دریای خزر به آب های آزاد متصل نیست پس جای نگرانی هم وجود ندارد مساح درباره ارتباط انبساط آب روی افزایش ارتفاع سطح آب دریای خزر به خبرآنلاین گفت: شاید بحث انبساط حجمی آب بتواند روی وضعیت این دریا تاثیر بگذارد اما مهمترین عاملی که می تواند روی ارتفاع خزر تاثیر داشته باشد رودخانه هایی هستند که آن را تغذیه می کنند.

به طور کلی هم 80 درصد منبع آب دریای خزر از رودخانه ولگا تامین می شود، به همین دلیل اگر تغییری در رودخانه ولگا اتفاق بیافتد روی ارتفاع دریای خزر تاثیر می گذارد.

ارتفاع دریای خزر در سال 1860 چیزی حدود 25 متر پایین تر دریاهای آزاد بود بعد در سال 1980 این میزان به 20 متر رسید و از آن موقع به 27 متر رسیده است.

مطالعات نشان می دهند که به دلیل افزایش نیازهای آبی در آینده میزان آب ورودی از رود ولگا به دریاچه کاهش پیدا می کند و از طرفی هم به دلیل افزایش دما، میزان تبخیر در این دریاچه افزایش پیدا کرده و این دو عامل منجر به کاهش ارتفاع آب دریای خزر به 35 متر پایین تر از سطح آزاد دریاها تا سال 2100 می شوند.

زنگ خطر برای جزایر جنوب کشور اما بر خلاف خزر خبرها برای خلیج فارس و دریای عمان اصلا خوب نیست، این دریاها به اقیانوس ها متصل هستند و هرگونه تغییری روی ارتفاع سطح آب اقیانوس ها وضعیت جزایر مسکونی مشهوری مثل کیش، قشم، ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک، خارک، هرمز، مینو، هنگام، هندرابی، فارسی، لاوان و .

و همچنین انبوهی از جزایر فعلا غیر مسکونی را در خلیج فارس و دریای عمان تغییر می دهد.

مساح، دانشیار پردیس ابوریحان دانشگاه تهران در این رابطه به خبرآنلاین گفت: خلیج فارس و دریای عمان به آب های آزاد متصل هستند و به همین دلیل افزایش سطح آنها با افزایش سطح آب دریاها هم خوانی دارد، یعنی اگر میزان افزایش آب دریاها در سال در جهان 2 تا 3 میلی متر باشد، می توانیم بگوییم خلیج فارس هم چنین وضعیتی دارد.

او گفت: البته من مطالعه ای را که به میزان سطح آب خلیج فارس را از سال 1900 به بعد نشان بدهد ندیده ام به هرحال این میزان خیلی فرقی با میانگین جهانی ندارد چون افزایش ارتفاع آب دریاهای مناطق مختلف دنیا بر اساس نوع شیبشان مقاطع تغییراتشان اندکی کمتر یا بیشتر از میانگین جهانی است.

مساح گفت: خوشبختانه دلایل متفاوتی مثل شیب سواحل و ارتفاع جزایر باعث شده تا جزایر ایرانی تاکنون آسیبی نبینند، اما افزایش دمای زمین ادامه دارد، تا پایان قرن سرعت افزایش ارتفاع سطح آب دریاها بیشتر هم می شود و به همین دلیل سرنوشت جزایر مارشال، جزایر سلیمان و .

در انتظار ایران باشد.

از سویی چون این دو دریا به آب های آزاد وصل هستند می توانیم با پیشبینی میزان افزایش ارتفاع سطح در اقیانوس های دنیا وضعیت را برای جنوب ایران هم بررسی کنیم.

آینده به میزان انتشار گازهای گلخانه ای گره خورده است اما برای اینکه متوجه شویم چه سرنوشتی در انتظار خلیج فارس و دریای عمان است، باید متوجه شویم گرم شدن زمین چه آینده ای دارد.

در این رابطه دانشمندان 4 سناریو مختلف ارائه کردند، این سناریوها بر اساس اینکه هر کشوری چه میزان از تعهدات خود را در زمینه کاهش انتشار سوخت های فسیلی اجرایی می کنند، حساب شده اند.

برای هر کدام از سناریوها افزایش دمای متفاوتی تا پایان قرن پیش بینی شده و به همین دلیل بر پایه هر کدام از آن ها افزایش ارتفاع آب اقیانوس ها متفاوت است.

مساح در این رابطه گفت: بر اساس سناریو خوش بینانه که در آن فرض شده همه کشورها به تعهداتشان در توافقنامه پاریس متعهد می مانند نرخ افزایش سطح دریاها 4.

5 میلی متر در سال خواهد بود ولی اگر هیچ کدام از کشورها به تعهداتشان متعهد نمانند نرخ افزایش ارتفاع آب دریاها به 11 میلی متر در سال می رسد، این یعنی تا سال 2100 ارتفاع آب دریاها نسبت به سال 2000 نزدیک به یک متر افزایش پیدا می کنند.

بر اساس این نمودار در آینده قطعا ارتفاع سطح آب اقیانوس ها بین 0.

5 تا یک متر افزایش پیدا می کنند و باید انتظار داشت که اتفاقی مشابه با این موضوع هم برای دریای عمان و خلیج فارس رخ بدهد.

چه بلایی بر سر جزایرمان می آید؟ بدون وجود هیچ تحقیق علمی پاسخ دادن به این سوال تقریبا ممکن نیست، چراکه افزایش سطح آب دریاها در همه جای دنیا نتیجه یکسانی ندارد و مسئله ارتباط زیادی با شیب و یا جنس خاک سواحل هم دارد.

برای مثال سواحلی که شیب تندی دارند از افرایش ارتفاع آب دریاها آسیب زیادی نمی بینند اما در جزایری که چنین شرایطی ندارند امکان دارد بخش زیادی از مساحت آنها تا پایان قرن تحت تاثیر آب گرفتگی قرار بگیرد، از سویی هم امکان دارد سواحلی که بافت خاک سستی دارند تحت تاثیر فرسایش قرار بگیرند.

مساح در این رابطه گفت: تحقیقات خوبی در زمینه بالا آمدن سطح آب دریا ناشی از موج و باد در ایران انجام شده ولی در این تحقیقات هیچ دقتی به تغییراقلیم نشده و به نظر من الان باید چنین تحقیقاتی برای کل نوار دریای عمان و خلیج فارس انجام شود و میزان تاثیرپذیری جزایرمان معلوم شود.

او همچنین درباره پیامدهای احتمالی افزایش ارتفاع سطح آب در خلیج فارس و دریای عمان گفت: می توانیم بگوییم یکی از مهمترین پیامدهای این اتفاق درباره آبخوان های ساحلی ما باشد و برای مثال آب شور وارد آب شیرین شود ، همچنین ما در سواحلمان زیرساخت های اقتصادی زیادی داریم خیلی از آنها ممکن است آسیب های شدیدی ببینند.

از سویی افزایش ارتفاع می تواند پیامدهای جزیی تری هم در برخی مناطق داشته باشد برای مثال در جزیره آبادان آبیاری به شکل جزر و مدی انجام می شود و ممکن است افزایش ارتفاع آب دریا به زمین های کشاورزی پیشروی کند به همین دلیل برای اینکه جلوی مد گرفته شود باید اقدامات مختلفی انجام شود.

دانشیار دانشگاه تهران که در این حوزه تحقیقی هم روی یکی از آبخوان های جنوبی کشور انجام داده درباره میزان اهمیت خطر گفت: تحقیقی که ما روی آبخوانی در خلیج فارس انجام دادیم نشان دهنده تاثیر افزایش ارتفاع آب دریا در خلیج فارس بود.

مشاهدات ما نشان می دهد که خطر جدی است چه برای آبخوان های ما و چه به شکل اقتصادی و چه شدت آسیب پذیری مناطق.

به هرحال هنوز پاسخ علمی به این سوال که چه بلایی قرار است بر سر جزایرمان می آید؟ داده نشده، اما افزایش ارتفاع دریاهایمان در جنوب کشور حتمی است و این می تواند پیامدهای بسیار جدی مثل آنچه در جزایر سلیمان یا مارشال رخ داد داشته باشد و یا می تواند پیامدهای دیگری مثل از بین بردن زمین های کشاورزی، منابع آب شیرین، محیط زیست و زیرساخت های اقتصادی داشته باشد.

از سویی به زیرآب رفتن جزایر می تواند تبدیل به یک مسئله امنیتی هم برای کشورهای مختلف باشند و مرزهای آبی کشورها را دچار تغییر کند، چرا که آب های اطراف جزیره یک کشور آب های آن کشور محسوب می شوند اما اگر آن جزیره وجود نداشته باشد شرایط تغییر می کند و این موضوع در خلیج فارس از اهمیت فراوانی برخوردار است.

کشورهای دیگر برای مقابله با این پدیده چه کار می کنند؟همانند جزایر جنوب ما، مناطق ساحلی زیاد دیگری در کره خاکی هم در خطر زیر آب رفتن هستند، یکی از معروف ترین این مناطق ایالت فلوریدا در آمریکا است این ایالت در وضعیت بسیار خطرناک تری از جزایر جنوبی ما است با این تفاوت که در این زمینه برای این شهر تحقیقات زیادی انجام شده است، محققان پیش بینی کرده اند که افزایش یک تا 6 متری سطح آب در سواحل فلوریدا دقیقا چه قسمت هایی از این شهر را به زیر آب می فرستد و به همین دلیل مسئولان این ایالت برنامه ای وسیع به نام میامی تا ابد برای مقابله با این بحران دارند.

در این برنامه مسئولان این شهر قصد دارند تا سیستم های مقاوم در قبال سیل در این شهر بسازند و حتی شهروندان میامی در یک رای گیری پذیرفتند تا برای مقاوم سازی سواحلشان مالیات بیشتری بپردازند.

علاوه بر اینها در سال های گذشته هشدارهای زیادی درباره خطرات افزایش سطح آب دریاها برای شهرهای جنوبی ثروتمند حاشیه خلیج فارس در شیخ نشین ها داده شده است؛ هشدارهایی برای دوبی، ابوظبی، دوحه، منامه و .

و حتی نقشه هایی تخمینی و عمدتا تخیلی از سطح آب بالاآمده و شهرهای زیر آب رفته هم منتشر شده است.

هرچند ظاهرا کسی این هشدارها را جدی نگرفته است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری خبرآنلاین ، تاریخ انتشار 31 فروردین 97، کدخبر: 769884،www.

khabaronline.

ir
کلید واژه ها: افزایش - اقیانوس - گازهای گلخانه ای - جزایر - ایران - زمین - جزیره - زندگی - زلزله - دانشگاه تهران - میلی - رابطه - آسیب پذیری - سازمان ملل - محیط زیست - انسان ها - حیوانات - خشکسالی - دانشگاه - وحشتناک - انقراض - انتظار - تهران - اهمیت - انسان - قانون - معروف - گزارش - پردیس - جمعیت

آخرین اخبار سرویس:
کاخ ناصری در جاده چالوس + تصاویر

زندگی عشایری در مغولستان

هوای تهران با شاخص 45 در وضعیت پاک است

نوسازی 10هزار تاکسی، معطل یک ابلاغیه!

جزییات شناسنامه دار شدن مراکز علمی آزاد/مهلت ثبت نام موسسان در سامانه پیش دبستانی تمدید شد

نوسازی 10هزار تاکسی، معطل یک ابلاغیه!

هوای لرستان ناسالم شد

بارش بیش از دو نیم میلیمتری باران در اصفهان

گزارش هواشناسی

مسیر بدون ترافیک در انتظار مسافران جاده چالوس+ تصاویر

آلودگی هوای خرم آباد حدود 3 برابر حد مجاز استاندارد

پویش مردمی آموزش قرآنی در سمنان

هوای امروز استان صاف تا نیمه ابری

رگبار شدید باران در راه تهران

روستایی پر از عروس خردسال

وقوع بیشترین کودک آزاری ها در کلانشهرها

نوسازی 10 هزار تاکسی، معطل یک ابلاغیه!

تشکیل کمیته خیرین در قلب پایتخت/ توزیع افطاری ساده در ایستگاه های مترو

ارائه 235 هزار نفر ساعت آموزش های مهارتی به زندانیان

تحصیل 463 هزار دانش آموز اتباع خارجی در ایران

بارش ها همچنان کمتر از پارسال

سال 96 هیچ مورد کودک آزاری در مهدکودک ها نداشتیم

جمعه بدون خودرو هر هفته در ازبکستان

واکنش سازمان حفاظت محیط زیست به مشکلات باغ پرندگان تهران

ضیافت افطاری در حرم حضرت معصومه (س)‎

رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور به فارس خبر داد تحصیل 463 هزار دانش آموز اتباع خارجی در ایران/ آماده سازی دستورالعمل ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی به زودی

علت مرگ دختر دانش آموز تیزهوش مازندرانی چیست؟ + جزییات

جمعه 4 خرداد 97/ دمای مراکز استان های کشور +نقشه

نوسازی 10هزار تاکسی، معطل یک ابلاغیه!

هوای لرستان ناسالم شد

نوسازی 10هزار تاکسی، معطل یک ابلاغیه!

اعلام آخرین وضعیت ترافیکی محور های مواصلاتی کشور

کیفیت هوای پایتخت با شاخص 57 سالم است

من روی شانه های خودم گریه می کنم

حکم معلم متخلف فسا هفته آینده صادر می شود/احتمال بازنشستگی زودهنگام و پرداخت دیه بدلیل قیچی کردن موی 9 دانش آموز

لطف عجیب معلم فداکار در حق شاگردانش + عکس

خاص ترین مرسدس بنز تهران! + عکس

پیش بینی دمای هوا در شهر های استان

رگبار و رعد و برق قزوین را فرا می گیرد

ابر و باد و باران میهمان نصف جهان

5 محور مواصلاتی دارای محدویت ترافیکی است

راه اندازی 11 مرکز کاشت حلزون و مشاوره پیشگیری از ناشنوایی کودکان نیازمند

ماجرای تنهایی در خیابان 14 نیویورک/تصاویر

راه رفتن روی طناب،رنگین کمان و این طبیعت زیبا/تصاویر

رگبار و رعد و برق قزوین را فرا می گیرد

دمای هوای خراسان رضوی افزایش می یابد

اعلام محورهای دارای محدودیت/ترافیک در تمام محورهای مواصلاتی آرام است

چگونه چیزهای کوچک را بسته بندی کنیم؟

تردد سخت از جاده ای با زیرساخت های 50 سال پیش

انسداد بی سوادی اولویت ویژه در کهگیلویه و بویراحمد است

دوهزار اثر سیستان و بلوچستان در انتظار ثبت ملی

دمای هوای خراسان رضوی افزایش می یابد

نوسازی 10هزار تاکسی، معطل یک ابلاغیه!

از پیگیری خرید و فروش سوالات امتحانی تا رایزنی برای جدب 25 هزار دانشجومعلم در سال تحصیلی جدید

ترافیک روان در جاده های کشور/ محورهای شمشک-دیزین و پونل-خلخال تا اطلاع ثانوی مسدود هستند

کیفیت هوای پایتخت با شاخص 57 سالم است

اعلام آخرین وضعیت ترافیکی محور های مواصلاتی کشور

آیا ازدواج فامیلی واقعا خطرناک است؟

2 چالش محیط زیست مازندران با گردشگری مدیریت نشده

نوسازی 10هزار تاکسی، معطل یک ابلاغیه!

خصوصی کردن پیش دبستانی نرخ پوشش نوآموزان را کاهش می دهد

چشم پوشی خانم معلم از حق مرخصی زایمان

مهاباد - آب گرفتگی معابر بر اثر بارندگی

شمشک- دیزین و پونل-خلخال محورهای مسدود امروز

کاهش 30 درصدی حوادث اردو های دانش آموزی

عملیات عمرانی مترو متوقف شود

وزارت آموزش و پرورش: تمدید مهلت ثبت نام موسسان در سامانه پیش دبستانی / ورود اطلاعات 11 هزار آموزشگاه آزاد در سامانه ساماندهی مراکز آموزشگاهی علمی آزاد

علت همه آتش سوزی مراتع زنجان عامل انسانی است

علت همه آتش سوزی مراتع زنجان عامل انسانی است

مدارس ایرانی خارج از کشور ضرورتی برای آموزش و پرورش محسوب نمی شوند

شرکای تربیتی در فضای معنوی

وضعیت هوای استان یزد

جزییات شناسنامه دار شدن مراکز علمی آزاد/مهلت ثبت نام موسسان در سامانه پیش دبستانی تمدید شد

4710 قبضه مین در کردستان خنثی شد

پیش بینی وضعیت آب و هوای قزوین + فیلم

کاهش 30 درصدی حوادث اردوهای دانش آموزی

ناپایداری جوی در گیلان

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس خبر داد برگزاری 13 هزار و 500 اردوی دانش آموزی در سال تحصیلی جاری/ کاهش 30 درصدی حوادث اردوهای دانش آموزی

سیلاب در افغانستان پدیده ای آشنا اما بی وقت

هزار و 565 قزوینی آموزش های مهارتی را فرا گرفتند

هزار و 565 قزوینی آموزش های مهارتی را فرا گرفتند

طلوع نور؛ صفحه 292 سوره اسرا آیات 97 تا 104

زهرا سعیدآبادی، شهناز هاشمی، محمد سلطانی فر محیط زیست؛ مفهومی چندگانه در علوم انسانی

وقتی کیلاویا عصبانی شد! /تصاویر

توصیه های پلیس برای کاهش ترافیک در زمان افطار

شرح دعای روز نهم ماه مبارک رمضان+صوت

منابع آبی گیلان محدود است

زمان ثبت نام در مراکز پیش دبستانی اعلام شد

وزش باد شدید در پایتخت

تکذیب ارتباط بارورسازی ابرها با سیلاب های اخیر

سامانه فعال بارشی در غرب و شمال غرب

عکس دیده نشده از خیابان شمس العماره در قدیم

آموزش تصویری ساخت گل بنفشه با خمیر فیمو

روستای ایرانی پر از عروس خردسال

کیف های زیبا به شکل مواد خوراکی!

نقش کتاب کودکان در مراقبت از جهان

ادامه بارش ها تا روز شنبه در کشور

عاقبت زندگی مشترک هندی ها با میمون ها

آموزش رفع صدای سوت و جیغ ترمز

ظرفیت هنرستان های دولتی پاسخگو نیست؛ هدایت بخشی از دانش آموزان به هنرستان های غیرولتی

ماجرای هشت جزیره ای که در اقیانوس غرق شدند/ عامل بالا آمدن دریاها؛ انبساط، آب شدن یخ ها و زلزله!

ماجرای هشت جزیره ای که در اقیانوس غرق شدند/ عامل بالا آمدن دریاها؛ انبساط، آب شدن یخ ها و زلزله!